PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Eerst vredesverdrag, dan overdracht controle bevoegdheden aan Oost-Duitsland Noodlottige brand in school: 21 doden Ontwerp gereed voor een nieuw conferentie-oord in „Hedenesse" Kroesjtsjew te Leipzig over kwestie-Berlijn Prins Bernhard terug in ons land HOGE AUTORITEIT WENST PRODUKTIEBEPERKING Bonn: gevaar eenzijdig Russisch optreden is niet weggenomen De Russische premier, Kroesjtsjew, heeft donderdag te Leipzig meege deeld, dat de datum voor de overdracht van de controlebevoegdheden in Oost-Berlijn voor een maand of langer kan worden uitgesteld als het westen redelijk wil onderhandelen. Wij willen de kwestie-Berlijn niet af zonderlijk oplossen. Zij zal worden opgelost met het ondertekenen van een vredesverdrag met de Duitse democratische republiek. „Daarom zul len wij onze controlebevoegdheden, die gebaseerd zijn op de overeenkomst van Potsdam, niet overdragen voordat een vredesverdrag met beide Duits- landen of met de Duitse democratische repnbliek is ondertekend". Hij ontkende, dat Rusland een politiek van ultimata voert. Hij zei dit aan een loncli in het stadhuis van Leipzig na een bezoek aan de jaarbeurs, die in deze stad wordt gehouden. Met een glas rode wijn in de ene hand en gebarend met de andere zei de Rus: „Wij moeten naast elkaar bestaan. Als men on3 bang wil maken, wel we zijn bang, maar we hebben geen reden ons meer vrees te laten aanjagen. Doe dat dus niet. Blijf dus redelijk. Wij hebben geen reden tot haast. Maar de kwestie van de overdracht moet worden geregeld. Volgens de Russische premier zouden de Westduitse bondskanselier Ade nauer en de Oostduitse communisti sche leider bijeen moeten komen. Een door hen bereikte overeenkomst zou de steun van de Sowjet-Unie genie ten, aldus Kroesjtsjew. Over de kwes tie-Berlijn zou de Sowjet-premier nog: Wij willen deze kwestie niet op afzonderlijke wijze oplossen. Maal ais er dan een vredesverdrag zal zijn gesloten of met de beide Duitslan-, den of met Oost-Duitsland, hebben alle bezettingsrechten hun geldig heid verloren, aldus de Rus. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gister avond een verklaring uitgege ven over de eventuele Russische bereidheid tot het verschuiven van de overdracht der bevoegd heden. „De Russische voorstel len met betrekking tot West- Berlijn blijven onaanvaardbaar, ongeacht de verzachting van het ultimatum", zo werd meege deeld. Donderdag heeft presi dent Eisenhower overleg ge pleegd met de leden van de Amerikaanse veiligheidsraad. Dit overleg had betrekking op de kwestie-Berlijn en het vraag stuk van de Duitse hereniging. De verklaring van Kroesjtsjew, dat de Sowjet-Unie geen bevoegdheden aan Oost-Duitslaïid zal overdragen zolang er nog geen vredesverdrag |llllllll!!llllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllinilll!llllllllllllllllllllllllll| H Een beeld van het staatslébe- zoek, dat koning Paul en ko- ningin Frederika van Grieken- |l land brachten aan Ethiopië. ff Staande op het bordes voor M het jubileumpaleis in Addis Abebagroeten koning Paul (linies) en keizer Eaile Selassie voor de erewacht. met de twee Duitse staten of Oost- Duitsland zal zijn gesloten, is te Bonn niet onverwacht gekomen. Welingelichte Westduitse waarne mers zeiden dat iets dergelijks waar schijnlijk werd geacht als juridisch voorwendsel voor maatregelen inza ke Berlijn. Het gevaar van eenzijdig Russisch optreden in de kwestie-Ber lijn is door Kroesjtsjews verklaring niet weggenomen. In Parijs was men van mening, dat de Russische leider zijn positie ten opzichte van West-Berlijn zo sterk aclït dat hij zonder veel concessies aan het eigen standpunt en zonder zijn onderhandelingspositie te ver zwakken een compromis met het wes ten kan voorstellen. In Londen menen gezaghebbende zegslieden dat Kroesjtsjews inschik kelijkheid (zoals het wordt uitge drukt), het werk is van Macmillan. Deze had namelijk aan de Rus meer bedenktijd gevraagd en Kroesjtsjew zou dit verzoek thans hebben inge willigd. Wat Kroesjtsjew donderdag in Leip zig over een afzonderlijk vredesver drag tussen de Sowjet-Unie en Oost- Duitsland heeft gezegd verschil lende keren gaf hij te verstaan dat zulk een verdrag gesloten zal worden indien het westen zich niet mede- werkzaam toont acht men in alle hoofdsteden eenstemmig van gevaar lijke aard. Een afzonderlijk Russisch vredesverdrag met Oost-Duitsland zou voorgoed een einde maken aan de kansen die momenteel nog be staan op een hereniging van Duits land en de daarmee samenhangende problemen. RAMP BIJ LITTLE ROCK Hotelbrand eist 5 mensenlevens Bij een brand in een barak van een ambachtsschool te Wrightsville, na bij Little Rock, zijn 21 negerjongens om het leven gekomen. Het vuur ontstond in de kamer van de opzichter, die wegens ziekte al verscheidene weken alwezig was. Alle deuren van het gebouw, dat in hout en stenen was opgetrokken, bleken gesloteu. Van de 68 jongens die zich in de barak bevonden wis ten 47 zich te redden door de ramen. Het stadsbestuur van Little Rock zond een brandweerwagen. Toen de brandweerlieden gereed waren viel er aan blussen niet meer te denken. Verscheidene jongens vertelden dat zij wakker werden door de rook die de barak vulde, en dat zij de ruiten insloegen om naar buiten te kunnen komen. De gouverneur van Arkansas, Orval Faubus, heeft de plaats van het on geluk bezocht. Hij zeide dat hij nóg een jaar geleden de gebouwen be zichtigde en dat zij in uitstekende toestand verkeerden. Te allen tijde behoort een opzichter in elke barak aanwezig te zijn, aldus Faubus. Bij een brand in een hotel te Haz- leton, Pennsylvania, zijn vijf mensen om liet leven gekomen. Dè brand brak uit in de liftschacht van het Gary hotel, een hotel van vijf verdiepingen en 100 kamers. Het vuur verspreidde zich snel doqr de onderste verdiepingen waardoor de mensen die zich hogerop bevon den geen gelegenheid kregen zich in veiligheid te stellen, dan via het raam. Zeventien mensen werden gewond, twee van hen zeer ernstig. Kroesjtsjew kan geen rood zien... ff Premier Kroesjtsjew van de H Sowjet-Unie heeft op de Britse stand op de voorjaarbeurs in If Leipzig een blauwe das gekre- s gen. Een Brits parlementslid, ff dat er bij stond, merkte op: §1 „Blauw is de kleur van de con- servatieven. Wat jammer dat U geen rode hebt gekregen"., Het antwoord van de Russische M r- staatsman was: „Rood doet me H pijn aan de ogen. Vroeger heb ik rode telefoons gehad, maar ff ik heb ze mijn bureau uit laten ff gooien". lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllü Eoka-leider Grivas verlaat Cyprus Donderdag is te Nicosia van Grieks- Cyprische zijde vernomen dat de plannen voor het vertrek naar Grie kenland van de Eoka-leider kolonel George Grivas, bijna voltooid zijn. Volgens deze inlichtingen zou Gri vas niet in het openbaar voor-de Cy prioten verschijnen. Hij zou een ge heime ontmoeting met aartsbisschop Makarios hebben, die hem een spe ciale medaille zou overhandigen, dit als „blijk van waardering voor de in Cyprus bewezen diensten". Vervolgens zou Grivas zich naar de Britse luchtbasis te Akrotiri, nabij Limassol, begeven, van waar hij, ver gezeld door Griekse officieren van dezelfde rang, naar Athene zou vlie gen. Van officiële zijde kon geen bevesti ging van of commentaar op deze be richten worden verkregen. Het Grieks-Cyprische dagblad „Eleftheria" meldt dat Grivas voor zijn vertrek zijn koppel met draagriemen en zijn. baret zal te rug krijgen, die medio 1956 in handen van Britse militairen vie len. die Grivas', toenmalige schuil plaats in de bergen hadden ge vonden. (De Eoka-leider wist bij die gelegenheid net te ontsnap- '•Vïtvoök zijn dagboek Viel toen in handen der Britten). Kleuter (2 jaar) viel van autobumper De tweejarige Gerrit Versteeg uit Enschede is woensdag op tragische wijze om het leven gekomen. Het jongetje was op de voorbumper van een geparkeerde bus geklommen. In de bus zaten textielarbeiders, die wachtten tot nog meer collega's de bus zouden binnen gaan. Toen de chauffeur de wagen startte zag hij niet dat het jongetje nog op de voorbumper zat. Het ventje viel eraf en kreeg zowel het linker als het rechter voorwiel over het li chaam. Op weg naar het ziekenhuis is hij overleden. Donderdagmiddag is prins Bernhardhaven hartelijk begroet door de ko- teruggekeerd van zijn Zuidameri- ningin. kaanse reis. Hij werd op de lucht- STIJGING EUROPESE KOLENVOORRADEN Ook invoer zou moeten worden verminderd De Hoge Autoriteit van de Europese juiigcLjc wa» vp uc vuumuiuper vau Gemeenschap voor Kolen en Staal is een geparkeerde bus geklommen. In van oordeel dat de actiemiddelen, de hus zaten textielarbeiders. die vnnrzipn in art. 57 van het verdrne- voorzien in art. 57 van het verdrag der E.G.K.S. (indirecte maatregelen) het niet mogelijk maken het hoofd te bieden aan de vraagstukken voort vloeiende uit de daling van de vraag naar kolen. Daarom is besloten het raadgevend comité der gemeenschap te vragen of het aanbeveling verdient over te gaan tot het invoeren van een stelsel van produktiecontingenten NOG GEEN DUBBELTJE, MAAR HET GELD KOMT ER.... Vormingscentrum bij Cadzand meer ten dienste van ouderen WIE IN ZEELAND „Hedenesse" zegt, denkt in de eerste plaats aan de jengdWant dit vormingscentrum mag dan zijn deuren regelmatig gastvrij openzetten voor de leden van vrouwenverenigingen, vakbonden en andere dames en lieren die in conferentie bijeenkomen, toch is het vooral de jeugd, die uit alle windstreken zelfs van buiten Zeeland naar „Hedenesse" wordt getrokken! Wika R. Wasterval, die daar als directeur de scepter zwaait, kan dat met een lange opsoimning bewijzen: leerlingen van huishoudscholen, middelbare scholen, ulo's, technische scho len, kweekscholen en daarnaast dan ook nog ettelijke andere jeugd- en werkkampen. Blaar jn een inmiddels al weer ver verleden is men gaan spelen met de gedachte om dit oecumenisch georiënteerd vormingscen trum veel meer dan nu ten dienste te stellen van „de ouderen". Zonder overigens de jeugd in het gedrang te brengen. En langzamerhand breekt de tijd aan dat die vage gedachte vaste vormen begint aan te nemen. terie van onderwijs, kunsten en we tenschappen, onder de voorwaarde, dat het vormingscentrum geen winst maakt, ook niet voor nieuwbouw. En dus rijst de vraag: „Is het geld voor dat nieuwe vormingscentrum er al?" „Nog geen dubbeltje", zegt wika Wasterval, overigens zonder een spoortje pessimisme, „maar", zo voegt hij eraan toe, „dat geld er is ruim 100.000 gulden nodig komt er". Over dit financiële probleem, dat voor deze „IIedenesse"-directeur ove rigens helemaal geen probleem lijkt te zijn, zegt wika Wasterval wel nog dit: „Omdat ons vormingscentrum zo te uit en te na een Zeeuws belang Is, acht ik het wel noodzakelijk, dat de gelden van Zeeuwse stichtingen en particulieren zullen komen". De heer Wasterval hoopt, dat er vol gend jaar al aan deze nieuwbouw be- Om meer ouderen in de gelegenheid te stellen naar „Hedenesse" te ko men is één ding broodnodig: nieuw bouw! „Wij hebben daarvoor nodig", zegt wika Wasterval, „een nieuw, klein conferentie-oord voor ongeveer 25 personen". En hij voegt er nuch ter aan toe: „Met centrale verwar ming, zodat we ook in het najaar, de winter en het vroege voorjaar de mensen kunnen ontvangen". En hoezeer die wens al „vaste" vormen heeft aangenomen kan de heer Wasterval onmiddellijk bewij zen, want architect J. P. Goedhals, die zo langzamerhand aan „Hede nesse" een „vaste klant" heeft, maakte het ontwerp reeds voor dit nieuwe conferentie-oord, dat achter op het terrein zal verrijzen. „Hedenesse" is echter een instelling, die subsidie ontvangt van het mïnis- gonnen kan worden. Maar om „Hedenesse" meer ten dien ste te stellen van de ouderen is er ook een staf uitbreiding nodig. Met in gang van 1 maart is wika W. K. de Haan, die eerst aan het vormings centrum „De Oorsprong" in Fries land verbonden was, in dienst geko men van „Hedenesse". Maar er zijn meer krachten nodig. Als bewijs mag gelden, dat alleen al in dit voorjaar 36 weekendgroepen naar „Hedenesse" komen. Een bewijs is ook, dat dit Zeeuwse vormingscentrum dit jaar 5000 gasten verwacht;.. Een nieuwtje... „Hedenesse" beleeft dit jaar ook weer een nieuwtje! Er komen name lijk twee jeugdkampen (voor 16 jaar en ouder), die ieder 15 dagen duren. Het programma van die kampen is bijzonder aantrekkelijk: eerst een week in „Hedenesse", vervol gens een week In Frankrijk en tenslotte nog een weekend in Hede nesse. In die eerste week verdiepen de jongens en meisjes zich in allerlei wetenswaardigheden van Frankrijk en in dat land zelf ma ken ze onder meer een voettocht door de Vogezen. Dat maakt slechts een klein onder deel uit van het werk, dat wika Was terval en zijn staf nog staat te wach ten. want er komen weer: tientallen leerlingen van allerlei scholen, fa brieksmeisjes uit Eindhoven, wedu wen vr koopvaardij-officieren, huis vrouwen, leden van vakbonden enz. enz. Blaar wika Wasterval wil nog meer drukte: hij wil een nieuw confe- i rentie-oord voor ouderen. En dat zal ér ongetwijfeld komen ookJ vergezeld van maatregelen met be trekking tot de invoer, zulks onder de art. 58 en 74 van het verdrag. Over de feitelijke verdeling van de produktie kon de voorzitter nog geen mededeling doen, maar vier beginse len gaf hij aan waarop het op te stellen programma zal berusten: 1. Regeling van de produktie. De quota zullen op een redelijke ba sis moeten worden vastgesteld. Men moet er rekening mee houden dat de toestand in de verschillende landen niet gelijk is en dat ook de ondernemingen verschillend door de afzetmoeilijkheden zijn getrof fen. 2. De voorraden zullen op het hui dige pèil worden bevroren om te voorkomen dat afzet uit voorraad werkloosheid veroorzaakt. 3. Beperking en regeling van invoer uit derde landen. 4. Hulp aan de mijnwerkers die door vermindering van de werkgelegen heid werden getroffen, door hun minimumloon te garanderen dat zo dicht mogelijk hun normale inko men nabijkomt. De financiering van deze hulp zal hoofdzakelijk ge schieden uit de fondsen van de Ho ge Autoriteit. „Ontdekker" toch in haar baan om de aarde De Amerikaanse luchtmacht heeft donderdag bekendgemaakt dat de vo rige week zaterdag gelanceerde „Ont dekker" kunstmaan, waarvan het lot tot dusver niet met zekerheid kon worden vastgesteld ,in een baan om de aarde wentelt. De luchtmacht beschikt thans over voldoende gegevens om te kunnen vaststellen dat de kunstmaan in de van te voren bepaalde baan is geko men. De baan loopt over de polen. De spoorlijn van de Rothom bij Brienz naar Cremaillere in het Ber- ner Oberland zal omwille van meer' economische exploitatie na de zomer van 1960 door een luchtkabelbaan worden vervangen. VERWACHT. Geldig tot hedenbvond ZON EN BUIEN Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Bfatige tot vrij krach tige zuidelijke wind. Weinig veran dering In temperatuur. ZON EN MAAN 7 maart Zon op 7.15 onder 18.29 Maan op 6.05 onder 16.38 202e jaargang - no. 55 Dagblad, uitgave van do firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F v. d. Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W Leertouwer. Adjunct-hoofdrad.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 86 cent per week 7.00 p kw., fr. p. p. 7.25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 6 maart 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per nim. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum v3D 1.—. „Brieven of adres .bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus Vlissingen Walstr 68-60, tel 2355 4 lijnen (b ,g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 81, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20: Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel 2425. adm. tel 2094.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1