Ontwikkeling arbeidsreserve in Zeeland nog weinig rooskleurig Zeeuws Studiefonds nog te weinig bekend GENIET RUSTIG VAN EEN BORREL MELISKERKE WIL GEEN DEEL VAN MARIEKERKE WORDEN TERNEUZEN TELT THANS 1000 JEUGDNATUURWACHTERS" RDTER5EPT fcüTEm 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 7 MAART 1959 f'-iihiiÈ. :££££\£JI;1 ONDANKS DALING MET 324 Reserve hoog in rayons Oostburg, Tholen, Hulst en Middelburg Hoewel" de geregistreerde arbeidsreserve in Zeeland enigszins is gedaald van 5871 eind januari tot 5537 eind februari blijft de ontwikkeling echter weiaig rooskleurig. Hier treedt de ongunstige werkgelegenheidssi tuatie, die lange tijd gecamoufleerd is geweest door de uitvoering van ver schillende grote werken, steeds duidelijker aan het licht. Vooral een vergelijking met de overige provincies, die ongeveer eenzelfde peil heb ben bereikt als februari 1958, valt zeer ongunstig voor Zeeland uit. Dit Jaar zijn er ongeveer 900 werklozen meer dan in februari 1958! Het to taal aantal werklozen bedroeg dus 5537, dat is 95 per 1000 mannelijke loontrekkenden tegen 101 eind januari. Van dit aantal waren er 3841 ge heel werkloos en 1096 werkzaam op aanvullende werken. Met name in de rayons Oostburg, Tholen, Hulst en Middelburg bleef de arbeidsreserve zeer hoog. In Oostburg daalde zij van 1114 tot 1077 mannen, maar dat zijn nog al tijd 183 mannelijke loontrekkende Eer 1000. In Tholen daalde de ar- eidsresesrve van 650 tot 631 (171 per 1000), in Hulst van 672 tot 638 (116 per 1000) en jn Middelburg van 1004 tot 927 (107 per 1000). In Zeeland zijn thans in totaal 240 personen uit de werkloosheidswet naar de sociale voorziening „overge heveld". Opvallend is, dat Zeeuwsch- Vlaanderen het gewest Terneu- zen het grootste aantal hiervan voor zijn rekening neemt, namelijk 150, waarvan in Oostburg 70 en Terwijl in de overige rayons een 1 Hulst 60. In het gewest Goes is dit dalinp- intrad <'nf lint r-> tmn /Irme l«nt<ll O ïr» hof n-aiT'rt. f daling intrad, gaf het rayon een lichte stijging te zien. name lijk van 724 tot 752. Wat de be- drijfsklassen en beroepsgroepen betreft, daalde de werkloosheid in de bouwnijverheid van 1474 tot 1271. De grootste daling kwam hiervoor in de B.- en U.-sector, daar de woningbouw weer wat meer ter hand genomen werd. Voorts was er een daling te zien in de metaalnijverheid, namelijk van 196 tot 158, hetgeen een aanwijzing kan zijn, dat er wellicht in deze sector in navolging van de landelijke lijn een opleving komt. In deze land bouwbedrijven daalde de reserve van 1638 tot 1577 en in de groep losse arbeiders van 1004 tot 940. E.en analyse van de geregistreerde mannelijke arbeidsreserve leert, dat de sejzoenwerkloosheid daal de van 2600 tot 2400, de wrij vingswerkloosheid van 820 tot 670, terwijl de structuurwerk loosheid op 1500 en de conjunc tuurwerkloosheid op 150 gelijk bleven. De werkloosheid van min- der-gesehikten steeg weer met 20 tot 820. Stijging vraag De vraag naar mannelijke werk krachten onderging een vrij belang rijke stijging, voornamelijk het ge volg van de vraag naar arbeiders voor de aanleg van de delingsdijk voor Schouwen-Duiveland. De vraag steeg daarmee van 106 naar 259; de bouwnijverheid van 11 naar 127 en de landbouw van 9 naar 26 namen het leeuwendeel hierin voor hun reke ning. Het aanbod van vrouwen on derging een weinig belangrijke da ling, namelijk van 312 tot 297. Knaapje stak voor brommer rijweg over Donderdagmiddag omstreeks twee uur heeft de bromfietser P. W. B. op de Ventweg ter hoogte van de Piet Heinstraat een 3-jarig jongetje van de familie M. die op de Nieuwe Vlis- singseweg woont, aangereden. Dit ge beurde toen het knaapje plotseling voor de brommer de rijweg overstak. B. reed tegen het jongetje op, waar door beiden kwamen te vallen. Het knaapje moest in het ziekenhuis wor den opgenomen, terwijl B. geen ver wondingen opliep. Examens Te Breda slaagde voor het diploma couneuse-leidster mej. A. de Groot uit Eede. Vrijdagmiddag maakte de V.A.R.A. in Breskens een radio-reportage over de mogelijkheden van deze gemeente ale badplaats. Radioreporter Henk van Btipriaan interviewt hier de t>0'. itter van de plaatselijke V.V.V., de heer Moorlag. aantal 9, in het gewest Middelburg 65 en in het gewest Zierikzee 15. in Heinkenszand Begin volgende week zal een begin worden gemaakt met de aanleg van het sportveld te Heinkenszand. Dit werd meegedeeld in de vrijdagavond gehouden vergadering van de ge meenteraad, waarin voorts werd be sloten een bedrag van 400 be schikbaar te stellen voor de muziek vereniging „Euterpe". Van dit bedrag zal een drietal glas ramen in de muziektent worden aan gebracht. Dit werk zal door de leden van de muziekvereniging, die zich reeds eerder bij de bouw van de mu ziektent verdienstelijk maakten, wor den uitgevoerd. In deze vergadering, deelde de waar nemend burgemeester, de heer A. J. Andriessen mee, dat voor 1959 de gemeente een woningcontingent van zes is toegekend. Er zal een vei zoek uitgaan, om ver hoging van de basisbedragen van de algemene uitkering uit het gemeen tefonds. omdat de gemeentebegroting voor 1959 een tekort van 17.000 vertoont. ZELFSTANDIGHEID BOVEN ALLES Raad achte argumenten van G.S. niet overtuigend „Meliskerke moet Meliskerke blijven en niet met andere dor pen worden samengevoegd tot een nieuwe gemeente Marieker- ke". Dat is kort en bondig de mening van de gemeenteraad van Meliskerke, die in de vrijdag middag gehouden vergadering onder voorzitterschap van bur gemeester G. A. A. Arendse, unaniem het voorontwerp van wet op de herindeling der ge meenten op Walcheren „onaan vaardbaar" heeft genoemd. De raad is als één man van oordeel, dat Gedeputeerde Staten in hun toelichting op het voorontwerp niet overtuigend hebben kannen bewijzen, dat deze samenvoe ging noodzakelijk is. De raad van Meliskerke acht het in het belang van de bevolking ge wenst, dat de gemeente zelfstan dig blijft en zal dit standpunt in een schrijven aan G.S. kenbaar maken. Dit werd vrijdagmiddag besloten na dat tevoren een pre-advies van B. en W. inzake deze materie was behan deld. In dit pre-advies verdedigen B. en W. de wens om zelfstandig te blij ven. Zij achten dit noodzakelijk, om dat de geaardheid der bevolking van Meliskerke grote verschillen vertoont met die der bevolking van plaatsen als Grijpskerke, Serooskerke en Sint- Laurens. Er bestaat zelfs meer over eenkomst in geaardheid met de be volking van Westkapelle en Zoutelan- de dan met die van genoemde plaat sen, menen B. en W., die er verder op wijzen, dat hier geen verschillen in godsdienst, maar in karakter wor den bedoeld. B. en W. geven toe, dat een be stuursapparaat voor zes verenigde dorpen bezuiniging zou betekenen, maar tevens zijn zij van oordeel, dat deze bezuiniging niet opgaat ten aanzien van voorzieningen in het kader van openbare veiligheid, volksgezondheid, volkshuisvesting, openbare werken, onderwijs en der gelijke daar men met zes ver van elkaar verwijderde dorpskernen te maken zal hebben. Vermindeling van het aantal ambte naren acht het college eveneens een illusie, daar de gemeente Mariekerke evenzeer hoge eisen zal stellen voor wat het bestuur betreft. Voorts wijzen B. en W. er op, dat de minister op 6 november voor de Tweede Kamer o.m. verklaarde: „Ik heb er dus niet op aangedrongen al lerlei kleine gemeenten op te heffen; ik zou de samenvoeging van kleine gemeenten willen beperken tot die ge meenten, welke staan voor een taak, die hun krachten te boven gaat". Onder meer op deze uitspraak ba seert Meliskerke zijn wens zelfstan dig te blijven. B. en W. achten de nieuwe gemeente Mariekerke zeker niet beter in staat om een goed ver- zorgingspeil te handhaven dan de huidige gemeente Meliskerke, voor zover het deze laatste gemeente be treft althans. Meliskerke heeft er evenveel recht op om zelfstandig te blijven als Veere, Nieuw- eu Sint-Joosland, Westkapelle en Arnemuiden en om dit aan te tonen wijzen B. en W. op de inwoneraantallen van deze gemeenten, die respectievelijk on geveer 1000, 1200, 2300 en 2800 be dragen. Mening van de raad De raad ging met. bovenstaande ar gumenten volmondig akkoord, het geen bovendien bleek uit de beschou wingen, waarin de raadsleden hun meningen uitten: DE HEER W. DE BUCK (A.R.): „Het is met hoge heren slecht kersen eten en volgens mij hebben deze he ren reeds besloten om de voorgeno men herindeling door te voeren, on geacht de mening van de bevolking. Toch mogen wij niet wijken. Het is onze plicht om te blijven vechten voor zelfstandigheid. G.S. persoonlijk kennende, moet er volgens mij toch een minderheid bij hen bestaan, die er anders over denkt. Ik betreur het ten zeerste, dat weer zo met de plat telanders wordt gesold. Ongetwijfeld zal deze samenvoeging worden ver wezenlijkt, want het gaat toch maar om een agrarisch gebied. Het is ech ter te hopen, dat we dan weer een vakbekwaam burgemeester zullen krijgen". DE HEER A. PROVOOST (S.G.P.): „Wij willen Meliskerke houden. De noodzaak van samenvoeging is niet anders dan een gevolg van een door de regering opgedrongen wel vaart, terwijl die niet bestond. Na moet er bezuinigd worden en moe ten wij er voor boeten". „Ik ben er echter van overtuigd, dat zo'n grote gemeente nimmer een goed verzorgingspei] zal kunnen bereiken en mede daarom acht ik deze plan nen onaanvaardbaar. DE I1EER P. SINKK (A.R.): „We zijn wel de op één na kleinste ge meente, maar we zijn altijd prima be stuurd. Straks echter zullen we een vergeten, minderheid zijn in zo'n groot gebied. We mogen onze zelf standigheid niet vrijwillig prijsge ven". I»E HEER J. KOENE (C.H.) kort en bondig: „Het voorontwerp is onaan vaardbaar. Zoals het nu is, is het al tijd goed gegaan". Aldus de mening van de raad over de herindeling gemeenten. De raad gaf voorts nog B. en W. machtiging om een kasgeldlening van 75.000,— te sluiten bij de instelling, die de gunstigste voorwaarden biedt. Be zwaarschriften tegen tagatie van de schadevergoedingen voor eigendom men in het uitbreidingsplan werden In besloten vergadering behandeld. Aantrekkelijke feestavond van a.s. kleuterleidsters Met een aantrekkelijk programma is vrijdagavond de leerlingenvereniging „Con Brio" van de opleidingsschool voor kleuterleidster, verbonden aan de chr. kweekschool te M.'burgt in het Schuttershof voor het voetlicht getreden. Deze feestavond van de a.s. kleuterleidsters bestond uit een „hoofdprogramma", dat de opvoering van het toneelstuk „De voetbalpool" van Arnold Ridley bevatte, en een „bijprogramma", dat bestond uit zang, ballet en declamatie. Met beide onderdelen zijn de kwekelingen erin geslaagd om hun publiek op aange name wijze bezig te houden. Voor de opvoering van het „hoofd programma" hadden de meisjes in te genstelling tot vorig jaar, toen zij zelf de manenrollen voor hun reke ning namen, de hulp ingeroepen van enkele mannelijke aanstaande colle ga's van de christelijke kweekschool. En dat is het geheel zeker ten goede gekomen, waarmee wij overigens de dames in de vertolking van hun man nenrollen niets te kort willen doen. In elk geval bood „De voetbalpool", waarin de hoofdprijs van de pool aan de neus van de familie Stafford voor bij gaat omdat het poolformulier ach teraf niet ingeleverd blijkt te zijn. zo wel de uitvoerenden als de bezoekers veel genoegen. Het was plezierig ge schreven en het bood veel stof tot lachsalvo's. Vooral in het tweede en derde bedrijf hebben de kwekelingen de vlotte tekst dankbaar aangegre pen om zich met vaart en verdien stelijk spel door de poolverwikkelin- gen heen te worstelen. Lien Kamermans en Frans Meijaard was de taak opgedragen om het echt paar Stafford op de planken te zet ten en zij deden dat op vaardige wij ze. Vervolgens was de rol van het nichtje Jacky Wil Surink „op het lijf" geschreven; op voortreffelijke wijze gaf zij deze impulsieve „teenager" gestalte. Dia Fregeres deed als de dochter Carol zeker niet voor haar onder en haar tegenspeler Jan van Rooijen zette op kundige wijze 'de se cure Marthin Latham in de schijn werpers. Suus Francke was een goe de oma Stafford, Anneke Groeneberg speelde een dienstbode, Frans Roelof- sen de zoon Denis en Wim Huisson een inspecteur. De regie was in uit stekende handen van de heer P. A. Bouwense, de grime van Iz. P. Lo- rier voldeed eveneens. Een aparte eervolle vermelding mag nog uitge reikt worden voor de decors. De hoofdmoot van het „bijprogram ma" vormde ontegenzeggelijk de bal- letimprovisatie „De spin en de vlin der", die op voortreffelijke en sug- festieve wijze door Wil Surink en Dia 'regeres uitgevoerd werd. Doch ook de koorzang onder leiding van de heer Jan Rijn was het aanhoren ten Volle „Ilf kan jullie de ver heugende mededeling doen, dat Temeuzen op het ogenblik 1000 jeugdnatuurwachters telt", zo sprak vrijdag middag de voorzitter van de Terneuzen»© afdeling, de heer S. W. Henry, tot de ruim tweehonderd kinderen, die in het jeugdgebouw waren samengekomen om officieel te worden geïnstalleerd. Deze installatie werd verricht door de burge meester van Terneuzen mr. P. H. W. F. Teile gen, die van iedere la gere school er wa ren tien scholen uit Terneuzen en Sluiskil vertegenwoordigd twee kinderen het in signe opspeldde en feli citeerde. Aan de ern stige gezichten der meisjes en jongens was duidelijk te zien, dat zij zich van hun taak, te allen tijde de natuur te helpen beschermen, ten volle bewust waren! Burgemeester Teilegen bracht in een korte toe spraak tot uiting, dat ook het gemeentebe stuur het belangrijk vindt dat zoveel kinde ren tot de jeugdnatuur- wacht toetreden. Hij hoopte, dat daardoor ook weer meer belang stelling en zorg zal worden gekweekt voor de gemeenteplantsoe nen. Bovendien vond hij het belangrijk, dat de jeugd reeds op deze leeftijd de kennis op doet van hetgeen er groeit en bloeit in de natuur. Hij sprak da wens uit dat de kinde ren veel plezier van hun jeugdnatuurlid maatschap zullen bele ven. Do directeur van de Stichting Natuur en Jeugd, de heer C. H. Voorhoeve, was voor deze officiële installa tie uit Den Haag geko men. Op een voor de kinderen populaire wij ze zette hij uiteen, wat er na deze installatie van de leden wordt ver wacht. Na het officiële gedeel te kregen de kinderen een traktatie aange boden, waarna enkele fraaie kleurenfilms over de natuur werden waard. Ook hier bleek, dat de koor zang op de beide Middelburgse kweekscholen op een hoog niveau staat. Patty Tiber en Janny Viole namen de declamatie voor hun reke ning. Rest nog te vermelden, dat er vóór de pauze een verloting gehou den werd en dat voorzitster Riet Wis se zich op voortreffelijke wijze van haar plichten als zodanig kweet. (Advertentie) n&ë faeetf-tieet ts voor mond- en -keelontsmetcing ONDANKS UITGEBREIDE PROPAGANDA In afgelopen studiejaar 60 aanvragers geholpen „ONDANKS DE uitgebreide propa ganda, die na de oprichting gemaakt is, zijn er nog te veel mensen, die van het bestaan van het Zeeuwse Studiefonds niets afweten. Zelfs pro minente onderwijsfiguren niet. Daar om zijn zelfs alle aanvragen van een vooraanstaande Zeeuwse school vo rig Jaar te Iaat in behandeling ge nomen", Dit vertelde ons Gedepu teerde, mr. dr. A. J. J. Mes, voorzit ter van de stichting Zeeuws Studie fonds tijdens een perconferentie, die vrijdag in het kantoor van de stich ting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk te Middelburg ge houden is. Om deze onwetendheid weg te nemen en de mogelijkheden, die het Zeeuws Studiefonds biedt zo breed mogelijk bekend te maken, heeft mr. Mes de doelstellingen van het fonds uiteengezet. Het Zeeuws Studiefonds beoogt jon ge mensen te helpen bij de voortzet ting van hun studie. Hiertoe worden renteloze voorschotten verstrekt. In sommige gevallen hoeft de toelage niet terugbetaald te worden. In aun- merking komen jonge mensen, die over een meer dan gemiddelde aanleg beschikken. Indien men voor een renteloos voorschot in aanmerking wenst te komen, moet bij het secre tariaat in het kantoor van de stichting Zeeland een verzoek worden ingediend. Die aanvragen moeten zo vroeg mogelijk, uiterlijk vóór 1 mei aan het volgende cursusjaar vooraf gaande, ingediend zijn. Daarnaast is men verplicht vóór 1 februari een verzoek om een studietoelage aan het rijksbureau voor rijks- studietoelagen te richten. De for mulieren voor het aanvragen van deze laatste toelage zijn op alle scholen aanwezig. Mr. Mes wees er op, dat het aanbe veling verdient om reeds vroeg, om streeks Kerstmis, de voorschotten bij het Zeeuws Studiefonds aan te vra gen, ook al doet men pas in juni examen. Het fonds kan geen uitke ring doen, als het op een bepaald tijdstip niet weet hoeveel aanvragen er zijn, aldus Gedeputeerde Mes. Hij stipte ook nog aan, dat vele ouders van mening zijn, dat een eenmaal op gegeven richting ook per se gevolgd moet worden. „Er bestaat geen enkele binding door het invullen van het formulier", zo verklaarde hij. Doordat in het dagelijks bestuur al le schakeringen regionaal ver tegenwoordigd zijn, is het voor het Zeeuws Studiefonds mogelijk om veel meer mensen te helpen, die nooit de rijksnormen kunnen halen. Overi gens is het gebleken, dat zij, die in 1957 aan een renteloos voorschot ge holpen zijn, zodanig hnn stndic zijn begonnen en hebben gevolgd, dat zij na een jaar door bet rijk zijn over genomen. Het Zeeuws Studiefonds wordt ge subsidieerd door de provincie met 15.000 en door het merendeel der Zeeuwse gemeenten met ca f 12.000 per jaar. Voor het studiejaar 1957 1958 werden 45 aanvragen behandeld en 26 toelagen verstrekt tot een to taal van f 20.882. Voor het studie jaar 19581959 kwamen 132 verzor- ken om een toelage binnen, terwijl aan 60 aanvragers een renteloos voorschot werd verleend tot een to taal van f 44.980. Wegens studieprestaties, finan ciële omstandigheden en andere redenen werden 25 verzoeken om steun afgewezen, terwijl er 40 in getrokken moesten worden we gens voldoende rijkssteun en an dere redenen. Op 7 aanvragen werd de beslissing aangehouden In 92 gevallep verleende alleen het Zeeuwse Studiefonds steun, in 6 gevallen het fonds plus rijkestu dietoelage en in 2 gevallen het fonds met medewerking van an deren. Trein reed bij Kruiningen op een transportband De trein van 22.28 uit Vlissingen Is donderdagavond om even elf uur na bij Kruiningen op een over de spoor rails liggende transportband gereden, waardoor ernstige vertraging ont stond. De transportband wordt normaal ge bruikt bij het laden en lossen van kolen, hetgeen op een zijspoortje ge beurt, tussen de overweg en het sta tion. Dooi tot nu toe onbekende oor- zaak is de band op de rails terecht gekomen met het gevolg, dat de laat ste trein uit Vlissingen het obstakel op zijn weg ontmoette. De trein werd beschadigd en kon niet meer op eigen kracht verder rijden. Toen kort daar op de laatste trein naar Vlissingen van Roosendaal uit in Kruiningen ar riveerde, werd een treinstel afgekop peld, dat de gestremde passagiers naar Brabant reed. Omstreeks drie uur 's nachts ls de kapotte trein naar Roosendaal overgebracht. Arbeider te Rilland-Eath tussen wagens bekneld Op de boerderij „Middenhof" van de maatschappij „De Bathpolders" te Riiland-Uath gebeurde donderdag middag een vrij ernstig bedrijfsonge val, waardoor de landarbeider C. de Leeuw met ernstige inwendige ver wondingen in het ziekenhuis Oostwal te Goes moest worden opgenomen. Hef ongeval ontstond doordat een vrachtauto van de coöp. in- en ver koopvereniging te Wemeldinge, ge laden met kunstmest, achteruit het erf van de boerderij opreed. Vermoe delijk heeft de chauffeur de landar beider De Leeuw niet opgemerkt. Deze stond namelijk achter een ban denwagen lege zakken uit te kloppen. De heer De Leeuw raakte bekneld tussen beide wagens. IJlings toege schoten arbeiders waarschuwden de chauffeur van de vrachtauto. Toen de auto hierop vooruit reed, werd de heer De Leeuw nogmaals tegen hot wegdek geslingerd. Dokter J. A. Kamps uit Rilland-Bath constateerde vrij inwendige kneuzingen en Het het slachtoffer per ambulance naar het ziekenhuis vervoeren. Wat de verdeling der aanvragen naar het niveau der opleiding betreft, kwamen 29 aanvragen voor hoger onderwijs. 78 voor middelbaar onder wijs en 25 voor voortgezet onder wijs. Een technische opleiding wens te 29 een onderwijzersopleiding 37 en overige opleidingen 34 In het studiejaar 19581959 werden aanvragen behandeld uit 48 van de. 101 Zeeuwse gemeenten tegen 26 het studiejaar daarvoor. Uit Noord- Zeeland kwamen 14 aanvragen (vo rig studiejaar 3), uit Midden-Zeeland 77 (23) en uit Zeeuwsch-Vlaanderen 41 (19). Ongeveer de helft van de aanvragen voor het afgelopen studie jaar werd dus toegewezen, terwijl het gemiddeld toegekende renteloos voorschot f 750 bedroeg. Het geven van een prognose met be trekking tot de toekomstige ontwik keling van het fonds is zeer moeilijk, aangezien onvoldoende .ervaringscij fers bekend zijn. Op grond van het aantal gegevens zou nu>n het aantel aanvragen in de toekomst op drea 300 kuhnpn stellen. Mr. Mes hoopte tot slot, dat al de kringen, die sym pathie hebben voor het Zeeuws Stu diefonds, metterdaad tot financiële steun zullen overgaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 4