VELE EN GEVARIEERDE WEGEN LEIDEN NAAR HET BINNENHOF Commentaren van politieke leiders KORTE BIOGRAFIEËN VAN NIEUWE AFGEVAARDIGDEN BEREDEN AGENTEN MOESTEN DE DAM SCHOONVEGEN PROF. OUDV.V.D. IS NU DE „DERDE PARTIJ" GEWORDEN 12 PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN 2 VRIJDAG 13 MAART 1959 JAN J. A. BERGER (P.v.d.A.) Jan J. A. Berger (P.v.d.A.) werd op 18 september 1918 teMiddelburg geboren. Hij bezocht de h.b.s. en spe cialiseerde zich op het gebied van de sociale verzekering. Nadat hij werk zaam was geweest bij de Raad van Arbeid werd hij in 1941 chef van de tweede afdeling van het „Algemeen Groninger Ziekenfonds". De heer Berger werd in 1946 lid van het be stuur van de Centrale Bond van Transportarbeiders en een jaar later werd hij belast met het secretariaat van deze organisatie. Na drie jaar deze functie te hebben vervuld werd hij gekozen tot secretaris van het N. V.V., waar hij de zaken betreffende de sociale zekerheid tot taak kreeg. Na de verkiezingen van 1952 kreeg hij zitting in de Tweede Kamer. In 1954 bedankte hij voor dit lidmaat schap en werd hij benoemd tot di recteur van het Gemeenschappelijk Administratiekantoor te Amsterdam. De heer Berger was van 1949 tot 1954 lid van de Sociaal Economische Raad. Hij vervulde de functie van tweede voorzitter van de Sociale Verzekeringsraad en maakte deel uit van de dagelijkse besturen van het Algemeen Werkloosheidsfonds, de Federatie van Bedrijfsverenigingen en de Raad van Europa. Sedert 1957 heeft hij ziting in het hoofdbestuur van de P.v.d.A., sedert 1 januari 1959 is hij algemeen secretaris van deze partij. T. BROUWER (K.V.P.) Tiemen Brouwer (k.v.p.) werd 19 de cember 1916 te Rheden geboren. Hij bezocht de h.b.s., behaalde het diplo ma gemeente-administratie en de akte M.O. Staatsinrichting. Nadat hij staatsexamen B had gedaan, studeer de hij rechten aan de r.-k. universi teit te Nijmegen, waar hij in 1950 doctoraal examen deed. In 1934 was hij werkzaam als volontair ter secre tarie te Huissen, waar hij alle ran- een doorliep en tenslotte waarne mend gemeente-secretaris werd. In 1951 werd mr. Brouwer benoemd tot algemeen secretaris van de Ka tholieke Nederlandse Boeren- en Tuinders Bond. Hij is bestuurslid van de Katholieke Centrale voor Beroepskeuzevoorlich ting, de Stichting Landbouwhuis- houdkundig Onderwijs en de Stich ting Voorlichting Platteland. Hij maakt deel uit van het partijbestuur van de K.V.P. en van het bestuur van de Bond voor het Nijverheidson derwijs. De heer Brouwer is com missaris van de Boeren- en Tuin ders-Levensverzekering Maatschap pij en secretaris van de Katholieke Centrale Emigratie-Stichting. C. Th. LAAN (K.V.P.) Theodorus Laan (k.v.p.) werd op 1 april te Veenhuizen geboren. Nadat hij de uloschool had doorlopen deed hij staatsexamen h.b.s. Hij studeer de aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam politieke en sociale wetenschappen. Na enige tijd werk zaam te zijn geweest in het bedrijf van zijn vader werd hij na de oorlog benoemd tot directeur van de Stich ting „Opbouw Katholiek Noord-Hol lands Noorderkwartier". Hij kreeg zitting in de gemeente raad van Venhuizen en is thans wet houder van deze Noordhollandse gemeente. De heer Laan is fractie voorzitter van de K.V.P. in de Pro vinciale Staten van Noord-Holland. Tevens vervult hij de functie van se cretaris van de Kring Den Helder van de K.V.P. Hij is voorts lid van het partijbestuur. E. J. M. KOLFSCHOTEN (K.V.P.) Eric Johan Marie Kolfschoten (k.v.p.) werd op 26 februari 1917 te Gestel en Bi aart hem bij Eindhoven geboren. Hij bezocht het gymnasium te Eindhoven en het Ignatiuscollege te Amsterdam. Van 1935 tot aan zijn benoeming tot burgemeester van Eemnes op 16 augustus 1948 was hij werkzaam op de secretarie van Edam en Volendam, waar zijn vader burgemeester was. Op 16 mei 1954 werd hij benoemd tot burgemeester van de gemeente Alkemade. Tijdens zijn werkzaamheden in Alkemade toonde de heer Kolf schoten belangstelling voor agrari sche zaken, hij is o.a. Algemeen Voorzitter van de R.K. Land- en Tuinbouwbond in de Bisdommen Haarlem en Rotterdam, lid van het dagelijks bestuur van de Katholie ke Nederlandse Boeren- en Tuin- dersbond, voorzitter van de advies commissie „Veenstreek" voor het waarborginstituut voor de tuin bouw in Zuid-Holland, voorzitter van de studiecommissie ruimtelijke ordening van de K.N.B.T.B. en voorzitter van de commissie van overleg „Hollandse Landbouw Or ganisatie". PROF. S. KORTE WEG (V.V.D.) Prof. Simon Korteweg (v.v.d.) werd 18 oktober 1902 te Rotterdam gebo ren. Hij studeerde aan de Economi sche Hogeschool in zijn geboortestad en was daarna van 1928 tot 1930 assistent van prof. Sneller aan deze hogeschool. Nadien was hij werkzaam als secre taris van de Kamer van Koophandel te Tiel en verrichtte hij research- werk op het Ministerie van Economi sche Zaken. Na de bevrijding heeft hij gewerkt op internationaal gebied, onder meer voor de voorbereiding van de internationale handelsorgani satie. In 1947 werd hij directeur van in dustriële ontwikkeling in Den Haag. In 1948 volgde zijn benoe ming tot hoogleraar in de faculteit der economische wetenschappen aan de Rijksuniversiteit te Gronin gen, Sedert 1957 is hij voorzitter van het industrieschap Oost-Gro- ningen. Van de hand van prof. Korteweg verschenen diverse pu- blikaties op economisch gebied. GEN. MAJ. J. H. COUZIJ (V.V.D.) Jean Hubert Couzij (v.v.d.) werd 20 januari 1902 te Amsterdam geboren. Nadat hij de HJB.S. in zijn geboor testad had doorlopen bezocht hij de KJVI.A. te Breda en de Hogere Krijgsschool te Den Haag. Hij werd 14 augustus 1922 beëdigd als tweede luitenant en vier jaar la ter bevorderd tot eerste luitenant. Hij deed dienst bij de vesting- en de veldartillerie en werd op 1 mei 1938 benoemd tot kapitein. Na de bevrij ding verbleef hij in Engeland, waar hij bij het kader behoorde, dat de Nederlandse vrijwilligers opleidde. Na zijn terugkeer in Nederland in 1946 werd hij leraar aan de K.M.A. Van 1950 tot 1952 was hij, in de rang van kolonel, directeur van de Hogere Krijgsschool. In 1952 werd hij aangesteld tot commandant van de eerste divisie en verkreeg hij gelijktijdig de rang van generaal-majoor. Sedert 1954 is generaal-majoor Couzij com mandant van de 4de divisie. Hij is gedurende de jaren 1951-1954 voor zitter geweest van de Vereniging Officieren Koninklijke Landmacht. L. P. LANING (G.P.V.) Lambertus Popko Laning (g.p.v.) is op 5 april 1906 te Groningen geboren. Hij bezocht een kweekschool. Nadat hij hoofdinspecteur van een ongeval lenverzekeringsmaatschappij te Am sterdam was geweest, werd hij in 1948 benoemd tot adjunct-directeur van een autoverzekeringsmaatschap pij té Groningen. De heer Laning heeft zitting in de gemeenteraad van Groningen, waar hij voorzitter van de GJP.V.-fractie is. Hij bekleedt tal van functies op maatschappelijk, kerkelijk en politiek terrein. H. J. LANKHORST (P.S.P.) Hendrik Johannes Lankhorst (p.s.p.) werd 18 april 1914 te Amsterdam geboren. Nadat hij de ambachts school had bezocht was hij geduren de vier jaar werkzaam in het bouw bedrijf. Hij studeerde in de avond uren bij de Stichting Bevordering Assurantiewetenschappen en ver kreeg de diploma's voor de branches brand en transport. Hij trad in dienst van een verzekeringsmaatschappij en is sedert 1948 firmant van de assu rantiemaatschappij Recourt en Lank horst. De heer Lankhorst is secreta- van het hoofdbestuur van de Pacifistisch Socialistische Partij, waarvoor hij in 1958 zitting kreeg in de Provinciale Staten van Noord- Holland. Voor de oorlog was hij secretaris van de Jeugdraad van de Christelijk De mocratische Unie; later secretaris De verkiezingsuitslagen in Nederland van 1956 (Kamer), 1958 (Staten) en 1959 (Kamer), voorgesteld in gra- fiekvorm. De afstanden tussen de ho rizontale lijnen vertegenwoordigen telkens twee -procent van het totaal aantal stemmen. van het hoofdbestuur van deze Unie. De heer Lankhorst is werkzaam ge weest in de Jeugdbeweging. Aanvan kelijk was hij jeugdleider bij de Chr. Jongemannen Vereniging, later in de jongerenbeweging. Hij was toen voorzitter van het Ned. Chr. Jonge ren Gilde. Van 1947 tot 1959 maakte hij deel uit van het hoofdbestuur van „Kerk en Vrede". Hij was voorts o.a. lid van de contactcommissie dienst- weigeringswet en het Centraal Steunfonds voor hulp aan principiële dienstweigeraars. In 1948 was hij lid van de Nederlandse jongerendelega- tie naar het internationaal jongeren- congres te München. Dr. O. NOORDENBOS (P.S.P.) Dr. Oene Noordenbos (p.s.p.) werd 5 juli 1896 te Bozum (Fr.) geboren. Hij bezocht de H.B.S. en het Gym nasium te Leeuwarden en studeerde daarna theologie aan de Rijksuniver siteit te Leiden. In 1922 werd hij as sistent aan de Gemeente-bibliotheek in Rotterdam, waarvan hij in 1934 conservator werd. In 1931 promo veerde hij tot doctor in de theologie op een proefschrift getiteld „Het Ontslag ministers en staatssecretarissen Het kabinet der koningin deelt medeDe minister-president heeft gisteren het gezamenlijk ontslag van de ministers en van de staatssecretarissen aan H.M. de Koningin aangeboden. De koningin heeft dit verzoek in overweging genomen en de ministers en staatssecretarissen uitgenodigd inmiddels al dat gene te blijven verrichten dat zij in het belang van het konink rijk noodzakelijk achten. Atheïsme in Nederland in de 19de eeuw". In 1944 werd hij secretaris van de redactie van de E.N.S.I.E. en van „De Nieuwe Stem", welke functie hij tot 1952 vervulde. Van 1947 tot 1951 was hij voorzitter van de Feredatie Amsterdam van het Humanistisch Verbond. Hij is voorzitter van „De Dageraad". Van de hand van Dr. Noordenbos verschenen talrijke pu- blikaties op theologisch gebied. (Slot van pag. 1) De heer Vermeer toonde :zich zeer tevreden over het herstel van zijn partij sinds vorig jaar. De protes tantse partijen zijn iets teruggelopen. Zij hebben samen met de K.V.P. en de P-v.d.A. zonder enige twijfel aan de V.V.D. stemmen verloren. Er is voor de P.S.P. een belangrijke winst te noteren, zeker wanneer men beseft dat dit een nieuwe partij is, die voor het eerst aan de Kamerverkiezingen deelneemt. Dit bewijst dat verdeeld heid in de socialistische kring tot versterking van de politieke tegen standers leidt. Natuurlijk is het ver heugend dat de C.P.N. gehalveerd is terwijl daartegenover geen winst staat voor de Bruggroep. Naar mijn over tuiging is de consequentie van deze uitslag dat de Kamermeerderheid die op 11 december het kabinet Drees ten val bracht nu moet bezien wat de gevolgen daarvan zijn. Wat de uitslag voor de P.v.d.A. betreft ben ik tevre den. Ik heb de overtuiging dat het nu ingezette herstel zich zal voortzetten. Niet gescheiden optrekken De lijstaanvoerder van de Anti-Re volutionaire Partij, minister Zijlstra, heeft gisteravond aan het einde van een bijeenkomst der A.Ii.-Partij in Krasnapolsky te Amsterdam met na druk verklaard, dat de verkiezings uitslag, voor zover (om elf uur) be kend, heeft geleerd dat reformato risch Nederland niet langer geschei den kan optrekken. „Het reformato risch ideaal verdraagt eigenlijk dit gescheiden voortgaan niet meer". De minister zei dat hij de tot toen bekende cijfers nuchter onder ogen wilde zien. In grote delen heeft de A.R. een redelijke stabilisatie kunnen bereiken, in vele andere plaatsen heeft men verlies moeten incasseren. De vraag is: wat nu „We zullen het beste moeten geven dat we heb ben, op welke plaats wij ook werken voor de goede zaak. We zullen moe ten trachten weer vat op het Néuer- landse volk te krijgen door het spre ken van oude en dezelfde waarheden in de taal van deze tijd. Eerst dan kan de toekomst met vertrouwen worden tegemoet gezien. Van Doorn Niet blij met winst liberalen De voorzitter van de Katholieke Volkspartij, H. W. van Doorn heeft gisteravond onmiddellijk nadat de verkiezingsuitslag bekend was des gevraagd aan het A.N.P. onder meer meegedeeld: Uit de situatie blijkt dat do K.V.P. zich heeft gehand haafd. Dit is, gelet op de oppositie- strijd van de V.V.D., een goede pres tatie. Het neemt echter niet weg dat Als een gunstige omstandigheid zie ik dat de extreme rode groepering is teruggelopen, hetgeen betekent dat de linkse krachten in het parlement aanmerkelijk zwakker zijn gewor den. Ik verheug me niet op dc winst van de liberalen. Toch zal deze grote winst voor de V. VU. moeilijke consequenties met zich meebrengen, want het is duide lijk geworden dat het volk zich gaat afvragen of men positieve daden kan verwachten van liberale zijde. P.S.P. Nieuwe doorbraak Ir. van Steenis (p.s.p.) verklaarde daar de stemmen voor de nieuwe Pa cifistische Partij niet alleen blijken te komen van de P. v. d. A„ maar ook van de christelijke kiezers, mag er gesproken worden van een nieuwe doorbraak. De verkiezingen 1959 zijn de verkiezingen van de veront rusting. Als de Partij van de Arbeid niet nog verder achteruit zal willen gaan, moet deze partij dichter bij de P.S.P. komen. Ds. Zandt tevreden Ds. P Zandt, voorzitter van de Staatkundig Gereformeerde Partij en voorzitter van de fractie van deze partij in de Tweede Kamer, verklaar de tevreden te zijn over de uitslag der verkiezingen. Hij vond het mooi voor een kleine partij zich aldus te handhaven. Dat de Partij van de Ar beid achteruit zou gaan was eniger mate te verwachten, zeide ds. Zandt. Over de overige partijen wenste hij zich niet uit te laten. Tilanus: Volk is constant in zijn oordeel Uit de uitslag blijkt zo zeide ons dr. H. \Y. Tilanus, de voorzitter van de fractie der Christclijk-Historische Unie in de Tweede Kanier dat het Nederlandse volk over het algemeen zeer constant in zijn oordeel is. Heel grote verschuivingen zijn er niet ge weest. De P.v.d.A. had bij de Statenverkie zingen een grote tik gehad, maar nu heeft zij zich iets hersteld. De K.V.P. heeft enorm veel reclame gemaakt en ze liad wel een grotere winst ver wacht, meende dr. Tilanus, maar ze is in elk geval de grootste partij ge worden. De A.R. heeft helaas enige teruggang moeten boeken, ook in percentage. De V.V.D. had de wind mee, vervolgde de heer Tilanus. Het is een psychologisch verschijnsel, dat als een artikel met veel reclame aan de marlet wordt gebracht, het ge kocht wordt. Deze vooruitgang was te verwachten, aldus dr. Tilanus, er was een zekere anti-socialistische neiging, waardoor de V.V.D. ook wat stemmen heeft gekregen. De V.V.D. lieeft een enorme winst gemaakt. In 1937 is dat met de A.R. eveneens het geval geweest. Men heeft daarvan even geprofiteerd, maar het zakt weer in. Daarbij komt aldus de C.H.-fractievoorzitter, dat de V.V.D. geen regeringsverantwoor delijkheid heeft gedragen. Mijn eigen partij heeft een zetel ver loren, maar zij heeft meer stemmen gekregen. De 'dertiende zetel, welke wij hadden was een restzetel. Dat de communisten achteruit zijn gegaan zeide de lieer Tilanus niet te betreuren. En verder moeten we maar afwachten zo besloot hij het gesprek. Over de kabinetsformatie wenste hij zich niet uit te laten. „Ten koste van veel bloed Bruggroep uitgeschakeld De heer S. de Groot (communist) verklaarde, dat de opzet van de chris- telijk-rechtse partijen om een kerke- lijk-rechts kabinet te vormen, is mis lukt. De uitvoering van deze opzet is althans niet wel doenlijk. De V.V.D. heeft niet dat succes behaald, dat was voorspeld. De heer De Groot sprak voorts van de „tragische toestand" van de linkse partijen en zeide dat de C.P.N. er in is geslaagd de invloed van de Bruggroep uit te schakelen en haar uit het parlement te houden, „Deze operatie heeft de C.P.N. echter zeer veel bloed gekost en de patiënt is zeer verzwakt. Maar aangezien een kwaadaardig gezwel is verwijderd, hoopt hij spoedig weer op krachten te komen en het geleden verlies goed te maken", aldus de heer De Groot. Slot van pag. 1 tramrails naar het monument waar op in de verhitte hoek paniek ont stond, aangezien de aanwezigen daar ernstig in de verdrukking dreigden te komen. Op dit ogenblik greep de politie met groot machtsvertoon in. Terwijl af en toe de straatverlichting uit en aan werd gedraaid (waarom?) be- 7-J'jin hordes. Het bleef gonnen agenten in motoren met zij- moerig, span en te paard, de gehele omgc- ving van het monument hardhandig en met blanke sabel schoon te vegen met charges. Massa's jongelui zag men in dichte gelederen wegstromen, enkele dik wijls juist onschuldige voorbijgan gers werden tegen de grond gelopen of door de motoren aangereden, maar binnen 5 minuten stond het monu ment weer eenzaam en veriaten op echter ru- (Van een onzer verslaggevers) Prof. Oud, lijsttrekker van de V.V.D., voorzitter van de fractie der V.V.D. in dc Tweede Kamer en voorzitter van de V.V.D., noemde zich zeer vol- daan over de verkiezingsuitslag. Hoe kan het anders? Zijn partij is als de grote overwinnaar uit de electorale strijd tevoorschijn getreden. Gezien de uitslag van de verkiezin gen voor de Provinciale Staten en de gemeenteraden in 1958 had prof. Oud goede verwachtingen. Er .zijn echter altijd verrassingen mogelijk. Daarom hiad hij zich niet aan voorspellingen gewaagd. De grijze liberale leider hij is 72 jaar was buitengewoon tevreden, onidat de V.V.D. in de e!f jaren van haar bestaan in de rij der politieke partijen voortdurend omhoog geklom men is. Vlak na de Tweede Wereld oorlog had haar lijst nog het num mer zes, een volgende keer zal het nummer 3 zijn. Prof. Oud vond dal buitengewoon be langrijk en hij toonde zich zeer ver heugd, omdat de V.V.D. achtereenvol gens de C.P.N., de C.H-U. en de A.R. P. voorbij gestreefd is. Temeer achtte hij dat van gewicht, omdat de P.v.d.A., de K-V.P., de A.R.P. en de C.H.U., de grootste politieke partijen dus, zich in de felle verkiezingsstrijd in het bij zonder tegen de V.V.D. gekeerd hebben. Hij zag daarin het bewijs, dat men de V.V.D. als belangrijk beschouwde. De kiezers vonden dat, ook, aldus prof. Oud. Daarom heb ben zovelen erop gestemd. Prof. Oud liet er niet de minste twij fel aan bestaan: het is uitgesloten, dat de V.V.D. mot de P.v.d.A. in zee gaat. Tenzij er iets zeer bijzonders zou gebeuren op internationaal ter rein. Maar dan zou het ogenblik wel eens kunnen komen, dat alle grote cn grotere partijen moeten meedoen... Korte tijd later drong het publiek toch weer op tot bij het monument. Telkens klonk opnieuw gejoel uit de massf. op. Een paar keer werden nog charges uitgevoerd, doch niet meer met de blanke sabel. Toen de relletjes op zijn hevigst waren hadden „de nozems" de agenten bekogeld met stenen, zelfs met fietsbellen e.d. De politieruiters waren intussen terug getrokken. Twee opgeschoten kna pen werden heftig tegenstribbelend k\ door agenten en rechercheurs naar het bureau Warmoesstraat gebracht. Onder het felle licht der schijnwer pers van de journaaldiensten en het blitzlicht der fotografen werden zij hardhandig van het Damterrein af gevoerd. Tegen half twaalf kwam opeens op nieuw beweging in dc massa, die een groepje, zich naar een verkiezings bijeenkomst in Krasnapolsky bege vende personen omringde. Rustig en waardig temidden der deinende en soms dreigende me nigte schreed de rijzige minister Luns met aan zijn zijde de minder opvallende minister Cals op de in gang van het hotel af. Iemand wipte minister Luns zijn zwarte Eden-hat van het hoofd. De be windsman nam hem toen maar in de hand. Vlak voor de ingang draaide hij zich om cn zocht zijn gade, die hij in het gedrang was kwijtgeraakt. Enkele ogenblikken later kwam zij ook behouden bij de_ ingang aan onder escorte van enige „beschermers". De rel van de opgeschoten jeugd vanavond op de Dam in Amsterdam tegen de Amsterdamse politie heeft 7 gewonden van het politiecorps op geleverd, onder wie twee vrij ernstig. Er werd gesmeten naar de agenten met fietsbellen, die van geparkeer de fietsen afgeschroefd werden. Eén van de agenten heeft een bel tegen het hoofd gekregen en liep een her senschudding op. De ander vrij ern stige gewonde werd getroffen' met een vuilnisbak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 8