ZÓ DENKT MEN IN NET BUITENLAND ER OVER Amerikaanse onderwereld maakte zich meester van de „jukeboxes" M!EN#S W0MERMACH1NE GEEFT WEDSTRIJDRESULTATEN WEER 10 PROVINCIALE EEBUWBB COURANT VRIJDAG 6 MAART 1959 Een muziekautomaat treft men aan in vrijwel alle Amerikaanse bars, restaurants, café's, drugstores, bil jartlokalen, kegelbanen en vele andere etablissemen ten. Voor de eigenaar van een jukebox zou het niet ge makkelijk zijn het instrument zelf te onderhouden en daarom huurt hij het. De verhuurder zorgt voor on derhoud, aanvulling van de platenvoorraad, en het innen van de huur. Sidney Paul, een man die mu ziekautomaten verkoopt in New York, bracht de commissie op het spoor door huilend te ver tellen hoe hij in een kantine in Brooklyn afgeranseld was door drie gangsters die de muziek automaat daar op volle sterkte lieten spelen. Noch het publiek in de zaak noch de eigenaar hoorden Pauls kreten van angst en pijn. Tenslotte moest hij zich gewonnen geven, en de afranselende gangsters beloven dat zij een aandeel van zijn winst zouden krijgen. Om precies te zijn: het leeuwenaandeel, de ruime meerderheid. In ruil daarvoor zouden zij zorgen dat Paul heel goede zaken deed. Een andere handelaar in mu ziekautomaten kwam met het ver haal: zijn leven en dat van zijn vrouw had men al meermalen be dreigd. Toen de commissie besloot zijn on derzoek te concentreren op de juke boxes en getuigen ging dagvaarden werd de zaak duidelijker. Een man die verkoopleider is geweest bij een der grootste fabrieken van muziek automaten, vertelde dat mishande lingen er nu eenmaal bij horen, in de wereld van de jukeboxes. „We vonden het niet leuk maar er moesten nü eenmaal automaten .wor den uitgezet", zei de man. Jachtopziener vrijgesproken van dood landbouwer De 59-jarige jachtopziener J. S. uit Wisch bij Doetinchem is donderdag morgen door het gerechtshof te Arn hem vrijgesproken van het hem ten- laste gelegde ten aanzien van de dood van de 26-jarige landbouwer C. H. J. H. op 12 februari van het vorige jaar. De voorwaardelijke opzet tot dood slag werd door het hof niet bewezen geacht. Het hof was evenals de recht bank te Arnhem van oordeel, dat niet bewezen kan worden geacht, dat het aan onverantwoordelijk optreden van verdachte is te wijten, dat de kogel uit diens pistool het slachtoffer heeft geraakt. Boerderij in Wierum door felle brand verwoest Een felle uitslaande brand heeft in de nacht van woensdag op donder dag de boerderij van de landbouwer H. S. te Wierum (Fr.) totaal ver nield. Daarbij is de gehele inboedel en de bedrijfsinventaris verloren ge gaan. De brand ontstond door het ontplof fen van een gasfles, die irgfJe schuur stond en die de brandstof leverde yoor een gaskachel, waarmee de pootaardappelen in de schuur op temperatuur werden gehouden. De heer S. die door de explosie uit zijn slaap werd gewekt, probeerde nog een paard uit de stal te redden, maar het angstige dier schopte zo wild om zich heen dat de heer S. een paar ge broken ribben opliep en de reddings pogingen moest staken. Nationalisatie van Ned. boerderijen in Indonesië De Indonesische regering heeft be sloten tot het nationaliseren van een aantal Nederlandse boerderijen met toebehoren op Java. Het zijn: de melkveeboerderij „De Friesche Terp", het landbouwbedrijf „De Friesche Terp", „Kantja", „Ei gen Hulp", „Dairy Boys", „Food Trading Company" en „Bari Adjak". De laatste drie bedrijven zijn slechts gedeeltelijk Nederlands eigendom. Al deze ondernemingen waren reeds eerder overgenomen." MEENK'S POED^S helpen! Er zijn Mccnk's Poeders®?© hoofdpijn, kies pijn, hoest, griep.^arrhce. influenza, rheumatick, köorfsipeid bi; gevatte kou. periodieke pijnen enz. Verkrijgbaar etuis met 6 poeders maar ook in handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis a 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. MEENK S POEDERS helpen! Er zijn rhdirn»KllP>V>dlMgltl9Bi|!:MtlPn>u. VJykutgbaar ir "ok m )TlH K Langzaam werd het beeld duidelijk. Er wordt fel geconcurreerd om er gens een muziekautomaat te plaat sen en te zorgen dat die er blijft. Er bestaan conflicten tussen automaat- handelaars en eigenaars van lokali teiten, terwijl de heren handelaars bovendien onder elkaar in oorlog zijn. Mishandelingen, stinkbommen zijn aan de orde van de dag, en zelfs wordt er zo nu en dan iemand ver moord. Tevens bleek dat enkele populari- teitsrangschikkingen, waaraan in de amusementswereld nu eenmaal veel waarde wordt toegekend, volkomen waardeloos zijn. Want als een gang ster eenmaal zijn „bemiddeling" had verleend om ergens een muziekauto maat onder te brengen kon het ook gebeuren dat hij zijn „goede dien sten" voor een tweede maal verleen de om een bepaalde zanger, zangeres of musicus te bevoordelen. De zanger Tommy Leonetti gaf toe dat hij „kennissen in dè onderwe reld" had, nadat een angstige café houder verteld had dat hij de platen van Leonetti altijd bovenaan de se lectielijst van zijn muziekautomaat moest plaatsen, op straffe van een pak slaag. Collega's hadden dezelfde aandrang gevoeld en waren er ook voor gezwicht. Dat betekende dat dé zogenaamde „meest gevraagde plaat" van me neer Leonetti helemaal niet de meest gevraagde was. En daarmee kwamen verschillende „hit-para des" op losse schroeven te staan. Er worden nu eenmaal veel van die rangschikkingen opgemaakt op basis van de „verbruikscijfers" van de grammofoonplaten. (Advertentie) KINDERHOEST VERDWIJNT DOOR ZWITSAL KINDER-HON1NG-S1ROOP Bepaalt koers bij reddingen In Amerika is een in genieus apparaat ont wikkeld dat in staat is enkele seconden na het tijdstip van de finish van willekeurig welke ingewikkelde sport wedstrijd ook de resul taten, maar verkie zing in het Frans of Engels, bekend te ma ken, compleet met de volledige biografie van de winnaars.-De machi ne is thans ter be schikking gesteld van de organisatoren van de Olympische winter spelen 1960, te Squan Valley. California, die die nu geen uren maar slechts enkele secon den nodig hebben om de winnaar aan te wij zen. Of het nu de slalom be treft, of de afdaling, of het springen, de IBM 305 RAM AC staat voor niets. Hij denkt, ratelt eventjes en hup daar ligt de winnaar aan de voeten van het belangstellend publiek. Doch niet alleen voor dergelijke sportevene menten is de machine een uitkomst, ook voor andere, ernstiger aan gelegenheden kan dit elektronische reken wonder redding bren gen. Letterlijk zelfs redding van mensenle vens, want op een red dingsstation langs de Amerikaanse kust dat onlangs oolc voorzien werd van dit apparaat, stopt men onmiddellijk nadat een S.O.S.-sig- naal wordt ontvangen, alle bekende gegevens over de positie van het schip. wlndrichtina, windkracht enz. in de machine en deze be paalt dan vrijwel zon der tijdverlies de juiste koers waarlangs red dingschepen vliegtui gen. helikopters het snelst te hulp kunnen komen. Minister Cals heeft donderdag het nieuwe analyttsch-chemisch labora torium van de rijksuniversiteit in Utrecht officieel geopend. Men ziet de minister hier bij het vólgen van een proef, even na de opening. Gedeeltelijk zichtbaar is prof. dr. J. Snittenberg; rechts van de minister de president-curator van de r.u., jhr. mr. dr. Van Holten tot Echten. Artsen weigerden onderzoek: kind stierf In West-Duitsland is grote beroe ring ontstaan over de weigering van doktoren om een ernstig zieke zui geling te onderzoeken. De vier maanden oude baby, Michael Schmitt overleed vrijdag aan een acute stoornis van' de stofwisseling, die op hartkrampen was gevolgd. De vader, Ernst Schmitt, van be roep bakker, vertelde politie en func tionarissen van het medische ge nootschap van Noord-Wurttemberg, dat hij en*zijn echtgenote twee uren lang vergeefs verschillende artsen hadden gesmeekt hun kind te onder zoeken. Schmitt had ook getracht zijn zoon in een ziekenhuis te doen opnemen, maar werd afgewezen om dat hij geen certificaat van een arts kon overleggen, waarin stond dat het kind moest worden opgenomen. Op een gegeven ogenblik hadden de ouders de baby in dekens gewikkeld en naar een ziekenhuis gebracht. Maar nog weigerde men het kind te onderzoeken en werden de ou ders afgewezen. Krachtens de wet is een dergelijk onderzoek verplicht. Het medische genootschap van Wurttemberg heeft inmiddels medegedeeld dat een nauwgezet onderzoek is begonnen. Boze verdachte reed in op politieman (Van onze correspondent) Met een snelle sprong naar het trot toir heeft opperwachtmeester J. F. Duster uit Hoorn zich woensdag moeten redden toen plotseling een tientons vrachtauto recht op hem af kwam. Dat was de wraakneming van de expediteur J. B. uit Hem, tegen wie kort van te voren tijdens een zit ting van het Hoomse kantongerecht wegens 33 overtredingen van het rij tijdenbesluit een zware boete plus een hechtenisstraf was geelst. B. had samen !met zijn broer Th. te rechtgestaan. Beide mannen warén tijdens de behandeling van de zaak zeer recalcitrant en moesten herhaal delijk tot de orde worden geroepen. De broers waren vooral zeer boos op opperwachtmeester Duster, die het proces verbaal had opgemaakt en die als getuige werd gehoord. Op zeker moment riep Th. zelfs: „Je gaat er aan!". Reeds eerder had hij laten uit komen, dat hij zonder bezwaar de po litieman zou doodrijden en maandag was hiertoe in Enkhuizen zelfs al een poging gedaan. J. B. werd onmiddel lijk gearresteerd en op het politiebu reau opgesloten, beschuldigd van po ging tot doodslag. Nieuwe Franse frank in juli in circulatie Do Franse Centrale Bank t hoopt haar „nieuwe frank" betaalmiddelen vanaf juli in circulatie te kunnen brengen. Momenteel worden de nieu we muntstukken aangemaakt en nieuwe bankbiljetten gedrukt. De „nieuwe frank" heeft een waarde van 100 tegenwoordige franken; de nieuwe munteenheid zal op 1 januari a.s. tot wettig betaalmiddel worden verklaard. Rapport over ongeluk in atoom laboratorium te Los Alamos Op 30 december 1958, om precies 16.35 uur, drukte Cecil W. Kelly een knop in die boven een stalen, 140 cm. doorsnede tank was ge monteerd. De tank stond opgesteld in kamer 218 van het atoomla boratorium te Los Alamos, in de Amerikaanse staat New-Mexico. Kelley had deze knop reeds vele malen ingedrukt. Deze knop zette een mechanisch roer-apparaat in werking, dat het water op de bo dem van de tank in beweging bracht, aldus het rapport van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie. Er ontstonden ook 'n „blauwe flits" en „een zacht gezoem". Kelley rende de kamer uit, schreeuwend dat hij „verbrandde". Op 1 januari 03.15 uur, precies 35 uur en 25 minuten nadat hij de knop had ingedrukt, was Kelley dood. Het ongeluk gebeurde in de pluto- niumfabriek. Reeds zeven en een half jaar hadden Kelley en anderen er in volmaakte veiligheid gewerkt. „Oorzaken van het ongeluk waren een aantal fouten van de overledene bij het overbrengen van plutonium en organische oplossingen naar ver schillende tanks", aldus de commis sie voor atoomenergie. Mede-oorzaak waren een serie nood lottige omstandigheden, waarbij vei ligheidslimieten van fracties van een gram en fracties va* een millime ter werden overschreden. Een ver schil van ruim 3 mm. was de directe oorzaak van Kelley's dood. De Amerikaanse en de Britse pers zijn het er in het algemeen over eens dat Macmillans bezoek aan de Sowjet Unie de moeite waard is geweest, niet alleen door de pogingen van de Britse premier om de Russische lei ders duidelijk te maken dat het Wes ten op zijn rechten zal blijven staan, maar ook door zijn waardige hou ding tegenover „provocaties" van Russische zijde. Vooral ook wordt Macmillan geprezen om zijn toe spraak voor de Russische televisie waarin hij een beeld gaf van zijn land. De „New York Daly News" noemt deze rede een „wonder in Mos kou". De Britse pers toont zich ingenomen met de bereidverklaring van de Rus sen om deel te nemen aan een con ferentie van ministers van buiten landse zaken. De liberale „Manches ter Guardian" is van oordeel dat dit voorstel mpet worden aanvaard en het blad knoopt hier de constatering aan vast, dat het Westen langzamer hand een eigen ontwerp voor een vre desverdrag met Duitsland moet op stellen. De „Tunes" schreef, dat door de Rus sische nota's het „acute gevaar" van premier Kroesjtsjews reis naar Leip zig en zijn besprekineen met Oost- duitse leiders over een afzonderlijk vredesverdrag werd weggenomen. De „News Chronicle" is van mening, dat vele tekens er op wijzen, dat de Russen het gevaar van een wereld oorlog willen verminderen. Van een eventueel verlangen van Moskou naar een bestand in de „koude oor log" is volgens het blad evenwel niets te bespeuren. OPLUCHTING De Westduitse pers gaf op voor zichtige wijze uiting aan haar op luchting over hetgeen werd be schreven als Macmillans „gedeel telijk succes", nu hij erin ge slaagd is Kroesjtsjew te overre den de Westerse voorstellen voor het houden van besprekingen door de ministers van buitenlandse za ken te aanvaarden. De onafhankelijke „FrankfÜrter Allgemeine" schrijft in een hoofd artikel: „Wij moeten kennis nemen van de met de gratie van een beer ondernomen pogingen om een verzoe ningsgezinde houding aan te nemen tegenover een gast, die eerst op gro ve wijze werd beledigd, zonder ons hierdoor te laten verblinden, of deze fase te beschouwen als het inluiden van een nieuw tijdperk in de betrek kingen tussen Oost en West. Het onafhankelijke Hamburgse dag blad „Die Welt" meent dat een niet zorgvuldig voorbereide topconferen tie een groter gevaar oplevert „dan het in het geheel niet houden van be sprekingen tussen de regeringslei ders. En het onafhankelijke, te Düsseldorf verschijnende dagblad „Der Mittag" zei: „Bij een meer nauwkeurige be oordeling van de stand van zaken krijgt men de Indruk dat Kroestjew er oorspronkelijk op uit was zijn eisen voor de volle honderd procent ingewilligd te krijgen, doch dat hij nu genoegen neemt met 95 procent... hij is een sluw onderhandelaar en het is ongelukkig, dat het Westen zich door hem in een dwangpositie laat brengen. VAN GROOT BELANG Nlct-communlstlsche Franse bladen achten het overleg tussen Adenauer en De Gaulle van zeer groot belang. De partijloze „Parisien Liberté" stelt dat Moskou bovenal bevreesd is voor de toenadering tussen Bonn en Pa rijs, welke de totstandkoming moge lijk maakt vau een Europa, dat in staat is een evenwicht tussen Oost en West te vormen. De rechtse „Au- rore" acht een samenwerking tussen Bonn en Parijs in alle opzichten on misbaar „in de nieuwe beproeving die de vrede doormaakt". ONDERZOEK Britse bladen hebben aangedrongen op een diepgaand onderzoek naar de feiten betreffende de onrust in het protectoraat Njassaland. De „Manchester Guardian" schreef, dat er tot nu toe geen bewijzen zijn, dat de inmiddels verboden „Afrikaanse nationale cöngrespartij" voorbereidingen trof voor het aan richten van een bloedbad, zoals mi nister van koloniën, Lennox-Boyd de zer dagen in het Lagerhuis verklaar de. De socialistische „Daily Herald" is van oordeel dat „het volwassen Britse publiek" niet tevreden is met de verklaring van de minister, zolang deze geen bewijzen levert. Het blad betreurt het met de conservatieve „Daily Mail", dat de regering een suggestie van Labour om een parle mentaire delegatie naar Njassaland te zenden, van de hand heeft gewe zen. De „News Chronicle" zei o.a. dat „de poging van de federale rege ring om de politieke oppositie van de Afrikanen te onderdruk ken een tarting van de democratie is en de theorie van een deelge nootschap van de verschillende rassen belachelijk maakt, waarop de federatie heet gebaseerd te zijn. Het blad doet een beroep op de minister van koloniën, Lennox- Boyd, om te verklaren, dat da Britse regering haar belofte houdt om, als volgend jaar de status van de federatie wordt bepaald, de wens van de bevolking der protec toraten te aanvaarden. Jaarbeursïoorzitter optimistisch over economische situatie De voorzitter van de raad van be heer der Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, dr. G. van der Wal, is op timistisch gestemd over de economi sche situatie van ons land. Dit deel de hij mede op 'n persconferentie voor de binnen- en buitenlandse pers, welke gisteren aan de vooravond van de 72e jaarbeurs, in Utrecht werd ge houden. Met betrekking tot de ver wachtingen op deze beurs valt, vol gens dr. Van der Wal, allerwege een ondertoon van gezond optimisme waar te nemen. Men heeft, zo zei hij, het gevoel de resessie te bnven te ko men en ziet met gespannen verwach tingen de zaken op de voor jaarbeurs tegemoet. De heer Van der Wall noemde dit een gezond optimisme omdat het be rust op nuchtere ervaring der wer kelijkheid en bezinning op de feiten. De industriële produktie komt op een bestendig stijgend niveau. De opgaande tendens heeft zich sinds de najaarsbeurs in het alge meen voortgezet. Maar wel, is, vol gens dr Van der Wal, de markt veel prijsgevoeliger geworden dan men sinds jaren voor de recessie gewend was. Onze uitvoer heeft zich op opmerke lijke wijze beijverd, de achteruit gang, die de bestedingsbeperking in eigen land liet zien, door produktie voor het buitenland op te vangen. Mede daardoor is de werkgelegenheid op redelijk peil gebleven terwijl de ze uitvoer op een belangrijke wijzö" aan het herstel van onze betalings balans heeft bijgedragen. En dit met te meer effect waar de invoer in die ontwikkeling achterbleef. Zelden, zo zei dr. Van der Wal, werd onze in voer voor een zo groot percentage door onze uitvoer gedekt. Verbete ring van onze ruilvoet was hier een van de oorzaken, hetgeen betekent dat de prijzen van ons importpakket meer warén gedaald dan die van on ze exportgoederen. Proces Blankenhorn- Hallstein geschorst Het proces tegen Walter Hallsteln, voorzitter van "de Euromarktcommis- sie, en Herbert Blankenhorn, West duits ambassadeur in Parijs, is don derdag plotseling gesehorst, toen de verdediging de onpartijdigheid van één der drie rechters, Heinz Hempel- mann, in twijfel trok. De twee staatslieden staan in Bonn terecht op beschuldiging van laster, omdat zij zes jaar geleden, toen zij beiden nog werkten op het Westduit se ministerie van buitenlandse zaken, beschuldigingen tegen een functiona ris van het ministerie van economi sche zaken, Hans Streek, doorgaven die later onwaar bleken te zijn. De onpartijdigheid van Hempelmann werd 'in twijfel getrokken vanwege vragen die hij stelde. Hij vroeg bij voorbeeld of Hallstein zijn funotlo te danken heeft gehad aan Blanken horn, die een jaar voor hem in het ministerie verbonden was. Heden overleed geheel onverwachts, onze in nig geliefde moeder be huwd- en grootmoeder NEELTJE KWEKKEBOOM (wed. van Johannes Boucherie) in* de ouderdom van 79 jaar. J. Boucherie S. Boucherie- In den Bosch P. de Visser- Boucherie S. de Visser A. Boucherie C. Boucherie- van Beers S. W. Boucherie- Minderhoud En kleinkinderen. Vllssingcn, 5 maart '59 ,Glacisstraat 60. De teraardebestelling zal plaatshebben op maandag 9 maart a.s. des nam. om 3 uur vanaf Glacisstreat 50. Liever geen bezoek. De senaatscommissie in de Verenigde Staten, die zich permanent bezighoudt met de activiteiten van de „racketeers" is twee weken geleden eigenlijk per onge luk aangeland op het terrein van de „ingeblikte mu ziek": de „jukeboxes", de muziekautomaten. En sinds dat toevallige belanden op dit terrein heeft de secretaris van de commissie het ene griezelverhaal na het andere opgetekend. De Amerikaanse onderwereld heeft zich meester gemaakt van de muziekautomaten en doet daar mee beste zaken, heel dikwijls als gevolg van ransel partijen, mishandelingen en intimidaties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 6