IR. C. S. KNOTTNERUS SPRAK VOOR KRING THOLEN Z.L.M. WALCHEREN G.S. VERLENEN MEDEWERKING BIJ OPLOSSEN WEGENPROBLEEM Burgerlijke Stand VRIJDAG 6 MAART 1959 PROVINCIALE Z E E U Vv E COURANT STERKE COÖPERATIES VEREIST Kringvoorzitter thans Z.L.M.-hoof dbestuurslid Tijdens de donderdagavond gehouden jaarvergadering van de Kring Tho- len-Sint Philipsland in het Holland Huis te Renesse, besprak ïr. C. S. Knottnerus, voorzitter van het Ko ninklijke Nederlandse Landbouwco- niité, de algemene landbouwpolitiek. Hij gaf een uitvoerige uiteenzetting van de kostprijsberekening van de verschillende produkten, met name die van de melk. Spreker meende dat ernaar moet worden gestreefd de kostprijs zo laag mogelijk te houden. Hij vroeg voorts aandacht voor een goed landbouwonderwijs, terwijl hij een {joede voorlichting eveneens van be- ang achtte. Sprekende over de E.E.G. zei de heer Knottnerus het contact tussen de zes betrokken landen als zeer noodzake lijk te zien. In de naaste toekomst verwachtte hij van de E.E.G. weinig spektaculairs Hij wees vervolgens op de concurrentie, die de buitenland se produkten op de Nederlandse markt kunnen veroorzaken, in het bijzonder de tuinbouwprodukten. De positie van de Nederlandse zuivel zag de spreker minder rooskleurig, omdat ons land onvoldoende afzetge bied kan vinden voor de overschot ten. Nederland zal buiten de bij de E.E.G. aangesloten landen afzetge bieden moeten zoeken, zo zei hij. Een gesubsidieerde export meende hi;" echter af te moeten raden, omdat dan moeilijkheden zouden dreigen met de E.E.G.-partners. In zijn conclusie zei de heer Knottnerus niet alles van de Staat te willen verlangen, maar veel door eigen inspanning te willen bereiken. Het sterk maken van de coöperaties is vereist, aldus de spreker. Tevoren sprak de heer A, J. Groe- newege, voorzitter van de kring Tho- len-Sint Philipsland, die onder meer zei: „Is er na vèrloop van tien jaar nog wel iets nieuws te brengen voor ons platteland, of zal dit gebied dan een industriecentrum met rand stad-allures moeten worden noemd?". Spreker meende van niet, omdat het aantal deelnemers aan de verschil lende cursussen voor de landbouw- technische ontwikkeling groot is. Hij toonde aan dat er nog mogelijkheden Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen op 4 maart: Gre van Kamperland; Fortuna van Middel burg; Troja van Antwerpen; Werratal van Antwerpen; Olympla van Hans- weert; Olive van Hansweert; Geestdam van Hansweert; 5 maart: Arak van Blyth; Krcnoborg van Antwerpen; Forel van Antwerpen. Vlissingen vertrokken op 4 maart: For tuna naar Rochester; Olympia naar Glouchester; Willy naar Rotterdam; Gre naar Londen: Werratal naar Havana; Troja naar Stockholm; Ollve naar Lon den; Geestdam naar Rochester; 5 maart: Kronoborg naar San Pedro. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen op 4 maart: Kïeldrecht van Boulogne; Prins Willem 3 van Le Havre; Lutter- Icerk van Rotterdam: Maas van zee-Gent; Sheratan van Dordrecht-Gent; 6 maart: Annenkerk van Marseille: Anne Christi na van- Hamburg; Caprlcomus van Rot terdam; Musketier van Rotterdam; John V van Londen; Fratemlte van Swansea; Duiveland van Dover-Temeuzen; Kora van Teignemouth; Wubbina van Londen- Brussel. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen op 4 maart: Delta naar Galway; Reest naar Londen; Leny naar Ierland; Lea naar Rotterdam; Boskoop haar. Amsterdam; Odile R naar Londenf Albatros naar Lon den: Europa naar Londen; More naar Amsterdam; Annie G naar Cardiif-Gent; Zeevaart naar Houston; Janine naar Lon- den-Terneuzen; 5 maart: Vsel naar Le Havre; Mariekerk naar Rotterdam; Hec tor naar Hamburg; Prins Frederik Hen drik naar Londen. Uitvoering christelijke u.l.o.-school Donderdag werd de leden cn de ouders van de leerlingen van de chris telijke uloschool in het Concertge bouw een feestavond aangeboden. Voor deze avond, waarop met vaart en verve een rijk gevarieerd, door de leerlingen verzorgd programma werd uitgevoerd, bestond zeer grote belangstelling. Zo was er zang onder leiding van de hoer De Boo, accor- deonspel door Krijn Verhage en gym nastiek onder leiding van de heer Euwe. Het bekende „Hoe de schout zichzelf aan de schandpaal bracht", kwam onder regie van de heer Hom mes goed uit de verf en ook „The Flushing Swing Quintet" toonde voor de pauze uit het goede hout gesneden te zijn. Na do pauze trad het ulo-kwartet voor het voetlicht (piano, bas, slag werk en zang), een accordeonduo speelde populaire melodieën en de eerste klassen zongen onder leiding van de heer Boon enkele canons. Het programma was zo gevarieerd en zo danig gevuld, dat men het om niet te laat te eindigen moest beknot ten! Het „klapstuk" van de avond was de opvoering van het toneelspel „Huisvredebreuk", waarvan de heer Noot de regie voerde. Een goede op voering, waarop de jongens en meis jes, die hieraan werkten met voldoe ning mogen terugzien. Het .enthou siaste publiek beloonde ieder pro gramma-onderdeel met een gul ap plaus. Vanavond wordt een reprise gegeven. O.- EN W.-SOUBURG Ledenvergadering N.C.V.B. De afdeling Souburg van de Neder landse Christen Vrouwen Bond hield dezer dagen een ledenvergade ring onder leiding van mevrouw Pol- derman-Lijnse. De heer Bouwmees ter hield een met lichtbeelden toege lichte lezing over de Morgenland zending. voor werkgelegenheid zijn te vinden. Intensivering van kleine bedrijven door middel van tuinbouw en bloem- boilenkweek staat in het middelpunt van de belangstelling, zei de voor zitter. Hij somde voorts enkele mo gelijkheden van bedrijfsvestiging in de agrarische sector op, die aan ve le mensen werk zouden kunnen ge ven. Daarnaast, is de vestiging van kleine industrieën met een bezetting van 200 tot 300 mensen ideaal, al dus sprekér. Hij richtte zijn blik daarbij ook op de onmiddellijke om geving, zoals Brabant en het Kree- krakplan. Concluderend meende de heer Groenewege dat een verant woorde arbeidsbezetting mogelijk moet zijn. De heer Groenewege werd in deze vergadering gekozen tot hoofdbe stuurslid van de Z.L.M., in de plaats van de heer C. J. J. Kooiman. De heren J. F. Brooijmans, O. van Put te en O. A. Stols werden herkozen als bestuurslid van de kring Tho- Ien-Sint Philipsland. De kring heeft over 1958 een batig saldo. Hogere inkomst algemene uitkering van 50.000 In de memorie van toelichting bij de 5e begrotingswijziging voor 1959 wij zen B. en W. van Middelburg er op, dat de minister van binnenlandse za ken bericht heeft, dat het percentage volgens hetwelk de algemene uitke ring voor 1959 voorlopig zal worden berekend, bepaald is op 154. In de be groting is een percentage geraamd van 150, zodat deze verhoging van 4% hogere inkomsten betekent van rond 50.000. In dezelfde brief wordt meegedeeld, dat de dienst der begroting van het gemeentefonds voor 1958 geen 4% na- uitkering op de algemene uitkering van dat jaar toelaat. Aangezien niet bekend is of over volgende jaren wel een na-uitkering zal worden ontvan gen, verdient het volgens B. en W. aanbeveling de na-uitkering 1957 aan de gewone midelen te onttrekken. Naar het oordeel van het college Is het alleszins wenselijk om het bedrag van de na-uitkering 1957 groot 46.097.65 te bestemmen voor de dekking van 'n deel der kosten van het aanbrengen van kleedlokalen op het sportterrein. Daar ook de belastinguitkering voorlo pig 1% hoger is dan de raming van de gemeente, hetgeen hogere inkom sten betekent van bijna 3700, wil- len B. en W. het verschil, groot ruim 7600, reserveren voor de bouw van een zuiveringsinstallatie voor de zweminrichting. MIDDELBURG Voordracht Roosje Driessen In het verslag over de voordracht „Amsterdam" van Belcampo door Roosje Driessen werd vermeld, dat zij slechts enkele gedeelten uit deze novelle voorlas. Terwille van de grote lijn had Roosje Driessen echter slechts enkele coupures in de novelle gemaakt, daar deze niet voor een voordracht werd geschreven. Naamsverandering cursus aan huishoudschool Het bestuur van de Industrie- en Huis houdschool te Middelburg heeft B. en W. van deze gemeente medegedeeld, dat het ministerie van o. k. en w. be zwaar maakt tegen de benaming van de sedert 1956 bestaande cursus ter opleiding van bejaardenverzorgsters en bejaardenhelpsters. Daar hier slechts sprake is van een wijziging van de benaming van de be treffende cursus stellen B. en W. de raad alsnog voor overeenkomstig het verzoek van het bestuur van de Indu strie- en Huishoudschool een besluit te nemen, waarbij de oprichting en in standhouding van een cursus voor be jaardenhelpsters nodig wordt geacht. Meer dan 2 miljoen nodig aan vlottende middelen Teneinde opnieuw in de behoefte aan vlottende middelen te voorzien stellen B. en W. van Middelburg de raad voor voor het tijdvak van 1 april tot en met 30 juni 1959 tot een maximum van 2.200.000 op te nemen aan vlot tende middelen. Ter voorziening in de behoefte stelt dit college de raad voor tijdelijk gelden op te nemen in reke ning-courant, dan wel kasgeldleningen aan te gaan. Drs. H. Wijker sprak voor Natuurkundig Gezelschap In het „Schuttershof" te Middelburg heeft drs. H. Wijker uit Arnhem voor de leden van het Natuurkundig Gezel schap een lezing gehouden over 't on derwerp „Ioniserende stralen en ge zondheid". Kosmische stralen, röntgenstralen en de straling uitgezonden door radio-ac tieve stoffen, veroorzaken indien geabsoorbeerd in het lichaam ioni- saties, die veranderingen in de cellen teweegbrengen. Vooral jonge groeien de cellen zijn er zeer gevoelig voor. In het eerste deel van zijn voordracht besprak drs. Wijker, hoe men bij de medische behandeling van ziekten, speciaal van gezwelgroei, een nuttig gebruik kan maken van deze eigen schap. De fysische aspecten van deze behandelingsmethode hadden de bij zondere aandacht van de spreker. In het tweede deel werden de mogelij ke gevolgen van ongewenste bestra ling besproken en de in verband met dit stralingsgevaar te treffen maatre gelen. Hierbij werden enkele appara ten voor het aantonen en meten van stralen getoond Aan het einde van zijn boeiende en in teressante lezing, die met lichtbeelden werd geïllustreerd, beantwoordde de spreker nog enkele vragen. VAN ONZE ADVERTEERDERS Nieuwe damesmodezaak te Middelburg Donderdagochtend is met een feeste lijke en drukbezochte receptie een nieuwe vestiging, de eerste in Zee land, van de damesmodemagazijnen N.V. Witteveen te Middelburg ge opend. Deze zaak is gevestigd aan de Markt no. 15, het vroegere pand van de kunsthandel Milo. In de nieuwe damesmodezaak doet echter niets meer denken aan de vroegere kunst handel. De verbouwing is dan ook groots aangepakt. Door het architec tenbureau „Wings Succes" te Rotter dam werd een nieuw interieur ont worpen. Half februari is men met de verbouwing begonnen en onder hoog tempo heeft men doorgewerkt om al les op tijd klaar te krijgen. Het resul taat van deze werkzaamheden mag gezien worden. Een prachtige, ruime zaak waar overzichtelijk de uitge breide collectie van damesrriodearti- kelen is tentoongesteld. Aan het inte rieur is veel zorg besteed en het re sultaat is zeker de moeite waard. De etalage is vau dc rest van de winkel niet afgsloten, zodat zowel aan de voor- als achterzijde, waar ook een groot raam is, het daglicht binnen komt Voorts zijn er vier ruime pas kamers om de klanten zo vlug moge lijk te helpen. Het gehele interieur is in friese, modarna kleuren uitge voerd. Vooral van de zijde van het damespubliek bestond de eerste dag veel belangstelling voor deze nieuwe zaak. die versierd was met talrijke prachtige bloemstukken. Gevonden voorwerpen Aan het politiebureau te Middelburg zijn inlichtingen te verkrijgen over de in het tijdvak van 25 februari tot en met 4 maart 1959 als gevonden aange geven voorwerpen: diverse soorten handschoenen en wan ten; polshorloge met lederen bandje; stemvork; rode step; sjaal; baco sleu. tel; blauwe gymnastiekschoen; arm bandje; klein sleuteltje; groene porte monnee inh. plaatjes en 1 dubbeltje; paar rode kinderschoentjes; nikkel vulpotlood; hondenriem no. 885; bank biljet; plastic etui; lipssleutel no. 3; stemvork; rode damesp'ortemonnee met inh.; griize jongenspet; muntbil jet; rode portemonnee met inh.; vul potlood bruin; hond; trouwring; bril in etui, gevonden te Oostkapelle; win terjas; ring waaraan 2 sleutels en plaatje Caltex; lipssleutel no. 222; bruine portemonnee met inh.; fiets pomp; 2 sleutels aan een ring; drie dubbel snoer parels; bruin wollen das; vel carbonpapier; pak graanzakken; oude rode step; rode knipportemon- nee; grijze sjaal en motorhandschoen; nijptang; rode plastic portemonnee; bruine portemonnee. Eerste steenlegging voor Zuidsingelschool uitgesteld Wegens ziekte van de heer J. Ver- stelle, die de eerste steen voor de nieuwe hervormde sohool aan de Zuidsingel te Middelburg a.s. zater-1 dag om half elf zpu metselen, is deze plechtigheid verschoven naar een nog der wijdde ^spreker uit over üe nood- nader te bepalen datum. Waarschijn- I zaak van bi gen bez'ook al in ver- llllf 7ü 1 rta hsni- -.7 -. VLISSINGEN Gevonden voorwerpen Aan het politiebureau te Vlissingen zijn inlichtingen te verkrijgen over de volgende gevonden voorwerpen: diverse rijwielen, autosteppen, hand schoenen, sleutels en portemonnees, passer, muntbiljet van f 2.50, gele gebreide das, beige kinderknipporte- monnee (inh, f 1.67), aanslagbiljet, rode shawl met blauw en witte stre pen. groene parkiet, kruisje, vermoe delijk van rozenkrans, 2 ijzeren plaatjes, 4 maandbladen, grijze ge breide shawl, rol zwart verduiste ringspapier, theedoek, 2 zakdoeken en een washandje, snoer kralen, he renpantoffel, obligatiezegels van Al- bert Heijn, wieldop van auto, hamer en combinatietang, blauwe jurk, Bahco sleutel nr. 72 %maal 8, een paar bruine schoenen met witte sok jes, rood-blauw geblokte zakdoek (44 centen), rode voetbalkous, padvin- dersfluit en ballpoint, grote hanger aan ketting, vulpen en vulpotlood in étui, merk „Eton Lady" en heren- polshorloge. K.V.P. afdeling Vlissingen hield propaganda-avond Wo-nsdagavond ield de K.V.P., afd. Vlissingen in het Ariënsgebouw, on der voorzitterschap "an de heer J. W. R. Groffen een propaganda-avond. Na het welkomstwoord van dvoor zitter, sprak de heer G. Z. de Vos, wethouder van sociale zaken te Rot terdam over het onderwerp: „K.V.P.- politleksociale politiek". Hij ver deelde deze materie in drie aspecten, nJ.: Bezitsspreiding, werk voor allen en ruimteverdeling. Spreker vroeg de aandacht voor hetgeen de laatste tientallen jaren op sociaal gebied tot stand is gebracht en verklaarde dat dat niet alleen is geschied door de socialistische partijen, maar door alle groeperingen die progressiviteit in hun vaandel voeren. Wat betreft het aspect: bezitsvorming bracht inleider onde rhet oog, dat het individualisme voorheen en ook thans nog een grote rol speelt in onze sa menleving. Het streven naar eigen bezit is niet, zoals de socialisten be weren, een kapitali tische gedachte, maar een noodzakelijk goed voor een normale, gezonde gezinspolitiek. Daarom is het streven van de K.V.P. gericht op het mede bezitten van aandelen Sn de onderneming waar de arbeiders werkzaam zijn en medezeg genschap in de bedrijven. Het aspect: werk voor allen, is een voornaam punt in het programma van de K.V.P. Alle streven moet ge richt zijn op aantrekking van even tueel kapitaal tot vestiging van meer industrieën De opvoer- r va:de pro ductiviteit is een noodzakelijke voor waarde om de export te vergroten, waardoor het ons mogeliik moet wor den gemaakt, de benodigde grond stoffen van elders te betrekken. Het aspect: ruimteverdeling is een onderwerp, waarover men zich geen te grote voorstellingen moet maken. Daarvoor wordt op de eerste plaats de. aandacht opgeëist voor ontslui- tingsgebieden als het Sloe-, Kreekrak- en, Deltaplan, door vestiging van in dustrieën op het platteland enz. Ver- lijk zal de heer Verstelle nu over twee weken aan het werk kunnen. SINT-LAURENS C.H.-kiesver. ondertekent A.R. protestschrijven aan Ged. Staten Woensdagavond vergaderde de chris telijk historische kiesvereniging te Sint-Laurens onder leiding van de voorzitter, de heer H. van Lange- velde. 6 Spreker was de heer A. J. Kaland uit Middelburg, die in een causerie getiteld „Na vijftig jaar nog actu eel", het ontstaan en het streven der C.H.U. uiteenzette. Na een korte be spreking van dit onderwerp werden de plannen tot herindeling aan de orde gesteld. Hierover ontstond een uitvoerige gedachtenwisseling. Men besloot het protestschrijven aan Ge deputeerde Staten, zoals voorgesteld door de A.-R. kiesvereniging, mede te ondertekenen. ZOUTELANDE Oranjevereniging stelde voorlopig programma samen In de dezer dagen gehouden vergade ring van de Oranjevereniging te Zou- telande werd een voorlopig program ma opgesteld van de feestelijkheden op 30 april a.s. De schoolkinderen zullen een zanghul- de brengen, waarna burgemeester D. Kodde een toespraak zal houden. De hele dag door zullen er allerlei spelen gehouden worden voor de jeudg en ou deren, o.a. hindemisrijden, ringsteken per fiets en in versierde sjeesjes. Bij voldoende deelname zal 'n optocht go- houden worden'van praalwagens. Er zal medewerking verleend worden door de muziek-, zang- en gymnastiek vereniging, terwijl het feest besloten zal worden met een stoelendans en vreugdevuur. In deze vergadering, die onder leiding stond van de voorzitter, de heer J. de Pree, werd in de vacature Wagener als bestuurslid gekozen de heer W. Janse. De aftredende bestuursleden, de heren D. Stroo en ,T. v.d. Vreugde, werden herkozen. RAAD WATERLANDKERKJE Oude woningen in kom der gemeente baren veel zorgen In zijn openingswoord in de eerste vergadering in 1959 van de gemeente raad van Waterlandkcrkje sprak bur gemeester M. J. Verbrugge er zijn vreugde over uit de raadsleden wel kom te kunnen heten in een gerestau reerd gemeentehuis. Voorts legde de voorzitter de nadruk op de goede ver standhouding met de nabuurgemeen ten. Ged. Staten verlenen alle mede werking bij het oplossen van het w< genprobleem van de gemeente. Het college heeft ten aanzien van de weg OostburgWaterlandkerkjeIJzen- dijke en het fietspad langs die weg verstrekkende voorstellen gedaan. In de kom der gemeente bevredigt nog steeds de toestand van de Weststraat niet. Concert jeugdaccordeonorkest voor Ouden van Dagen Het jeugdaccordeonorkest van de Vlissingse muziekschool heeft woens dagmiddag voor de Algemene Bond van Ouden van Dagen te Groede een uitvoering gegeven in het ontspan ningslokaal van het voormalige Am bonezenkamp Duinoord. Het orkest, voor een groot deel bestaande uit jongens beneden de leeftijd van elf jaa-, speelt onder leiding van de di recteur, de heer Adriaansen, voor treffelijk en oogstte veel succes bij de ca. honderd aanwezigen. Burge meester J. C. Everaars sprak zijn waardering uit voor het vele werk dat het bestuur steeds heeft gedaan. Hij dankte orkest en directeur voor de mooie uitvoering. Dit jeugdorkest heeft al voor meer dan 5000 ouden van dagen belange loos voorstellingen gegeven. De con férence werd verzorgd door de heer J. Talmon, die met zoon en dochter enige aardige nummers bracht. ZUID-BEVELAND GOES Lezing voor leden van Landbouwstudieclub band met de vrijetijdsbesteding. De verkorting van de werkweek moet bedrijftaksgewijze gezien worden. Van de gelegenheid tot debat werd door verschillende belangstellenden gebruik gemaakt. Na enkele korte mededelingen van interne aard, sloot de voorzitter de zo geanimeerde vergadering. De heer v. d. Peijl voor C.H.U.-Statenkring De Statenkrïng Vlissingen van de Christelijk Historische Unie verga derde woensdag in het gebouw „Maarten Luther" te Vlissingen, on der leiding van haar voorzitter, de heer F. van Sabben. Spreker voor de ze vergadering was de heer C. F. van der Peijl uit Kloetinge, lid van de Tweede Kamer voor de C.H.U. Nadat spreker de algemene toestand in de wereld en vooral ook de hou ding van Indonesië had belicht, kwam hij meer in het bijzonder op de oor zaken van de Kabinetscrisis en de Kamerontbinding. Uitvoerig besprak hij de houding van de P.v.d.A. in dit conflict. Hij legde er de nadruk op dat de C.H.U. ten onrechte conserva tief wordt genoemd. Op grond van de beginselen van de C.H.U., haar verkiezingsmanifest en de in het verleden gevoerde acties toonde de heer Van der Peijl aan dat de Unie voor ieders belangen op de bres staat. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik gemaakt. BIGGEKERKE Z.L.M. vergaderde De afdeling Biggekerlte van de Z.L. M. hield een ledenvergadering on der voorzitterschap van de heer P. Lampert Pz., die een hartelijk woord van welkom tot de spreker van deze avond, de heer J. G. van Liere richt te. Na het afwerken van de huishou delijke agenda kwam de heer Van Liere aan het woord over „Mechani satie van de landbouw" en „aanleg waterleiding, bestemd voor het wei land". Op deze uitvoerige inleiding, volgde een drukke bespreking. MELISKERKE. Getrouwd: F. de Kok. 35 jaar en M. Louws, 29 jaar. Overleden: .T. Sturm. 82 jaar, wedn. van J. Wielemalcer; M. Bouman, 83 jaar, e. v. J. Hoogerwerl'. AAGTEKERKE. Overleden: C. C. de Visser. 80 jaar, wed. van P. de Visser: M. Wisse. 73 jaar, wed. van J. Kwekkeboom- KOUDEKERKE. Bevallen: J. Kluijfhout—Kluijfhout, z.» T. Kesteloo—Abrahamse, cl.: M. Schip per—Kaland, z.\ M. P. de LooI£—Kwak- keboom, d.; K. van der Heijden—Wiöla- maker, d. Overleden: J. A. Antlnk, 84 Jaar, wed. van G. Bak: A. J. van den Broeke, 82 jaar, e. van I. de Veij: J. Rejack, 85 jaar, wed. van J. A. van der Kamp; N. Fran- cke. 85 Jaar, wed. van M. P. Matthijsse; S. A. Louwerse, 87 jaar, wed. van W. B. Brleisman: J. van den Hoven, 85 jaar, wed. van C. Schrier. RITTHEM. Bevallen: Ch. Kliuk—De Meijere, d. Ondertrouwd: T. van Rootselaar, 27 Jaar en w. P. Varel, 24 jaar. WESTKAPELLE. Bevallen: J. Minderhoud—Brasser. z.\ J. de Pagter—Roelse, z.; K. van Vaardogem Hulbregtae, d.; M. Faasse—Noumos, z. Ondertrouwd: A. Kolcelaar, 22 jaar en W. Roelse, 20 jaar. Getrouwdi A. Lievense, 23 Jaar en J. Hendrlkse, 22 Jaar. Overleden: W. Minderhoud, 85 jaar, wedn. van A. Flipse. Voor de leden van de Landbouw studieclub „Goes en omstreken" hield de heer M. Murre, hoofdassis tent bij de Rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst een causerie over: „Be waring van aardappelen en oogst- methoden en bewaring van granen, zaden en peulvruchten". De heer Murre begon met op te merken, dat de kuilbewarïng voor aardappelen niet alleen is verouderd, maar ook ondoelmatig en duur is. De laatste tien jaar is een sterke vooruitgang te constateren bij het bewaren- onder-dalc. Aanvankelijk werd al leen pootgoed bewaard, maar vooral na 1950 heeft ook de bewaring van consumptieaardappelen een grote vlucht genomen. De opslagcapaciteit in Zeeland bedraagt 95.000.000 kg. aardappelen, waarvan alleen al in Zuid-Beveland 31.000.000 kilogram. De handel op Zuid-Beveland is met 12.000.000 kg. sterk vertegenwoor digd. De inleider verklaarde voorts, dat de consument goede kwaliteit aardappelen verlangt. Het gebruik per hoofd der bevolking is na de oor log afgenomen met 50 kg. tot 90 kg., maar het totaal gebruik is dank zij de snelle bevolkingsgroei ongeveer geliik gebleven. Betreffende de peulvruchten merkte de heer Murre op, dat het handwerk economisch niet meer verantwoord is. Er wordt dan ook veelal machi naal geoogst. Het drogen in schuren neemt hand over hand toe. De stam- bonen worden aan de dag van van daag meer en meer machinaal ge oogst, zo deelde hij verder rhede. Grote oppervlakten granen worden gelijktijdig gemaaid en gedorst (combine). Gedurende enige tijd kan een groot kwantum van het gram in de aardappclbewaarplitsen wor den opgeslagen, zonder dat bederf optreedt. Het graan kan daardoor langer bewaard worden dan vroeger het geval was, waardoor een grotere spreiding van het afzetrisico ont staat en men kans heeft op gunstige prijzen. Tenslotte deelde de inleider mede, dat goede kwaliteit vlas nog steeds goed wordt betaald. Na deze causerie volgde een interessante be spreking. Met een woord van dank sloot de voorzitter, de heer J. Oud- kerk, de vergadering. Vogelliefhebbers richten afdeling op in Yerseke Uitgaande van de „Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers" had dinsdagavond in cafetaria Oele te Yerseke een bijeenkomst plaats wel ke ten doel had om te komen tot op richting van een afdeling voor- oos telijk Zuid-Beveland. Nadat de heer Flipsen, bondskeursmeester te Ber gen op Zoom, enige toelichting had gegeven werd besloten tot oprichting van een afdeling over te gaan. Er gaven zich direct 34 personen op als lid, waaronder 6 jeugdleden. Een voorlopig bestuur werd ge vormd bestaande uit de heren D. de Jonge te Kruiningen, voorzitter, A. Eversdijk en H. Waverijn beiden te Yerseke, respectievelijk secretaris cn penningmeester. Hierna was er ge legenheid tot het stellen van vra gen welke door de heer Flipsen wer den beantwoord. Dat deze liefhebber met een 30-jarige praktijk buiten gewoon kundig is, bleek wel uit de beantwoording der gestelde vragen. Op het gebied vnn bastaard en kleu- renkweek bleek nog wel wat te leren. Aan het eind van da bijeenkomst deelde de voorzitter mede dat in do tweede helft van maart de eerste le denvergadering zal worden gehou den. Voor deze straat worden echter nieu we plannen uitgewerkt. Ook de weg langs de zogenaamde Schans, de Nieu- veltweg, blijft een probleem. Volgens de voorzitter voorziet het 100% plan van de Waterleiding Maatschappij wat de gemeente Waterlandkerkje be treft, in een grote behoefte. Ofschoon de urgentie bestaat, ls er echter van een dergelijk plan voor de elektrici teitsvoorziening niets bekend. Ook het verkrijgen van grond om er in het kader van de uitbreidingsplan nen bedrijven op te vestigen, is een aangelegenheid waarvoor de volle aandacht van de raad vereist is. Wat de gemeente de meeste zorgen baart, is we de voorraad oude wonin gen in de kom der gemeente. Dit hoge percentage is ontstaan doordat na de oorlog geen wederopbouw nodig was. Voor het op peil houden van de wo ningvoorraad is men aangewezen op de bouw van woningwetwoningen. Het zou daarom verheugend zijn als Waterlandkerkje enkele woningen toegewezen kreeg. Bij de afhandeling van de agenda werd aan het consultatiebureau een subsidie van 0,20 per onderzocht kind toegezegd. Ook een verzoek van de bijzondere kleuterschool om finan ciële steun bij de aanschaf van nieuw inventaris werd ingewilligd. De raad besloot het algemeen ambtenarenre glement te wijzigen. De raad had verder van Ged. Staten een voorstel ontvangen om financiële medewerking te verlenen bij de ver betering van twee bochten iu de weg OostburgWaterlandkerkjeIJzen- dijke, de aanleg van een fietspad langs die weg en de overdracht van de weg aan de provincie. De raad ging zonder hoofdelijke stemming met dit voorstel akkoord en besloot de gevraagde me dewerking te verlenen. Naar aanlei ding van een bij de rondvraag gedane opmerking werd besloten enkele trap jes te maken langs de glooiing van ae Dijbstraat. Marktberichten VEILINGEN BARNEVELD. Eierveiling SAV.E. Aanvoer 886.250 stuks. Handel kalm. Prijzen eieren 56—80 gram f 10 31—10.72, 60—63 gr f 10 81—11.04, 63— 67 gram 11-0511,60; eendeëieren 66—78 gram 9.06—10.35, alles per 100 stuks. Coöperatieve Veluwse eierveiling Barne- veld—Ede: aanvoer 900.000 stuks, handel kalm. prijzen eieren 52—60 gram 9.40— 10.71, 60—63 gram 10-80—11-08, van 63—70 gram 11.16—12-53, alles per 100 stuks. Eiermarkt: Aanvoer 1-600.000. Handel kalm. Kippeëieren 5866 gram f 10-25 11.75, algemene prijs t 11 per 100. Kilo prijs f 1.79, basis 61% gram. Prijsnotering Gelders-Overijselse vereni ging van eierhandelaren grote eieren 62— 88 gram f 11—12, kleine eieren 61—61 gr. f 9.50—10.75. VEILING ST. MAARTENSDIJK Tarwe 29—30. Gerst 24—25. Haver 23—24. Kleine erwten 35—50. Schokkers 50—60. Bruine bonen 59—80. Koolzaad 35—40. Maanzaad 125—135. „Astra" van Christelijk Lyceum gaf uitvoering Het is een goede gewoonte van de schoolvereniging van het Christelijk Lyceum voor Zeeland te Goes („As- tra") om van de jaarlijkse uitvoering een groots gebeuren te maken. Ook donderdagavond, in het „Schutters hof" werd weer een lijvig program ma afgewerkt, dat na de pauze de vertolking bracht van het blijspel in drie bedrijven: „En zover is 't nog niet". Zoals wij al meer in deze ko lommen hebben geschreven beschik ken de Goese middelbare scholen over uitstekende toneelkrachten. Zo ook het Christelijk Lyceum. De veie toe schouwers konden dat gisteravond zien en horen, want de jeugdige ac teurs en actrices speelden met veel vaart en overtuiging. Ondanks enkele onvermijdelijke) tekortkomingen kwamen vrijwel alle typeringen tot hun recht. Juist hierdoor kreeg „En zover is 't nog niet" een vlotte voor stelling, die van net eerste tot het laatste bedrijf ooeide. De inhoud van het stuk komt in het kort hierop neer: een hoofdambtenaar in rijks dienst heeft het geluk (of ongeluk?) dat hij met een prijsvraag een nieu we flat wint. Wanneer men weet, dat de ene helft van de familie star vast houdt aan de oude, vertrouwde wo ning en de al even vertrouwde antie ke meubeltjes en de andere „partij" de flat wil betrekken mét aanschaf fing van stalen meubelen en gordij nen in oogverblindende kleurencom binaties, begrijpt men dat spannin gen niet uitblijven. Willy Kloosterman als de dochter Trydy speelde onbevangen en over tuigend, terwijl haar tegenspeler Bernhard Hagoort als de architect Hans Versluys er niet alleen in slaag de Trudy vurig het hof te maken, maar tevens een prachtige creatie gaf van zijn rol. Hannie- Baan nauwelijks hersteld van een griep presteerde het om een zeer aanneme lijke grootmoeder op de planken te zetten en Emmie Stam schitterde in de rol van mevrouw La Rivière. Henk van 't Veer als de ambtenaar La Rivière liet aanvaardbaar spel zien. Het enfant terrible van het ge zin, de lyceist Peter kreeg gestalte in het spel van Hans Goovers, terwijl Eric Hoogendoorn als zijn broer Flip beheerst speelde. Truus van Dokkum was een trouwe gedienstige, Dries Vermeer een wat schuchter student in de geschiedenis, Inge Ligthart Schenk een onbehou wen antiquair en Berber de Groot een goede verloofde van Flip. De re- fie was in handen van de leraar Ne- erlands. de heer A. P. Cornet. Aan het slot van de opvoering werden de acteurs cn actrices «1 andere mede werkenden letterlijk e* figuurlijk in de bloemetjes gezet. Vóór de pauze word een gevarieerd programma ge- braoht met muziek, zang en gymnas tiek- Vermeldenswaard is nog het optreden van de „Astra-Stars" onder leiding van Jan-Kees Duvekot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 23