Goes heeft na jaren sluitende begroting WYBERT weer een Zeeuwse Almanak :mn atfÜDSONl MINIATUUR VERWACHT DIT JAAR MILJOENSTE BEZOEKER HOUTEN HUIS IN BRUINISSE WERD DOOR BRAND VERNIELD Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 5 MAART 1959 FINANCIËLE POSITIE VERBETERD Post onvoorzien van 47.000, ten dele voor nieuwe kapitaalswerken De woensdag verschenen begroting van inkomsten en uitgaven van de gemeente Goes voor het dienstjaar 1959 laat, in tegen stelling tot voorgaande jaren, een vrij gunstig beeld zien. Voor het eerst sedert jaren is de begroting sluitend gemaakt en zelfs is de post onvoorzien op 47.208,75 geraamd, hetgeen ruim 32.000 meer is dan de in andere jaren geraamde post aan onvoorziene uitgaven. Op korte termijn kunnen voorstel len van B. en W. worden verwacht om het bedrag van 32.000 te bestemmen voor rente en aflossing van nieuwe kapitaals- werken. Wellicht begin volgende week zal de toelichting op begroting 1959 verschijnen. Da gewone dienst geeft aan Inkom sten en uitgaven een totaalcijfer te zienvan 7.880.996,46 en een post onvoorzien van 47.208,75. Noodza kelijkerwijs moesten diverse posten hoger worden geraamd. Zo is het nadeling saldo van het Burgerlijk Armbestuur wederom 20.000 meer dan vorig jaar. De gemeentelijke subsidie zal derhalve 202.300, bedragen. Voor het Gasthuis is een bedrag aan subsidie geraamd, dat slechts 500 hoger is dan in 1958, namelijk 26.530. Volgens de be groting van die inrichting is dit het te verwachten exploitatietekort. Wat subsidiëring betreft, is de si tuatie bij het Openbaar Slachthuis heel wat gunstiger. Voor 1959 wordt geen nadelig saldo verwacht, dat eventueel door de gemeente Goes zou moeten worden gedekt. Als bijdrage voor de stichting „Medisch Centrum" is een bedrag uitgetrok ken van ƒ4220, het geraamde exploi tatietekort. Het grondbedrijf raamt een nadelig saldo van 8.005,78 (v.j. 6.811,99) en de stichting „Sport- belangen" 20.292 (v.j. 13.400). Met de stichting „Sportbelangen" worden momenteel besprekingen ge voerd over de beheersvorm van de terreinen. In afwachting daarvan zijn de ontvangsten en uitgaven in de gemeentebegroting opgenomen. (Advertentie) OVERAL DREIGT BESMETTING J Gebruik regelmatig Een telkenjare Onderwijs terugkerende i het onderwijs In de gemeente. Op de gewone dienst vergt het onderwijs een bedrag van bijna 1.2 miljoen gulden, waartegen over baten staan van bijna 6 ton. Het nadelig slot ligt ongeveer 25.000 hoger dan in 1958. De algemene uitkering uit het ge meentefonds is begroot op 1.257.700 naar een basisbedrag van 55,"" per inwoner, dat voor 1959 verhoogd kan worden tot 154 De belasting uitkering uit het gemeentefonds is begroot op 416.669 (basisbedrag 19.77, dat tot 144 verhoogd kan worden. Het aantal inwoners waar naar in beide gevallen is gerekend, bedraagt 14.636 (het cijfer op 1 ja nuari 1959). De kapitaalsdienst geeft aan in komsten een bedrag van 18.413.850,15 en aan uitgaven 20.487.084,16. Er rest dus een na delig slot van '2".073.234,31. Tn de memorie van toelichting op de begroting staan enkele interessante cijfers over de gemeente Goes. Er blijkt o.m. uit, dat de gemeente een totale oppervlakte aan straten en pleinen van 318.650 vierkante meter heeft te onderhouden (v.j. 298.150 vierkante meter). De oppervlakte der bestrating is dus toegenomen met ongeveer 7 In verband met een verder doorgevoerde mechanisa tie kunnen de kosten van onderhoud relatief lager worden gesteld, zodat een bedrag voor het onderhoud is geraamd van 90.000 (v.j. eveneens 90.000). Het onderhoud van wan delplaatsen, plantsoenen en andere beplantingen zal in 1959 50.320 vergen, in tegenstelling tot vori« jaar, toen 45.790 voor deze posl werd geraamd. Ten gevolge van nieuwbouw steeg in de bouwplannen de oppervlakte van de plantsoenen. In West met 3.600 m2, in Valckeslot met 8.100 m2, terwijl het speelveld in West 8.500 m2 groot is. De op pervlakte aan plantsoenen was per 1 Juli 1958 125.100 m2 meter en het aantal bomen steeg tot 3580 stuks. De kosten van gemeenterel- niging zijn met 18.000 gestegen tot 138.000. Onder meer is een van 7000 geraamd voor de aankoop van 800 vuilnisemmers. De uniforme vuilnisemmers hebben hun beste tijd gehad, zo staat in de toe lichting te lezen. Regelmatig moe ten nieuwe emmers worden uitgege ven. In de toekomst zal dit meer gaan spreken, hoewel een behoorlijk aantal emmers nog wel enige jaren mee zal gaan. Het is raadzaam om ;eleidelijk aan een voorraad te kwe ken, opdat zich in de distributie van de emmers geen moeilijkheden zul len voordoen. Ook de bewoners van nieuwe woningen moeten van em mers worden voorzien. Ten behoeve van de straatveegdienst dient een motorcarrier te worden aangeschaft. Hoewel de binnenstad en diverse bouwplannen er zeer goed uitzien, worden sommige straten on voldoende geveegd. Teneinde hieraan tegemoet te komen is op de begro ting een bedrag van 3800 uitge trokken om een carrier aan te ko- ien. De kosten van onderhoud van Je algemene begraafplaats worden geschat op 17.715 (v.j. 14.620). Opgemerkt wordt in de memorie van toelichting, dat nog te weinig graven in onderhoud zijn bij de ge meente, namelijk 375 van de 2450. In de gestegen kosten der salarissen komt het gemeentelijk grafonder houd naar voren. In het voorjaar 1959 zal de aula in gebruik worden genomen. De subsidie voor de Evenementen- commissie wordt ieder jaar iets ho ger, Bedroeg deze in 1957 1000, in 1958 1500 thans is zij 2500 geraamd. De commissie zal o.m. het Fruitcorso stimuleren. VAN TOT „THE BRITISH LEGION" Dank zij de opbrengst van de lande lijke klaproos-collecte, die vorig jaar in november werd gehouden brengt ieder jaar een aantal nabestaanden van geallieerde militairen, die in Ne derland zijn gevallen en begraven een bezoek aan de graven van deze militairen. Deze bezoekers zijn allen mensen, die een reis naar Nederland zelf niet kunnen betalen. Uit dank baarheid hiervoor stelt „The British Legion" Nederlandse nabestaanden van in Engeland omgekomen mili tairen en zeelieden in de gelegenheid een bezoek aan de ere-graven in dat land te brengen. Dit jaar zijn daar drie dames en twee heren uit Zeeuwsch-Vlaanderen bij. De reis wordt per dagboot gemaakt op 7 maart. Omstreeks half negen 's avonds zullen zij aan het Liverpool JOURNALISTIEK.... Vandaag bij wijze van uitzondering een kijkje in de keuken van het krantenbedrijf. In de vorm van een kleine anekdote, waar wij aan her innerd werden door de berichten over branden en brandjes, die de laatste dagen in deze kolommen zijn verschenen. Het is al weer enkele jaren geleden en het gebeurde in Middelburg, al waar een verslaggever op een goeie morgen zo omstreeks tien uur de zittingszaal van het kantongerecht in Middelburg betrad om de zitting bij te wonen. Hij was een beetje aan de late kant. en bewoog zich dus be hoedzaam in de richting van de pers plaatsen, alwaar een collega bereids gezeten was. Stilletjes, met een ge fluisterde groetging onze man zit ten om zich vervolgens met aandacht aan het gebeuren voor en achter de groene tafel te wijden. 'Maar met de rust van zijn collega was het, wonderlijk genoeg, op slag gedaan. Deze verslaggever begon na drukkelijk te snuiven, schoof onrus tig heen en weer op zijn zetel en ging zélfs zo ver om als een speurhond nadrukkelijk het col bertjasje van zijn collega te berui ken. Deze trok bevreemd en een beetje verontrust zijn wenkbrauwen hóóg op en toen Icrcam het hoge woord er gefluisterd uit: „Jij bent bij een brand geweest.'", sprak de snuffelaar beschuldigend ruik het aan je kleren"! Het was waar. De laatkomer was in de vroege morgen bij een, uit jour nalistiek oogpunt bezien, pracht van een brand geweest. Maar hij ontken de het hardnekkig en de volgende morgen had zijn krant het verhaal. En dat heeft de snuffelaar zeer ver droten..,. Street Station te Londen arriveren. Zondag worden kransen gelegd bij de Cenotaph in Londen, maandag be zoekt net gezelschap de begraaf plaatsen, dinsdag zal men een fa briek, waar klaproosjes worden ver vaardigd, bezichtigen, waarna op 11 maart de terugreis wordt aanvaard. Het zal de vierde tocht zijn, die „The British Legion" in samenwerking met de Nederlandse instelling orga niseert. MIDDELBURS MANNENKOOR EN „VEERE'S VRIENDEN" Zoals gemeld zal de „Vereniging Vrienden van Veere" op 13 juni haar jaarcongres houden In Veere. Ter aanvulling van het program ma voor die dag vermelden wij nog, dat 's middags tussen de thee en het diner het Middelburgs Mannenkoor zal optreden onder leiding van de dirigent Jan Kui ler. De leden van de vereniging en hun dames zullen dit concert bijwonen in de beeldenzaal van de „Schotse Huizen". VOGELVRIENDEN. De vogelbeschermingswacht West Zeeuwsch-Vlaanderen gaat nóg meer voor de- vogels doen. Behoudens goed keuring van hogerhand wil men in de Zeemvs-VIaamse duinen halve auto banden plaatsen, die dienst zouden kunnen doen als „waterbakjes" voor de vogels in dit gebied. Wanneer men voor deze vriendelijke daad de vereiste toestemming krijgt, zal rrten de banden op 4 april plaat sen. Tegelijkertijd wordt dan een ex cursie georganiseerd naar de broed plaatsen. Voorts zal dit jaar weer een onder zoek worden ingesteld naar de vogel stand In de duinen, waarbij speciaal gelet zal worden op de boerenzwa luw, de koekoek, nachtegaal, zwarte stern, visdlef, tapuit, tortelduif, grau we vliegenvanger, fitis en tjiftjaf. De eerste van de serie contactavonden is op 11 maart in Sluis in hotel Balmo ral. Er zal dan een film worden ver toond, die door de heer Van der Lede in het Zwin is opgenomen. STATISTIEK Wo blijven in de buurt van'het Zwin en bewaren onze optimistische toon, wanneer we melding maken van het toerisme 1958. Cadzaml en Retran- rhement kregen weer vele gasten en de statistiek vermeldt voor beide ge meenten het volgende aantal over- nuchtingen: In hotels en pensions 21.152 (C.) en 1030, in gemeubileerde huisjes en ka mers enz. 78.640 en 1260, in kampeer boerderijen en op kampeerterreinen 48.550 en 9216. In Cadzand boekte het vormingscentrum „Hedenesse" bovendien nog 80.000 overnachtingen, waarmee het totaal aantal overnach tingen In Cadzand en Retranchement 151.842 en 11.006 bedraagt. Steen gegooid door ruit van burgemeesterswoning In de vroege morgenuren heeft dins dag een onbekende een steen door de ruit in de deur van de nieuwe woning van burgemeester J. van Halst te Wissenkerke gegooid. De politie stelt een onderzoek In. (Advertentie) 27 cent IN ALLE GOEDE ZAKEN VERKRIJGBAAR Februari brak niet minder dan 3 records Van onze weerk. medew.m Gemiddeld over het gehele land =j§ was februari met 5 mm neer- n slag record-droog. Ook in Den Helder was dit het geval, waar slechts 3 mm regen viel. In Vlis- singen, van welke plaats wij vergelijkingscijfers hebben'over de laatste 100 jaar, behield fe bruari 1858 met... geen enkele millimeter het droogte-record. Nu viel er 7 mm, verleden jaar 78 mm. Ook elders in Zeeland bleef het een bijzonder droge maand. Behalve in Vlissingen viel er ook 7 mm neerslag in Aagtekerke, Biezelinge en Se- rooskerke. Sas van Gent, Goes, Renesse, Sint-Maartensdijk, Bruinisse 6, Aardenburg, Mid delburg 5, Borssele 4 mm. Verder is er nog een tweetal bij zonderheden te melden. Zo was de gemiddelde luchtdruk, die 774 mm bedroeg over de laatste 100 jaai', in één maand nog nooit zo hoog gebleven en het derde record heeft betrekking op het aantal mistdagen. Dit cijfer bedroeg 17 h 18 dagen, wat eveneens een zeldzaamheid was. Doordat het begin en het einde van de maand zeer zonnig was, werden in-De Bilt nog 68 tegen m normaal 74 uren zon geregi. streerd. Verder werd februari femiddeld IV2 graad kouder n an normaal. ij liiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil (Slot van pag. I) daarvoor naar het stadje Veere trek ken, dat op miniatuur al lang zijn Campveerse Toren, stadhuis, Tonnen- magazijn en kerk had. Bij al die Veerse iilliput-gebouwen staat nu een aanwinst: een model van enkele van de befaamde Schotse huizen, die langs de haven van Veere staan. De twaalf mannen, die met fijne pen- ceeltjes en grove teerkwasten, zagen en mesjes, hamer en nijptang In de weer zijn geweest om miniatuur Wal cheren weer als nieuw te maken, zijn er niet aan toegekomen om meer no viteiten aan den volke te vertonen. Want aan enkele bestaande miniatu ren had de tand des tijds zo begerig geknaagd, dat er volkomen nieuwe modellen moesten komen. Zo moest er bijvoorbeeld een vol komen nieuw gemeentehuis van Souburg in elkaar geknutseld wor den, terwijl ook een aantal huizen van de Burg in Middelburg op nieuw gefabriceerd moesten wor den. Bovendien leken heel wat an dere huizen welhaast „onbewoon baar verklaard" en in al die geval len moest soms op grote schaal gerestaureerd worden. En nog altijd slechts luttele weken voor de opening - is er nog veel te doen. Dat ene meisje Ook voor dat ene meisje, dat we in de aanvang van dit stuk al signaleer den! Zij de 16-jarige Trix van der Graaf moet onder meer 15.000 en veloppen adresseren, enveloppen met reclame. De door deze Trix beschre ven enveloppen 12.000 heeft ze er al klaar gaan onder meer naar 4000 scholen in Nederland, naar scho len in België, naar reisbureaus in en buiten Nederland naar verenigingen in België, naar de geestelijkheid in België, kortom naar een ieder,die wel eens een vakantietochtje of,.een dagtrip op touw moet zetten. Dat alles moet er aan meewerken, dat ook dit jaar weer vele tiendui zenden toeristen naar miniatuur trek ken. Ge weet- het wellicht nog: 1958 het Expojaar was voor klein- Walcheren niet al te best. Er waren in 't vorige seizoen „slechts" 130.000 bezoekers, terwijl in de voorgaande Jaren 180.000 normaal was. Iedereen, die lets met miniatuur te maken heeft, hoopt echter, dat 1959 weer een bezoekersaantal van dicht bij de 200.000 zal opleveren. Ook iedere Zeeuw Eén ding staat In ieder geval vast: dit jaar zal de miljoenste bezoeker door de poorten van miniatuur gaan.... Want gedurende de vijf seizoenen, die minatuur-Walcheren het vreemdelingenverkeer helpt be vorderen, zijn er reeds meer dan 900.000 Nederlanders en buitenlan ders langs de miniatuur-exempla ren van klein-Walcheren ge stroomd. In ieder geval: ook Iedere Zeeuw, die dit jaar miniatuur be zoekt kan de 1.000.000ste zijn. Ondertussen wordt op klein-Walche ren niet alleen aandacht besteed aan de modellen, maar ook aan de beplan ting: elk jaar opnieuw moeten niet Burgh niet ingenomen met In de woensdagmorgen gehouden vergadering van de gemeenteraad van Burgh heeft ir. P. J. 't Hooft uit Goes een uiteenzetting gegeven over het uitbreidingsplan. Tegen dit plan bestaan wel enige bezwaren, maar het ligt toch niet in de bedoe ling nog grote wijzigingen aan te brengen. Een gedetailleerd plan is echter nog niet opgesteld. De heer 't Hooft zei er van overtuigd te zijn, dat Westenschouwen in de toekomst uitsluitend als recreatiegebied worden gezien. Het hoofdbezwaar tegen het plan is gelegen in de aanleg van een nieu we weg, die verschillende kavels landbouwgrond zal doorsnijden. Voor 25 maart a.s. zal het uitbreidings plan vastgesteld moeten worden, het geen bij wethouder L. van der Kloos ter de opmerking „geforceerd" ont lokte. De burgemeester, jhr. A. van Citters, zei, dat het er in wezen op neerkomt dat de raad een plan gaat goedkeuren dat dit college eigenlijk verwerpt. Het plan zal in een bin nenkort te houden raadsvergadering nogmaals worden besproxen. Autobotsing op rijksweg bij Rilland Woensdagmiddag omstreeks vier uur ontstond er op de rijksweg onder Ril- land-Bath een botsing tussen een per sonenauto en 'n vrachtwagen. Van de personenauto, bestuurd door de heer M. M. uit Utrecht, werden het linker spatbord en de motorkap zwaar be schadigd, terwijl de stuurinrichting lichte schade opliep. De vrachtwagen, bestuurd door de heer E. A. G. uit Sint-Jansteen, werd licht beschadigd. Beide wagens kwamen uit de rich ting Goes. De vrachtwagen begaf zich op een gegeven ogenblik naar de lin ker weghelft, om het erf van een boerderij op te draaien. Vermoedelijk heeft de bestuurder te weinig aan dacht aan het achteropkomende ver keer geschonken, zodat de heer M. M. uit Utrecht met de motorkap van de personenwagen onder de vrachtwa gen kwam. De bestuurders bleven bij deze botsing ongedeerd. Landelijk opticiencongres in Vlissingen De Federatie van Nederlandse Opti- oiens Organisaties zal op 12, 13 en 14 mei het jaarlijkse opticienscongres in „Britannia" te Vlissingen houden. Raad St.-Laurens bespreekt gemeentelijke herindeling De gemeenteraad van St. Laurens zal vrijdagavond a.s. te half acht tij dens een vergadering in het gemeen tehuis haar gevoelens kenbaar maken over het voorontwerp van wet inza ke de gemeentelijke herindeling van Walcheren. KUNST Georgette Hagedoorn Vlissingen, Britanniai Z.V.U.-avond. EEN GEDICHT, vertaald uit het Zweeds door Martinus Nijhoff; een liedje van Martie Verdenius, een ro mantische Franse ballade, de aloude „Franse Gouvernante" van Pisuisse, zo maar een babbeltje en dan plot seling een ontwapenend kolderieke persiflage op het verschijnsel manne quin en dat alles in het non-stop tem po van het cabaret en soms met de allure van het waarlijk grote toneel dat alles en nog veel meer, dat is Georgette Hagedoorn. „Ze zeggen dat Pierre (Verdonck, haar eminente begeleider) en ik ge trouwd zijn, maar dat moet U echt niet geloven. Nou ja, we hadden even een onderonsje gék woord eigen lijk; soms kom ik in de verleiding om bij de banketbakker te zeggen: „mag ik een onderonsje Jan Hagel" en door zo'n onderonsje gaan de mensen wat denken. Zó komen de praatjes nou in de wereld Zo ongeveer luidt de inleidende con férence van Georgette Hagedoorn bij haar optreden, na wat goedmoedige spot over verenigings-voorzitters en een anekdotisch verhaaltje over de interpretatie die een Grunningse voorzitter over die „verhouding" Ver donckHagedoorn ten beste gaf. „Zegt U nou zelf, zou dat nou klin ken „meneer Hagedoorn" Na zo een spontaan begin is „de zaal" al voor honderd procent gewon nen en terecht. Want wat Georgette Hagedoorn dan weer voor de zoveel ste maal gaat presteren heeft nog al tijd het frisse en boeiende van een première. Zij bezit het talent, de energie en vooral de spontaniteit om elk optreden telkenmale opnieuw tot een louterend genoegen te maken, waarbij zij afwisselend weet te amu seren en te ontroeren en soms wonderlijk genoeg beide tegelijk. En dat laatste nu lijkt ons het beste bewijs, voorzover dat nog nodig mocht zijn, voor het feit dat wij (Ne derlanders) in Georgette Hagedoorn een artieste bezitten van internatio naal formaat. Die terzijde gestaan door de bekwame Pierre Verdonck heel een avond voor haar rekening neemt en die ook heel zo'n avond geen moment verzwakt; elk onder deel van haar zorgvuldig uitgebalan- ceerd repertoire telkens opnieuw weer met élan en volledige overgave brengt of dat nu de „Spin Sebas- tiéan" is van Annie M. G. Schmidt, of wel het zo langzamerhand klassie ke „Madame Arthur". Waarmee zij dan ook gisteravond weer op verzoek en als toegift haar optreden in „Britannia" te Vlis singen voor de Z.V.U. besloot. Na een bloemenhulde en een ovatio neel applaus van een (helaas te klein) geestdriftig publiek, dat het even als dat in Alxel dinsdagavond on getwijfeld eens was met Godfried Boman3, die destijds getuige het programma schreef: „Georgette Ha gedoorn te beluisteren zonder de nel- ging te voelen haar terstond te om helzen, is eenmaal een bakker in Bolsward overkomen. Tegenover het A.N.P. verklaarde hij geen Neder lands te verstaan, noch minder Frans te kennen, niet van liedjes te houden en gelukkig getrouwd te zijn. Een bod van het rariteiten-kabinet te Arn hem werd afgeslagen" Gisteravond is er evenmin omhelsd, maar dan ook alleen maar omdat het anders zo'n gedrang zou zijn gewor den. v. B. minder dan 30.000 planten ln de grond gezet worden. Vlak bij de man nen, die de bodem en de wanden van het droogstaande kanaal door Wal cheren met een vette laag teer be dekken. zijn dan ook wat tuinlieden aan het werk. Nu gaat de voorjaars beplanting er in en pas in mei komen de zomerbloemen. Zo ge ziet: ook klein-Walcheren wordt de tuin van Zeeland HOND SLOEG ALARM Voor het eerst dit jaar zullen op Miniatuur Walcheren modéllen van de Schotse huieen in Veere te zien zijn. Hoe nauwkeurig de gevel na gebootst is toont deze opname. (Foto P.Z.O.) In drie kwartier met de grond gelijk gemaakt Zoals gisteren reeds In het kort ge meld, is in de nacht van dinsdag op woensdag te Bruinisse een houten huis, waarin zeven mensen waren gehuisvest, tot do grond toe afge brand. Drie kwartier nadat dé brand door de bewoners werd geconsta teerd, was de woning met de grond gelijk. De brandweer stond tegenover de vuurzee machteloos. Het huis aan de rijksweg te Bruinis se werd bewoond door het gezin van de heer J. Griep, diens schoonvader, de heer M. Weatdorp en het gezin van de schoonzoon van de heer Griep, de heer C. Jumelet. De heer Griep is eigenaar van een betonwa- renfabriek, die op een tiental meters van de afgebrande woning ligt. Te gelijk met de uitbreiding van deze fabriek had men ook de houten wo ning verder uitgebouwd. Omstreeks twee uur 's nachts be merkte men dc brand, dank zij de hond van do familie Griep, die luid blaffend alurin sloeg. Vermoedelijk heeft dezelfde hond echter do brand ook veroorzaakt. Het dier zou een stoel mot kledingstukken omver hebben getrokken, welke in aanraking zouden zijn gekomen met de brandende kachel. De heer Griep snelde onmiddellijk naar zijn fabriek om de sirene in werking te stellen, die anders de ar- belders naar het werk roept. Een in de nabijheid wonende landbouwer, de heer Flohil, werd door het alarme rende geloei gewekt. Hij zag de vlammen en waarschuwde in allerijl de brandweer van Bruinisse. Het vuur greep intussen gretig om zich heen en vond in het houten huis overal voedsel. Tenauwernood kon den de zeven bewoners zich in vei ligheid stellen. De brandweer, die spoedig arriveer de, stond vrijwel machteloos tegen over de brullende vlammen. Met drie stralen bestreed men het vuur, maar al spoedig moest men de strijd opge-. - ,t< afstand van de brandende woning ge ven. De spuitgasten beperkten zich tot het nat houden van het o) legen fabriekscomplex. Ook de wo ning van de familie Blom, die hon derd meter verder aan de rijksweg ligt liep gevaar en moest nat gehou den worden. Een vrij felle wind sproeide een scherm van vonken in de richting van dit huis. Het blus werk was niet zonder gevaar, daar zich in de vlammen drie gevulde gas flessen bevonden, die ieder ogenblik konden ontploffen. Voor een explosie bleef men welis waar gespaard, maar duidelijk hoor de men liet gas sissend uit de flessen stromen en zag men de vlammen nog feller oplaaien. Drie kwartier nadat do hona van de familie Griep aan het blaffen was geslagen, stond van liet houten huis niets meer overpind. Be halve de ganse inboedel gingen ook geld en geldswaardige papieren in do vuurzee verloren. De bewoners ziju tegen brand verzekerd. België heft invoerverbod Nederlandse appelen op Met ingang van vandaag zal België weer invoer toestaan van appelen uit Nederland. Sedert maanden was dit niet meer mogelijk, omdat de prijs van de appelen in dat land beneden de minimumprijs lag. Alle rassen zijn thans weer voor invoer vrijgegeven in de kwaliteiten extra standaard, standaard en huishoud I, met uitzon dering echter van de Goudreinette. Raadsvergadering van Hulst ging niet door De voor woensdagavond vastgestel de vergadering van de gemeenteraad van Hulst ls op het allerlaatste ogen blik door burgemeester A. L. S. Lockefeer uitgesteld. In de loop van de dag kwamen van vier raadsleden absentiemeldingen binnen, terwijl 2 raadsleden door ziekte de vergade ring niet zouden kunnen bijwonen. Dit zou ertoe hebben geleid dat do overige leden een minderheidsgroep zouden vormen, zodat de burgemees ter voornoemde beslissing moest ne men. Het is nog niet bekend naar welke datum de vergadering is ver zet. Hr. Ms. Freyr en Balder in de Zeeuwse wateren Het patrouillevaartuig Hr. Ms. Freyr heeft momenteel een visserij-politie taak in de Zeeuwse wateren. Tezamen met het zusterschip Hr. Ms. Balder oefent Hr. Ms. Freyr vanuit Den Hel- der en Vlissingen. VANDAAG. Middelburg Kleetro: „De graaf van Luxemburg", 19 en 21.15 uur, a.l.; Gouden Poorte: Filmavond Culturele Commissie Hervormd Kerkewerk, 20 uur. Vlissingen Alhambra: „De eerste hu welijksnacht", 19 en 21 uur, 14 Jaar; Luxor: „Met getrokken pistolen". 20 uur, 14 jaar; Kunsthandel Bikker: Tentoonstelling boeken voor dames, open op winkeluren; Concertgebouw: Feestavond ehr. ulo, 19.30 uur: Ver enigingsgebouw: Sportforum, 20 uur. Goos Grand: „De greep van de onder wereld", 20 uur, lö jaar; Schuttershof: Uitvoering Astra, 19.30 uur; Koren beurs: K.V.P.-vergaderlng, 20 uur (verkiezingen): Centraal: Schapen- stamboek 14—17.30 uur; Verg. Oranje vereniging, 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2