Prima kwaliteit op de Goese paasveetentoonstelling KLOVENIERSDOELEN BEHOEFT DRINGEND RESTAURATIE Nog witter. stralend wit... RAAD AAGTEKERKE UNANIEM TEGEN ELKE SAMENVOEGING RAAD ZOUTELANDE WIJST DE SAMENVOEGING VAN DE HAND GROEDE SLUIT LENING VOOR BOUW CHRISTELIJKE SCHOOL WOENSDAG 11 MAART 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 GROTE AANVOER VAN Handel niet zo levendig als afgelopen jaar Begunstigd door mooi voorjaars weer is dinsdagochtend en -middag op de Beestenmarkt te Goes de tradi tionele paasveetentoonstelling en markt met de daaraan verbonden keuring van vetvee, handelsvee, var kens en schapen gehouden. In verge lijking met voorgaande jaren was de aanvoer heel goed en van een prima kwaliteit. In totaal werden 68 stuks rundvee gepresenteerd, te weten 85 ossen, 24 vaarzen, 2 koeien, 4 pinken, 2 vette kalveren en 1 pink stier. Voorts waren er 6 slachtvarkens, 5 biggen, 4 fokschapen en 1 ram. Er was hoofdzakelijk vetvee en weinig handelsvee aangevoerd, waardoor de handel ook niet zo levendig was als het vorige Jaar. De burgemeester van Goes, de heer H. K. Michaëlis, die voorzitter was van de regelingscommissie reikte aan het einde van de keuringen de prijzen met een toepasselijk woord uit. Tot algemeen kampioen van de tentoon stelling werd een dikbil van de heer C. Schrooljer te Wouw uitgeroepen, die dit jaar voor het eerst met vee op de markt vertegenwoordigd was. Verdere uitslagen Kampioen bij de vaarzen werd een dier van de gebr. Bruijnzeel uit Krui- ningen. Bij de ossen een dier van J. L. M. Geluk te Sint-Maartensdijk; koeien, J. Blokpoel te Goes; dikbillen C. Schrooijer te Wouw. Kaderdag te Goes van Plattelandsvrouwenbond De afdeling Zeeland van de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen hield dinsdagavond een kaderdag in de Prins van Oranje te Goes, die zeer goed was bezocht door bestuursleden van alle afdelingen uit geheel Zee land en die onder leiding stond van mevrouw W. van Veenvan Loghem uit Oostburg. Mevrouw mr. J. P. Kra mervan den Hoek, landelijk secre taresse, belichtte uitvoerig de activi teiten van de bond, die thans 51.000 leden telt. Na de middagpauze liet mevrouw L. HuismanGriep fraaie kleurendia's van Zeeuwse kleder drachten zien. De middagbijeenkomst werd besloten met de vertoning van twee kleurenfilms, namelijk de docu mentaire „De zee was niet meer" en een film over goede kleding. Zij wer den vertoond door mevrouw A. van der Leeden. Ere-prijzen werden osseii toegekend van C. Schrooijer. te Wouw, J. van Sabben te Goes, fa. Willems te Roo sendaal en J. L. M Geluk te Sint- Maartensdijk. Bij dé categorie vaar zen vielen in de prijzen dieren van C. Schrooijer te Wouw, J. P. Lous te Krabbendijke en J. Blokpoel te Goes. In deze afdeling kreeg P. Schout uit Biggekerke twee le prijzen A en B en één le prijs C. J. L. M. Geluk uit Sint Maartensdijk wist twee le prij zen in de wacht te slepen met een os en een pink. Voor een pinkvaars ont ving C. Schrooijer uit Wouw een le prijs B, terwijl C. P. Koeman uit Wolfaartsdijk dit kreeg voor een os. Voorts kregen le prijzen bij de ossen fa. Simmen te Zierikzee, gebr. Geus te 's Heerenhoek, terwijl M. Polder man uit Oud-Vossemcer en N. Moel- ker uit Nieuw-Vossemeer in deze ca tegorie een le prijs A ontvingen. J. van der Maas uit Kata behaalde met een vaars een le prijs, terwijl J. Sin- ke uit Goes een le prijs A hiervoor kreeg. Bij de slachtvarkens behaalde de fa. Krijger uit Goes een le prijs en een le prijs A, B. en C, terwijl de fa. Karelse hier een ere-prijs, een le prijs en een le prijs A en B ontving. Bij de fokschapen kreeg de fa. Krij ger uit Goes een eervolle vermelding en een le,prijs. Bij de pinken behaal de P. Lous uit Krabbendijke een le prijs B en de gebr. Bruijnzeel uit Kruiningen een ere-prijs en een le prijs A. Landbouwschuur op Tholen door brand verwoest Dinsdagmiddag omstreeks twee uur is de landbouwschuur van de heer J. L. Rijstenbil te Oud-Vossemeer door een folie brand ln de as gelegd. En kele landbouwtractors van de heer P. J. Steijns en een dorsmachine van de heer A. Klippel gingen verloren. Daar de brand zo'n onjvang had ge nomen, dat het blussen ondoenlijk was, bepaalde de plaatselijke brand weer zich alleen tot het localiseren van de brand. De eigenaar van de schuur was verzekerd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Collecte De collecte voor de sanatoria Sonne- vanclt en Zonneveld bracht te West kapelle f 88,23 op. De collecte ten bate van de reuma bestrijding heeft te Dreischor 83,98 opgebracht. De collecte voor de sana toria Sonnevanck en Zonnegloren heeft 81,38 opgebracht. Slot van pag. 1 ger gesteld. Op vele plaatsen is de kalk van de muren gevallen, ontelba re ruitjes zijn gesneuveld, terwijl de vloer een vuilnisbelt gelijk is. Ergens op de eerste zolderverdie ping staat een balk tegen het dak. Het is een dwarsspant, uit het dak gerot, naar beneden gevallen en door iemand weer recht ge- i zetDe vloeren van de zolders lijken min of meer op de golven van de zee; op verschillende plaat sen zitten er gaten in. Ook op de bovenste zolder vindt men ver scheidene weggerotte balken en spanten. Toch is de prachtige spo- renkap met zijn vele eikenhouten balken en sporen nog vrij goed in tact en zal slechts op sommige plaatsen van een nieuw dakbe schot moeten worden voorzien. En ook wat de achtergevel betreft, kan dit droevige relaas van verval niet geëindigd worden. Grote ge deelten in deze muur zullen hersteld moeten worden. Verschillende stuk ken natuursteenbanden van zet steen, alsmede talrijke uitgewaterde stenen, hebben de strijd tegen de tijd zonder dat restauratiehulp geboden werd. moeten opgeven. Het achthoekige torentje, dat een halve meter uit het lood staat, werd in 1735 door de bliksem ge troffen. De torenspits werd zwaar verwoest en stortte in, waarna de toren enkele maanden later voor het grootste gedeelte werd afge broken en nooit herbouwd werd. Het stompje staat er thans wat zielig bij, temeer nu enige tijd ge leden enkele aangrenzende wo ningen zijn afgebroken en het to rengedeelte haveloos bleef staan. Het is daarom bijzonder gelukkig, dat het gebouw naar alle waarschijn lijkheid kan worden ingericht als Deltacentrum. Immers, dan krijgt 't een bestemming en dan kon er met een bepaald doel voor ogen begonnen worden met het maken van de res tauratieplannen. Plannen dit arti kel getuigt daarvan die dus hard nodig zijn. Maar vestiging van een Deltacentrum betekent tevens, dat het gebouw kan worden aangepast aan de bestemming. Vanaf de eerste restauratiewerkzaamheden tot aan de slotfase kan er mee worden gere kend, dat dit gebouw bestemd is om een belangrijke bezienswaardigheid te herbergen. Zodat de huidige situa tie - al schreeuwt zij om verande ring voor de toekomstige bestem ming van het gebouw niet al te veel nadelen oplevert. Integendeel, zou men haast zeggen Dinsdag is op de Beestenmarkt te Goes de traditionele paasveetentoon stelling en daaraan verbonden keu ring van vetvee, handelsvee, varkens en schapen gehouden. De aanvoer was in het algemeen goed en de kwa liteit prima. Er was echter hoofdza kelijk vetvee en maar weinig han delsvee aangevoerd, waardoor de handel niet zo levendig was als vo rig jaar. (Foto P.Z.C.). In de categorie biggen legde de fa. Krijger uit Goes nog beslag op een le prijs en de fa. Karelse uit Schore op een le prijs A. en B. (Advertentie) MAAR ÉÉN WENS ZELFSTANDIGHEID Na evacuatie, inundatie en verkaveling wil men rust Dinsdagavond is het voorontwerp-wet gemeentelijke herindeling van Wal cheren in de gemeenteraad van Aag- tekerke besproken. Aagtekerke is zoals bekend in dit voorontwerp met de gemeenten Grijpskerke, Melisker- ke, Serooskerke en Sint-Laurens sa mengevoegd tot één grote, agrari sche" gemeente in het centrum van Walcheren. Unaniem schaarde de raad zich achter het voorstel van B. en W. aan Gedeputeerde Staten ken baar te maken, dat deze samenvoe ging onaanvaardbaar is. Aagtekerke wil zelfstandig blijven en niet één van de raadsleden wenste vau dit standpunt ook maar een duimbreed af te wijken. „Ten derde male wordt thans on ze mening over de herindeling ge vraagd" zo opende burgemeester J. Geuze de behandeling van dit agendapunt, „en ten derde male moeten wij een onaanvaardbaar laten horen. Het verlies van de zelfstandigheid zou zeer zeker niet in het belang van onze agrarische bevolking zijn". De eerste van de raadsleden, die het woord voerde, was de heer S. Verha- ge (s.g.), die bij een eventuele sa menvoeging een grote touwtrekkerij voorzag. „De nieuwe raad wordt geen raad" zo zei het s.g.-raadslid, „het wordt een college van vertegenwoor digers van de verschillende dorpen. Als men had willen bezuinigen, had men dit van bovenaf moeten doen. Er is al jaren met geld gesmeten". Nadat de heer Jac. Moens (a.r.) dit betoog had onderschreven, sprak de heer S. de Visser Pzn (partijloos). „Het is al uitputtend behandeld" zo zei hij, „en nu mompelt men, dat het tóch door zal gaan. Maar ook een varken dat wordt omgebracht, blijft tot het laatste toe schreeuwen!" De toelichting van G.S. vond de heer De Visser uitermate vaag. „Deze hangt aan elkaar met veronderstellingen en „het komt ons voor" en is weinig po sitief" zo vervolgde hij, „Na de eva cuatie, de inundatie en de herverka veling gunt men ons nog geen rust. Als de wet wordt ingediend moeten wij ons hiertegen op nationaal niveau met alle ten dienste staande middelen verzetten". „Inderdaad, met Walcheren wordt de laatste jaren gesold" zo viel burgemeester Geuze hem bij, „we zijn nu echt aan een periode van rust toe De heer De Visser: „Er is geen over leg, het is alleen dwang". Burgemees ter Geuze: „Al zouden wij centrale gemeente worden, dan is een samen voeging nog onaanvaardbaar". Het C.H.-raadslid, de heer P. de Vis ser Cz. zei: „Het komt neer op ver deel en heers". Opmerkelijk vond dit raadslid het, dat eerst alle gemeente raden tégen waren. Nu een „snoepta- fel" is aangeboden, aldus de heer De Visser, „hebben sommige raden hun houding gewijzigd". Tenslotte zei nog de heer S. de Visser Gzn. (s.g.) even eens geen bewondering voor het plan to kunnen hebben. „Bi het verleden hebben wij een torenbouw in Babel gezien. Dit zou ook hier verwarring opleveren". De raad kon het met de heer Geuze eens zijn, dat tegen enkele grenscor recties bijvoorbeeld in de situatie, zoals die thans met Domburg is geen bezwaar zou bestaan. In het schrijven van de raad van Aagtekerke aan Gedeputeerde Sta ten de raad ging dus met het daar toe gemaakte ontwerp akkoord wordt gezegd, dat men de schuld van de ongunstige bevolkingsverhouding niet op het platteland van Walcheren moet zoeken, maar veeleer bij hen, die de gezonde groei der dorpen be lemmeren. „De noodzakelijke woning bouw wordt steeds tegengewerkt en Zeeland mag zich verheugen in een toewijzing van 650 woningwetwonin gen, terwijl onze gemeente nog voor geen twee woningen in aanmerking kan komen". Op de manier, waarop thans het voor ontwerp van wet is samengesteld wordt met één slag alles verwoest, wat door onze voorvaderen met veel arbeid en zorg is opgebouwd, zo wordt voorts in het schrijven gezegd. Men verwacht ook een „kostenver- schuiving". Wat namelijk door de overheid op burgemeesters wordt be spaard, moeten de gemeentenaren op brengen in reiskosten en tijdverzuim voor het bezoek aan excentrisch ge legen secretarieën. De naijver, die door de sa menvoeging onder de dorpsker- MENINGEN WAREN ECHTER VERDEELD Raad met vier tegen drie stemmen achter B. en W. De gemeenteraad van Zoutelande heeft met vier tegen drie stemmen een „onaanvaardbaar" uitgesproken over het voorontwerp-wet gemeen telijke herindeling van Walcheren, waarin Zoutelande met Biggekerke en Koudekerke wordt samengevoegd tot de kustgemeente „Valkenisse". In de dinsdagmiddag gehouden verga dering, waarin de raad tot dit be sluit kwam, deed burgemeester D. Kodde een felle aanval op de herin- delingsplannen. Hij stelde zich op 't standpunt, dat op geen enkele wijze is aangetoond, dat met de voorgeno men samenvoeging Zoutelande wordt gediend. In de stukken van G.S. wordt niet bewezen, aldus de heer Kodde, dat samenvoeging voordelen biedt. „Maar het zal en het moet gebeuren", zo vervolgde hij, „en daarom heeft men naar motieven gezocht". Het (meerderheids) voorstel van B. en W. aan Zoutelande was dus, een „onaanvaardbaar" over de plannen uit te spreken. En reeds voordat bur gemeester Kodde dit voorstel zo krachtig verdedigde, was gebleken, dat het de stem van vier raadsleden de gewenste meerderheid zou krijgen. Alle raadsleden, waaronder dus ook de wethouders, gaven hun mening over het voorstel en daarbij bleek, dat de A.R.-fractie wet houder J. Wisse en de heer K. Wou ters en één van de beide raadsle den, die voor „gemeentebelangen" zitting hebben de heer P. Klei- nepier zich tegen het meerder- heidsvoorstel van B. en W. kantten. De heer Wisse, die als eerste het woord voerde, wilde weliswaar 't behoud van de zelfstandigheid vooropstellen, doch hij zag ook vele mogelijkheden in het huidige herindelingsplan. Zo gaf hij als zijn mening, dat de gemeentelijke voorzieningen er niet op achteruit zullen gaan. Hij wilde geen „onaanvaarbaar" uitspreken, omdat hij in dit geval een „over U, zonder U" vreesde. De heer Kleinepier noemde de argu mentering van B. en W. „somber opgesteld". Hij had liever een ander voorstel gezien: „We kunnen er toch niet onderuit, en nu brengen we zwakke argumenten tegen het voor stel van G.S. in". Hij wees er op, dat de gemeente reeds vaak heeft deelgenomen aan verschillende centrale regelingen. „Er moet volgens mij ooit iets goeds zitten in een samenvoeging van drie kustgemccnten. Kleine gemeenten, dat is ook niet alles, „zo vervolgde hij, „er zijn dingen, die niet goed verzorgd kunnen worden". Een bijzonder voordeel voor de toe komstige badplaats Valkenisse zag do heer Wisse in het grote strand, dat wordt verkregen. Een bezwaar vond hij, dat in het voorontwerp Boudewijnskerke bij Westkapelle wordt gevoegd. Zijn conclusie was evenwel, dat het plan voor Zoute lande wél aanvaardbaar is. Ook de heer Wouters kon het niet eens zijn met B. en W. „Het is niet verstandig om ons zo fel te verzet ten" zo zei hij, „Kunnen we werke lijk volhouden, dat het verzorgings- nen zal ontstaan, zal zijn stempel drukken op het maatschappelijke le ven in elke kern, zo wordt voorts ver wacht. Tenslotte wordt er nog op ge wezen, dat wel aandacht is besteed aan de opheffing van de Vleeskeu ringsdienst „Keuringskring Oostka- pelle", terwijl in het voorontwerp met geen woord wordt gerept over andere gemeenschappelijke regelin gen en wel in het bijzonder „Bouw en Woningtoezicht op Walcheren". Als in het schrijven eenmaal het woord „onaanvaardbaar" is gevallen, wordt besloten met: „Wij verzoeken U dan ook beleefd doch dringend geen verdere stappen te willen onder nemen, opdat genoemd ontwerp niet tot wet zal worden verheven". Tijdens de rondvraag deelde bur gemeester Geuze naar aanleiding van een vraag van de heer Moens mee, dat in een volgende vergade ring een voorstel ter tafel zal ko men tot aansluiting van in de „on rendabele" gebieden liggende per celen op het elektriciteitsnet. GEMEENTERAAD VERGADERDE Tweede lening voor kosten uitvalsweg en kleuterschool De gemeenteraad van Groede heeft zijn goedkeuring verleend aan een voorstel van B. en W. om bij de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeen ten een tweetal leningen te sluiten tot een bedrag van f 89.000. Met dit be drag zal ae gemeente de kosten, die gemaakt zijn bij de aanleg van de nieuwe uitvalsweg en bij de bouw van de kleuterschool kunnen betalen en bovendien zal men er de bóuw van de nieuwe christelijke school mee kunnen financieren. Speciaal ter be handeling van dit voorstel kwam de raad in spoedeisende vergadering bij een onder voorzitterschap van burge meester J. C. Everaars. De raad machtigde voorts het college van B. en W. om grond aan te kopen langs de uitvalsweg voor de bouw van een blokje van drie woningen. B. en W. stelden voor om de erfpachter van deze grond f 2000.vergoeding te geven. Deze heeft al eens f 1700 schadevergoeding ontvangen, zodat hij in totaal voor de grond f 3700 krijgt, wat de raad meer dan genoeg vond. De gemeente heeft toestemming van G. S, gekregen om twee woning wetwoningen te bouwen. Bovendien is er een aanvraag voor particuliere bouw. Volgens de plannen van het architectenbureau Rosenkranz te Oostburg is de bouw van een complex van drie huizen in verhouding aan merkelijk goedkoper dan de bouw van twee woningen. De raad kon zich daarmee verenigen. De raad ging akkoord met het ver zoek om eervol ontslag van de heer D. Haak als keurings-veearts en hoofd van de vleeskeuringsdienst Bresltens, Groede. Nieuwvïiet en Schoondijke. De heer Haak werkte langer dan dertig jaar tot volle tevre denheid van het gemeentebestuur van Groede en daarvoor sprak men zijn waardering uit. De subsidie aan het Kraamcentrum van de Groene Kruisverenigingen in West Zeeuwsch-Vlaanderen werd ver hoogd van f 0.25 tot f 1.— per ver zorgingsdag. Het Oranje-comité te Groede krijgt voor de viering van koninginnedag "it jaar f 200.ex- zodat de subsidie voor 1959 f 420 peil zo goed is?" Nadat hij een op somming van de verschillende ge meenschappelijke regelingen had ge geven, concludeerde hij dat de klei ne gemeenten daarmee hebben bewe zen niet zelfstandig te kunnen zijn. Ook het verlies van Boudewijnsker ke kon hij niet als een bezwaar zien. „Het is reeds lang op Westkapelle georiënteerd", aldus de heer Wou ters, die in dit verband ook het schrijven van de hervormde kerke- raad over de afscheiding van Bou dewijnskerke onder de loep nam. Da kerkeraad maakte hiertegen bezwaar; de heer Wouters wees er op, dat een kerkelijke gemeente de eigen gren zen zelf bepaalt. Van de „aanhang" van B. en W. voerde allereerst de heer K. de Wolf (s.g.) het woord. „Vechten, zolang dat maar enigszins mogelijk is", zo zei deze en de heer J. Riemens (c.h.) betoogde: „Het is een ontbinding van wat historisch is gegroeid. Ook voel ik niets voor de naam Valke nisse. Men heeft de kool en de geit willen sparen". De heer G. Gabriëlse (g.b.) vond dat een eventueel in de toekomst excen trische ligging van het gemeentehuis veel verlet zal geven. „Samenvoeging?" zo sprak vervol gens wethouder P. Leljnse, „als we de gemeenten op een hoopje konden drukken, dan zou ik zeggen: ja. Nu zie ik er geen enkel voordeel in". Het had burgemeester Kodde be vreemd, dat er in de raad stemmen waren opgegaan om, zoals hij het ,het hoofd maar op het blok te Hij betwijfelde, of een her vermindering van kosten zou brengen. De heer Kod de had een „samenvoegingsdrang" waargenomen, die hij omschreef als een bacil, die door het ganse land woedt. Hij v/ees ook op het verschil in geaardheid tussen Boudewijnsker ke én Westkapelle. Als Boudewijns kerke kerkelijk Zoutelande zou blij ven, zou men in Westkapelle het bur gerlijk huwelijk moeten laten slui ten en het kerkelijke in Zoutelande. De naam Zoutelande zou hij wil len handhaven, omdat de zuid-west kust van Walcheren door geheel Ne derland met die naam wordt betiteld. „We moeten tot de laatste druppel vechten op de wallen van hetgeen misschien onder ons wordt wegge scholen" zei de heer Kodde tenslot te. „En daarbij moeten we niet ge matigd zijn. Vasthouden, dat is het enige, wat ons past. Het spijt me zeer, dat ik aan het einde van mijn 38-jarige ambtsperiode wordt geroe pen om Zoutelande te begraven". Hoewel de heren Wouters en Kleine- pier het door de burgemeester naar voren gebrachte weinig steekhoudend vonden, werd dus het voorstel van B. en YV. om aan G.S. kenbaar te ma ken, dat het samenvoegingsplan on aanvaardbaar Is, met vier tegen drie stemmen aangenomen. zei, „net i leggen". E indeling met zich s Raad St-Maartensdijk gaat lening aan van 900.000 In de maandagavond gehouden ver gadering van de gemeenteraad van Sint Maartensdijk is besloten een lening aan te gaan met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten voor een bedrag van f 900.000. De lening is voor 3 maanden gesloten tegen een rente van 2 Inzake het verlenen van een garantie aan een plaatselijk confectiebedrijf voor de bouw van een industriehal op het industrieterrein, besloot do raad 80 te garanderen van de netto-bouwkosten, voor rente en af lossing. Er werd in principe beslo ten de daarvoor benodigde grond te verkopen. Zonder hoofdelijke stem ming werd de rekening van de ge meente over 1956 en de rekening van het gemeentelijk woningbedrijf over 1956 vastgesteld. De rekening van het algemeen armbestuur over 1956 werd goedgekeurd. B. en W. deelden mee, dat voor 10 woningen bouw volume is toegestaan. Het college kreeg machtiging om de totstandko ming hiervan verder uit te werken. Getracht zal worden met een vorige aannemer hierover tot overeenstem ming te komen. Voorts zal met spoed worden verder gewerkt aan het uit voeren van bestrating en riolerings plan west. Besloten werd het voorste lokaal van de kleuterschool ingebruik te geven aan het waterschap „Tholen". Ten slotte zal met de Nederlandse Heide maatschappij getracht worden een oplossing te vinden over de onhygië nische toestand bij de watergang. Hierover zal nog advies van de op zichter worden gevraagd. Ned. Herv. Kerk Kapelie wil schuld ineens aflossen De schulddelgingscommissie der Ne derlands Hervormde Kerk te Kapelie hield maandagavond in de consistorie der kerk, met een groot aantal mede werkers, onder voorzitterschap van de heer C. A. Potter, een vergadering om de actie te bespreken, die de ko mende weken zal worden gevoerd. Zoals bekend rust er op de kerk nog een oude schuld van f15.000,die men met het houden van een inzame lingsactie in één keer hoopt af te kunnen lossen. Van alle leden en doopleden zal een bijdrage hiervoor gevraagd worden, waarbij als norm wordt aangegeven één procent van het inkomen over het afgelopen jaar. Tot aflossing van deze schuld wil men zo spoedig mo gelijk overgaan, omdat er dringende restauratiewerkzaamheden uitge voerd moeten worden, onder meer aan het koor der kerk, hetgeen ook weer grote uitgaven zal vragen. On geveer tachtig medewerk-rs zullen aan deze actie helpen, waarbij allen persoonlijk zullen worden bezocht, teneinde het geheel nog eens toe te lichten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 13