Paasveetentoonstelling te Oostburg was druk bezocht Matthaus-Passion in Aardenburgs St. Baaf EXPEDITEUR STOND VOOR VIJF FEITEN TERECHT RECREATIEGEBIED BRAAKMAN KRIJGT NEGEN HECTAREN BOS DONDERDAG 12 MAART 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 BIJ STRALENDE ZON Kleine aanvoer maar uitstekende kwaliteit Een stralend voorjaarszonnetje be scheen woensdagmiddag het Oost- burgse Ledelplein, waar burgemees ter mr. K. Hoekzema zich met een kort woord van welkom richtte tot de talrijke bezoekers van de „Paas- vee-tentoonstelling". De burgemeester sprak woorden van waardering aan het adres van de or ganisatoren onder voorzitterschap van de heer A. J. Modde, die, hoewe ook zij niet alle factoren van te vo ren kunnen overzien, toch elk jaar weer een aantrekkelijke vee-tëntoon- stèlling in West-Zeeuwsch-Vlaande- reu's centrum brengen. Dat de aanvoer niet groot was weet hij deels aan de omstandigheid, dat het tijdstip der tentoonstelling voor de één te vroeg en voor de ander zelfs al weer te laat ligt. Na zijn dank te hebben uitgesproken aan alle medewerkers van deze vee markt, besloot mr. Hoekzema met de hoop uit te spreken dat allen een genoeglijke middag zouden beleven. De aanvoer was inderdaad niet bij zonder groot te noemen maar vol gens de kenners, die de beesten be tastten, was het ter expositie ge brachte vee van uitstekende kwali teit en origine. Het was dan ook geen sinecure om uit de eerste prijzen een liam- Sioen te kiezen, maar het deskun- ige jury-trio uit Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, dat meer met dat bijl tje heeft gehakt, riep na een uit gebreid onderzoek de „blaarkop"- os met vier brede tanden van de heren G. Doens uit IJzendijke en J. v. d. Dries uit Souburg, tot kampioen uit. Afdeling Zeeland N.C.R.V. kwam in Goes bijeen Dinsdagochtend en -middag hield de afdeling Zeeland van de Nederland^ Christelijke Radio Vereniging (N.C. R.V.) in de Prins van Oranje te Goes een provinciale vergadering. Als ver tegenwoordiger van de Omroep uit Hilversum waren op deze bijeen komst de heren D. Peereboom en G. S. Hoek aanwezig, die beiden ver schillende vragen uit de vergadering naar aanleiding van een bespreking van omroep en verenigingsbelangen beantwoordden. Zo passeerden de ra dio en televisieprogramma's van de N.C.R.V. de revue en ging men nader in op de betekenis van de nieuwe zendtijdverdeling voor de N.C.R.V. De voorzitter, ds. E, Durkstra, deelde nog mee dat men' in de toekomst streekvergaderingen gaat beleggen om op deze wijze wat meer activitei ten te ontplooien. De secretaris, de heer J. Allewijn uit Middelburg maakte in zijn jaarver slag melding van een groei in het le dental. Dit steeg in het afgelopen jaar met 371 tot 18.276. De voorzit ter was echter van mening dat deze groei, hoe verheugd men er over is, in vergelijking tot voorgaande jaren te langzaam gaat. Bij de verkiezing van de leden van dé Provinciale com missie werden de heer P. J. Goosen (geref.) te Oostburg en W. G. Pot- appel (geref.) uit Zierikzee, die zich herkiesbaar hadden gesteld, benoemd. De aftredende leden van de Vereni gingsraad, de heer Chr. J. Fey uit Vlissingen, de heer J. Jonker uit Zou- telande en de heer'A. H. Mol uit Waarde, die zich herkiesbaar hadden gesteld, werden allen herkozen. In de vacature van de heer M. Verhage, die in januari 1958 overleed, werd de heer J. J. Duyvekot uit Goes be noemd. Ledental K.N.Z.B. Zeeland gestegen tot 543 Ruim duizend zwemdiploma's in 1958 In het Jaarverslag van de kring Zee land van de K.N.Z.B. wordt meege deeld dat het ledenaantal in 1958 is gestegen van 476 tot 543. Door het vertrek van de heer P. Slabber werd de heer A. de Koene uit Souburg in het kringbestuur gekozen. De zwem vereniging uit Aardenburg heeft be richt dat deze zich in 1959 bij de K. N.Z.B, zal aansluiten. Zierikzee krijgt binnen afzienbare tijd de beschikking over een nieuw zwembad. Het kassaldo van de kring Zeeland is gestegen van f 57,62 tot f 147,79. In 1958 werden 1046 zwem diploma's uitgereikt. Een vriendelijk voorjaarszonnetje verhoogde de gezéllige sfeer op het Ledelplein te Oostburgwaar woens dagmiddag weer de traditionele paos- veetentoonstelling gehouden werd. De jury had dan ook geen gemakke lijke taak. De blaarkop"-os met vier brede tanden van de heren G. Doens uit IJzendijke en J. van de Dries uit Souburg werd tenslotte tot kam pioen uitgeroepen. (Foto P.Z.C.). Reserve kampioen werd de vier-tands os van de heer D. van Daele uit Sluis. Mester van dit exemplaar is de heer M. C. Buijsse uit Oostburg. De overige keuringsuitslagen waren als volgt: Groepen van 8 en meer: le prijs fa. D. van Daele, Sluis; 2e pr. J. A. Ber- tou en Zn., Oostburg en 3e pr. J. v. d. Dries, Souburg. Stieren: le pr. M. Verplancke, IJzen dijke en H. -Liebe, Middelburg; 2e prijs idem. Ossen met 6 tanden: le pr. D. van Daéle, Sluis. Ossen met 4 tanden: le pr. G. Doens, IJzendijke en J. v. d. Dries, Souburg; 2e en 3e pr. D. van Daele, Sluis. Ossen met 2 tanden: le pr. W. Ver- craeije, Aardenburg; 2e pr. J. de Peijter, Schoondijke en 3e pr. J. A. Bertou en Zn., Oostburg. Ossen zonder tanden: le pr. O. Goet- hals, Ecde; 2e pr. idem. Vaarzen met 2 tanden: le pr. J. A. Bertou en Zn., Oostburg; 2e pr. J. M. Ego, Oostburg. Varkens: le pr. M. de Caluwé, Oost burg, eveneens le pr.; J. A. Bertou en Zn., Oostburg, 2e en 3e pr. idem. Belgen willen snel akkoord kanaal Gent naar Temenzen Ministers weer naar Den Haag Als niet binnen enkele weken een de finitief akkoord tussen Nederland België is gesloten over de werken aan het kanaal van Gent naar Terneuzen zullen de Belgische ministers weer voor onderhandelingen naar Den Haag trekken, zo heeft de Belgische minister van buitenlandse zaken, Wigny, woensdag in de Kamer van Volksvertegenwoordigers in Brussel beloofd. De socialist Chailmet had de kwestie van het kanaal en in het bijzonder het gedeelte dat door Zelzate loopt, ter sprake gebracht. Minister Wigny verklaarde, dat België zich had moe ten neerleggen bij het trace dat Ne derland als het enig- aanvaardbare beschouwt en dat, zo zei hij, ook wer kelijk sommige voordelen biedt. .De Belgische regering heeft zich inder tijd met het plan akkoord verklaard. Nu men aan de vooravond van een definitieve regeling staat kan de zaak weer niet, zoals Chailmet wenste, weer in discussie worden gebracht. De minister gaf de verzekering dat Zelzate niet al te zeer van de uitvoe ring der werken zal lijden. De stad kan in elk geval rekenen op een ma ximum aan vergoeding voor de we deropbouw van onteigende wijken. Zaai-oesterkwekers over de exportmoeilijkheden In Oeles cafetaria te Yerseke kwam een 45-tal zaaioesterwekers bij een om de situatie te bespreken, die ontstaan is door het uitvallen van de export van zaaioesters. Speciaal de kwekers van deze oesters geraken hierdoor in moeilijkheden. Verschil lende suggesties kwamen tijdens deze vergadering naar voren, waaruit bleek dat allen van mening waren dat er iets moet gebeuren. Een com missie, bestaande uit 3 personen, werd benoemd en opgedragen pogingen in het werk te stellen om alsnog te trachten zaaioesters te exporteren. Alle aanwezigen gaven een bijdrage om de eerste onkosten van de inge stelde commissie te dekken. Westsluis Wemeldinge weer open voor scheepvaart De Westsluis te Wemeldinge is, na enige dagen voor het scheepvaartver keer gestremd te zijn geweest, dins dagmiddag weer in gebruik genomen. Zoals gemeld was er een schuifde- fect aan een der ebdeuren. Een drij vende bok lichtte de deuren van hun plaats, waarna ze van nieuwe schui ven werden voorzien en opnieuw op hun plaats gebracht. Het scheep* vaartverkeer ondervond hoegenaamd' geen hinder van de stremming. Nieuwe motorspuit voor brandweer Borssele De raad van Borssele heeft haar goedkeuring gehecht aan de aankoop van een nieuwe motorspuit voor de brandweer van ruim 8000.De raad verleende voorts toestemming materieel aan te kopen voor een be drag van 2.042,50. Burgemeester J. C. Dominicus maak te bekend, dat de gemeente voor 1959 vier woningwetwoningen zijn toege wezen. De woningen zullen waar schijnlijk worden gebouwd op de hoek WolfaartswegZuidsingel. De bouwkasvereniging kreeg toestem ming drie woningen te bouwen op een terrein aan de Westsingel. Voor de aanstelling van een hand- werkonderwijzeres aan de Franck van Borssele-school benoemde de raad mevrouw F'. A. Dekkerde Koeier. In overleg met de buffethou der van het verenigingsgebouw is de pacht voor het beheer van het buf fet vastgesteld op 150.De raad nam- verder een voorstel van B. en W. aan inzake de vaststelling van een tariefverordening voor de huur van zalen van het verenigingsgebouw. De tarieven voor de kleine en grote zaal variëren van 5.tot 50.De raad Willigde een verzoek van mevr. de weduwe Visser in om aan het ein de van de Westsingel een perceel grond te kopen voor het bouwen van «n woning. Tot slot besloot de raad Oranjevereniging bij feestelijke gelegenheden gratis het verenigings gebouw ter beschikking te stellen. Examen Geslaagd voor coupeuse aan het mo devak- en nijverheidsinstituut EN- SAID te Utrecht, mejuffrouw F Du- vekot te Vrouwenpolder. KANTONRECHTER MIDDELBURG Hij bestuurde op rijksweg vrachtauto zonder richtingaanwijzers en stoplichten De vrachtauto, waarmee de expediteur II. B. uit 's-Heer-Arendslterke op 12 december van het vorige jaar over de rijksweg bij Lewedorp reed, ver keerde niet bepaald in een uitstekende staat. Toen B. op die dag een bot sing veroorzaakte en daarvoor een bekeuring kreeg, ontdekte de politie verschillende gebreken. B. moest zich woensdag voor de Middelburgse kan tonrechter, mr. J. Moolenburgh, verantwoorden voor niet minder dan vijf feiten. Ten eerste had hij bij het naar links afslaan in een inrit geen rich ting aangegeven. Ten tweede was hij de weg overgestoken vlak voor een personenauto, waarmee een botsing ontstond. Ten derde had hij volgens de tenlastelegging plotseling snelheid verminderd. Ten vierde bevonden zich op zijn auto geen werkende richtingaanwijzers en tenslotte bleken de stoplichten niet te branden bij het remmen. „Was die auto werkelijk zo'n gam mel geheel?", wilde de kantonrechter weten. „Voordat het ongeluk gebeur de, heb ik alles gecontroleerd en in orde bevonden", antwoordde de expe diteur. Bij het naar links afslaan had hij 100 meter tevoren nog in zijn spiegel gekeken, maar toen was er niets te zien", 't Is misschien wel een beetje te ver geweest", gaf hij toe. De auto, waartegen de expediteur was aangebotst, was voor niet min der dan f 5000 beschadigd. De officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, achtte bewezen, dat B. geen rich ting aangegeven had en eiste RAAD BIERVLIET VERGADERDE Heidemaatschappij begint direct met beplanting Het Beheersohap Recreatiegebied unan heeft overeenstemming bereikt met de dienst der domeinen inzake overdracht van de grond en de wateren in dit gebied. Dit werd medegedeeld tijdens een spoedeisende vergadering van de gemeenteraad van Biervliet. In de jongste vergade ring van het Beheerschap is besloten direct met de werkzaamheden in de Braakman te beginnen en wel met het planten van negen hectaren bos. Staatsbosbeheer maakte de plannen voor deze bebossing, die door de Ne derlandse Heidemaatschappij zal wor den uitgevoerd. Het beheerschap heeft de Heidemij bovendien opgedra gen een plan te maken voor de aan leg van een parkeerplaats, een weg, een kampeerterrein, een carravan- terrein, een aantal aenlegsteigers en de nodige oeverdediging. Getracht zal worden ook dit werk nog in de loop van het voorjaar in D.A.C.W.-verband te laten uitvoe ren. De raad van Biervliet was in spoedeisende vergadering bijeen ge roepen in verband met de in bedrijf- stelling van de nieuwe gemeentelijke badinrichting aanstaande zaterdag en het feit, dat de huidige1 badjuf frouw haar functie heeft neergelegd. De raad benoemde mevrouw L. de Meïjer-Molegraaf tot badjuffrouw. Bij stemming verkreeg zij zes stemmen. Na langdurige discussie gaf de raad B. en W. machtiging om de „Walle van Calon" (ruim 1 ha) en de voor malige tramwissel (ongeveer 30 are) te verpachten. Besloten werd tenslot te de voormalige tramwissel te ver pachten aan de heer M. Ingels en de „Walle van Calon" voor dit seizoen gedeeltelijk aan de heer J. Willemsen en gedeeltelijk aan de heer M. Ingels, tot laatstgenoemde beschikking krijgt over het sportveld, zodra dit niet .meer door de voetbalvereniging wordt bespeeld. De heer B. B. Cee- laert (k.v.p.) stemde tegen dit voor stel. A.s. zondag voor de zesde maal VOOR DE ZESDE maal zal op Passiezondag in de Aar- denburgse St.-Baafskerk de Matthaus Passion worden uit gevoerd. Aanstaande zondag middag zal Piet van Egmond tegen het imposante decor van de in het koor van de kerk oprijzende gotische ra men het Amsterdams Orato riumkoor, het knapenkoor „Vredesscholen" uit Amster- V dam en het Kunstmaand-or- f-'"i leest dirigeren. Weer komen solisten van naam naar Aar denburgDe uitvoering van Pach's Mattheüs-Passie is een terugkerend cultureel evenement in West Zeeuwsch- Vlaanderen geworden, dat naast de streekbewoners diep uit België en van de Zeeuwse eilanden mensen haar Aar denburg trekt. Het Aardenburgse „Bach-comité", dat de hand heeft in het ontstaan en de voortzetting van deze tra ditie kan bij deze onverkorte op voeringen het kerkgebouw biedt dan plaats aan circa 1500 toehoorders steeds op een trou we kern van Bach-liefhebbers re kenen. Die „kern" bleef, toen ten tweede male dat was dus in 1955 de Matthaus-Passion in de St. Baaf werd uitgevoerd. De grote schare belangstellenden waar onder ook een categorie „nieuws gierigen" - van het eerste jaar bleef gedeeltelijk weg, maar ei bleven voldoende liefhebbers over, om een voortzetting van dit cultu rele evenement te rechtvaardigen! En in het derde, vierde en vijfde jaar groeide die „kern" weer aan! Immers er waren bij die eer ste uitvoering drie categorie- en van bezoekers. De werke lijk muzikaal geïnteresseerden, waaruit de „kern" zou ont staan, een groep, die ging, om dat iedereen ging ende nieuwsgierigen, dïe-dit-nu-ook- wel-eens-wilden-meemaken. Juist die laatste categorie was in sociaal en cultureel opzicht „inte ressant" voor het organiserende comité, dat het aantal bezoekers, dat zonder het evenement in Aar denburg nimmer een uitvoering van de Mattheüs Passie zou be luisteren, op vijfhonderd schatte. Zo kwamen er uit die categorie „nieuwsgierigen" weer „liefheb bers" voort Daarmee zag het co mité één van de doelstellingen, de mensen uit de streek door het pre senteren van uitvoeringen muzi kaal te vormen, verwezenlijkt. Daartoe werden ook reeds uitvoe ringen gegeven, die minder lang duurden en van een „lichter gen re" waren. Opmerkelijk is bijvoor beeld, dat het comité in deze zui ver agrarische streek 250 dona teurs telt. Tegen de tijd van de uitvoering nemen de muzieklera ren op de middelbare scholen J. S. Bach in behandeling... Treffend is ook het samengaan tussen protestant en rooms-ka- tholiek, hetgeen reeds in de sa menstelling van het comité tot uiting komt. Toen de parochie Aarclenburg nog een parochie blad telde, werd daarin aan Bach's Matthaus Passion protestantse kerkmuziek dus een beschouwing gewijd. Voor de uitvoering kan gebruik worden gemaakt van de hervorm de St. Baafskerk en 's morgens vóór de uitvoering zegt de pastoor vanaf de kansel in de r.-k. kerk, dat hij het „kort zal maken" om- de mensen in de gelegenheid te stellen tijdig in de St. Baaf aan wezig te zijn. Het voeren van propaganda, het opbouwen van het podium en de zitplaatsen in de St. Baaf ge schiedt door vrijwilligers. Deze week is in de avonduren een tien tal mensen in de kerk bezig met het verrichten van deze werk zaamheden. Een nieuwe houten vloer, die dit jaar in het bezit van het comité is gekomen, is reeds aangebracht. In Aardenburg kan men in ver trouwen de zesde uitvoering van Bach's Mattheüs Passie tegemoet gaan. Financieel is het niet altijd even gemakkelijk, maar dank zij de subsidies van provincie en ge meente komt het comité „rond". De leden van het Amsterdamse Oratoriumkoor passen voor de reis zelf nog een centje bij... Dit duidt er ook al weer op, dat dit koor, dat evenals het knapen koor van de Amsterdamse „Vre desscholen" voor de zesde maal zijn medewerking aan de uitvoe ring verleent, het een genoegen vindt naar Aardenburg te komen. Tussen de koorleden en de „kwar tiergevers" de Amsterdamse zangers en zangeressen worden bij particulieren ondergebracht is in al die jaren een hechte band gegroeid. De koorleden voelen zich in Aarden burg reeds een beetje thuis: zij logeren namelijk steeds bij dezelfde mensen. Het knapen koor wordt steeds in de jeugdner- berg ondergebracht. De koren zingen graag in Aar denburg De Sint Baafskerk die dit jaar precies duizend jaar be staat is bijzonder geschikt voor een uitvoering als deze. De akoestiek is uitstekend. De uitvoeringen zijn uitgegroeid tot een cultureel gebeuren in West Zeeuwsch-Vlaanderen, een evene ment, dat in de achterliggende ja ren bewezen heeft, levensvatbaar heid te bezitten. daarvoor een boete van f 5. Het links afslaan zonder goed uit te kijken vond de officier bijzon der ernstig, zodat hij hiervoor f 60 eiste. De officier achtte niet bewezen, dat B. plotseling snel heid verminderd had, ::odat hij ten aanzien van dit punt vrijspraak eiste. Voor het vierde punt, de stoplichten, eiste mr. Schenken berg van Mierop f 10 en voor het laatste feit f 15, in totaal dus f 95.—. De boeten, die mr. Moolenburgh res pectievelijk voor deze feiten oplegde waren: f 3.f 60.vrijspraak, f 10.en f 7.50, in totaal dus een geldboete van f 80.50. De vertegenwoordiger J. W. H. van G. uit Rotterdam had op 8 januari j.l. met zijn personenauto op het Molenwater (bij de Koe poort) te Middelburg geen voor rang verleend aan een bestelauto, die via de oprit langs de Koe poort het Molenwater wilde oprij den. Van G. verklaarde, dat de an dere auto uiterst links deze oprit kwam oprijden. Hij wilde nu wel eens weten of dit mag, want het zicht wordt aan deze zijde erns tig belemmerd door enkele bosjes. Links rijden Mr. Moolenburgh vertelde hem, dat de andere auto hierover bestaat een arrest van de Hoge Raad in derdaad geheel links moest rijden. Hoewel de officier opmerkte, dat' de andere automobilist er beter aan ge daan had iets kalmer te rijden, wees hij er Van G. op, dat deze. toch de voorrangsregel in acht had moeten nemen. Mr. Schenkenbergh van Mier op eiste een boete van f 15.die de kantonrechter reduceerde tot f 6.—. De kruidenier A. W. uit Rilland- Bath was op de rijksweg van de ene op de andere rijbaan afgebo gen en had daarbij met zijn be stelauto geen voorrang verleend aan een achteropkomende perso nenauto. De eis was f 50.het vonnis f 15.minder. De verte genwoordiger M. S. A. uit Breda had op 22 december j.l. op de hoek Beatrixstraat-Paardenmarkt te Yerseke te veel links gehouden. Conform de eis werd hij veroor deeld tot een boete van f 10. C. T. zonder beroep uit Mid delburg reed op 12 februari j.l. over de Langevielebrug op zijn fiets, zon der dat het achterlicht daarvan rood licht uitstraalde. Het werd hier f 3. conform. De chauffeur W. de K. uit Middelburg was op 3 januari te Vrouwenpolder bekeurd, omdat hij geen werkboekje kon tonen. Hij had een snipperdag en hielp een zwager met enig werk. Hij meende, dat hij in dit geval geen werkboekje nodig had. De officier wees hem er op, dat, wan neer in dit geval een beroepschauf feur hulp biedt, hij wel degelijk on der het rijtijdenbesluit valt. Mr. Schenkenberg van Mierop achtte dit redelijk, omdat een dergelijke chauf feur immers elke normale werkdag zijn uren haalt. De officier vroeg voor deze overtreding f 5.waarop de kantonrechter met f 3.volstond. Nutsspaarbank Middelburg gedurende februari j.l. Uit het maandoverzicht van de Nuts spaarbank te Middelburg van fe bruari blijkt, dat het tegoed bij het begin van deze maand 14.154.400,53 was en aan het eind ervan 14.382.131,88. Ingelegd werd in dat tijdvak 811.617,86, terwijl er 583.866.51 terugbetaald werd, zodat er een voordelig verschil ontstond van 227.731,35. Het aantal rekeningen steeg met 7 tot 14.164. Het tegoed aan het begin van februari in het kantoor Middelburg bedroeg 12.104.608,56. Ingelegd werd een be drag van ƒ715.749,23, terwijl er 529.215,91 werd terugbetaald. Er ontstond zodoende een voordelig saldo van 186.533,32, waardoor het tegoed aan het eind der maand was opge lopen tot ƒ12.291.141,88. Het aantal rekeningen steeg van 12.258 tot 12.273. In het bijkantoor te Oostburg be droeg het tegoed bij het begin van de maand 2.029.212,33. Ingelegd werd ƒ95.500,71 en terugbetaald 54.6770.60, zodat er een voordelig slot was van .40.830,11, waardoor het tegoed opliep tot ƒ2.070.042,44. Het aantal rekeningen daalde hier van 1963 tot 1855. Tijdens de zitdag in Oostkapelle werd ingelegd 10.806,95, terwijl er ƒ719,90 terugbetaald werd. Er werd 1 nieuwe rekening geboekt. In het agentschap Kruiningen was het te goed aan het begin der maand ƒ20.579,64, terwijl er ƒ367,92 werd ingelegd en niets terugbetaald. Het tegoed aan het eind van februari was dus 20.947,56. Het schoolsparen leverde in deze maand een voordelig verschil op van. 918,80. Er werd ingelegd een bedrag van 2064,78 en terugbetaald 1145,98. Het tegoed aan het einde der maand was dus van ƒ63.043,11 tot 63.961,91 gestegen. In Middel burg werden 10 en in Oostburg werd 1 babyboekje afgegeven met een to tale eerste bijstorting van ƒ60. In omloop waren 1428 spaarbusjes, die bij 194 ledigingen een bedrag van ƒ4471,77 opbrachten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 13