„Bagara": beweging in dynamische foto's „Kopstukken" over kwesties van Azteken tot Tweede Wereldoorlog MASSA 6; IN DEZE NEDERLANDS VOETBALGLORIE VAN TOEN EN NU.... OOK DE MUZIEK VERSCHim THANS IN ZAKFORMAAT DONDERDAG 5 MAART 1959 PROVING IA LE ZEEUWSE COURANT 13 Magnifiek werk van Ed van der Elsken Het fotoboek „Bagara" van Ed van der Elsken is een magnifiek boek. Neen, niet omdat alle foto's zo voor treffelijk zouden zijn en evenmin omdat ze zouden voldoen aan hoge, artistieke eisen. Integendeel, soms maakt Van der Elsken de indruk, dat hij lak heeft aan voortreffelijke, en zeker aan artïstiek-verantwoorde platen. In deze kwaliteiten zit het voortreffelijke dus niet. Hetgeen dit boek zo magnifiek maakt is, dat de fotograaf er in gteslaagd is een we reld vast te leggen, ja door middel van een toch zo statisch beeld als een foto beweging op te roepen, het leven zelf te grijpen, exatisch, hef tig. Aan de journalist Jan Vrijman ver telde hij na zijn reis door Afrika waarvan dit boek het resultaat is zijn ervaringen en wanneer men die woorden leest, dan komt men tot de ontdekking dat Van der Elsken op een weergaloze manier zijn ervarin gen in fotobeeld heeft weten om te zetten. „Deze zwarte mannen en vrou wen en kinderen, hun dorpen en woningen, de schilderingen, die Goede boeken in de Aula-reeks Van de uitgeverij Het Spectrum ont vingen wij enige delen uit de Aula reeks, een wetenschappelijke serie pocket-books. Drie daarvan willen wij met nadruk vermelden: professor dr. S. T. Boks „Cybernetica", een haast onmisbaar boekje voor ieder, •g zij op hun huismuren maakten, hun strijd, om het bestaan, hun geld (hoe zij het verdienen en uit geven), hup feesten van vreugde, van angst en van pijn. En de ge stage, bloedige oorlogen op de vlakten en in de jungle: niet tus sen blanken en zwarten, maar tussen mens en het dier. Dit alles werd voor mij Midden-Afrika. Het boeide en schokte me, ik fo tografeerde het. Versuft, uitge put kwam ik in Europa terug, met duizenden foto's en indruk ken. Maar mijn oude opvattingen over Afrika was ik .kwijt". Een magnifiek boek dus over het leven in Midden-Afrika. Een boek, dat zich aan de toeschouwer voor doet als één geheel en niet als een fragmentarische verzameling plaat jes. Een boek tenslotte, waarin niet alleen de fotograaf een voortreffe lijk resultaat heeft bereikt, maar ook de lay-outman. Van der Elsken heeft geboft met deze medewerker: Jurriaan Schrofer heeft door zijn simpele opmaak de intensiteit van de platen verhevigd. Hij deed dat met de simpelste middelen, die een typograaf zich denken khn: zwarte en witte stroken. Maar juist deze eenvoudige techniek maakte het ef fect van deze reële foto's nog in tenser. De Bezige Bij gaf dit boek uit cp een wijze, die een verademing is na de vele pocket-explosies: royaal en kloek. De manier, waarop de (goed aangepaste) tekst van Vrijman in het boek is opgenomen, is zonder meer een vondst. Ook een idee van Schrofer? Dan heeft deze lay-out man de sfeer van het geheel voor treffelijk aangevoeld! OOK ABE LENSTRA SCHREEF WEER die bewust leeft in een tijd, waarin de automation zulk een rol speelt; verder Hans Freyers „Mens en massa in deze tijd", een van de bekende werken van de omstreden Duitse cul tuurfilosoof; en tenslotte van de Lon- dense hoogleraar Eysenck „Gebruik en misbruik van de psychologie", een fris en raak boek, waarin niet wordt geschroomd de zaken scherp te stel len. In deze Aula-reeks vei'scheen voorts eèn vertaling van Joseph Didez' „Kei zer Julianus". „Met de dood voor ogen" De Engelse romanschrijver R. J. Min- ney geeft in „Met de dood voor ogen", Het Spectrum, Utrecht, het levens verhaal weer van de Franse onder grondse strijdster Violette Szabo. De schrijver vertelt over de gevaarlijke opdrachten, die zij in bezet Frankrijk uitvoerde na een parachutistenoplei ding in Engeland. Op sobere wijze, maar juist daardoor zeer treffend be schrijft Minney de heldenmoed, waar mee Violette Szabo haar folteringen en laatste ogenblikken voor de execu tie heeft doorstaan. Indrukwekkend is het slot, waarin Violettes dochter tje het Kruis van St.-George in ont vangst neemt. Eén van de vele aardige illustraties van Dick Bruynesteyn uit het boekje Honderd Goals" van het duo Len stra' Past er kamp. Duo Blankers—Korver schreef nuttig boek „Neerlands voetbalglorie" doet de sportjournalist en radioreporter ir. Ad van Enimenes, die zich bijna uit sluitend op het voetbalspel gespecia liseerd heeft, de geschiedenis weer herleven. Hij heeft namelijk een in teressant en boeiend boek geschre- ven over alle wedstrijden, die het I Nederlands voetbalelftal heeft ge- speeld, dat uil zeggen: tot en mét 1-hef voorjaar .van.1953, JNiet. iU .de. I eerste plaats aan de laatste en nog j vers in het geheugen liggende wed strijden van het Oranje-elftal ont- i leent het boek zijn charme, maar vooral aan de eerste, primitieve be ginperiode van het vaderlandse voet bal en ook aan de glorieuze presta ties van de Nederlanders in de der tiger jaren, toen Karei Lotsy Let Oranje-team tot ongekende presta ties opzweepte. Het boek werd reeds grotendeels in de oorlogsjaren geschreven en het accent is dan ook duidelijk gelegd op de internationale wedstrijden vóór 1940. Van Emmenes, die de meeste wedstrijden, waarover hij vertelt, zelf heeft gezien, gaf vooral „herin neringen van persoonlijke aard", zo al^ hij zelf schrijft. In dit kader ver telt hij vele anekdotes, neemt tal van befaamde spelers onder de loep en geeft uiteraard ook beschouwingen over de wedstrijden. Dit leesbare boek werd geïllustreerd met tweeën dertig pagina's foto's. Het werd (in derde druk) gepubliceerd door de Uitgeverij Nieuwe Wieken N.V. Am stelveen 1958. CURSUS VOOR AANKOMENDE GOALGETTERS Samen met de journalist Bert Pas terkamp heeft Nederlands voetballer nummero één opnieuw een boekje geschreven: „Honderd goals!". Lenstra heeft van dit werkje een soort cursus voor aankomende goalgetters gemaakt en zijn boek je is dan ook niet verdeeld in hoofdstukken, maar in lessen. En het moet gezegd: in 25 lessen vertelt het duo Lentra/Pasterkamp spelenderwijs bijzonder veel over de „kunst van het doelpunten ma- Door de talrijke voorbeelden, anek dotes en herinneringen aan bekende wedstrijden heeft dit boekje aan leesbaarheid gewonnen. Vijftien foto's, waarop de „meester-zelf" te zien is, alsmede vele kostelijke hu moristische tekeningen van Dick Bruynesteyn illustreren „Honderd goals", dat verscheen bij de N.V. Ar beiderspers in Amsterdam. IN DE HUISKAMER VOORBEREIDENDE TRAINING Van voetballen naar een door Neder landers veel minder beoefende sport: skiërr.- Over deze-sport-ïs -een werkje: over wedstrijdskiën,- de Nederlandse Ski Vereniging en de Skiwegcode voor skiërs. Door de invloed van Russische, Ame rikaanse, Engelse en Duitse trainers hebben de laatste jaren vele moderne opvattingen in de atletiek opgang gemaakt, vooral waar het de tech nische nummers betreft. Met deze wetenschap voor ogen is het niet verwonderlijk, dat de N.V. Uitge versmaatschappij „Kosmos" in Am sterdam een tweede druk heeft laten verschijnen van „Start, worp en sprong", het ongetwijfeld nuttige en instructieve boek ran Jan Blankers en Piet Korver. Deze tweede druk is geheel aange past aan nieuwe opvattingen over trainingsvraagstukken en technische uitvoering van sommige nummers. Vooral voor sportleiders, maar ook vo.ór de craks-zelf is dit een belang rijk boek, niet in het minst omdat tientallen tekeningen, schetsen en fötcrs de tekst onderstrepen. Van en voor de boekenplank VJ verschenen in de bekende en instruc tieve reeks „Ken Uw Sport", van de uitgeverij J. F. Duwaer en Zonen te Amsterdam. Voor wie voornemens is in zijn vakanties „aan wintersport te gaan doen is dit werkje onge twijfeld een nuttige, theoretische voorbereiding. Overigens: niet alleen theoretisch, want de voorbereidende training, die door de schrijver wordt aanbevolen, kan bij wijze van spre ken in de huiskamer worden gedaan. Belangrijk is ook de voorlichting r de kleding en uitrusting. Daar na wordt de meeste aandacht opge ëist door de techniek van het skiën. Tenslotte vertelt de schrijver nog Israël in woord en beeld De foto's van Boris Kowadlo in het pocket-fotoboekje „Dit is Israël" van de uitgeverij „Contact" te Amster dam geven een levendige indruk van de nieuwe joodse staat. In dit werkje worden niet alleen bijzonderheden van de huidige toestand, maar ook herinnering en aan eeuwen her naar voren gebracht. Op onderhoudende toon vertelt T. R. E^wel aan de hand van de foto's over de grote contras ten, die zich in dit land zowel in ont wikkeling als bevolking voordoen. Gottmer, Haarlem, bekend om zijn biografieën-reeks, heeft een aantal van deze componisten-portretten in pocket-vorm doen uitgeven. Dat wil zeggen: alleen de bindwijze is an ders, want zetwijze en bladspiegel hebben in vergelijking met het ori gineel geen wijziging ondergaan. Nieuw in deze reeks is voor zover we kunnen nagaan Loeser's Cho- pin-biografie. Opnieuw treft dit werk van deze overleden musicoloog door zijn evenwichtigheid, zijn voor zichtige, maar altijd rake formule ring, door de grote kennis van za ken en een soepel gebruik van de taal. Ook de Beethoven-biografie van Loeser heeft deze kenmerken. Ver der verschenen in deze pocket-reeks: Douliez, Debussy; H. J. M. Muller, Tsjaikowsky; Marius Monnikendam, Strawinsky; Herman Rutters, Han del; Hans Wagemans, Schubert; en de met nogal on-Nederlandse zins wendingen geschreven Strauss Jo- hann jr) door Paul Kuringer. Uitgeverij Ad. Donker, Rotterdam, komt met een serie uit het Engels vertaalde biografieën. Verschenen zijn Liszt, Walter Beckett, Chopin en Arthur Hedley, terwijl meer delen op stapel staan. Voor zover wij kunnen nagaan, gaat het hier om vertalingen van de Engelse reeks „The Master Musicians" (London, Dent and Sons). Een aantal delen van deze reeks kennen wij als voor treffelijke en gedegen biografiëen die zeker een Nederlandse bewer king waard zijn. Het gaat ook bij deze twee verschenen boeken om gedegen werkstukken, die deze uitgever tegen een geringe prijs op de markt brengt. Soustelle neemt lezers mee naar het Mexico van 1500 Tot de nieuwe uitgaven behoren er enkele, die overpeinzingen van kopstuk ken bevatten. Zo heeft de uitgeverij Hollandia N.V. te Baam een boek het licht doen zien van Jacques Sou- stelle, wiens Unie voor de Nieuwe Republiek de groot ste fractie in de Franse Na tionale Vergadering kon vor men. Deze politicus heeft al voor de Tweede Wereldoor log naam gemaakt als vol kenkundige. In het werk dat nu bij Hollandia verscheen in een vertaling van Loek Esmeyer zal men vergeefs zoeken naar het antwoord op de vraag, wat nu precies de politieke opvattingen van Soustelle zijn. Maar wel geeft hij in dit boek een tegelijk objectieve en levendige „voorlichting" over een oude be schaving waarin hij zich heeft verdiept. In „Zo leefden de Azte ken" neemt Soustelle, nu dus in zijn kwaliteit van hoogleraar aan de Sorbonne, zijn lezers in gedach ten mee naar het Mexico van om streeks 1500, voordat de Spaanse invasie aan de hoogstaande Az teekse beschaving een einde maak te. Onder meer worden in dit boek behandeld „staat en maatschappij in het begin van de zestiende eeuw", „wereldbeeld, mensbeeld, tijdsbeeld", „de oorlog", en „het culturele leven". Bovendien wordt uitgeweid over de levensgang der Azteken, de doop, de opvoeding, huwelijk en gezinsleven enz. Het beeld dat de lezer van de vergane Azteekse glorie krijgt, wordt nog vollediger gemaakt doordat hij in gedachten „een dag in Mexico" meemaakt. Redevoeringen van Winston Churchill k e meeste redevoeringen die Britse premier in de Tweede Wereldoorlog sir Winston Churchill hield, hadden niet- alleen wat de stijl maar ook wat de inhoud betreft meer dan momentele waarde. In deze over tuiging wordt degene gesterkt die bladert in de dikke bundel „Redevoeringen 1938-1945" welke is verschenen bij de uitgeverij „De Toorts" te Haarlem. Bij deze nieuwe uitgave in het „Pantheon der winnaars van de Nobelprijs voor literatuur" schre ven Gust de Munck en John Gon- nell inleidingen over Churchill en diens werk. A. Blok vertaalde de inleiding van Connell en enkele redevoeringen die bij de uitreiking van de Nobelprijs aan de grote staatsman werden gehouden: A. A. Maas sr. heeft op deskundige manier de vertaling van de rede voeringen en van citaten voor zijn rekening genomen. Een aantal foto's en reprodukties van tekenin gen completeren dit boek dat het hewijs levert waarom de Nobel- commissie in 1953 haar prijs niet In de Ooievaars-reeks van Bakker/ Daamen verscheen het vijfde deel van Hans Bos' Muziekwijzer, als mede het wel bijzonder vlotte en at tractieve boekje „Daar sta je dan..." van Theo OlófL Deze violist heeft hierin zijn herin neringen vastgelegd uit zijn vijfen twintigjarige violistenloopbaan en hij deed dat zodanig, dat men na lezing zich afvraagt: „Is Olof violist of is hij cursiefjes-schrijver?" Hoe dan ook: een kostelijk boekje. De i.Pictura-reeks" is een nieuw pijl op de pocket-boog van de uitgeverij Spectrum, Utrecht, om eens een vreemde beeldspraak te gebruiken. Een pijl, die wel doel zal treffen: het gaat hier om technisch goed-verzorgde, fraai-geïllustreerde boekjes over componisten, vertalin gen van een Franse reeks, in Parijs door Du Seul uitgegeven. Tot nog toe verschenen: Chopin (door Ca- mille Bourniquel), Schumann (Bou- courechliev) en Haydn (Barbaud). In de Prisma-serie van dezelfde uit geverij tenslotte verscheen van Ar nold Martens „Gids voor orkestmu ziek", korte besprekingen van de gangbare werken uit de orkestlitera tuur. Men ziet: het pocketboek is in op mars. Ook op het terrein der toon kunst begint het aanbod gevarieerd te worden. „De vrije nering" Na de romans „Ik wil geen beul zijn" en „Reinier Adrïaensz" is thans van de hand van Dick Dreux ver schenen „De vrije nering". Ook in dit boek gaat de belangstelling van de schrijver in de eerste plaats uit naar het leven van kleine mensen in voorbije tijden. „De vrije nering" is een kleurig schelmenverhaal gewor den, dat zich afspeelt in de Gouden Eeuw. De hoofdpersonen in het boek, de Jonker, een misdadiger van goede komaf, en de jongen Hein beleven vele vreemde avonturen. Wanneer voor hen in Amsterdam de grond te heet onder de voeten wordt, be landen zij via de zeeroverij in Tor- tuga, waar de jonker, dank zij al lerlei duistere praktijken, een grote heer wordt en ook Hein daarvan irofiteert. Zij leven als vorsten en :omen in hoog aanzien bij de macht hebbers van de Westindische Com pagnie. Tenslotte keert het tweetal terug naar Amsterdam, waar de jonker een triest einde vindt. „De vrije nering" is een spannend avonturenverhaal en werd uitgege ven door de N.V. De Arbeiderspers te Amsterdam. WINSTON CHURCHILL .redevoeringen. alleen toekende als een onderschei ding voor „meestérschap in de ge schiedschrijving en biologie" maar ook voor „briljante welsprekend heid bij het verdedigen van hoge menselijke waarden".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5