Vier technici over de Zeeuwse waterstaatkundige werken Schipper eigende zich ƒ3000 en maakte het in één dag toe op FERNANDEL EN HOPE VONDEN ELKAAR IN „PARIS HOLIDAY" STEMMEN UIT DE KERKEN ZATERDAG 14 MAART 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TIJDENS CONTACTDAG IN GOES Van versterking Vlissingse boulevard tot wegenzorg in Zeeland Vier inleiders hebben vrijdagmiddag in „de Prins van Oranje" to Goes tijdens de contactdag van de Vereniging voor Bitumineuze Werken enkele belangrijke Zeeuwse waterstaatkundige werken belicht, die kort geleden, momenteel of in de nabije toekomst zijn of worden uitgevoerd. De onderwerpen waren: de verster king van de zeewering voor de Boulevard de Ruyter te Vlissin- gen, do wegenzorg in Zeeland, de werken van het Drie Eilanden plan en de moderne wegverhardingsmethoden in verband met de ontwikkeling van het niet-planwegennet in ons land en in Zee land. Als eerste inleider voerde lr. H. Wie- ringa, hoofdingenieur van de rijks waterstaat te Vlissingen het woord. Hij besprak enkele aspecten van het werk aan de Boulevard de Ruyter. De heer Wieringa begon met te ver tellen, dat deze boulevard ontstaan is uit een öud vestingswerlc en als zoda nig beslist geen sterke zeewering vormt;. Regelmatig sloeg het water met grote hoeveelheden over de bou levardmuur. De ramp in 1953 vestig de nog eens extra de aandacht op de slechte staat van deze zeewering, waarin toen op enkele punten diepe gaten werden geslagen. Aan de hand van dia's liet ir. Wieringa zijn talrijk f;ehoor onder wie een groot aantal unctionarissen van de provinciale en rijkswaterstaat, de waterschappen en enkele burgemeesters zien op wel ke wijze de boulevard tenslotte zoda nig is versterkt, dat er thans bij zwa re storm geen water meer overslaat. Hij deelde daarbij nog mede, dat het vervoer van zand en mijnsteen naar het werk per vrachtauto door de stad geschiedde, waarbij het mijnsteen veel stof achterliet. In de toekomst hoopt men de verstuiving tegen te gaan door de mijnsteen nat te spui ten en pas dan per vrachtauto te ver voeren. Wegenzorg De hoofdingenieur A. van de Pro vinciale Waterstaat in Zeeland, ir. C. Koning, behandelde de „We- fen zorg in Zeeland". Hij schetste e groei van de wegen in ons land en in Zeeland, waarbij hij terug ging tot de Romeinse tijd. Nadat hij de landschappen en wegen in het Zeeland van enkele eeuwen ge leden had beschreven, verklaarde ir. De Koning, dat met name in de Gouden Eeuw de wegenbouw in deze provincie van vrij grote be tekenis was. Toen werden bestrate wegen aangelegd tussen Goes en Kapelle, Tholen en Poortvliet, Zie- rikzeo en Nieuwerkerk, Middel burg cn Veere en Middelburg en Vlissingen (Oude Vlissingseweg) Ook in de Napoleontische tijd wer den nieuwe wegen aangelegd. Voorts schetste ir. De Koning de ontwikke ling in de negentiende eeuw, toen in totaal 70.000.000.voor aanleg van nieuwe wegen en voor verbetering werd uitgegeven. De enorme vlucht het vervoer is de aanleiding geweest, dat het wegennet in ons land, in de twintigste zeer aanzienlijk is uitge breid. Wat Zeeland betreft verklaar de spreker, dat de provinciale over heid steeds een actieve wegenpolitiek heeft gevoerd. Hij deelde mede, dat voor aanleg van nieuwe wegen en verbetering van be staande in het provinciaal wcgenplan een bedrag van veertig miljoen nodig is. Voor dit jaar is 3.000.000 gulden uitgetrokken, hetgeen betekent, dat het gehele plan pas over 15 Jaar zou zijn uitgevoerd als niet meer gelden voor dit doel worden uitgetrokken. In het kader van het tertiair wegen plan zijn overigens heel wat wegen verbeterd in de Zeeuwse herverkave- lingsgebieden. Spreker trok tenslotte de conclusie, dat de overheid in Zee land reeds vroeg aandacht aan de we gen besteedde en dat het enerzijds door de noodzaak tijdig nieuwe we gen aan te leggen (b.v. door uitvoe ring van het Drie Eilandenplan en Deltaplan) en anderzijds door de wegverbeteringen moeilijk is een ur gentieplan op te stellen. Drie-eilandenplan Na een korte pauze beklom ir. N. Biezeveld, hoofdingenieur A van de rijkswaterstaat het katheder. Hij sprak over: „De werken van het Drie- Eilandenplan". Spreker gaf een uit voerig resumé van het werk, dat ln de Zandkreek en in het Veerse Gat wordt uitgevoerd. Hij verduidelijkte zijn lezing door vertoning van enkele lichtbeelden. Ir. Biezeveld wees zijn gehoor erop, dat reeds voor de ramp van 1953 plannen bestonden Noord en Zuid-Beveland en Walcheren met elkaar te verbinden De stormvloed van 1 februari 1953 heeft uitvoering van deze werken bespoedigd. Hij deel de mede, dat een landaanwinst wordt geboekt van circa 2000 ha, waarvan 1100 ha geschikt is als landbouw grond en 900 ha ten dienste kan ko men van de recreatie en de bosbouw of gedeeltelijk als reservaat kan wor den ingericht. De thans bestaande ha vens van Veere, Kamperland, Wol- faartsdijk en Kortgene blijven ge handhaafd. Voorts schetste ir. Bieze veld de gang van zaken bij de bouw van de sluisput en van de sluis bij Kats. Uitvoerig ging hij ook in op de aan leg van de dijk tussen Noord-Beve- j land en Walcheren, waarbij hij de j verschillende fasen van uitvoering, middels lichtbeelden op het witte doek geprojecteerde tekeningen, do revue liet passeren. Aan het feit, dat voor bekleding van het reeds thans gereed gekomen dijklichaam asfalt is gebruikt, schonk hij enige aandacht. Hij deelde mede, dat het sluitgat in 1961 zal worden gedicht, waarna zeer waarschijnlijk in 1962 nog enkele kleinere werkzaamheden moeten worden uitgevoerd. Met grind Ir. G. van Doorn, plaatsvervangend hoofd sectie wegenbouw van de Cul tuurtechnische Dienst belichtte het onderwerp: „Moderne wegverhar dingsmethoden in verband met de ontwikkeling van het niet-planwegen net. Hij was van mening, dat van groot belang is als een streek over goede landbouwwegen beschikt. De wegen die buiten het „plan" vallen, zullen in de toekomst een belangrijke recreatieve functie krijgen, betoogde hij. Ir Van Doorn deelde mede, dat in Nederland gemiddeld 8 meter verhar de wegen zijn per ha tegen 12 meter onverharde wegen per ha. Twaalf meter verharde weg per ha is pas ef fectief voor de landbouw. In de ruïl- verkavelingsgebieden is dit reeds het geval. In Zeeland is 17 meter verhar de en 8 meter onverharde weg per ha. Dit is de toestand van voor de ramp, zodat het cijfer momenteel nog hoger ligt. Spreker verklaarde echter, dat onder verharde wegen ook grind wegen worden verstaan. In Zeeuwsch- Vlaanderen zijn van de landbouw wegen met grind verhard. Hoe de toe stand in dit deel van Zeeland is, liet spreker zien aan de hand van lan taarnplaatjes, opgenomen in het ge bied van het Waterschap het Vrije Sluis. Voorts toonde hij plaatjes over de methode van wegverbetering. Na vertoning van de film: „Asfaltbeton wegen" begaf het gezelschap zich naar de „Korenbeurs" waar de maal tijd werd gebruikt. (Advertentie) Goed nieuws roer ROKERS Eindelijk kunt u rokenzonderdat uw tanden bruin worden. Dank zij Teelak: Teelak i tandgelei is niet ïs, - i zomaareen tand pasta, maar een speciale behandeling die tandsteen en nicotine oplost en de tanden een beschermend laagje geeft. Snel. doelmatig en veilig. Gebruik Teelak op een droge tanden borstel. Na enkele dagen is de aanslag weg. uw tanden zijn als nieuw: gezond en glanzend wit. 11.95 per tube. TEELAK - PARIS DISPEC nv - Den HAAG Auto reed lichtmast te Middelburg omver De vertegenwoordiger K. B. uit Rot terdam heeft donderdagmiddag om- streeks twee uur in de Zusterstraat te Middelburg rare brokken gemaakt. Het gebeurde toen de vertegenwoordi ger die niet bekend was in de Zeeuwse hoofdstad, niet goed op het verkeer lette. Hierdoor reed hij met zijn rech tervoorwiel op het trottoir en tegen een lichtmast op. Door een gelukkig toeval werden geen voorbijgangers door de paal, die afknapte en met een klap op straat kwam, geraakt. Wielrijder verleende geen voorrang De wielrijder J. J. de K. uit Middel burg vergat donderdagmiddag om streeks drie uur op de Selssingel in zijn woonplaats voorrang te verlenen aan een personenauto, die bestuurd werd door H. S. uit Middelburg. Hier door ontstond er een aanrijding waar bij zich geen persoonlijke ongelukken voordeden. De fiets en de auto werden licht beschadigd. FILMS IN ZEELAND Bert Haanstra'sFanfare' wordt wederom vertoond daar kikker je meteen van op! SI de kracht uit mals rood vleesl BOVR1L bevat geen vet, is dus veilig voor de slanke lijn! De favoriete komiek van de Ameri kanen en die van de Fransen hebben elkaar gevonden in een film, die door Hollywood werd vervaardigd en in Parijs speelt: „Paris Holiday". Fernandel, met wie men de laatste tijd, naar het soms scheen, geen raad meer wist en die men gekke gezich ten liet trekken in overigens hele maal niet op humoristische leest ge schoeide thrillers, komt nu weer eens aan z'n trekken. En mét de vrolijke Fransman treedt de geroutineerde grapjas Bob Hope in .Paris Holiday" op. Twee geheel verschillende soorten humor, die men in Electro (Middel burg) tegen elkaar kan afwegen. Zoals doorgaans in dit soort rolpren ten is het gegeven zeer simpel; een aardig verhaaltje van twee concurre rende komieken op dezelfde boot van New York naar Parijs. De grappen makers maken op de boot kennis en kunnen elkaar in Parijs niet meer kwijtraken, worden in deze grote stad betrokken bij een moordzaak en doen allerlei vreemde dingen, die de toeschouwer moeten amuseren. Bij zonder aardig heeft men gebruik we ten te maken van de taalmoeilijkhe den, die de samenwerking van het tweetal met zich meebracht. Hope spreekt geen Frans en Fernandel kan met overweg met het Engels. Hier door ontstaan kostelijke situaties. Of men nu de humor van Hope of de mi miek van Fernandel prefereert men zal het er ongetwijfeld over eens zijn, dat het geheel als amusement uitste kend geslaagd is. Behalve Hope en Fernandel doet ook Anita Ekberg nog een duit in het zakje, hoewel haar kwaliteiten minder met humor te maken hebben. De regisseur was Gerd Oswald, die onder meer bekend heid kreeg door zijn werk „A kiss before dying". Schouwburg (Middelburg) doet er goed aan „Fanfare" nog eens te vertonen. „Fanfare" is een der meest geslaagde Nederlandse pro- dukties, waar men hartelijk om kan lachen, dank zij Hans Kaart als de corpulente caféhouder Geursen, Herbert Joeks als kruide nier Koendering en Albert Mol, die RECHTBANK MIDDELBURG Een van de twee bestaande bejaar dentehuizen op Noord-Bevéland zoals elders in dit blad is te lezen zal in Kortgene spoedig een derde cen trum verrijzen, het tehuis Vrede- stein" te Wissenkerkewordt momen teel grondig vernieuwd en gemoder niseerd. Tevens wordt een nieuwe vleugel aan gebouwd, waarvan deze foto een beeld geeft. Foto P.Z.C.). Verlaging minimumprijzen voor appel-export Met ingang van 16 maart a.s. geldt tot nader aankondiging geen mini mumprijs meer bij invoer van appe len uit ons land in België. Dan mag ook het ras goudreinet weer naar België worden uitgevoerd. Dit geldt voor de kwaliteiten extra standaard, en huishoud 1. De overige appelras sen inogen reeds twee weken naar België worden uitgevoerd. De invoer van Nederlandse goudreinette in Bel- ;ië is vanaf 18 september j.l. verbo ten geweest omdat de prijs in Bel gië beneden do overeengekomen mi nimumprijs lag. Met ingang van 16 maart zal voorts de minimum aankoopprijs voor ap pels, bestemd voor West-Duitsland worden verlaagd van 24 cent tot 22 cent per kg. Dat houdt ln, dat met ingang van maandag appels naar West-Duitsland geëxporteerd mogen worden welke op de Nederlandse vei lingen minstens 22 cent per kg. heb ben gekost. Met ingang van maandag zal er ech ter een grote concurrent bijkomen Bijna 2000 leerlingen deden verkeersexamen Op Noord- en Zuid-Beveland hebben vrijdag niet minder dan 1700 leerlin gen van 72 lagere scholen het theore tisch gedeelte van het verkeersexa men afgelegd. Het examen stond on der auspiciën van de afdeling „De Bevelanden" van de Vereniging voor Veilig Verkeer. Rijks- en gemeente politie verleenden hun medewerking, n verschillende plaatsen gaven de burgemeesters blijk van hun belang stelling door de examens bij te wo nen. Chantagepoging - om f 500 - was maar als een grapje bedoeld... Voor de rechtbank te Middelburg, gepresideerd door mr. P. van Empel, stond vrijdagmorgen terecht de schipper W. B., met waladres Zandvoort, die op 18 december van het vorige jaar zich een geldsbedrag van f 3000. had toegeëigend van zijn werkgever. B. voer aan boord van het schip „Da- ni", eigendom van de N.V. Antra te Antwerpen, waarmee hij op weg was van Hengelo naar Antwerpen. In Hansweert stapte hij aan wal cn begaf zich met het geld van de onderneming, dat hij onder zijn beheer had, naar Amsterdam, vergezeld van zijn zoon. Na 'n dag rondgezworven te hebben melddo B. zich bij de politie, waar bleek, dat hij nog slechts enkele tien tjes overhad. De officier van justitie, mr. Ph. Schenkonberg van Mierop, betoogde, dat het de laatste tijd reeds herhaalde malen tot een uitbarsting gekomen is. Een soort vluchtpoging voor de huiselijke moeilijkheden, noemde mr. Schenkenberg van Mierop het. De officier wilde bij de strafmaat re kening houden met het psychiatrisch rapport, zodat hij een gevangenis straf eiste van 6 maanden met aftrek een voorwaardelijke ter beschikking stelling; van de regering met een proeftijd van 3 jaar, alsmede toe zicht van het Nederlands genoot schap voor reclassering. De raadsman van B., mr. W. K. H. Dieleman. wees de rechtbank er op, dat zijn cliënt een bijzon der bittere jeugd in de venen ach ter de rug heeft. Daarbij had B. nooit een „vaste draai" kunnen vinden. Na nog nader ingegaan te zijn op enkele antecedenten van zijn client, achtte mr. Dieleman het zeker verantwoord om te pro beren hem vrij te laten, met toe zicht. Gezien de gehele situatie meende mr. Dieleman, dat hét niet juist zou zijn B. zo zwaar te straf fen. Waarop de rechtbank de uit spraak bepaalde op woensdag 25 maart a.s. Grapje _,Ach, het was maar een grapje, edel achtbare", aldus kleineerde de fruit kwekersknecht J. H. J. uit 's-Graven- polder de chantagepoging, die hij in oktober van het vorige jaar gedaan had. Maar de rechtbank vatte het helemaal niet als grap op. J. had ge hoord, dat een zekere K. praatjes rondstrooide over zijn vrouw. Daar besloot hij een einde aan te maken. Hij schreef zodoende een brief aan deze K. en aan mevrouw E. „Wij schrijven even tot jullie, om dat wij de verhouding tussen jul lie wel weten", zo begon de brief. Verdachte berichtte, dat hij z'n mond zou houden, als er maar f 500.gestort werd. Hij vertelde daarbij precies waar. „Wij zullen een kistje wegzetten in de Plasweg in het tweede schuurtje; in een er van zullen wij een doosje zetten en daar doe je het geld maar in. Wij zullen op de deur van het hok een groot wit kruis zetten. Doen jul lie het niet, dan zullen wij jullie be kend maken, ook aan de kerkeraad en dan zorgen we er tevens voor, dat K. z'n baantje kwijt raakt. Denk er om, roep er geen politie bij, want dat'is jullie dood...." „Wij zijn niet z'n vieren, dus ont glippen kuil je ons toch niet. Doen jullie het dus niet, dan ziet het er maar donker uit", aldus de sinistere brief... Waarmee de ge adresseerde onmiddellijk naar de kerkeraad toog, die op haar beurt de politie waarschuwae. Deze zet te een doosje, gevuld met wat pa piersnippers in het schuurtje en wachtteTotdat J. het kwam ophalen. „Hoe heeft U het in uw hoofd gekre gen om zoiets uit te halen", vroeg mr. Van Empel zich verbaasd af. „Ik wilde K. bang maken, dat hij geen praatjes meer moest rondstrooi en", antwoordde verdachte. „Op zo'n manier?", wilde mr. Van Empel verontwaardigd weten. „En dan voor f 500.Ik vind het onno zel en onverantwoordelijk". „'t Ging niet om het geld", verweer de J. zich nog. De officier stipte aan, dat ver dachte reeds eerder veroordeeld is voor belangrijke en ernstige fei ten. „Hij kan het blijkbaar niet laten om zeer vreemde handelin gen te verrichten", aldus mr. Schenkenberg van Mierop, die een gevangenisstraf eiste van 2 maan den. clementie tegemoet te treden, hier bepaalde de rechtbank de spraak op 25 maart Onvoorzichtig De veehandelaar P. L. uit Krui- ningen werd ten laste gelegd op 1 januari j.l. met zijn vrachtanto op hoogst onvoorzichtige en on achtzame wyze de rijksweg 58 vanuit een zijweg opgereden te zijn. Een scooterrijdster reed daarbij tegen L.'s auto op en liep bij deze botsing een verbrijzeld linkerbeen en een gecompliceerde enkelbreuk op, waarmee zij voor haar leven ongelukkig zal blijven. „Zoals ze op mijn auto reed, heb ik ze gezien", verklaarde L., die eerlijk erkende, dat het zicht die dag goed was en dat hij zowel links als rechts uitgekeken liad, maar geen enkel voertuig had kunnen ontdekken. De officier achtte grove schuld bewezen. Overigens was hij er van overtuigd, dat dit bepaald geen geval van be wuste schuld is, eerder van onoplet tendheid, maar met buitengewoon ernstige gevolgen. De oficier eiste een geldboete van f 150.alsmede een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor 6 maanden, met een proeftijd van 2 jaar. De propaganda-leider A. A. van M. van het Rode Kruis uit Rotterdam een kostelijke dirigent van de dorpsfanfare creëert. Bert Haanstra, die met „Fanfare" zijn eerste speelfilm vervaardigde, paste diverse geestige vondsten toe. die ook zijn documentaires zo dc moete waard maken. Onder de actri ces, die aan „Fanfare" medewerkten valt vooral Andrea Domburg in het oog door haar overtuigende creatie als de zuster van caféhouder Krijns (Bernard Droog). „Ons aller lieveling" Romy Schnei der speelt weer eens de hoofdrol in een zeer romantisch verhaal, dat zich ditmaal afspeelt in Engeland, in de Londense onderwereld en aan het hof van koning George n. Regisseur Jo sef von Baky en draaiboekschrijvers dr. Emil Burn en J. M. Simmel heb ben getracht een Dickens-wereldje te scheppen. Of ze geslaagd zijn in die poging? Alhambra (Vlissingen) en Grand (Goes) geven het antwoord op die vraag. Romy's partner is (na tuurlijk) Horst Buchholz, terwijl ook mama Schneider een rolletje kreeg. In „Zeven zwarte beha's" wordt ge speurd naar een edelsteen. Een huwe lijkszwendelaar heeft in de gevange nis gehoord, dat deze steen verborgen zit in een typisch vrouwelijk kleding stuk, dat bij een korsettenmaakster in de kast ligt. De man voelt na tuurlijk wel voor een dergelijke buit en bij de jacht op de edelsteen, die in Luxor (Vlissingen) te volgen is, komt zijn ervaring hem goed van pas. Zondagmiddag draait in Grand (Goes) een western, berustend op een klassiek gegeven, het verhaal van „Billy the Kid". „The Kid" is, on danks zijn jeugdige leeftijd zeer be hendig met de revolvers, zo wil dc overlevering en hij maakt van die „gave" goed gebruik. Audie Murphy beelt „The Kid" uit. Enigen van zijn partners zijn Gale Storm (een veel belovende naam) en Albert Dekker. „The kid from Texas" is dus te zien in Grand (Goes). Verkeerslus in provinciale weg bij Haamstede In de vergadering van de raad van Haamstede, die maandag 16 maart a.s. wordt gehouden, zal een voorstel van B. en W. ter tafel komen tot ver koop van een perceel grond aan de provincie Zeeland voor het maken van een verkeerslus in de provin ciale weg bij het vliegveld. Ook is er een voorstel tot verkoop van een strook grond aan de R.T.M. voor de aanleg van een midget-golfbaan. De vergadering begint 's morgens om half tien. Benoemingen bij waterschap Noord-Beveland Bij het waterschap Noord-Beveland is de heer P. Tazelaar te Kortge ne tot le ambtenaar benoemd; tot 2e ambtenaar de heer G. A. Markusse te Kortgene. CAKELS Telef. 01106-227, Heinkenszand was bij Rilland-Bath bij een kruising op de rijksweg met zijn auto een voor hem rijdende auto gepasseerd en daarbij op de linkerweghelft te recht gekomen. De kantonrechter had Van M. hiervoor veroordeeld tot een boete van f 7.50. De officier was evenwel in appel gegaan, omdat er tarief voor deze overtredingen op 15.gesteld is. In veel gevallen, aldus de officier, zijn de borden, die de kruisingen aangeven, niet te zien, maar in dit geval was het op de be kende manier duidelijk gemaakt. Mr. Schenkenberg van Mierop eiste dus een boete van f 15.De rechtbank zal in deze zaak eveneens op 25 maart beslissen. Mr. G. A. Renting, de raadsman, be toogde, dat het reclasseringsrapport niet zo ongunstig over J. oordeelt, als deze uitschieter wel zou vermoe den. Mr. Renting achtte de chantage poging op zichzelf vrij primitief, daar het geld wilde hebben op de plaats I het mogelijlT te spreken over hei waar hij werkt. De raadsman ver- vraagstuk van de godsdienstvrijheid zocht de rechtbank tenslotte zijn onder christenen, cliënt bij de beoordeling met enigeWanneer we dez© stemmen horen, Slot van pag 3 dachten zijn. Men heeft daar „pre- ciesen en rekkelijken", om een term te gebruiken uit onze eigen vader landse kerkgeschiedenis. Het is best mogelijk dat een bericht zoals wij hierboven citeerden, uit een bepaal de koker komt, met de bedoeling op deze wijze nu reeds invloed uit te oefenen, opdat de op te stellen agenda niet ga in een richting die hen niet welgevallig is. Het dagelijks bestuur van de Wereld raad der Kerken is ook bijeen ge weest sinds de aankondiging van concilie. Er is bekendgemaakt dat men over het komende concilie ge sproken heeft en dat men verder zal afwachten hoe oecumenisch dit con cilie zal zijn. Nadien heeft de secre taris-generaal van de Wereldraad der Kerken ook nog iets lotgelaten. Hij heeft gewaarschuwd voor „een over- ijlde toenadering tussen de R.-K. Kerk en de protestantse kerken". „Het an wel eens gevaarlijk zijn om aan het oecumenisch concilie van de r.-k. kerk maar meteen de kwestie van de totale en definitieve eenheid van de kerk voor te leggen." „Wij zijn zover nog niet. Wij moeten ons eerst bezig houden met kleinere zaken als wij willen spreken over de betrekkingen tussen de rooms-katholieke en met- r.k. christenen." Hij acht toenadering mogelijk bijvoorbeeld op het terrein van het sociale werk en in de mlnder- ontwikkelde gebieden. Ook achtte hij klinkt daaruit niet veel hoop dat het concilie waarlijk oecumenisch zal zijn, waarlijk alle christenen ter we reld zal omvatten. In de aankondiging van paus Johan nes zijn met name de Oosters Ortho doxe kerken genoemd. Bekend is dat de pans de vurige begeerte heeft toe nadering tot hen te zoeken. Een deel van zijn vroegere werkzaamheid is onder nen geweest. Onder de oosters orthodoxen heeft men zeer levende ge meenten. De vervolgingen die over deze kerken zijn gegaan, zullen daar van wel mee de oorzaak zijn. Hoe staan deze keren zelf tegenover do gedachten van de paus Daarvan is niet veel bekend. Slechts hier en daar heeft iemand vanuit deze kringen er iets van gezegd. Het voornaamste is wel op welke wijze Rome deze ker ken tegemoet zal treden. Wel wordt verwacht dat de z.g. geünieerde kerken, dat zijn kerken met een oos terse ritus, die in de loop van de tij den tot Rome zijn teruggekeerd, maar die een vrij achteruitgestelde positie innamen, de volle aandacht zullen krijgen cn dat men mogelijk in deze groepen, die men vindt in het Midden-Oosten, op de Balkan, in het vroegere Ruthen ie, nu een deel van Rusland, een goede verbindinjjsscha- kel ziet met de Oosters Orthodoxe kerken. Wanneer we zo alles lezen, is er eigen lijk niet veel hoop dat Rome verder zal gaan dan het herhalen van de op roep terug te keren tot de Moederkerk en dat heel het concilie een reactionair gebeuren zal zijn. Maar, we moeten geduldig afwachten wat er komt. H.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 17