Tentoonstelling „Het ideale huis../' Zandkreek-conferentie van de Ned. Hervormde Kerk KLANKBORD VERDERE VERBETERING VAN TOESTAND OP ARBEIDSMARKT DRONKEN GEWICHTHEFFER MAAKTE REL IN CABARET ZATERDAG 7 MAART 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 DEPARTEMENTALE CIJFERS BEKENDGEMAAKT Werkloosheid gedaald in bouwvakken, landbouw en metaalindustrie In de maand februari 1959 is niet al leen de totale geregistreerde arbeids reserve van mannen gedaald (van 137.844 tot 130.595, zoals reeds ge meld), maar ook het voor het seizoen gecorrigeerde cijfer van de gere gistreerde arbeidsreserve, en wel van 84.000 tot 77.000. Weliswaar is dit laatste cijfer geflatteerd door de zeer gunstige weersomstandigheden aan liet eind van de maand februari, doch uit verschillende berichten blijkt, dat niettemin van een duidelijke verder gaande verbetering van de situatie op de arbeidsmarkt gesproken kan worden, aldus bet ministerie van so ciale zaken en volksgezondheid. Het aantal werkloze vrouwen daalde van Verkiesingen Slot van pag. 1) actief is, dan is dat voldoende voor de opbloei van een daadkrachtig po- litiek-sociaal leven. Die opbloei hebben we na 1945 in Nederland werkelijk wel kunnen constateren. Er zijn na 1945 mach tige activiteiten ontwikkeld. Grote sociale problemen zijn vele stappen nader tot de uiteindelijke oplossing gebracht. In het bestaan van de Nederlandse politieke partijen valt er geen ander tijdperk aan te wijzen, waarin zoveel van hun programmapunten ge heel of gedeeltelijk werden ver wezenlijkt. Toegegeven moet overigens wor den, dat dit tijdperk zich niet gekenmerkt heeft door politieke strijd maar door politieke samenwer king. En daarin zit vermoedelijk voor de artistieke heren de kern van de lusteloosheid! Zij willen heftigheid, verscherpte te genstellingen en felle strijd. Zij wil len op barricades staan, of althans er naar kijken als andere daarop staan. Samenwerking echter is niet heftig. Zij voert tot verzachting van de tegenstellingen en zij kent geen barricaden-gevechten. Voor sommi gen heet het dan dat de politiek wei nig tot het gevoel en de verbeelding spreekt, maar het grootste deel van het Nederlandse volk heeft geen be hoefte aan die heftigheid. Een be trekkelijk kalme politieke strijd, zo als er zich thans een voltrekt past volkomen bij het Nederlandse volks karakter. Ui't de goede opkomst van de kiezers bij de jongste verkiezin gen en uit het betrekkelijk geringe aantal ongeldige stemmen blijkt steeds weer, dat men het kiezers korps werkelijk wel heeft weten te bereiken. En ook blijkt, dat de leiders van de grote politieke partijen in Nederland met open ogen en dus klaar wak- kor in het politieke leven staan. Zij behoeven waarlijk niet gewekt te worden door een groepje lustelo ze kunstenaars! WAT ZE ZEGGEN. De Britse schrij ver Somerset I iaugham: „Wie in En geland goed wil eten, moet driemaal 'n ontbijt bestellen". De Amerikaanse columnist Harrison Winters: „Voor de loopbaan van een diplomaat zijn de ziekten van superieuren soms even be vorderlijk als de eigen bekwaamhe den". DE MOEITE. In Llanfairpwllgwyn- gyllgogerychwyrndrobwllllantysiliog- ogogoch, een dorpje in Wales de naam betekent: de Mariakerk in een dal met witte hazelaars bij een snelle maalstroom, niet ver van de St. Tysi. liokerk vlak bij een rode grot is het zes meter lange plaatsnaambord van het station gestolen. 6813 eind januari tot 6161 eind fe bruari. Het aantal openstaande aanvragen voor mannen steeg van 15.395 eind januari tot 18.495 eind februari 1959, het aantal openstaande aanvragen voor vrouwen van 22.433 eind januari tot 24.525 eind februari 1959. Een analyse van de geregistreorde arbeidsreserve van mannen leidt tot de volgende verdeling: seizoenwerkloosheid eind jan, 1959 58.000; eind febr '59 51.000; wrij vingswerkloosheid 22.000 (23.000); werkloosheid van mindergeschikten 22.000 (22.000); structuurwerkloos heid 17.000 (17.000); conjunctuur werkloosheid 9000 (8000). De geregistreerde arbeidsreserve van mannen was eind februari 1959 als volgt over de provincies gespreid: Groningen 12,511; Friesland 10.846; Drente 11.270; Overijsel 9778; Gel derland 11.271; Utrecht 4376; Noord- Holland 15.011; Zuid-Holland 17.676; Zeeland 5537; Noord-Brabant 16.940; Limburg 5379. Totaal Nederland 120.595. Voor het eerst sinds begin 1957, zo deelt het ministerie verder mede, is de geregistreerde arbeidsreserve van mannen lager dan in de overeen komstige maand van het voorafgaan de jaar. (Eind februari 1958 bedroeg zij 124.174, eind februari 1959: 120.595). De vermindering van de geregistreer de arbeidsreserve wordt vooral te ruggevonden in de daling van de werkloosheid onder bouwvakarbei ders met ruim 3800, met name bij de arbeiders in de burgerlijke- en utili teitsbouw waarvan liet, aantal inge schrevenen als gevolg van het ople ven van de activiteit in de bouwnij verheid rond 3000 verminderde. In de landbouw werd hier en daar reeds een begin gemaakt met voor jaarswerkzaamheden Een verbetering van de economische situatie ligt ten grondslag aan de daling van de werkloosheid onder de metaalbewerkers. Zo nam bijvoor beeld de activiteit toe in de rijwiel industrie, de bllkemballagebedrijven en de fabrieken van stalen meube len. Ook bij verschillende kleine constructiebedrijven viel een verbete ring te constateren. Voorts nam hier en daar in de scheepsbouw de bedrij vigheid toe. H. C. H. C. J. van der Mandere te Wassenaar overleden In de Ursulakliniek te Wassenaar is in de nacht van donderdag op vrij dag overleden de heer H. Ch. C. J. van der Mandere, directeur-secretaris der Haagse volksuniversiteit en be kend radiospreker over internatio nale politiek. De zeventiende van deze maand zou hij 76 jaar zijn ge worden. De heer Van der Mandere werd op 17 maart 1883 te Amsterdam gebo ren. Van 1899 af was hij werkzaam als journalist te Goes, Nijmegen en Den Haag. In 1908 werd hij secre taris van de Nederlandse Coöpera tieve Bond en in 1919 directie-secre taris van de Koninklijke Nederlandse Edelmetaalbedrijven. Van 1920 tot 1929 bekleedde hij de functie van se cretaris van de Bond van eigenaren van Nederlands-Indische Suikeron dernemingen. In 1911 werd hij secre taris van de toenmalige Algemene Bond Vrede door Recht en daarna van de Vereniging voor Volkenbond en Vrede. Van de oprichting op 29 december 1945 af tot 1949, was hij secretaris van de vereniging voor internatio nale rechtsorde. Voorts was hij be stuurslid van tal van verenigingen op internationaal sociaal gebied. In 1934 was hij in de Saar en van 19371938 was hij in Syrië werk zaam voor de Volkenbond. In 1937 werd hij radio-commentator bij de A.V.R.O. De heer Van der Mandere was ook een bekend publicist. In de grote hal op Olympia te Lon den wordt de tentoonstelling „Hef ideale huisgehouden. De standhou ders exposeren hun artikelen in een nagemaakt dorpje, het nagemaakte Blenheimpaleis en kasteel Warwick geven nog eens extra cachet aan de zaak SOLDAAT LOSTE NOODLOTTIG SCHOT Krijgsraad legde straf van zes weken op De krijgsraad tc velde-oost heeft vrij dagmiddag de 30-jarige dienstplich tige soldaat L. C. G. V., afkomstig uit Den Bosch, deel uitmakend van het 43ste bataljon infanterie, te As sen, veroordeeld tot een Iieclitenis- straf van 6 weken wegens het ver oorzaken van een ongeluk te Emmen. De eis was twee maanden onvoor waardelijk. Door een kogel uit zijn pistool werd het 8-jarige meisje Ida Haverdings gedood en de 21-jarige soldaat J. van Veghel uit Vught ernstig ge wond. Op de dag waarop de oefening Ca rillon begon, op 18 november, ston den beklaagde en van V. op wacht te Emmen en deze dubbelpost had nogal enige belangstelling van de zijde van het publiek. Na ruim an derhalf uur begon beklaagde zich te vervelen. Hij trok zijn pistool en verrichte gedachteloos enige hand grepen. Het was hem niet bekend, dat het wapen geladen was. Hij had het kort daarvoor uitgeleend aan een sergeant, die op wacht moest en hij had het geladen terugontvangen. De sergeant had verzuimd hem daarop attent te maken. Plotseling ging het wapen af en de kogel trof zowel het kleine meisje als de andere soldaat, Koning Idris van Libië heeft een wet bekrachtigd, waarin de breedte der Libische territoriale wateren op twaalf mijl wordt gesteld. De liedjeszanger Perry Como heeft een overeenkomst gesloten met een Amerikaanse levensmiddelenfirma, die hem, voor wekelijks optreden voor de televisie gedurende twee jaar, 25 miljoen dollar oplevert. Rebellen doen grote aanval bij Menado Het Indonesische leger heeft vrijdag avond bekendgemaakt dat de rebel len op Celebes tegen het einde van fe bruari een grootscheeps aanval in de omgeving van Menado hebben ge daan. De opstandelingen gebruikten moderne wapens die uit het buiten land werden gesmokekld. De rege ringstroepen hebben de frontale aan vallen ten zuiden van Menado gebro ken en 400 opstandelingen gedood, al dus de bekendmaking. Zij zouden zelf 26 man hebben verloren. Radio-Menado heeft bekendgemaakt, dat er tijdens de gevechten 10.000 vluchtelingen Menado zijn binnenge komen. Uit Makassar wordt gemeld dat leden van de Daroel Islam ook actief zijn geweest. Hun acties waren geconcentreerd rond Makassar en Pa- lopo. Bij Palopo zouden de leden van de Daroel Islam en de opstandelingen uit Noord-Celebes contact hebben ge maakt. Volgens de bekendmaking van het Indonesische leger worden de opera ties ter breking van het verzet voort gezet bij Palopo en Makassar. Geen signalen meer van Pionier IV In Washington is bekendge maakt dat het ontvangststation Goldstone in Californië vrijdag om ongeveer 16.34 uur (Ned. tijd) het contact met de Ame rikaanse kunstplaneet „Pionier 4" had verloren. De laatste sig nalen waren zeer zwak. Een woordvoerder van het nationale bureau voor luchtvaart en ruimte vaart deelde mede, dat de batterijen kennelijk uitgeput waren. De laatst gekende positie was ca. 660.000 km van de aarde verwijderd. De snelheid van de buurtplaneet was toen ongeveer 6400 km per uur. Nooit tevoren zijn signalen van zulk een grote afstand uitgezonden. Een nieuwe ster van Columbia, Evy Norland, is door de buitenlandse persveréniging te Hollywood uitge roepen tot miss Golden Globe. Evy, eertijds miss Denemarken, heeft blond haar en blauwe ogen. HIJ WILDE EEN LIEDJE ZINGEN Straf van zes maanden geëist Breedgeschouderde figuren van het Rembrandt- en het Thorbeekeplein hebben gisteren voor de reehtbank in Amsterdam allerlei verklaringen af gelegd over de vechtpartij in het- ca baret ,,'t Uiltje" op 29 jnli van het. vorig jaar. Teneinde alle vrienden uit de hoofdstedelijke onderwereld te waarschuwen, die het voor de ver dachte in deze zaak, de 36-jarige ge- wichtlieffer T. van der V. willen op nemen, eiste de officier van justitie mr. J. Hartsuiker de maximum straf voor de ten laste gelegde lokaalvrede breuk: 6 maanden gevangenisstraf plus terbeschikkingstelling van de re gering. De verdachte had het voorbeeld van de meest notoire vechtjassen die Am sterdam bezit gevolgd: hij had voor zijn verdediging als advocaat mr, M. H. Huygens uit Den Haag gekozen. Dit had tot gevolg, dat de zitting zeer langdurig werd en niet zonder inci denten verliep. Mr. Huygens had niet alleen een vijftal getuigen a décharge meegenomen, maar ondervroeg bo vendien de vier overige getuigen zo uitvoerig, dat de president daar aan merking op begon te maken. In zijn pleidooi noemde hij de ver dachte „een goeige gorilla" en „een oermens"; hij noemde de zangeres uit het cabaret „geen serieus iemand", hij beschuldigde de artiest Kees Manders van meineed, hij vroeg de officier tegen Manders een vervol ging wegens uitlokking tot meineed m te stellen, hij zeide te hopen dat de rechtbank objectief recht zon spre ken en hij beschuldigde de psychia ters. die het rapport over verdachte hadden uitgebracht, van „schrome lijke nalatigheid". Tenslotte vroeg hij voor zijn cliënt een geheel voorwaar delijke straf. Als getuige vertelde de 34-jarige zangeres H. E. Jansen, beter be kend als „Zwarte Riek", dat ver dachte op 29 juli het cabaret bin nenkwam, terwijl zij op het po dium stond te zingen. Na het lied sprong de verdachte het toneel op en begon aan de microfoon te trek ken, die zij in haar handen had. ..Ik wilde zelf een liedje zingen", zei hij ter zitting. Er ontstond een scher mutseling en Zwarte Riek zei, dat zt „een knietje" van verdachte kreeg, waarvan ze drie weken last had ge had. Niemand anders had dit echter gezien, zodat de officier van justitie deze beschuldiging niet bewezen acht te. Een 42-jarïge Surinaamse kelner probeerde Zwarte Riek te ontzetten. Kees Manders bemoeide zich met de re! en verdachte werd tegen de grond geslagen en bleef bewusteloos liggen. STEMMEN UIT DE KERKEN Besinning op de taak van de kerk in „pionier"-gebied In de memorie van toelichting bij de Deltawet staat er ook een aparte paragraaf die gewijd is aan het Drie-eilundenplan. Het is een stuk van het. Deltaplan dat zo spoedig mogelijk ter hand zal worden genomen, zo is er bij de opstelling van do wet geschreven. Inmiddels is dit stuk ter hand genomen en wie bij Katse Veer of op de westpunt van Noord- Beveland komt, kan zien wat er zo al gedaan is, opdat in 1961 de defini tieve afsluitiug zal kunnen plaatsvinden. De dam in het Veerse Gat heeft men zo ver mogelijk naar het westen geprojecteerd. De bedoeling is van deze afsluiting een „pionierdam" te maken. Hier wil men een nieuwe wijze van constructie toepassen en hier zal men nieuwe caissons gaan beproeven om daarmee ervaringen op te doen ten behoeve van de andere sluitingen van de zeegaten. Wanneer die dam in het Veerse Gat voltooid zal zijn, zal in onze pro vincie het eerste stuk van de Deltawerken voltooid zijn. Ongeveer 50 km dijk zullen hun functie als eerste waterkering hebben verloren en ruim 3000 ha land, dat nu bij vloed door het zilte water wordt overspoeld, zal droog komen te liggen en bestemd worden voor andere doeleinden. Dan zal Noord-Beveland uit zijn isolement zijn verlost, omdat dit eiland vaste verbindingen heeft verkregen met Walcheren en Zuid-Beveland. Zoals die dam in het Veerse Gat een pionierdam zal zijn, zo zal heel het gebied tussen deze dam en die in de Zandkreek, een pioniergebied zijn, waarbij de omliggende gemeenten nauw worden betrokken. Wat er daar gebeuren gaat, zal mee van invloed zijn op datgene wat er in de rest van het Deltagebied gebeuren kan, wanneer alle stromen aan banden zullen zijn gelegd en er nog veel grotere gebieden droog komen te lig gen dan in de smalste van onze zee armen het geval is. Voor onze pro vincie is het dus van uitermate groot belang welke de ontwikkeling zal zijn van het Zandkreekgebied en voor de kerken is het van niet minder belang wat er hier gebeuren gaat. Wat gaat er dan gebeuren als in 1961 de dammen zullen zijn geslo ten en de gronden droogvallen? Natuurlijk zal het niet op slag ver anderen, maar in de toekomst toch wel. Met dit onderwerp hebben kerkeraadsleden en anderen uit de dorpen die direct betrokken ziju bij het Drie-eilandenplan zich be zig gehouden op de conferentie van één dag, daartoe samen geroepen door de Deltacommissie van de Ned. Herv. Kerk. Zoals men in de krant heeft kunnen lezen, heeft drs. P. de Jong, de directeur van het sociologisch instituut van de N. H. Kerk, aldaar gesproken over de technische en maatschap pelijke veranderingen in het Zand kreekgebied. Dit was een zakelijke oriëntering, waarin nog eens in het kort werden opgesomd en in een zeker verband gezet, de feiten die door de goede voorlichting in onze provincie voldoende bekend mogen worden geacht. Echter gaat het niet zo zeer om die technische zijde wanneer door een kerk, wélke dan ook, mensen worden bijeen geroepen, hoewel de zakelijke gegevens ook gekend moeten worden. Maar meer nog gaat het „om ver anderingen die er plaats vinden in onze levensruimte", zoals ds. F. H. Landsman, de secretaris van de Gen. Synode, en voorzitter van de Delta commissie het uitdrukte. VERANDERINGEN Welke zijn dan die veranderingen? Wanneer er over de toekomst van het Zandkreekgebied gesproken wordt, valt daarover steeds weer het toverwoord „recreatie". Een 900 ha van de droogvallende gronden zullen zandgronden zijn, die niet voor land bouwdoeleinden geschikt zijn en die men voor een belangrijk deel voor recreatie-doeleinden denkt te gebrui ken. Ons land begint al meer gebrek te krijgen aan recreatiegebied. De stedelijke bewoning breidt zich steeds meer uit en de industrieterreinen worden al groter. Waar zal in de toe- (Zie slot pag. 4 kol. S) Het Wereldgebeuren Contacten Voor de Britse premier Harold Macmillan is het reizen voorlo pig niot voorbij. Maandag reist hij naar Parijs voor overleg met de Franse president, Charles de Gaulle en met zijn Franse ambtgenoot, Mi chel Debré. Ook naar Bonn tijgt hij volgende week en wel om van ge dachten te wisselen met bondskanse lier dr. Konrad Adenauer. De Gaulle en Adenauer, die naar men zegt. maar half ingenomen waren met Macmillans deze week geëindigde reis naar Moskou, hebben vantevoren al in de buurt van Parijs over de interna tionale toestand beraadslaagd en men heeft uit hun eensgezindheid de con clusie getrokken dat er onder invloed van de ontwikkelingen der laatste maanden van een soort „as Bonn-Pa rijs" kan worden gesproken. En op donderdag 19 maart reist Macmillan naar Washington om met president Dwight D. Eisenhower overleg te ple gen over zijn gesprekken met de Russische premier Nikita S. Kroesj- tsjew. En als Macmillan na al deze reizen in Londen terug is, dan zal Mikhail Soeslow, een der secretaris sen van de Russisch» communistische partij en een van de belangrijkste fi guren achter de schermen van de Russische buitenlandse politiek, in Londen zijn. Soeslow treedt maar zelden op de voorgrond; or gaan maanden voorbij dat men helemaal niets van hem hoort en dan wordt hier en daar weieens de veronderstelling ge uit, dat hij uit de gratie kon zijn ge vallen. Hij behoort namelijk tot de oude „stalinisten", voor wie Kroesj"- tsjew indertijd zeide niets te voelen. Inmiddels zijn de grenzen tussen ..stalinisten" en „leninisten" na het Hongaarse drama sterk vervaagd Kroesjtsjew heeft zonder tot „sta linistisch" geweld over te gaan in de binnenlandse politiek een even grote macht verkregen als de vroege re dictator. En hij is druk in de weer met pogingen om in de buitenlandse politiek meer te bereiken dan zijn wrede en vereerde voorganger tot stand kon brengen, bijvoorbeeld in de kwesaie-Berlijn. De verlenging van de termijn die voor zijn „ultimatum" in die kwestie gold, kan er overigens op duiden dat hij al of niet door de woorden van bezoeker Macmillan tot de overtuiging is gekomen dat 't raadzaam is om op dit terrein geen al te rare bokkesprongen te maken, Het moet hem duidelijk zijn gewor den dat het westen trots alle bluf van geen toegeven wil weten voor zover het de verplichtingen betreft, die het voor de bevolking van West-Berlijn op zich genomen heeft. Een maand of langer" wil Kroesj tsjew nu, volgens zijn rede in Leipzig, de overdracht van de controlebevoegdheden over het ver keer van West-Duïtsland naar West- Berlijn aan de Oostduitse autoriteiten uitstellen. Het „ultimatum" van 27 mei geldt dan niet meer. al behoudt hij ach het recht voor om als de on derhandelingen niet naar zijn wens verlopen een andere termijn te stel len.. Men krijgt de indruk dat hij misschien al half tot de slotsom komt in de Berlijnse-kwestie gegeven de machtsverhoudingen van dit ogenblik een „stalinist" te moeten zijn, in zoverre dat hij niet verder kan sprin gen dan in 1948 Stalins polstok lang wasAan Soeslow is blijkbaar de opdracht gegeven om, na Macmillans tochten naar oost en west. van nabij te vernemen wat er dan wel te berei ken valt; of er een mogelijkheid is dat Oost-Duitsland door het westen wordt erkend en of er uitzicht be staat niet alleen op een conferentie van ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier, maar ook op het hou den van een top-conferentie, waar naar Kroesjtsjew met een korte onderbreking na zijn Chinese reis van vorig jaar augustus al zo lang zon der duidelijk-aangegeven redenen verlangt. Soeslow, die zich in Sta lins tijd bij het wegzuiveren van de trozkisten en de „resten van de op portunistische elementen" en voorts bij de na-oorlogse deportaties en rus- sificatiemaatregelen in Litauen niet onbetuigd liet zal in Engeland niet geestdriftig worden ontvangen. Men kan zich afvragen of hij de juiste man is om straks „door de achter deur" contact te houden met de Brit se regering. Overigens neemt men aan dat Soeslow zelf een van Kroesj- tsjews raadgevers is in kwesties die Oost-Europa betreffen, cn het kan misschien geen kwaad als zo'n advi seur zijn inlichtingen uit de eerste hand verkrijgt. Het is daarbij te ho pen dat hij niet in de gelegenheid wordt gesteld, westerse verdeeldheid te rapporteren. MIKHAIL SOESLOW ....aan Londense achterdeur... Het opruimingswerk in de mergel groeven van Zichem-Znssen-Rolder is definitief gestaakt wegens de grote oppervlakte van de instorting. De tien vermiste stoffelijke overschotten zijn niet gevonden. Het werk heeft tien weken gednurd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 17