Voor keuze van president der Ver. Staten gelden negen regels WOESTIJN GEEFT SCHATTEN PRIJS UILTJE MODERNE TECHNIEK NOG NIET OPGEWASSEN TEGEN IJSBERGEN VRIJDAG 13 MAART 1909 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 23 IN THEORIE 70 MILJOEN MOGELIJKHEDEN Maar partijconventies zien er wel eens een over het hoofd Volgens de jongste volkstelling zijn er in de Verenigde Staten ruim 70 miljoen mannen die voldoen aan de eisen welke de constitutie stelt aan kandidaten voor het presidentschap. Dat wil zeggen, zij voldoen daaraan in strikt theoretische zin. In werkelijkheid beperkt de keus van de ver kiezingsconventies zich tot ongeveer tien miljoen mogelijkheden. Van de groep van 70 miljoen valt circa 85 namelijk automatisch af vanwege te hoge leeftijd, labiele gezondheid, invaliditeit of andere liandicaps die verkiezing al bij voorbaat uitsluiten. Als men bedenkt dat er maar één man nodig is voor het president schap, is men licht geneigd te veronderstellen, dat het weinig moeilijkheden zal geven iemand te kiezen uit die tien miljoen. Het komt eohter in de praktijk er op neer, dat in de gelederen van de Democraten en Republi keinen tezamen niet meer dan een handvol werkelijke kandidaten is te vinden. Als men negen „regels voor verkieslijkheid" toepast, is dat overigens wel te begrijpen... zo schrijft Sidney Hyman in de „New-York Times". Men kan daarbij ervan uitgaan dat een adspirant-kandidaat Ame rikaan van geboorte moet zijn, mannelijk, blank, in de leeftijds groep van 35 tot 65 jaar en ten minste 14 jaar in de Verenigde Staten moet hebben gewoond. De man die heelhuids uit de „se lectieslag" tevoorschijn komt, maakt stellig een goede kans op de verovering van het Witte Huis in 1960. Sidney Hymans „regels voor ver kieslijkheid" komen op het volgen de neêr: DE REGEL VAN HET POLITIEK TALENT. Kandidaten moeten een grote kennis van politieke zaken heb ben en op de een of andere wijze deel hebben uitgemaakt van het re geringsapparaat, bijvoorbeeld als gouverneur van een staat, als lid van het Congres, het kabinet, de rechter lijke macht of als militair functiona ris. Het bekleden van andere top functies brandmerkt Hyman als on voldoende. DE REGEL VAN GOUVER NEURS. De conventies wijzen bij voorkeur een gouverneur van een der 49 staten aan. omdat dezen zich niet zoals leden van het Congres reeds telkens moeten uitspreken over za ken van nationale en internationale aard. DE REGEL VAN GROTE STATEN. Men prefereert een kandi- kaat die uit een staat komt met een groot aantal stemgerechtigden. In een staat waar nu eens de ene dan weer de andere partij aan de win nende hand is, kan een van daar af komstige kandidaat wellicht een gro ter aantal stemmen winnen dan een ander en de weegschaal in het voor deel van zijn partij doen overslaan. DE REGEL VAN HET NOORDE LIJK MONOPOLIE. Sedert de Bur geroorlog is de keus gevallen op kan didaten uit de grote staten van het noorden van Amerika. Dit is ten dele toe te schrijven aan de vrees van beide partijen om noordelijke neger stemmers die een antipathie voor zui delijke blanken koesteren, af te sto ten. DE REGEL VAN BEGRIP VOOR VELE BELANGEN. De conventies zullen alleen iemand aanwijzen in wie vele groeperingen hun standpunt kunnen zien weerspiegeld. Hij moet derhalve een open oog hebben voor vele economische belangen in het land. DE REGEL VAN HET GELUK KIGE GEOINSLEVEN. Men stelt aan een kandidaat de eis, dat hij een ideaal gezinsleven heeft. Als dit niet het geval is, moet hij althans voor de tijd van de verkiezingscam pagnes de schijn voor het wezen doen doorgaan. De feiten kunnen echter tegen de kandidaat zijn. In ieder ge val moet hij toch voor een model huisvader en echtgenoot kunnen doorgaan, zelfs als dat een (tijde lijke) her-aanknoping van diploma tieke betrekkingen met zijn vrouw en. gezin vereist. DE REGEL VAN DE KLEINE STAD. Ondanks het feit, dat de meerderheid der Amerikanen in grote steden woont, hebben kandida ten uit kleine steden de voorkeur. Kandidaten die een groot deel van hun leven in grote steden hebben ge werkt, zouden de belangen van de kleine piattelandsstad over het hoofd kunnen zien. Het gebeurt vaak, dat kandidaten zich in allerlei bochten wringen om zich te vereenzelvigen met de kleine stad en het platteland. e DE REGEL VAN DE ENGELSE STAMBOOM. Kandidaten moeten van Engelse afkomst zijn. DE REGEL VAN HET PRO TESTANTISME. De constitutie be paalt uitdrukkelijk dat voor geen enkel ambt in de Verenigde Staten een godsdienstige kwalificatie zal gelden. Toch hebben de conventies in de regel een voorliefde voor pro testantse kandidaten. Vrijwel niemand Als men de meeste van deze regels naar de letter zou lezen, zou vrijwel niemand voor de kandidatuur in'aan merking komen, aldus de schrijver in „The New York Times". Daarvoor is het aantal van 49 gouverneurs te klein, en slechts zeven van hen ko men uit de grote staten. Onderwerpt men dezen aan de „etno logische voorwaarde" die van de Engelse afkomst dan moet de gou verneur van Ohio, Mike di Salle, af- Na Rome heeft Milaan de twijfel achtige eer de stad met de meeste verkeersongevallen en -slachtoffers te zijn. De politie vmi deze grote stad heeft nu een grootscheepse actie ont ketend voor meer verkeersveiligheid. Een van de (aardige) vondsten is het plaatsen van een aantal plastic zebra's bij voetgangersoversteek plaatsen, de z.g. „Zebra's". Het plas tic beest draagt verschillende op schriften, zoals vrij vertaald „Kijk naar de Zebra". vallen. Van de overblijvende zes zou den de gouverneurs Brown en Law rence, respectievelijk van Californië en Pennsylvanië, ook al buiten be schouwing moeten blijven, omdat zij niet protestant zijn. Voor de overige vier zou het dan nog de vraag zijn of zij aan de andere regels kunnen be antwoorden. De weinigen die wel aan alle negen regels voldoen, zijn gouverneur Meyer (dem.) van New Jersey, Nel son Rockefeller, de sterke republi keinse troef van New York en vice- president Richard Nixon (rep.). Tho mas E. Dewey (rep.) en Adlai E. Stevenson (dem.) hebben al eerder aan de eisen voldaan en zouden dus ook weer in aanmerking kunnen ko men. De reddende factor is, dat de negen regels nooit alle tezelfdertijd streng worden toegepast. De conventie ver legt, afhankelijk van- de omstandig heden, de klemtoon op een regel wel eens minder of ziet deze zelfs over het hoofd, want zij heeft een duide lijk besef van de realiteit. Gesterkt door deze wetenschap, zullen adspi- rant-kandidaten, die weten dat zij niet aan alle eisen voldoen, het hoofd dan ook niet in de schoot leggen. COACH 27 cent j De democratisch socialistische stu dentenvereniging Politeia heeft de Fran se radicaal socialistische staatsman Pierre Mendès France uitgenodigd in Amsterdam, zo mogelijk ook elders, te spreken. De Fransman heeft de uitnodi ging aanvaard, maar de datum is nog niet vastgesteld. Generaal Floyd L. Parks, die de eer ste Amerikaanse troepen leidde, welke in 1945 Berlijn binnentrokken is op 63- jarige leeftijd te Washington aan kanker overleden. Maart tot juni riskante tijd Ondanks het bestaan van de Internationale IJswaeht, radar en schepen die „onzink- baar" gemaakt zijn, blijven de ijsbergen nog altijd een bedreiging voor de oceaanscheep vaart, zo schrijft The New York Times". Het nieuwe Deense passa giersschip Hans Hed- toft, dat onlangs bij Kaap Farewell bij de zuidpunt van Groenland is vergaan, zonk in een gebied waar ijsbergen meer voorkomen dan schepen. De gevaar lijkste plek ligt duizend mijl zuidelijker, ten zuidoosten van New foundland. Daar komen minder ijsbergen voor, maar daar is de scheep vaart drukker. Dat ge bied wordt herhaalde lijk bezocht door zware mistbuien die de bergen verscholen houden. Gemiddeld drijven per jaar 400 tot 500 ijsber gen in de Noordatlan- tische vaarroutes. In 1912 het jaar van de ramp met de Titanic werden er 1000 ge zien. Het is enkele jaren voorgekomen dat er in het geheel geen ijsber gen op de vaste scheep vaartroutes zijn waar genomen. Ijsbergen kunnen elke dag van het jaar in de buurt van schepen verschij nen, maar tussen maart en juni zijn zij het ge vaarlijkst. De ijsbergen die de scheepvaart routes bereiken, hebben een slijtageslag over leefd die 2 öf 3 jaar eerder is begonnen. Zij ontstaan op de plaats waar een dalgletsjer in de zee loopt en afbrok kelt. De belangrijkste ge boorteplaatsen van ijs bergen zijn de kusten van Groenland en het zuidpoolland. Op Spits bergen en op andere noordpooleilanden ko men er maar enkele voor. De oost- en westkust- van Groenland leveren er naar schatting beide per jaar 7000 stuks, van gemiddeld per stuk 1,4 miljoen ton. Het meest prodnktieve ge deelte van de westkust van Groenland ligt om streeks 70 gr. N.B. De Jacobsgletsjer wordt verondersteld per jaar wel een 1350 ijsbergen te produceren. Als de temperatuur van het omringende zee water boven het vries punt ligt, wordt er doör de werking van de gok- ven aan de waterlijn van de ijsberg gevre ten. Tenslottebreekt het overhangende deel af (het zogenaamde „afkalven") en valt in de zee met een lawaai dat in de stilte van het noorden mijlen ver te horen is. Ijsbergen zijn niet het enige ijs op zee. Er is veel meer drijf ijs, dat wordt gevormd door het bevriezen van de zee. De noordpoolkap, 8 miljoen vierkante mijl groot, bestaat ge heel uit drijf ijs. Tot de ze soort behoort ook het ijs dat zich elke winter ontwikkelt bij Newfoundland. Drijfijs houdt echter niet lang genoeg stand tegen dooi om in de vaste scheepvaartroutes te komen. Ijsbergen bevatten, net als de gletsjers, vele luchtbobbels. Die ver oorzaken het kraken van de bergen bij het smelten en het opbrui sen van dranken als een stukje gletsjerijs erin' wordt gedaan. Radar heeft bewezen een betrouwbaar mid del te zijn bij het op sporen van boven wa ter uitstekende bergen in mist en donker. On derwaterbergen zijn echter nog altijd moei lijk op te zoeken, voor al in zware zeeën, om dat door de golven ver oorzaakte radarecho's het beeld van de onder waterberg verduisteren. Reeds drie jaar lang is men bezig met de restauratie van de Goudse Waag. Het einde is nu echter in zicht: De laatste verfraaiing, in de vorm van een laagje nieuwe verf, wordt nu aangebracht. Op de foto: een schilder aam, het werk in het historische ge bouw; op de achtergrond een deel van het b&roemde stadhuis (de ach terzijde) en de Sint Ja/nsk&rk. Onderzoek aderverkalking op jongere leeftijd In Nederland is een onderzoek gaan de om na te gaan of aderverkalking op jongere leeftijd een gevolg is van vetgebruik of als deficiëntieverschijn sel moet worden bezien. In een ziekenhuis te Voorburg heeft een aantal artsen een twee jaar du rend voorlopig onderzoek ingesteld met 50 van dergelijke patiënten. Een tweede onderzoek met een honderdtal patiënten is thans gaande. Dit vertelde ir B. van Dam, voorzit ter van het Produktschap voor zui vel, tijdens een bestuursvergadering van dit lichaam. Hij deelde voorts méde, dat aan oorspronkelijk vol maakt vetloze. eetvoorschriften zeke re hoeveelheden kaas, melk, ei, vol korenbrood en tot 50 gram boter wor den toegevoegd. Onderzocht wordt of verdere toevoe gingen van eetbare vetten mogelijk zijn. Ofschoon de resultaten moed gevend zijn, kan nog niet met zeker heid worden vastgesteld of zekere vetten aderverkalging niet bevorde ren. Ir. v. Dam beantwoordde hiermee een vraag van een der bestuursleden, die zich beklaagde over de waarschuwin gen, die zowel tegen boter, margarine als plantaardige oliën, worden geuit Het betreffende onderzoek beoogt zeer zeker niet tegenstellingen tussen diverse soorten eetbare oliën en vet ten te scheppen. De ramp met de „Grandcamp" Bemanning van Frans schip niet bekwaam Een rechter in de Amerikaanse stad Houston heeft maandag in een uit spraak gezegd, dat het Franse vrachtschip „Grandcamp", dat in 1947 in de haven van Texas City in de lucht vloog met als gevolg 500 doden, niet zeewaardig was. De Franse regering, de eigenaars van het schip en de reders kunnen geen aanspraak maken op ontheffing of beperking van hun aansprakelijkheid. Deze uitspraak biedt de Verenigde Staten de gelegenheid van de Fran se regering en Franse scheepvaart mensen ee~n schadeloosstelling te eisen van 250 miljoen gulden. Volgens de rechter zijn er niet vol doende voorzorgen genomen om het roken aan boord te verbieden. Ha venarbeiders mochten roken in de ruimen van het schip, waarin het brandbare ammoniumnitraat werd geladen. De ontploffing wordt toe geschreven aan het achteloos weg werpen van een sigaret of een lu cifer. De rechter achtte het schip niet zeewaardig omdat de bemanning niet berekend was voor haar taak. Bij de ontploffing kwamen 500 mensen om het leven, werden 3.000 mensen gewond en werd een derde van de haven van Texas City verwoest. (Van een speciale correspondent) r\ p school, in de aardrijkskundeles was de y-s Sahara nooit veel meer voor ons dan een vrij zinloze gele vlek op dc kaart, waar we de Fransen, die er mee „opgescheept" zaten, niet om benijdden. En een tijdlang hebben vele Fransen daar zelf ook zo over gedacht. Dit enorme gebied, zo groot als heel Europa in clusief niet-Aziatisch Rusland, wordt bewoond door nauwelijks twee miljoen mensen. Men kan hier niet eens meer spreken van bevolkings dichtheid hoogstens daar waar de mensen door de schaarse bronnen naar elkaar toegedre ven worden. Velen zijn van mening, dat dit ge bied goed is voor het nemen van atoomproeven, maar ook voor niets anders. Fransen dromen van een Afrikaans industrieparadijs In werkelijkheid is het heel anders en dit is ook wel duidelijk uit de grote belangstelling, die men de laatste tijd voor de Sahara koestert. Er zijn schatten ontdekt die in Frankrijk, eigenlijk in geheel Europa, groot opzien baarden. De Sahara is niet meer de onontwikkelde tegenpool van een over- ontwikkeld Europa, het is veeleer het laatste gebied, waar nog mogelijk heden liggen voor pioniersarbeid en grote prestaties. Zevenhonderd kilometer noordelijker is de tegencolonnen gestart. Als zij el kaar ontmoeten in die eindeloze zand bak is de pijpleiding gereed. Iedere collonnen kan per etmaal drie en een halve kilometer leiding leggen. Het doet sterk denken aan Amerika, hon derd jaar geleden. De tijd van de pioniers, die met hun spoorlijn het land openlegden. Militairen bewaken de colonnes tegen eventuele overvallen van Algerijnse rebellen en de pijplei ding zelf wordt op bedreigde pun ten aan weerszijden beschermd door hekken, die onder stroom staan. De pompstations staan on der speciale bewaking. Bron De olievoorraad van Hassi-Massaud bevat zeker driehonderd miljoen ton, de schattingen gaan zelfs tot een mil jard ton. Maar Hassi-Massaud is niet de enige oliebron van de Sahara. Vijfhonderd kilometer zuidoostelijk, in de buurt van de Libysche grens, ligt een gebied, dat van Edjélé, waar van men de rijkdom schat óp 100 mil joen ton. De olie is hier zo dun en zuiver, dat zij ter plaatse, zonder enige bewerking, als dieselolie ge-', Hier is een voorbeeld: In een zee van geen zand, honderden kilometers van de geciviliseerde kust van Algerië, is een dorp met drieduizend inwoners uit de grond gestampt. De inrichting van de prefabricated huizen vormt een tegenstelling met het begrip „pio nier". Zij zijn een voorbeeld van mo derne doelmatigheid. Nergens man keert de airconditioning. Alleen... in de hypermoderne keukens staan geen vrouwen. Voor haar is nog geen plaats in deze voorpost. Hassi-Massaud heet het dorp, Ara bisch voor Gezegende Bron. Maar geen water, dat ook al kostbaar ge noeg kan zijn, welt hier op uit de bodem, maar aardolie, het zwarte goud. De huizen mogen dan gekoeld zijn, de plaatsen waar de mannen werken zijn dat beslist niet: in de zo mer stijgt de temperatuur hier tot vijftig graden in de schaduw. Langzaam rukt van deze nederzet ting uit een wonderlijke karavaan op naar het noorden. Een rijdend circus met moderne woonwagens en dieren van staal: buldozers en traetoren in- plaats van leeuwen en paarden, enor me vrachtwagens inplaats van olifan ten. Een kraan legt buis voor buis in een greppel: de pijplijn naar de kust. bruikt kan worden. Deze olie zal door een pijplijn naar de Golf van Gabes in Tunesië geleid worden. Deze beide belangzïjkste bronnen van de Sahara zullen in 1962 een jaar lijkse produktie leveren van 26 mil joen ton. Met de reeds bestaande bronnen kan de Sahara vrijwel ge heel Frankrijks behoefte aan aard olie dekken. De Franse Sahara-ge- bieden zullen dezelfde betekenis krij gen als de rijke olie-staten in het Na bije Oosten. De Franse schatkist zal aanmerkelijk ontlast worden doordat geen buitenlandse olie meer behoeft te worden ingevoerd. Plannen Onder de gouden bodem van de Saha ra liggen echter nog meer schatten verborgen die sprookjesachtig aan doen: ongeveer duizend miljard kubie ke meter aardgas. Reeds spelen de gasvoorraden van Lacq in Zuid Frankrijk honderd miljoen kubie ke meter een belangrijke rol in de Franse economie. De voorraden van de Sahara echter maken het mo gelijk. geheel Europa in de gasleve ring uit dit gebied te betrekken. Dit zou echter alleen in internationaal verband kunnen geschieden, met in schakeling van de Europese gemeen schappen. Het transport van het Sa- hara-gas naar de Algerijnse kust vormt geen probleem. Slechts het oversteken van de Middellandse Zee is technisch nog niet opgelost. Er zijn hiervoor drie mogelijkheden: een onderwater pijpleiding, het om zetten van het gas in elektriciteit of het vloeibaar maken van het gas, dat dan per tanker naar Europa kan worden getransporteerd Zou echter het transport door een pijpleiding mogelijk zijn, dan zou den via een enorm distributienet een groot aantal Europese landen van dit goedkope gas kunnen pro fiteren. En dit is nog maar een klein deel van de Sahara-schatten: er zijn in dit gebied steenkool, ijzer, mangaan, lood, tin, koper, wolfraam en uranium ontdekt. Door de moderne huisvestingstech niek waardoor de woestijn iets van zijn verschrikking verliest, zullen op de duur ook deze schat ten gedolven kunnen worden. 0 zakdoeken jDm nooit te vergeten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 11