PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT de BILT Britse premier, Macmillan, maakt reis naar Parijs, Bonn, Ottawa en Washington Burgemeester Brandt op de thuisreis Colijnsplaat als vissershaven voor dertigtal schepen SENATOR FULBRIGT VOOR GEREGELDE TOPCONFERENTIES RADIO-ACTIVITEIT STIJGT DOOR KERNONTPLOFFINGEN 202e jaargang - no. 56 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: .W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 7 maart 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.„Brieven of edres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 8546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorstsfcr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneiizen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. VOOR UITBRENGEN VAN VERSLAG Harold Macmillan, de Britse premier, zal op 19 maart naar Washington vliegen voor overleg met president Eisenhower over zijn recente reis naar Moskou, zo is vrijdag in Londen bekendgemaakt. Eisenhower heeft de Britse premier uitgenodigd voor informele besprekingen, die enige dagen zullen duren. Macmillan zal worden vergezeld door zijn minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd. Lloyd zal de premier ook vergezellen als deze maandag naar Parijs gaat voor besprekingen met generaal De Gaulle en premier Debré. Donderdag of vrijdag reist Macmillan naar Bonn voor overleg met bondskanselier Adenauer. Premier Macmillan heeft de uitnodiging van premier Diefenbaker voor een bezoek aan Canada aan vaard. De Britse premier zal nu met zijn minister van buitenlandse za ken Selwyn Lloyd op 17 maart uit Londen vertrekken naar Ottawa, waar hij de volgende dag besprekingen zal voeren met zijn Canadese ambt genoot. Macmillan heeft vrijdag op een diner in de Noordierse stad Bel fast verklaard van mening te zijn dat zijn Russisch bezoek misschien „de weg naar onder handelingen in wijdere kring" heeft gebaand. „Ik ben er zeker van dat dergelijke onderhande lingen moeten volgen indien men gevaarlijke situaties wil vermijden", aldus de premier. Hij verklaarde dat hij gedurende zijn bezoek zich zeer 'bewust was van de grote inspanning van de Russen om hun economie en le vensstandaard te verhogen. Een conflict zou dat werk geheel ver nietigen, beide hebben we groot belang bij vrede. „Zorgelijk" President Eisenhower heeft vrijdag met de fractievoorzitters van repu blikeinen en demoeraten uit de se naat en het Huis van Afgevaardig den het vraafstuk-Berïtjn bespro ken. Verkiezingen Een groepje Nederlanders heeft een merkwaardige open brief gericht aan de Nederlandse poli tieke partijen. Behalve de brief is ook het groepje zelf merkwaardig, want het bestaat uit schilders, roman schrijvers, filmvervaardigers, archi tecten, enz. kortom uit lieden, die nogal van het artistieke hondje ge beten zijn. Zij beklagen zich er over, dat geen enkele politieke partij in Nederland een program bezit, dat spreekt tot hun gevoel, hun verstand of hun ver beelding. Met duidelijke spijt consta teren zij, dat er geen scherpe scheids lijn meer is tussen rechtse en linkse partijen, geen linkerzijde, die het monopolie bezit van de sociale recht vaardigheid en geen rechterzijde, die ,,de arbeidende bevolking wil beroven van haar sociale voorzieningen". De idealen van onze politieke partijen stammend uit de 18e en de 19e eeuw zijn schimmen geworden. Het groepje meent tenslotte, dat lus teloosheid de verkiezingen kenmerkt en dat zeer velen zonder overtuiging naar de stembus gaan. Uit het feit, dat dit artistieke clubje zijn open brief heeft rondgezonden aan velerlei adressen moet men afleiden, dat zij de ogen willen openen van de leiders der ingeslapen politieke partijen en dat ze zelf menen een nieuw en waarschuwdend geluid te laten ho ren. Welnu, nieuw is dat geluid zeker niet. Er zijn altijd groepen geweest, die met een zekere lusteloosheid het politieke en sociale leven hebben ga degeslagen. Vooral de mensen, die scheppend artistiek werk verrichtten, plaatsten zichzelf ook in het verle den gaarne naast de „geordende" maatschappij. Een enkeling stortte zich weieens in een extreme politieke partij, maar de rest kon geen aan knopingspunt vinden tussen politiek en kunst. Zij behoorden tot de „kleurloze mid denstof" of wat men in het Engels wel eens noemt „the floating vote", de drijvende stemmen. Die kleurloze „middenstof" is er altijd geweest en zij zal er vermoedelijk tot in de verre toekomst blijven. Wanneer historici vertellen, dat in de geweldige strijd, die Nederland in de zestiende en zeventiende eeuw tegen Spanje voe - de, maar een derde deel van het toen malige Nederlandse volk actief was, dan wijst dat niet op een felle po litieke belangstelling in die dagen! En wanneer in de negentiende eeuw een meer intense strijd in Nederland wordt geleverd, dan speelt die strijd zich af in een kiezerskorps, dat o zo klein was, want van algemeen kies recht was geen sprake! Men mag rustig aannemen, dat ook toen twee derde deel v*an het Neder landse volk maar matige belangst ling voor de politieke strijdvragen had. Op zichzelf zit in dat verschijnsel geen kwaad. Indien ongeveer een derde deel van een volk politiek- (Zie slot pag. 3 kol. 1) Na afloop van de bijeenkomst deelde de voorzitter van de senaat, Sam Rayburn mede, dat republikeinen en democraten het volkomen eens wa ren. De democratische fractieleider van de senaat, Lynden B. Johnson, noemde Berlijn een „zorgelijke" kwestie. „Wij zullen niet zwichten voor pressie", zo voegde hij hier aan toe. Senator William Fulbright, voorzitter van de senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen, meent dat men periodiek topconferenties dient te houden. „Wellicht twee keer per jaar. Ik geloof dat wij topconferen ties moeten aanvaarden als een ge woon onderdeel van onze diplomatie; ke betrekkingen", zo verklaarde hij donderdagavond in een radio-vraag gesprek. Fulbright zou er de voorkeur aan geven als voor dergelijke confei-en- ties geen officiële agenda werd op gesteld. Mogelijk zou aan het eind van het topoverleg zelfs geen offi cieel communiqué moeten worden uitgegeven. De senator was welis waar niet erg optimistisch gestemd over de mogelijke resultaten van dergelijke conferenties. Bondskanselier Adenauer van W. Duitsland heeft gisteren in een buitengewone vergadering van de ministerraad verslag uitgebracht over de besprekingen die hij en minister Von Brentano in Parijs gevoerd hebben met president De Gaulle, premier Debré en minister Couve de Murville van buitenland se zaken. Bufferzone De Westduitse regeringswoordvoer der heeft vrijdag te Bonn op een persconferentie verklaard dat de Westduitse regering tot nu toe nog weinig voor gedeeltelijke ontwape ningsplannen heeft gevoeld, hetgeen vandaag de dag nóg zo is. De kwes tie van eën bufferzone is in de Pa- rijse besprekingen tussen Adenauer en Franse leiders ter sprake geko men en over dit onderwerp was men tot overeenstemming geraakt. Ook over de noodzaak van blijvende westelijke eenheid was men het vol komen eens geweest. Dit achtte men van des te meer belang met het oog op Russische stappen zoals het aan bod tot bilaterale niet-aanvalsverdra- gen. De woordvoerder noemde het de taak van de westelijken om deze po gingen tot splitsing van de weste lijke mogendheden tegen te gaan. Desgevraagd verklaarde de woord voerder dat de Eritse regering niet over de Franse en Westduitse in zichten inzake een bufferzone na de Parijse besprekingen was inge licht. Bezoek Aan het hoofd van een door de Britse socialisten uitgenodigde dele gatie zal deze maand Mikhail Soes- low, secretaris van de Russische communistische partij en een van de belangrijkste figuren achter de schermen van de Russische buiten landse politiek, een bezoek aan Lon den brengen. Gezaghebbende waarnemers veron derstellen dat Soeslow door het Kremlin is afgevaardigd om de En gelse regering te polsen wanneer de ze, na het overleg met de bondge noten, belangrijke beslissingen moet nemen over de verhouding met Rus land en de kwesties Berlijn en Duits land. In Rhodos zijn Grieks-Joego-Slavisclie besprekingen gehouden, tussen premier Karamanlis en maarschalk Tito. De bespre kingen droegen een vriendschappelijk karakter. Tijdens een receptie, welke na de besprekingen werd gehoudenmoest mevr. Jovanka Tito (links) natuurlijk even haar gouden arm band - een geschenk van de stad - aan mevr. Amalie Kara manlis (rechts) laten zien. COMMISSIE VAN EURATOM: Huidig gemiddelde beneden basisnormen De toeneming in het gehalte van de radio-activiteit in de lucht boven West-Europa mag zeker niet wor den toegesclireven aan de radio actieve afvalstoffen welke afkomstig zijn van in de zes landen van Eura tom gelegen installaties voor de kern energie. Zij schijnt moeilijk anders te kannen worden uitgelegd dan als een gevolg van de radio-actieve neer slag welke wordt veroorzaakt door kernontploffingen. Aldus luidt het antwoord van de commissie van Euratom op een door de heer S. A. Posthumus (Neder land) gestelde vraag over de ge grondheid van persberichten volgens welke de radioactiviteit van de lucht en van de neerslag sterk gestegen is, met name in de maand januari. „De huidige gemiddelde waarden voor de radioactiviteit van de lucht blijven beneden de in de basisnormen van Euratom vastgestelde waarden; maar de voortdurende stijging, welke sedert meer dan een jaar wordt ge registreerd, brengt mede dat het Eu ratom en de instanties van de lid- piiiiiiiiiiiiiiiiinniiiniiim Vrij zonnig, maar minder zacht (Van onze weerkundige medewerker) §1 H Tot nu toe hebben alle dagen van deze lentemaand nog een flink boven normaal gelegen temperatuur laten zien. Door- dat in de hogere luchtlagen n koudere lucht binnenstroomde, kwam het op tal van plaatsen ee tot een regen of onweersbui, n Een depressie bij Engeland ee neeijit in betekenis af en trans- ee porteert nog wat onstabiele m ee lucht naar ons land, waarin en- n ee kele buien voorkomen. Met de ee zuid-westen wind wordt gelei- ee ee delijk iets koudere lucht aan- n H gevoerd, zodat de middagtem- peraturen bij ons tussen 9 cn 11 graden Celsius schommelen ee wat voor begin maart toch nog aan de hoge kant is. De zon- ee" nige perioden zullen tijdens ee het weekend de overhand kun- M nen hebben, zodat wij vergele- ken met verleden jaar, toen ee er nog sneeuw viel en er s nachts vorst voorkwam, een linke voorsprong behouden. <oudc lucht met sneeuw tref- 'en wij alleen nog in Rusland ian. ee linminiiiiniiimiiiiiiiii staten bijzonder veel aandacht aan dit vraagstuk moeten wijden", aldus het antwoord. „Een vergadering van deskundigen van de zes landen, waartoe in ja nuari 1959 door de commissie werd besloten, zal in april te Brussel wor den gehouden en deze zal nagaan op welke wijze de methoden voor de controle en de bepaling van de radio activiteit van het water, de lucht en de bodem met elkaar in overeenstem ming kunnen worden gebracht en hoe de resultaten moeten worden ge ïnterpreteerd. De waarnemingsnetten van de zes landen der gemeenschap zijn NA WERELDREIS VAN VIER WEKEN ^bemoedigende bewijzen van solidariteit ontvangen" De burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt, heeft vrijdag in Wenen verklaard: Als Oost-Duitsland een afzonderlijk vredesverdrag met de Sowjet-Unie sluit, zou de enige mo gelijkheid voor West-Berlijn zijn, formele eenmaking met West-Duïts- land. Brandt is thans op de terugreis na een propagandabezoek van vier weken aan Amerika, Canada en ver scheidene Aziatische landen. thans voldoende uitgerust om de openbare gezondheidsdiensten van ieder land op de hoogte te doen zijn van de waarnemingen. In sommige landen moet de verbin ding nog worden tot stand ge bracht tussen de waarnemingssta tions en de gezondheidsautoritei ten, opdat deze inlichtingen pre- cieser en vollediger worden, dan tot dusver het geval was. Hij zei dat een afzonderlijk vredes verdrag tussen de Sowjet-Unie en Oost-Duitsland de toestand niet zou verlichten maar de verdeling zou toe spitsen en de gehele wereldsituatie zou doen achteruitgaan. Over de rede van Kroesjtsjew in Leip zig zei hij zijn landgenoten altijd te hebben verzekerd dat hij niet geloof de in de tijdgrens van 27 mei die de Russen hadden gesteld. Wij heben deze datum nooit op onze agenda gezet omdat wij vertrouwen hebben in onze vrienden over de ge hele wereld. Ik geloof dat er ónder handelingen zullen worden gevoerd om de kwestie-Bertijn op te lossen en dat West-Berlijn uiteindelijk de huidige crisis te boven zal komen. Brandt zei bemoedigende bewijzen van solidariteit van de Amerikanen te hebben ontvangen. Indiase rege ringsfunctionarissen hadden hem verzekerd dat geen van de vier grote mogendheden in de Kwestie-Berlijn eenzijdig zou mogen optreden en dat geen oplossing zou worden goedge keurd die ingaat tegen de wil van de bevolking van Berlijn. ADVIES VAN COMMISSIE: Omschakeling op de kleine zeevisserij wordt aanbevolen Zoals bekend zullen als gevolg van de uitvoering van liet Drie-Eilanden- plan voorzieningen nodig zijn voor de in Veere gestationeerde vissersvloot. Het provinciaal bestuur van Zeeland heeft indertijd een commissie inge steld, die tot taak kreeg dit probleem te bestuderen. Deze commissie, die onder leiding stond van het lid van Gcd. Staten, de lieer M. J. van Poelje, heeft in enkele rapporten het resultaat van haar studie vastgelegd. Zij is van oordeel, dat Colijnsplaat het meest in aanmerking komt om tot de afsluiting van de Ooster- schelde als thuishaven van de (tot dusver in Veere gestationeerde) vissersvloot te dienen. De grote meerderheid van de vissers deelt,, naar uit een onderzoek gebleken is, deze mening. Teneinde de verplaat sing van de vloot mogelijk te ma ken, zijn verschillende maatregelen nodig. In de eerste plaats zal in of na bij Colijnsplaat een haven met een capaciteit van dertig vissers schepen gereed moeten worden gemaakt. Het verdient naar het oordeel der commissie aanbeve ling er tevens een vismijn te ves tigen. Om de vissers een compen satie te verschaffen voor het ver lies, dat zij zullen leiden door de vergroting van de afstand tussen de visgronden en de aanvoerlia- ven, dienen de betrokkenen te worden vrijgesteld van de beta ling van mijnrecht. Vergoeding Voorts zullen de vissers en de overi ge leden der bemanning een verhuis kostenvergoeding of (bij wijze van overgangsmaatregel) een vergoe ding voor extra-vervoerskosten van de woonplaats (Veere of Arnemui- den) naar Colijnsplaat moeten ont vangen. In het belang van de Zeeuwse visse rij in het algemeen en van de Veer- se vissersvloot in het bijzonder dient, naar de mening van de commissie, overschakeling op de kleine zeevis serij te worden gestimuleerd. Daar toe zullen onder meer kredietfacili teiten voor de verwerving van grote re schepen en een tegemoetkoming in de aanloopkosten, die met de over schakeling gepaard gaan, nodig zijn. Ook voor de verbetering van de schepen voor de garnalenvisserij znllen kredietfaciliteiten nodig zijn. Scholing Om de te treffen maatregelen zo ef fectief mogelijk te maken is scho ling van de vissers van groot belang. De commissie wil daarom de gele genheid scheppen om een aanvullen de zaterdagmiddagcursus (b.v. ge durende twee jaar) in te stellen voor degenen, die de garnalenvisserij wil len blijven uitoefenen.- Degenen, die zich op de kleine zee visserij willen toeleggen, zullen de mogelijkheid moeten hebben om met vergoeding van fe derven komsten gednreude vijf a maanden een omscholingscursus volgen. Dit zal kunnen geschieden- aan de visserijschóól te Vlissingen. Ged. Staten hebben zich met het ad vies verenigd en dit ter kennis ge bracht van de commissie ex artikel 8 der Deltawet (schadevergoedings- commissie). Oester- en mossel cultuur Door de uitvoering der Deltawer ken wordt echter niet alleen de garnalenvisserij getroffen, maar ook reeds de oester- en mossel cultuur, die beoefend wordt van Yerseke en Bruinisse uit. De scha de aan deze cultures vormt een geheel eigen probleem en daarom heeft het provinciaal bestuur van Zeeland daarvoor een afzonderlij ke commissie ingesteld, die even eens onder leiding van de heer Van Poelje staat. Deze commis sie heeft onlangs Ged. Staten een rapport over een methode ter be paling van de scliade aan de oes ter- en mosselcultuur uitgebracht. Ged. Staten verwachten, dat de pubiikaiie van dit rapport spoe dig kan worden tegemoet gezien. KORTE PREDIKATIE IN EET ONTHULLENDE LICHT „Toen zij Jezus gevangen geno men haddenvoerden zij Hem weg.... en Petrus volgde va» ver re. Toen zij een vuur hadden aangelegd,ging Petrus tus sen hen in zitten. En in het licht van het vuur zag een slavin hem zitten en keek hem scherp aan en zeide: Ook die tvas bij Hem! Maar hij loochende het en zeide: Vrouwj ik ken Hem niet!" (Due. 22:5$-62). Op het schilderij, dal Rembrandt hiervan maakte, verving hij het vuur door een licht in de hand van de vrouw. Het ging Rembrandt minder om de letter dan om de zin van de bijbelse verhalen, die hij weergaf en in dit geval wilde hij wijzen op het lichtdat op Petrus valt. Hij had ge lijk, want dat licht is voor de om standers de aanleiding om zich af te vragen: ,Js dat nu iemand, die bij Hem hoort?" Meestal interesseert het geen mens bij wie of wat wij -wil len horen, tenminste zolang hun be langen daardoor niet worden ge raakt. Maar opeens kan er iets plaats hebben, waardoor het licht van een gebeurtenis onthult, wie en wat wij eigenlijk zijn. Zo kan iedere situatie van het leven ons voor het probleem stellen, dat wij Christenen zijn. Dat is het dagelijkse probleem van velen, die tot de redactie van een krant behoren: -welke berichten ne men we op en in wélke vorm moeten toe ze brengen? Het is het probleem van U en mij in de ontelbare situa ties, waarin het leven van alledag ons brengt. Een'probleem? Ja, want de gebruikelijke veroordeling van Petrus betekent, dat wij zélf nim mer de neiging hebben gevoeld te zeggen: Christenzijn is best, maar dan moeten de omstandigheden ons dat ook mogelijk maken! Petrus heeft zich later diep geschaamd; dat ivas toen hij het verschil had ont dekt tussen echte en valse schaamte. Misschien staat V, die dit leest, op dit moment ook. in het licht van een bepaalde gebeurtenis. Dat zou U kunnen helpen ook Uzelf in het juis te licht te zien: Ook wij behoren bij Hem! Of niet? Hem! Of niet? Vlissingen. N. van de Wall. De Russische P.T.T. heeft een post zegel ter nagedachtenis van de com munistische Franse atoomgeleerde Frederic Joliot-Curie uitgegeven. Voorts zal zij herdenkingszegels met beeltenissen van de Schotse dichter Robert Burns geboren in 1759 en de Zweedse schrijfster Selma La- gerlöf 1858-1940 uitgeven. VERWACHT. Geldig tot hedenavond WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt met op de mees te plaatsen enkele buien. Overwegend matige wind tussen zuid en zuidwest. Dezelfde of iets lagere temperaturen. ZON EN MAAN 8 maart Zon op 7.13 onder 38.30 Maan op 6.32 onder 17.46 9 maart Zon op 7.10 onder 18.32 Maair op 6.57 onder 18.52

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1