PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT OPSTAND IN N00RD-IRAK Alarm op Le Bourget voor K.LM.-Viscount Z.R.V.-leden houden in I960 een grootse jubileumringrijderij GERICHT TEGEN GROEIENDE INVLOED COMMUNISTEN GEEN 00STDUITSE BLOKKADE TEGEN WEST-BERLUN" POOLSE SPION HAD DODE BRIEVENBUS BIJ EXPO-POORT 202e jaargang - no. 57 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 9 maart 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van L—„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. I of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Voor Arabische solidariteitsgedachte Reizigers die zondag te Damascus zijn aangekomen hebben ge meld dat in het noorden van Irak een opstand tegen de regering van Abdel Karim Kassem is uitgebroken en dat de revolutionai ren het gehele noorden van het land thans in hun macht hebben. Leider van de opstand is kolonel Abdoel Wahab Sjawwaf, com mandant van de vijfde brigade. Hij zou zijn hoofdkwartier in Mosoel hebben nabij de Turkse en de Syrische grens, ongeveer 320 km van Bagdad. De revolutionaire beweging heeft een eigen regering geformeerd, die de arbeiders bij buitenlandse bedrijven waaronder ook de Iraakse oliemaatschappij heeft verzocht hun werk normaal te blijven doen. Voor waarnemers te Damascus kwamen de berichten over de opstand niet onverwacht: reeds enkele maanden geleden had men berichten ontvangen over onlusten in Irak. De oorzaak van de revolutie is naar het schijnt de ontevredenheid van een deel van het Iraakse leger met de links-georiënteerde poli tiek van de regering. Sedert de revolutie van 14 juli zijn de am bassades van communistische landen in Bagdad als paddestoe len uit de grond geschoten. Bagdad heeft zondagochtend d dat de regering de arrestatie ABDEL KARIM KASSEM nu zelf mikpunt van opstand Electricien maakte val van vijftien meter Zaterdag was de 28-jarige elektriciën J. G. F. M. van Kempen te Tilburg bezig met een reparatie aan de neon verlichting op het dak van het ge bouw van het „Nieuwsblad van het Zuiden" op de Heuvel aldaar. Tijdens deze werkzaamheden was de elektri sche stroom uitgeschakeld. Toen de elektriciën de stroom weer had inge schakeld constateerde hij nog een mankement en hij greep een der let ters vast. Deze handeling werd hem noodlottig, want door de stroom kreeg hij een schok, die hem het evenwicht deed verliezen. Hij viel van het vijftien meter hoge dak op een binnenplaats. Met ernstige kwetsuren werd hij naar het St.-Elisabeth-zie- kenhuis vervoerd, waar hij bij aan komst bleek te zijn overleden. De man zou op 17 maart in het hu welijk treden. Radio gemeld van Sjawwaf had gelast. Het commu nistische blad „Ittüiad al Shaab" be richtte zondag dat vrijdag en zater dag in Mosoel „een aantal vredesstri j- ders" gedood was, en dat in andere streken „moorden, sabotage en be dreigingen" hadden plaatsgehad. „Zo genaamde nationalistische benden" hadden de „vredesstrijders" vermoord zonder dat enkele der verantwoorde lijke autoriteiten er iets tegen hadden gedaan. De regering werd gevraagd hier een eind aan te maken, „daar het volk anders de verdediging van zijn leven zelf ter hand zal nemen". Verder meldde het blad dat gepoogd was een „vredestrein" die „vredes strijders" van Bagdad naar Mosoel bracht, te laten ontsporen. Te Caïro is een uitzending opgevan gen van het radiostation van de nieu we opstandige beweging in Irak, waarin werd gezegd dat alle officie ren van het Iraakse leger aan de op stand tegen de regering-Kassem deel nemen, onder leiding van kolonel Ab del Wahab Sjawwaf. De kolonel zei tijdens dezelfde uitzending in een toe spraak dat de revolutie geïnspireerd was door het feit dat de regering in handen is van mensen die van de Ara bische solidariteitsgedachte afwijken. pilllllllllllllllllllllllllllllllllllllW Eerste kievitsei in g Lunteren gevonden (Van een correspondent). De twaalfjarige Wim Wagens- Hl veld vond zondagmorgen te s Lunteren het eerste kievitsei van dit jaar. Het zal vandaag aan Koningin Juliana worden H aangeboden. Meestal wordt het eerste kie- s vitsei omstreeks 20 maart ge il vonden. Ditmaal is het dus wel erg vroeg. GROEN LAMPJE WEIGERDE Na twee spannende uren een perfecte „eierlanding" Met 18 passagiers aan boord was ge zagvoerder De Vilder zaterdagmor gen 10.20 uur niet een van de K.L.M.- Viscounts van Schiphol vertrokken voor de dienst naar Parijs. Omstreeks 11.30 uur verscheen het viermotorig schroef turbinevliegtuig boven het vliegveld van Le Bourget, waarbij bleek, dat het groene controlelampje van het rechterwiel van het landings- gesteld niet brandde ten teken, dat dit waarschijnlijk niet in orde was. Het groene controlelamp je voor het linkergedeelte was wel gaan branden. Onmiddellijk waarschuwde gezag voerder De Vilder de controletoren van Le Bourget, waarna ogenblikke lijk brandweer, ambulance en andere instanties in het geweer werden ge roepen om bij een moeilijke landing assistentie te verlenen. Intussen deelde captain De Vilder aan de mannen in de toren mee, dat hij ruim twee uur boven de luchtha ven zou blijven cirkelen teneinde de benzine, die zich nog in de tanks be vond, op te maken. Intussen waren in het toestel alle maatregelen door de bemanning genomen om de passa giers op een moeilijke landing voor te bereiden. Na de afgesproken tijd te hebben rondgecirkeld besloot gezagvoer der De Vilder de landing uit te voeren. Op het ogenblik dat de wielen de grond raakten merkte 99 GROTEWOHL OP RECEPTIE VOOR KROESJTSJEW V.S. bereid met Polen en Tsjechen te spreken over Europese veiligheid Oost-Duitsland zal West-Berlijn niet blokkeren, heeft premier Otto Grotewohl van Oost-Duits land zondagavond verklaard op een receptie in Oost-Berlijn ter ere van de Russische premier. Grotewohl zei dat Oost-Duits- land geen misbruik zal maken van de overdracht van de Rus sische bevoegdheden in Oost- Berlijn en de vrede niet in ge vaar zal brengen. Amerika heeft een ontwerpnota over Berlijn en het Duitse vraagstuk op gesteld en bespreekt deze thans met de bondgenoten Frankrijk, Engeland en West-Duitsland. Volgens het ont werp gaat het westen akkoord met een conferentie van ministers van buitenlandse zaken, maar op voor- vaarde dat alle aspecten van het Duitse vraagstuk ter sprake kunnen worden gebracht. Polen en Tsjecho- Slowakije zouden aan de bespreking van kwesties uls de Europese veilig heid kunnen deelnemen maar niet beide partijen geen oorlog wensen. aan het overleg inzake Berlijn en een Duits vredesverdrag. Voorgesteld wordt de conferentie eind april of be gin mei in Genève te houden. Of er later nog een topconferentie zou wor den gehouden, zou afhankelijk zijn van de voortgang op de ministers-con conferentie. Ollenhauer naar Kroesjtsjew De leider van dc sociaal-democra tische partij in West-Duitsland, Ollenhauer, zal maandag in Oost- Berlijn een onderhoud hebben met premier Kroesjtsjew van de Sow- jet-Unie. Het initiatief tot het ge sprek is uitgegaan van Kroesj tsjew. Hammarskjöld geen oorlog De secretaris-generaal van de Ver- Naties, Dag Hanmiarsköld, is er ze ker van dut om de kwestie-Berlijn geen oorlog zal ontstaan. Hainmer- skjöid, die een aantal Oostaziatische landen bezoekt, verklaarde zater dag naar aanleiding van deze kwestie op een persconferentie in Rangoon: „Ik kan slechts herhalen Wat de heer Macmillan heeft gezegd, namelijk dat oorlog door gemodder misverstand ontstaat. Ik weet dat de K.L.M.-captain onmiddellijk dat het rechterwiel wel degelijk „ge- locked" was. Waarschijnlijk is een fout in de elektrische geleiding de oorzaak geweest, dat het rechter groene, lichtje niet begon te gloeien bij de controle in de lucht. Tot grote opluchting van dë passa giers maakte de Viscount een wat in vliegerstermen een „eierlanding" ge noemd wordt. Zonder schok raakten de wielen het beton. De passagiers werden met een busje naar het sta tionsgebouw gebracht. In het restau rant werd aan de complete beman ning van het K.L.M.-toestel champag ne aangeboden en de stewardess werd door de passagiers met bloemen ge huldigd. De heer André Argaud, een Fransman, die in Amsterdam was in gestapt, vertolkte namens allen de dank voor het voortreffelijk optreden van de bemanning. De Convair is op de Amsterdamse luchthaven teruggekeerd. Zaterdagmiddag opende mevrouw De Casembroot in Biervliet het nieuwe Groene Kruis- g eb ouw. De sleutel kreeg zij aangeboden door de IS-ja- rige Ria. van Hoeve, dochter van wet houder A. J. van Hoeve en klein dochter van de heer A. J. van Hoeve die- het oudste bestuurslid van de Groene Kruis-afdeling Biervliet- Hoofdplaat is. Lies je Kostense, het dochtertje van de burgemeester, de heer A. P. Kos tense, had mevrouw De Casembroot tevoren een fraaie ruiker overhan digd. Foto P.Z.C.). Cyprische bisschop blijft voor „enosis" Bisschop Kyprianos van Kyrenia is zondag uit zijn ballingschap naar Cyprus teruggekeerd. Bij zijn aan komst sprak hij zich onmiddellijk uit voor aansluiting van het eiland bij Griekenland. De jeugd is onze garantie, dat dit nog eens zal ge beuren, zei hij. Een deel van het pu bliek riep echter: „Leve een onaf hankelijk Cyprus en leve aartsbis schop Makarios". Bisschop Kyprianos is drie jaar gele den samen met aartsbisschop Maka rios verbannen. Hij is sedertdien niet meer op Cyprus geweest. Ruim honderd Cyprioten riepen bij zijn aankomst „weg met de mensen van het compromis, schande, enosis". Een delegatie van Cyprische studen ten bood een Griekse vlag aan met de woorden: „Vereniging (met Grie kenland) en vereniging alleen". De Britse gouverneur van Cyprus, sir Hugh Foot, heeft zondag bekend gemaakt dat op 23 na alle Cyprische gevangenen in vrijheid zullen wor den gesteld en dat de resterende 23 zullen worden vrijgelaten als zij naar Griekenland gaan. Indonesië nationaliseert 245 maatschappijen Het Indonesische kabinet heeft vori ge week een ontwerp-verordening aangenomen om 245 Nederlandse landbomvmaatschappijen te nationa liseren. Hierin zijn begrepen de 38 tabaksondernemingen, waarvan de nationalisatie reeds is aangekondigd. Deze 245 maatschappijen omvatten meer dan 400 ondernemingen, waar van 171 rubber-, 67 thee-, 62 koffie-, 20 cacao-, 33 kinine-, 16 palmolie-, 12 kapok-, 8 kopra-, 15 nootmus kaat-, 2 sisal-, 1 citronella- en 3 hen nepplantages. Voorts vallen onder de verordening 57 suikerfabrieken, een distilleerderij en een triplexfabriek. Het grootste deel van de onderne mingen en fabrieken is eigendom van 't Algemeen Landbouw Syndicaat, de Handelsvereniging Amsterdam, de Rubber Cultuur Maatschappij Am sterdam, Senembah, de Verenigde Deli Maatschappijen en de Cultuur- bank. De Tsjechische overheid heeft ra dio-Praag verboden de „River Kwai- mars", uit de film, nog weer te spe len. Het communistische weekblad ..Tvorba" had de mars als „koloniaal en militaristisch" veroordeeld. SCHIJNBAAR ONSCHULDIGE ZWERFTOCHTEN Zaklantaarn met geld en films werd onderschept Het Belgische ministerie van justitie heeft zaterdag bij zonderheden bekendgemaakt over een spionagekwestie, waarbij een lid der Poolse ambassade in Brussel be trokken is geweest. Het be trokken ambassadelid is in middels uitgewezen. De Bel gische veiligheidspolitie had vorig jaar opgemerkt dat de Pool, een zekere Matusiak op zijn schijnbaar onschuldige zwerftochten door Brussel dikwijls een bioscoop binnen ging, doch dat hij er nooit de gehele voorstelling bijwoon de. Op 25 juli 1958 slaagde een inspecteur er in de hand te leggen op een kleine zak lantaarn die de Pool op een toilet van de bioscoop „Va riété" had verborgen. In de zaklantaarn waren 300 dollar en een microfilm verborgen. TIJDENS VIERING 10-JARIG BESTAAN Folkloristische dagen op 23 juli en 20 augustus in Middelburg Overeenkomstig het voorstel van het bestuur en de bestuursraad hebben de leden van de Zeeuwse Ringrijdersvereniging zaterdagmiddag tijdens hun algemene vergadering in het Nederlands Koffiehuis te Middelburg besloten om hun tweede lustrum te vieren met een groots opgezette jubileumringrij derij. In het jubileumjaar 1960, zullen dan de klassewedstrijden (le, 2e en 3e klas) vervallen, omdat het programma anders te druk bezet wordt. De jobileumringrijderij wordt in Middelburg gehouden, waarschijnlijk in juli, hoewel de datum nog niet bekend is. Het bestuur van de Z.R.V. zal de details van dit grote gebeuren verder uitwerken. Naast deze grote ring- rijderij kunnen de Zeeuwse laneïers nog uitkomen in de vrije wedstrijden te Middelburg en Vlissingen en in de sjeesjesrijderij te Middelburg. De jubileumwedstrijd wordt zoals gewoonlijk verdeeld in een grote en een kleine finale. Bij de bespreking van het 10-jarig bestaan deden verschillende afgevaar digden de suggestie om voor de finan ciële zijde van de grote wedstrijd een contributieverhoging of bijdragen te vragen. De bestuursraad was tot de conclusie gekomen, dat beste oplos sing is om in alle afdelingen een lijst te laten circuleren, waarop iedere -ringlijder en belangstellende kan in schrijven. De algemene vergadering ging met dit voorstel akkoord. Uitvoerig werd nog over de grote wedstrijd gediscussieerd, waarbij het afschaffen van de klassewed strijden en het door één der leden gevreesde gebrek aan paarden de knelpunten waren. Deze rinj vreesde namelijk, dat de ming aan de jubileumwedstrijd zo groot zal worden, dat vele ringlij ders niet aan een paard kunnen ko men. Het bestuur zegde evenwel toe er naar te zullen streven zoveel mo gelijk paarden vrij te krijgen. Tot slot van de discussie hakte Z.R.V.-voorzitter P. Brasser deze „ju- bileuniknoop" door met de vraag, wie vóór de grote wedstrijd ea tegen de vervallenverklaring van de klasse- wedstrijden was. Waarop niemand opstond en het bestuur dus beginnen kan met de voorbereiding van dit grootse festijn op rïngrijgebied. W edstrijddata Reeds eerder was de vaststelling van de wedstrijddata voor dit jaar aan de orde geweest. De le klas-wedstrijd wordt gehouden op 13 juni a.s. te Arnemuiden, de 2c klas-wedstrijd op 11 juli a.s. te Oostkapelle waar schijnlijk op de openbare weg. maar hiervoor moet nog goedkeuring ont vangen worden en de 3e klas-wed strijd plus vrije wedstrijd te Vlissin gen op 1 augustus a.s. De folkloristische dagen in Middel burg zijn éveneens vastgesteld: op 23 juli a.s. de sjeesjesringrijdenj met daaraan verbonden een wed strijd voor de 18 ringrijders, die in de optocht voor de nodige schake ring zorgen, waarna op 20 augustus de grote vrije wedstrijd om de grote prijs van Zeeland gehouden wordt met als inzet de koninklijke bekers. In zijn openingswoord had de heer Brasser opgemerkt, dat de wedstrij den in 1958 bijzonder goed verlopen zijn. Voornamelijk bracht de voorzit ter dank aan de afdelingen Aagteker- ke en Ritthem voor de uitstekende or ganisatie van de le en 2e-klaswed- strijd, waarbij ook de gemeentebestu ren in die dank betrokken werden. Voorts kon de voorzitter met dank terugzien op de folkloristische da gen in de Zeeuwse hoofdstad. Dat kon gebeuren dank zij de uitste kende verhouding, die er bestaat tussen de Z.R.V. en V.V.V. Middel burg, Handelsbelang Middelburg en de Stichting Nieuw Walcheren, sj e- ciaal met de leden van de folkloris tische commissie en de voorzitters van deze verenigingen. Uitstekende beurt Vervolgens memoreerde de heer Bras ser de demonstratie, die 70 Z.R.V.-le den voor de ogen van 9000 toeschou wers uit diverse landen hadden gege ven op het intern, concours hippique te Rotterdam in september 1958. Het was een uitstekende beurt van de Zeeuwse lanciers! Dit bleek wel uit een dankbrief, die ontvangen was van de concoursorganisatoren. Ook het Middelburgse tamboers- en pijpers korps „Juliana" stak een grote pluim op de hoeden der Z.R.V.-leden, die er mede voor zorgden, dat de nationale pijpersdag 1958 één der beste sinds jaren werd. Ook secretaiïs A. Janse noemde in zijn jaarverslag het afgelopen jaar in alle opzichten gunstig. Uit dit verslag bleek verder, dat het ledental vrijwel constant was gebleven op rond 480, waarna uit het financieel overzicht van penningmeester Maljers bleek, dat 1958 kon afgesloten worden met een voordelig saldo van ruim f 324. Als bestuurslid werden herbenoemd de volgende heren: A. Janse als secre taris, P. v. d. Voorde als waarnemend voorzitter, en P, Lampert, Nadat in ijltempo van de film afdruk ken waren gemaakt, werd de zak lantaarn weer op het toilet ver stopt, doch men slaagde er later niet in de Poolse agent te betrap pen die het geld en de microfilm moest komen halen. De film ver strekte echter niet alleen gege vens over een nieuwe zogenaamde „dode brievenbus" die gebruikt zou worden, bij een ingang van de Wereldtentoonstelling doch tevens een ingewikkeld codestelsel. In een café werd nog een geheime brievenbus ontdekt. In juli kon de man die de brievenbussen gebruik te worden geïdentificeerd, doch men liet hem voorlopig ongemoeid. Wel werd het „postverkeer" via de geheime brievenbussen in bei de richtingen zorgvuldig gecontro leerd. Daarbij bleek dat de Poolse inlichtingendienst ook met radio uitzendingen werkte. De agent moest namelijk een radiotoestel van een bepaald type kopen, en op elke 4e en 18e dag van de maand op. een golflengte van 46.5 meter afstemmen. De uitzendingen wer den op de 5e en de 20e vanelke maand herhaald op een golflengte van 43 1 meter. Als herkennings melodie werd een Deens liedje uit- Interesse voor Poolse emigranten De Poolse inlichtingendienst wenste inlichtingen te ontvangen over eventuele geallieerde geheime diensten in België, over Poolse or ganisaties die tijdens de Wereld tentoonstelling Polen wilden over halen politiek asiel in België te vragen, over radio-Vrij-Enropa en over de organisatie en activiteit van Poolse emigranten in België en de aangrenzende landen. Daar bij moest de Poolse agent de ver blijfplaats van vooraanstaande Poolse emigranten in België en na burige landen opsporen en nauw keurige bijzonderheden over ieder van hen melden. Nagegaan moest worden of op die mensen druk zou kunnen worden uitgeoefend om hen tot samenwerking met de Poolse geheime dienst te verplich ten. Toen de spionage begin van dit jaar gevaarlijk voor de Belgische vei ligheid begon te worden, besloot men in te grijpen. De Pool Matu siak werd gearresteerd. Zijn agent is eveneens aangehouden, doch diens naam is niet bekendge maakt. Weer gasvergiftiging in Tilburg Opnieuw heeft uitstromend gas in Tilburg een slachtoffer geëist. Dit maal betrof het de 38-jarige heer Van Hugevoort uit de Van Alphenstraat, die omstreeks 10 uur zondagmorgen levenloos in zijn woning werd aange troffen. Mevrouw Van Huvgevoort was naar de kerk gegaan en* had een pan soep op een brandend gaskom foor laten staan. Op tot dusver onop gehelderde wijze is de slang van dit komfoor losgeschoten. VERWACHT. tot hedenavond DROOG WEER. Droog weer met overdrijvende wol kenvelden in het zuiden van het land, en elders zonnig. Matige tot vrij krachtige wind tussen noordoost en oost. Middagtemperaturen van 6 graden in het noorden tot 10 graden ia het zuiden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1