Politie-verbindingsdienst is een unieke organisatie LEZERS SCHRIJVEN C.B.B. MIDDELBURG TEVREDEN OVER AFGELOPEN JAAR HULST KAN EINDELIJK MET T.S.C. GELIJK KOMEN PROGRAMMA Micro-korfbal 10 PROVINCIALE ZEEUWSE C OU R ANT DONDERDAG 12 MAART 1959 ONMISBAAR BIJ HET OPSPORINGSWERK Met telex, telefoon, mobilofoon en radio werkend op topsnelheid (Van onze speciale verslaggever.) In 1958 hebben we achter de nieuwsberichten ongeveer driehonderd maal een extra-radiopolitiebericht kunnen beluiste ren voor de opsporing van een vermiste man of vrouw of een zoektgeraakt kind. „Het aantal neemt de laatste tijd toe", ver telde ons de heer W. P. Gerharz, hoofd van de Politie-Verbin- dingsdienst te Utrecht, de onder het ministerie van Justitie res sorterende centrale organisatie, zowel voor rijks- en gemeente politie, als de met de grensbewaking belaste marechaussee, waaraan de snelle verspreiding van alle politieberichten is toe vertrouwd. „Alleen wanneer het zin heeft het publiek in te scha kelen, wordt zo'n extra-radiopolitiebericht wel te onderschei den van de S.O.S.-berichten, die rechtstreeks door de omroep verenigingen worden behandeld uitgezonden. Als norm voor uitzending geldt dat een misdrijf gevreesd moet worden of een ongeluk, doordat de betrokken persoon bijvoorbeeld in over spannen toestand de woning heeft verlaten. In principe geldt verder, dat opsporingsverzoeken voor kinderen, die langere tijd weg zijn altijd worden omgeroepen. In alle gevallen moet dui delijk vast staan, dat een politiële factor in het geding is. Voor een vrouw, die kwaad de deur uitgelopen is en in twee dagen niets van zich heeft laten horen, of voor jongelui op vakantie in Nederland, die nun ouders in veertien dagen geen en kel teken van leven gaven, wordt dus deze extra-politiedienst beslist niet in geschakeld. Wel gebeurt het om ge tuigen op te roepen van dodelijke aan rijdingen. Hoofdschotel van alle extra- radiopolitieberichten vormen echter de opsporingsverzoeken voor vermis te personen. Of deze berichten zin hebben Ruim een jaar geleden heeft de Poli tie-Verbindingsdienst bij alle betrok ken instanties navraag gedaan of het extra-radiopolitiebericht ertoe had bij gedragen, dat naderhand bericht ge geven had kunnen worden, dat het op sporingswerk kon vervallen. In 60 van de gevallen kon hierop een zeer positief antwoord worden gegeven, terwijl in een aantal andere gevallen het extra-radlopolitieberïcbt een steun geweest was bij het opsporingswer' Overigens mag men niet concluderen, dat het doorgeven van deze radiopo litieberichten het enige werk is van deze, nauwelijks vijftien jaar jonge, Politie-Verbindingsdienst in Utrecht, die ook Internationaal als centrale or- fanisatie uniek ls. In het bescheiden oofdkwartler van deze dienst aan de Maliebaan vinden we ook het knoop punt voor het ons gehele land om spannende politle-telexnet, voor het radio-telegrafienet van Interpol en voor de technische verzorging van de mobilofoondiensten, zowel van de ge meentepolitie als van de rijkspolitie, die vooral de laatste jaren zo'n grote betekenis hebben gekregen zowel bij de surveillancediensten en verkeers regelingen als opsporingswerkzaam heden. Voor het geval de telexposten of de telefoon zouden uitvallen, beschikt de dienst ook nog over een binnenlands radio-telegrafienet. Snelle berichtge ving is nationaal en internationaal 'n belangrijk element in de strijd tegen de misdaad. Viermaal per dag worden er vanuit het Utrechtse hoofdkwartier op golf lengte 88,1 meter in de visserijband dus berichten omgeroepen, die min der geheim zijn. Onophoudelijk ratelt er voorts de telex, die met 32 posten in ons land een vaste verbinding heeft; en in een serre van het ge bouw, die uitzicht geeft op een tuin, waarin een zendmast staat, hoort men doorlopend de onregelmatige cadans van een tikkende morsesleutel. bestuurslid naar aan leiding van de streekcursus laten horen. Voor de tweede maal in 1958 heeft het C.N.V. geprobeerd zo'n cur sus voor kaderleden te organiseren. Aangezien echter de organisaties, aangesloten bij de diverse besturen bonden, niet voldoende liefhebbers bijeen wisten te brengen, moest ook deze tweede poging schipbreuk lij den. In het afgelopen jaar werd door de plaatselijke commissie van het t.b.c.- fonds „Draagt elkanders lasten" aan 23 patiënten hulp uit dit fonds ver leend. Deze hulpverlening bestond uit bijdragen voor extra voeding, reis- en kledingkosten, huishoudelijke hulp, sanatorium- en rusthuisverpleging. Voor deze hulp werd een totaal be drag uitbetaald van 1.939,10. De opbrengst van de jaarlijkse straat- en huis-aan-huis collecte te Middel burg en St.-Laurens bedroeg 767,66. Het aantal verkochte zakagenda's beliep 500 exemplaren. Ook gaf de heer Vader een uit een. blik op het auto-assortiment, gebreid overzicht over de activl- dat de Politie-Verbindingsdienst ter teiten van de verschillende afde- beschikking staat. I Jaarlijks 40.000 berichten Meer dan 40.000 politieberichten wor den jaarlijks vanuit Utrecht de we reld ingestuurd. Twintig tot veertig berichten dagelijks naar het buiten land en de rest tot in de verste uit hoeken van ons land. De voor heel Europa bestemde be richten, uitgaande van Interpol Den Haag, waarmee een vaste te lexverbinding wordt onderhouden, worden radiotelegrafisch in morse dus naar Parijs doorge stuurd, waar het internationale centrum van Interpol zetelt. Zijn het berichten, die maar voor één of twee landen bestemd zijn, dan neemt P.D.B. 2, zoals de interna tionale roepnaam van de Utrechtse zender is rechtstreeks contact op met die landen. De binnenlandse berichtendienst steunt op een sneeuwbalsysteem. Per telex kunnen tweeëndertig over ons land verspreide posten in bijzondere gevallen zonodig gelijktijdig worden feïnformeerd. Dank zij de docltreffen- e organisatie van de Politie-Verbin dingsdienst kan een dringend kort'be richt zelfs binnen een uur over onge veer tweehonderd politieposten in ge heel Nederland worden verspreid. Dank zij deze snelle informatie kan het dan ook gebéuren, dat de politie verrassende successen boekt. Aan de bedrijfszekerheid van deze apparaten worden hoge eisen gesteld. Vierentwintig uur van de dag moet erop vertrouwd kunnen worden. Ook die zorg is dus gecentraliseerd bij de 'Politie-Verbindingsdienst in Utrecht, die'daartoe beschikt over zeven rayon- werkplaatsen verspreid over het land en over mobiele werkplaatsen, waar mee het land door getrokken wordt, alsmede over een technische staf, die niet schroomt soms met geheel eigen nieuwe ontwikkelingen voor de dag te komen. Wat dit laatste betreft, we zullen er binnenkort weer mee gecon fronteerd worden. In de centrale werkplaats van deze dienst, te Bilthoven, van waaruit ook voortdurend oog gehouden kan wor den op de hoge zendmasten voor de radio-telegrafische verbindingen van de P.V.D., wordt naarstig gewerkt aan do oplossing van het vraagstuk om ook politie-motorrijwielen met een licht radio-telefoonapparaat een soort motorportofoon te kunnen uitrusten, waardoor dus ook de mo torpolitie straks te allen tijde contact zal kunnen blijven onderhouden met een centrale commandopost. Voor de misdadigers geen prettig vooruitzicht, naar het ons voorkomt, noch voor de verkeersovertreders, die In een dolle rit een proces-verbaal trachten te ont lopen. Provinciale bondsdag N.B.G.A. in West Zeeuwsch-Viaanderen De onderafdeling West Zeeuwsch- Viaanderen van de Nederlandse Bond- van Gemeente Ambtenaren vergade- derde dinsdagmiddag in het gemeen tehuis te Oostburg onder voorzitter schap van burgemeester H. P. Ever wijn uit Zuidzande. De aftredende be stuursleden, de heren A. J. van der Lijke uit Oostburg en P. J. Woittiez uit Breskens, werden bij acclamatie herkozen. Eerstgenoemde werd als afgevaardigde aangewezen voor de afdelingsvergadering te Goes op 14 maart; laatstgenoemde als plaats vervanger. De heer A. J. van der Lijke uit Oost burg zal namens de onderafdeling kandidaat worden gesteld voor het hoofdbestuur. In verband niet het feit, dat dit jaar de provinciale bondsdag in West Zeeuwsch-Viaanderen zal worden ge houden, zal het bestuur hiervoor een voorlopig programma opstellen, met o.m. een officiële ontvangst en een rondrit door de streek. De voorlopige datum voor deze dag is 27 juni. JAARVERGADERING Aangesloten organisaties wonnen 41 leden Voor de Christelijke Besturen Bond Middelburg is 1958 een redelijk goed jaar geweest. De gezamenlijke orga nisaties, aangesloten bij de Bestu ren Bond boekten een ledenwinst 41, zodat dit overkoepelende or gaan thans 1488 leden telt. Dit bleek uit het verslag van de secretaris van de bond, de heer S. Vader, tijdens de dinsdagavond in het Nederlands Koffiehuis te Middelburg gehouden jaarvergadering. Voorts maakte hij melding van de ingestelde propaganda-coödlnatie- commissie, die binnenkort met haar werkzaamheden zal beginnen, alsme- vond hij het matige bezoek aan de vergaderingen. Een ander somber g" luid moest dit 1 lingen die bij de ChristelijkeBe sturen Bond zijn aangesloten. Bij de besprekingen van dit jaar verslag merkte do 2e voorzitter, de heer A. Jeras, nog op dat men voor de propagandacommissie nog te weinig medewerkenden heeft. „En medewerkers zijn hard nodig", zo betoogde hij, „daar m Middelburg nog ongeveer 300 on georganiseerde werknemers zijn, die eigenlijk in de Christelijke Vakbond thuishoren". Ook de oud-voorzitter, de heer P. Melief- ste, liet enkele kritische geluiden horen, hetgeen niet wegnam dat hij 't bestuur zeer actief noemde. De penningmeester, de heer M. Sul. had de boeken over 1958 weten af te sluiten met een totaal bedrag van 905,45. Het voordelig saldo bedroeg 5,27. In zijn openingswoord had de voor zitter, de heer A. Maas, benadrukt dat voor de christelijke vakbonden nog een taak ligt in de strijd voor recht en gerechtigheid. Bij de be stuursverkiezingen werden de aftre dende bestuursleden, de heren Maas, A. Jeras en G. J. de Graaff herkozen. Voorts deed de secretaris nog enkele mededelingen over de aanstaande ju bileumviering van het C.N.V., die op 2 en 3 juli te Utrecht gehouden zal worden. Door de verschillende ver tegenwoordigers in commissies en in stanties werd verslag uitgebracht over de werkzaamheden. Het accordeongroepje „De Jonge Su- ko's" luisterde deze vergadering met muziek op. REDDELOOS VERLOREN Wellicht verrassing bij Y ersekeHalsteren REDDELOOS VERLORENDat wordt de laatste weken nog ai eens gezegd als het gesprek over de eerste klasser Vlissingen gaat! Het moet gezegd: veel kans heeft Vlissingen niet meer om het eerste klasserschap te behouden, maar een definitief woord als „reddeloos" behoeft r ook nog niet te gebruiken. Zondag speelt Vlissingen namelijk op eigen terrein tegen Boxtel, dat weliswaar zes punten meer heeft dan Vlissingen, maar dat twee wedstrijden meer heeft gespeeld. Een simpel rekensommetje leert nu. dat Vlissingen met Boxtel gelijk kan komen als de Zeeuwen le winnen van Boxtel en 2e de beide achterstallige wedstrijden ook In winst omzetten. We zullen afwachten of Vlissingen dit alles zal realise- ren In de tweede klas B krijgt Hulst eindelijk gelegenheid gelijk te komen met koploper TSC. Hulst speelt na melijk wél, TSC niet. Ongetwijfeld is DESK, vooral op eigen veld, een tegenstander van betekenis, maar toch zullen de Zeeuws-Vlamingen wel winnen. Middelburg moet ander voet bal dan in het afgelopen weekeinde laten zien om te winnen van Roosen daal, terwijl Temeuze-n bij Internos de punten gaat weghalen. De Zeeuw se derby Corn BoysGoes is goed voor een puntenverdeling. Een nogal wispelturig RCS zal het in de derde klas D tegen Hontenisse te moeilijk krijgen, terwijl Zierik- zee te veel aan kracht heeft inge boet om Zeeland Sport de punten te onthouden. Zo langzamerhand komt Verseke in de vierde klas G lekker op dreef, al is er geen kans meer, dat de Zeeuwen zich met de leiding kunnen bemoeien. Toch is een ver rassing In de strijd tegen koploper Halsteren niet uitgesloten. Nu Clinge niet in het veld komt, kan Lewedorpse Boys in de vierde klas H via een zege op Sluiskil weer wat dichter bij de leiding komen, maar Breskens zal de Bevelanders door een zege op Luetor op de voet blijven volgen. Hansweertse Boys is favoriet in het treffen met Ria W. De Italiaanse politie heeft een Neder lander en een Duitser aangehouden die met een gestolen bootje op weg waren naar Joego-Slavië. Zij raakten op de Adriatische Zee ln moeilijkheden en werden door een douaneboot gered en naar Triëst gebracht. Medici in Sowjet-Unie Als aanvulling en opmerking bij de zojuist hierover in de P.Z.C. gepubli ceerde artikelen, zou ik graag dit willen zeggen: Over het voor die artikelen gebruikte boek trof ik een paar maanden gele den een bespreking aan in een En gels wetenschappelijk tijdschrift voor economische en sociale studie van de U.S.S.R., „Soviet Studies", ok tober 1958. Wat daarin over dat boek gezegd wordt, klopt met de artikelen in de P.Z.C., behalve een toch wel interes sante vergelijking van de toestand in Rusland met die in het westen. Daarin wordt ook nog het volgende vermeld: Bij interviews met displaced persons in München en New York bleken in München drie van de vier het Duitse systeem van medischo verzorging te prefereren en in New York prefe reerden drie van elke vier het Sow- jet-systeem boven het Amerikaanse. In New York waren de displaced per sons, onzeker en angstig, ontmoedigd door wat zij beschouwden als de over dreven zorg der Amerikaanse artsen voor hun „fee" (honorarium), zoals één het uitdrukte: „In de Sowjet- Unie )s de dokter de slaaf van de staatin Amerika is hij de slaaf van de dollar". Overigens moet ik over die artikelen opmerken, dat zij weinig actueel zijn, omdat zij betrekking hebben op de toestand van vijftien en meer jaar geleden. Als er toen al televisie in Rusland geweest zou zijn, dan zou er niet over gedacht zijn daarvoor een conservatieve Engelse minister van buitenlandse zaken te laten spre ken, Macmillan heeft dat kort gele den gedaan. Er zijn vele tekenen die er op wijzen dat het Russische volk onder Kroestjsjew en Mikojan bezig is zich van de staatsslavernij te bevrijden, zonder gewelddadige omverwerping van het bewind. Als de Amerikanen onder Eisenho wer en Foster Dulles nu ook bezig zijn zich vrij te maken van de sla vernij van de dollar, dan kunnen wij de toekomst met vertrouwen tege moet zien. Vlissingen. C. W. Verplanke Naschrift van de redactie. Kroesjts- jews economische decentralisatie plannen doen inderdaad de invloed van het staatsgezag in Moskou iets verminderen. Daar staat tegenover dat nu de communistische partij haar controle op het produktie-apparaat kan Intensiveren en men vraagt zich af of het ene gunstteer voor de vrij heid is dan het andere. Overigens maakt de lezer wel een heel rare sprong als hij na de bewering van een displaced person over een Ame rikaanse dokter die „slaaf van de dollar" zou zijn ook Eisenhower en Foster Dulles van dollarslavernij be schuldigt..,.-» Eerste klas C SC EmmaBra'bantia (1); Vlissingen —Boxtel (1); Kimbria—Hoensbroek (2); Heer—Alliance (3); SC Irene- Roermond (1). Tweede klas B InternosTerneuzen (2); Middelburg —Roosendaal (3); BSC—Rood Wit (3); DESK—Hulst (2); Corn. Boys —Goes (3). Derde klas D HontenisseRCS (1); MetoSteen bergen (2); ZierikzeeZeeland Sport (2); Odio—VES '35 (2). Vierde klas G (3); Cluzona- Y erseke—Halsteren Kaaise Boys (2). Vierde klas H Lewedorpse Boys—Sluiskil (1); Lue tor—Breskens (2); Ria W—Hansweerl (2). Reserve Ie klas Vlissingen II—WSC II (1); BW III— Taxandria II (1); Zeeland Sport II— Helmondia III (2); Brabantia II—PSV III (1); NAC UI—NOAD III (1). Reserve 2e klas B Axel II—Hulst II (2); Middelburg III —Roosendaal II (2); Hontenisse II— RSC II (1); Goes IIIVlissingen III (2); Corn Boys H—Goes II (2). Vrijdagavond wordt het microtoer- nooi van de Zeeuwse Korfbal Bond besloten met de beslissingswedstrij den tussen de achttallen die in hun afdeling als eerste zijn geëindigd. In de eerste klas spelen de oude riva len Togo en Tjoba tegen elkaar. Be reikt Tjoba de vorm van vorige week dan geven we de Togonezen geen schijn van kans. In de tweede klas gaan Top 1 en Blauw wit 1 uitma ken wie zich kampioen van de twee de klas kan noemen. Beide ploegen zijn bekend om hun enthousiasme en doorzettingsvermogen zodat het in deze wedstrijd ongetwijfeld danig zal spannen. Voor de beslissing in de derde klas treden Elto 2 en Luctor 1 in het strijdperk. De uitslag van deze wedstrijd zal wel niet ver van een gelijk spel afliggen. Bij de adspiran- ten moet de beslissing vallen tussen Animo en Blauw wit. Wij slaan ln deze wedstrijd de kansen van het pittige Animo-achtt&l iets hoger aan. Voor de gewone microcompetitie worden de laatste twee ontmoetingen gespeeld. In klas lb kan Olympia 1 nog van de onderste plaats afkomen door van Vios 1 te winnen. In 2b ontmoeten Vitesse 1 en Vios 2 el kaar nog. Beide ploegen behaalden tot nu toe geen enkel winstpunt en de eventuele verliezer staat dan ook vast op de onderste plaats. Nederlandse militairen wonnen van Grieken: 6-3 De eerste wedstrijd ln groep B van net internationaal militair voetbal toernooi tussen Nederland en Grie kenland, welke te Rotterdam is ge speeld, is in een 6-3 overwinning voor do Nederlanders geëindigd. De rust stand waö 8-1 in het voordeel van on ze landgenoten. Australische (minister: Azië heeft minder te eten dan twintig jaar geleden De Australische minister van de grondstoffennrodnktie, Adermann, 't woensdag te Brisbane gezegd, velen in Azië nu minder te eten hebben dan twintig Jaar geleden. Hij zei dit op een bijeenkomst van de economische commissie voor Azië en het Verre Oosten van de Verenig de Naties. Volgens Adermann moet de land- bouwproduktie worden vergroot en de wereldhandel worden uitgebreid om de noodlijdende gebieden te helpen. Twee doden en verschillende gewon den vallen te betreuren bij de ont sporing van de Bordeaux-Rivièra- Express, welke zich woensdag voor deed in de buurt van het Franse stadje Montpellier. De telefóto toont politiemannen bij de op elkaar ge schoven en beschadigde wagons, ter wijl de redders hun werk doen. Evangeliste veroorzaakte incident in rechtszaal „Dit is toch wel een hardhandige wij ze van evangelisatie-prediking" zei gisteren de officier van justitie bij de Amsterdamse politierechter over het slaan met een sleutelbos en het stom pen van een vrouw, waarvoor een mannelijke en vrouwelijke evangelist door de politierechter werden gevon nist met leder 30,boete of zes dagen, conform de eis. Terecht stonden de beide leden van de leiding der evangelisatievereni ging „Immanuel", de 48-jarige evan geliste G. W. en de 42-jarige evange list R. B., die op de avond van 28 no vember bij „Bellevue" te Amsterdam- de 40-jarige werkster mevr. A. N.-B. ex-propagandiste op provisie-basis van „Immanuel", hadden opgewacht. Er deed zich een incident voor, toen de officier zijn requisitoir had gehou den en daarin zijdelings had gedoeld op het in de stukken vermelde niet vlekkeloos verleden van belde ver dachten. De vrouw schreeuwde snikkend te gen haar mede-verdachte: „Man, ver dedig ie toch tegen deze aantijgin gen. Ik houd toch van je, al ben-je nog zo'n boef". Ze liep hevig schreeu wend en huilend de rechtzaal uit ach tervolgd door de wachtmeesters, die van de politierechter de opdracht kregen de vrouw in arrest te houden. Toen ze even later opnieuw een scène maakte, schorste de politierechter de zaak enige tijd, om de vrouw te laten kalmeren. Geruime tijd later wees hij vonnis. Hij achtte de mishandeling wettig en overtuigend bewezen. „Ik krijg jou nog wel" voegde de vrouw bij het verlaten van de zaal de ex-colportrlce van de vereniging toe. Deze vrouw verliet langs een andere weg het paleis van jusitito. De Tijd en De Maasbode worden samengevoegd De N.V. Drukkerij „De Tijd" te Amsterdam en de „N.V. De Maasbo de" te Rotterdam hebben besloten tot nauwe samenwerking, als gevolg waarvan deze beide r.-k. dagbladen met ingang van 1 april a.s. worden samengevoegd tot één landelijk dag blad, dat onder de naam De Tijd De Maasbode zal verschijnen. De redactie zal worden samengesteld uit de staven van beide samenge voegde bladen. De hoofdrednctle zal bestaan uit de heren mr. W. A. M. van der Kallen en H. baron van Lamsweerde, terwijl mr. L. B. M. Wtise hen als politiek redacteur ter zijde zal staan. De landelijke en de Amsterdamse editie zullen te Am sterdam en de Rotterdamse edi tie zal te Rotterdam worden gedrukt. Daarnaast zal het bedrijf te Rotter dam, evenals thans het geval is, Het Nieuwe Dagblad en vijf gewes telijke bladen verzorgen en drukken. Man omgekomen bij brand in Amsterdam Slachtoffer wilde bewoners redden Een korte maar hevige brand in een bovenhuis aan de Dapperg^raat 10 in Amsterdam-Oost heeft gister avond het leven gekost aan de 29- jarige plastlekbewcrker J. Brunlng, die vlak om de hoek in de Pleter Vlamingstraat woont en terstond het brandende pand ln ging om de be woners te redden. Zijn gedeeltelijk verbrande lichaam werd later in het trapportaal op de derde verdieping aangetroffen. De overige bewoners konden zich ria de trap en door een in een vangzeil in veiligheid Si' Van 12 tot 28 Juni zal ln het „Palats de la defense" te Parijs een tentoonstelling van de Franse elektrische apparatenin- dustrie worden gehouden onder de naam „Electrama" waarop ruim vijfhonderd firma's vertegenwoordigd zullen zijn. Er o.a. een atoomreactor gedemon streerd worden en men zei er de mo dernste elektrlsohe locomotieven kunnen zien, zo goed als een protonlsche micros coop, een elektronische telescoop en huishoudelijke apparaten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 6