PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MACMILLAN EN ADENAUER ONEENS over zone voor beperkte bewapening Derde bejaardencentrum voor Noord-Beveland DR. LAC0UR (VAN KWESTIE- LACAZE) GEARRESTEERD MYSTERIEUZE E0KA-MENSEN LEVEREN NU WAPENS IN 202e jaargang - no. 62 Dagblad, uitgave van de tinna Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 86 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 14 maart '59 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van I.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. S59300 P.Z C.. Middelburg. Bureaus: Vlisstngen Walstr 58-60, tel 2355 4 lijnen (b.g.g 350B of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G P de Pauwstr. 9. tel. 20; Temeuzen. Brouwerijstraat 2; Zierlkzee. red, te). 2425 adm tel 2094. Acht stenen62 fietsbéldoppen, drie schoenen, evenveel fiets Koplampen, een fietsstandaard, twee pompen, een groot stuk, hout met twee spijkers erin en een hard rubberen bromfiets- zadel, dat lag donderdagavond allemaal op de Dam te Am sterdam, nadat de politie daar op verkiezingsavond door een menigte met deze bizarre verzameling projectielenwas be kogeld. De politie in het bureau Warmoesstraat heeft er een keurige verzameling van aangelegd. Bij harmonie over hoofdlijnen van politiek Duitsers wensen internationaal toezicht in breder gebied De Britse eerste minister, Harold Macmillan, is vrijdagavond per vliegtuig uit Bonn te Londen teruggekeerd na twee dagen van besprekingen met de Westduitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, waarbij van gedachten is gewisseld over Berlijn, Duit se hereniging, een bijeenkomst der ministers van buitenlandse zaken van oost en west en een topconferentie. Vernomen wordt, dat beide staatslieden in hoofdlijnen overeenstemming hebben bereikt over het standpunt, dat het westen in de komende on derhandelingen met de Sowjet-Unie zal innemen. Maar volgens diplomatieke waarnemers te Bonn bestaat erge en Brits-West- duitse overeenstemming over de Britse denkbeelden met betrek king tot het beperken van strijdkrachten en bewapening in Mid den-Europa, zoals die zijn neergelegd in het gezamenlijkdoor Kroesjtsjew en Macmillan te Moskou uitgegeven communiqué. van eon veel smaller gebied, dat in de richting noord-zuid door Midden- Europa zou lopen. Weliswaar zouden ook de Britse staatslieden de voorkeur geven aan een zone, die zich van de Atlanti sche Oceaan tot de Oeral zou uitste ken, doch zij vrezen dat het Kremlin hiermede niet zal willen instemmen, aanvoerende dat het westen slechts 'naar totstandkoming hiervan zou streven, om er te kunnen spioneren. Daarom zouden zij menen, dat het westen moet instemmen met een smaller gebied. „Ook gedeelte van Rusland hoort erbij" Felix von Eckardt, het hoofd van de Westduitse regerings voorlichtingsdienst, heeft vrij dag te Bonn uiteengezet dat naar Duitse inzichten een mili tair uitgedund gebied in Europa althans een deel der Sowjet- Unie moet omvatten. „West- Duitsland zou niet kunnen in stemmen met het instellen van een dergelijke zone in Midden- Europa, die in hoofdzaak West duits gebied zou omvatten", ver klaarde hij. Von Eckardt gaf te kennen dat de Westduitse gedachten niet zozeer uit gaan naar vermindering der strijd krachten of beperking der bewape ning in een dergelijk gebied, doch naar het afbakenen van een zone waarvoor zou gelden dat de daarin gelegerde strijdkrachten onder inter nationaal toezicht lcomen. Een derge lijk voorstel heeft het westen gedaan op de ontwapeningsbesprekingen, die in de zomer van 1957 te Londen wer den gevoerd. De Britten daarentegen zouden denken aan het afbakenen llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllll Zonniger lenteweer jj (Van onze weerkundige H medewerker). Op de verkiezingsdag (donder- §j dag j.l.) bleef het bij ons zon- nig weer en in het noorden somber met natte sneeuw en temperaturen van 2 tot 3 gra- den Celsius. Gisteren kreeg de noordelijke helft van ons land een zonnige dag en was de be- wolking bij ons zeer hardnek- kig. 1 Uit het westen nadert een ho- m gedrukgebied, dat ons tijdens het weekeinde behalve droog ook vrij zonnig weer zal bren- gen. De wind, die naar het noorden was gedraaid, gaat weer naar zuid-oost tot zuid met als gevolg dat de middag- temperaturen iets hoger kun- nen worden. De grote activi- teit van de hogodrukgebieden maakt dat in de komende da- n gen het weer opnieuw lente- =j aehtig gaat worden. Vorst van enige betekenis treffen wij al- leen in Rusland aan en in-het binnenland wordt ook in Ne- derland plaatselijk 's nachts jj§ wat nachtvorst waargenomen. Eisenhower spreekt over veiligheidspositie President Eisenhower zal maandag avond 9.30 uur plaatselijke tijd via radio en televisie het Amerikaanse volk toespreken en een uiteenzetting geven overde ontwikkeling van de toestand in Berlijn en de algemene veiligheidspositie van de Vei'enigde Staten en hun bondgenoten. De toe spraak zal een half uur duren. Dit is in het Witte Huis bekendgemaakt. De Gaulle werkt aan plan-Berlijn Mogelijk zal president De Gaulle op zijn persconferentie over buitenland se zaken in de laatste week in maart voor de dag komen met een nieuw voorstel voor de regeling van de kwestie-Eerlijn en voor een blijvende basis van vreedzaam naast elkaar bestaan van Rusland en het Westen. Hij maakte donderdag op de kabi netsvergadering duidelijk dat hij van mening is dat het vraagstuk-Berlijn j en de betrekkingen tussen oost en west alle andere kwesties, waaronder j Algerije, op het ogenblik overheer- sen. Zijn plan voor een algehele re- geling die de positie in Europa voor beide zijden consolideert en misschien zelfs een eind maakt aande koude oorlog in andere delen van de we reld, is volkomen geheim en zelfs zijn meestvertrouwde diplomatieke advi seurs, uit zijn directe omgeving ken nen het slechts ten dele. Koningin ontving adviseurs Gistermiddag heeft H.M. de Ko ningin voor een conferentie ten paleize Soestdijk achtereenvol gens ontvangen mr. J. A. Jonk man, voorzitter van de Eerste Kamer, en mr. L. G. Korten- horst, voorziter van de Tweede Kamer. Gisteravond ontving zij dr. A. A. L. Rutgers, vice-presi dent van de Raad van State. Zitting Staten-Generaal wordt 1.9 maart gesloten De verenigde vergadering van de bei de Kamers der Staten-Generaal, waarin de huidige zitting zal worden gesloten, zal worden gehouden op donderdag 19 maart 's middags om kwart voor drie. GEBOEID NAAR GEVANGENIS Verdacht van poging tot moord Volgens justitiële kringen te Parijs Is dr. Maurice Laconr, een van de be langrijkste figuren in de „kwestie- Lacaze" vrijdag gearresteerd. Tegen hem was een bevel tot aanhouding uitgevaardigd. Hij meldde zich vrij dagmiddag in gezelschap van zijn ad vocaat. Na tien minuten verliet hij geboeid en begeleid door twee bewa kers, het bureau van de rechter van instructie. Hij is per politiewagen naar een Parijse gevangenis overge bracht. Men meent te weten dat hij gearres teerd is onder verdenking van „po ging tot moord". Zijn advocaat zei zaterdag dat hij om voorlopige vrijla ting van zijn cliënt zal vragen. Dr. La cour is vriend van mevrouw Domeni- ca Walter, een der rijkste vrouwen van Frankrijk. De oud-verzetsman Rayon heeft onlangs in het openbaar dr. La- cour beschuldigd van omkoping voor het „uit de weg ruimen van de aan genomen zoon van mevrouw Walter". Daarna had dr. Lacour tegen Rayon een aanklacht wegens laster inge diend. BIJ CYPRISCH KLOOSTER KYKKO Zon verbrande jongelieden niet martiale snorren Lenen van "dV'""Grieks-Cypriotische verzetsorganisatie Eoka zijn vrij dag! begonnen met het inleveren van hun wapens. Vier dagen gele den deed kolonel Grivas een beroep op zijn manschappen alle activi teit te staken. De wapens worden eigendom van de toekomstige Cy priotische regering. De eersten die wapens inleverden waren een jongen en een nog geen twintigjarig meisje. Zij kwamen met een vrachtwagen die was ge laden niet 250 bommen en hand granaten, veertig landmijnen, cir ca 100 geweren, pistolen, machine geweren en mitrailletes en enkele blikken nitro-glycerine. Met de grootste omzichtigheid droe gen de politie-ambtenaren deze blikken biscuitblikjes waarvan enkele lekten naar een nabijge legen veld om ze tot ontploffing te brengen. Voor elk stuk werd een ontvangstbe wijs afgegeven. Sommige wapens waren oud, maar alle verkeerden in goede conditie en waren gereed voor gebruik. Het öntvangcentrum was het klooster Kykko. Na dé twee jongemensen kwam een heer in een witte sportwagen voor rijden. Hij droeg zelf een grote kist wapens naar binnen en ver een dween weer vrijwel zonder mond open te hebben gedaan. De journalisten kregen „echte" leden van Je Eblca te. zien; jonge mam nen mét martiale -'snorren, zwarte rijbroeken en de meesten zón-ver brand .Ook het meisje dat met de eerste vrachtwagen arriveerde had kennelijk enige tijd in de bergen doorgebracht. Zonder uitzondering weigerden zij hun namén te noe men of te vertellen waai- zjj van daan kwamen. Na enkele uren bevatte het klooster honderden zelf-vervaardigde pijp- bommen en mortieren. Elk wapen werd door een gebaarde priester geïnspecteerd alvorens de inspec teurs het in handen kregen. Hawaii wordt vijftigste staat van Amerika Het Amerikaanse huis van afgevaar digden heeft donderdag het wetsont werp om Hawaii tot de vijftigste staat van de Verenigde Staten te maken, goedgekeurd. Woensdagavond had de senaat al zijn goedkeuring ge geven. De feitelijke toelating van Hawaii als vijftigste staat zal door procedure kwesties nog wel enige maanden aan houden. Onder andere zal er een volksstemming op Hawaii worden ge houden. Hawaii telt 575.000 inwoners. In Londen hébben de verenigde mo de-ontwerpers uit de Britse hoofd stad een privé-m,odeshow gehouden voor leden van het koninklijk huis. Op de foto zien we de aankomst van koningin moeder Elizabeth en prin ses Margaret. Zij werden verwel komd door de ontwerper SHebei, die voorzitter van de vereniging is mid- j den). Plan voor nieuw tehuis in Kortgene EB KOMT SCHOT in de plan- nen voor de bouw van een nieuw bejaardencentrum in de Noord- Bevelandse gemeente Kortgene. Nadat gedurende de laatste ja ren achter de schermen voorbe reidende besprekingen zijn ge voerd, is men thans zover, dat de definitieve plannen spoedig ter goedkeuring aan de gemeen teraad zullen worden voorge legd. De bouw van dit op een ca paciteit van zestig bejaarden be rekende centrum zal een uitgaaf vergen van rond een half mil joen gulden, welk bedrag voor de helft reeds beschikbaar is. Na de ramp van 1953 heeft de gemeente Kortgene namelijk een gift gekregen van 250.000 uit Nieuw-Zeeland, die voor dit dod is bestemd* Het eiland Noorcl-Beveland is mo menteel in het „bezit" van twee be jaardentehuizen: „Rustoord" in Co- lijnsplaat en „Vredestein" in Wissen- lcerke, die beide worden geëxploiteerd door de Nederlandse Hervormde Kerk en die enkele tientallen jaren geleden werden opgetrokken. Het bejaarden tehuis in Wissenkerke ondergaat thans een grondige vernieuwing, ter wijl voorts een nieuwe vleugel wordt bijgebouwd. Maar ondanks deze acti viteiten op het gebied van de bejaar denzorg bestaat op het eiland toch de behoefte aan een derde centrum. Reeds voor de ramp is een stichting in het leven geroepen, waarin mensen van verschillende geloofsovertuiging zitting hebben en die woonachtig zijn in de verschillende plaatsen op het eiland. Toen Zeeland en ook Kortgene in 3953 door de ramp werden getrof fen, raakten de plannen wat op de achtergrond, maar een toezegging uit de Nieuw-Zeeland gift van niet minder dan 250.000 bestemd voor de bejaardenzorg, accentueer de toch wel de noodzaak van een derde centrum. Het bedrag van 250.000 is toegewezen aan de gemeente Kortgene, die op haar beurt een lening zal moeten aan gaan om de bouw mogelijk te ma ken. Voorts krijgt de gemeente een bijdrage van het rijk. Moderne opzet De plannen voor het nieuwe tehuis sdja sutworgen d.oec arohstecfc 't Hooft te Goes ,t die in het uitbrei dingsplan van de gemeente Kortgene achter het fraaie gemeentehuis, een modern drievleugelig bejaardencen trum heeft geprojecteerd. Inmiddels heeft de gemeente een stuk grond van iy2 ha aangekocht, zodat na het besluit van de raad niets de bouw van het tehuis méér in de weg staat. „Het ligt in de bedoeling, dat het plan in een volgende raadsvergade ring aan de orde wordt gesteld. Als het gereed is gekomen, zal de ge meente het overdragen aan de voor de ramp geformeerde stichting". Dit vertelde ons burgemeester A. Schuit, die zeer enthousiast is, dat de plannen spoedig gerealiseerd worden. Het tehuis, dat plaats biedt aan zes tig bejaarden telt een veertigtal één persoonskamers en een tiental twee persoonskamers. Van deze tweeper soonskamers kan een aantal ook wor den ingericht als éénpersoonskamer. Ieder krijgt dus zijn eigen kamer met wasgelegenheid. Voorts komen in het gebouw, dat op een kleine uitsprin gende vleugel na, alle kamers gelijk vloers heeft liggen, een fraaie recrea tiezaal en een gemeenschappelijke eetzaal. De bejaarden kunnen de maaltijd desgewenst ook in hun ei gen kamer nuttigen. Na enkele jaren van voorbereidende werkzaamheden ziet het er thans naar uit, dat Kortgene binnen vrij korte tijd de beschikking zal hebben over een uiterst modern en doelmatig bejaardencentrum. De verwachting is dat het gebouw deze zomer ivordt aanbesteed, zodat nog dit jaar met de Imm kan wexden begonnen» KORTE PREDIKATIE IK BEN ONSCHULDIG Toen.... nam Pilatus water, wies zich de handen ten aanschouwen van de schare en zeide: Ik ben onschuldig aan zijn bloed; gij moet zelf maar zien wat er van komt. Matth. 27 2ih Het zou niet in de geest van de lij densgeschiedenis zijn als we tegen Pjlarm zouden uitvaren of op hem 'sóhëldèn. SlappelingOnrecht vaardige rechter..." en meer zulke benamingen schijnen het wpJ goed te doen maar ze missen hun doel vol komen. Want Pilatus is niet meer en hij heeft allang gestaan voor de Op perrechter van hemel en aarde. Dat geloven wij. Alleen.... het is niet onze zaak om in dat oordeel te treden. Maar wij hébben wel te doen met wat de Bijbel ons zegt van deze man. En dan zien wij, dat hij ons wel ge tekend wordt als een slappeling enz. maar we worden nooit tegen hem op gehitst. Hij wordt enkel maar Pilatus genoemd, nooit schwrk of iets derge lijks. Zélfs wordt ons niet onthouden de vermelding van zijn zuiver-per- soonlijk gevoel van onschuld. En dat, terwijl hij zich zo misgaan heeft te genover de volmaakt-Onschuldige, (le Here Jezus Christus. Waa/rom toch Om de schuld van Pi latus te verdoezelen Zeker niet. Gods Woord spreekt daarvan duidelijk ge noeg. Waarom dan? Hiertoe, opdat wij ons niet boven deze Pilatus zouden ver heffen. Dan zouden wij zijn schuld zien en de ónze vergeten. Maar wij staan pas récht tegenover het lijden van Christus als wij belij den: Ja, ik kost Hem die slagen, die smarten en die hoon; ik doe dat kleed Hem dragen, dat riet, die doornenkroon; ik sloeg Hem al die wonden, voor mij moest Hij daar staan; ik deed doenmijne zonden Hem al die jamm'ren aan. Als wij dit belijden, zeggen we: De schuld van Pilatus én die van de Joden is ook de mijne. Maar drijven wij onszelf dan niet in een hoek? Inderdaad, maar dan komt er ook de evangelische ruimte voor het woord van Gods profeet: „Om ónze onge rechtigheden is Hij verbrijzeld, want de Here heeft ons aller ongerechtig heid op Hem doen aanlopen". Zo alleen leren wij om niet Pilatus noch Israël te beschuldigen maar onszelf. En de Here te danken, die in Christus ons niet schuldig wil ver klaren. St. Phïlipsland F. van Dieren Geldig tot hedenavond ZONNIGE PERIODEN Droog weer met zonnige perioden en een zwakke tot matige zuidelijke wind. Iets hogere middagtemperatu- ren. ZON EN MAAN 15 maart Zon op 6.57 onder 18.43 Maan op 9.36 onder .08 16 maart Zon op 6,55 onder j.8.44 Maan op. Ï0.13 onder JL05

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1