H0XY? -Ja graag.' KORTE COMMENTAREN VAN Zeeuwse Tweede-Kamerleden VIER LIJSTTREKKERS ZIJN VOOR EUROPESE VERKIEZINGEN de man die weet wat hij wil BURGEMEESTER KODDE tevreden Op het punt „kabinetsformatie" ging drs. Th. J. Westerhout te Middelburg, lid van de Tweede Kamer voor de P.v.d.A., iets na der in. Ook hij was van mening, dat de formatie nu wel eens moeilijker zou kunnen zijn dan men in het algemeen had voor zien. In dit verband wees hij er nog op, dat de drie confessionele partijen nu met tezamen 75 ze tels toch nog niet de vereiste meerderheid bezitten van „de helft plus één". Overigens 'verklaarde hij zich over de uitslag van de verkiezingen voor zover het zijn partij betrof tevreden. „Gezien de klap van 1958 is er immers van herstel sprake en zeker gezien het feit, dat wij nu in de P.S.P. een extra concurrent hadden". Hij zag in de totale uitslag een normale ver schuiving, gebaseerd op de zakelijke sfeer die er na de kabinetscrisis ont stond. De V.V.D-winst noemde drs. Westerhout „zeer duidelijk", maar niet groter dan verwacht, kon worden. T egenvaller Het C.H.U.-Tweede Kamerlid, de heer C- F. van der Peijl te Kloetinge, sprak onomwonden van een tegenvaller. Hij had voor zijn partij niet op een zetel verlies gerekend en was van mening, dat deze naar de V.V.D. („een ver rassend grote winst") was gegaan. De heer v. d- Peijl zag in de teruggang van de christelijke partijen een voort- DRS. TH. J. WESTERHOUT ....normale verschuiving.... C. F. VAN PEIJL tegenvaller De verkiezingsuitslagen in Zeeland van 1956 (Kamer), 1958 Statenen 1959 (Kamer) voorgesteld in grafiek- vorm. De afstanden tussen de hori zontale lijnen vertegenwoordigen tel kens twee procent van het totaal aan tal stemmen. Voorjaarbeurs had geen nadeel van verkiezingen Bijna 300 exposanten van de Jaar beurs hebben gisteren van de gele genheid gebruik gemaakt om in Utrecht in de nabijheid van de Jaar beursgebouwen te stemmen. Overi gens hebben de verkiezingen de druk te op de beurs niet beïnvloed. Vele bezoekers hebben bij volmacht laten stemmen in hun woonplaats. Het secretariaat van de Jaarbeurs had namelijk enkele weken geleden in overleg met het ministerie van bin nenlandse zaken een speciaal vol machtformulier aan ruim 130.000 detaillisten gezonden. Ook de Jaar beursdeelnemers zelf konden tevoren opgeven of zij in Utrecht wilden stemmen of bij volmacht in hun eigen woonplaats. Werkgelegenheid in de Ver. Staten iets gestegen De Amerikaanse regering heeft giste ren bekend gemaakt, dat de werkloos heid en de werkgelegenheid in de Ver enigde Staten beide in februari enigs zins zijn Volgens functionarissen zijn de stij gingen zo gering, dat zij binnen het raam van de mogelijke statistische vergissingen liggen. De belangrijkste man bij de bouw vaa de Fokker Friendship is de produktieleider. Hij controleert alles; geen onderdeeltje ontgaat hem» HSj stelt de hoogste eisen en weet precies wat hij wil. Daarom rookt hij Roxy, de sigaret die aan de hoogste eisen voldoet» Perfect van smaak, perfect gestopt en fluweelzacht! K66p dat blauw-witte pakje. Blauw symbool van karakter, wit van zuiverheid. Vier van de vijf lijsttrekkers van de grote politieke partijen in Neder land hebben verklaard voorstan der te zijn van het beginsel van „Europese verkiezingen". De vijf de, dr. H. W. Tilanus, neemt geen volstrekt afwijzend standpunt in, doch geeft er de voorkeur aan het rapport af te wachten, dat een ZEELAND werkgroep van het Europese par lement onder leiding van de Bel gische hoogleraar prof. Dohousse, over de problematiek van recht streekse verkiezingen voor een Europees parlement opstelt. „Hoe denkt U ever Europese ver kiezingen?" was de vraag, die de redactie van het maandblad „Nieuw Europa" heeft voorgelegd aan de vijf politieke leiders. „Aan de Partij va* de Arbeid zal het niet als de Europese verkiezingen niet vlot tot stand Burger, die hieraan toevoegde overigens geen vrees te hebben, dat het aa* de andere Nederland se partijen wel zou liggen. Hij noemde het verheugend, dat hec verlangen aaar Europese integra tie in welhaaet alle Nederlandse politieke partijen leeft, „Indien werkelijk hat Europese parlement er in zou slagen een concreet voor stel tot Europee* verkiezingen uit te werken en te doen aanvaarden, dan houd ik het er voor, dat Ne derland niet het struikelblok zal blijken". Prol'. C. P. M. Romme sohreef „te menen, dat de tijd is gekomen verandering te brengen in het feit, dat het Europese parlement zijn rechtstreeks contact met de Europese volken mist, waardoor het in die valken ook onmogelijk kan leven. Wij moeten aan do Europa-gedachte, die nu nog hangt aan da draad van de over- heidsinziobteo, een tweede pool geven, de pool van hot vasts volks inzicht dat de groei naar Euro pese eenwording een economisch en politiek gegeven is, dat uit de ontwikkeling van de eigen natie en uit de ontwikkeling van Euro pa niet meer weg te denken is. En die pool kan niet beter bestaan dan in een reehtstceeks gekozen Europees parlement1'. ,Ik ben een voorstander van een di rect gekozen Europees parlement, maar ik bon van mening dat de voorbereidingen hiertoe rustig en zonder overhaasting moeten wor den getroffen", aldüs prof. dr. J. Zijlstra. „Daarnaast is het uiter mate wenselijk, dat de directe verkiezingen kunnen plaatsvin den tegen de achtergrond van een ook voor de gemidoelc burger levende jealiteit van" de telde Europese iliteit va- gemeenschappelijke markt". ,Prof. P. J. Oud antwoordde voor stander te zijn van het beginsel van „Europesé" verkiezingen. De uitwerking van dit beginsel ver eist het oplossen van een aantal vragen, doch het entbrak hem aan tijd zo schreef hij thans nader op deze vragen in te gaan. Indonesië nationaliseert Nederlandse ondernemingen In Djakarta is donderdag een lijst gepubliceerd met de namen van 327 landbouwondernemingen, die krach tens de wet op de nationalisatie bij decreet zijn genationaliseerd. Vele ondernemingen bezitten meerde re rubber-, thee-, palmolie- en klnine- plantages. Tet de grootste onderne mingen behoren de H.V.A., het Land- bouwsy*di<*a.t en de Senambafc, wies8 tabaksplantages reeds eerder werden genationaliseerd. Een woordvoerder van het Indonesi sche ministerie van economisohe za ken heeft medegedeeld dat „spoedig" nog vijftien landbouwondernemingen zulle* worden genationaliseerd. Moedor ontkent thans op Voor het gerechtshof te Amsterdam heeft de 30-jarige mevrouw M. R.- v. d. V. uit Culemborg gistermiddag aangeveerd, dat zij op 16 april van het vorig jaar haar bijna 3 jaar oade zoontje Lm per vergissing ia mu badje met kokend water had geaet. In het vooronderzoek had zij zowel bij de pelitie als bij de rechter-conaads- saris bekend dit met opzet te hebben gedaas. Ook voor de rechtbank in Utrecht had ze bekend. De proeureur-generaal achtte moord met voorbedachte rade volkome* be wezen, gezica het feit dat de vrouw de radio keihard had aangezet en het tobbetje roeds had opgeborgen voordat de door het geschreeuw van het kind gealarmeerde buren binnen kwamen. De raadsman van verdach te betoogde dat do vrouw op de fata le dag wellicht geheel ontoerekenbaar geweest is. kreeg twee jaar met aftrek Een federale rechtbank te Kartwnhe heeft Victor en Erika Schneider, man en vrouw, wegens spionnage voor de Oostdnitse Inlichtingendienst donderdag tot twee Jaar gevangenis straf veroordeeld, met aftrek van het voorarrest: vijf maanden voor me vrouw Schneider, drie maanden voor haar man. In totaal hoeft het echtpaar, waar van de man als contactman met de Oostduitae inlichtingendienst optrad, ongeveer 20.000 mark van de Oost duitae opdrachtgevers ontvangen. Onder andere wist Eïrka Schneider de Oostduitsers een lijst in handen te spelen van de in Oost-Duitsland werk zame agenten van de Westduitse ge heime dienst. Canadese regering waarschuwt Indianen Do Garyidcse regering heeft de India nen in het. reservaat bij Brandford in de provincie Ontario, die zich va-n <3a- nada hadden afgescheiden, gewaar schuwd dat er zonder verwijl maat regelen zullen worden genomen om „de vrede en orde (in hun gebied) te herstellen en te handhaven." PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 12 MAART 1959 -1 A HET ZEEUWSE Tweed© Kamerlid voor de K.V.P., burgemees ter J. M. A. C. van Dongen uit Aardenburg, kwam er tijdens het korte telefoongesprek, dat wij te middernacht ook met hem mochten voeren, rond voor uit: „Ik had voor de K.V.P. meer verwacht. Tenminste toch wel één zetel winst". De heer Van Dongen gaf voorts als zijn mening te kennen, dat het gezien de uitslagen wel eens een moeilijke kabinetsformatie zo kun nen worden. Maar als een winstpunt voor zijn partij zag hij in ieder geval, dat deze nu met 49 zetels de grootste partij in de Tweede Kamer is geworden gaande ontkerkelijking en meende voorts, dat het rapport van de com missie Koersen (defensiebeleid) mede van invloed is geweest op de V.V.D.- winst. Daarnaast onderkende de heer v. d. Peijl in de stemmenwinst van de V.V.D. een „modegril".. Burgemeester D. Kodde van Zoutelan- de, lid der Tweede Kamer voor de S.G.P., verklaarde o.m., dat de resul taten voorzover toen bekend wel volgens zijn verwachtingen wa ren. „Als we niets veriaezen, dan mo gen we tevreden zijn. Vooral ook ge zien de concurrentie die we nu van de Boerenpartij hadden. Er heerste nu eenmaal enige ontevredenheid en men heeft op de gemoederen ge werkt", aldus de heer Kodde, die er echter onmiddelijk aan toevoegde: „Maar wij hebben trouwe kiezers vooral in Zeeland". BURGEMEESTER VAN DONGEN ....meer verwacht voor K.V.P VAN TEVREDENHEID TOT TELEURSTELLING.... „Kabinetsformatie moeilijker dan algemeen verwacht kon vjorden"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 18