Prettige verrassingen op eerste voorjaarsdagen C NIEUWS UIT DE KERKEN ran PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer MAÏZENA DU RYEA Waar zijn onze schepen? Noodlanding in de winternacht 16 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 5 MAART 1959 ONDER ZEELANDS HOGE HEMEL Verrukkelijk eind van kille maand Het is wel een heel grote over gang geworden, vanuit de ein deloze mistbanken naar de prachtige voorjaarsdagen, waarmee de maand februari afscheid nam. We mogen ge rust zeggen, dat, wanneer iemand dit weertype voorspeld zou hebben, we hem niet zouden hebben kunnen geloven. Er zijn immers twee records vlak op elkaar gevolgd: de langst be kende mistperiode van deze eeuw leidde de hoogste middag- temperaturen voor februari in, want ook voor deze gold: in deze eeuw nog niet voorgeko men. We moeten nu zo maar opeens van ons artikel over de zeldzame rijm- vorming overstappen op voortuin tjes, waarin sneeuwklokjes en kro kussen zon-overgoten in volle bloei staan. Intussen blijkt onze bruine en gecompliceerde rijm meer dan een zeldzaamheid en misschien zelfs een unicum. Prof. Minnaert te Utrecht, die zich intens heeft beziggehouden met de bestudering van alle moge lijke varianten van ijsvorming in de natuur berichtte ons deze vorm niet te kennen. Het speet hem niet in de gelegenheid te zijn geweest het ver schijnsel met eigen ogen te aan schouwen, daar hij vermoedde, dat er toch nog een bijfactor moest zijn geweest, die speciaal invloed had op de bruine weerschijn. Het is wel jam- door BAREND ZWERFMANS mer, maar men kan zulk een be ijzeld takje moeilijk in een herba rium te drogen leggen. Mocht iemand op die dag een foto hebben genomen, waarop het in ons artikel getekend verschijnsel staat afgebeeld, dan houden we ons voor een afdruk gaarne aanbevolen. Intussen schijnen noch de geweldige ijslasten, noch het langdurig aankle ven van de ijslaagjes aan de bomen veel schade te hebben gedaan. Een kornoelje, die we enige uren geleden passeerden, begon alreeds de ronde bloemknoppen te openen en we kon den geen zwartbevroren randjes ont dekken. Ook de wilgekatjes, naar gelang van de soort groot of klein, tonen alweer hun witte haarpluizen, enkele lieten hun ltnopschubben reeds vallen. Hazelaars en elzen tonen op beschutte, zonnige plekjes volledige bloei en hier en daar komen nu ook de (nog bleke) madeliefjes hun bloempjes tonen. Hoewel deze vrijwel de gehele winter door kunnen bloeien zijn ze dit jaar naar onze ervaring aan de late kant. Het zo bekende on kruid, dat Gemeen kruiskruid heet, is hen vóór en zo ook enkele soorten van ereprijs, waarvan er enkele al met een heel rijtje bloempjes per plant zijn getooid. Overigens is de overgang naar de warme dagen wel wat plotseling gekomen om nu al een groot effect te doen zien. BEDRIJVIGHEID. Toch is er een sterke werking ge weest in het drietal mooie dagen, dat we nu achter de rug hebben. (Advertentie) 10 tegen 1 dat 9 van de 10 Hnlimnnen Maizena Dnryea gebruiken voor *t binden van groenten, soepen en sausen. Een keukengeheim, dat 'overgaat van moeder op dochter kleine vosje rondvliegen, een zeer verfomfaaid exemplaar, een echte overwinteraar, die door de hoge temperatuur en de zonneschijn is ontwaakt en per se zijn schuil plaats moest verlaten. Langs een slootje slenterend zagen we een kikvors van de wal in het water springen, tegen een steile zand- wand in een bos koesterden ver scheidene grote vliegen zich in de zon en ruksgewijze bewoog zich daar ook hun vijand, de wolfspin, voort. Ook de honingbijen zijn hun actie reeds weer begonnen, ze zullen vooral op de krokus stuif meel zijn gaan halen. Steeds vroe ger zijn de vogels in de weer, ze wedijveren met de zon in het op staan en zingen hun triomliederen als ze het winnen. Ja. deze week hebben we ze zelfs bij maanlicht Uit de beste koffiebonen! normaal - coffeïneyrij - espresso horen jubelen. We hebben een kenner horen voorspellen dat vóór 1 maart het eerste eendeëi er zou zijn en dat ook de grote lijster niet zo erg lang meer op zich zou laten wachten. Hoe zit dat nu met het eerste kievits ei, heeft men ons gevraagd. Zijn de kieviten, die we in de weiden zien nu onze kieviten of trekken ze straks weg? Hoe graag we het zouden wil len, we kunnen hierop geen definitief antwoord geven. Zo deelt de heer Kloet uit Brouwershaven ons mee, dat vlak bij zijn woning een zestal kieviten toeft, dat de gehele winter niet weg is geweest. Tja, als het om een bepaald aantal gaat, schijnt het verantwoord te zeggen, dat hij goed moet hebben gezien, maar... als ze deze winter er zijn gekomen, zul len ze toch waarschijnlijk hun over winteringsplekje verlaten. Want hoe zacht de winter ook was, verplaatsen moeten de meeste vogels zich toch en dat hangt niet in de eerste plaats af van de koude. Het einde van de broedtijd en het korten van de da gen speelt daarin waarschijnlijk een groter rol, dan het dalen van de tem peratuur. Misschien... zijn ze nu al vertrokken, want het zwerven en trekken heeft meestal plaats bij hel der weer, terwijl bewolking en mist de vogelbewegingen remmen. Ove rigens, we hebben er niets op tegen als dit jaar het eerste kievitsei eens in Zeeland zou worden gevonden. Uit ervaring weten we echter, dat „ge schoolde" kievitenkenners er al ja ren op loeren in onze provincie het eerste kievitsei te ontdekken. Het lukt echter maar slecht en schijnt als oorzaak te hebben, dat noordelijker thuisbehorende vogels eerder naar hun woonplaats kunnen terugkeren. Zeker is dit echter allerminst. We wachten dus maar weer af. De to renvalken van Brouwershaven kwa men 22 februari op de nestelplaats terug. Mocht het waar zijn, dat de fraaie dagen, die we nu beleven, het NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Genève (Zwitserland) A. Deutz te Zeist. Aangenomen naar Polsbroek en Vlist C van den Bergh, kandidaat te Delft, die bedankte voor Benthuizen, Stavenisse en voor Was pik. Aangenomen naar Scharnegou- tum (Fr.) A. West ra, kandidaat te Berlikum, die bedankte voor Sebalde- burenLutjegast. Bedankt voor Rot terdam centrum - wijkgemeente I A. J. van Oost te Vriezenveen. Aangenomen naar Goedereede J. H. Vlijm, kandidaat te -Lunteren, die be dankte voor Schelluien en voor Wil- lige-Langerak. Benoemd tot hulpprediker te Hoog- made: J. H. de Vree, emeritus pre dikant te Rijnsaterwoude, die deze benoeming ook aannam. Beroepen te Oudega (W.) J. W. van der Heide te Oostemijkerk. Aangenomen naar Randwijk (Gld.) A. Muilwijk, kandidaat te Ameide die be dankte voor Hedel, Mellissant, Oud Al- blas, Poortvliet en voor Wijk bij Heus- den. Benoemd tot hulpprediker voor het jeugdwerk te 's-Gravenhage H. J. ter Haar Romeny, laatstelijk predikant te Bandoeng die deze benoeming ook aan nam; tot vicaris te Surhuisum (Fr.) J. G. Eelderlnk, kandidaat te Ruurlo. Eedankt voor Nieuw Lekkerland R. Th. Huizinga te Nieuw Beyerland; voor Oud Beyerland J. Wieman te Oudewater; voor Streefkerk en voor Zoetermeer P. de Jong te Kootwijk. Aangenomen naar Daarle (toez.) A. Noordergraaf kand. te Noorden (Z.-H.) die bedankte voor Kamperveen. Bedankt voor Menslngeweer-Tienallinge D. Bouwstra legerpredikant te 's-Graven hage. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Avereest W. Dekker te Ulst; te Ten Post (Gr.) G, Brouwer, kandidaat te Leidschendam; te Ussel- monde P. van der Spek te De Lier. Aangenomen naar Ouddorp (Z.-H.) G. van Driel, kandidaat te Utrecht, die bedankte voor Niezijl (Gr.). Beroepen te Wolfaartsdijk C. M. Boerma, legerpred. te Bergen op Zoom. Dr. Js. van der Linden, a.s. emeri tuspredikant van Utrecht, ontving een benoeming tot hulpprediker te Maartensdijk, die hij heert aangeno men en waarom hij voor een benoe ming van Vreeland heeft bedankt. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Aangenomen naar Fergus-Guelph (Ontario-Canada) (Canadian Refor med Church) P. Kingma te Noord- bergum. eind van de winter betekenen, dan hebben we waarlijk een zeer zachte winter gehad. Dat was blijkbaar ook de gedachte van een varen, die wij vandaag in een dennenbosje vonden. Deze had het niet de moeite waard gevonden haar veren te laten verdorren, behal ve een paar zwarte puntjes aan de uiterste toppen, stonden alle bladeren zo groen als aan het eind van de zomer en zeer rijk met sporenkap- sels bezet. Daarom moesten we haar dit jaar rekenen onder de „altijd groene" planten, weer een aardige verrassing op zichzelf. Ook de holenduifjes zijn weer op linn domein. Verder ontvin gen we nog een melding van pestvogels uit 's Heer Hen drikskinderen en uit Middel burg, telkens slechts één. Val len de troepjes uit elkaar? Dit is bijzonder interessant. Graag zouden wij daar meer van we ten. (Advertentie) Geef me nou nog es een tientje van je... Dan gaan we even naar 't postkantoor HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK Aagtedijk 3 rede Zanzibar. Aagtekerk 28 v. Beira n. Mozambique. Aalsdijk 3 te Halifax. Aardijk 28 te Singapore. Abbekerk 4 te Manilla. Akkrumdijk 2 350 m. z.w. Fayal. Alcor 2 60 m. n.o. Recife. Aldabi 2 v. Santos. Alioth 3 v. R'dam n. Buenos Aires. Alnatl l te Hamburg. Alphacca 4 te Boston. Ameland 1 te Liverpool. Amerskerk 2 te Hamburg. Amstelkroon 2 te Fort Said. Andijk 2 120 m. w.n.w. Key West. Arkeldijk 2 v. Djibouti. Arnedijk 4 te Le Havre. Asmidlske 2 460 m. o.z.o. Kaap Race. Astrld Naess 2 275 m. z.o. Kp. Hatteras. Attis 2 50 m. n.o. Kaap Frio. Bali 4 te Napels. Boskoop 1 v. Hamburg n. Antwerpen. Caltex Arnhem 3 v. Sidon n. R'dam. Caltex Delft 2 70 m. z.z.w. Kreta. Caltex Eindhoven p. 2 Kaap Villano. Caltex Rotterdam 2 210 m. o.z.o. Sicilië. Camitai 2 v. Curasao n. R'dam. Cartago 5 te New York. Castor 3 te Puerto Barrios. Charls 3 te Bremen. Colytto 6 te Los Angeles verw. Crania 2 280 m. w.t.z. Fremantle. Diemerdijk 4 te Antwerpen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Deventer: J. M. Visser te Dokkum. Bedankt voor Haarlem-Noord: H. Toorman te 's-Gravenhage-West. Aangenomen naar Zaandam J. W. de Bruin te Zwaagwesteinde. Beroepen te Sybrandaburen G. Brouwer, kand. te Leidsendam. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT. Beroepen te Almkerk—Werkendam M. Brandes kand. te Axel; te Leerdam (voor de missionaire dienst op Nleuw-Guinea) en te Zwagerveen-Zwaagwesteinde K. H- de Groot, kand. te Leeuwarden. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Amsterdam N. C. Molenaar te Leiden; voor Dordrecht L. Rijksen te Rotterdam-West. EXAMEN. De classis Axel heeft préparatoir ge ëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer A. Geelhoed, kand. te Hoek. BEROEPBAARSTELLING. Ds. D. Bouwstra, legerpredikant Alexan- derkazerne te 's-Gravenhage stelt zich beroepbaar. Dinteldijk 4 te Londen verw. Dordrecht 2 900 m. o. Philadelphia. Dulvendijk 28 te Corinto. Duivendreeht 3 te Dakar. Duiveland 2 v. Rotterdam n. Dover. Eemdijk 2 720 m. o. Bermuda's. Esso Amsterdam 2 480 m. z.w. Azoren. Esso Nederland p. 3 Aden n. Suez. Friesland (KJt.L.) 2 210 m. naar Guatemala. Groote Kerk 3 v. Port Said n. Genua. Harold 28 v. Liverpool n. Avonmouth. Heemskerk 3 v. Hongkong n. Kobe. Hera 3 v. Ouinoco n. Labrea. Hoogkerk 3 te Amsterdam. Houtman 1 te La Spezia. Hulst 28 v. Antw. n. Lissabon. Hydra 3 te Amsterdam. Ivoorkust 3 te Takoradl. Jacob Verolme 2 v. Baltimore. Jason 28 v. New York n. La Guaira. Johanca 2 dw. E.T. 6 routeboei. Kabylia 2 te Oslo. Kalinga 2 dw. Casquets. Katelysia 3 50 m. n.w. Trinidad. Kenia 2 150 m. z.o. Rio de Janeiro. Kennemerland 28 te Rio de Janeiro. Kermia 3 v. R'dam n. Donges. Kinderdijk 2 400 m. n. Kp. Finisterre. Kloosterdijk 1 50 m. o. Bermuda's. Kopionella 28 te Pta. Cardon. Korenia 4 te Pta. Cardon. Kosicia 2 800 m. n.o. Barbados. Krebsia 2 te Schiedam. Kreeft 4 v. Rotterdam n. Narvik. Kryptos 2 v. Dunedin n. Miri. Laagkerk 4 te Marseille. Laarderkerk 3 te Antwerpen. Labotas 2 v. Palenno n. Messina. Langkoeas 1 te Bremen. Laurenskerk 2 150 m. z.w. Mogadiscio. Lelykerk 3 te Dar eiland. Le Maire 28 te Durban. Lemsterkerk 3 te Amsterdam. Liberte 2 te Liverpool. Limburg 2 50 in. n.o. Ouessant. Maas Lloyd 28 te Djakarta. Maaskerk 28 te Hamburg. Malea 28 te MirL Maron 2 v. Puerto Cabello n. Maracaibo. (Advertentie) NEEM NEUROTONIC I zeHuwkalmerend NIET VERDOVEND.... MAAR GENEZEND I I 1113. De koers van het ruimteschip voerde hen laag over de sombere op pervlakte van de Maan met haar talloze kraters en gril lige gebergten. Ja, de reis begon nu op te schieten en het werd zo langzamerhand tijd eens een plan de cam pagne op te stellen voor de taak die hen wachtte. Ten slotte kwamen zij niet naar Thallerna om vliegen te vangen. „We zullen aller eerst een bezoek brengen aan dat vliegveld, hoe heet het ook weer?— Oh ja. Tar mac. Waar Shor Nun jou vandaan heeft gehaald", sprak Mare en hij knipoog de schalks. „Dan kun je daar je vrienden en juf frouw Sandra gerust gaan stellen". „Ja maar, lijkt het je nu niet beter om nu maar tegelijk even die zaak in Zuid-Amerika op te knappen?" vroeg piloot Storm. „Voor dat die heren lont ruiken?" Mare schudde zijn hoofd. „Ik weet veel te goed wat er in dat stoere hart van jou omgaat. Bovendien ik ben hier de kapitein en wat ik zeg gebeurt," voegde hij er kwasi-bevelend aan toe. Marietje Bohmer 2 100 m- z.z.w. Ouessant. Marnelloyd 2 605 m. n.w. Wabe eil. Mataram 3 v. New York n. Philadelphia. Meliskerk 28 te Khorramshahr. Mirzam-N 28 v. A'dam n. Casablanca. Montferland 3 v. A'dam n. Z.-Amerika. Maardrecht 2 v. Isle of Grain n. Mena al Ahmadi. Muiderkerk S te Hamburg. Musilloyd 4 te Sandaken. Mijdrecht 1 75 m. w.z-w. Algiers. Merwe Lloyd 3 v. Aden n. Bahrein. Naess Commander 4 v. Port Said n. Fawley. Naess Lion 2 24 m. n.w. Perim. Naess Tiger 2 220 m. n.o. Madeira. Nestor 3 te Paramaribo. Nias 2 te Londen. Nieuw Amsterdam 4 te Havana. Nore 3 te Antwerpen. Nijkerk 3 te Genua. Ommenkerk 3 v. Djibouti. Oostkerk 4 te Rotterdam. Ossendrecht 2 te Norfolk. Ouwerkerk 2 101 m. w.n.w. Freetown. Oranjestad 2 v. Southampton. Pendreeht 2 v. Lagos n- Napels. Perna 2 130 m. n. Cormoro eil. Polyphemus 4 te Charleston. Randfontein 28 v. Las Palmas. Reza Sjah the Great 4 te Bandar Mashur Ridderkerk 2 te Tellieherry. Sarpedon 3 v. Puerto Leimon n. Jacksonville. Schelpwij k 2 v. Karlchi n. Mena Ahmadi Schouten 2 v. Durban n. Beira. Schie 2 te Algiers. Schiedijk 3 v. New York n. Philadelphia. Scherpendrecht 3 te Westville. Slamat p. 2 Gibraltar. Sloterdijk 3 te Hamburg. Stad Arnhem 3 te Melllla. Stad Rotterdam 2 90 m, n. Kp. Finisterre. Stad Schiedam 2 150 m. n.w. Trondheim. Statue of Liberty p. 3 Kp. Goede Hoop v. Philadelphia. Statendam 2 v. Colombo n. Penang. Straat Cook 1 te Adelaide. Straat Lombok 28 te Zanzibar. Straat Malakka 28 le Port Elizabeth. Straat Magelhaen 1 te Mauritius. Sumatra 2 te Djibouti. Twente (kustv.) 2 te Plymouth. Tara p. 3 Finisterre n. Antwerpen. Taria 1 te Miri. Telamon 3 te New York. Tjiluwah 2 v. Singapore n. Semarang. Tjimenteng 1 v. Ballkpapan n. Manilla. Tjikampek 28 n. Penang n. Pt. Swettenham. Tibia 1 750 m. n.w. Kaap San Roque. Twin (kustv.) 28 dw. Dungeness. Ternate 4 te Karachi. Theobaldius 2 200 m. n o. Montevideo. Tomori l dw. Messina. Utrecht 4 te Aden. Van der Hagen 2 te Port Harcourt. Van Heemskerck 2 te Walvisbaai. Van Waerwijk 4 te Magl. Vlist 2 480 m. n. Land's End. Waal 3 te Lattahia. Waterman 3 dw. Messina n. Triest. Westland 1 te Montevideo. Wieldrecht 3 v. Aruba n. Norfolk. Willemstad 2 256 m. n-o. Trinidad. Witmarsum 4 te Manans. Wonogiri 2 v. Bahrein n. Bombay. Zaankerk 3 te Suez, Zeeland 3 150 m. o. Ceylon. Zuiderkerk 1 te Melbourne. (Advertentie) Met zorg bereid! normaal - coffeïneyrij - espresso maakt Uw groenten zo lekker. FüUiLLKTON LAWRENCE EARL Ze zei: „Carl - Hugh - we kunnen de rendieren het beste villen en het vlees uitbenen om het te bewaren. Lincoln ligt hier goed". Gedurende enige tijd nadat ze wegge gaan waren, lag hij te luisteren naar de wind die tegen het strak gespan nen nylon sloeg en naar het gehuil boven hem. Hij werkte de steen in zijn slaapzak geleidelijk aan naar bo ven tot hij hem met zijn vingers kon aanraken en drukte hem daarna te gen zijn maag. Hij was per slot van rekening toch niet omwikkeld met doek, maar met een soort gebreide wol. De wollen bedekking was heer lijk warm en de steen erin was bijna te heet om het een tijdje te kunnen verdragen, nochtans was het in zeer plezierige tegenstelling met de ver lammende koude die erdoor verdre ven was. Eindelijk was de gehele holte van zijn slaapzak vol met onttrokken warmte. Het duurde bijna een uur voor Alison weer in de tent opdook. Ze bukte zich om zijn natte kleren te verzamelen, die reeds stijf begonnen te worden en glinsterden van de rijp. Ze glim lachte tegen hem. „Ik zal deze even drogen", zei ze. Haar gezicht was overgoten door de kleur die de wind en de openlucht haar gegeven hadden. Ze leek op dit ogenblik erg bezielend. „Nee. Doe geen moeite. Ik haal wel wat schone spullen uit mijn plunje- zak, ga me aankleden en..." Ze schudde vlug haar hoofd, nog steeds glimlachend. „We zouden niet graag willen dat je met longontsteking kwam te liggen. We kunnen onze beste jager niet missen". Ze gleed met de kleren naar buiten voor hij verder kon aandringen. Wat ze gezegd had, deed hem veel plezier. Boven de wind uit hoorde hij iets van haar bewegingen buiten de tent, terwijl ze zijn kleren over de gebogen sparretalckcn bij het vuur uitspreidde. Hij kon zich de naar bo ven stijgende slierten stoom van zijn kleren voorstellen, terwijl de hitte er vat op kreeg. Kort daarna kwam Alison terug. „Mag ik alstublieft de steen heb ben?" Ze stak haar handen uit. „De steen?" „Vlug nu maar!" Ze bewoog haar vingers heen en weer. „Hij is nu te koud om van veel nut te zijn, zou ik denken". Hij greep in zijn slaapzak en rolde de steen naar boven tot op zijn borst en spande zich in om hem aan haar te geven. Het was geen grote of zware steen, maar hij was onhandig om te hanteren in de achteroverlig- gende positie van de man. Alison maakte de wollen bedekking los. Pas toen realiseerde hij zich waar de geïmproviseerde verwar mingskruik in gerold geweest was: een van Alisons wollen kledingstuk ken. Hij wist niet of hij verlegen moest zijn of lachen, maar hij hield zijn lachen in en was bijna onmiddel lijk blij. Alison schudde het kledingstuk uit en beschouwde het blijkbaar als de ge woonste zaak van de wereld. Een ogenblik later schoof zij een verse steen die opnieuw in de warme wol gerold was, in de opening van de slaapzak. Dahl bedankte haar sla perig. Een groenig-geel licht filterde door de tent en bescheen van achte ren haar gezicht, zodat hij voor het eerst het in zeer geringe mate aan wezige lichte perzikdons op haar ge zicht opmerkte. Hij was erg moe. Zijn spieren deden pijn. Op sommige plaatsen begon zijn huid te jeuken. Toch gaf Alisons aan wezigheid hem op de een op andere manier een ontspannen en tevreden gevoel. Ze was nog steeds in de tent toen de slaap hem overviel en hem wegvoerde. Na een niet te definiëren tijd veran derde de hoedanigheid van zijn slaap; zelfs in zijn slaap kwam de angst weer terug. Warrelend kwamen de donkere, bekende mistgolven terug en hij stond ervoor: maar toen de muren van rokend puin zich om hem sloten, kon hij niet weg. Hij gilde geluidloos en het puin kwam steeds dichterbij, sloot hem in en hoopte zich op als een omgekeerde lawine. Hij gilde weer. Opnieuw was de gil geluidloos. Hij probeerde het puin van zich af te duwen en zijn handen zonken erin als in modder en toen hield het puin hem vast, zodat hij zich nu niet meer kon bewegen. Het was hem onmoge lijk om niet naar boven te kijken en hij zag, zoals altijd, het bloedende, menselijke hoofd uit het puin komen en naar beneden vallen, bovenop hem terwijl het groter werd, grinnikend en dood. Hij gilde. Hij wrong zich maar kon zich niet bewegen. Deze gil was ech ter niet geluidloos en plotseling kon hij zich weer bewegen. Zijn handen waren vrij. Hij stak ze naar boven om het vallende gezicht af te weren het gezicht van een dodelijk ge schrokken Alison. Ze had hem wakker gemaakt, schud de hem bij zijn schouders. „Lon- coln! wat is er!" Hij was nu klaar wakker, nat van het zweet en zag de gloeiende af druk van zijn handen op haar wan gen. „Ik..." Hij snakte naar adem. „Ali son, ik... Hij snakte opnieuw naar adem. „Ik... Het spijt me ontzettend. Ik moet gedroomd hebben... moet ge dacht hebben..." en hij snakte voor een derde keer naar adem. „Je bent nu weer in orde", zei ze. Hij zou alles over gehad hebben voor pen borrel. HOOFDSTUK 7 Het was half vier en Burd was sinds het eerste ochtendgloren onderweg. De dag was hetzelfde geweest als de andere sinds hij het kamp op de zandrug verlaten had, behalve dat een intense vermoeidheid hem erger en vroeger overvallen had dan giste ren, juist zoals de vermoeidheid van gisteren dieper doorgedrongen was dan die van de dag ervoor. Hij was er niet zeker van hoe lang hij reeds door het vijandige bos ge ploeterd had. Misschien een week on geveer Maar wat voor verschil maakte de juiste duur? Hij was er eveneens niet zeker van hoeveel afstand hij had afgelegd. Dat hing ervan af hoe je het bekeek, want hij had omwegen gemaakt van vele kilometers om langs moerassen en meren te gaan; hij had zigzag ge lopen, rondgelopen en had soms te rug moeten gaan. Hij was met een wijde moog om lompe, zwarte beren, die zich spoedig zouden gaan neste len voor hun lange winterslaap heen gelopen. Hij had bosjes met zware sparren ontweken en hij had dik wijls, ver van zijn oostelijke koers af, gezocht naar doorwaadbare plaat sen in diepe stromen. Hij was er ze ker van dat hij, in rechte lijn geme ten, helemaal niet ver gekomen was; lang niet ver genoeg. Hij zwoegde verder naar de top van een heuvelrug waar lage berken groeiden en voelde de extra inspan ning in zijn kuitspieren. Hij hield even stil om over zijn schouder heen te kijken. Wat hem hinderde, was dat de kale heuvel die hij in het begin van de dag achter zich gelaten had, nauwelijks verder weg leek dan hij geweest was. Hij begon te vermoeden dat Des Surrey per slot van rekening toch gelijk gehad had dat hij zichzelf een onmogelijke taak ge steld had door te proberen om door dit warnet van waterwegen heen te trekken. Zijn voet raakte verstrikt in een struik en deed hem struikelen, maar hij kon een val nog juist voorkomen. (Wordt vervolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 18