ARNEMUIDEN VERHEUGD OVER BEHOUD ZELFSTANDIGHEID G0ESE SCHIPPER KON ROER VAN FIETS NIET HOUDEN KLEINE WALCHERSE POLDERS WENSEN GEEN CONCENTRATIE SCHAPENSTAPEL IN ZEELAND STEEG IN 1958 MET 15% PLAATS VOOR 150 HUIZEN IN UITBREIDINGSPLAN BORSSELE VRIJDAG 6 MAART 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 RAAD VERGADERDE De gemeenteraad van Arnemuiden heeft zich tijdens zijn vergadering van donderdagavond onder voorzitterschap van burgemeester W. H. van der Heide in een flink tempo door de agenda „gewerkt". De voornaamste punten van deze agenda waren de gemeentelijke herindeling van Walche ren en de wijziging van de begroting 1958, waarover met name de heer J. L. Joosse (s.g.p.) het woord voerde. Over de herindeling van Walche ren is slechts weinig gesproken. Voor uitgebreide discussies was overigens geen reden, want Arnemuiden blijft zelfstandig. De gehele raad sprak hierover zijn verheuging uit, temeer daar de gemeente nog een winst krijgt van 24 inwoners. nig achtte. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten meenden B. en W., dat hiervan moet worden afgezien. In verband met de toewijzing van de 12 .woningen zullen B. en W. zo spoedig mogelijk contact onnemen met de stedebouwkundige en de di rectie van de Volkshuisvesting be treffende de uitvoering van het plan. Bovendien zullen twee onbewoon baar verklaarde woningen moeten worden vervangen. Hiertoe zal het gemeentebestuur zich onderhouden met de woningbouwvereniging. Begroting 1958 heeft nog tekort van 17.500 Wel zal er bij Ged. Staten op aan gedrongen worden om de belangen van de betrokken ambtenaren, waar onder die van de centrale dienst voor Bouw- en woningtoezicht, die door de samenvoeging hun functie verlie zen, zo goed mogelijk te behartigen. Ook zal er op worden aangedrongen, dat Middelburg en Vlissingen worden belast met een bepaald aandeel in de kosten van de gemeenschappelijke regelingen, in verband met de over gang van Inwoners naar gemeenten, die niet tot een bepaalde kring van samenwerkende gemeenten behoren. De begrotingswijziging 1958 bood meer stof tot spreken. Vooral voor de heer Joosse. B. en W. hadden getracht deze begroting sluitend te maken. De verhoging van de al gemene uitkering uit het gemeen tefonds met. ƒ11,50 per inwoner bracht een hogere inkomst van ruim 48.000 op, maar desondanks blijft de gemeente nog met een te kort van rond 17.500 zitten. Ter wijl de begroting sloot met een te kort van ruim 44.500, waarbij verschillende uitgaven nog niet wa ren J Ontstemd En daarover toonde de S.G.P.-afge- vaardigde zich ontstemd. Hij was van oordeel, dat er te weinig bezui nigd is waar dat mogelijk was. „Ik weet niet of het wel goed tot de raadsleden is doorgedrongen, dat de financiële toestand van onze gemeen te zorgen baart", aldus zei de heer Joosse. Hij wees met nadruk op de noodzaak om de begroting nog met meer zorg samen te stellen en daar naar te leven. Voor B. en W. is dit tekort evenmin een pretje, aldus betoogde de burge meester. Maar we moeten niet uit het oog verliezen, zo vervolgde hij, dat de salarissen omhoog gegaan zijn. En dan zijn er nog de kapitaals- werken: de zuiveringsinstallatie, de armlastigen enz., terwijl er tevens een bedrag van ƒ25.000 op de nieu we openbare school drukt. Dan zijn er nog plannen voor een bijzondere school, een kleuterschool en een gym nastieklokaal. Toch moet Arnemuiden tonen, dat het zich bewust is van zijn zorgelijke financiële toestand", hield de heer Joosse vol. „U mag de rekening post voor post nazien. Het is onmogelijk om die ƒ17.500 er geheel af te halen. Wellicht wel een bedrag van 5000, maar dan is er nog een tekort", aldus de heer Van der Heide. „Dat zullen we nog hebben als er één gulden is", betoogde de lieer Joosse. De burgemeester noemde en kele bedragen op, die enorm op de begroting drukken. De heer J. Al- laart (p.v.d.a.) wees erop,, dat men In deze de grote lijn moest zien. Vol gens hem kan dit tekort zeker weg gewerkt worden, maar dan komt er zeker geen nieuwe school, noch een sluitstuk van de riolering of een brandweergarage. „Als we werken, dan hebben we geld nodig", oordeelde do heer Allaart. De burgemeester verklaarde tot slot, dat er niets anders opzit dan op nieuw een verhoging uit de algemene uitkering aan te vragen, waartoe tot mei a.s. de gelegenheid voor is. Voorts besloot de raad tot aanslui ting bij het bureau Personeelsbeheer en Organisatie van de vereniging van Nederlandse gemeenten teneinde de werkclassificatie en de prestatiebe loning in te voeren. Een der raadsleden had B. en W. kortelings voorgesteld om een de putatie uit de raad aan te wijzen om in een onderhoud met Ged. Sta ten dit college te wijzen op de toe wijzing der woningwetwoningen voor Arnemuiden, waarvan men het aantal van twaalf veel te wei- Toekomst N.-Beveland voor Z.L.M.-afdeling belicht Woensdagmiddag hield drs. M. C. Verburg, directeur van het E.T.I. voor Zeeland, in hotel „De Kroon" te Wissenkerke een lezing voor de plaatselijke afdeling van de Z.L.M. Spreker hield een causerie over de perspectieven voor Noord-Beveland in verband met het Drie-Eilanden plan en het Deltaplan. De voorzitter, de heer M. G. Hoveijn, begroette in zijn welkomstwoord onder meer de beide burgemeesters van het eiland en de heer Arenthals, voorzitter van het waterschap Noord-Beveland. Hierna hield drs. Verburg eerst een inleiding over Noord-Beveland in vroeger tijden. Daarna belichtte spre ker de afsluiting van de Zandkreek, die zeer zeker voor Noord-Beveland grote perspectieven zal bieden, zoals ontwikkeling van de havens van Kamperland en Kortgene. De haven van Colijnsplaat zal waarschijnlijk een goede toekomst tegemoet gaan als vissershaven. De afsluiting van de Zandkreek is zeer zeker ook belang rijk op het gebied van de recreatie, aldus spr. De landaanwinst kan in houden, dat het wegtrekken van de bevolking afgeremd wordt. Na af loop van deze lezing volgde een ge animeerde discussie. POLITIERECHTER MIDDELBURG Studenten volgden zijn capriolen Vier glazen en twee flesjes bier te zamen meende de Sl-jarige schipper J. M. uit Goes best te kunnen ver dragen. Maar nadat hij op 20 de cember van liet vorige jaar deze hoe veelheid verwerkt had, achtte de Goese politie de schipper toch niet in staat zijn fiets te besturen. M. kreeg een bon en moest zich donder dagmiddag verantwoorden voor de Middelburgse politierechter, mr. A. W. Thöne. De schipper had een aan tal cafés bezocht in de Ganzestad en toen hij uit het laatste vrolijk zin gend naar buiten stapte, zette hij zich neer op de stoep om vervolgens zijn gezang voort te zetten. Na een tijdje hier verwijld te hebben, stapte hij op de fiets, reed eerst een blokje rond de Markt en zette toen koers in de richting van één der nieuwe wijken, waar zijn fietstocht eindigde in een botsing met een andere wiel rijder, die zijn echtgenote achterop had. Er ontstond een valpartij, waar bij de vrouw vrij ernstige verwondin gen opliep. „Ik was in staat m'n fiets goed te besturen", verklaarde M. tegen de politierechter. „Dan zou ik wel iede re week dronken zijn. Die vier glazen en twee flesjes kon ik best verdra gen", verzekerde hij. Of dit inder- aad juist was, controleerden twee jongelui. De 18-jarige Amsterdamse student A. Z. en zijn Goese collega A.V. stonden juist bij het café, waar uit M. te voorschijn kwam. „Hé, daar gaat wat gebeuren", stelden de stu denten vast. Zij stapten op de fiets en gingen achter de schipper aan. De Amsterdamse student vertelde aan mr. Thöne, dat hij verdachte op de fiets zag wegrijden, niet rechtuit, maar toch vrij behoorlijk. „Waarom gingen jullie er achter aan?" wilde de officier, mr. J. L. Andreae weten. „Omdat hij zo luidruchtig was, wil den we wel eens zien hoe dit tocht je afliep", aldus Z. „En zijn jullie aan je trekken ge komen?" „Nee, eigenlijk niet", deelde Z. mee. Maar jullie wachtten toch wel op iets geks", probeerde mr. Andreae weer. „Inderdaad", gaf de student toe. Collega V. beaamde dit, zodat de of ficier uit deze verklaringen en die van de verbalisant bewezen achtte verklaard hetgeen de schipper ten laste was gelegd. Mr. Andreae stipte nog aan, dat M. regelmatig in cafés vertoeft. Hij eiste een geldboete van 75, waartoe de politierechter ver dachte conform veroordeelde. Goede wil Eveneens voor het onder invloed van sterke drank rijden stond terecht de Kloetingse grossier W. H. v. d. B., die op 24 november te. St.-Jansteen DIJKGRAAF IN JAARVERGADERING: „Suatie-vordering" in hoger beroep afgewezen In de herberg „De Roode Leeuw" te Nieuw- en Sint-Joosland vergaderden de stembevoegde ingelanden van di verse polders. De Middelburgsche Polder vergader de onder voorzitterschap van de dijk graaf, de lieer E. Verlare, die in een uitvoerig betoog het verloop van de procedure contra de Staat der Ne derlanden (Spoorwegen) inzake het suatiegeschil met de Polder Walche ren schetste. Nadat deze procedure in eerste aanleg door do Nieuwlandse Polders werd gewonnen, is in het door do Spoorwegen aangetekende hoger beroep de ingestelde vordering afgewezen. Verder memoreerde de voorzitter in zijn openingswoord de concen traties van polders en waterschap pen in andere delen van Zeeland. Gezien liet feit, dat voor het eiland Walcheren de situatie geheel an ders ligt dan voor de reeds gecon centreerde gebieden, sprak hij de hoop en de wenselijkheid uit, dat op Walcheren de huidige toestand wordt bestendigd, aangezien con centratie voor dit deel van Zeeland volkomen onnodig en onnuttig wordt geacht. Temeer daar binnen afzienbare tijd alle betrokken pol ders onder Nieuwland en Arnemui den binnenpolders zullen worden met alle gevolgen van dien. „Wij wensen niet ingelijfd te worden bij onze dure buren", aldus spr. De rekening over 1958 werd vervol gens nagezien en goedgekeurd met een bedrag van 7908,71 in ontvang sten en 4237,35 in uitgaven, dus met een batig saldo 3671,36. De be groting voor 1959 werd vastgesteld op 11.423,39 in ontvangst en uitgaaf Het dijkgeschot werd onveranderd vastgesteld op 26,per ha. De periodiek aftredende bestuursle den, de lieren E. Verlare, dijkgraaf, en C. Markusse, gezworene, werden met algemene stemmen herbenoemd. BIJLEVELDPOLDER De waterkerende Bijleveldpolder ver gaderde onder voorzitterschap van de dijkgraaf, de heer W. A. Kloet. De rekening over 1958 werd goedge keurd en vastgesteld op 1179,84 in ontvangst en 557,48 in uitgaaf; dus met een batig saldo van 557,48. De begroting werd vastgesteld op 1148,56 in ontvangst en uitgaaf. De Eolderlasten werden met 4,per a verlaagd en gebracht op 6, per ha. •bijna in aanrijding gekomen was met een Belgische personenauto. Daar de officier bij verdachte de goede wil aanwezig wist om van de drank af te geraken, eiste hij een boete van 200, een voorwaardelijke gevange nisstraf van 2 weken met een proeftijd van 2 jaar, alsmede 3 maanden ontzegging van de rijbe voegdheid, met aftrek. Waarmee de politierechter akkoord ging. De Belgische vishandelaar A, A. G. V. uit Knokke kwam er niet zo ge makkelijk af. Hij reed op 11 januari jl. onder invloed in Sluis. Bij de grenspost stond hij in een file. Plot seling, terwijl de file door mocht rij den, gaf verdachte gas en reed té gen een achter hem staande auto aan. Uit het proces-verbaal bleek, dat de Belg „belemmerd" sprak, waggelde en een onvaste houding had. Conform de eis van de officier werd V. bij verstek veroordeeld tot 2 weken onvoorwaardelijke gevange nisstraf plus 6 maanden ontzegging. De koopman D. de V. uit Sluiskil had op 21 december van het vorige jaar ruzie gekregen met de melk- slijter C. V. uit Westdorpe over een melkrekening, die de vrouw van de koopman niet betaald had. Er vie len klappen, maar het werd tijdens de zitting niet helemaal duidelijk wie er nu eerst begonnen was. De of ficier was ervan overtuigd, dat het De V. was en vorderde ƒ60, waar van mr. Thöne in zijn vonnis nog een tientje afdeed. Palen teveel Twee 18-jarige jongens uit Hoofd plaat, de tractor-chauffeur J. J. de P. en de timmerman J F. van O., hadden in december ijzeren palen weggenomen, die het eigendom waren van M. Toen de jongelui ge snapt waren moesten de palen te ruggegeven worden. Dat gebeurde, maar M. werd nog een stel palen rijker. Want ook enkele palen van de jongens, die zij zelf gekocht hadden, kreeg lüj erbij. „Ga maar eens met M. praten of hij de pa len teruggeeft", adviseerde de poli tierechter de jongelui, die elk een boete kregen van 15. De fabrieksarbeider W. de B. uit Hon- tenlsse stond terecht, omdat hij on gevraagd een ritje gemaakt had co een voor een café staande bromfiets en op dezelfde dag 's avonds zich schuldig gemaakt had aan mishan deling van zijn buurman, die ken nissen op bezoek had en daarmee reuze plezier had. De B. stapte het huis binnen, wierp de kamerdeur open en riep: „Wat is dat hier voor een leven"... En onmiddellijk daar op sloeg hij erop I03. Mr. Andreae gaf verdachte een ern stige waarschuwing om deze streken niet uit te halen en eiste een boete van 50. Nadat mr. W. K. H. Diele- man erop gewezen had, dat hij een ernstige repressie niet noodzakelijk achtte, veroordeelde mr. Thöne De B. tot een boete van 40. Versiering.... Toen de 18-jarige Ios-werkman Willy M. S. uit Eede, verdacht van mein eed, 4 dagen moest doorbrengen in de cel van het Oostburgse rijkspoli- tiegroepsbureau, had hij de verveling SUZANNAPOLDER De waterkerende Suzannapolder ver gaderde onder voorzitterschap van de dijkgraaf, de heer C. A. Polderdijk. De rekening over 1958 werd goedge keurd en vastgesteld op 3258,36 in ontvangst en 2856,85 in uitgaaf en dus een batig saldo van 401,51. De begroting voor 1959 werd vast gesteld op 2496,32 in ontvangst en uitgaaf. Het dijkgeschot werd onver anderd vastgesteld op 26,per ha. De periodiek aftredende dijkgraaf, de heer C. A. Polderdijk, werd met alge mene stemmen als nummer 1 op de nieuwe voordracht geplaatst. WAAYENBURGPOLDER De Waayenburgpolder vergaderde on der voorzitterschap van de dijkgraaf, de heer M. I. do Vos. De voorzitter deed mededeling van een ingekomen schrijven van de Cul tuur Technische Dienst, dat de Pol der Waayenburg eventueel in de Ruilverkaveling Kleverskerke zal worden, opgenomen in verband met de omlegging van de polderwater gang. De rekening wérd goedgekeurd en vastgesteld op 494,29 in ontvangst en 385,67 in uitgaaf, met een batig saldo van 108,62. De begroting werd vastgesteld op 553,12 in ont vangst en uitgaaf. Het dijkgeschot werd vastgesteld op 30,per ha. In de duinen even ten noorden van het dorp Petten verrijst het reactorcentrum. De gehele bouw omvat een hoge flux reactor met bijbehorende installaties; de reactorhal, het reactorbedieningsgebouw en andere gebouwen, nodig voor het onderbrengen van de verschillende bij de reactor behorende installaties; een radio-chemisch laboratorium en enige kleine laboratoria. Rond de hoge flux-reactor wordt een gasdichte reactorhal ont worpen van zodanige constructie, dat de omgeving van het reactorcentrum geen nadelige gevolgen zal ondervinden van een eventueel ongeluk met de reactor. Het koelwater wordt uit het Noordhollands Kanaal gehaald. Na doorstroming wordt het in de Noordzee geloosd. De kosten van de bouw van de reactor met essentiële werk plaatsen en laboratoria bedragen 20.000.000-30.000.000 gulden. Begin van brand op hoeve in 's Heerenhoek Tijdens onweer is donderdagavond de bliksem ingeslagen in de elektrici teitsleiding in de hoeve van de land bouwer C. Boonman te 's-Heerenhoek. Er ontstond een begin van brand in het dak van de aangrenzende land- bouwschuur. De brandweer van 's- Heerenhoek was vrijwel onmiddellijk ter plaatse. Nadat het zich in de schuur bevindende vee naar buiten was gebracht, had de brandweer in korte tijd het vuur met enkele stra len in bedwang. Met steun van do brandweer uit Borssele was men na een uur de brand nagenoeg meester, waardoor de schade tot een minimum beperkt bleef. N.H. kerk Serooskerke(S) kreeg een nieuw orgel Woensdagavond droeg de heer B. van Berkel namens het Nationaal Ram penfonds in de Nederlands hervorm de kerk te Serooskerke (S.) het nieu we orgel over aan het kerkbestuur, nadat de plaatselijke predikant, ds. F. van der Grift, was voorgegaan in gebed. Tijdens een korte kerkdienst werd het orgel bespeeld door de heer W. Hulsman, organist van de St-Jo- riskerk te Amersfoort en lid van de orgelcommissie van het Rampen fonds. Namens het gemeentebestuur was aanwezig burgemeester J. Klom- pe. Voorts gaven diverse predikanten van naburige kerkgemeenten van hun belangstelling blijk. verdreven met het maken van „ver sieringen" op de muren van zijn cel. „Bandito. Alien. Willy S., aange houden op 18 december 1958", had hij er met zwierige hand op ge tekend. Er naast had hij twee ge bogen takjes met blaadjes gegrift, een bijzonder bloemrijk motiefje. De officier stipte aan, dat S. nu en dan moeite heeft om zich te gedra gen naar de regelen, zoals die voor Ie samenleving vastgesteld zijn. Hij eiste 15. Nadat mr. P. C. Adriaan- se, de raadsman van de jongeman, erop had gewezen, dat het verblijf van vier dagen in een cel niet be paald een pretje is, veroordeelde de politierechter S. voor deze „ltrasse- rige" baldadigheid tot een boete con form de vordering. THANS RUIM 15.000 DIEREN Goed jaar voor „Texels Stamboek" Het gaat de schapenteelt In Zeeland goed! Dat bleek tijdens de donder dagmiddag in hotel „Centraal" te Goês gehouden vergadering vau „Het Texels Schapen Stamboek in Zee land", toen ae secretaris, de heer J. H. ter Keurs, zijn jaarverslag uit bracht. De secretaris deelde daarin mede, dat de schapenstapel in Zee land van 13.699 dieren in 1957 is uit gebreid tot 15.695 in 1958, een toe neming derhalve met niet minder dan 15 Een verheugend verschijnsel noemde de heer Ter Keurs het, dat steeds meer schapenhouders tot de overtui ging komen, dat het kwaliteitsdieren zijn, waar de vleesverwerkende in dustrie naar vraagt. De export van levende schapen nam toe. Op deze wijze verdwenen veertig dieren uit Zeeland. In de naaste toekomst zal nog meer aandacht moeten worden besteed aan de export, aldus de se cretaris. De wolprijzen lagen het af gelopen jaar aanmerkelijk lager dan in 1957. Het aantal gevallen rotkreu- pel en leverbotaantastingen nam toe. AANSLUITEND OP (VIERKANTE) KOM Temidden van vruchtbare landerijen ligt in de zuid-westhoek van de Zak van Znld-Beveland één van de merkwaardigst gevormde dorpjes van ons land: het ruim 1500 zielen tellende plaatsje Borssele. Merkwaard'g ir die zin, dat Borssele de vorm heeft van een vierkant met in het midden een kleiner vierkant, waar omheen de hnïzen symmetrisch zijn gebouwd. Het onlangs goedgekeurde uitbreidingsplan van de gemeente, dat zuidelijk van het dorp is geprojecteerd en dat plaats biedt aan 150 woningen, alsmede aan openbare gebouwen, sluit prachtig aan op het vierkant. Sloeplan biedt vele mogelijkheden Hoe Borssele aan zijn vierkante vorm komt? „Toen dit gebied tussen 1500 en 1600 opnieuw werd bedijkt, heeft men enkele rechte lijnen op papier gezet en daarvan is dit nu het resultaat". Aldus vertelde ons bur gemeester P. J. Domlnicus van Bors sele, die eraan toevoegde, dat nog niet is uitgemaakt of het nu een le gende dan wel een juiste weergave van de feiten is. Een vreemdeling zal het soms even duizelen bij het horen van de straat namen: men kent een Noord-, Oost-, West- en een Zuidsingel, terwijl daarnaast de verbindingswegen naar het centrum-vierkant met de beslist niet originele namen Ooststraat. Weststraat, Noorderwegje en Zui derwegje zijn getooid.... Toch is de faam van Borssele reeds ver doorge drongen, want ieder jaar komen meer toeristen naar dit 's zomers zo idyllische gelegen dorpje. De vorm van het plaatsje is dan ook uniek in ons land. Huizenbouw Het nieuwe uitbreidingsplan is geheel aan de sfeer van het dorp aangepast, hetgeen de wens was van de raadsleden. Deze uitbrei ding komt aan de Znidsingel, maar zal voorlopig nog wel even op zloli laten wachten. Er is plaats voor 150 woningen In dit plan, en voorts bestaat de moge lijkheid één of meer openbare ge bouwen op te trekken. „Dat laat ste hebben we echter niet nodig", betoogde burgemeester Domini-. cus, die opsomde, dat de gemeen te twee goede schoolgebouwen heeft, waaronder één nieuw; de beschikking heeft over een goed geoutilleerd gemeentehuis en se dert kort in het bezit ïs van een Verenigingsgebouw, tot stand ge komen dank zij de verbouwing van de oude openbare lagere school. Wat de toekomst betreft, ziet bur gemeester Dominicus, dat grote ver anderingen op til zijn in verband met het Sloeplan. „Binnen tien jaar zien we al volop bedrijvigheid rond het Zuidsloe". voorsDelde hij. Voor Borssele brengt dit plan mogelijkhe den met zich mee. Reeds in 1957 toonde de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" belangstelling voor dit dorp. „De Schelde" wilde toen 29 eengezinswoningen in Borssele bou wen en zelfs werd de bouw al aanbe steed voor een bedrag van 3% ton. Men moest de plannen echter opge ven, omdat de gemeente niet de be schikking had over de benodigde bouwgrond. Thans heeft de gemeen te deze gronden wèi in eigendom maar nu is er geen bouwvolume be schikbaar. Burgemeester Dominicus hoopt niettemin, dat de plannen als nog doorgang zullen vinden. Hij wees ons erop, dat dagelijks drie k vier bussen met arbeiders uit plaatsen van do Zak van Znid-Be- land naar „De Schelde" in Vlissingen rijden. „Als Borssele de hulzen krijgt kunnen de arbeiders op dezelfde wij ze naar hun werk gaan. Wanneer het .Sloeplan tot uitvoering wordt ge bracht, heeft het landelijke dorpje Borssele als woonkern veel te bie den". I Met vreugde wordt in het verslag geconstateerd, dat de Gezondheids dienst voor Dieren in Zeeland zich meer gaat interesseren voor de ge zondheidstoestand van de schapen. Het ledental steeg in 1958 van 149 tot 175. Hieruit blijkt, dat de ge registreerde schapenfokkerij in Zeeland een toenemende belang stelling geniet. Het ledental van de afdeling melkschapen (op Wal cheren) is daarentegen^ opnieuw gedaald. Eind 1958 bedroeg dit 19 (v.j. 21). In het jaarverslag wordt er voorts op gewezen, dat de pro vinciale schapenfokdag, die één maal per jaar gelijktijdig met de Zuidbevelandse rundveefokdag wordt gehouden, in belangrijke mate de fokkerij stimuleert in eigen gewest. Ook de regionale schapenfokdagen brachten goed materiaal naar voren. In het afgelopen jaar werden in het stamboek ingeschreven 63 (voorlo pig) en 40 (definitief) Texelse ram men, 356 Texelse ooien en 692 Texel se lammeren. Ten opzichte van 1957 betekent dit een zeer belangrijke stijging. Het aantal gekeurde stam boekvachten was in 1958: 85 ram- menvachten, 273 éénjarige ooien, 203 tweejarige ooien en 323 oudere ooien. Ook hier was van een belangrijke toeneming sprake in vergelijking met het jaar daarvoor. In totaal werd ruim 40.000 kg wol geleverd aan de Nederlandse Wolfederatie. Tijdens de vergadering van gister middag, die onder leiding stond van de heer J. A. Provoost uit Cadzarid en die o.m. werd bijgewoond door de adviseur ir. W. L. Harmsen, rijks- veeteeltconsulent, werd de heer J. Boot te Kerkwerve tot bestuurslid benoemd en de heer W. A. van Nieu- wenhuyzen te Brouwershaven tot zijn plaatsvervanger, de heer M. A. Geuze te Oud-Vossemeer tot be stuurslid en de heer G. M. Geluk te St.-Maartensdijk tot zijn plaatsver vanger en de heer J. C. J. van de Velde te Kamperland tot bestuurslid en de heer P. G. A. de Lange te Wis senkerke tot zijn plaatsvervanger. De voorzitter deelde in de rondvraag nog mee, dat de provinciale schapen fokdag 1959 op 1 september in Goes wordt gehouden. Dank werd voorts gebracht aan de heer J. H. Lantinga, die een cursus voor de schapenhou ders heeft georganiseerd. Ir. Harm sen reikte de prijzen uit van de pro vinciale schapenfokdag 1958. Ten slotte werd nog gesproken over de afzet van schapen, met name wat be treft het goede fokmateriaal. Raad Souburg bespreekt herindeling Walcheren De gemeenteraad van Oost- en West- Souburg komt maandag 9 maart a.s. in openbare vergadering bijeen. Op de agenda komen o.a. de volgende pun ten voor: voorstel tot benoeming van enige leden van de commissie van toezicht op het lager onderwijs; een voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan de heer M. v. d. Heuvel als onderwijzer aan de J. H. van Da- leschool; een voorstel tot vaststelling van een nieuwe Bouwverordening; een voorstel tot instelling van een parkeerverbod in de Schoolstraat en een voorstel tot het beschikbaarstel len van een bedrag voor elektrificatie in de herverkaveling Walcheren. Voorts zal worden gesproken over het voorstel van Gedeputeerde Staten van Zeeland tot gemeentelijke herin deling van Walcheren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 21