Forum van 5 Kamerleden belichtte belangrijke kwesties Kon. Nederlands Landbouwcomité stelde urgentieprogramma vast KLANKBORD KWART EEUW ZEGENRIJK WERK MET .MAANDAGCENT" RESULTATEN MIJ. „NEDERLAND" VER BENEDEN DIE VAN '57 VRIJDAG 6 MAART 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 POLITIEKE VOORLICHTING VOOR JONGEREN Bijeenkomst van het Politiek Jongeren Contact in Amsterdam (Van onze parlementaire redacteur) De bijeenkomst, die het Politiek Jongeren. Contact, dat is de overkoepelen de organisatie van een aantal politieke jongerenverenigingen, donderdag in Amsterdam gehouden heeft, ontleende zijn betekenis niet alleen aan de voorlichting die talrijke jongemensen, voornamelijk studenten, over poli tieke vraagstukken ontvangen hebben, maar ook aan de vaak vermake lijke discussies en interrupties. De Fransman Jean de Boisson heeft eens gezegd: „Het is moeilijk iemaud, die een afwijkende mening is toegedaan, voor een verstandig mens te houden". Het was interessant om te zien, dat veel meer dan bij de ver gaderingbezoekers sommige forumleden duidelijk de mening waren toege daan, dat hun politieke tegenstanders toch eigenlijk maar onverstandige lieden waren. Zij plaatsten althans herhaaldelijk interrupties op ogen blikken, dat de jongeren in de zaal de beweringen van een forumlid belang stellend en rustig zaten aan te horen. Vooral de heer Smallenbroek maakte zich aan interrupties schuldig. Dit anti-revolutionaire Tweede-Kamerlid maakte met de volgende Tweede-Ka merleden deel uit van het forum, dat ingediende vragen beantwoordde: Koersen van de K.V.P., Den Uyl van de P.v.d.A., Berkhouwer van de V.V.D. en Van Mastrigt van de C.H.U. De heren hadden naar hun politieke richting de formatie van de voorhoede van een voetbalelftal aangenomen met de heer Den Uyl op de linkervleugel en de heer Smallen broek op de rechtervleugel en de heer Koersen als midvoor, naast de heer Hesseling, de voorzitter, die de bij eenkomst leidde. Men zat met de eerste vraag „Zijn de meningen omtrent de kabinetsfor matie al of niet voorbarig?" al met een midden in de politiek. Als voor zichtige middenvoor vond de heer Koersen, dat we eerst de uitslag van de verkiezingen maar eens moesten afwachten. Hij vond de heren Den Uyl en Van Mastrigt met kleine schakeringen aan zijn zijde. Niet voorbarig, antwoordde de heer Berkhouwer. De V.V.D. heeft dui delijk gezegd, wat zij na de ver kiezingen wil: geen socialisten in de regering. De heer Smallenbroek verzette zich tegen de voorstelling, die nu weer Zeilschip „Passat" is te koop In Hamburg kan men hem zien lig gen, moedeloos aan de tros: de Passat", het zusterschip van de met 80 man bij de Azoren vergane viermaster bark „Pamir". De „Pas sat" is te koop. De „Pamïr-stich- ting" van Westduitse reders kan het 3000 ton metende zeischip, laat ste van de befaamde „P-schepen" niet meer rendabel maken en wil hem van de hand doen. Men had gedacht het schip te verko pen aan de Portugese marine, die wel belangstelling heeft voor een zeilschip waarop kadetten kunnen worden opgeleid. Een Portugese marinecommissie heeft de „Passat" geïnspecteerd, en gerapporteerd dat de verbouwing, die noodzake lijk is om het schip in overeenstem ming te brengen met de eisen die de Portugese marine stelt, bijzon der veel, te veel geld zal kosten. Daarom heeft Portugal nu geen be langstelling meer. De stichting zoekt thans naar andere kopers, waarvan er weinig zijn na het ondergaan van de „Pamir". Men houdt cr al rekening mee dat de Passat" naar de Oostzee zal gaan waar een zeilschool in lücksburg er een drijvend loge ment van denkt te maken. De „Passat" is een van de beroemd ste overlevers van de zeiltijd. Het schip heeft met graan tussen Zuid- Amerika en Duitse havens gevaren en verschillende zeilwedstrijden over de Atlantische Oceaan gewon nen. Vliegtuigongeluk in Nicaragua: 13 doden Een vliegtuig van de „Taca Airlines" (San Salvador) is bij het opstijgen van het vliegveld van Managua in Nicaragua verongelukt. Van de vijf tien inzittenden zijn er dertien om het leven gekomen. Een stewardess en een jongetje hebben het ongeluk overleefd. De bestemming van het toestel was Mexico en New Orleans. HOND BUT MAN. In Bonn werd de zer dagen verteld, dat de voorzitter van de Westduitse socialistische par tij, Erich Ollenhauer, bij 'n vergade ring te Berlijn door een hond was ge beten. De perschef van de partij, Bar- sig, herinnerde toen aan de oude jour nalistieke regel: „Hond bijt man is geen nieuws; man bijt hond - dat is nieuws". Hij voegde eraan toe dat „Hond bijt Ollenhauer" toch een be richt zou zijn geweest, maar dat dit niet waar was en dat er daarom toch geen nieuws in zat. EVENWICHT. De elfjarige Kathy Hewit in Miami heeft van president Eisenhower 61 dollar spaargeld terug ontvangen met de mededeling dat de president geen gift van kinderen kon aannemen. Kathy had die 61 dollars naar het Witte Huis gestuurd, toen hij in de krant had gelezen dat de pre sident moeite had, zijn begroting in evenwicht te brengen. in een verkiezingskrant van de V.V.D. gemaakt was, dat prof. Zijl stra voorstander van de brede basis zou zijn. Het is uitgesloten, zo riep hij uit, dat de A.R.P. na 12 maart met de P.v.d.A. in één kabinet gaat zitten, tenzij bijzondere internatio nale omstandigheden dit noodzake lijk mochten maken. „Weet Zijlstra daarvan?" vroeg mr. Berkhouwer onder grote hilariteit van de vergadering. Naar aanleiding van een waag, hoe het standpunt van het C.N.V. te ver enigen valt met dat van een rechtse regering, waarvoor mannen als Bruins Slot, Lucas. Weiter en Duyn- stee de koers zullen aangeven, ont spon zich een levendige discussie over progressief en niet-progressief beleid. De rechtervleugel van de K.V.P., die volgens de heer Den Uyl de lakens zou uitdelen, bestaat slechts uit drie van de negenenveertig leden tellende Tweede-Kamerfractie van deze par tij, merkte de heer Koersen nuchter op. „Ja, maar het is Weltergewicht", klonk een stem uit de zaal. Weer was er grote vrolijkheid. Verscheidene problemen passeerden de revue, waaronder de woning nood. We tekenen nog aan, dat de heer Smallenbroek de voetbaltoto een geestelijk en sociaal kwaad noemde, maar dat hij, nu blijkt, dat een groot deel van ons volk de toto wil, de bes te oplossing vindt een regeling door de staat, die tevens een beperking inhoudt. Dit is duidelijk een veran dering van standpunt van de A.R.P. een verandering, waarvan trou wens de symptomen al eerder waren waar te hemen die de voetbaltoto tot voor kort onvoorwaardelijk afge wezen heeft. HOE GUNSTIG EEN CENT KAN ROLLEN JAARVERSLAG OVER 19S8 VERSCHENEN Dienst naar Australië betekent intrede van nieuw tijdperk Tengevolge van een aanzienlijke ach teruitgang in het ladingvervoer zijn de inkomsten uit de exploitatie van de vloot van de n.v. Stoomvaart Maat schappij „Nederland" in 1958, blijkens het verslag, belangrijk bij die van '57 ten achter gebleven. Gezien echter de uiterst moeilijke omstandigheden waarmede het bedrijf te kampen had, is het resultaat gunstiger dan de di rectie in de aanvang van 1958 had mo gen verwachten. Wat betreft de voor uitzichten voor 1959 kan zij zo vroeg in het jaar uiteraard geen voorspel lingen doen. Er wordt echter rekening mee gehouden dat de huidige minder gunstige gang van zaken in de we reldscheepvaart nog enige tijd zal aanhouden. Het brulo-exploitatiere sultaat daalde van 54.1 min tot 35.2 min. Te verdelen als winst is beschikbaar 7.4 min (f 10.8 min). Zoals bekend, wordt een dividend voorgesteld van 10 pet, waarvan naar keuze 5 pet in aandelen (v.j. 14 pet in contanten) over het onveranderde ka pitaal van 56.994.000. Indien alle aandeelhouders vijf pro cent in de vorm van aandelen wensen te ontvangen, zal het uitstaande kapi taal worden vergroot tot 59.843.000, hetgeen de directie, de waarde van de duurzame bedrijfsobjeeten in aanmer king genomen, gerechtvaardigd acht. Per 1 ianuri jJ. bestond de vloot uit 2 passagiersschepen, 39 vrachtsche pen en 1 tanker met een totale tonna ge van 379.927 bruto ton. In aanbouw resp. besteld zijn 6 schepen met een totale tonnenmaat van ca 51.500 bru to ton. De ontwikkelingen in Indonesië heb ben ook het agentuurbedrijf aldaar Weer onlusten in Nyasaland: één dode Nyasaland is opnieuw in beroering gekomen. Donderdag hebben groepen met bijlen, stokken en speren gewa pende inboorlingen op dertig plaatsen in Nyasaland betoogd, blanken be dreigd en vernielingen aangericht. Een neger is door de politie doodge schoten, tientallen negers en blanken zijn gewond geraakt. Op zeer vele plaatsen hebben betogers aan gehou wen, wegen en bruggen zeer grote schade aangericht. In Nyambi, nabij Fort Johnston, is een bij negers in gebruik zijnd gerechtsgebouw afgebrand. Te Fort Manning werd een Afrikaans stam hoofd aangevallen, en raakte een van zijn stamoudsten gewond. Nabij Vi- sanza is een Engelse jachtopziener aangevallen. Hij schoot op de ne gers, verwondde er een en wist te ontkomen. Te Salisbury deelde een hoge be stuursambtenaar mee dat groepen woedende negers geen onderscheid maken tussen blank of zwart. In Noorwegen zal met de produictie begonnen worden van 600.000 gas maskers voor de burgerlijke verdedi ging. Zij zullen speciaal 'bedoeld zijn voor mensen, die in geëvacueerde ste den moeten achterblijven. niet onberoerd gelaten. Besloten werd de eigen kantoren in Indonesië op te heffen en de agentuurwerkzaamheden over te dragen aan de Indonesische Central Trading Company Ltd. De re sultaten van de samenwerking zijn al leszins bevredigend. Ondanks de ontwikkelingen in Indo nesië werd de lijndienst van Europa naar Malakka, Singapore en Indone sië v.v. vrijwel ongewijzigd voortge zet, hoewel met een verminderde fre quentie. Het aanbod van lading liep aanmerkelijk achteruit, vooral in uit gaande richting. In thuiskomende richting waren de behaalde resultaten gezien de omstandigheden, niet onbe vredigend. De vier zomerreizen van de „Oran je" naar Ceuta, Palma, Genua en Lissabon hebben commercieel geen winst gelaten. Zij droegen er niet temin toe bij het vlaggeschip voor al op de Engelse markt, waar circa 80 pet der toeristen kon worden geboekt, meer bekendheid te ge ven. Tevens werden nieuwe waar devolle ervaringen opgedaan. Op 5 november 1958 vertrok de „Oranje" praktisch volgeboekt voor het eerst in de nieuwe dienst naar Australië, resultaat van het zoeken naar een nieuw emplooi. Met de „Jo- lian van Oldenbarnevelt" zal begin april a.s. een rond-de-wereld-dienst worden begonnen. Hoezeer de directie de omstandigheden, die daartoe heb ben geleid, moet betreuren durft zij te stellen, dat voor 't passagebedrijf, dat zich sedert de oprichting van de maatschappij op het vervoer naar en van Java en Sumatra heeft geconcen treerd. een nieuw tijdperk is aange broken, dat zij met vertrouwen tege moet ziet. Zij realiseert zich hierbij ten slotte dat deze omschakeling haar nog voor vele problemen zal plaatsen. Kranslegging bij Baarns monument De hulp die Neder landse kinderen geven aan de tuberculosebe strijding in noodgebie- den over de hele we reld, duurt nu 25 jaar. Gistermorgen hebben twee leerlingen van de Fabritiusschool in Hil versum, een jongen en een meisje, een krans gelegd aan de voet van hetmonument voor wijlen koningin Emma aan dé Gerrit van der Veenlaan in Baarn, als eerste openbare her denkingsdaad bij het 25-jarig bestaan van de stichting wereld- schoolkindsteunfonds. „De maandagcent" tot bestrijding der tuber culose. Hiermee werd met grote erkentelijk heid herdacht hoe de bijdrage, die thans schoolkinderen van 201 scholen in Nederland elke maandagmorgen in de vorm van een cent leveren aan de hulpverlening, het mo gelijk heeft gemaakt, dat de actie tegen de tuberculose een aan zienlijke stimulans kon worden gegeven. Hoe gering de bijdrage per kind ook is, het to taal van de deelne mers kan positief mee werken tot de vorming van de noodzakelijke fondsen. Reeds in het begin heeft deze maandag- cent-actie succes ge boekt. In 1934 begon de huidige secretaris van de stichting, de heer C. H. W. van der Ven, in Pemantar Si- antar aan de oostkust van Sumatra onder de schoolkinderen een hulpactie voor de tu berculosebestrijding. Binnen een jaar kon met behulp van 400 scholen in Indonesië een verpleeghuis wor den geopend in Medan. De aanzienlijke uit breiding over het gehe le Indonesische gebied in de loop van de jaren werd uiteindelijk stil gelegd door het uitbre ken van de Tweede Wereldoorlog. Na de oorlog werd, on der veranderde om standigheden, in Ne derland begonnen met acties voor de tubercu losebestrijding in Su riname, Nederland en Indonesië. Dit was het nieuwe begin van een gestadig uitgroeiende organisatie, die in 1956 door haar naam te kennen gaf haar heil zame werkzaamheid te willen uitstrekken over de hele wereld. Er werd hiervoor contact opgenomen met de Union Nationale con- tre la tuberculose in Parijs. Kortgeleden zijn banden gelegd met een Belgische or ganisatie die op dii gebied werkzaam is in Suriname en Ne. derlands Nieuw-Guinea is gevraagd mee te werken aan de actie, die nu 25 jaar lang heeft bewezen hoe gunstig een cent kan rollen. AANDACHT GEVESTIGD OP DESIDERATA '.O „G rondbelasting moet worden afgeschaft" Het hoofdbestuur van het Koninklijk Nederlands Landbouw-Comité meent, dat nu de gunstige ontwikkeling van de nationale economie weer in de be langstelling staat, het noodzakelijk is de algemene aandacht te vestigen op desiderata welke in de agrarische sector leven. Het heeft daarom een urgentiepro gramma vastgesteld. Aan dit programma wordt het volgen de ontleend: Afzet De afzet van agrarische produk- ten vereist de grootst mogelijke in spanning. Verhoging van het vetge halte van de consumptiemelk is nood zakelijk. Het verstrekken van school- melk dient bevorderd te worden, ter wijl het prijsverschil tussen boter en margarine zal moeten worden ver minderd Distributieregelingen, waardoor de afzet wordt belemmerd (slachtpluim- vee) of levering van de goede kwali teit onmogelijk wordt gemaakt (con sumptiemelk) dienen te worden ge wijzigd of opgeheven. Structuurbeleid 9 Ruilverkavelingen en andere cul tuurtechnische werken dienen in een snel tempo te worden voortgezet. De kosten van deze werken mogen voor de betrokkenen geen onredelijke be lasting vormen. De subsidiëring voor boerderljbouw is aan te passen aan het streek- en bedrijfstype, terwijl de minimumnorm met soepelheid dient te worden toe gepast. Het structuurbeleid dient me de dienstbaar te worden gemaakt aan een regelmatige spreiding der werk gelegenheid in de land- en tuinbouw: de uitvoering van boerenwerken is hierbij van groot belang. De huisvesting ten plnttelande mag niet worden achtergesteld bij die in de steden. De aansluiting op de wa terleiding en het elektriciteitsnet te gen redelijke vergoeding dient be spoedigd te worden. Onder de huidige omstandigheden dient de overheid het wetenschappe lijk onderzoek, de voorlichting en het onderwijs eerder uit te breiden dan dat deze werkzaamheden zouden moe ten worden ingekrompen. Een wette lijke regeling van het land- en tuin- bouwonderwijs dient met spoed tot stand te komen. Prijs- en loonbeleid 9 Het garantiebeleid dient zoveel mogelijk de vorm te behouden van 'n prijsbeleid door meerdere basispro- dukten. De garantieprijzen dienen gebaseerd te zijn op de kostprijzen van sociaal economisch verantwoorde bedrijven, waarbij in deze kostprijzen de reële waardering van alle kostenelementen bijvoorbeeld van grond en gebou wen wordt toegepast. Noodzakelijke verschuivingen in het produktiepatroon mogen niet een uit holling van de garantie tot gevolg hebben. Beperking van de gegaran deerde hoeveelheden zonder meer is in beginsel onaanvaardbaar. Het loonbeleid dient gericht te zijn op het handhaven van de relatieve ge lijkstelling van de landarbeiders met de werknemers in andere bedrijfstak-1 ken. Gestreefd moet worden naar af schaffing van de gemeenteclassifïea- tie. Belastingen 9 De grondbelasting dient als on rechtvaardige belasting op een pro- duktiemiddel te worden afgeschaft. Onbillijkheden in de omzetbelasting dienen te verdwijnen. De vrijstelling voor waardeverande ringen van onroerende goederen in de land- en tuinbouwsector dient te wor den gehandhaafd. De onderhoudskosten van land- en waterwegen vau meer dan lokale be tekenis dienen niet te rusten op de in gelanden van waterschappen, doch moeten gedragen worden door ge meente, provincie of rijk. Belastingheffing over eer gemiddeld inkomen dient mogelijk te worden ge maakt. De mogelijkheid tot het vormen van belastingvrije reserves dient met spoed te worden geopend, aldus het urgentieprogramma van het K.N.L.C. Voorlopig geen aankopen Indonesische tabak Het bureau voor ae Nederlandse si- garenindustrie deelt in verband met de berichten met betrekking tot over plaatsing van de markt voor Indone sische tabakken van Amsterdam naar Bremen mede, dat fabrikanten onder de huidige omstandigheden gezien de daaraan verbonden risico's ongetwij feld niet tot aankoop van Indonesi sche tabakken zullen overgaan zolang de verwikkelingen rondom de eigen dom van de tabakken niet op bevredi gende wijze zijn opgelost. Het Wereldgebeuren Verbitterd R r is na de regeling van de kwes- tie-Cyprus geen massaal geroep opgegaan: „Laat Grivas tevoor schijn komen, het Cyprische volk wil hem huldigen". Betwijfeld wordt dan ook, of kolonel George Grivas com mandant van de Eoka, de onder grondse organisatie die voor „enosis" (aansluiting van Cyprus bij Grieken land) ijverde, wel zo populair is als hij zelf zou wensen. Men meent, dat hij wat die populariteit betreft zich zelf een beetje in de weg staat. Hij was namelijk niet een terrorist-tegen- wil-en-dank, die guerillastrijd heeft gevoerd alleen omdat hij daarin een (dure) vaderlandse plicht zag. De dagboeken, die de Britten indertijd buitmaakten toen hijzelf in een Cy prisch berghol „door het oog van een naald" was gekropen leveren niet be paald het beeld van een sympathieke held op. Over zijn ondergeschikten stonden in dat dagboek ontboezemin gen die geen twijfel lieten aan het feit, dat kolonel Grivas alles altijd be ter wist. T n dat dagboek werd ook vastge- -»• legd dat Grivas zich steeds be dreigd voelde, niet alleen door de Britse veiligheidstroepen, maar ook door de Atheense politici en door de veronderstelling dat zijn mede-of ficieren onder de maat bleven. Hij wenste dat ook die collega's terroris- ten-in-hart-en-nieren zouden worden, en hij moest daartoe heel wat weer standen overwinnen bij de opgewekte jonge Cyprioten die eigenlijk meer. van koffiedrinken en van dominospel houden. Maar ondanks het feit dat Grivas zich 'Vaak had te beklagen over „laaghartigheid", „ontoereikend heid" en over „lafheid",, werden zijn bevelen prompt uitgevoerd. Sinds de zomer van 1955 tot de dag voor kerst feest 1958 (toen een bestand werd af gekondigd) vielen in deze strijd 142 Britten, 278 Grieken, 84 Turken en 2 Amerikanen. Ongetwijfeld heeft enthousiasme voor de Cyprische onaf hankelijkheid bij dit alles een belang rijke rol gespeeld, a! was dan niet al tijd voldaan aan Grivas' stelling, dat „dit soort strijd mannen vraagt die de dood niet vrezen en die niet van het leven houden". Het was in Athene tijdens de Tweede Wereldoorlog, dat kolo nel Grivas, een tot Griek gena turaliseerde oud-Cyprioot voor het eerst kennis maakte met aartsbis schop Makarios, eveneens een oud- Cyprioot, die toen aan de St.-Irene- kerk in de Griekse hoofdstad was ver bonden. In 1951 toen hij na de Griek se burgeroorlog niet opnieuw in het leger was opgenomen en vergeefs op een onderscheiding had gewacht, keerde hij verbitterd naar Cyprus te- nig om Makarios' jeugdorganisatie te versterken. Maar pas op 9 novem ber 1954 meerde hij ergens bij Hklo- rakas op West-Cyprus met een Griek se smokkelschoener die wapens en mede-ijveraars voor „enosis" bevat te, waarna hij in stilte de guerilla strijd organiseerde die in 1955 tot uit barsting kwam. Doordat de meerder heid der Griekse Cyprioten voor eno sis was, kon hij overal een schuil plaats vinden en niemand haalde het in zijn hoofd hem te verraden al werd door de Engelsen een prijs van hon derdduizend gulden op zijn hoofd ge steld. Maar na Makarios' verbanning in 1957 en vooral na de publikatie van delen uit Grivas' dagboek werd weieens betwijfeld of de daden van de Eoka altijd in overeenstemming wa ren met de opvattingen van, de aarts bisschop, vooral omdat hij nogal licht vaardig omsprong met het woord „verraders", en dat terwijl hij zei, dat zij „allemaal gedood moesten wor den". In militair-technisch opzicht heeft echter ook de Britse tegen stander respect moeten tonen voor de tactiek van Grivas, die tegen 'n gro te overmacht wist stand te houden. y/ olgens de laatste berichten zal hij van Cyprus met stille trom moe ten vertrekken maar in Athene worden gehuldigd. „Enosis" is welis waar niet bereikt, maar Cyprus wordt zelfstandig en daartoe heeft ook de Eoka haar bijdrage geleverd. Mis schien wordt in Athene Grivas' dag boek- voorspelling nog gelogenstraf dat „wij straks met de kruimels ge noegen moeten nemen terwijl anderen de overwinning voor zich opeisen". „Dat is tenminste", zo liet hij verbit terd op die regels volgen, „wat men m Griekenland kan verwachten". KOLONEL GEORGE GRIVAS voor hulde naar Athene Moord op Franse pastoor opgelost: dader gegrepen Een 19-jarige timmerman uit Lens is woensdag aangehouden op beschuldi- •^ng van moord op de r.-k. priester obert Cochu, wiens stoffelijk over schot dezer dagen in een bos bij Amiëns werd gevonden. De arrestant zou hebben verklaard de moord te hebben gepleegd om de abbé te kun nen beroven. Hij zou, naar verluidt, een medeplichtige hebben gehad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3