Tweede middenstandsnota stelt het beleid in wijder perspectief DE KERKEN Chefarmei MEESTE DODELIJKE ONGEVALLEN GEBEUREN OP STRAAT KUNSTMATIG OESTERS KWEKEN IN DE VERENIGDE STATEN maatschappij Met geld en goede organisatie alleen is men er niet in de kerk Industrie-predikant vertelt over zijn ervaringen Drieluik en kinderhoek naar Dievers hervormde kerk PROVINCIALE ZE EU W 8 E COURANT DONDERDAG 5 MAART 1959 DR. VELDKAMP BELOOFT IN UTRECHT t „Ongebonden mededinging zou van de markt een jungle maken" De tweede middenstandsnota zal naar alle waarschijnlijkheid nog voor het zomerreces van de nieuwe Tweede Kamer bij haar aanhangig worden gemaakt. Dit deelde de staatssecretaris van economische zaken, dr. G. M. J. Veld kamp, gistermorgen te Utrecht mede, op een bijeenkomst van het kader van de Katholieke Nederlandse Middenstandsbond. In tegenstelling tot de middenstandsnota 1954 zal de tweede middenstands nota, volgens dr. Veldkamp, meer de nadruk moeten leggèn op de betrok kenheid van het midden- en kleinbedrijf in het algemene sociale, financiële en economische beleid in het bijzonder in het licht van de structuurveran deringen, die zich in onze volkshuishouding voordoen. Ook de middenstands nota 1954 heeft aan die betrokkenheid reeds de nodige aandacht gewijd en daaruit concrete conclusies voor het beleid getrokken. Er bestond even wel, naar de mening van dr. Veldkamp, in hoge mate behoefte het tot dus verre min of meer fragmentarisch gevoerde specifieke beleid te systemati seren en te coördineren. verdere gezonde ontplooiing van de middenstand. Het middenstandsbeleid zal, volgens hem, nauw moeten aanhaken bij het regionaal-economisch ontwikkelings beleid. Hij noemde het een bekend feit, dat het zgn. randbedrijf in sterkere mate voorkomt in bepaalde in ontwikke ling achtergebleven gebieden dan in andere gebieden. Het. randbedrijf levert bepaald geen prikkels voor de oplossing van het vraagstuk van de opvolging. Er is in dit verband wel gesproken over de noodzaak tot sa nering van het randbedrijf, maar naar de mening van dr. Veldkamp is er aan die sanering weinig behoefte, wanneer door een krachtig regionaal- economisch ontwikkelingsbeleid, de regionale welvaart gestimuleerd zal kunnen worden. In dit verband wees hij op de regionale industrie-ontwik keling en de regionale ontwikkeling van het toerisme. Met beide moet de vernieuwing van de middenstand hand in hand gaan. Op dit stuk zal naar de mening van dr. Veldkamp een gecoördineerd be leid uitgewerkt moeten worden en sa menwerking moeten plaats hebben tussen overheid en bedrijfsleven, zo wel op nationaal als op regionaal ni veau. Het specifieke middenstandsbe leid zal volgens dr. Veldkamp voorts zelf belemmeringen voor de opvolging moeten wegnemen, door zowel met de eisen van de technische en maatschappelijke ontwikkeling, als -met plaatselijke en regionale omstandigheden reke ning te houden. Zowel door een beter fiseaal regipm voor ongehuwden, als door krachtig bevordering van het jeugdsperen ban voorts de eerste grondslag worden In de middenstandswetgeving ziet dr. Veldkamp primair een structuurpoli tiek instrument, dat gehanteerd dient te worden om in het economische ver keer voor het midden- en kleinbedrijf zoveel mogelijk gelijke mededingings verhoudingen te brengen. Er waait, aldus dr. Veldkamp, óp dit ogenblik een sterk liberalisti sche wind tegen de middenstands wetgeving, hetgeen, volgens hem, koren op de molen is van dege nen, die het ideaal van economi sche doelmatigheid, rechtvaardig heid en zedelijkheid menen te moeten zien in volkomen vrije en ongebonden concurrentie. Hiertegen moet, volgens hem, stel ling worden genomen. Dr. Veldkamp noemde het de les van de praktijk dat de ongebonden mededinging de markt tot een „jungle" maakt. In een beperkte mededinging moet, vol gens hem, economische doelmatig heid, rechtvaardigheid en zedelijk heid tot hun recht gebracht worden. Met de persoonlijke ondernemings vorm als een van de structuur-ele menten der volkshuishouding voor ogen, moet daarbij aan de vrijheid zoveel ruimte worden gegeven als mogelijk is, maar moet ook de be perking aangelegd worden, die niet gemist kan worden, zo zei dr. Veld kamp. In ae structuur van de eerste vijf tien vestigingsoesluiten komt, volgens hem, de versoepeling van het vesti gingsbeleid en daarmee het streven naar zo groot mogelijke vrijheid tot uitdrukking. Over het middenstandskrediet zei dr. Veldkamp, dat dit een voorlopige af ronding vindt in de middenstandskre- dietbeschikking 1956 en een nadere afronding in de binnenkort af te kon digen Mïddenstandskredietbeschik- king 1959 en Borgstellingsfondsbe- scliikking 1959. In totaal werd er van 1952 tot nu toe aan 36000 middenstanders gegaran deerd middenstandskrediet verleend tot een bedrag van 300 miljoen gul den, waarvan thans ruim 100 miljoen gulden uitstaat verdeeld over ruim 3 4000 kredieten. Sprekende over het nijpende probleem van de opvolging in het midden- standsbedrijf zei dr. Veldkamp, dat de jeugd weer belangstelling dient te krijgen voor het middenstandsbe- drijf. Waar die belangstelling afwe zig is komt er, volgens hem, van de opvolging niets terecht. Wanneer de middenstand zelf te veel uitdraagt, dat er geen perspectief zit in het middenstandsbedrijf, hetgeen dr. Veldkamp in strijd met de feiten noemde, dan ontstaat er een anti-pro- paganda die tot anti-selectie en uit continuïteitsoogpunt slechts tot ne gatieve resultaten leidt. Ontwikkelingsbeleid Dr. Veldkamp ging vervolgens nader in op de sociaal-economische voor waarden. die de overheid, naar zijn mening, dient te scheppen voor een Na-inlevering rijksdaalders van 16 maart tm. 18 april In verband met vele verzoeken tot na-inlevering van oude zilvei*en rijksdaalders deelt het ministerie van financiën mede, dat yan 16 maart tot en met 18 april hiertoe alsnog gelegenheid zal worden gegeven. Omwisseling kan geschieden, bij alle postkantoren en poststations en bij de kantoren en agentschappen van de Nederlandsche Bank N.V. gelegd, waarop de jonge ondernemer straks kan voortbouwen en waarbij de garantie-kredietregelingen kunnen aansluiten. Dr. Veldkamp acht het voorts wen selijk, dat ook de sociale voorwaar den voor het uitoefenen van het mid denstandsbedrijf, geen belemmering vormen in de keuze tussen het mid denstandsbedrijf en een andere func tie. In dit verband pleitte hij voor een spoedige totstandkoming der wedu wen- en wezenverzekering en de al gemene kinderbijslagverzekering. Voor de algemene weduwen- en we- zènverzekering toonde de staatssecre taris zich niet zo bevreesd. Tegen de algemene kinderbijslagverzekering blijken evenwel, volgens hem, meer bezwaren te bestaan, dan de geschie denis van de totstandkoming van dit punt van het regeringsprogram 1956, hetwelk geleid heeft tot het desbe treffende wetsontwerp, zou doen ver moeden. Regionale toeristische politiek: drieledig nut Met betrekking tot het voeren van een actieve regionale toeristische politiek deelde staatssecretaris Veldkamp mede, dat naar het hem wil voorkomen uit welvaarte en welzijnsoogpunt het mes naar drie kanten zal snijden. In de eerste plaats een grotere op- vangmogelijkheid voor het devie zen inbrengende buitenlandse toe risme 270 miljoen in 1958) waarvoor ook de Hilton-garantie- wet bedoeld is; in de tweede plaats een grotere mogelijkheid om ruimte te vinden voor het na tionale sociaal toerisme en in de derde plaats om nieuwe welvaart te brengen in gebieden, die uit welvaarts- en welzijnsoogpunt in ontwikkeling zijn achtergebleven. „Als ik twee gebieden mag noemen, dan denk ik aan Friesland en daarbij ook aan het Waddenge bied en in de tweede plaats aan Zeeland waar wij door werkzaam te zijn op dit gebied bepaalde na delige gevolgen van het in (Advertentie) 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en....doen wonderent Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismus". Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Chefarine(,4"-elkafzonderlijk al beroemd werken tezamen nog beter. Ze helpen vaak «ok dan, wanneer andere middelen (alen en doen werkelijk wonderentr legen pijnen en giltp. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door bel bestanddeel (helarox. De boerderijbranden rond Gouda Tegen fabrieksarbeider weer 4 jaar gevorderd De procureur-generaal bij het ge rechtshof in Den Haag, mr. J. Zaaijer heeft gisteren bevestiging van het vonnis van de rechtbank te Rotter dam 4 jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest en terbeschik- de nacht van 28 op 29 juli van het vorige jaar in de omgeving van Gou da opzettelijk vijf hooibergen in brana had gestoken. Tengevolge daarvan brandden de hooibergen uit en brandden drie boer derijen af. Toen hil werd aangehou den had hij nog één lucifer op zak. Het enige antwoord van de fabrieks arbeider op de vragen van de presi dent, mr. L. van Lookeren Campagne was: „Ik weet het niet meer". Het Hof zal op 18 maart arrest wij zen. Prins Bernhard op terugreis naar Nederland Na een onofficieel bezoek aan Mexi co la prins Bernhard, die daar twaalf dagen heeft vertoefd, gisteren per vliegtuig naar Nederland vertrokken. Prins Bernhard heeft de langste tijd van zijn verblijf in Mexico doorge bracht in Acapulco, waar hij uitge- gevolge der opzicht zo duidelijk wel-r vaart stimulerende Deltaplan i rust heeft van zijn Latijns-Ameri- kunnen opvangen". kaanse reis. In Leipzig Oost-Duitslandwordt tot 10 maartde voorjaarsbeurs ge houden. Vooral de Sowjet-Unie neemt deze heer met haar inzendingen een grote plaats in. Foto links: de plaat sing van een enorme betonmolen. Foto rechts: een kraan met een ver mogen van meer dan dertig ton. In de februari-aflevering 1959 van de maandstatïstiek van de bevolking van het Centraal Bureau voor de sta tistiek is een overzicht opgenomen inzake de sterfte onder de Neder landse bevolking tengevolge van on gevallen naar geslacht en plaats, waar het dodelijk ongeval is gebeurd over 1957. Wat betreft de plaats van het onge val blijkt, dat 43 procent van de om gekomenen het dodelijk letsel op straat heeft opgelopen en dan vrijwel uitsluitend tengevolge van verkeers ongevallen. De ongevallen „in en om huis" komen met 30 procent op de tweede plaats, het betreft hier voor namelijk valpartijen. Van de overige 27 procent is ruim de helft omgeko men tengevolge van verdrinking. Het aantal mannelijke slachtoffers (2.762) blijkt meer dan dubbel 20 groot te zijn als het aantal vrouwe lijke (1.319) als gevolg van het be langrijk hogere aantal mannelijke slachtoffers van het verkeer, van be roeps- en bedrijfsongevallen en ten gevolge van verdrinking. Van de 1.319 vrouwen is 57 procent tenge volge van ongevallen thuis omgeko men. Uit de onderscheiding naar leeftijd blijkt, dat van de 505 mannen en 756 vróuwen, overleden na een ongeval „in of om huis" (overwegend door Voor haven te Gent en Antwerpen 240 miljoen Het Investeringsprogramma van de regering, voorzien in de buitengewo ne begroting, beloopt 26.898 miljoen frank. De betalingen voor de overheids investeringen bedragen voor 1959, in miljoenen frank o.a. voor het verkeerswezen 7.7217 waarvan voor de spoorwegen 4.128, open bare werken 5.600, havens van Antwerpen en Gent 240, overige havens 40, landsverdediging 3.640, nationale maatschappij voor de huisvesting 2.353. Begrafenis slachtoffers van gasvergiftiging Onder zeer grote belangstelling, voor al van de buurtbewoners, zijn giste ren in Tilburg de 29-jarlge mevrouw W. Vermeervan de Luijtgaarden en haar vier dochtertjes, die zaterdag door gasvergiftiging om het leven zijn gekomen, begraven. In drie lijkwagens, met ln de beide laatste twee aan twee de kleine kistjes van de kinderen, werden de overlevenden, van 't St. Elisabethzie- kenhuis nog eenmaal langs de thans verlaten woning aan de Van Heems- kerekstraat 45 gevoerd. Reeds ver voor het vastgestelde uur was de kerk volledig bezet,terwijl aan zeer velen geen toegang'kon worden ver leend. In een gemeenschappelijk graf werden moeder en kinderen hierna op het kerkhof bijgezet. Bloemen en kransen van familie, buurtbewoners en schoolmakkertjes dekten het graf. DEZE ZOMER EERSTE PROEVEN Selectieve kweek in twee laboratoria In het begin van deze zomer zal in de Verenigde Staten een aanvang worden genomen met oesterproeven, die zullen worden uitgevoerd in nau we samenwerking met een nieuw biologisch laboratorium in de buurt van Oxford in de staat Maryland en een dergelijk laboratorium in Frank lin City aan de oostkust van Vir ginia. Met hoopt met deze experimenten onder meer op bet gebied van de selectieve kweek, een beter soort oesters te verkrijgen. In Virginia zullen uitsluitend proeven in zout water worden genomen. Maryland biedt mogelijkheden voor het kweken van de oesters in zowel zout als brak water. De zoutwaterkreek in het la boratorium van Maryland zal ge schieden onder omstandigheden, die de wetenschappelijke staf geheel in de hand heeft en kan controleren. Naast de selectieve kweekproeven zal men methoden onderzoeken om oesters „vet te mesten". Hiervoor zullen oesters worden gebruikt uit de Chesapeake baai. Andere doeleinden, die men met de proeven op het oog heeft ziin, behal ve het opvoeren van de kwaliteit, een snellere voortplanting en wellicht het verkrijgen van oesters met een dikkere schelp, die bestand zal zijn tegen de aanvallen van de diverse natuurlijke vijanden van de oester. Deskundigen op het gebied van de oestercultuur in de Verenigde Staten hechten aan deze pogingen om oes ters kunstmatig te kweken grote waarde voor de toekomst. De oester- voorraden en de kweekplaatsen in het oosten van de Verenigde Staten verminderen over het algemeen. c/e In het kerkelijke leven springen steeds weer nieuwe termen, slag woorden en leuzen te voorschijn. Eén van die nieuwe slagwoorden is „katholieke inertie", dat in zwang is gekomen sedert prof. dr. L. J. Rogier verleden Jaar op de landdag van de organisatie van r.k. intellectuelen „Sint Adelbert" zijn rede hield over: „Het ver schijnsel der culturele inertie bij de Nederlandse Katholieken". (Inertie is traagheid). Deze rede werkt nog steeds door. In een artikel in „Sint Adelbert" heeft H. L. C. Micnlelsen geschre ven over: „Culturele Inertie bij onze katholieke overheid". Daar in schrijft hij: „Met de zorg voor de materiële voorwaarden, die de vrijheid van het onderwijs aan de ouders waarborgen, lijkt voor de katholieken de culturele kous af. Wij stoten ook bij de over- heidspolitiek op dezelfde, door Ro- fier weer herhaalde klacht, die ij elk religieus of cultureel werk opklinkt, of het nu missie of on derwijs is: als er voldoende geld voor de goede zaak ls geofferd, als er voldoende geloofsgenoten in de diverse instanties aan het roer zitten, is aan onze plicht vol daan". Het r.k. weekblad „De Bazuin" is van oordeel, dat hier gewezen wordt op een zeer reëel verschijn sel, waaromtrent velen met zórg vervuld zijn. Zij willen waar schuwen voor de begrijpelijke il lusie, als zou met het tot stand ko men van de organisatorische op bouw en het veilig stellen van rechten de zaak beklonken zijn. „Het is levensgevaarlijk, wanneer wij ons veilig voelen bij de ge dachte: Wij hebben katholieke scholen (van hoog tot laag), wij hebben een katholieke pers, een katholieke radio-omroep en zoveel meer: dat „hebben" kan uitslui tend slaan op de organisatorische opbouw, de rechten, de materiële positie e.d.; voor de totstandko ming van dat alles een werk van onnoemelijk veel zweet en tranen! blijven we het voorge slacht dankbaar. Maar we mogen niet als zalige bezitters op onze lauweren gaan rusten", aldus „De Bazuin". Want het is niet teveel gezegd, dat met het reeds bereikte nog slechts de elementaire voorwaarde is ge schapen voor het eigenlijke werk, waar het om gaat. Voor de „mystiek" zouden we haast willen zeggen, voor het ei genlijke leven van instituten en organisaties. Daar worden dan ook heden ten dage die instituten en organisaties het meest op aan gekeken, het meest op getaxeerd aanvaard of afgewezen. Ds. 3. Ris werd als predikant van de hervormde gemeente te Zwijn- drecht voor de tijd van vijf jaar door de synode beroepen met de opdracht zich te oriënteren in de S roblemen van de fahrleksarbel- ers en van de pastorale vraag stukken in deze kring. Hij werkt nu achttien maanden als arbeider in verschillende, betrekkelijk klei ne bedrijven in deze streek. In een lezing te Amsterdam heeft ds. Ris iets over zijn werk' verteld. Blijkens een verslag in een dag blad drong hij er met klem op aan, dat de christelijke gemeen schap de arbeider tot in alle con sequenties zal erkennen als de medemens. naar het gevoel van velen pijnlijk in het eigen vlees snijden, zo waarschuwde hij. Uitvoerig ging de spreker in op de diepe kloof, die er naar zijn bevinding nog altijd bestaat tus- Het drieluik, dat de Voorburgsc kunstenares mevr. D. Aalbers Kollewijn aan de hervormde kerk te Voorburg wilde schenken, maar dat door de kerkvoogdij niet werd geaccepteerd, zal nu een plaats krijgen in de gerestaureerde her vormde kerk te Die ver (Drente). Het drieluik heeft drie panelen elk van 3.50 bij 5 meter. Het geeft een voorstelling van de Vader, de Zoon en de Heilige Geest, Het zal ge plaatst worden in de nis van de zui- derzijbeuk tagenover het koortje, dat als kapel voor huwelijksvol trekkingen wordt gebruikt. De heer en mevrouw Aalbers ver vaardigen thans voor dezelfde kerk zes avondmaalslopers in liturgische kleuren, een handgeknoopt tapijt, dat bij huwelijksplechtigheden ge bruikt zal worden en waarin motie ven aangaande de betekenis van het huwelijk zijn verwerkt en het omslag van een in zwijnsleer ge- bonden bijbel. De kerk van Diever die in de 14e of 15e eeuw gebouwd werd en die de bijnaam heeft van de kathedraal van Drente, zal ook een kinderhoek krijgen, zoals men dio in Engelse kerken wel vindt. Het zal de eerste hervormde kerk zijn, waar men zulk een kinderhoek zal aantref fen. De kerk die onder toezicht van Monumentenzorg gerestaureerd wordt zal met Pinksteren opnieuw in gebruik worden genomen. De kerkvoogdij heeft nog een onge. dekt tekort op de restauratie van 15.000. De Statenbijbel op de kan sel is een geschenk van dr. D. A. Wumkes te Emmen. De nieuwe erkeraadskamer is herbouwd in 18e kerkeraadskamer is herbouwd in 18e eeuwse stijl. een de arbeiders enerzijds en de ambtelijke en zakenwereld ander zijds. Hij vroeg zich af, waardoor het kennelijke geviel der arbei ders (nog) steeds benadeeld te worden, zo hardnekkig is. On danks de toegenomen welvaart en de sociale voorzieningen heerst er een zekere ontevredenheid; het gevoel, dat het loon de arbeider niet gegund wordt en dat hij zelfs voor zijn wettelijk vastgestelde sociale voorzieningen moet vech ten tegenover de ambtenaren, difc met de uitvoerinng belast zijn. De nog altijd onder arbeiders min of meer latent aanwezige ontevre denheid draagt naar het gevoelen van ds. Ris een ander karakter dan de ontevredenheid van het verwende kind, dat steeds meer wil. Op drie factoren vestigde hij in het bijzonder de aandacht. De welvaart ls onder de arbeiders zelf zeer ongelijk verdeeld. Hier bij komt, dat de herinneringen aan allerlei slechte toestanden en persoonlijke bejegeningen uit het verleden nog sterk leven. Tenslot te is het opvallend hoezeer vele arbeiders zich bewust zijn van typische eigen tekortkomingen, van een zekere „vreemdheid" te genover anderen. Ook dit versterkt het gevoel, dat de maatschappij als door een onzichtbare barrière in tweè kampen verdeeld is, waar bij de arbeider dan aan de ver keerde kant zit. Hoogst verontrustend noemde ds. Ris het, dat juist het C.N.V. zich zo sterk te weer moet stel len tegen stemmen, die blijk ge ven, dat men dc arbeider een toename van welvaart en mede zeggenschap, c.q. verantwoor delijkheid niet gunt. Het is juist de christelijke gemeen schap, diq het gevoel van „het wordt ons toen niet gegund" moet doorbreken, die in het eco nomisch systeem het accent moet verleggen van het winst motief en de loonprikkel naar gemeenschapsbesef en verantwoordelijkheid. vallen) niet minder dan 320 mannen (of 60 procent) en 589 vrouwen (of 78 procent) behoorden tot de bejaar den (65 jaar en ouder). Behalve laatstbedoelde 900 bejaarden kwa men o.m. nog 413 bejaarden door een ongeval op straat en 79 door ver drinking om het leven. Verdrinking kwam met name veel voor onder kleuters (14 jaar). Van de 332 door een dodelijk onge val getroffen kleuters verdronken er 129 (40 pro.cent) en overleden voorts 112 (35 procent) door een ongeval op straat en 76 door een ongeluk thuis. Lagere prijzen Yoor aardappels te verwachten Uitvoerig werd woensdag in het be stuur van het produktschap voor aardappelen gesproken over de kwa liteit en de sortering van de in het binnenland aangeboden consumptie aardappelen. Aanleiding hiertoe was een telegram van de Nederlandse bond van klein handelaren in aardappelen, groente en fruit, een der kleinhandelaarsor- ganisatiès, waarin werd geprotes teerd tegen het op de markt bren gen van voor uitvoer afgekeurde aardappelen en uitgesorteerde aard appelen onder goedkeuring van het produktschap. Bovendien werden in 't telegram be zwaren gemaakt tegen het recht streeks leveren van telers aan con sumenten. Tijdens de bestuursbespreking bleek, dat op de termijnmavkt voor aard appelen een tendens tot lagere prij zen aanwezig is. Deze lagere prijzen zullen, naar wordt verwacht, overongeveer vier weken in de consumentenprij zen tot uitdrukking kunnen komen. Botersmokkelaar kreeg 70 dagen en f500 boete De chauffeur W. V. uit Reusel, die op 18 februari wegens het smokkelen van boter naar België voor hot ge rechtshof te 's-Hertógenhosch in ho ger beroep terecht heeft gestaan, is door het hof veroordeeld tot 70 dagen gevangenisstraf, waarvan 27 dagen voorwaardelijk en 500 gulden boete, subsidiair 50 dagen hechtenis. Daarmee is het vonnis van de econo mische politierechter bevestigd. De procureur-generaal had tegen hem dezelfde vrijheidsstraf geëist, doch met een voorwaardelijke boete van f 1000,met een proeftijd van drie jaar. Matthaus Passion in Breda's Concordia Op dinsdag 24 maart zal vanwege de Stichting Matthiius Passion Breda 1946 in het Bredase Concordia een vertolking worden gegeven van de Matthèus Passion van Johan Seb. Bach. De uitvoerenden zijn Maria Suchel, sopraan; Wilhelmina Mat- thes, alt; Arjen Blanken (evange list); Anton Elderlng (Christuspar tij); Simon van der Geest, tenor aria's en Leo Rommerst, bas-bariton. Verder verlenen medewerking: de Chr. Oratoriumvereniging Breda, het Breda's Katholiek Gemengd Koor, het jongenskoor van de H. Hartkerk en het Brabants Orkest. Het geheel staat onder leiding van dirigent Jaap Hillen. Wedstrijd stichting „Paul Tetar van Elvenfonds" Het bestuur der maatschappij Artl et Amicitiae, dat als beheerder op treedt van de stichting Paul Tetar van Elvenfonds heeft dit jaar weder om een wedstrijd uitgeschreven voor Nederlandse kunstschilders, die niet ouder zijn dan 30 jaar. De schilde rijen, die de deelnemers aan de voor wedstrijd insturen, moeten figurale composities zijn met twee of meer figuren. Aan do hand van de ingeko men werken zal het bestuur bepalen wie der inzenders zullen worden uit genodigd deel te nemen aan de eind- wedstrijd. De jury bestaat uit de heren prof. Otto B. de Kat, prof. G. V. A. Röling en Jos Rovers. De ver vaardiger van het bekroonde schil derij zal de studietoelage van het Paul Tetar van Elvenfonds worden toegekend. Het is de zesde maal dat deze wedstrijd zal worden gehouden. Het aantal in Finland in gebruik zijn de radiotoestellen la thans 1,1 miljoen, het anatal televisie-ontvangers elfdui zend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 4