Scheldepensioeiifonds belegde in Zeeland 6,6 miljoen gulden Brand in Middelburg teisterde stadsschuur Zeeuwse Almanak VAN imn TOT ^2 ijfre beroemde geneesmiddelen in fi tablet doen wonderen! Chefarine 4 SP0RTF0RUM OVER ACTUELE PROBLEMEN IN VLISSINGEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 6 MAART 1959 HET BEGON IN 1882 MET f 11,41 Tienjarig bestaan van het fonds in zijn huidige vorm Jaarverslag over 1957 De Stichting Pensioenfonds voor het weekloon- en nurloonperso- neel van de N.V. Kon. Mij. De Schelde hield gisteren in het Scheldekwartier haar jaarlijkse deelnemersvergadering. In. deze vergadering werd het tiende jaarverslag (over het jaar 1957) behandeld en in verband met dit tienjarig bestaan droeg de ver gadering een bijzonder karak ter. De wiskundig adviseur van het fonds, dr. W. G. J. ten Pas hield een causerie over de socia le wetgeving in het algemeen en de heer J. H. Verdonk gaf een historisch overzocht van het ontstaan en de ontwikkeling van het pensioenfonds bij de K.M. De Schelde. De vergadering werd door de heer G. r gepresideerd N. van Ginkel, lid van de Schelde-directie. Aan het- tiende jaarverslag dat als keurig verzorgd drukwerk aan de le den was aangeboden is het vol gende ontleend. De Stichting werd op 1 november 1947 met betrekkelijk geringe mid delen opgericht als vervolg op enke le bestaande fondsen. Zij Is thans een middelgroot pen sioenfonds met een behoorlijke finan ciële basis. De tienjarige arbeid heeft vruchten afgeworpen en er zijn mo gelijkheden voor de toekomst, die naar het zich Iaat aanzien met na me op het gebied van de sociale ver zekering in de eerstkomende be langrijke ontwikkelingen zal te zien geven. Over het boekjaar 1957 bedroeg het voordelig saldo van het A-fonds ruim 550.000, waarvan ruim 300.000 werd toegevoegd aan de reserve, die bestemd is voor de ver hoging van het pensioenspercentage tot 1% en ruim 230.000 werd toegevoegd aan de extra-reserve. Daardoor steeg de extra-reserve tot totaal ruim 500.000. Door de verze keringskamer wordt een reserveposi tie wenselijk geacht, die zou neer komen op een bedrag van 1,3 miljoen gulden. Tijdens het boekjaar 1957 kwam een bedrag van 1,2 miljoen gulden voor belegging beschikbaar. Het aantal pensioentrekkenden be droeg per 31 december 1957 totaal 619. Dit is het dubbele van het aan tal pensioengenietenden in 1947. Het aantal deelnemers in het fonds was per 31 december 1957 2873. De totale uitkeringen over 1957 be droegen ruim 40(1000 en de premie inkomsten ruim 1,1 miljoen gulden. De balans per 31 december 1957 sliiit met een eindtotaal van ruim 15 mil joen gulden. Tot zover enkele gegevens uit het jaarverslag. Extra bijdragen De heer G. N. van Ginkel gaf ccn uitvoerige mondelinge toelichting op het jaarverslag, waarbij hij nog ver meldde, dat de extra-bijdragen van de Kon. Mij. De Schelde aan het pen sioenfonds over de jaren 1947-1957 een bedrag van 559.000 hebben be lopen. Spr. bracht dank aan" de bestuurs- AMATEURS OPGELET. Zeeuwse amateurs met talent (op het gebied van de lichte muziek) krijgen maandag aanstaande wellicht de kans van hun leven. Dan komt na melijk het K.R.O.-team, dat reeds het gehele winterseizoen naar vocale en instrumentale prestaties van belang Nederland afspeurt, in Sas van Gent. Pierre Wijnobel, Kees Schilperoort en Ton Kool, houden 's avonds om half acht een auditie In hotel „Cen traal". Ieder, die meent iets te pres teren op muzikaal terrein, krijgt dan de kans zich te laten horen. Wie suc ces heeft komt voor de microfoon in het Springplank-programma, dat de K.R.O. zaterdagsavonds om de veertien dagen uitzendt. Via deze springplank zijn onder anderen Cor- rie Brokken, Annie Palmen, Nelly Wijsbok, De Selvera's Jan van der Most gevierde artiesten geworden. DIEREN-DRAMA. In de %ijver achter het raadhuis te Wolfaartsdijk heeft zich een „dra ma" afgespeeld, waar iedereen in dit dorp van onder de indruk is. Het zwanenechtpaar, dat in de vijver ver bleef en dat de bescherming genoot van de ganse bevolking, is uit elkaar gegaan. Het mannetje verkoos na een echtelijke twist de vrijheid en met een sierlijke boog zette de vogel koers naar de Oosterschelde. On danks naspeuringen van de rijkspoli tie en de heer Noordhoek te Katse- veer is de zwaan nog steeds niet op gespoord. Zowel het treurende wijfje als het gemeentebestuur van Wol faartsdijk is er veel aan gelegen dat de vluchteling „aangehouden en voorgeleid" wordt. De vinder of aan brenger zal door het gemeentebe stuur worden beloond. VERKIEZINGEN...... Het ts nu toch wel weer helemaal en volop de tijd van de verkiezingen met spandoeken en reclameborden en met alle partijen, die duchtig in de (brieven)-bua blazen met pamflet op pamflet en met redevoering na rede voering. Van St. Annaland tot West- dorpe zien de lijsttrekkers U aan vragend, smekend, bevelend, bemin nelijk en veelbelovend. Vooral dat laatste. In Vlissingen doen ze dat vanzelfsprekend ook en dat is daar, precies als overal, het goed recht van de partijen. Dat plaatsen van die borden met portretten en leuzen, bedoelen xoij. Maar niet een ieder ziet dat in, want de laatste tijd komt het nogal eens voor zo verzeker de men ons dat er borden en span doeken vernield worden. Naar men mag aannemen geschiedt zulks door lieden bij wie de verkiezingskoorts tot een gevaarlijke hoogte is opge lopen en niet door onmondige kwa jongens. Dat laatste komt ook wel eens voor, maar dun gebeurt het niet zo systematisch. Dan gaat het m— zoals met die twee knaapjes, die fraai bord van de P.v.d.A met grote inspanning tlgen de grond werkten en die toen tevreden tot elkaar zei den: „Ziezo, dat was van de comme- r.izzen". Op die manier kan het lijkt ons geen kwaad. Maar degenen die tot de jaren des onderscheids zijn gekomen moesten beter weten. Want met het vernielen van borden en spi ndoeken wint men bepaald geen stemmen. LENTE. Een prettiger geluid kunnen we la ten horen uit Heinkenszand, waar de zer dagen de reigers, die er ieder voorjaar in het bos nestelen, zijn te ruggekeerd. Twaalf stuks zijn het en dit hele gezelschap heeft weer de voor hen opgetrokken masten bezet. SNEEUWKLOKJES. Na de gunstige resultaten van de gladiolenteelt hebben enkele land bouwers In de omgeving van Brui- nisse besloten om het ook eens met sneeuwklokjes te proberen. Reeds zijn contracten voor deze teelt afgesloten. Overigens is dit niets nieuws, want naar wij me nen, werden door de heer J. I. van den Bout, een bekend jager te Bruinisse, vóór de Tweede We reldoorlog reeds proeven in deze richting genomen. JUBILARIS. De heer P. Mol te Sint-Philipsland, heeft een opmerkelijk jubileum ge vierd. Vijftig jaar lang namelijk werkte hij als landarbeider op „Hol lands Hoeve", waar thans de heer N. van Westen de scepter zwaait. Bovendien is de heer Mol al 35 jaar bestuurslid van de N.O.L.B. Twee jaar diende hij de plaatselijke afde ling als voorzitter en drieëndertig jaar was hij secretaris. Als blijk van waardering voor de diensten, die de jubilaris hem bewezen heeft. ot handigde de heer Van Westen een gouden polshorloge met inscriptie. VI JFTIG JAAR Woensdag was het ook vijftig Jaar geleden, dat de heer C. J. Bos en me vrouw S. BosNijsse te Nisse in het huwelijk traden. Een belangrijke dag dus voor hen. TE OPTIMISTISCH. Gisteren zijn we een beetje te opti mistisch geweest over het vreemde- Iingenbezoek aan de West Zeeuws- Vlaamse kuststrook. We meldden toen namelijk in deze rubriek, dat 80.000 overnachtingen werden ge boekt op het vormingscentrum „He- denesse". Dit aantal is niet juist, want „Hedenesse" registreerde 8000 overnachtingen. Overigens nog een respectabel aantal. NACHTELIJK KARWEI In Scharendijke ziet men zich voor een moeilijk karwei geplaatst, dat waarschijnlijk ook nog een nachtelijk karwei zal worden. Het gemeentebe stuur van Eikerzee, waar Scharendij ke onder ressorteert, heeft namelijk besloten om de oude muziektent van Renesse aan te kopen en in zijn ge heel naar Scharendijke te vervoeren. Om hierbij zo wein.g mogelijk hinder van het verkeer te hebben, of beter gezegd misschien, om het verkeer zo weinig mogelijk te hinderen, wil men het transport 's nachts doen geschie den. Het initiatief voor deze aankoop ging uit van de zangvereniging te Scharendijke. De leden van die ver eniging zullen de tent, wanneer dat nodig blijkt, herstellen. Over de plaats, waar de muziekklosk moet komen te staan zijn ds meningen nog verdeeld. leden, die met uitzondering van een drietal gedurende de gehele periode van 10 jaren zitting hebben gehad in het bestuur en die voor het fonds veel weïk hebben verricht. Voordeel voor Zeeland De heer Van Ginkel wees daarna op een der voordelen, die verbonden zijn aan een eigen ondernemingspensioen fonds. De binnenkomende gelden kunnen als beleggingsobjecten wor den aangewend ten dienste van de deelnemers of in het belang van de streek, waarin het pensioenfonds is gevestigd. Zo liet het pensioenfonds 239 wo ningen bouwen, waarin een bedrag van 2,3 miljoen gulden werd ge ïnvesteerd. Deze woningen verrezen in Vlissingen en Souburg. Aarf 40 leden van het Scheldeperso- neel kon een eerste hypotheek op een eigen woning worden verstrekt. Aan de Schelde-woningbouwverenl- gingen werd ƒ850.000 geleend. Aan gemeenten en aan onderwijs instellingen werden leningen ver strekt voor woningbouw en scholen bouw en tezamen met enkele lenin gen voor andere doeleinden kwam dat op een totaal van 2,6 miljoen gulden. Momenteel is door het pensioen fonds in Zeeland belegd een bedrag van ƒ6,6 miljoen of wel 35 van het kapitaal. Daarvan is in Vlissin gen belegd 4,7 miljoen. De heer Van Ginkel merkte tenslotte op, dat dit belangrijke bedrag waar schijnlijk niet in die omvang in Zee land belegd zou zijn, indien De Schelde de pensioenen niet bij een eigen pensioenfonds had onderge bracht. Begin in 1882 Nadat gepauzeerd was, kréég de heer J. H. Verdonk gelegenheid een historisch overzicht te geven van de ontwikkeling der pensioenvoorzienin gen bij De Schelde.Het begon op 11 febr. 1882, toen een zieken- en ondersteuningsfonds werd opgericht, dat toen ƒ11,41 in kas had. Via vele veranderingen ook in de doelstelling is daaruit het huidif pensioenfonds voortgekomen, thans bijna 16 miljoen gulden kapitaal bezit. De hee Verdonk stipte enkele hoog tepunten uit de sociale ontwikkeling bij De Schelde aan, waarbij de humor niet ontbrak. Nog werk Tenslotte was het woord aan dr. W. G. J. ten Pas. wiskundig adviseur van het pensioenfonds. Hij sprak over de sociale wetgeving in het verleden en in de toekomst. J Er is veel bereikt, maar er ligt'nog werk. Verbetering van de verouderde invaliditeitswet is nodig. Vermoede lijk zullen in de nabije toekomst de uitkeringen van de algemene ouder domswet opgetrokken moeten wor den in óvereenstemming met het bui tenland. Een groot probleem noemde spr. de waardevastheid van de bedrijfspen- sioenen. Gezien het groeiende aantal bejaarden in Nederland achtte sür. een verhoging van de premie Ouder domswet waarschijnlijk. Hij meen de, dat die premie wellicht tot 10 zal moeten oplopen, indien de bevol kingsuitbreiding in het huidig tempo blijft voortgaan. Nadat nog enkele vragen gesteld waren, volgde sluiting. "S3 (Advertentie) Neveda, Rokin 118, Amsterdam Twee winkeldieven in Goes gearresteerd De gemeentepolitie te Goes is er in geslaagd de hand te leggen op de der tigjarige betonwerker L. R. en de achttienjarige J. C., eveneens beton werker, beiden afkomstig uit de Gan- zestad. Beide mannen hebben enige tijd geleden ingebroken in de elektri citeitswinkel van de firma W. aan de Zuidvlietstraat. Zij ontvreemdden daarbij o.m. «een elektrisch klokje, een schemerlamp en radiolampen ter waarde van enkele tientallen guldens. Hoewel zij aan vankelijk ontkenden, vielen beiden uiteindelijk toch door de mand. Don derdagmorgen zijn R. en C. aan de officier van justitie te Middelburg voorgeleid. Door een toevallige om standigheid is de politie de twee man nen op het spoor gekomen. Op zoek naar de Inbreker(s) van de diefstal bij de Ijzerhandel Merison vorige week plaatsten wij hierover een be richt trof de politie bij familie van R. het klokje aan. Het bleek afkom stig van de firma W. Duits binnenvaarder bij Stavenisse omhoog Het 464 ton metende en met zout ge laden Duitse m.s. „Ida II" uit Ham burg, dat van Brunswijk op weg was naar Brussel, is donderdagmiddag tij dens hoog water in de „Witte Ton- nenvlije" ter hoogte van Stavenisse aan de grond gevaren. Daar de „Ida II" noodsignalen gaf, voer de sleep boot „Spanje" van de sleepdienst P. Smit uit Rotterdam, die met het sleepschip „Vulcaan II" in de nabij heid was, tehulp. Nadat de „Spanje" verbinding had gemaakt, gelukte het, ondanks het feit, dat het water was gevallen, de „Ida II" vlot te trekken. Hierna kon het vaartuig de reis op eigen kracht vervolgen. Ziekteverlof burgemeester Oosterland verlengd Het ziekteverlof van burgemeester S. W. A. Laurense van Oosterland dat tot 1 maart verleend was, is met een maand verlengd. SCHADE ENKELE DUIZENDEN GULDENS Advertentie Bij pij», «riep ol „landerig" ge.oel «orgl een t tablet dat U waar nat pleiter Uw werk kunt d< Snel bluswerk erger voorkwam ONDER DE OGEN van Mid- delburgs brandweercomman dant, de heer A. J. W. Mathijs- sen, tevens directeur van ge meentewerken, is donderdag middag omstreeks twee uur door tot nu nog onbekende oor zaak brand uitgebroken in het kantoor van gemeentewerken in de Stadsschuur. Een brand, die gelukkig geen ernstige vormen heeft aangenomen, dank zij het kordate optreden van perso neelsleden van gemeentewerken en de hoofdstedelijke brand weer, die er gezamenlijk slaagden om het vuur na korte tijd meester te worden. In die tijd hadden de vlammen echter reeds voor enkele duizenden gul dens schade veroorzaakt. Het ncrsoneel van gemeentewerker is na de brand doorgegaan met het werk. Wel achtte de direc teur het noodzakelijk om gedu rende de avond en nacht een wacht in het gebouw te plaat sen. Om precies tien minuten over twee werd de brand ontdekt in de bovenverdieping van het gebouw. Op hetzelfde moment werd alarm gegeven en zonder verdere or ders af te wachten waarschuwde beneden in het gebouw éen reso lute telefoniste de brandweerka zerne in de St. Jansstraat. En precies twee minuten later stond, de lage drukspuit voor de deur. Via het trappenhuis werden slangen uitgelegd naar de vliering en even later konden de brandweermannen 't blussihgswerk van enkele ambtena ren overnemen. Direct na de ontdek king van de brand bestreden zij het vuur met een schuimblusser en een prullemand, die men onder de kraan met water vulde. Hoewel het blus- singswerk door een flinke rookont wikkeling uitermate werd bemoei lijkt, snelde een tweetal spuitgasten met veel durf de vliering op om de vuurhaard aan te pakken. Moedig optreden Dankzij dit moedige optreden had men de brand vrij vlug onder con trole en was overslaan naar andere gedeelten van de verdieping onmoge lijk geworden. Toch lekten op ver schillende plaatsen de vlammen tus sen de dakleien door. Met een straal uit de inmiddels uitgerukte lage drukspuit had men ook dit vuur, na dat op enkele plaatsen gaten in het dak waren gemaakt, vlug In be dwang. Ondertussen hadden verschillende ambtenaren in ijltempo een groot deel ran het archief naar een vei- Architect J. P. Goedhals uit Rotter dam maakte dit ontwerp voor het nieuwe conferentie-oord, dat metter tijd op Medenesse" zal verrijzen. (Foto P.Z.C.) Zeeland kreeg er in januari 86 woningen bij Volgens gegevens van het Bureau voor de Statistiek zijn in januari van dit jaar 5.664 woningen voltooid. In januari 1958 werden 6.415 woningen opgeleverd. Sedert de bevrijding zijn nu in totaal 691.233 woningen ge bouwd. Van de 5.664 woningen in januari zijn er 86 in Zeeland gereed gekomen. Verleden jaar bedroeg het aantal woningen, dat in Zeeland in januari werd voltooid 190. „Kamito S" in Kapelle Onder de naam „KAMITO o" zal de middenstandsvereniging „Handelsbe langen" te Kapelle weer een midden- stand stentoonstelling houden en wel op 23, 24 en 25 april in de grote vei linghal. Dit besluit werd genomen in een vergadering van de midden standsvereniging. (Advertentie) „SUBSIDIES VAN OVERHEID ONVOLDOENDE" Zeeuwse Sportraad oogstte bij leden veel waardering Tijdens een donderdagavond in het verenigingsgebouw in de Noordstraat te Vlissingen gehouden bijeenkomst besprak een sportforum verschillende van de voor de Nederlandse sportwe reld meest urgente problemen. Zo werd onder meer uitvoerig gediscus sieerd over de subsidies, die de over heid de sport verstrekt en die men nog steeds in hoge mate onvoldoende achtte. Zo onvoldoende zelfs, dat vol- e-ens wethouder Gillissen Verschage Vlissingen het bedrag, dat deze gemecnl trekt, 55.000, nog gunstig afsteekt bij de rijkssubsidie van ongeveer 350.000. Het forum bestond uit de heren mr. M. Vrolijk, lid der Tweede Kamer, K. van Drlel, referendaris bij de af deling Volksonderwijs der gemeente Rotterdam. B. Verschuur, directeur van de Amersfoortsa Sportstichting, O. J. Gillissen Verschage, wethouder van Vlissingen en de sportjournalist Jan de Troye, onder leiding van de voorzitter van de afdeling Vlissingen van de P.v.d.A., de heer M. J. van Poelje. Volgens mr. Vrolijk is de liger plaats overgebracht. Door dit snelle optreden en de nevel- stralen die bij het blussingswerk werden gebruikt, bleef de water schade aan de tekeningen en het archief tot een minimum beperkt. Ingeblakerd Door het vuur is de binnenkant van het meer dan honderd jaar oude dak flink ingeblakerd. Daar de dak spanten uit oud en kurkdroog hout bestaan is de mogelijkheid van smeulen niet uitgesloten. Daarom werd gedurende de nacht in het ge bouw door een wacht een oogje in zeil gehouden. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Wel werden door een loodgietersknecht toen men het vuurde ontdekte reparaties aan cle dakgoot uitgevoerd. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat het vuur het dak zo heeft aangetast, dat repareren te kost baar zal worden. De blussingswerkzaamheden werden gadegeslagen door de burgemeester van Middelburg mr. Joh. de Widt, die vergezeld werd door wethou der A. J. Kaland. N.V. Neratoom opgericht Zes Nederlandse industrieën, de N.V. Machinefabriek .Breda", v.h. Backer en Rueb, N.V. Philips gloeilampenfa brieken, Retterdamsche Droogdok MIJ. N.V., N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde", Koninldijke machinefa briek gebr. Stork en Co. N.V. en Werkspoor N.V., hebben gezamenlijk besloten tot oprichting van N.V. Nera toom, ter behartiging van de belangen van de Nederlansde industrie voor de bouw van landinstallaties op het ge bied van de kernenergie. Hoewel de directe belangstelling uit gaat naar de mogelijkheden voor de vervaardiging van een zo groot moge. lijk gedeelte van de eerste Nederland se kernenergiecentrale door de Neder, lansde industrie (zoals eerder gemeld is beraden de Nederlandse elektrici teitsmaatschappijen zich thans ern stig over dit project) is de doelstelling van de N.V. Neratoom te trachten de gehele Nederlandse industrie een zo groot mogelijk actief aandeel te doen nemen in dit voor de toekomst belang rijke toepassingsgebied. Voor het bereiken van deze doelstel ling heeft de N.V. Neratom thans ook contact gelegd met Euratom. Westsluis van Wemeldirige bij laag water gesloten Donderdagavond leverde het sluiten van de ebdeuren in de westsluis te Wemeldinge enige moeilijkheden op. Bij een door een duiker ingesteld on derzoek bleek, dat een schuif van de deur defect was geraakt, waardoor de deur niet meer kon worden ge sloten. Daar de schuif voor reparatie is weggehaald, zal alleen bij hoog water geschut kunnen worden. Aanbesteding riolering en bestrating te Kapelle Op het gemeentehuis van Kapellle werd het leggen van een riolering met bestratingswerkzaamheden in het Jagtlust, Warretjes en Waardekens- hoekplein aanbesteed. Er werd als volgt ingeschreven: fa. A. de Bourggraaf, Kattendijke, 27.100; fa. Duynhouwer sr., Goes, 26.700; Fa. Knuist, Goes, 25.800; fa. F. Duynhouwer en zn., Goes, 25.625. Het werk werd gegund aan de laagste inschrijver. overheid in ons land zich zeer laat voor de sport gaan interesseren. Pas na de oorlog was er sprake van sub sidies en dan nog van zeer lage. Een van de andere actuele problemen die warden aangeroerd was de opleiding voor sportleiders. Het forum gaf hier als zijn mening te kennen, dat de li chamelijke oefening en de sport, die als een eenheid moeten worden zien, door goede krachten moeten worden onderwezen. De opleiding moet naar de mening van het forum desondanks niet uitgebreid worden, zolang het in ons land nog voorkomt dat afgestudeerde sportleiders geen betrekking kunnen vinden. Het fo rum was eenstemmig van mening, dat de lichamelijke opvoeding en de sport als een deel van de overheids taak moeten worden gezien. Een winstpunt voor de sportbeoefe naars vond men de oprichting van de Nederlandse Sportfederatie, die contacten ban leggen met de over heid, om op die manier de belangen beter to verdedigen. De Instelling van de Zeeuwse sportraad oogstte by hel forum niets aan lof. Zealand is éér van de eerste provincies die eon der gelijke stap deed. Als taak zag het forum hier het leggen van contacten tussen provinciale overheid en de sportwereld. (Advertentie) VANDAAG. Middelburg Electro: „Het veld van eer", 19 en 21.15 uur, 18 jaar; Schouw burg: „De zelfkant van Montmartre", 20 uur, 18 jaar; Gouden Poor te: Feest avond Ver. van Oorlogsvrijwilligers, 20 uur; Concert- en Gehoorzaal: Z.V. U.: Lezing door Jan P. Strljbos: „Svalbard", 20 uur: Sc'-uttershof: To neelavond „Con Brio", 19.30 uur. Vlissingen Alhambra: „..Und abends in die Scala", 19 en 21 uur. 14 jaar; Luxor: „De weg der 100 doden", 20 uur, 14 Jaar; Kunsthandel Bikker: Tentoonstelling boeken voor dames, open op winkeluren; Johanneskerk: Filmavond Culturele Commissie Her vormd Kerkewerk 19 en 21 uur; Con certgebouw: Feestavend chr. ulo, 10 uur. Goes Grand: „Dorp aan de rivier", 20 uur, 14 Jaar; Schuttershof: Uitvoering „Astra", 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2