Zonder stabiele geldwaarde komt van bezitsvorming niets terecht Teddy Scholten won het Eurovisie- Songfestival Ons helastingpeïl te hoog KLANKBORD AMERIKA ZOU IN EUROPA GEEN LANDOORLOG VOEREN DONDERDAG 12 MAART 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MINISTER ZIJLSTRA IN DE EERSTE KAMER (Van onze parlementaire redacteur) „Zonder een stabiele geldwaarde komt er van de bezitsvorming niets terecht. Bittere ernst zal moeten worden gemaakt met een op waardevast geld gericht beleid. Deze ernst moet het hele financiële, economische en sociale beleid doordringen. De geldontwaarding is wel teruggedrongen, maar nog niet stopge zet". Dit verklaarde prof. Zïjlstra woensdagmiddag in de Eerste Kamer bij de. verdediging van de begroting van het departement van financiën, dat hij ad interim beheert. De minister meende, dat het niet juist zou zijn thans over te gaan tot maatregelen om de conjunctuur te stimuleren. Als de verbetering van de conjunctuur in het huidige tempo wordt voortgezet, dan moeten wij oppas sen, dat er weer geen overbesteding ontstaat. Als er ruimte is de bestedin gen uit te breiden en het investeringsniveau is achtergebleven, dan kan men bij conjunctuurherstel verwachten, dat de investeringen iets aantrek ken. Dan kan men de voor dit doel bestemde ruimte niet meer gebruiken voor andere doeleinden. Financiële verhouding wetsontwerp gereed De bewindsman zei het te zullen toe juichen, indien de gemeenten weer in staat zouden zijn zelf hun financiële zaken te behartigen en zelf weer de prioriteit zouden kunnen kiezen. Zo lang dit echter niet het geval is, kun nen wij de centralisatie bij de kapi taalvoorziening van de gemeenten niet missen, aldus de minister. Het is niet zijn plan de centralisatie tot een beginsel te maken. Wij moeten er zo gauw mogelijk van af, maar ook geen dag te vroeg, want dit is ook gevaar lijk. In dit verband deelde de minister mee, dat het ontwefp van de wet tot regeling van de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten de ministerraad heeft verlaten. Bloem wordt duurder Verschillende meelfabrieken hebben met ingang van 10 maart de bloem- prijzen verhoogd. Deze verhoging be draagt A-oor bloem 1,50 per 100 kilo. Of deze prijsverhoging voor de bloem ook tot een prijsverhoging voor het brood aanleiding zal zijn staat nog geenszins vast. In elk geval zal hierover overleg met het ministerie van economische zaken moeten geschieden, dat aan elke wijziging in de broodprijzen zijn goedkeuring moet geven. Naar aanleiding van deze prijsverho ging heeft de Nederlandse vereniging van meelfabrikanten het volgende medegedeeld; Door het feit dat de regeling van een aantal meelfabrie ken, vrijwillig een onderlinge produk- tieverhouding in acht te nemen, op 1 januari niet werd verlengd is een verscherpte concurrentie ontstaan. Dit leidde tot een daling van de tar- webloemprijs tot beneden de kost prijs. De betrokken producenten overwegen thans de mogelijkheid om tot een verantwoorde regeling te ko men en in verband met dit beraad zijn de prijzen door de verschillende fabrieken verhoogd. De meelfabrieken van de coöperatie ve beweging (H.A.K.A.), die met de particuliere fabrieken in conventie verhouding staan, gaan met de prijsverhoging mede zoals zij destijds ook met de prijsverlaging zijn mee gegaan. Haarlemmer verkocht nog niet afbetaalde goederen De Haarlemse politie heeft de 43- jarige offsetdrukker J. S. uit Haar lem gearresteerd, die wordt verdacht van verduistering van drie scooters, een fiets, een pick-up en 110 grammo foonplaten, die hij op afbetaling heeft gekocht. De totale waarde bedraagt f 7000, Na enkele termijnen te hebben vol daan verkocht S. de goederen aan der den om zich van het ontvangen geld opnieuw goederen op afbetaling aan te schaffen. WETGEVING Het in Londen verschijnende blad Police Review belichtte enkele vreemde aspecten van de Britse wet geving. Zo iemand een paard steelt kan hij veroordeeld worden tot 14 jaar ge vangenisstraf. Steelt hij daarentegen een personenauto of een karrevracht whiskey ter waarde van tienduizen den guldens, dan krijgt hij hoogstens vijf jaarEen nieuwe benadering van de strafwetgeving op diefstal lijkt voor de hand liggend. WAPENS Een zakenman in Kopenhagen, die als souvenir aan zijn activiteit in de ver zetsbeweging twee revolvers be waard had, meldde aan de politie dat de wapens uit zijn kast verdwenen waren. Een paar dagen later belde hij de politie opnieuw op. De wapens wa ren terecht gevonden in een prulle- mand. Prompt kwam de politie toen de revolvers in beslag nemen. De za kenman is ze nu definitief kwijt en bovendien loopt hij de kans een boete van bijna 400 gulden te krijgen, we gens illegaal Wapenbezit. Belastingen Met de heren Pollema en Hellema was de minister het eens, dat voor Nederlandse verhoudingen ons be- lastingpeil te hoog is. Deze ver klaring moet de Kamer, zo ging de minister voort, niet zien als een belofte tot belastingverlaging. De vlucht van sommige Nederlanders naar Zwitserland zag de bewinds man als een symptoom van ons te hoog belastingpeil. Onze directe belastingen, waaronder ook de vennootschapsbelasting zijn zo hoog geworden, dat sinds de oor log het grootste deel van de ven nootschapsbelasting wordt betaald door afnemers van de produkten. Men zal echter goed voor ogen moeten houden dat men als men ernst wil maken met de be lastingverlaging consequent naast de claims voor allerlei wen sen, die geld kosten, ook de claim van de wens tot belastingverla ging zal moeten stellen. De bewindsman was het eens met de senatoren, die hadden gesteld dat de concurrentiepositie van onze Neder landse ondernemingen niet mag wor den aangetast door de vestiging van buitenlandse bedrijven. Hij zegde toe een spoedige en billijke afwikkeling te zullen bevorderen van de kwestie der belastingschulden van Nederland se bedrijven in Indonesië. De belang hebbenden zijn met hun suggesties in het algemeen weinig duidelijk, waar door de zaak moeilijk en ingewikkeld wordt. Ook is de minister bereid bij de uitvoering van de wet op de ma teriële oorlogsschade in duidelijk in dividuele gevallen van hardheid ook reeds definitief afgedane zaken na der in beschouwing te nemen. Een constante rente is ook volgens de minister een belangrijke zaak. Hij vroeg zich echter af of het niet ge wenst zou zijn te komen tot verstan dige overeenkomsten op basis van vrijwilligheid, die leiden tot een zeke re stabiliteit van het rentepeil op lange termijn. Na een korte re- en dupliek aanvaard de de Kamer de begroting zonder hoofdelijke stemming. Dit was ook het geval met de begroting van het Staatsmuntbedrijf. PRESIDENT EISENHOWER Kernoorlog zou niemand kunnen bevrijden. President Eisenhower heeft woensdag op zijn wekelijkse persconferentie verklaard dat hij niet veel in Kroesjtsjews jongste voorstellen over Berlijn ziet. Bij de bespreking van dit onderwerp verklaarde hij voorts dat de Verenigde Staten stellig geen landoorlog in Europa zul len voeren. Desgevraagd zei Eisenhower er geen heil in te zien om met het oog op de Ber- lijnse crisis nog meer Ameri kaanse troepen naar Europa te zenden. In een landoorlog zou den de westelijke strijdkrachten vergeleken bij de 175 Sowjet-di- visies sterk in het nadeel zijn. Toen werd gevraagd of de Ver. Staten bereid zijn om ter verdedi ging van West-Berlijn een kern oorlog te beginnen, zei de presi dent niet in te zien hoe men iets met kernwapens zou kunnen „be- A'rijden". Als een dreiging Aan vij andelijkheden tot werkelijkheid mocht worden dan zou dat de tijd zijn om zich erover te beraden Avaartoe men bereid zou zijn. Eisenhower preciseerde nader dat hij niet bedoelde te zeggen dat een kernoorlog geheel onmogelijk zou zijn. Maar zo'n oorlog kan niemand vrijmaken. „Vernieti ging" is geen goede politiemacht. Niemand immers zal de straat met handgranaten schoonvegen om de mensen voor het optreden van bandieten te vrijwaren. Zo moet men kernoorlogen en alle oorlogen beschouwen, aldus. Eisen hower. Gevraagd of hij dacht dat het Ame rikaanse volk zich voldoende bewust is van het oorlogsgevaar vanwege de Berlijnse kwestie antwoordde hij dat de Amerikanen in het algemeen be ter de werkelijke toestand beseffen dan velen in Washington. Eens te meer pleitte hij echter voor kalmte, of het nu Quemoy, Berlijn of wat an der dan ook betreft. Zone van 9 mijl bij territoriale wateren om Nederlands Nieww-Gumea Binnen het kader van het geldend volkenrecht en geheel in overeenstem ming met de verdragen, die tot stand zijn gekomen op de recente zeerecht conferentie in GenèA'e, is in navol ging van talrijke andere landen een aansluitende zone ingesteld in de Ava- teren om Nederlands Nieuw-Guinea ter breedte van negen mijl. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie vandinitenlandse zaken gisteren mee gedeeld naar aanleiding van ëen In donesische verklaring dat deze wa teren zouden zijn uitgebreid tot twaalf mijl. De woordvoerder in Den Haag zeide, dat deze maatregel geen uitbreiding van de territoriale zee betekent, die haar breedte van drie mijl be houdt. In de aansluitende zone mag de oeverstaat controle uitoefenen op de douane, fiscale en sanitaire wetge- Aóng en op de wetgeving inzake de toelating van vreemdelingen. De Verenigde Staten, Engeland, Ca nada en vele andere landen hebben reeds eerder aansluitende zones in- Een woordvoerder van het Indone sische ministerie van buitenlandse zaken verklaarde woensdag in Dja karta, dat het een „provocerende daad" zou zijn indien zoals in persberichten zou zijn gezegd de territoriale wateren van Ned. Nieuw-Guinea tot twaalf mijl zijn uitgebreid. Hamstisrije veroorzaakte vele moeilijkheden Een goudhamstertje, dat het benauwd kreeg heeft een auto in de Schie te Schiedam doen rijden. De bestuur der van de auto, H. A. K. uit Voor burg, had te Schiedam op het kan toor Avaarvoor hij werkt, een goud- hamstertje voor een gulden gekocht en het beestje in een kartonnen doos je gedaan- Op weg naar Voorburg kreeg het beestje het in de kartonnen doos blijkbaar benauwd en werkte zich naar buiten. Door de plotselinge be weging en zijn poging om het weer •in het doosje te duwen, verloor K. de macht over het stuur en reed. hij met zijn auto van de Oversohiese weg pardoes in de Schie. De auto bleef maar even half boven het wa ter liggen, zodat K. erin slaagde met het doosje met de goudhamster erin uitde auto .te kruipen en behouden de' wal té bereiken. Even later zonk de auto grotendeels onder water. Het voertuig is later gelicht, waarbij de hulpverlenende takelwagen nog een lichtmast omverreed- In de auto be vond zich een postzegelverzameling van meer dan f 2000 waarde, die uiteraard zwaar door het water be schadigd, is. v Op de komende internationale auto salon in Genève zal men o.m. deze drie Fiats kunnen zien: op de boven ste foto staan zij v.l.n.r.: de 500 met roldak, de luxieuse 1800 en de 1100 de luxe. Op de onderste foto: het im ponerende front van de 1800. Louis Armslrong treedt op in Enschede (Van onze correspondent) Louis Armstrong en zijn orkest zul len op zaterdag 9 mei 1959 in het sta dion Diekman te Enschede, dat \'oor deze gelegenheid dertigduizend men sen kan bevatten, een concert geven in de openlucht. Dit is het eerste openluchtoptreden van Louis Arm strong in Europa. De volgende dag zal Louis Arm strong concerteren in Blokker (N.H.). Dit optreden van Armstrong is de af sluiting van talloze activiteiten en manifestaties, welke de Enschedese hogere textielvereniging in de week van 24 april tot 2 mei organiseert ter gelegenheid van de viering van haar veertjgjarig bestaan. Deskundigen bestuderen de mogelijk heid van overbrenging van het stoffelijk overschot van de heilig verklaarde Paus Pius de tiende uit het Vatieaan, waar het in een verlichte glazen kist ligt, naar Venetië, waar Plus de tiende voor zijn verkiezing tot paus patriarch was. TEDDY SCHOLTEN, invalster bij de nationale finale van het Euro visie Songfestival, bij verrassing vertegenwoordigster van ons land' in Cannes,, heeft het ongelooflijke' gepresteerd. Ze zorgde ervoor, dat Nederland voor de tweede maal de grote prijs van het Europese lied in de wacht sleepte. Met 21 stem men werd het door haar gezongen liedje „Een beetje" van Dick Scliallies op tekst van Willy van Hemert grandioos eerste in de grote internationale finale. Enge land werd tweede. Frankrijk der de. Het was een daverende verrassing die de Nederlandse kijkers daar gisteravond werd bereid door Ted dy en niet minder door arrangeur dirigent Dolf van der Linden, die toch ook zo'n groot aandeel in dit succes had. Teddy Scholten, die dit charman te, vrolijke en pittige liedje ook in Hilversum al zo uitsteltend had „gebracht", verbeterde haar pres tatie aan de Franse zuidkust nog aanmerkelijk. Hartveroverend en eenvoudig en charmant stond ze voor de camera's, haar vocale te kortkomingen wegwerkend met een enorme routine en een opval lende onbe\'angenheid. Haar char me imponeerde kennelijk, voorna melijk de Italianen: 7 van de 10 juryleden in Rome gaven Teddy hun stem. Dat gaf de doorslag. Het geluk van Teddy, Dolf en de andere Nederlanders in Cannes kende nauwelijks grenzen. Geen wonder Voor Nederland het enige land, dat de. grote prijs tweemaal won betekent deze zege van Teddy meer dan men kan bevroeden. Wij zien zo graag naar het buitenland en kleineren zo graag onze eigen landgenoten. Nu kijkt heel Euro pa naar ons... Wat we zelf niet zagen, niet wilden geloven, blijkt toch waarheid te zijn. DOMINICO MODUGNO, het be faamde Britse echtpaar Johnson- Carr, de Franse componist Hubert Girault, allen moesten ze hun meerdere erkennen in Teddy en Dick Schallies. Vooral voor Teddy is het een heerlijke belevenis. En zeker niet alleen om de contrac ten, die er het gevolg van zullen zijn. België, Oostenrijk, Italië en Frankrijk vonden „Een beetje" onbetwist het beste liedje. Mona co, Duitsland en Engeland gaven „Een beetje" stemmen en slechts in Zwitserland en Zweden kon „Een beetje" geen stemmen ver garen. Lang leek het erop, dat Teddy Scholten grandioos succes Zwitserland de erepalm zou weg dragen, maar in het laatst kwa men Engeland en Frankrijk opzet ten, De Duitse tweeling Kessler werd vijfde, Modugno moest met de zesde plaats genoegen nemen. Zo te zeggen rekende onze Teddy wel heel hardhandig met al deze illusies af. WAT DE KWALITEIT van de liedjes betreft was er reden vtior voldoening en voor teleurstelling. In onze ogen (en dan vergeten we even Teddy) waren Jean Philippe met het allerliefste „Oui, oui, oui, oui" voortreffelijk gezongen en uitstekend voorgedragen en mr. en mrs Music (Carole Carr en Teddy Johnson) met „Sing little birdie" de grote kanshebbers. Twee uitstekende liedjes, die re gelrecht op de hitparade zullen af stevenen. Het Engelse duet vakkundig gecomponeerd en met evenveel flair als routine gezon gen bleef liefst vijf punten achter bij „Een beetje". En dat was niet een beetje. Frankrijk veroverde vijftien punten. Modug no, als overwinnaar begonnen, bleef met negen punten op de zes de plaats steken. Wat de andere liedjes betreft, de versleten stem van Jacques Pills, de teen-agers romantiek van de Kessler twee ling en de Deense Birthe Wilke bleven toch wel echt onder de maat, Modugno zong zo krampachtig en would be extasisch, dat de helft van het toch wel leuke „Piove" verloren ging. Zweden kon ruim voldoende halen met Britta Borg, Christa Williams bracht voor Zwitserland een in de verte aan Rosita Serano herinnerend echt Duits sentimenteel wijsje. Bob Benny tenslotte verraste aange naam met een allerprettigste me lodie, met een afschuwelijke tekst. Opmerkelijk was hoe goed Dolf van der Linden bij „Een beetje" het niet al te sterke orkest in de hand hield. Hij had opzettelijk 'n eigenlijk te laag tempo gekozen, omdat het arrangement schreeu wend moeilijk bleek te zijn. EN DAN DE PRESTATIE van deze finale voor ons land voor al belangrijk, omdat we het vol gend jaar de grote finale zelf zul len moeten verzorgen Jacque line Jonvert bleek een uitstekende gastvrouwe en er waren absoluut geeu moeilijkheden met het score bord. De camera-regie was alles zins redelijk en men had boven dien voor een uitstekend décor ge zorgd. Lichte kritiek alleen op het feit. dat men zo weinig tijdruimte gaf aan de commentatoren, waar door Piet te Nuyl (opnieuw met een zeer goed commentaar) Jac queline nauwelijks aan het woord kon laten. De beeldvertaler Frankrijk heeft een ander beeld- lijnensysteem was er oorzaak van dat de kwaliteit van de beel den niet honderd procent was. Maar dat vergeet iedereen graag voor dit fabelachtige succes voor Nederland. Het Wereldgebeuren Te rijmen? Wladislaw Gomoelka weet wat het was om in stalinistisch Po len als een communistische ket ter te worden beschouwd. Omdat hij aan „nationalistische afwijkingen deed. heeft hij van augustus 1951 tot december 1954 moeten brommen. En daarna moest hij zich bijzonder koest houden tot de eerste secretaris van de Russische communistische party, Nikita S. Kroesjtsjew, op het twin tigste partijcongres in februari 1956 Stalin door het slijk begon te halen en de teugels vierde. In Polen werd Gomoelka beschouwd als een sym bool van verdrongen nationalisme; in het najaar van 1956 kwam hij aan de macht. In Hongarije ging men verder; daar wilde men aan de over heersing door de communisten hele maal een einde maken en men weet hoe de Russen op wrede wijze lieten weten dat zij zo'n verdergaande „af wijking" niet konden gedogen. Se dertdien hebben de communistische leiders in Oost-Europa, behalve pre sident Tito van Joego-Slavië, hun best gedaan om weer in de pas te komen met de Russische kameraden. Volgens de toespraak die Gomoel ka dinsdag hield op het Poolse partijcongres in Warschau, kan men niet spreken van ondergeschikte en superieure communistische par tijen. Ze hebben allemaal gelijke echten. Elke partij, zo zei hij, heeft bij uitsluiting de verantwoordelijk heid voor haar eigen politiek, maar alle partijen hebben het verantwoor delijkshei dsgevoel voor de internatio nale eenheid van het communistische kamp gemeen. Wel had de partij van de Sowjet-Unie een bijzondere auto riteit en de voorste positie, die haar krachtens haar historische rol toe kwam. Gomoelka las dit deel van zijn verklaring heel nauwgezet voor; met overleg moet het zijn voorbereid en er blijkt iets uit van de voorzichtig heid waarmee Gomoelka zich op het slappe koord beweegt. Over één onderwerp deed Gomoel ka helemaal niet voorzichtig en dat was de Duitse Icwestië. Hij was het roerend eens met de voor stellen van de Russische premier en partijsecretaris voor Duitsland en had voor de Westduitse bondskanse lier dr. Konrad Adenauer geen goed woord over. Met klem verwierp hij het in 1955 ook door Kroesjtsjews nog gesteunde maar al lange tijd nog alleen door het westen verdedigde denkbeeld van een Duitse hereniging door vrije verkiezingen. De Westduit se regering zou het volgens hem zo draaien dat zulke verkiezingen in een volksstemming tegen de Oder-Neisse- grens werden veranderd. Zoals bekend, hebben de Russen na de Tweede Wereldoorlog een grotè oostelijke moot van Polen ingepikt; een gebied in het westen, tot aan de lijn gevormd door Oder en Neisse, dat bij het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog Duits was, werd aan Polen toegewezen. Heel Polen schoof dus in westelijke' richting. De com munistische marionetten in Oost- Duitslahd 'hébben zich lang geledèn al akkoord verklaard met de nieuwe grens. Polens argwaan ten opzichte van West-Duitsland is voor een deel te verklaren uit het feit, dat de West duitse régering zich over die kwestie nog niet duidelijk heeft uitgesproken. Met de vuist op de katheder riep Go moelka dinsdag uit: „Wij weten ze ker. dat de Duitse militaristen, re visionisten en revanchïsten zolang zij regeren niet akkoord zullen gaan met de in Potsdam vastgelegde grenzen". Gomoelka heeft „westerse specu laties" dat men door erkenning van de Oder-Neissegrens zijn land van de Sowjet-Unie los zou kun nen maken als doortrapt bestempeld. „De beveiliging van de grens kan al leen verzekerd worden door het bond genootschap met de Sowjet-Unie". De westelijke mogendheden weten nu, hoezeer de houding van de Polen wordt beïnvloed door achterdocht. Men vreest in dat land nog steeds voor een herleving in Duitsland van iets dat op een nazi-geest zou ge lijken. terwijl de westelijke mogend heden juist in samenwerking met een meetellend Duitsland een mogelijk heid zien om de democratie daar te stimuleren. Het is zeer de vraag of men op een internationale conferentie iets zou kunnen veranderen aan deze Poolse geestesgesteldheid. Een ande re factor bij het overwegen van Pool se deelneming aan internationaal overleg zou gelegen kunnen zijn in het feit, dat Polen zich wat de Oder- Neissegrens betreft moet beroepen op de conferentie ran Potsdam. En dat terwijl Kroesjtsjew juist „Pots dam" alle kracht wil ontnemen door de daar \-oor Berlijn opgestelde rege ling op te zeggen. Als Kroesjtsjew straks het Warschause partijcongres bezoekt, zal hij met Gomoelka wel van gedachten moeten wisselen over de vraag, hoe die twee kanten van de zaak met elkaar te rijmen zijn. WLADISLAW GOMOELKA vol achterdocht In januari van dit jaar hebben tien duizend buitenlandse toeristen Portugal bezocht, van Me de meeste Spanjaarden en de overigen Amerikanen, Duitsers en Britten waren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3