Minister medewerking verzocht voor Stichting Deltacentrum zonder morsen Zeeuwse Almanak MELKWAGEN STAK WEG OVER VLAK VOOR P0LITIE-AUT0... ZEVEN GOESE SPECIAALZAKEN BRACHTEN VOORJAARSMODE Agenda VRIJDAG 13 MAART 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 STICHTING NIEUW WALCHEREN PLEIT VOOR MIDDELBURG Naast interesse voor waterstaatswerk ook van groot toeristisch belang De stichting Nieuw Walcheren te Middelburg heeft zich met een brief tot de minister van O. K. en W. gewend, waarin met klem een beroep oj» de bewindsman gedaan wordt om de nodige, medewerking aan Middelburg te verlenen in de vorm van een gunstige beslissing inzake de stichting van een Deltacentrum in de Zeeuwse hoofdstad. Het stichtingsbestuur wijst er in dit schrijven onder meer op, dat reeds geruime tijd plannen in voor bereiding zijn om te geraken tot de stichting van dit centrum. Zoals bekend is als plaats van vestiging gedacht de Kloveniers doelen, een fraai, representatief en gunstig gelegen gebouw, dat gelukkig gespaard werd voor oor logsgeweld en dat omgeven is door ruime terreinen en bolwer ken, die uitnemend geschikt zijn voor het beoogde doel. Het is volgens de stichting Nieuw- Walcheren volkomen begrijpelijk en verdedigbaar, dat Middelburg als hoofdstad van Zeeland bijzonder ge ïnteresseerd is voor de projecten van historische betekenis, die thans in het zuid-westen van Nederland in uitvoering zijn, met name in eerste instantie hot Drie-Eilandenplan en in groter verband de Deltawerken. Behalve de interesse voor het knappe waterstaatswerk, aldus vervolgt de brief, liggen hieraan tóch ook nog enkele maatschap pelijke en zakelijke overwegingen ten grondslag. Walcheren en Mid delburg hebben, vanaf de bevrij ding en daarna de ramp, de toe nemende interesse ondervonden van vele vreemdelingen en landge noten, die een bezoek van kortere of langere duur brengen. Ook voor toekomst Steeds is getracht voor de bezoekers iets interessants en attractiefs te bieden. Ook voor de toekomst zal ge zorgd moeten worden, dat deze stroom blijft vloeien, waaraan een dergelijk centrum mede een wezenlij ke bijdrage kan geven, aldus het stichtingsbestuur. Vervolgens wordt er op gewezen, dat de stichting Nieuw Walcheren hier aan reeds jaren krachtig meegewerkt heeft. Met hetzelfde oogmerk werd Miniatuur Walcheren in leven geroe pen, dat reeds gedurende 4 jaar hon derdduizenden bezoekers trok. Het is de mening van de stichting, dat een Deltacentrum geen betere plaats, gebouw en omgeving zal kunnen vinden dan de thans door het gemeentebestuur van Middelburg voorgestelde. Wellicht zou volgens de stichting tezijnertijd een daartoe geschikt gedeelte van de Miniatuur kunnen worden overgebracht naar 'n terrein van het Deltacentrum, ter wijl de bijzonder interessante ten toonstelling, die thans met medewer king van de Waterstaat op het ter rein van de Miniatuur wordt voorbe reid, in de toekomst wellicht ook voor dit centrum zou kunnen worden gebezigd. Collecte De collecte voor het sanatorium Zon nestraal van het N.V.V.-T.B.C.-fonds heeft te Souburg 292.75 opgebracht. VAN TOT ECHTE OOIEVAARS. Vele inwoners van Retranchement hebben deze week voor het eerst in hun leven ooievaars gezien. Twee van deze vogels, die in Zeeland nog vrij zeldzaam zijn, maakten een „ver kenningsvlucht" boven Retranche ment. Blijkbaar .hebben zij zich per manent (althans voor het seizoen) in het natuurreservaat „Het Zwin" ge vestigd en waren zij op zoek naar voedsel of alleen maar nieuwsgierig naar de omgeving. N3 een korte ver stand een gat in de dijk te ma ken om beide vaartuigen door te laten. Woensdagavond om half acht is dat gebeurd. Twee draglines groeven een gat in de dijk. Toen echter de perszuiger „Hans je" en de woonboot op de stroom door het gat zouden worden gebracht, ble ven ze op een zanddrempel steken. Met behulp van beide draglines zijn de vaartuigen tenslotte toch in de put gekomen en toen het water weer uit de put begon te stromen, werd het kenning, die zich uitstrekte tot boven,' |«t weer door een bulldozer gedicht. „Terliofstcde", keerden de vogels te rug naar dc kust en verdwenen in statige vlucht. GREVELINGENDAM. De bouwput voor de sluis in de Grevelingendam bij Bruinisse, is van de vissershaven afgesloten door een brede, hoge, dijk. Daar de put nog niet op diepte is, moes ten een kleine perszuiger en een woonark, waarop de bemanning van de zuiger woont, in de put worden gebracht. Hiertoe' was het noodzakelijk bij de juiste water- TUSSENTIJDS... Zo langzamerhand begint dat stem men je reinste routinehandeling te worden; in '56 de Kamerin '58 de Staten en daar vonden we ons giste renbegin '59, waarachtig al weer terug in dat gymnastieklokaal van die school in Vlissingen. We moesten wel even de neiging onderdrukken om de voorzitter van het stembureau als een oude kennis te begroeten, zó vertrouwd is ons zijn gelaat in de laatste iaren geworden. Hij zat er alsof hij er sinds de vorige keer niet weg was geiocest en alsof het hem nog best beviel ook, daar tussen stembus en stemhokjes in, en zo te zien was de stemming in dat lokaal dan ook opperbest. Zo nu en dan las de voorzitter met enige stemverhef fing naam en voornamen van de aan bod zijnde kiezer voordie dan het ritueel met het stembiljet, het rode potlood en de bus vlot en vaardig verrichtte om vervolgens weer af te gaan door de zijdeur. Het liep alle maal zo gesmeerd alsof het kiezen van volksvertegenwoordigers tegen woordig zo'n beetje dagelijks werk is. Wat dat betreft zijn die tussen tijdse verkiezingen eigenlijk nog he lemaal zo gek niet; de leden van de stembureaus doen meer etrwtrlng op en zelf blijf je er ook een beetje in. Op die manier ontstaat er een bij zonder vlotte wisselwerking. Ieder een weet van de laatste keer nog precies wat hij moet doen. Of niet moet doen Als het karwei klaar is zal opnieuw een gat moeten worden gegraven om dé „Hansje", de woonark en enkele roeiboten uit de put te laten. Met het uitkomende zand zal het terrein van de werkhaven worden opgehoogd. ONDERSCHEIDING. De ambachtsheer van Kleverskerke, de oud-gezant en gevolmachtigd mi nister van Nederland in Spanje, dr. M. W. R. van Vollenhoven is door het Spaanse staatshoofd, generaal Franco, onderscheiden met het Grootkruis in de Orde van Karei III. De heer Van Vollenhoven is ereburger van ver schillende steden, namelijk Brussel, Antwerpen, Gent en Luik. MOSSELEN. Zo prettig als wij het zachte voor jaarsweer vinden, zo'n hekel heeft de mosselkweker er weHöCht aan. Want met. dit mooie weer denkt de Frans man er niet aan om achter een schaal dampende mosselen te gaan za/tten en van de mosseleneten.de Fransman moet men het in Brumisse en Yerseke voor een groot deel hebben. Op 28 maart zal het mosselseizoen worden gesloten. De kwekers krijgen dan nog veertien dagen om de voorraden te ruimen en men hoopt, dat deze ter mijn zal worden verlengd. Nieuwe or ders blijven reeds uit. Overigens ken merkte het seizoen zich door een gro te export naar Frankrijk, hoewel dit land na midden december veel mos selen uit Duitsland betrok. In de ver wachtingen, die men van de Wadden zee-percelen had, werd men teleurge steld. De groei bleef op vele percelen achter. Zeeland had weer een behoorlijk aan deel in de export en men hoopt dat dót aandeel het volgend seizoen nog groter zal zijn. Bouw gymnastieklokaal bij uloschool te Goes Naar aanleiding van een verzoek van het bestuur van de Ver eniging voor Christelijk Ulo te Goes, hebben B. en \V. van deze ge meente de raad een voorstel doen toe komen, waarin haar medewerking wordt gevraagd voor de bouw van een gymnastieklokaal op een terrein aan de Heernisseweg. Volgens het college verdient het aanbeveling het lokaal gelijktijdig met de nieuwe 11- klassige christelijke ulo te bouwen. B. en W. wijzen erop, dat de raad op 3 mei 1956 in principe besloot mede werking te verlenen voor vervanging van de christelijke ulo aan de Westwal door een nieuwe school. Me dewerking voor de bouw van een gymnastieklokaal werd bij dit besluit, niet verleend. Het college wijst er verder op, dat in Goes een groot te kort bestaat aan gymnastieklokalen, hetgeen met name het geval is bij de ulo-scholeh. Het aantal leerlingen is namelijk de laatste jaren sterk geste gen en de komende jaren is nog een toeneming te verwachten, terwijl er momenteel slechts één voldoende ge outilleerd gymnastieklokaal voor de ulo-scholen beschikbaar is. Voorts delen B. en W. de raadsleden mede, dat de minister van O. K. en W. op 30 januari 1959 een incidentele ur gentieverklaring heeft afgegeven voor de. bouw van een gymnastiek lokaal ten behoeve van het uitgebreid lager onderwijs te Goes. In aanmerking genomen, dat in bouwplan oost reeds twee ulo-scholen zijn gevestigd en dat in deze wijk bin nen afzienbare tijd de christelijke ulo Westwal de beschikking krijgt over een nieuw gebouw, zijn B. en W. van mening, dat een nieuw gymnas tieklokaal in bouwplan oost moet verrijzen. Douane achterhaalde bij Gent 2000 kilo roomboter In de omgeving van Gent sloeg de Belgische douane een goede slag, toen een Nederlandse bestelwagen op een versperring liep en kon worden aan gehouden. De wagen bevatte een hoe veelheid van 2000 kg gesmokkelde Nederlandse roomboter. De auto was voorzien van valse nummerborden. De smokkelaars wisten te ontkomen. Collecte De collecte voor de sanatoria „Sonne- vanck" en „Zonnegloren" heeft te Oosterland 120,29 opgebracht. schilderen (en met een prachtig resultaat) •r It TIX r*rf voor ieder doel HARDOLIN TIX hoogglans voor hout e# board; ook In tubes, I handig voor kleina I karweitjes HARDOSILK TIX zijdeglans voor hout. board en behang HARDOMUR TIX de volmaakte muurverf, morsyrij, vochtabsor- berend afwasbaar HARDOFILLER TIX plamuren met de kwast de kwasten maakt u schoon met HARDO BRUSHCLEANER voor buitenwerk aanbevolen TEOLACG WALMAKERS BREDA St.-Jacobstraat 2, Kade - Verkrijgbaar voor Goes en omgeving bij L. M. RoOZendaal, bij de Brug,, Goes. Tél. 3135. Dralonpakje in ruitmotief: een mo del uit de Berco-oollectie, gisteravond in „De Prins van Oranje" getoond tijdens de voorjaarsmoleshows van 'de' „Goesé Showcombinatie KANTONRECHTER MIDDELBURG Vertegenwoordiger zag scootmobiel door het slechte zicht te laat Voor een niet onbelangrijke verkeersovertreding stond woensdagmorgen voor de kantonrechter te Middelburg, mr. J. Moolenburgh, de melkslijter L. D. uit Zoutelande terecht. Deze had namelijk op 18 december van het afgelopen jaar het verkeer in'gevaar gebracht toen hij op de Koudekerk- seweg te Vlissingen met zijn bestelwagen lniks afsloeg om de uitrit van het ziekenhuis „Bethesda" in te rijden. Dit deed hij vlak voor een sur- Het gieren van de remmen was zo luid, dat enkele zusters uit het zieken huis naar buiten kwamen gelopen om te kijken wat er aan de hand was. De bestuurder van de auto, een hoofd agent van politie te Vlissingen ver klaarde, dat hij uit alle macht op de rem moest trappen om een ongeluk te voorkomen. De melkslijter, die toen hij links afsloeg wel richting had aan gegeven, ontkende pertinent de poli tieauto gehinderd te hebben. De offi cier van justitie, mr. Ph. M. Schen- kenberg van Mierop, vond dat ver dachte belangrijk mis was geweest, waarvoor hij een boete vhn 40 subs. 8 dagen eiste. De kantonrechter von niste met 25 subs, 5 dagen. De vertegenwoordiger L. S. uit Hein- kenszand had op 22 oktober 1958 bij de spoorwegovergang van Kloetinge geen voorrang verleend aan een scootmobiel. Dit voertuig werd be stuurd door een predikant met als medepassagier zijn echtgenote. Er ontstond een niet onbelangrijke aan rijding, waarbij de predikant een polsfractuur en zijn echtgenote een zware hoofdwond opliep. De schade bedroeg ongeveer 1600, die echter door de verzekering betaald wordt. De vertegenwoordiger had de scoot mobiel door het slechte zicht te laat aan zien komen. Bovendien was dit voertuig door zijn grauwe kleur niet emakkelijk op te merken. Mr. Ichenkenberg van Mierop vond deze wagentjes gevaarlijke dingen, wat echter niet wegnam dat S. verkeerd had gehandeld, waarvoor hij een boe te van 60 subs. 12 dagen vroeg. Hieraan voegde hij nog toe, dat het maar een haar had gescheeld of ver dachte had zich voor de rechtbank moeten verantwoorden voor het toe brengen van zwaar lichamelijk let sel. Conform de eis werd de verte genwoordiger veroordeeld. De chauffeur J. de V. uit Oostlca- kapelle, thans dienstplichtig sol daat te Ossendrecht, was op 27 oktober van het afgelopen jaar nabij Krabbendijke tijdens een dichte mist, met zijn vrachtwagen op 'n plotseling remmend autobus je met werkmensen gereden. Dit busje had moeten stoppen voor een onverwacht uit de mist opdoemen de vrachtwagen, die schuin op de weg stond. De officier van justi tie eiste hiervoor 25 subs. 5 da gen, maar mr. Moolenburgh was van mening dat men de jeugdige chauffeur niets kon verwijten en ontsloeg hem van rechtsvervol ging. Mr. Sehenkenberg van Mie rop was het hier niet mee eens en verklaarde in hoger beroep te zullen gaan. De chauffeur A. H. uit Krabbendijke die uiteindelijk de oorzaak van deze aanrijding was geweest, omdat zijn vrachtwagen gedeeltelijk in schuine stand op de rijweg stond, werd con form de eis veroordeeld tot 40 subs. 8 dagen en 5 subs. 1 dag. De fruitkweker M. M. uit Nisse was op 18 november 1958, toen hij met zijn auto door een onoverzichtelijke haakse bocht te 's-Heer Abtskerke reed op de linkerweghelft gekomen. „Dit", zo zei hij tegen mr. Moolen burgh, „was zijn gewoonte." De offi cier van justitie vond dit zeer ernstig en vroeg hiervoor een behoorlijke waarschuwing van 70 subs. 14 da gen, die de kantonrechter verander de in 40 subs. 10 dagen. De chauffeur W. J. B. hoorde twee boetes van respectievelijk 10 subs. 2 en 20 subs. 4 dagen tegen zich eisen, omdat hij op 29 december te Wolfaartsdijk met zijn vrachtwagen die beladen was met vlas, een gara gedeur, die een eindje openstond uit zijn hengsels had getrokken. Dit ge beurde toen de vrachtauto een trac tor met aanhangwagen, bestuurd door W. J. B. uit Wolfaartsdijk, die als getuige werd gehoord, passeerde. Drukbezochte lenteshow in „Prins van Oranje" te Goes (Van c redactrice) Zeven Goese speciaalzaken hebben ook ditmaal hun voorjaarscollecties gecombineerd tot óén grote mode show, waarvan zij gisteravond in de „Prins van Oranje" te Goes voor een uitverkochte zaal de première hebben gegeven. Een premier© waarin ook thans niet alleen de vrouw aan bod kwam: herenltleding werd eveneens getoond en de vele bezoeksters zullen dus straks haar echtgenoten haarfijn kunnen vertellen, welke wegen de heren moeten bewandelen om volgens de laatste hereimiodevoorsehriften gekleed te gaan! Maar ook ten aanzien van haar eigen garderobe weten die bezoeksters nu ongetwijfeld welke richtlijnen zij moeten volgen bij het aanvullen van haar lente-garderobe, want twee modehuizen toonden op deze show 'n groot aantal modellen uit hun voor jaarscollecties. .Modellen die beant woordden aan de eisen welke de voor- jaarsmode-1959 aan onze kleding stelt: met natuurlijke lijnen, met fleurige dessins en soms in opvallen de nieuwe tinten die weliswaar bij zondere eisen stellen aan de goede smaak van de vrouw die- ze gaat dra gen, maar die bij een juiste toepas sing dan ook heel flatteus kunnen zijn. Zo zag men in de collectie van het modehuis Berco bijvoorbeeld de vrij brede ceintuur van dit voorjaar, die hier soms van effen stof was en dan iets boven de taille van een bedrukt japonnetje was geplaatst. Japonnen met jasjes waren er (ook voor grotere maten) in tweed, in structuur en ook in zomers rayon weefsel met een vage ruit. Van dra- Ion in een beige en grijze ruit was er een geslaagd pakje met heupaccen ten op het jasje; de nieuwe bleek rode kleur (die men nu eens bleek- tomatenrood, dan weer azalea noemt) was hier heel goed vertegenwoordigd in een sportieve blazer over een witte japon met grote rode noppen; bij de mantels maakte vooral een naturel- kleurig exemplaar met linneneffect een uitermate zomerse indruk. En opvallend waren ook de suède jasjes, want die werden niet alleen in het beige kleurengamma, maar ook in fraaie tinten marineblauw en olijf groen getoond. Het modemagazijn „Poley" droeg onder het motto „Couture per meter" een collectie geconfectio neerde stoffen bij. Daarbij waren de eenvoudige hoogzomerjurkjes heel aardig om te zien: soms in bloempatronen, soms in het altijd populaire streepdessin. Ook hier: structuurstoffen en opvallende imprimés; van de laatste catego rie was een wit-gele japon met jasje een goede representant, evenals een olijfgroene zijden ja pon met zwart-wit dessin, waar over een driekwart mantel werd gedragen. Een stof die vooral bij wat oudere dames furore zal ma ken! Van nylon was er onder meer een geel gebloemd nachthemdje met bijpassende duster. Temidden van al deze voorbeelden van vrouwelijke mode was de heren mode vertegenwoordigd door een kle dingcollectie van magazijn Van Wes ten. En ook de man heeft het ge makkelijk met „zijn" zomermode, want natuurlijk was het materiaal terlenka vertegenwoordigd in deze collectie (onder meer in een kostuum De kantonrechter vonniste met 1 subs. 1 dag en 20 subs. 4 dagen plus toewijzing van de civiele vorde ring van 45. De dienstbode M. G. uit Vrouwenpol der werd veroordeeld tot f 2 subs. 1 dag, omdat zij op de Veerseweg zon der achterlicht had gefietst. Mr. Sehenkenberg van Mierop had hier voor 3 subs. 1 dag geëist. De rijwielhersteller J. J. uit Nieuw en Sint-Joosland werd conform ver oordeeld tot 20 subs. 4 dagen, om dat hij op 19 februari tijdens een dichte mist met zijn auto was aan gehouden, die geen groot licht voerde. Op dezelfde dag werd de automon teur E. van der K. uit Kloetinge aan gehouden voor eenzelfde feit. Daar het hier een motor betrof .eiste mr. Sehenkenberg van Mierop 15 subs. 3 dagen. De kantonrechter was het hier niet mee eens en vonniste met 20 subs. 4 dagen. De chaüffeur j. Afc S. uit Krabbendijke had op 19 no vember 1958 geen voorrang verleend aan een autobus. Besloten werd deze zaak aan te houden om de buschauf feur als getuige op te roepen. in een opvallend Italiaans dessin), terwijl daarnaast de lichtgewichtjas jes vertegenwoordigers bij uitstek waren van de zomerse herenmode. Maison EversdijkSchrijver zorgde voor een collectie bijpassende hoeden, veelal uit zomervilt en sisal vervaar digd, dikwijls in natureltinten gehou den, maar ook soms gemaakt van materialen in do olijfgroene on lieht- rode modetinten; van „Rial" waren er bijpassende schoenen, van de fir ma Sinke tassen en paraplu's. De „Goese Showcombinatie" werd ook ditmaal gecompleteerd door het par fumeriehuis „Liberty" dat de kosme- tische besognes van de show voor z'n rekening nam, terwijl mejuffrouw Tamminga en de heer KnÖps zorgden voor respectievelijk de pianobegelei ding en de explicaties bij de show. In de komende weken zal de Goese Showcombinatie nog enkele malen voor het voetlicht komen: op 16 maart in 's-Heerenhoek, op 15 april in Kruiningen en op 16 april in Kort- gene. „Couture per meter": onder dit mot to bracht de firma Poley onder meer dit fleurige ju/rkje op de gisteravond in ,yDe Prins van Oranje" te Goes gehouden modeshow voor het voet licht. (Advertentie) Stijf en stram? ttu hier - dan daar Heem Eruschen - en üw pijnen verdwijnen. In vele gevallen van rheumatlsche pijnen krijgt ons klimaat de schuld. Maar veeleer is .de oorzaak: onzuiver bloed. Begin een bloedzuiverende kuur met Kvuschen en ge zult al na korte tijd de weldadige gevolgen daarvan ondervinden. Naarmate Kruschen de wat traag geworden bloedzuiverende organen weer op gang brengt, krijgen de pijnverwekkende onzuiverheden geen kans meer zich vast te zetten, maar worden ze afgevoerd langs na tuurlijke weg VANDAAG. Middelburg Electro: „Paris Holiday", 10 en 21.15 uur, aJ.: Schouwburg: „Fanfare", 19 en 21.15 uur, a.l.; De Vergenoeging: Culturele Avond Kon. Ver. „Oost en West.", 20 uur; Schut tershof: Feestavond Middelburgse H. B,S. Bond, 20 uur; Bogardzaal: Con tactavond Pijperskorps „Juliana", 20 uur; Geref. Jeugdgebouw: Jaarfeest Geref. Jeugdclubs, 20 uur. Vlissingen Alhambra: „Droom-eiland", 19 en 21 uur, a.l.; Luxor: „Zeven zwarte beha's", 20 uur. 18 Jaar; Bri tannia: Arbeiders Kunstkring, 20 uur. Goes -j, Prips van Grapje: Contactdag Vereniging Bitumineuze Werken. 14.00 uur. Hotel Ockenburg: vergadering V.V.V. „Goes", 20.00 uur, Schuttershof: uitvoering Volharding, 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 17