Engeland bereid te onderhandelen over uitdunning van troepen in M.-Eurcpa mmm Teddy Scholten als een vorstin ingehaald CONSUMENTENCONTACT HEEFT WENSEN OVER AFBETALING IRAAKSE REBELLENLEIDER WERD DOOR SERGEANT GEDOOD ïlivcm VRIJDAG 13 MAART 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 BESPREKINGEN TUSSEN MACMILLAN EN ADENAUER Adenauersituatie in wereld is niet verbeterd Premier Harold Macmillan en de minister van buitenlandse za ken Selwyn Uoyd zijn donderdag per vliegtuig naar Bonn ver trokken voor besprekingen met kanselier Konrad Adenauer. Macmillan zag er bleek en vermoeid uit, toen hij zich aan boord van het vliegtuig begaf. Be Britse premier is naar Bonn geko men om Adenauer in te lichten over zijn bezoek aan Moskou. In de middag had Macmillan een ontmoeting van drie en een half uur met de bondskanselier. In antwoord op een welkom van Adenauer, die in het algemeen beschouwd wordt als de „meest onbuigzame van de Westelijke leiders (maar hij heeft aan De Gaulle een waardig compagnon), zei Macmillan: „De Sow jetlei ders schijnen het standpunt te aanvaarden, dat de dringendste vraagstukken door onderhandelingen opgehpst moeten worden en dat is al een winstpunt". „Onze besprekingen", vervolgde Mac millan. „daar ben ik zeker van, zul len nuttig zijn gezien in het licht van onze exploratiereis naar Rusland". „Wij houden vast aan de beginselen, die wij verdedigen, maar er bestaat geen twijfel over, dat wij niet on buigzaam moeten zijn in onze metho den". „Wij hebben in Moskou kunnen con stateren, dat de opvattingen van het Westen en van de Sowjets nog ver uiteenliggen". „Maar de Sowjetl'eiders schijnen het standpunt te hebben aanvaard, dat de dringendste vraagstukken door onderhandelingen moeten worden op gelost en dat is al een belangrijk winstpunt". Adenauer, die onder een paraplu stond omdat het motregende, zei dat ook hij dacht, dat hun besprekingen nuttig zouden zijn. Maar hij scheen de internationale situatie in een min der rozig licht te zien. „Sedert uw laatste bezoek hier, een paai- maanden geleden", zei Adenau er. „is de situatie in de wereld weer belangrijk veranderd en is, naar ik helaas moet zeggen, er niet op ver beterd. Dat maakt het te meer ge wenst en noodzakelijk onder vrien den de wereldsituatie te bespreken en er over van gedachten te wisse- Verklaring Na de eerste besprekingen, die pre- i donderdagr wil, geen discriminatie tegen een be paald wapen of een bepaald land in houdt en voorts verbonden zal wor den aan politieke kwesties zoals Duitsland en Berlijn. (Dit zou dus in houden, dat Engeland niet streeft naar bijvoorbeeld een verbod van atoomwapens voor de Westduitse strijdkrachten in ruil voor een Rus sische concessie inzake Berlijn. Kroesjtsjew terug Kroesjtsjew is donderdagmorgen na een bezoek van acht dagen aan Oost- Duitsland naar Moskou teruggekeerd. Voor zijn vertrek legde hij een ver klaring af waarin hij nogmaals waarschuwde, dat uitvoering van „avontuurlijke plannen" van 't Wes ten ten aanzien van Berlijn afdoende afgestraft zal worden. Kroesjtsjew herhaalde zijn pleidooi en voor het sluiten van een Duits vredesverdrag, waarbij West-Berlijn de status van vrijstad zou krijgen, en hij verklaarde dat Rusland „kop pig zal doorgaan" met zijn pogingen het Westen ertoe te brengen een vre desverdrag te sluiten met beide Duit se staten. (Advertentie) Van Nelle bestellen 1 ADRES AAN TWEEDE KAMER voor koper Het „Consumenten Contact Orgaan" (deelnemende organisaties: centrale der Nederlandse verbruikcoöperaties, Christelijk Nationaal Vakverbond, Ne derlandse consumentenbond, Katho lieke Arbeidersbeweging en het Ne derlands Verbond van Vakverenigin gen) heeft een aantal wensen inzake het ontwerp van wet op het afbeta- lingsstelsel ter kennis van de Tweede Kamer gebracht. Bij aankopen op afbetaling dreigt steeds het gevaar, dat de koper zich te diep in de schuld steekt. Daarom kanselarij te Bonn met Adenauer I worden een aantal verdergaande waarborgen ter bescherming van de consument bepleit. Het C.C.O. acht het noodzakelijk, dat op grond van de nieuwe wet aanzien lijk lagere maximmn-afbetalingsver- goediingen (vergoedingen voor rente en kosten) in rekening gebracht zul len mogen worden dan thans het ge val is. De nu toegestane vergoedingen leiden voor sommige handelaren tot onredelijk hoge winsten en brengen de minder scrupuleuze leveranciers ertoe aan de kredietwaardigheid van de kopers te weinig aandacht te schen ken en aanbiedingen te doen op steeds gemakkelijker betalingsvoorwaarden b.v. lang lopende contracten. Deze le veranciers dienen door lagere ma- xirrmmvergoedingen tot grotere voor zichtigheid te worden gedwongen. Het C.C.O. verwacht niet, dat bij het vrijlaten van de vergoedingen, zoals de regering voorstelt, deze als ge volg van de concurrentie op een re delijk niveau zullen blijven. Gepleit wordt een minimum kassastorting van 20 pet. voor te schrijven en iedere afbetalingsovereenkoms't in een akte te doen vastleggen. Bij afbetaldngsverkopen, die door be- voerde, heeft de Britse woordvoerder Peter Hope verklaard, dat zijn rege ring bereid is te onderhandelen over uitdunning van de troepenmacht in Midden-Europa, maar tegenstander is van een politiek van disengage ment, waaronder wordt verstaan het scheppen van een militair vacuum. De Westduitse woordvoerder Felix von Eckhardt haakte hierop in met to zeggen, dat de uitdunning van strijdkrachten waar de Engelsen naar streven, overeenkomt met de gecontroleerde ontwapening, die de Westduitse regering wenst. Hope zei verder, dat de uitdunning van troepen, zoals zijn regering die (Advertentie) Van Nelle bestellen I i van „Willem Barenisz" Voorstel door Noorse regering thans officieel ingediend De Noorse regering heeft hot aan bod van een combinatie van Noorse walvismaatschappijen om de „Wil lem Barendsz" van Nederland te ko pen voor 2% miljoen pond sterling (ongeveer 29 miljoen gulden) thans officieel gpdaan, zo is in een offi- ceel communiqué bekendgemaakt. Het aanbod werd donderdagavond overhandigd aan de Nederlandse am bassadeur in Oslo, Daniel M. de Smit, nadat op het laatste ogenblik gerezen moei lij Wieden over de finan ciële schikking waren opgelost in koortsachtige besprekingen tussen de Noorse walvismaatschappijen en de Noorse regering. In tegenspraak met vroegere berich ten, zijn de 14 vangboten van de „Willem Barendsz.' niet inbegrepen In het bedrag van 2% miljoen pond Do Amerikaans© senaat heeft met overweldigende meerderheid haar goedkeuring gehecht aan een verlen ging van vier jaar van de dienstplicht wet. (Advertentie) Van Nelle bestellen SUCCES. De in de Verenigde Staten op toerneo zijnde Napolitaanse zan ger Sergio Brunl heeft zijn audito rium in New Haven zo emotioneel bespeeld dat 600 personen buiten zich zelf weggedragen moesten worden. Bij twee andere toehoorders werkte de stroperige voordracht van Bruni averechts: zij wonden zich zo op dat de politie hen moest verwijderen. Advertentie Van Nelle bestellen I middeling van colporteurs tot stand komen, wil men steeds de eis zien gesteld, dat beide echtgenoten de akte ondertekenen. Hierdoor zal het overrompelingseffect, dat aan colpor- tageverkoop eigen pleegt te zijn, wor den verzwakt. Het geldkrediet van de sociale volks- kredietinstellinigen wil men buiten de wet op de afbetaling houden, omdat bij het verlenen van dit krediet reeds voldoende waarborgen ter bescher ming van de consument aanwezig zijn. Voorts wordt gevraagd de moge lijkheid te openen maatregelen te kun nen nemen tegen een 3fbelalingsle- verancier voor zover deze de consu ment bewust tot onverantwoorde aan kopen halen. dietregistratie gevoerd zou willen zien, wordt er door het C.C.O. wel op aangedrongen in de wet de mogelijkheid tot het in voeren van een verplichte kredietre gistratie te openen. Tenslotte wordt de aandacht ge vraagd voor de samenstelling van de commissie, die bij de uitvoe ring van de wet zal adviseren. Naar de mening van het C.C-O. zal deze commissie voor tenminste de helft uit vertegenwoordigers van de sociale en consumenten- gezichtspunten en van het alge meen belang moeten bestaan. Bcwusv ioi onverantwoorde aan- i op afbetaling tracht over te Hoewel men de verplichte kre- igistratie niet onmiddellijk in- OoJc de Fransen zijn nu actief met het lanceren van raketten. Op de lin kerfoto ziet men hoe een raket van het type Veroniquénaar de lan- ceertoren wordt geredenterwijl de rechter foto de raket toont even na het verlaten van de installatie. Deze eentrapsraket vestigde met een een nieuw record door een hoogte te be reiken van 250 km. De la/nceerplaats bevindt zich bij Colomb-Bechar in de Sahara. KABINET DER KONINGIN Eervol otslag aan mej. ror. M. A. Tellegen Bij K.B. is met ingang van 1 juli a.s. aan mej. mr. M. A« Tellegen op haar verzoek eervol ontslag verleend uit haar functie van directeur van het kabinet der koningin met dankbetui ging voor de vele en gewichtige dien sten aan ons en den lande bewezen. Met ingang van dezelfde datum is benoemd tot directeur van het kabi net der koningin jlir. mr. W. F. Röell, voordien secretaris van het kabinet der koningin. Advertentie) Van Nelle bestellen (Advertentie) Van Nelle bestellen ,Black-Night' gelanceerd Op de proefbaan voor raketten van Woomera In Australië hebben Britten en Australiërs donderdagavond een „Black Night"-raket gelanceerd. De raket werd in bijna verticale richting afgevuurd om een hoogte te berei ken van 500 kilometer. Dit was de tweede proef met een „Black Night". De eerste was in sep tember van vorig jaar gelanceerd. Aangenomen wordt dat de Britten zullen trachten met een raket van dit type, dat elf meter lang Is, een kunstmaan in een baan om de aarde te brengen. Later is medegedeeld dat de lancering een succes is geweest. Sjawwaf probeerde met vliegtuig uit te wijken Een communistisch blad in Bagdad heeft donderdag gemeld dat de op standige militairen in Noord-Irak honderden loyale officieren, soldaten en burgers ter dood hebben gebracht. De schuldigen zijn inmiddels al voor „arbeidersrechtbanken" gedaagd, en een aantal huuner is reeds ter dood veroordeeld en geëxecuteerd. Solda- Advertentie) ten en onder of ficeren, die de rege- ring-Kassem loyaal gezind waren, hadden zich, nog steeds volgens het communistische blad, bij de arbeiders aangesloten toen deze de rebellen be streden. Verder wist het blad te melden dat agenten van de Syrische geheime dienst, Turkse functionarissen, Ame rikaanse officieren en Engels gezinde stamleden deel hebben gehad in de samenzwering. „De reactionaire ele menten hebben zich vermomd als ■Arabische nationalisten en Moham medanen", aldus het blad. Toen do opstand mislnkt was, Iraalise vliegtuigen de stellingen v de opstandelingen maandag met ra ketten hadden bestookt, probeerde kolonel Sjawaf te ontvluchten door bij Mosoel met een vliegtuig uit te wijken. Voor hij aan boord van het toestel kon gaan werd hij door een sergeant herkend en gedood. Het volk van Mosoel heeft Sjawafs lijk eerst door de straten gesleept en het toen opgehangen, aldus het blad. Snip en Snap-revue met vol orkest op Schiphol (Van onze speciale verslaggever) Als een vorstin is Teddy Scliolten donderdagavond op Schiphol inge haald. Enige duizenden mensen verdrongen zich op de dak-bou levards om een glimp van haar blijdschap over haar succes in Cannes te kunnen opvangen. En op het platform stapte de hele Snip en Snap-revue compleet met orkest uit een met bloemen ver sierde touringcar. Zeker tien mi nuten kostte het om de paar hon derd meter af te leggen tussen vliegtuigtrap en het geïmprovi seerde podium, waar op het plat form met spandoeken en verkie zingsborden in de trant van: „Ted dy numero I", ,We like Teddy", „Wij kiezen Teddy" e.d. gewapen de artiesten en fans haar stonden op te wachten. Nog op de vliegtuigtrap vloog Henk Scholten en het 9-jarige dochtertje Reneetje, haar om de hals om haar een paar klinkende felicitatiezoenen te geven. Maar voordat zo de trap af was hadden haar zeker nog tien goede beken den, onder wie natuurlijk tekst dichter Willy van Hemert en componist Dick Schallies haar omhelst. Het enige wat Teddy op dit over weldigende welkom wist te zeg gen:" 's Is verschrikkelijk jon gens. Veel te erg. Veel emotioneler dan gisteravond". Natuurlijk zong Teddy nog even „Een beetje". Het revueorkest zorgde voor de bege leiding. Teddy vond het zelf af schuwelijk, maar de mensen die er omheen stonden gingen het ge zellige refreintje al weer meeneu- riën. Piet Muyselaar zei: „Na alle ei- lende die je meegemaakt hebt, van harte meid" en Willy Walden herinnerde zich van de televisie uitzending vanuit Cannes dat Ted dy eruit had gezien om rauw in te bijten. „Enfin, misschien doe ik dat vanavond nog wel" voegde hij er troostend aan toe. Na die overweldigende entree ver telde Teddy wel gehoopt te heb ben bij de eerste vijf te zullen zijn, maar dat ze nummer één ge worden was was een enorme ver rassing geweest. Het was zo span nend dat verschillende deelne mers op hun nagels hadden zitten bijten of zelfs de zaal hadden moeten verlaten. Of ze nog aanbiedingen had ge had? Ja, zaterdag zou ze voor de T.V. in Rome kunnen komen en daarna nog in Kopenhagen voor radio en televisie. „Maar, het zal wel Utrecht worden", voegde zo er lachend aan toe met eén olij ke blik in do richting van direc teur René Sleeswijk. Zelf had ze het Engelse duo, dat tweede werd en terzijde in liet Schlpliol- restaurant de enorme drukte om Teddy bijwoonde, de eerste prijs toebedacht. Of ze nu thuis wat zou gaan uit rusten? wilden we tenslotte nog weten. „Ach, welnee, ik ben niet moe. Daar is het allemaal te emo tioneel voor en bovendien over een uur sta ik in Utrecht weer in de revue", aldus liaar opgewekte commentaar. Ontroerd en triomfantelijk toont Teddy Scholten de Eurosong-fes tival-plaquette aan het publiek in Cannes na haar victorie. Het Wereldgebeuren Been en beer Portretten van Gamal Abdel Nas ser vond men na de staatsgreep van vorig jaar juü te Bagdad en in andere Iraakse steden bij de vleet. Ze prijkten op muren, stonden in etalages en maakten aan de be zoekers van ambtelijke kantoren dui delijk dat men er ernst wilde maken met het Arabische nationalisme. „Nasser, Nasser, Nasser", riepen de massa's tijdens hun betogingen. En men wist dat er onder de officieren die de staatsgreep tegen koning Fei- sal en de zijnen hadden uitgevoerd, verscheidenen waren die in de presi dent der Verenigde Arabische (Egyp- tisch-Syrische) Republiek een moder ne Saladin zagen. Saladin (1137- 1193) was alleenheerser van Egypte, bracht omstreeks 1175 Damascus en Syrië tot onderwerping en veroverde in 1183 ook Mesopotamië, het twee stromenland waar men tegenwoordig Irak vindt. Telkens leverde Saladin strijd tegen de kruisvaarders. Men noemde nem dapper, rechtvaardig, mild en edelmoedig. Vader van een groot gezin was hij eveneens: hij had zeventien zoons en een dochter. Nasser kan wat dit laatste betreft met zijn vijf kinderen nauwelijks in Saladins schaduw staan. Maar over durf beschikt hij ook wel. Zijn per soonlijke rechtvaardigheidsgevoel is uit de gecompliceerdheid van de ont wikkelingen moeilijk te beoordelen. En verder moet gezegd worden dat de huidige lieereer van Egypte en Sy rië, die felle redevoeringen houdt én niet minder felle daden heeft gesteld, en die in plaats van de kruisvaarders de nieuwe „indringers" in Palestina, de Israëli's, als zijn vijanden be schouwd, in particuliere gesprekken openhartig en gevat kan zijn, met een schooljongensachtige grijns wan neer hij iets aanroert waarmee hij zijn gesprekgenoot zou kunnen kwet sen. Zou dat een beetje op de „mild heid" van de vechtjas Saladin ge lijken? Wat de „verovering" van Irak in het voetspoor van de grote Sa ladin betreft, heeft Nasser de laatste weken op zijn neus gekeken. Bij de staatsgreep van vorig jaar, meende hij, dat Irak in de toekomst zo niet tot het grondgebied der V.A.R., dan toch tot zijn „invloeds sfeer" zou behoren. Maar blijkens de vurige filiippica die hij woensdag in Damascus tegen het Iraakse bewind van Abdel Karim Kassem afstak, bleek het tegendeel een feit: „Kas sem veranderde van gedachte en gaf de voorkeur aan een politiek, die van vijandschap jegens on3 getuigt". En m één adem deed Nasser een aanval op de communisten, „die in Irak de tegen ons gerichte betogingen hebben geleid". Hij richtte zich daarbij tegen de welbekende tactiek van de Iraakse premier, die om afstand te bewaren van Nassers streven, de communisten de vrije hand laat. Kassein speelt ge vaarlijk spel, nu hij de communisten wier partij in Egypte en Syrië ver boden is als zijn „bondgenoten" beschouwt. Wanneer hun invloed im mers overheerst, zullen zij degenen die hen nu als bondgenoten beschou wen niet sparen. Dan dreigt een ver moedelijk ook door Kassem niet ge wenste communistische alleenheer schappij. In zekere zin krijgt Nasser die voorlopig werk genoeg heeft aan het orde op zaken stellen in de nieuwe provincie Syrië en die voor lopig nog geen uitbreiding van de V.A.R. aan zou kunnen nu de re kening gepresenteerd voor experi menten die hij zelf in de internatio nale politiek bedreven heeft. Ook hij heeft immers communisten en wel de Russische leiders tegen zijn vijanden in dit geval de westerse ex-kolonisten uitgespeeld. Dat hij daarbij maatregelen nam tegen het binnenlandse communisme, vormt slechts een gradueel verschil met de „navolging" die hij nu ondervindt van Kassem, die zich met binnen landse communisten tegen binnen landse „bedreigingen" (in de vorm van Nasser-aanhang) teweer stelt. Kassem wil blijkbaar de voorman zijn van die invloedrijke kringen in Irak, die betogen dat er te grote so ciale en economische verschillen be staan tussen het olierijke Irak en het grohdstofarme Egypte om „een gemeenschappelijke top" te vormen. Zij menen dat een-der- Bagdad dan Cairo in aanmerking komt om te die nen als toekomstig centrum van het pan-Arabisme en zien ook nog een kans voor Damascus om een middel punt te worden, maar dan niet van Nassers Verenigde Arabische Repu bliek, doch van „de geografische, cul turele en economische eenheid", die wordt gevormd door het gebied van de door Engeland na de Eerste We reldoorlog in het leven geroepen sta ten Irak, Syrië en Jordanië te zamen... Aan tegenstellingen dus geen gebrek, evenmin als aan tegenkanting voor de man die vorig jaar als een toe komstige Saladin werd beschouwd. Afgewacht moet worden of hij, de populaire volksheld, dan wel Kassem wint in de nu ontbrande propaganda oorlog. Het westen kan zich daarbij moeilijk onttrekken aan de bezorgd heid. dat waar deze twee honden vechten om een been, een beer ermee heen zou kunnen lopen. GAMAL ABDEL NASSER ...nog geen Saladin..,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 21