PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Macmillan en De Gaulle werden het eens over houding in Duitse kwestie Noren doen bod op de Willem Barendsz. Middelburgs Kloveniersdoelen behoeft dringend restauratie BILT DIENSTPLICHT IN BELGIË BEKORT TOT EEN JAAR VERWACHT... 202e jaargang - no. 59 Dagblad, uitgave van de .firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 11 maart '59 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnira. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. ,3rleven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen <b.g.g. I of 3546); Middelburg, Markt 51, tel, 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20: Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. Tijdens bezoek van Britse premier aan Parijs Kroesjtsjews nieuwe suggesties voor Berlijn met reserve ontvangen De besprekingen die premier Macmillan van Engeland in Parijs heeft gevoerd met president De Gaulle en premier Debré van Frankrijk, worden door beide partijen als volkomen bevredigend beschouwd. „Wij zijn het eens over onze gemeenschappelijke politiek en doeleinden. En in het bijzonder zijn we het erover eens hoe de meer uitgebreide onderhandelingen die thans moe ten volgen, dienen te worden gevoerd, zo zei Macmillan ha zijn terugkeer in Londen. Ook de laatste suggestie van de Russische premier Kroesjtsjew over het legeren van een beperkt aantal troepen van de Grote Vier en eventueel van neutrale landen in West-Berlijn is besproken. Vernomen wordt dat Macmillan (wie Kroesjtsjews denkbeelden reeds bekend waren) als zijn mening uitsprak dat de suggestie toonde dat de Russen de toekomstige onderhandelingen willen vergemakkelijken. Macmillan dacht evenwel niet dat dit voorstel voor het westen ver genoeg ging. merkte op dat de ontwikkeling van de moderne wapens van zulk een aard is dat dergelijke plannen vol gens de Fransen niet veel militaire waarde zouden kunnen hebben maar dat zij mogelijk van enig politiek be lang zouden zijn-in het groter ver band van een algemene regeling van de kwestie met de Russen. Voorbereiding topconferentie Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken deel de later aan journalisten mede dat beide regeringen van mening zijn dat de komende conferentie van ministers van buitenlandse zaken in feite een voorbereiding van een topconferentie zou moeten zijn. Frankrijk en Groot-Brittannië zijn het volgens andere bronnen eens over het antwoord op de laatste Sowjet- nota inzake een conferentie van mi nisters van de Grote Vier. Volgens Franse kringen zouden tijdstip en plaats van een ministersconferentie waarschijnlijk zijn: begin mei in Ge- nève. Macmillan heeft een uitvoerige uiteenzetting gegeven over een plan voor het instellen van een soort Eu ropese zone waarvoor een beperking en controle voor de bewapening zou gelden. Een Franse woordvoerder Verkiezing De deuren van de stemlokalen worden morgen geopend en daar mee eindigt de verkiezingscam pagne voor de Tweede Kamer. Da» was een campagne, die levendiger en met meer enthousiasme werd ge voerd dan waaraan men in de laatste jaren gewoon was. Toch bereikte zij niet de bewogenheid van sommige verkiezingscampagnes in de jaren tussen 1918 en 1930. Het bezoek aan politieke vergaderingen was niet overweldigend, maai' men heeft dat weten te verhelpen door op ruimere schaal gebruik te maken van propa- ganda-middelen, die gericht waren op de huiselijke sfeer. In elk geval moet gezegd worden, dat de politieke partijen in 1959 al het mogelijke gedaan hebben om het Ne derlandse volk voor te lichten. De kiezer(s) (essen), die op dit ogen blik nog onwetend zouden zijn en niet de voornaamste, actuele pro grammapunten van de politieke par tijen in deze verkiezingsstrijd zou den kennen, hebben dat aan zichzelf te danken. Zij hebben in zekere zin hun plicht als staatsburger (es) verzaakt door zich niet voor te bereiden op de keu ze, die zij morgen móeten doen. Die keuze is uiterst belangrijk, want het gaat om de vraag hoe in-de komende 4 jaren ons land bestuurd zal worden. Morgen heeft men een van de weinige gelegenhe den, die aan de staatsburger geboden wordt, om mee te helpen bij het be antwoorden van die vraag. Daarom is het zo gewichtig, dat ieder van deze gelegenheid gebruik maakt en een geldige stem uitbrengt. Elke stem heeft waarde en het is zelfs zó, dat slechts enkele stemmen beslissend kunnen zijn voor het al of niet toewijzen van een extra-zetel aan een bepaalde politieke partij. Dat klemt temeer nu bij de huidi ge verkiezingen de uitslag niet bij voorbaat vaststaat. Eerstens zijn reeds bij de Statenverkiezingen van 1958, verschuivingen opgetreden en in de tweede plaats zijn door een politieke breuk met als gevolg een kabinetscrisis de tegenstellingen verscherpt. Niemand kan dus op dit ogenblik voorspellen hoe morgenavond de sa menstelling van de Tweede Kamer zal zijn en niemand heeft het recht om te zeggen, dat het wel alles bij het oude zal blijven. Wij zullen ons niet aan een prog nose wagen voor de verkiezin gen van morgen. Er zullen par tijen zijn, die zich handhaven, en an deren, die iets verliezen of winnen. Deze verschuivingen kunnen van gro te betekenis zijn voor de vorming van een nieuwe regering en voor het trekken van een scheidslijn tussen de partijen, die tezamen het rege- ringsblok zullen vormen of tot de oppositie zullen behoren. Daarom gaat het morgen en daarom moet iedereen morgen zijn stemplicht t vullen! op kritiek van mr. Luns Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken, heeft maandag gezegd dat de kritiek van de Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, in een memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de gang van za ken bij de Westduitse schadeloosstel ling van slachtoffers van de nazi's on gerechtvaardigd is. De bondsregering heeft reeds 125 miljoen gulden uitgetrokken voor Ne derlandse eisen tot schadeloosstelling. De woordvoerder, die op een perscon ferentie te Bonn sprak, zei dat de bondsregering hoopt dat er een bevre digende oplossing van het probleem zal worden gevonden. Belgische voorstellen De Belgische minister van buiten landse zaken, Pierre Wigny, heeft zijn ambtgenoten van de Noordat- lantische Verdragsorganisatie een nota gezonden waarin voorstellen zijn vervat voor een nieuwe bena dering van het Duitse vraagstuk, met inbegrip van de kwestie Ber lijn. Een zegsman die in nauw contact staat met de Belgische re gering, deelde dit dinsdagavond mee. Hij zei dat de minister in de nota's een uiteenzetting geeft van de mogelijkheden van „een soort beperkte militaire losmaking, met cooncrete punten waarop ontwa peningsbesprekingen voor het wes ten aanvaardbaar zouden kunnen zijn". Westduitse steun De persdienst van de Westduitse christendemocratische partij heeft dinsdag in een commentaar op Kroesjtsjews nieuwe suggesties ge zegd dat aanvaarding van het Sow- jet-voorstel zon betekenen dat de Sowjet-Unie weer vaste voet in West- Berlijn zou krijgen en dat de Rassen daar weer controle zouden kunnen uitoefenen. Bombardementen tegen opstandelingen op Celebes Het hoofdkwartier van de Indonesi sche luchtmacht heeft dinsdag mede gedeeld, dat een reeks luchtaanvallen is uitgevoerd tegen concentraties van opstandelingen in Noord-Celebes. Tussen 23 februari en 3 maart- zijn 20 concentraties onder vuur genomen met raketten en alle vliegtuigen keerden veilig terug op hun bases, al dus een communiqué. De zwaarste aanvallen waven gericht tegen Amoerang, een steunpunt van de opstandelingen op 80 km ten wes ten van het vliegveld van Menado en andere doelen rondom deze stad. Ook werden aanvallen met raketten ge daan op schuilplaatsen in het geberg te. Een woordvoerder van de lucht macht zeide, dat de aanvallen in de toekomst zullen worden voortgezet. De 12-jarige Wim Wagensveld uit I gevonden eerste kievitsei aan H.M. Lunteren had dinsdag de dag van de Koningin overhandigen. Ook dit zijn leven: ■persoonlijk mocht hij op jaar is de gevestigde traditie weer het paleis Soestdijk het door hern gehmdhaafd. Inwoners van Herbriggen willen nog niet terug Het bestuur van het Zwitserse kan ton Valais heeft 135 inwoners van Herbriggen toestemming gegeven om naar het dorp terug te keren maar geen van hen heeft, 24 uur na die be slissing, de lege woningen in het dorp betrokken. De dorpelingen heb ben meer vertrouwen in de brand weercommandant Kovina, en de sol daten die op de berghelling de aard verschuiving op de „Nadelhorn", die hun huizen bedreigt, in het oog hou den. Trouwens, burgemeester Bittel, die eigenlijk de eerste zou moeten zijn, heeft ook al geweigerd naar Herbrig gen terug te keren. „Kijk", zeggen de dorpelingen, „dat is een man uit de bergen, die de gevaren kent. Wij zul len ons naar hem richten". Nog geen besluit gevallen in Den Haag Te Oslo is dinsdag officieel be vestigd, dat de Noorse walvis maatschappijen, met actieve steun van het ministerie van nij verheid, een bod hebben gedaan op het Nederlandse fahrieks- schip voor de walvisvaart, de Willem Barendsz. De Noorse minister van nijverheid, Gustav Sjaastad, deelde aan het Britse persbureau Reuter mee, dat de onderhandelingen over de aan koop van de Willem Barendsz nog gaande waren. De heer Einar Vangstein, directeur van de organisatie der Noorse wal visvaartmaatschappijen (Norges Hvalfangstforbund), deelde mee, dat ook op het hoofdkwartier van deze organisatie te Sandefjord, onderhan delingen inzake overneming van de Willem Barandsz worden gevoerd. Van officiële zijde in Noorwegen wa ren gisteren geen bijzonderheden te verkrijgen over het Noorse bod. Ook was men niet bereid mee te delen, of het bod al dan niet is aanvaard door de Nederlandse autoriteiten. Van be voegde zijde te Den Haag wordt het A.N.P. meegedeeld, dat er van Ne derlandse zijde nog geen beslissing is genomen. Een Noors blad, dat in nauw contact staat met kringen van de walvisvaart Toenbergs Blad, schreef gisteren, dat de overneming van de Willem Ba rendsz zou bijdragen tot de moderni sering van de Noorse vloot. De Wil lem Barendsz is volgens dit blad een van de modernste fabrieksschepen ter wereld. In kringen van de walvisvaart vestigde men er gisteren de aan dacht op, dat de aankoop van het Nederlandse schip de positie van Noorwegen in de toekomstige on derhandelingen over de toewijzing van de vangcontingenten zal ver sterken. De Nederlandse eisen in de op niets uitgelopen onderhande lingen over de van contingenten worden in Noorwegen als onrealis tisch beschouwd. Wanneer de Willem Barendsz door de Noren wordt overgenomen, zal Noor wegen tien walvisexpedities kunnen uitrusten. De Japanners hebben er zes, de Engelsen drie en de Russen minstens twee. De Britse premier Harold Macmillan heeft in gezelschap van zijn minister van buitenlandse zaken Sél/wyn Lloyd in Parijs met de Franse regering en president De Gaulle besprekingen ge voerd over de kwestie Berlijn en Duitsland. Hier ziet men Macmillan met de Franse premier Debré (rechts) op het vliegveld Le Boitr- get, waar hij hartelijk werd toege juicht door het publiek. Eisenhower beveelt import-controle voor olie President Eisenhower heeft dinsdag verplichte controles verordend wat betreft de import van rmve olie en olie-produkten, zowel de nog niet vol ledig bewerkte als de volledig be werkte. In de Spaanse Staatscourant werden de namen vermeld van 369 Spanjaarden, die wegens het onwettige bezit van vreemde valuta in het buitenland tot een totale boete van bijna 117 miljoen peseta (ongeveer 10 miljoen gulden) zijn veroordeeld. MET INGANG VAN SEPTEMBER A.S. Minister Gilson pleit voor verdere integratie in Navo België zal met ingang van sep tember de duur van de dienst plicht van 15 maanden tot 1 jaar inkorten, zo heeft de Belgische minister van defensie, Gilson, dinsdag in de Tweede Kamer te Brussel bekendgemaakt. Gilson deed zijn mededeling tijdens het debat over de defensiebegroting voor het komende jaar. Gilson deelde voorts mee dat de Bel gische strijdkrachten op het ogen blik 123.890 man omvatten, onder wie 65.971 beroepsmilitairen en 50.618 dienstplichtigen. De overigen zijn burgers. Volgens de minister moet België om aan zijn verplich tingen voor de Navo te voldoen on geveer 80 miljard Belgische frank (2,1 miljard gulden) in de komende vijf jaren besteden. Herstel kan nu echter samengaan met inrichting tot Deltacentrum WIE VANDAAG DE dag binnenstapt in de Kloveniersdoelen te Middel burg beter bekend als het (voormalige) Militair Hospitaal waant zich min of meer thuis in een oud en vervallen kasteel uit vroeger jaren. Want een troostelozer en desolater aanblik als dat van één der fraaiste monu menten van de Zeeuwse hoofdstad kan men zich niet denken. In het me rendeel der zalen, zolders, kelders en gangen heerst een kil-aandoende schemer; slechts een enkel lichtstraaltje probeert door vernielde raampjes naar binnen te dringen. De muren zijn zwart, vies, gescheurd en verve loos, overal hangen stofnesten en ligt puinafval, en op de bovenste van de vroeger in tweeën gesplitste geweldige zolder waait het even hard als bui ten, terwijl de regen er vrij toegang heeft. Dat is een treurige opsomming, maar zo treurig behoeft dit nu ook weer niet te zijn, want er is hoop! Men weet tenminste nu, waarvoor het gebouw gebruikt moet worden. Zoals men weet bestaan er plannen om de Kloveniersdoelen in te richten tot Deltacentrum. Daarvoor zal dus het gebouw een grondige restauratie moeten ondergaan. In december van het vorige jaar ging de hoofdstede lijke gërhéeifteïaad bij de behande ling van de „bouwnota" in principe akkoord met de restauratie en de be stemming van dit gebouw tot Delta centrum. Maar voor men tot de ver wezenlijking van die plannen kan overgaan, zal een grondige restaura tie nodig zijn. Het is verheugeud, dat voor dit toch wel zo magnifieke gebouw een bestemming gevonden is, een bestemming, die tevens voor het behoud van het monument zelf van groot belang is. Het Deltacentrum kan hier een voortreffelijke plaats vinden: het ligt in het centrum van de stad, het beschikt over uitgebreide ter reinen, waar eveneens allerlei in teressante zaken geëxposeerd kunnen worden en bovendien is het gebouw van historische waar de. Het moet gerestaureerd wor den en dat zal spoediger kunnen gebeuren als men weet wat men er mee gaat doen. Dat weet men dus nu. En het is te hopen, dat men spoedig aan de slag kan en dat weldra komt vast te staan, wat er allemaal in het ge bouw moet gebeuren, ook met het oog op de toekomstige bestemming. Want hoe is de situatie thans? Slecht! We schreven het reeds in de aanhef van dit artikel. De fraaie voorgevel, met zijn domi nerende Bredeman de Vriestop in het midden en twee sierlijke dak kapellen ter weerszijden, ziet er nog vrij gaaf uit, zodat hieraan niet zo veel gebeuren moet. Met de entree is het echter: anders ge steld. De vroeger vóór de gevel aangebrachte dubbele bordes met een balustrade van zandsteen be staat alleen nog maar uit een ha veloze trap, afgeschermd door een houten leuning. De vier leeuwen, die de wapens van Zeeland en Middelburg torsten en die de balu strade sieren, houden momenteel verblijf in de Waag aan de Ba lans. Eenmaal binnen in de hal van de Doelen, begint het verval. Het is hier bijna duister. De grote zaal aan de linkerkant maakt in dit desolate geheel nog een gunstige indruk, maar dit is slechts schijn. Inderdaad de zaal is wat opgelapt, maar als het regent loopt het water aan alle kan ten langs de muur. Tot voor kort waren alle moerbalken in deze zaal aan de uiteinden weggerot, zodat de overblijfselen ondersteund moesten worden met „standvinken", een be tere naam voor flinke boomstam men.... De weggerotte delen zijn nu enigszins hersteld, omdat de zaal eni ge tijd ruimte moest bieden voor een kleuterschoolklas In de ruimten op de begane grond van de voorzijde gerekend de kelder verdieping is het welhaast nog er- (Zie slot pag. S kol. 1 Hij zette uiteen dat het Belgische de fensiebeleid vier fundamentele aspec ten vertoont: een beter gebruik van het effectief, een economischer op vatting, een beter aangepaste organi satie en een verder doorgedreven in tegratie in de Navo. Hij betoogde dat de opleidingsmethodes in het leger herzien moeten worden. Zo beziet men de mogelijkheid om de oplei- dingsperiode tot de eerste oefening te beperken en aldus een zuiniger en doeltreffender organisatie tot stand te brengen. De minister wees erop dat de begrotingsuitgaven door aan werving van vrijwilligers stijgen, maar terwijl het leger een kleiner deel van de actieve werkkrachten in het land zal gebruiken, zal men van deze krachten kwalitatief veel betere prestaties verkrijgen. Het leger geeft telkenjare miljarden uit voor de op leiding van jongeren die na korte tijd weer in het bedrijfsleven terugkeren. Anderzijds besteedt het belang rijke sommen aan de uitrusting van de strijdkrachten- De lands verdediging geeft door zich met de vier grote continentale machten te verenigen met het oog op de ge meenschappelijke ontwikkeling en de produktie van raketten, de Bel gische nijverheid de gelegenheid zich te ontwikkelen op verscheide ne gebieden. De Belgische rege ring, aldus de minister, is van me ning- dat op internationaal vlak een rationalisatie kan worden na gestreefd als op nationaal niveau en dat dit kan geschieden door grotere bundeling van inspanning, gezamenlijk optreden en integratie op vele gebieden. Geldig *ot hedenavond DEZELFDE TEMPERATUREN Droog en gedeeltelijk bewolkt. Mati ge tot vrij krachtige zuidoostelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. ZON EN MAAN 12 maart Zon op 7.04 onder 18.37 Maan op 8.0S onder 22.06

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1