Veel Russische artsen leven onder grote druk Australische Biefstukclub houdt van veel en gevarieerd eten Sunil wast stralend wit... WITTER DAN DE WITSTE MEEUW en spaart uw linnenkast DONDERDAG 5 MAART 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 MEDICI IN DE SOW JET-UNIE (I) Zware arbeidsdiscipline leidt tot groot percentage simulanten Over de levensomstandigheden van de inwoners der Sowjet-Unie drin gen maar weinig bijzonderheden tot ons door. Artikelen over de Sowjet- Unie, geschreven uit eigen aanschouwen, zijn schaars en wat zij behelzen is meestal niet veel meer dan wat de Rossen zelf hebben willen loslaten. Bovendien dragen deze publikaties nogal eens een sterk subjectief karak ter en geven zij in het algemeen geen representatief beeld, daar de con tacten van de auteur daarvoor te incidenteel zijn geweest. In een vrij scherp contrast tot dit soort reportages staat echter de „ver slaggeving" van de Amerikaanse socioloog Mark G. Field, die over een bepaalde bevolkingsgroep In de Sowjet-Unie de artsen„stand" een tamelijk gedetailleerde studie vermocht te schrijven (Structured strain in the role of the Soviet Physician. Uitg. Henry Holt and Company New York.) Hij heeft daarvoor geen stap buiten zijn eigen land gezet. Maar hij mag verondersteld worden een vrij betrouwbare dieptepeiling verdicht te hebben, waar hij 21 gevluchte Sowjet-artsen interviewde en 1600 ex-Rus sen die eveneens in de Verenigde Staten terecht waren gekomen. De geestelijke 1 en morele druk waaronder de meeste doktoren in de Sowjet-Unie leven, staat in geen en kele verhouding tot die waaronder de Westerse arts zich wel eens geplaatst ziet. Enerzijds ziet de Sowjet-arts zich dag in dag uit belaagd door een toevloed van „patiënten" die ziekte simuleren, teneinde aan ernstige straffen die het arbeidsregime voor hun dagelijkse zonden in petto heeft te ontkomen, anderzijds door de staat zelf die het ziekverklaren van niet- zieken als sabotage beschouwt. Het mag als bekend worden ver ondersteld dat de arbeidsdicipline in de Sowjet-Unie sinds 1930 ge leidelijk groter is geworden en dat zij in 1940 een ongekende scherp te kreeg. De arbeiders werden aan hun werk „vastgevroren", op on wettige afwezigheid kwam gevan genisstraf te staan en twintig mi nuten te laat komen zonder geldi ge reden leidde tot dwangarbeid elders, met inhouding van loon tot 25 Ziekte of dood in de fami lie was van toen af geen geldige reden meer om niet op tijd op het werk te verschijnen, te laat komen wegens gebrekkig transport even min. Gezien de lage levensstandaard was het begrijpelijk dat zelfs de minste dezer overtredingen catastrofale ge volgen voor de arbeiders en hun ge zinnen kon hebben. In deze tijd werd het voor de Russische arbeider dan ook van vitaal belang om zich tegen zijn dagelijkse, vaak „noodgedwon gen" overtredingen te dekken. Het enige middel hiertoe bleek het ver krijgen van een doktersattest te zijn. Alleen met een ziekverklarïng kon dwangarbeid worden voorkomen, ble ven de gevangenisdeuren dicht. Twintig procent Het percentage simulanten waarmede de Russische arts sindsdien te maken kreeg, werd door de ondervraagden op 20 geschat. Uiteraard is dit cijfer niet betrouwbaar; bovendien zal het van plaats tot plaats en van tijd tot tijd verschillen. Maar het feit dat de 1600 door Field ondervraagde ex-Russen niet minder dan 200 methoden opgaven waarmede men in de Sowjet-Unie ziekte pleegt voor te wenden of te veroorzaken, plaatst dit verschijnsel toch wel in een schril licht. De foefjes variëren van het kunst matig opwekken van koorts wat de meest gebruikte methode is tot het opwekken van ver schijnselen die op ernstige ziekte kunnen duiden, als het inwrijven van de oksels (waar de thermome ter pleegt aangelegd te worden) me tzout, peper, alcohol of azijn; het warm wrijven van de thermo- Lord Altrmcham: Gemenebest een weinig geslaagd huwelijk Lord Altrinelmm, die naam heeft ge maakt door zijn kritiek op het Britse koningshuis en de Angli caanse Kerk, heeft thans net Britse Gemenebest een toevallige verzameling van soevereine sta ten en een ongeorganiseerde vein zerij genoemd. Hij sprak op een bijeenkomst van Westindische stu denten in Londen. Het Gemenebest vergeleek hij met een weinig geslaagd huwelijk, waarvan de partners volkomen verschillende levens leiden en het over vrijwel alle belangrijke kwes ties oneens zijn. Zijns inziens moest de opzet van het Gemene best radicaal worden gewijzigd e:i anders moest de organisatie wor den ontbonden. Een resolutie van deze strekking werd met grote meerderheid aanvaard. Lord Altrincham gaf echter als zijn mening te kennen, dat het Ge menebest verdient te blijven be staan. Om dit te bereiken zou men echter moeten ijveren voor gelijk heid van de rassen en voor een parlementaire democratie in alle aangesloten landen. Hij zei dat deze twee kwesties op het ogenblik in Zuid-Afrika in het geding zijn. Voorts bracht hij hulde aan de leider van het Afri kaanse Congres in Njassaland, dr. Hastings Banda, die naar zijn oor deel niet anti-blank is, maar ge kant is tegen overheersing door blanken. meter; het drinken van tabak tinctuur, zout water, sterke koffie en suikeroplossingen; het uiten van moeilijk controleerbare klach ten; zelf veroorzaakte wonden en opzettelijke verlangzaming van genezings-processen; het gebruik van grote doses aspirine, pyrami- don, narcotica, kamfer, kinine of zeep; het roken van theebladeren of sigaretten, gedrenkt in kerosi ne; het snel op- en aflopen van trappen, geforceerd roeien enz. Een der ondervraagden meldde het halen van een in kerosine doordrenk te draad door de huid, terwijl een ander opgaf het blazen van water door van tevoren doorboorde wangen, eveneens om zwelling te doen ont staan. Velen simuleren ischias. Men schijnt de symptomen hiervan zeer goed te kennen en ondervindt er veel baat bij De rijke verscheidenheid van deze simuleringsmethoden kan en dat is de bedoeling van Field's opsom ming geïnterpreteerd worden als een symptoom van grote sociale span ningen in de Sowjet-maatschappij. Pijnlijke dilemma's Waar het Russische regime zijn ar beiders aldus tot het simuleren van ziekte provoceert, ligt het voor de hand dat de artsen voor bijzonder pijnlijke dilemma's geplaatst worden, zowel in menselijk als in vaktech nisch opzicht. Een der geïnterviewden, een vrouwe lijke dokter die vroeger in de Oekraï ne werkte, luchtte haar hart als volgt: „Wij stonden voor een hels moeilijke taakIk heb er nog nacht merries van. Toen de wet op te laat komen in werking trad, kwamen de simulanten opzetten. Bij de ploegt wisselingen stonden zij in dromm voor de deur. De mensen moesten zeer lang werken, waren uitermate vermoeid en dienden heel vroeg op te staan. Do meesten hadden zich ver slapen. Slechts 50 der hulpvragen- den was werkelijk ziekIedere slaap was een „dodemansslaap" en wie dacht er niet aan de „patiënten" onder deze omstandigheden een ziek- verklaring te verstrekken? Waar deze arts aldus illustreerde hoe haar gevoel voor menselijkheid op de proef werd gesteld, deelde een col lega mee hoe moeilijk het hem en anderen viel tot diagnosevorming te komen: „Iedere arts pleegde een patiënt te zien als een mogelijke tegen- I stander die met een medisch at test een dag of langer vrij pro beerde te krijgen. Wie was werke lijk ziek, wie simuleerde De wer kelijk zieken trachtten de arts te overtuigen door hun kwaal erger voor te stellen dan deze in feite was, teneinde toch maar de behan deling te krijgen waar zij medisch en wettelijk recht op hadden. Maar ook de simulanten deden hun „best" En dan kwamen wij aan het eind van de dag als artsen bij elkaar, vroegen ons af wat voor nut ons werk eigenlijk had en beslisten maar op goed geluk wie wij een attest zouden geven en wie niet.... Wij stonden voor grote morele problemen 1 I (Advertentie) Daling van geboortecijfer in Verenigde Staten De bevolking van de Verenigde Sta ten bedroeg op 1 januari 175.602.000, aldus schattingen van het bureau voor de volkstelling. Er werden verleden jaar 4.249.000 ge boorten geregistreerd, 52.000 minder dan het jaar daarvoor. die goeie ouwe BLANKENHEYM (mee dc baard) heeft de sleutel van de gezelligheid nen verwerken. Deze laatste omschrijving aan de voorzich tige kant... En natuurlijk moet men financieel het lid-zijn van de club aankunnen. Bij de se lectie worden geen „neven factoren" in ogenschouw geno men, dat wil zeggen, of men maatschappelijk gezien wel in de club past. Een flink etende dokter kan dus net zo goed lid zijn als een bootwerker of een kantoorbediende. Wereldreizen Men eet in deze club „de wereld rond": in „Toby's Tavern" gaat men in alle landen achtereenvol gens te gast. In januari kan er een Indische rijsttafel zijn, in februari een Hongaarse goulash, in maart spaghetti uit Italië enz. Voor het bereiden van deze „landsgerechten" worden speciale koks „geleend", zodat de origina liteit van het gerecht te allen tijde verzekerd is. Hieronder volgt het menu van de onlangs gehou den „Nederlandse avond". Hollands menu Voor de Hollandse koude voor gerechten werd het volgende alfabet verwerkt: a. ansjovis filet; b. gekookte ham; c. ea- viaar; d. komkommer; e. ge rookte paling; f. sardines; g. augurken; h. zoute haring; i. kip; j. salami; k. kalfsborst; 1. leverworst, m. makreel; n. cer- laatworst; o. belogneworst; p. ganzelever; q. garnalen; r. ra dijs; s. zalm; t. tomaten; u. truffelworstv. gekookte eie ren; w. aardappel sla; x. ge kookte tong; y. rookvlees; z. asperges. Na deze Hollandse introductie: 1. erwtensoep; 2. mager spek; 3. gerookte worst: 4. gebakken uien; 5. bruin brood; 6. brood dobbelsteentjes; 7. Franse broodjes; 8. Weense broodjes. Vervolgens: 1. Amsterdamse biefstuk; 2. koolsla; 3. ge mengde sla; 4. gebakken aard appelen; daarna: 1. Goudse kaas; 2. Edammer kaas; 3. Leidse kaas; 4. Hollandse be schuit; 5. biscuits. Tot slot: koffie; bols likeur en Holland se sigaren> U ziet het, de eisen voor het lidmaatschap van de Biefstukclub „zijn niet licht..." Bij elke maaltijd is er een ,,'s lands ere-gast". Voor de Neder- land-maand was deze keer dr. C. Wouters, lecturer aan de universi teit van Sydney en voorzitter van de Australische organisatie der „goede vrienden", uitgekozen. Als oud-Limburger wist deze ere gast de maaltijd alle eer aan te doen. Er werd natuurlijk wel een woordje gewisseld, maar de toe spraken wonnen het in duur al lerminst van de tijd die nodig was om de gerechten te verorberen. De clubvoorzitter Alph White memo reerde ondermeer dat de club er alleen maar is „om de tong te strelen". Daartoe werd ze zes jaar geleden opgericht en ze is sinds dien steeds „internationaler" ge worden, ook als gevolg van de immigratie. Dr. Wouters wijdde enkele woorden aan de „assimi latie" der immigranten, die nog het best via de maag kan gebeu ren. Ook had dr. Wouters zijn volksdansers meegebracht; hij is de man, die in Australië naam gemaakt heeft met de Hollandse dansgroep. Terwijl de zestig gas ten aten, dansten de leden van de groep de „Drikusman". Het was een goede avond voor de leden van de Biefstukclub. De volgende maand gaan ze naar België. ONALLEDAAGS GEZELSCHAP IN SYDNEY'S KING STREET Leden smullen in „Toby's Tavern" langzaam en zeker „de wereld rond" (Van onze Australische correspondent.) Er bestaan in de wereld vele en vreemdsoortige clubs, bij voorbeeld vrijgezellenclubs, clubs van kaalhoofdigen, van baardigen en van kurkdrogers, om slechts enkele zeer vreem de te noemen. De club der „kurkdragers" komt op het Thurs- day-eiland voor, waar veel parelvissers wonen. De leden van deze club zijn verplicht steeds een kurk van een champagne fles bij zich te dragen. Wanneer op een bijeenkomst een lid plotseling uitroept „kurk" moet degene die 't „clubembleem" niet onmiddellijk omhoog ban steken een rondje champagne betalen. In de King Street in Sydney is een heel beroemde club gevestigd, namelijk de „Biefstukclub", die in „Toby's Tavern" maandelijks bijeenkomt. Wat het bijzondere aan deze club is? Wel, goed eten en drinken en wie daar niet van houdt kan geen lid zijn. De eis lijkt niet zwaar, maar menige huisvrouw zou willen dat haar echtgenoot eens een tijdje lid van die club werd. Dan zou hij altijd even enthousiast zijn, of hij nu zuurkool met spek, kaviaar, goulash, kikkerbille tjes of gerechten met knoflook voorgezet kreeg. Reeds daardoor wordt het aantal leden van de club beperkt: er mag nimmer een kritisch woord over het voorgezette voedsel wor den geuit. Maar mogelijk zou in een miljoenenstad als Sydney het aantal leden toch nog te groot kunnen worden. Vandaar dat er nog een strenge selectie wordt toegepast bij de aanmelding. Behalve de reeds hiervoor be schreven clubeisen moet men bijvoorbeeld zoals de Engels man het zegt een „handsome chappie" zijn, dat wil zeggen een prettig mens. Verder moet men champagne, bier en limo nade gelijkelijk kunnen waar deren en van alle gerechten een „behoorlijke" portie kun- Hier is met Sunil gewassen.dat hemelsblauwe Sunil, waarin al 't wasgoed stralend wit wordt, werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs vergeten, met Sunil hebt u min der waswerk, minder te wrin gen, dus... minder slijtage. "Waar Sunil de was doet,blijft alles Veel langer nieuw, ook wasmachine en wringer varen er wel bij! De biefstukclub tijdens haar Nederlandse maaltijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3