a „Middelburg heeft nü kans tot ontwikkeling dankzij Sloeplan" AMSTLEVEN levens verz Zeenwso Almanak GEDEGEN VOORLICHTING OP BEROEPENTENTOONSTELLING" LUHCKS frites saus „ANNEXATIEPLANNEN VOOR ZUID-SLOE TE VOORBARIG" Maak filmen uw hobby Agenda I PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 14 MAART 1959 RAAD EENSTEMMIG VAN OORDEEL In motie wordt aangedrongen op uitbreiding grondgebied in zuidoosten UNANIEM HEEFT DE Middelburgse gemeenteraad zich tijdens zijn ver gadering van vrijdagmiddag geschaard achter het advies van B. en W. in zake de gemeentelijke herindeling van Walcheren. In dit advies drong het hoofdstedelijk gemeentebestuur er op aan om Middelburg meer direct bij het grenswijzigiugsproject te betrekken. Unaniem ging de raad ook ak koord met een door jhr. mr. T. A. J. W. Schorer (p.v.d.a.) ingediende motie, waarin wordt aangedrongen op uitbreiding van het Middelburgse grondgebied in zuid-oostelijke richting door toevoeging van grondgebied van Nieuw- en St. Joosland aan Middelburg, teneinde de kansen, die het Sloeplan biedt voor de ontwikkeling van de Zeeuwse hoofdstad, volledig aan te grijpen. In de motie wordt opgemerkt, dat het de bedoeling van Ged. Staten is om voor de gemeentelijke grenzen van Nieuwland en Arno- muiden „voorlopig"* de status quo te handhaven. „Overwegende", zo wordt in de motie vervolgd, „dat het tot ontwikkeling brengen als industrie- en havengebied van het Zuid-Sloe de structurele uitbouw van de stedelijke agglomeratie Mïddelburg-Vlissingen vergt, en overwegende, dat bij deze uitbouw gestreefd moet worden naar een „evenwichtige" ontwikkeling van de beide samenstellende stedelijke kernen, spreekt de raad als zijn oordeel uit, dat daarvoor nu reeds een uitbreiding van het grondgebied van Mid delburg noodzakelijk is". Do toevoeging van Nieuwlanas grondgebied aan de Zeeuwse hoofd stad wordt in de motie voor een ge zonde ontwikkeling van Middelburg van essentiële betekenis geacht. B. en W. werden dan ook verzocht om deze motie ter kennis te brengen van Ged. Staten, de minister van Binnenlandse Zaken en de leden dei- Sta ten-Generaal. De heer Schorer voerde als eerste, namens de P.v.d.A.-fractie het woord over de grenswijzigings- plannen. Hij ging eerst in breder verband op hét vraagstuk in ten aanzien van de industrie- en ste delijke ontwikkeling. Hij merkte hierbij op, dat het provinciaal be stuur opdracht heeft gegeven tot het maken van een streekplan, dat zich uitstrekt tot aan het ka naal door Zuid-Beveland. Vervolgens wees jhr. Schrorer er op, dat de oostelijke grenswijziging be heerst wordt door het Sloeproject. Hij zag dit project liggen in een ge lijkzijdige driehoek: als basis Vlis- singen-het Sloe, waarbij het accent sterk gelegd wordt op de verbinding met het werkgebied, de lijn het Sloe- Middelburg, met als accent de ver binding met het woongebied en de lijn Vlissingen-Middelburg, de stede lijke agglomeratie om die ontwikke ling te doen gelukken. Jhr. Schrorer had de Indruk, dat aan de tweede lijn het Sloe-Middelburg nog niet voldoende aandacht besteed Een dorstige Schot kreeg in Mokum, Zo'n trek ln een TIP. want hij rook hem. Bedacht toen iets •groots Straks steel ik bij BOOTZ, 't Recept van die TIP en ik stook hem. n TIP VAN BOOTZ Inz. Hr. M. P.. Rotterdam ontv. 1 fl. TIP I ifl. Bootz' Oude Genever. Nwe limericks inz. aan H. Bootz, A'dam een levenslijn dit is. „En toch Is dit voor Middelburg", aldus betoogde raadslid. De heer Schorer merkte voorts op, dat deze gelijkzijdigheid ook evenwichtigheid met zich bren gen moet. „W-tjrdt dit evenwicht ver broken, dan ligt hierin een gevaar voor de momenteel zeer goede ver houding met Vlissingen", aldus be klemtoonde hij. „Middelburg moet armslag hebben in zuid-oostelijke richting", betoogde Jhr. Schorer, en om hierbij duidelijk te maken, dat er een levensbelang voor Middelburg op het spel staat, diende hij onmid dellijk de motie in. Ten aanzien van het oordeel van B. en W. In hun advies om de gehele bebouwde kom van St. Laurens bij Middelburg te trekken, verklaarde de heer Schorer, dat de fractie zich hier mee verenigen kon, omdat St. Lau rens in zeer overwegende mate op Middelburg georiënteerd is. De tegen stelling noord-zuid St. Laurens acht te hij kunstmatig door Ged. Staten gecreëerd. Burgemeester mr. Joh. de Widt dankte de heer Schorer voor de ze breedópgezette visie, waarop ook mr. P. van Empel (c.h.u.) be wonderende woorden tot het P.v. cl.A.-raadslid sprak. „Bij het Sloe plan dreigt het Deltaplan zelfs enigszins, op de achtergrond te ge raken, daar het eerste plan ln eer ste Instantie nieuw leven op Wal cheren in het bijzonder en in Zee land in het algemeen mogelijk maakt", meende de heer Van Em pel. Nu reeds „Nu gaat het er om wat de plaats van Middelburg in de toekomst zal zijn", vervolgde hij. Met het oog op de Sloeplan-situatie achtte mr. Van Empel het noodzakelijk, dat reeds nu de grens tussen Middelburg en Vlis singen vastgelegd wordt, zoals dit in de toekomst zou moeten gebeuren. „Want als we die zaak op zijn be loop laten, zal er van de Dubbelstads gedachte weinig terecht komen", meende het C.H.-raadsJid. „Middelburg krijgt nu de kans zich dank zij het Sloeplan te ont wikkelen", betoogde de heer B. A. Hesselink (v.v.d.), die het wel heel vervelend vond, dat Ged. Sta len alleen kansen zien voor Vlis singen. „Als wij nu afzien van een actie om de ontwikkelingskansen aan te grijpen, krijgen wij die nooit meer", meende de V.V.D.-af- gevaardigde, die voorts nog be toogde, dat de grenswijzigingsza ken geheel in het niet bij die ont wikkeling vallen. De heren A. J. Schot (s.g.p.) en M. Wattel (a.r.) waren iets gematigder in hun oordeel. De heer Schot be toogde, dat de bestaansmogelijkhe den van Nieuwland beknot zullen worden, hoewel hij uiteindelijk met de motie akkoord ging. „Wij liquide ren zo gemakkelijk bepaalde - ge meenten", zo verweerde de heer Wat- tel zich in het algemeen tegen de grenswijziging. „Wij moeten oppas sen, dat Middelburg er ook niet aan mee gaat „schransen", aldus de heer Wattel, die er overigens van over tuigd was, dat Middelburg om grens correcties „schreeuwt". Als B. en W. rekening met zijn bezwaren wilden houden, wilde de heer Wattel wel met de motie meegaan. Nadat B. en W. zich enkele minuten beraden hadden, verklaarde de bur gemeester, dat het college zich gaar ne achter de motie stelde. Hij achtte de handhaving van de evenwichtstoe stand in de duhbelstndsgedachte zeer belangrijk. „Tussen ongelijkwaardi ge partners zal een van goede samen werking geen sprake meer zijn", was liet oordeel van mr. De Widt, waarna de raad bij ncclamatio zowel bet advies van B. en W. als de motie aanvaardde. (Advertentie) Eerste-Kamerleden: Studie vaste oeververbinding Zeeuwsch Vlaanderen gewenst Vele Eerste Kamerleden toonden zich in het voorlopig verslag over de be groting van Verkeer en Waterstaat voor 1959 weinig bevredigd door wat hij de behandeling in de Tweede Ka mer te berde was gebracht over het vraagstuk van een mogelijke aanleg van een vaste oeververbinding tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en overig Ne derland. Zij hadden namelijk uit het geen bij die behandeling was opge merkt de indruk gekregen, dat tot dusverre ten departemente geen en kele ernstige studie van dit probleem was gemaakt. Het probleem heeft niet slechts een internationaal aspect, doch hierbij moet men ook letten op de zeer be langrijke nationale belangen, welke met deze materie zijn gemoeid. Daar om achtten deze leden het noodzake lijk, dat het probleem grondig in studie zal worden genomen. In dit verband werd de minister ook ge vraagd, hoe hij dacht over de denk beelden van Ir. H. G. C. Cohen Stuart op dit punt, gepubliceerd in „De In genieur". In het verslag wordt verder de vraag gesteld of de rijksweg tussen Goes en Middelburg spoedig zal worden verbeterd. Geslaagd Geslaagd te Den Haag voor het voor lopig diploma sdheepswerk'tuiiKkundi- ge, de heer J. Corré te Domburg. VOOR WALCHERSE SCHOLIEREN In de gewelven van de Abdij te Middelburg Op initiatief van het Gewestelijk Ar- beids Bureau en met medewerking van de Directie Arbeidsvoorziening uit Den Haag is te Middelburg, in de gewelven van de Abdij een „Beroe- pententoonstelling" ingericht. Deze expositie, die tot 15 april te bezich tigen zal zijn, wordt a.s. maandag door de commissaris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, in ile Statenzaal officieel geopend, waarna men een rondgang over de expositie zal ma ken. Het doel van deze tentoonstelling is om zoveel mogelijk grote, zowel als kleine Walcherse scholieren een ge degen voorlichting te geven over de mogelijkheden en eisen in de verschil lende beroepen. Dit doet men vooral aan de hand van fotomateriaal, ge reedschappen en werktuigen, die een soort ondersteuning zijn bij de uitlog van de rondleider Twee ieugdbemid- delaars van het Gewestelijk Arbeids Bureau, mej. J. C. Vermeulen en de heer C. G. Glerum, die zich erg be ijverd hebben voor de totstandko ming van deze expositie zullen de jongelui klasgewijze, over deze expo sitie rondleiden. CURASAO EN ARUBA De bejaarden van Brouwershaven hebben een bijzonder prettige middag doorgebracht met de heer P. van IJsseldijke, die pas terug is uit Cura cao. De heer Van IJsseldijke is een oud-inwoner van Brouwershaven en met vakantie in Nederland. In het jengögebouw, waar de leden van de bejaardensociëteit regelmatig bijeen komen, vertoonde hij prachtige kleu rendia's van het zonnige eiland in de CaraïbLsche zee. Vooral de opnamen, die de heer Van IJsseldijke maakte tijdens het bezoek van prinses Bea- BEZOEKERS... De burgemeester van dat plaatsje in West Zeeuwsch-Vlaanderen zat bij de huiselijke haard in gezelschap van enige gemeente-ambtenaren vergeefs te wachten op de heren, die van bui ten" moesten lcomen en met wie men een bespreking zou hebben. Aanvan kelijk zou die bijeenkomst in het raadhuis gehouden worden, maar na derhand had men besloten om het maar ten huize van de eerste burger te doen. Dc buitenmensen waren van dat besluit evenwel niet op de hoogte gebracht en daarom ging een der ambtenaren maar op pad om die men sen even te waarschuwen. Maar het kwam iets anders uit. Ze waarschuwden hem. Want nog voordat de man bij het raadhuis was, steeg er een enorm ge loei op, dat bijna heel het dorp in rep en roer bracht. Een der bezoe kers had op een naast de deur van het raadhuis aangebrachte knop ge- drulfft en daarmee de alarmsirene voor de brandweer in werking ge steld. Omdat hij nog bijtijds op een tweede knop drukte, nam het eeloei uwer vrij snel af, zodat de bram-weer nog net niet uitrukte. Maar men wist in ieder geval, dat de, bezoekers er. waren.* trLx aan de West, wekten de bewon dering op van de aanwezige dames en heren. Men kreeg verder beelden van Aruba te zien, dat net als Curasao zijn wel. vaart te danken heeft aan de olieraf finaderijen. De heer Van IJsseldijke bewees met zijn fraaie collectie dia's een verdienstelijk amateur-fotograaf te zijn, die bovendien veel van de A.B.C.-eilanden wist te vertellen. Me vrouw Van Leeuwen dankte aan het eind van de gezellige middag voor het gebodene, waarvan men zeer genoten had. Het welkomstwoord was deze middag door mevrouw Clarisse ge sproken. DIEPVRIES Enige tijd geleden schreven we over de plannen van Serooskerke op Walcheren, waar men een diep vriesinstallatie wilde gaan bouwen. Men wachtte toen alleen nog maar on het vereiste aantal deelnemers, die men. nu blijkbaar bijeen heeft weten te brengen, want dinsdag aanstaande wordt een oprichtings vergaderinggehouden. Ir. F. G. van der Stoep zal op deze bijeenkomst een lezing houden over diepvries en zijn causerie toelichten met een serie lichtbeelden. De bouw van de nieuwe Ambachts school aan de Bergweg te Goes, waarmede ruim een jaar geleden werd begonnen, vordert gestaag. De foto geeft niet alleen een indruk van de grootte van het gebouwencom plex, maar tevens blijkt eruit, dat het werk reeds in een vergevorderd sta dium is. Het zal evenwel nog tot 1960 duren, voordat het gebouw gereed is gekomen. (Foto P.Z.C.). Aanbesteding herstel en onderhoud waterkering In hotel „Dc Kroon", te Wlssenker- ko werd vrijdagmorgen voor het be stuur van de waterkering van de ca- lamiteuze polders Onrust, Jacoba en Anna-Friso het herstel, de vernieu wing en het onderhond tot 21 decem ber 1959 der waterkerende en ande re werken aan de waterkering van bovengenoemde calamiteuze polders aanbesteed. De inschrijving was als volgt: 1. N.V. Aannemingsbedrijf v/h R. M. van Nordenne en zonen, Har- dinxveld-Glessendam, f 64.516; 2. P. de Regt, Terneuzen, f 64.400; 3. L. van der Klippe, Vlissingen, f 63.500; 4. L J. Dekker, Vlissingen, f 62.800; 5. firma A, de Boergraaf en zn., Wil- lielminadorp, f 62.200; 6. firma Van de Velde en zn., Bruinisse, f 61.286; 7. firma Van Dongen en De Voogd, Haamstede, f 60.800; 8. G. en A. Sponselee, Kloosterzande, f 59.200; 9. J. F. Warrens, Ossenlsse, f 58.700; 10. A. C. van Hee, Kamperland, f 57.900. De gunning werd aangehou den. Volkswagenbusje kwam in aanrijding met bromfiets Op de wegkruising Oostdijk-rijksweg te Sint-Philipsland ontstond vrijdag avond omstreeks zeven uur een aan rijding tussen een volkswagenbusje van de firma V. uit Zierikzee en de bromfietser J. T. uit Tholen De be stuurder van het busje kwani met de schrik vrij, terwijl de bromfietser werd verbonden. De auto liep aan de een beenwond opliep, die ter plaatse achterzijde lichte scliade op. De brom fiets werd zwaar beschadigd. Advertentie In voordelige gezinsverpakking Pot A 1000 gram slechts 12.25 (excl. pot) Verrukkelijk bij alle vlees- en visgerechten RAAD 'S-HEER ARENDSKERKE Gemeente voelt zich ook in het Noord-Sloe bedreigd De reacties van de ledeu van de ge meenteraad van 's Heer Arendsker- ke op de grenswijzigingsvoorstellen voor het Zuid-Sloe waren gevarieerd in de vrijdagmiddag gehouden ver gadering. Enerzijds was men zeer verontwaardigd over „de landhonger van Vlissingen" en anderzijds wilde men de ontwikkeling van het zuid- Sloebekken met de nodige nuchter heid tegemoet treden. Burgemeester en wethouders hadden de raad een ontwerp-schrijven aangeboden, waar in summier vier argumenten werden aangevoerd om de voorbarigheid van de voorgestelde toevoeging van ruim 600 ha. aan de gemeente Vlissingen aan te tonen. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten deze brief ongewijzigd aan het college van Ge deputeerde Staten te zenden. Te voren echter voerden verschillen de leden het woord over deze aange legenheid. Bijzonder fel was de reac tie van de leden van de K.V.P. De heer A. C. de Kooning laakte do pre tentie van de gemeente Vlissingen alleen in staat te zijn een industrie gebied te besturen. In tegenstelling met een Vlissings raadslid, die de toevoeging van het gebied langs de Westerschelde de geboorte van een knappe baby noemde, vond deze spre ker de pasgeborene een kind met een waterhoofd. De heer E. P. Meijaard (p.v.d.a.) had gelezen, dat de gemeente Ar- nemuiden al aan de grens in het noord-Sloe zit te tornen, zodat hij een dreiging van twee kanten duchtte. De heer J. P. Lindenbergh (v.v.d.) stelde zich achter het schrijven van B. en W. dat vol gens hem van nuchterheid getuig de. Handhaving van de eerder uit gesproken voorbarigheid van de voorstellen noemde deze spreker juist. Voor het door B. en W. voor gestelde boven-gemeentelijk or- faan achtte hij een belangrijke aak aanwezig. De heer C. Verdonk (k.v.p.) had wei nig goede woorden voor deze grens wijziging over. Hij vond het ongeoor loofde expansie. De heer Verdonk pleitte voor een beraad door de ge zamenlijke plattelandsgemeenten over de hcrindelingsplannen. Deze gedachte vond weinig weerklank bij de overige raadsleden. Iq deze raadsvergadering, die oiulov leiding stond van burgemeester D. M, Vermet, vond men daarna nog tijd voor de afhandeling van verschil lende andere punten, Aan de bijzondere lagere scho len en kleuterscholen in de ge meente werden voorschotten op de exploitatievergoedig voor 1959 be schikbaar gesteld. De gemeentebe groting voor 1958 en 1959 onderging wijziging. Een voorstel van B. en W. voor het verhuren van vier nieu we woningwetwoningen te 's Heer Hendrikskinderen ieed gedeeltelijk schipbreuk, omdat de raad zich met een der voorgestelde huurders niet kon verenigen. Voor de verdeling van het woning contingent 1959 bleek een hoofdelij ke stemming nodig. Raadsleden uit Lewcdorp met name de heren A. C. de Kooning en C. Verdonk (beide (k.v.p.) bepleitten de bouw van en kele woningen in dit dorp. Burge meester en wethouders hadden voor gesteld van de toewijzing van 8 wo ningwetwoningen een blok van vier in 's Heer Arendskerke (dorp) en nogmaals een blok van vier te Nieuw dorp to bouwen. Deze verdeling was gebaseerd op behoeftecijfers. Het voorstel van B. en VV. werd met 9 tegen 2 stemmen aanvaard. Een meerderheidsvoorstel van dit college tot beschikbaarstelling van de gemeenteschuur aan de Oostweg aan de Oranjevereniging lokte op nieuw een stemming uit. Het Oran jecomité te 's Heer Arendskerke (dorp) is voornemens op 30 april hierin een feestavond te houden. Bij de A.-R.-raadsleden bestonden be denkingen tegen de voorgestelde wij ze van feestvieren. Met de stemmen van de heren J. Hommes en Jac. de Schipper en K. Fraanje allen A.R. tegen werd tot beschikbaarstelling besloten. De rondvraag' leverde geen bijzonderheden op. Jongen uit 's-Heerenhoek door explosieven verwond Bij het experimenteren met explosie- ven is de jongeman M. R. te 's-Hee renhoek door een knikker in het oog geraakt en dermate in het gelaat ver wond dat opneming in het ziekenhuis St. Joanna te Goes noodzakelijk was. Naar het zich laat aanzien zal de jongen zijn linkeroog moeten missen. Man uit Tholen klem tussen wagen en muur Woensdagavond is de heer M. de Jonge te Tholen dooi' esn onverhoedse beweging van een voer spannen paard kneld geraakt^ Met eert ingedrukte borstkas is J. naar hét ziekenhuis te Bergen op Zoom. overgebracht, waar bleek dat het ongeluk van minder ernstige aard wa*, i voor ecu wagen ge- op de Datemaevjag; [<t en epn muur fce- Op initiatief van beide jeugbe- middelaars is de vaste tentoonstel ling nog uitgebreid met een afde ling meisjes-beroepen. Deze uit breiding bestaat uit stands van plaatselijke instellingen en bedrij ven. Op deze wijze onderging ook de jongensberoepen afdeling een kleine uitbreiding. In deze toegevoegde stands wordt echter geen reclame gemaakt voor het bedrijf. Wel wordt hier gewezen op de mogelijkheden die deze Zeeuw se zaken of industrieën de jongelui bieden wanneer zij van school komen. Zo worden op de expositie ongeveer een 35 tot 40 beroepen voor de jon gens aanschouwelijk voorgesteld, ter wijl dit bij de meisjesafdeling er on geveer 15 zijn. Bovendien kunnen de rondleiders in hun begeleidend praat je nog verschillende andere ambach ten nader toelichten. Hierbij wordt vooral do nadruk ge legd op de geschoolde beroepen. De ambachten, die op deze expositie worden getoond, worden praktisch al len in Zeeland uitgeoefend, zodat men zich heeft aangepast aan de moge lijkheden die de verschillende indus trieën, bedrijven en andere instellin gen de jongelui hier bieden, wanneer zij de school verlaten. Reeds verschillende schoolhoofden uit Walcheren hebben op een uitnodiging toegezegd deze expositie met enkele klassen bij elkaar ongeveer een 1500-tal kinderen te bezoeken De ze tentoonstelling ls speciaal inge licht voor scholieren van de zesde klassen der lagere scholen, l.t.s, huis houdscholen, landbouwscholen en uloscholen. Dit jaar akkoord over Terneuzen-Gent? In het voorlopig verslag van de Eer ste Kamer over de begroting van verkeer en waterstaat over 1959 wordt met verwijzing naar een'uitla ting van de Belgische minister van openbare werken en wederopbouw de vraag gesteld of het waar is, dat nog in de eerste helft van dit jaar het akkoord over het kanaal Gent- Terneuzen zal kunnen worden on dertekend, dan wel wat te vrezen is, dat men. nog moeilijkheden zal moe ten overwinnen. Er is geen leukere sport, dan zelf filmen. Wij leren U, hoe goede films te maken. Komt U eens praten. VANDAAG Middelburg Electro: „Paria Holiday", 19 en 21.15 uur, alle leeft.Schouw burg: „Fanfare", 19 en 21.15 uur, alle leeftijden; Bijeenkomst Werkgroep Anonieme Alcoholisten Walcheren, 15 uur; Gouden Poortc: Receptie Bouw- bedrljfa Bond, 35 uur; Schuttershof: Feestavond Bouwbedrijfs Bond, 20 uur; Concert- en Gehoorzaal: Solis tenconcours, 10.30 uur; Gouden Poor ter Lezing „Kanarie- en vogelliefheb bers", 16 uur. Vlissingen Alhambra: „Droom-eiland", 19 en 21 uur, allo leeftijden; Luxor: „Zeven zwarte beha's", 19 en 21 uur, 13 jaar; Scheldekwartier: Filmavond personeelsvereniging, 20 uur. Goes Grand: „Droom-elland", 19 en 21 uur; Prins van Oranje: Vergadering Jonge Kerk, 14.30 uur; Schuttershof: Uitvoering „Volharding", 20 uur. MORGEN Middelburg Electro: Als vandaag, 13.30, 19 en 21.16 uur; Schouwburg: Als vandaag, 14.30, 19 en 21.15 uur. Vllsdingen - Alhambra: Als vandaag, 15, 19 en 21 uur; Luxor: <>,ls vandaag, 15, 19 en 21 uur. Goes Grand: Als vandaag, to en 21 uur. „The Kid from Texas", 15 uur,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2