^#7 g/T^, CT» [3> [TJ' [fl ff Pfs- ZELANDICA vestigingen ROTTERDAMSCHE BANK PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer Noodlanding in de winternacht GEBRUIKSGOEDEREN 16 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 7 MAART 1959 (Advertentie) flanr MAANDAG JP*DINSDAG ^*^®fvVO£NSD/tG J|^^^MFdONDEKMG VSUDAG ZATISDAG CoMogu, DezeTseurs ia geopend van 9-18 uur; zaterdag 14 maart van 9-17 u. InlichtingenSecretariaat Jaarbeurs Utrecht. Tel. 16421 Jn de gebouwen op het Vrcdenburg vindt u: Textiel, kleding, mode- en kleinvakartlkelen, woningtextiel en kleinmeubelen, fournituren, glas, aar dewerk, porselein en kristal, huis. boudel}jke gebruiksartikelen en on derhoudsmiddelen, luxe metaal- en houtwaren en couverts, kunstnijver heids- en religieuze artikelen, goud en zilverwerk, bijouterieën en uur werken, parfumerieën, koametika en toiletartikelen, lederwaren en rokers, benodigdheden, speelgoed en sport, artikelen, winkelinrichting, etalage- en reclame-artikelen, papierwaren, souvenirs en feestartikelen, diversen. In de gehouwen op het Croeselaan. terrein vindt u: Elektrisch-hulshou- delöke apparaten w,o. stofzuigers, strijkijzers,broodroosters.koelkasten, warmwaterreservoirs, wasmachines. Verwarmings- en kookapparaten, elektrisch, gas, kolen en olie w.o. kachels, haarden, fornuizen en geisers. Verlichtingsartikelen, klein lnstalia. tiematerlaal. Sanitair: wasbakken, badkuipen, tol. létten en accessoires. Gereedsohappen en hulpmiddelen voor elektriciteit-, gas- en water- aanleg, timmer-, verf- en tuingereed schappen. Doe het zelf-tentoonstelling. Handels, en voorlichtingsdiensten. Buitenlandse collectieve Inzendingen. Voorlichtingscentra voor huisvrouw en middenstand. D' e Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bo demonderzoek heeft 'n kleine brochure doen verschijnen over 't hoe en waarom van de oud heidkundige documentatie. Op pakkende wijze wordt beschreven hoe belangrijk het is dat bo demvondsten bij de burgemeester of rechtstreeks bij de R.O.B. te Amersfoort geméld worden. ,,Heb geen angst", aldus de brochure, dat het mel den van een vondst stagnatie van uw werkzaam heden tot gevolg zal hebben. Oudheidkundigen zijn praktische mensendie uw belangen respec teren". In het jubileumnummer van het Bulletin van de Kon. Ned. Oud heidkundige Bond (15 jan. 1959) is een uitgebreid artikel van J. G. N. Renaud, de „kastelenman" van de R.O.B., verschenen over het kasteel de Hellenburg. Een goed geïllustreerd artikel, waaronder een reconstructievoorstel, alsmede foto's over andere gerecon strueerde en geconserveerde funderingen, o.a. van Egmond op de Hoef en van het kasteel Radboud te Medemblik. Wij willen niet nog eens de geschiedenis van het kasteel herhalen, want dit is in deze krant reeds gedaan. Wel lijkt ons vermeldenswaard wat Re naud van het reconstructievoorstel zegt. De zeer gave plattegrond sprak namelijk sterk tot de verbeelding van vele oudheidminnaars. Niet alleen tot die van de volwassenen, maar ook tot die van de kinderen. Schrijver dezer regelen ging met zijn kinderen naar deze fundamenten kijken. Zij waren enthousiast en vroegen veel meer dan er op geantwoord kon worden. Over het leven op een dergelijk kasteel; waar de slotgracht had gelegen, waar men gewoond had, welke kleding de mensen hadden gedragen, waar gekookt werd, enz. Een brok geschiedenis werd hun voor ogen getoverd, juist op Zuid-Beveland wffar men op een enkel geval na tevergeefs naar sporen uit het feodale verleden zoekt. Hier biedt de fantasie aan knopingspunten voor een verplaatsing naar het verleden. Het is daarom zeer te befreuren dat Provinciale Staten zich de kans hebben laten ontgaan het werk van de stichting tot het behoud van deze fundamenten te subsidiëren. Het gaat hier om belangrijke cul turele dingen. We kunnen aan het betoog van de heer Renaud des te meer waar de hechten, omdat hij als archeoloog eigenlijk vindt dat de beste conservering bestaat uit het zo snel mogelijk overdekken van de funderingen, maar de schepping van een historisch reservaat, zegt lüj zelf, gaat een veel groter groep mensen aan.Namelijk die tal lozen, die zich nog ervan bewust zijn, hoe duizenden onzichtbare banden ons aan het verleden binden". De zaak moet echter geëta leerd worden. Hij noemt als voorbeeld het gerestaureerde stuk ves ting in Hulst, dat met al zijn voorwerken vanaf de hoge vesting wal goed is te overzien en dat door de strakke contouren van de aardwerken een op het eerste gezicht overweldigende indruk maakt. De geprojecteerde uitzichtheuvel bij de Hellenburg biedt een blik op het geheel, de.aanleg van een singel met wandelpad zou nog aantrekkelijker gemaakt kunnen worden door in een kleine ruimte een reconstructie en opgegraven gebruiksvoorwerpen te ex poseren. Gelukkig kunnen wij wijzen op een kentering t.a.v. de belangstel ling voor onze kastelen. In het weekblad voor de bouwwereld „Op bouw" hebbén in de nrs. van 28 november 1958 en 9 januari 1959 in de serie „Nederlandse Kastelen en Landhuizen" artikelen gestaan over het kasteel Moermond bij Renesse en Windenburg bij Drei- schor. In Jiet laatstgenoemde nr. stond ook een uitvoerig bericht over „De Dobbele of Bollewerckpoorte" te Hulst en wel naar aan leiding van een lezing van de heer Brand op het Oudheidkundig con gres te Amersfoort in het begin van dit jaar. KERKNIEUWS AFSCHEID EN INTREE Ds. D. BREMMER a.s. afscheid nemen van de gerei meerde kerk van Numansdorp en veertien dagen later n.l. zondagmid dag 3 mei intrede doen als predikant van de gereformeerde kerk van Dwin- gelo. Ds. Bremmer werd op 7 december 1924 door ds. F. A. den Boeft, toen nog predikant van de gereformeerde kerk van Kruiningen en thanj predi kant van de gereformeerde (vrijge maakte) kerk van Helpman bij Gro ningen, te Bruinisse in het ambt be vestigd. Daarna diende ds. Bremmer o.m. nog de geref. kerk van Middel burg van 1934 tot 1938 en van 1946 1955 nogmaals ruim acht jaar die van Bruinisse. CHRIST. GEREF. KERKEN. Tweetal te Maassluis M. S. Roos te Alphen aan de Rijn en C. van der Weele te Leiden. Beroepen te DoornspijkElburg D. Slagboom te 's-Gravenzande. Dr. W. S. VAN LEEUWEN MET EMERITAAT Dr. W. S .van Leeuwen, de nestor van de hervormde predikanten van Rot terdam heeft het voornemen om 1 mei met emeritaat te gaan. Dr. van Leeuwen, die 26 februari 1894 te Baarn werd geboren, aanvaardde op 13 juli 1919 het predikambt te Elle- woutsdijk, vanwagr h|j in 1924 naar NED. HERV. KERK. Beroepen te Hollandia, (Ned. Nieuw- Guinea), voor de Nederlands spre kende gemeente der evangelisch christelijke kerk W. Sirag te Vlaar- dingen. GEREF. KERKEN. Beroepen te Bennekom, vac. P. Rie- mersma, S. de Vries te Buitenpost; te Midsland op Terschelling W. A. Jelsma te Woudsend. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Tholen Chr. van Dam te Rotterdam-zuid. Bedankt voor Middelharnis H. Rijk- sen te Vlaardingen. Advertentie Waar U ook woont of werkt, de Rotterdamsche Bank is altijd binnen Uw bereik. AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Over gehele linie lager 5 mrt. mrt. Nederland 1951 (3%) 95% 95'/. Nederland 1948 (3%) 87% 87% Nederland 1955 (3'/i) 88% 88% Nederland 1947 (3%) 92% 92,",! Nederland 1937 3 90% 00% Dollarlening 1947 3 92% 92% Investeringscert. 3 97% 97% Nederland 1962-64 3 96% 98 M Ned. Indië 1937 3 93A 92% 6 pet. Woningbouwlening '57 111% 111% Nat. Handelsbank 131 139% Ned. Handelmij. 199% 203% Alg. Kunstzijde Unie 271% 266% Berghs' en Jurgens 277 276% Calvé-Delft 453 454% Hoogovens n.r. 360 360 Ned. Kabelfabriek 326 330 Philips 531% 525-% Unilever 463% 459% Wilton-Feijenoord 200 Kon. Petroleum Mij. ifi7.no 166 Amsterdam Rubber 86% 86 Holland Amerika Lijn 137% 136% Kon. Paketvaart 128 Rotterdamse Lloyd 145 145 Scheepvaart Unie 131% 130% Stv. Mij. Nederland 155 H.V.A. 132% 132% Deli Mij. 152.30 Bank van Ned. gem 4'/. 08% 98% Van Berkels Patent 225 Centrale Suiker 250 231 Kon.'Mij. De Schelde N.B. 208% 207 Intern. Nickel 94% 94% American Motors 29 29% Anaconda 71H 71 Baltimore en Ohio 44% Bethlehem Steel 52% 52'/. General Motors 46% 46% Kennecott 115 114 Missouri K.T. 6% New York central 26% 26% Pennsylvania 16% 16'/» Republic Steel 69% 60'/» Shell Oil Comp. 82% 84% Tide Water 21 Va 21% U.S. Steel 34% 34% Nat. Can. Corp 12% PREMIELENINGEN. Amsterdam 1951 89 b. 09 Breda 1954 82% Eindhoven 1954 821. 82% F.nsehede 1954 83% 83% Den Haag 1952 I 91 91% Den Haag 1952 11 95% 95% Rotterdam 1952 I 92 92 Utrecht 1952 94'/* Amsterdam 1956 I .84% 84% Amsterdam 195G II 96% 86'% Amsterdam 1956 III 96% 9S7/a Amsterdam '33 (C, en A.) 99'/» Dordrecht 1956 82 81% Alkmaar 1956 83% 83 A.N.P.-C.B.S. BEURSINDÏCES. 4-3 5-3 6-3 Intern, concerns 374.97 372.14 367.71 Industrie 181.65 181.08 181.43 Scheepvaart 140.25 140.47 139.16 Banken 148.09 148.34 150.70 Indon. fondsen 115.44 114.98 114.89 Algemeen 257.98 256.42 254.50 i uil Oll(l«* ill JciH'XT f 7.4 0 per liter I rtm»t I ii* xlijler1 INillii. Itollri'iliiin Volgens de bevindingen van inge nieurs van het Israëlisch technolo gisch instituut is het water van het meer van Galilea drinkbaar en ge schikt voor bevloeiingsdoeleinden zonder dat er zuiveringsinstallaties aan te pas komen. 1115. Met de grootste nauwkeurigheid inspecteer de piloot Storm de Horzel, het kleine vertrouwde vlieg tuig dat hem binnen enkele uren terug zou moeten voe ren naar de Aarde. Alles bleek door de monteurs van de Onyx III in prima staat gebracht te zijn en hij zou desgewenst zo weg kunnen vliegen. „Zal ik de deuren maar vast opengooien?" in formeerde Mare lachend, „Neen, dank je!" riep Arend uit. „Trouwens, dat zul je wel uit je hoofd la ten, want op hetzelfde ogen blik zou niet alleen ik, maar het hele schip aan duigen slaan!" Inderdaad het zou nog heel wat voeten in de aarde, of liever: in de he mel hebben, voordat de Horzel zijn „drager" veilig kon verlaten. Groter en groter wentelde de groene planeet onder hen en piloot Storm ging zich alvast ln zijn oude hijsen. stratosfeerkostuum Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN. Londen 10.60%—10.61%, New York Z.nti—3.77Ü, Montreal 3.88—3.88ft, Parijs 76.95—77.03, Brussel 7.55— 7.55 li. Frankfort 90.24%—90.29%, Stockholm 72.94'/j—72.99'/j, Zürich 87.31—87.36, Milaan 60.81',2—60.86',s>, Kopenhagen 54.75—54.80, Oslo 52.94 —52.99, Wenen 14.56%—14.5714, An kara 3.76'/»3.77'/«, Praag 52.84— 52.94, Lissabon 13.23',4—13.24%. BEURSOVERZICHT. Het Damrak was vrijdag, op de laat ste officiële beursdag van deze week, over vrijwel de gehele linie lager. De handel was gering. Wallstreet sloot ver deeld daar werd na beurs bekend, dat 4 van de 12 „federal reserve banks" het disconto hadden verhoogd van 2% pro cent tot 3 procent. Hierop reageerde Amsterdam vrijdagmiddag met koersver liezen ten opzichte van donderdag. Men was op het Damrak van mening, dat Wallstreet lagere openingskoersen te zien zou geven. Hierop werd vooruit gelopen. De internationale politiek hield in verband met de Berlijnse situatie, de kopers nog steeds uit de markt. De ar bitrage gaf er de voorkeur aan dicht bij huis te blijven. Hier en daar vonden wat verkopen plaats, waartegen hoegenaamd geen kooporders stonden. Het gebrek aan Amerikaanse steun was oorzaak, dat aan delen Philips op £23, circa 6 punten la ger noteerden, vergeleken bij de vorige slotkoers. De converteerbare obligaties Philips waren eveneens lager. Unilevers verloren op 459 circa 4 en A.K.U.'s op 266',is circa 5 punten. Kon. Olies op f 165 ruim f 2 lager en een rijksdaalder bene den pariteit New Vprk. K.L.M. werd we derom iets hoger geadviseerd. Van de scheepvaarten lagen aandelen Koninklij ke Boot (donderdag met een omzet van nominaal f 251.000) goed in de markt. Scheepvaartunies verloren een puntje. Het gepubliceerde Jaarverslag van de Stoomvaart Maatschappij Nederland, bracht een geringe winst voor de aan delen. Cultures waren stil en vrijwel op het slotniveau van de vorige dag. Senem- bah's waren echter iets beter. Staats fondsen bleven gevraagd en aan de vas te kant. Premieleningen bleven hoe genaamd onveranderd. Verder werden aandelen Gerofabrieken geadviseerd op 135 (140 laten), Berghulzer Papier op 169 (194) tengevolge van de dividend verlaging, Nederlandsche Aanneming Maatschappij op 305 (304) en aandelen Allan en Co. op 10 laten. De gemeente Rotterdam koopt het complex N V. Allan en Co, doch dit had geen inyloed op de koers van de aandelen. De Canadese Maatschappij Massey-Ferguson Ltd. wordt 13 maart a.s. ter beurze geïntro duceerd en verhandeld. In overleg met het beursbestuur deelden de voor- en nabeursmakelaars mede, dat in verband mét het gesloten zijn van de buitenlandse beurzen, met ingang van heden, 7 maart, op zaterdagochtenden niet meer zal worden gehandeld. Er zul len derhalve geen koerspublikaties meer plaatsvinden. Prolongatie 3 procent. Huidgenezing Huidzuiverheid Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder FEUILLFT0M DOOR LAWRENCE EARL 23 Hij haalde 'n opvouwbare lepel-vork combinatie uit zijn rugzak en pro beerde een mondvol, zich bijna bran dend, maar het kon hem niet sche len. Ofschoon er geen kruiden aan te pas gekomen waren, vond hij dat hij nog nooit zo iets lekkers geproefd had. Geen enkele lekkerbek zou het kunnen afkeuren. De vochtige bonen en de vis die droog gebakken was, vormden samen een volmaakt meng sel van smaak en samenstelling. Toen hij klaar was met eten, gooide hij brandstof op het vuur en rolde zijn slaapzak uit, evenwijdig aan de overhangende rots. Hij voelde zich erg goed, behaaglijk en goed door voed. Hij ritste de slaapzak open en sloeg de zijkanten opzij om ze door dc vlammen te laten verwarmen. Al leen zijn schoenen en zijn nylon jek ker uittrekkend schoof hij daarna in zijn slaapzak. Ik haal het wel, dacht hij. Hij rolde zijn schoenen en een hoop mos in de jekker, als kussen. - Hij ritste de slaapzak tot aan zijn hals dicht en sliep. Uren later werd Burd wakker, gedre ven door een onbehaaglijk gevoel. Zijn vuur was uit. De nacht was zo zwart en dik dat hij geen hand voor ogen kon zien. Hij verbaasde zich dat de hol gebogen overhangende rots de warmte van het vuur zo lang na dat de laatste vonk was uitgegaan, had vastgehouden. En toen wist hij om de een of andere reden dat de warmere lucht geen overblijfsel was van de verdwenen vlammen. Er was geen enkel geluid van de wind of bewegende takken. Een stil te die wel een eeuwige stilte leek, was over het land gedaald. De naak te waarheid schoot hem te binnen: Alleen! Hij was volkomen eenzaam en een plotselinge vrees bekroop hem toen hij dacht aan de eindeloze leegte in allo richtingen. Hij luisterde gespannen, niet wetend, wat hij kon verwachten, maar slechts de voortdurende stilte kwam terug. Hij dacht: Wat zou er gebeuren als een beer deze schuilplaats zou uit zoeken voor zijn wintertehuis Hij ritste de slaapzak open en graaide in zijn rugzak naar de revolver en toen 'hij het koude metaal vastgreep legde hij het naast zich neer en voelde zich meer op zijn gemak, zelfs met een dergelijk klein wapen. Hij ritste de slaapzak weer dicht. Zijn hart begon te bonzen alsof er gevaar dreigde en hij vroeg zich op nieuw af wat hem wakker had ge maakt. Misschien was de stilte per slot van rekening toch niet zo vol maakt. Er was iets, een soort bewe ging die hij daar in het donker kon voelen, ofschoon zijn oren dit loo chenden'. Hij lag gespannen in zijn slaapzak en greep de revolver stevig vast. Ten lange laatste kon hij de stilte, de duisternis en de knagende twijfel niet langer verdragen. Hij voelde in zijn zak, naar lucifers en streek er een aan tegen de rots. Hij hield de lucifer naar boven en keek in de kleine lichtcirkel. Een platte sneeuw vlok dwarrelde langzaam neer, ge volgd door een andere en nog een. Voor de lucifer uitgebrand was, zag hij de sneeuw op dc grond liggen, buiten de overhangende rits, een wit tapijt vormend met een pool van bij na drie centimeter hoog. Op dat ogenblik kwam voor de eerste maal de gedachte bij hem op terug te gaan naar de verongelukte Norse man en de vrienden die hij had ach tergelaten. HOOFDSTUK 8 Met een plotseling, schel gefluit baande de wind zich eindelijk een weg tussen twee blokken aan de bo venkant van de noordelijke muur, en voerde een dunne straal sneeuw met zich mee. De sneeuw raakte de hete schoorsteen, siste en verdween zon der een spoor. Niemand maakte een beweging om het lek te dichten voor het groter werd. Surrey speelde met het idee, de re paratie uit te voeren. Dat was in ie der geval niet te zwaar voor hem. Hij kon onder de sneeuw graven tot waar het mos groeide en het gat dichtstoppen of hij kon, als een tijdelijke maatregel, eenvoudig de pennen verplaatsen van een van de drogende rendierhuiden zodat de huid het gat zou bedekken. De strelende warmte van de kachel maakte echter dat hij niet graag opstond. Hij stelde de zaak uit en verplaatste zijn aan dacht naar de omgebouwde benzine tank in het midden van de kamer en naar de rossige vlammen die achter de opening laaiden. De kachel is het hart van de hut, dacht Surrey met een hernieuwde trots, die nog geen tijd had gehad om te verbleken. Deze en de schoor steen van plaat-aluminium waren zijn voornaamste bijdrage aan de bouw van de hut. Boven op de vlakke top van de kachel kookte en borrelde het water in een van de lichtmetalen bussen, waar noodrantsoenen in ge zeten hadden. Voortdurend heet wa ter, dacht Surrey ironisch. Hij zat men zijn benen gekruist op de ruw gehouwen, ongelijke vloer, veranderde zijn gedwongen houding en glimlachte automatisch een ver ontschuldiging toen hij tegen Grea- torex aanstootte, maar vond geen gemakkelijker houding. „Ja", zei Greatorex. Het leek alsof hen gedurende geruime tijd een woord gezegd had. „Wat we zouden moeten doen is een paar van die ge stoffeerde stoelen uit het vliegtuig slopen. Dit zou ik niet direct luxueus willen noemen. „Eh?" Hij liet zijn blik rond de ka mer gaan, zijn grote gezicht rood gekleurd door het vooroverleunen naar de warmtebron. De wind huilde en hij voegde er vlug aan toe: „Niet dadelijk, natuurlijk". Dahl die scheen te sluimeren aan de andere kant van de kachel, leunde op een elleboog. Prowse lag diep in zijn slaapzak een beetje verder de kamer in, zijn handen achter in zijn nek. Alleen Alison, die bij het scha mele licht van het in de deur ge bouwde raampje zat te naaien, scheen het niet nodig te hebben om dicht bij de kachel te zitten. Ze werk te zorgvuldig aan wat vroeger een slaapzak geweest was en nu een kle dingstuk werd dat ze bij zijn Eski- monaam noemdeeen adickey een gewatteerde jas met lange mou wen en een capuchon. Haar vingers glansden bleek, daar het meeste licht van achteren kwam. Al leen haar dampende adem verried hoe koud het bij dc deur was. Surrey werd eraan herinnerd dat hij eigenlijk uit twee mannen bestond de voorste warm en behaaglijk, de achterste koud en stijf. Om zijn ribben weer te proberen, haal de hij opzettelijk diep adem en hield hem in, wachtend op de pijn. Er kwam geen pijn. Opgelucht liet hij zijn adem schieten. Hij had er genoeg van, in de hut opgesloten te zitten. Hij wist dat de anderen zijn ongemakkelijke op sluiting deelden. Niemand van hen was gedurende de laatste drie dagen verder weg geweest dan het afdak te gen de oostelijke muur. Zelfs dat zou voor een vrouw moeilijker zijn dan voor een man en terwijl hij over deze intieme dingen nadacht, liet hij zijn ogen een ogenblik van Alison afdwa len. Maar ze konden hier toch niet voor eeuwig opgesloten blijven zitten! Hun toestand was veel erger dan gewone gevangenschap, waar in ieder geval in de eerste levensbehoeften voorzien werd. Een onuitstaanbare gedachte drong zich, met iets als terugkerende vrees, aan Surrey op. Voedsel om te eten, hout om te stoken waar moest het vandaan komen Er bestond geen tweede verdedigingslinie. Het was nooit eerder bij hem opgeko men, zoals nu, hoe gemakkelijk t was een bestaan te leiden; in een grote stad als Londen, of zelfs in een voor post als Chimo, overal binnen de op beurende omgeving van een beschaafd gebied. (Wordt vervolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 8