Nu ook onlusten in Noord-Rhodesia Neg onzekerheid over het komende oecumenische concilie KLANKBORD HUURVERHOGING BEPLEIT IN LIBERAAL RAPPORT ZATERDAG H MAART 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 NA VERBOD VAN „Z AM BI A-PART IJ" Betogers gooiden met benzine bommen ïn de straten van Loesaka, de hoofdstad van Noord-Ehodesïa, hebben grote groepen betogende inboorlingen vrijdag winkelrui ten vernield en met brandende benzinebommen gegooid als ge volg van het besluit waarmee het gouvernement de extreem- nationalistische ,,Zambia"-partij die zich ook „het Afrikaans Na tionaal Congres" noemt, ver bood. De „Zambia" is een splin tergroep, waarin een aantal ex tremistische elementen zich heeft verenigd. Wenst regering te lange termijn voor aangaan Deltacontracten De vaste commissie voor Deltazaken uit de Tweede Kamer heeft verslag uitgebracht over het wetsontwerp tot verlenging van de termijn voor liet aangaan van overeenkomsten over werken als bedoeld in de Deltawet. In dit wetsontwerp werd voorgesteld dat zulke overeenkomsten kunnen worden aangegaan voor een tijdperk van ten hoogste tien jaren voor het geval de. constructs der bedoelde werken zulks noodzakelijk maakt. In beginsel zegt de commissie zich met verlenging van de termijn te kunnen verenigen. Het is duidelijk, aldus haar verslag, dat de in artikel 32, lid 2, van de comptabiliteitswet genoemde termijn van vijf jaar niet voor alle Deltawer ken voldoende zal zijn. De commis sie is er zich echter van bewust, dat de bevoegdheid, welke de regering thans vraagt, namelijk om zulke overeenkomsten voor een termijn van ten hoogste tien jaar te mogen aangaan zonder wettelijke machti ging, wel ver gaat. Als voorbeeld van een voor een groot aantal jaren të sluiten overeenkomst heeft de rege ring in de toelichting een contract over een onderdeel van de dam in het Haringvliet genoemd, met welks con structie ongeveer 6 jaar gemoeid zal zijn. Gaarne zal de commissie verne men of te verwachten is,, dat talrijke overeenkomsten voor meer dan 5 jaar gesloten zullen moeten worden. Kan de regering hier.van reeds andere voorbeelden noemen? Is de termijn van 10 jaar niet ruimer gesteld dan nodig is? Toen het verbod van de partij be kend werd stroomden grote groepen inboorlingen door de straten. Winkels van Europeanen en Aziaten waren de eerste en voornaamste doelwitten, ook kranten waarvan de uitgevers Europeanen zijn kregen het zwaar te verduren. De betogers gebruikten benzinebommen en stenen, maar richtten betrekkelijk geringe schade aan: enkele kleine brandjes ontston den, maar werden snel bedwongen. Dè politie heeft de betogers uiteenge jaagd en een aantal arrestaties ver richt. Het is de eerste keer geweest dat ook ïn Noórd-Rhodesia onlusten zijn ontstaan. In de beide andere delen van de federatie, Njassaland en Zuid-Rhodesia, is het al weken- j lang onrustig. In NjaS3nIand zijn meer dan veertig dodeu gevallen, j „WANVERHOUDING OPHEFFEN" Gevolg zou daling van bouwkosten zijn „Het is geboden thans in de eerste plaats de wanverhouding tussen de huren en de overige prijzen op te heffen. Dit dient echter tc gebeu ren voordat de woningmarkt verza digd is. Wanneer nog langer wordt gewacht en er, in verhouding tot de vraag, eenmaal te veel woningen zijn gebouwd, zal het niet meer mogelijk zijn de huren nog te verhogen. Dan zullen de exploitatietekorten van de woningwetwoningen nog groter wor den en zit het rijk voor een reeks van jaren vast aan nog hogere jaar lijkse bijdragen. Alleen door thans de huren te verhogen kan straks een oververzadiging van de markt en een daaruit voortvloeiende ineenstorting in de bouwactiviteit worden voorko men en in plaats daarvan een ge leidelijke ontspaninng van de bouw markt mei als gevolg een daling van de bouwkosten worden bereikt. Aldus een van de conclusies van een rapport, dat de liberale prof. mr- B. M. Teldersstlchting heeft gepubli ceerd over het woningvraagstuk. In dit rapport wordt voorts gezegd; dat een lonende exploitatie van de vooroorlogse woning en op de duur wanneer de bouwkosten en de ren te weer op een redelijk peil zijn ge komen mogelijk is bij een huur- peil, dat ongeveer driemaal zo hoog lii'gt als het peil van 1940. Aangezien de huren van de oude woningen mo menteel 85 pet. hoger zijn dan in 1940, zouden zij gemiddeld nog met een 50 a 60 procent moeten worden ver hoogd. ROKEN. Lezen, schrijven en reke nen, het waren allemaal dingen die niet de minste aantrekkingskracht hadden op een 13-jarig schoolmeisje uit de Londense voorstad Wimbledon. Zij bleef liever thuis roken en moord- verhalen verslinden. Daarom stond ze voor de kinderrechter. Tussen sep tember van verleden jaar en janu ari had ze liefst 61 keer gespijbeld. Gevraagd of ze iets tot haar verdedi ging had aan te voeren, zei het meis je: „Ik heb het roken eraan gege ven". DRIE. Johnny Jackson, een bekend dobbelaar, verscheen te Miami, in de Verenigde Staten, voor rechter Mit chell Goldman, op beschuldiging van dobbelen. Hij bekende het hem ten laste ge legde. „Hegt U dobbelstenen bij U?" vroeg Goldman. „Ja", antwoordde Jackson. „Gooi eens" zei de rechter. „Nee, liever niet", repliceerde Jack son. „Geef hier, dan zal ik het voor je doen", zei de rechter. Hij wierp en het resultaat was een aas en een twee. „Hum, drie punten", constateerde de rechter. „Laten wij er dertig dagen van maken". En daarbij bleef het. Twee Deense meisjes, Birthe en Han- ne zvjn een tocht aan het maken van Kopenhagen naar Rome en terug. Zij maken de reis per paard op hun eigen paarden nog wel, die zij van hun zakgeld kochten, toen de dieren op weg waren naar het slachthuis. De meisjes denken een half jaar on derweg te zijn. In die tijd werken zij voor de kost. Voorkeurstemmen op mr. Van Rijckevorsel overtroffen kiesdeler De voorzitter van het Centraal Stembureau in Den Haag heeft mee gedeeld dat op mr. K. M. van Rijckevorsel, die op de lijsten van de Katholieke Volkspartij in de kies kringen in de provincies Zuid-Hol land, Zeeland en Utrecht als kandi daat nummer 19 voorkwam, meer stemmen uitgebracht zijn dan de kiesdeler bedroeg. Het juiste aantal op hem uitgebrachte stemmen is nog niet precies bekend, doch vast staat reeds dat hij do kiesdeler ruim heeft gehaald. Het A.N.P. heeft gisteren meegedeeld dat de zetels van de Pacifistisch-So- eialistische Partij in de Tweede Ka mer zullen worden bezet door de he ren H. J. Lankhorst en N. van der Veen. Dr. O. Noordenbos die gisteren als P.C.P.-Kamerlid was genoemd, is dus niet gekozen. Daarbij moet vooral worden bedacht, aldus het rapport, dat het hieT niet gaat om een dwingend voorgeschre ven huurverhoging, maar om een ma ximaal toegestane verhoging van de huurprijs. Het is niet «dlecn denk baar maar zelfs zeer waarschijnlijk, dat voorni de oudere woningen dit percentage niet zullen halen. Wanneer het aantal woningen dat de wettelijk toegestane huurprijs met haalt groter wordt kan de huurmarkt zoals thans reeds het geval is met de markt voor koopwoningen worden vrijge laten. Op die manier bereikt men, zo zegt het rapport: a. een intensieve bewoning van de oude huizen zonder dat daarvoor een ambtelijk apparaat nodig is dat diep ingrijpt in de vrijheid van het indi vidu b. een geleidelijke ontspanning van de bouwmarkt met als gevolg een daling van de bouwkosten en c. een ontspanning van de kapitaal markt met als gevolg een daling van de rente- Naarmate de bouwkosten en de rente teruglopen, aldus het rapport, kun nen ook de subsidies worden vermin derd en op de duur worden afge- schafl. Een uitzondering zou kun- neh-'worden gemaakt voor de woning bouw ten behoeve van de minst draag- krachtigen: de woningwetbouw. Men zou kunnen voortgaan met het sub sidiëren van deze bouw- Het is dan echter wel gewenst om het bewonen van deze permanent gesubsidieerde woningwetwoningen aan een inko mensgrens te binden, aldus het rap port. De kosten van een huurverhoging van ca. 50 pet. bedragen volgens het rapport ongeveer 500 miljoen gulden. Hiertegenover nemen de overheids middelen jaarlijks met ongeveer 250 a 300 miljoen gulden toe. Het ligt daarom voor de hand de compensatie in de eerste plaats ten laste te laten komen van de overheidssector. Te denken valt bijv. aan een verlaging van de omzetbelasting en een ver laging of zelfs afschaffing van de (Zie slot pag. 11 kol. 1) Op de rijksweg nabij Schore is vrijdagochtend omstreeks kwart over elf een militaire vrachtwagen in de sloot gereden. De twee inzittenden bleven ongedeerd. Het ongeluk gebeurde toen een vrachtauto met aanhangwagen die de militaire auto inhaalde in aanraking kwam met het linker-voorwiel van de militaire auto. De militaire bestuurder van liet laatste voertuig, M. L. uit Halsteren, raakte de macht over het stuur kvnjt met het gevolg, dat zijn auto in de rechter-wegberm terecht kwam en daarna in de vlak langs de weg liggende sloot. De bestuurder van de vrachtauto, A. W. uit Oude Niedorp, stopte onmiddellijk. De militaire truck, welke op weg was naar Ossendrecht, werd zwaar beschadigd. De auto moest met behulp van kraanwagens uit de sloot worden gesleept. (Foto P.Z.C.). Geleerde at kippen, best emd voor proefnemingen, op If De Siciliaanse geleerde Giovan- ni Biondo bevond zich weer in §1 de rechtszaal in verband niet H de beschuldiging, dat hij kip- >\- pen zou hebben opgepeuzeld, die bestemd waren voor expe- H rimentele arbeid op het zoo- technische instituut van de universiteit van Messina. H Verleden jaar werd de 34-jari- ge geleerde schuldig bevonden M aan de „wetenschappelijke transformatie" van kippen, die n aan proefnemingen onderwor- y pen hadden moeten worden, in. gastronomische „objecten". Hij had zich daar al geruime tijd i mee beziggehouden zonder dat g een haan er naar kraaide. n Toen het tenslotte ontdekt werd s= ën hij voor de rechtbank had moeten verschijnen, kreeg hij 15 dagen gevangenisstraf en een boete van 3000 lire (onge- vèer 12 gulden), welke boete, §j gezien de prijs van kip niet hoog is. n Maar Biondo is er als de kip- pen bij geweest om hoger be- roep aan te vragen. Het hof ff van beroep heeft nu lieslist, dat de zaak later voor zal komen. Dan zal Biondo zijn zaak op- nieuw verdedigen. Zijn colle- ff ga's echter zijn het er over eens, dat hij zich heeft laten verleiden door zijn voorkeur n voor kipgerechten en dat hij gehandeld heeft als een kip zonder, kop. ff urn! 9 De Britse componist I-Iaydn Wood, die het beroemde lied „Roses of Picardy" op zijn naam heeft staan, is op 76 jarige leeftijd overleden. Hij was ook een be gaafd violist. Verklaring van generaal Taylor De stafchef van het Amerikaanse leger, generaal Maxwel Taylor, heeft woensdag op een besloten vergade ring van een congrescommissie in Washington verklaard, dat de leger leiding concrete, plannen gereed heeft om aan elke gebeurlijkheid als ge volg van de crisis om Berlijn het hoofd te kunnen bieden. Zijn verkla ring is vrijdag' gepubliceerd. Op dezelfde dag dat president Eisen hower tijdens een persconferentie verklaarde dat Amerika geen oorlog te land in Europa zal voeren en dat het geen zin heeft nog een paar dui zend man of zelfs enige divisies naar Europa te zenden, zei de generaal in de subcommissie voor de militaire paraatheid van de senaat, dat de vijf Amerikaanse divisies in Europa vol doende zijn voor een periode van drie maanden, te rekenen vanaf „M-day", de dag der mobilisatie. In Amerika staat nog een divisie gereed die bin nen 24 uur naar Europa kan vertrek ken. Voorts zijn de marine en de luchtmacht op de hoogte gebracht van de schepen en vliegtuigen die het leger in geval van nood nodig heeft om aanvullende eenheden naar hun bestemming te vervoeren. In Sorong werd ziekenhuis voor lepra-lijders geopend In Sorong, Nederlands-Nieuw-Guinea, is onlangs op het terrein van de daar gevestigde leprozerie met enige plechtigheid een door de stichting het Nationaal Nieuw-Guïnea Comité ge schonken ziekenhuis met laborato rium in gebruik genomen, dat het centrum zal worden voor het onder zoek en de behandeling van lijders aan lepra, aldus deelt deze stichting mede. STEMMEN UIT DE KERKEN Weinig hoop dat het alle christenen zal omvatten Het is alweer bijna twee maanden geleden dat paus Johannes XXIH aan kondigde dat er een oecumenisch concilie door hem zou worden bijeen geroepen. Ook deelde hij bij die gelegenheid mee dat het op dit concilie zou gaan over „een eventueel herstel van de kerkelijke eenheid", in het bijzonder over de vereniging van de Russische en Griekse Orthodoxe Kerk en andere oosterse katholieken met de Rooms Katholieke Kerk. Sinds de aankondiging zijn er een reeks van berichten over dit concilie, dat niet eerder dan in 1961 zal worden gehouden, in de pers verschenen. Het is een hele reeks wensen en veronderstellingen die in deze berichten werd geuit, terwijl een heleboel vragen werden gesteld. Vanuit Rome heeft men officieel weinig nieuws meer losgelaten. Paus Johannes, want hij moet uiteindelijk alles beslissen, zal zich nog wel eens tegen het voorhoofd tikken, wanneer hij er aan denkt hoe het alles moet, vooral met die uit nodigingen, tenzij alles reeds beslistis, wat we eigenlijk wel geneigd zijn te veronderstellen. hannes te zullen vragen zijn oproep voor een oecumenisch concilie ook uit te strekken over jodeu, boeddhisten, confucianen, hindoes, moslims en sjin- toïsten. Dat hij aan de joden denkt, is op zichzelf nog zo gek niet. Joden en christenen behoren nu eenmaal bij elk aar. Wanneer al die anderen wérden uitgenodigd, zou het concilie een ge heel ander karakter krijgen, al heeft de gedachte die hij lanceerde wel iets aanlokkelijks om „alle godsdienstige leiders in de wereld" bijeen te bren gen, opdat „dit een factor zou kunnen zijn die het gevoelen van de wereld zou kunnen doen veranderen". Voor zo iets is de tijd nog niet rijp. De ge dachten van onze rabbijn uit New York kunnen we verwijzen naar het rijlc van de fantasie als het gaat om het concilie dat men over een paar Er zijn een paar punten die telkens weer naar voren komen wanneer er over het a.s. concilie wordt geschre ven. De eenheid van de christenen zal een van de voornaamste onderwer pen worden, waarmee de paus met alle eminenties, excellenties, hoogeerwaar de en zeereerwaarde heren zich denkt bezig te houden. Ze kunnen dat moeilijk doen zonder hen, met wie zij de eenheid zoeken. Maar hoever heb ben zij deze eenheid gedacht? Alleen met dé Oosters Orthodoxe kerken, of gaat hun blik verder? In het koor van hen die zo het een en ander over het komende concilie ten beste hebben gegeven, was ook een Amerikaanse rabbijn uit New York, de voorzitter van de Vereniging van Amerikaans-Joodse gemeenten. Hij heeft bekendgemaakt aan paus Jo. jaar te Rome denkt te houden. We hebben ook een bericht gelezen dat heette afkomstig te zijn van „des kundigen uit de naaste omgeving van de paus, op grond van diens toespra ken, brieven enz.''. Daarin werd een vijftal punten genoemd dat „speciaal onderwerp van bespreking zal uit maken op het komende oecumenische concilie". Die punten zouden dan zijn: 1. Bestrijding van dwaalleringen. 2. Het opnieuw de nadruk leggen op de geestelijke en bovennatuurlijke roe ping van de mens, tegenover de enor me aantrekkingskracht van de stof felijke goederen. 3. Versterking van de 'eenheid der kerk, die in verschei dene gebieden en in het bijzonder in communistisch China, wordt bedreigd. 4. Bevordering en organisatie van een doeltreffende herderlijke activiteit, in overeenstemming met de eisen van het huidige tijdsgewricht, voor de ver- spreiding van het Evangelie over de gehele wereld. 5. Nadere omschrijving 1 van de leerstellingen over de kerk en het bisschoppelijk ambt, waarvoor men op het Vaticaanse concilie van 1870 geen tijd meer had. Aan dit be-1 richt is nog toegevoegd dat op het i concilie ook aandacht zal worden ge- j schonken aan de wereldvrede en de kernwapens. Men verwachte niet dat leerstellingen over Maria op de agen- da zouden komen, hoewel men er niet zeker van is dat mariologen niet hun best zullen doen een verdere uitwer- king van de leerstellingen aangaande Maria op de agenda te krijgen. Wanneer we dit bericht bekijken, is er voor de eenheid van de christen heid in de wereld op het a.s. concilie niet veel te verwachten. Het wordt dan niet meer dan een overleg over de versterking van de eenheid bin nen de R.-K. Kerk en alle andere kerken zullen vragen welk belang zij daarbij hebben. Nu is het bekend dat, wanneer het gaat om de een- j heid van de christenheid, er ook in de kerk van Rome verschillende ge- Zie slot pag. 5 kol. 5) Het Wereldgebeuren Barrière Aan de politieke storm over de Britse Centraal-Afrikaanse Fe deratie is nog steeds geen ein de gekomen. In het Britse Lagerhuis was het voortwoeden ervan deze week goed merkbaar. De minister van koloniën Alan Lennox-Boyd wei gerde donderdag, het Huis inzage te geven van de inlichtingen die vo rige week tot de conclusie hadden geleid dat er een massamoord dreig de in Njassaland, een der gebieden die tot de federatie behoren. Onder de Afrikanen er zijn er niet min der dan drie miljoen in Njassaland i zou een komplot zijn gesmeed om een wreed einde te maken aan het leven van de 8000 blanken die er ondernemingen leiden of in het be stuursapparaat werkzaam zijn. Men is door cie ministeriële weigering dus niet aan de weet gekomen hoe het met deze dreiging gesteld was: wel werd bericht dat de ongeregeldheden in Njassaland tot dusver een veer tigtal mensenlevens hebben geëist- i allemaal levens van negers. Onder de noodtoestand, die naai' aan leiding van de inlichtingen over moorddadigheid werd atgekondigd, nemen de veiligheidstroepen geen halve maatregelen. Garfield Todd, die vorig jaar moest aftreden als premier van Zuid-Rhodesia, dat ook tot de federatie behoort, heeft zich dezer dagen uitgesproken over de moeilijk heden. Zoals bekend, heerst ook in Zuid-Rhodesia de noodtoestand. De onrust houdt verband met het feit, dat besprekingen over toekenning van de domimonstatus aan de fe deratie naderen. In Zuid-Rhodesia, waar de getalsverhouding tussen blanken en negers zo ongeveer over eenkomt met die in Zuid-Afrika,» overheersen apartheidsïdeeën. En de Afrikanen in Njassaland vrezen, in een soortgelijk „klimaat" als hun lotgenoten in Zuid-Afrika te zullen vei-Keren wanneer het ministerie van koloniën in Londen geen toezicht meer houdt op het beleid dat te Sa lisbury, hoofdstad van Zuid-Rhode sia en tegelijk van de federatie, wordt gevoerd. Todd heeft nu op een congres van zijn Centraal Afrikaanse Partij de burgers opgeroepen tot volledige steun aan de regering, opdat de noodtoestand zo spoedig mogelijk kan worden beëindigd. Hij liet het niet bij deze oproep, maar koppel de daaraan een zeer fundamentele kritiek vast: dat er slechts één poli tiek is die de veiligheid van alle burgers kan garanderen, namelijk die van deelgenootschap. Maar zo'n politiek kan niet bloeien in een land met een strakke kleurbarrière. Ten zij die barrière doorbroken wordt, zal zij binnen vijf jaar door de Atri- kanen tegen de Europeanen gebruikt worden, zo zei deze ingewijde poli ticus. Rassenkwesties hebben een be langrijke rol gespeeld op het emu van Todds ambtsperiode, en eigenlijk hebben meningsverschil len op dit punt mede tot liet aflopen van zijn eerste-ministerschap geleid. Deze uit Nieuw-Zeeland afkomstige ex-steenbakker heeft het bedrijf van zijn vader indertijd verlaten om na theologische studie zendeling in Zuid- Rhodesia te worden. Eenmaal in de rimboe aan het werk kon hij zijn dienstverlening aan de negers nog uitbreiden door medische studies aan de universiteit van Witwatersrand en tenslotte kwam hij in de politiek te recht. Als premier is Todd nogal eens fel opgetreden tegen Afrikaanse po litieke bewegingen; vandaar mis- i schien dat hij de afkondiging van ae noodtoestand en het verbod van het Afrikaanse Congres door de huidige autoriteiten niet bekritiseert hoewel hij in zekere zin „in de oppostilie is". Maar hij steide indertijd zo vooruit strevende plannen op voor het onder wijs aan de Afrikaanse jeugd, deed zo zijn best om het ontstaan van een Afrikaanse middenstand te stimule ren en ijverde met zoveel vuur voor verhoging van de levensstandaard der Afrikaanse arbeiders, dat de meerder heid der blanken het einde van zijn politieke leven wenste, vervuld als zij was van denkbeelden waarin de nü weer door Todd aangevallen kleur barrière een belangrijke rol speelt. De ontwikkelde Afrikanen, zo heeft Todd nu id zijn toespraak voor de Centraal Afrikaanse Partij betoogd, moeten in regeringsaangele genheden een even belangrijke stem krijgen als de Europeanen. In plaats van in 1960 zullen de verschillende regelingen van de federatie thans bij een moeten komen om te spreken over de economiscne kansen voor alle delen van de gemeenschap op basis van gelijkheid, over zelfbestuur van elke staat binnen de federatie en over verbetering van de verhouding tussen de rassen. Het is te hopen dat zijn woorden weerklank vinden en dat niet, zoals tijdens zijn premierschap, velen zeggen- „We vertrouwen hem niet. Hij is zendeling geweest, be grijpt U". mÊmmm. GARFIELD TODD ...zendeling geweest...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3