GEEN DEBAT voor verkiezingen over militair aankoopbeleid Tekst protestnota aan Indonesië thans bekendgemaakt Communistisch voorstel verworpen MIJN - 700 KILO SPRINGSTOF - BEDREIGDE BOERDERIJ PIONIER IV NAAR DE ZON KLANKBORD DONDERDAG 5 MAART 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 Ir. Staf in C.H.U.-vergadering: schade klein pro mille van omzet (Van parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft woensdag besloten vóór de verkiezingen geen debat te houden over het eerste deel van het verslag van de commissie- Koersen (commissie militair aankoopbeleid) en over de daarbij behoren de nota van mihistcr Staf. Een voorstel van de heer Bakker (c.p.n.) om het debat wol vóór 12 maart te houden, werd verworpen met 97 tegen 5 stemmen. Voor stemden de leden Voordat de heer Bakker zijn voorstel had ingediend, zeide voorzitter Kor- tenhorst dat het debat, waarmee ze ker twee dagen gemoeid zouden zijn, niet goed meer is voor te be reiden. Het zou mogelijk zijn het de bat vandaag te beginnen en vol gende week dinsdag voort te zetten. Onder deze omstandigheden deed de voorzitter zelf geen voorstel, maar liet hij de beslissing aan de Kamer over. Terwijl de Tweede Kamer giste ren bijeenkwam om het rapport over het aankoopbeleid van oor logsmateriaal te bespreken, heeft een forum van elf C.H.U.-Kamer- leden zich op de buitengewone vergadering van de C.H.U. in Krasnapolsky te Amsterdam uit gesproken tegen de behandeling van dit onderwerp in de Tweede Kamer zo vlak voor de verkie zingen. „De besprekingen liggen niet in een zuivere sfeer en spelen zich af tegen een politieke achtergrond", zo meen de de heer Tilanus. Hij zei ook het onjuist te vinden dat een gedeelte van het rapnort wordt behandeld ter wijl het geheel nog niet is voltooid. De minister van defensie, ir. C. Staf, heeft gisteren on de vergadering van de Christelijk Historische Unie ge zegd, dat hij de felheid waarmee men hem in de zaak-Koopman en in de helmenaffaïre heeft aangevallen, ziet als een daad van politieke oppositie. ..Als de zaak zo wordt voorgesteld, dat een Kamerlid van de oppositie de kat de bel zou hebben aangebon den, terwijl het de minister zelf is, die de zaken aan het rollen heeft ge bracht door de justitie te verzoeken een onderzoek naar vermeend frau duleus handelen in te stellen, dan spelen motieven van politieke strijd een te grote rol", aldus minister Staf. Hij zei voorts waardering te hebben voor het rapport van de Kamercom missie over het militaire aankoop beleid, „het betekent echter niet dat ik het met alles wat in het rap port staat eens ben". De minister, die naar hij zei met zijn Met toewijding (Slot van pag. 1 meent, echter, dat deze schade aan zienlijk is verergerd door de genera liserende wijze waarop de zaak in de openbaarheid kwam. Men zou tegen over dit verwijt van de minister ge makkelijk kunnen aanvoeren dat de aanvankelijke traagheid, die door het ministerie van oorlog betoond werd toen in publiciteitsorganen op een onderzoek werd aangedrongen een veel gTotere morele schade heeft veroorzaakt dan het pas later vol gende generaliseren. Stelt men tenslotte de vraag of het eerste deel van het rapport- Koersen gunstig of ongunstig is voor de minister, die tegenover het parlement verantwoordelijk is. dan moet het antwoord luiden, dat het vrij gunstig is voor de bewindsman, maar dat men het op tweeërlei wijze kan uitleggen. Een dagblad schreef: „de kritiek op de hoogste leiding van het departement is af en toe vernie tigend". Volgens een ander dagblad zou daarentegen door het rapport- Koersen aan menig in het recente verleden tegen minister Staf en zijn naaste medewerkers gerichte pubii- katie het houvast zijn ontvallen. Een derde blad tenslotte verzuchtte: „Maar wie zich de angst en de haast van de jaren '51 tot '56 goed herin nert, huivert bij de gedachte dat hém een verantwoordelijkheid toe zou ge vallen zijn als die, welke de heren Staf, Kranenburg en generaal Has- selman gedragen hebben in een tijd toen iedereen hen om bescherming vroeg, maar niemand wist waar zij de middelen vandaan moesten ha len!" Ieder kan na deze citaten vrij ge makkelijk het rapport-Koersen bij zijn eigen mening aanpassen! i de beide communistische fracties. rede niet de indruk wilde wekken fouten goed te praten, merkte nog op dat in de laatste acht jaren voor niet minder dan zes miljard gulden aan militaire goederen is gekocht en dat het hierbij alleen voor de land macht al gaat om 800.000 artikelen. „De gesignaleerde fouten betref fen slechts een heel klein deel van het aankoopbeleid en de daar door veroorzaakte schade niet meer dan 1 pro mille van de ge hele omzet". Ir. Staf vestigde er ook de aandacht op dat vrijwel alle noodzakelijke maatregelen reeds waren genomen. Ondanks verzet van minister Interpellatie over kolencrisis is gehouden (Van onze parlementaire redacteur) De interpellatie-Nederhorst (p.v.d.a.) over de crisis in de steenkolenmijn- bouw is woensdag in de Tweede Ka mer gehouden, ondanks het verzet van de minister van economische za ken, prof. Zijlstra, die de interpel latie voorlopig liever van de agenda zag afgevoerd. De minister wees er op, dat maandag te Luxemburg een belangrijke vergadering van de raad van ministers der E.G.K.S. was ge houden en dat woensdag de Hoge Autoriteit bijeen zou komen om een beslissing te nemen over de vraag of er sprake is van een „duidelijke crisis", waarover het E.GJK.S.-ver- drag spreekt. Minister Zijlstra zei in antwoord op de heer Nederhorst zich te moeten bepei'ken. Het streven van de Ne derlandse regering is er altijd op gericht geweest een oplossing op Europees niveau te vinden. Hij was het vólkernen eens met de interpel- lant, dat er behoefte bestaat aan krachtige beleïdsfiguren in de HA. Over de mogelijk gevolgen voor Rot- Met majoor K. werd wèl gesproken Naar aanleiding van het bericht om trent een verweerschrift van majoor Koopman deelt de voorzitter der commissie onderzoek militair aan koopbeleid het volgende mede: Op 8 december 1958 werd met majoor K. «en informatieve bespreking gevoerd. Deze informatieve besprekingen dra gen niet het karakter van verhoor en zijn \'an vertrouwelijke aard. Iedereen kon mededeling doen over hetgeen hij belangrijk achtte voor het juiste oordeel der commissie. Aan majoor Koopman is gevraagd mededeling te doen over het beleid sectie aankoop buitenland, waarbij dus alle achtergronden konden wor den vermeld. Het stenogram omvat 38 kwarto pagina's en werd van ma joor K. retour ontvangen met enkele aangebrachte wijzigingen. Indien majoor K. meende, dat de achter gronden niet voldoende naar voren waren gekomen, had hij de gelegen heid door aanhechting van een nota bij het stenogram zijn zienswijze nader uiteen te zetten. In de nacht van dinsdag op woens dag is te Brninisse een houten huis, waarin zeven mensen waren gehuis vest, door brand totaal vernield. De foto geeft een overzicht van de rava- SINDS DE OORLOG terdam van de Duitse importbeper- kende maatregelen kon de minister nog niets zeggen. Een afzet van Ame rikaanse kolen tegen dumpingprijzen op de Nederlandse markt achtte de minister ontoelaatbaar. Bij de replieken diende de heer Nederhorst twee moties in. In dit deel van het debat kreeg de minister steun, waarom hij bij het begin om had gevraagd. De he ren Janssen (k.v.p.), Hazenbosch (a.r.) en Oud (v.v.d.) verklaarden geen behoefte te hebben aan mo ties. De eerste twee afgevaardig den betoogden in dit stadium het eens te zijn met de minister, dat het momenteel onmogelijk is een afgerond debat te houden. De mo ties werden verworpen. Loopt in ca 687dagen grondde zon,grootte is jl/4 van die v.d. aarde I Vermoedelijke baan van Am. satelliet Doel I. Een elfjarige jongen meldde zich dezer dagen in de politiewacht van het Italiaanse Montblanc-oord Courmayeur, met het verzoek hem naar huis te brengen. De jongen was uit louter nieuwsgierigheid naar Courmayeur gekomen om „eens wer kelijke sneeuw op werkelijke bergen" te zien. Te voet en liftend had hij zijn zin weten te krijgen. Doel II. De New-York Times vroeg in Manhattan aandacht voor een te levisieprogramma „over het lanceren van het eerste ruimteschip met pas sagiers naar de maan". Dit zou het begin zijn van „een hoor- en kijkspel serie over kleine teleurstellingen die het dagelijks leven in deze moderne tijd stelt". Om 23.24 uur Nederlandse tijd woensdagavond is de pionier IV op een afstand van 60.000 kilo- g meter voorbij de maan gegaan op weg om een permanente baan rondom de zon te gaan i| H beschrijven. Aldus is door het p Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart bekendgemaakt. De kringloop om de zon zal, g volgens dr. Homer J. Stewart van het ruimtevaartbureau, een levensduur hebben die verge- lijkbaar is met de levensduur g van het heelal. De afstand tus- g sen de zon en de kleine kunst- g H matige planeet zal variëren g tussen de 147 en 170 miljoen g kilometer. De omlooptijd zal g H 392 dagen bedragen. Toen de g pioner aan de maan voorbij- s - ging, zond hij nog steeds ster- g ke radiosignalen uit. Hierna =2 zullen nog 50 uur signalen op- g gevangen kunnen worden. En er is een kleine mogelijkheid, n g dat de Pionier over ongeveer g achttien maanden, als hij zich g op afstand van ongeveer 8 mil- g joen kilometer van de aarde zal g bevinden, nog met telescopen g waargenomen kan worden. g Publieke tribune bezweek in Spaanse rechtszaal In het gerechtsgebouw te Murcia (Spanje) is woensdag de publieke tribune bezweken onder het gewicht van de belangstellenden, die getuige wilden zijn van een proces tegen een man die wegens moord terechtstond. Er vielen verscheidene doden en ge wonden. Na uren werk gedemonteerd Het was rondom de boerderij van de heer H. Kos te Julianadorp aller minst veilig. Op ongeveer 150 meter achter het huis was dinsdagmiddag een bijna vier meter lange mijn aan getroffen, die er sinds de oorlog moet hebben gelegen. Het gezin Kos woont van 1946 af in de bedreigde boerderij en nooit eigenlijk had men dat merkwaardige uit de grond ste kende „randje" helemaal vertrouwd. Maar dinsdagmorgen waarschuwde de heer Kos, omdat dat „ding" hem niet zinde, de mijnopruimingsdienst van. de Koninklijke Marine. Men grp.ef daarop een Engelse ïnvloeds- mijh uit van een dikke duizend kilo met een lading springstof aan boord van ongeveer 700 kilo. De groep marinemannen was met het .demonteren verscheidene uren druk bezig. De explosieve kracht van deze mijn is enorm. Verondersteld mag wprden dat de mijn is gelost door een vliegtuig dat in moeilijkhe den verkeerde. Het gevaarte was een magnetisch-acoustische zeemijn. Terwijl de mannen van de mijnop ruimingsdienst doende waren werden de mensen tot in de verre omtrek ge waarschuwd de ramen en deuren open te zetten. Bovendien was de weg. afgesloten. Het is niet onwaarschijnlijk dat in de nabijheid van de boerderij nog twee mijnen liggen. Een buurman van de heer Kos heeft verklaard dat in de oorlog nog twee klappen zijn gevallen. Deze mijnen zouden dan nog dieper in de grond zijn verdwenen dan reeds het geval was met de mijn, -die dinsdag werd gedemonteerd. Een man ln Londen wiens terugzen ding in preventieve hechtenis dinsdag gelast was omdat hij gevangenen had helpen ontsnappen, wist zelf te ontko men toen hij weggeleid werd. Hij duwde zijn bewakers weg, rende de straat op, sprong in een gereedstaande auto en gaf gas. In zijn haast reed hij over het trot toir om een voertuig te passeren. De po litie zette de achtervolging in maar de man verdween in het drukke verkeer. Studentenactie is rustig verlopen De protest-actie van de studenten vereniging „Niops" tegen het wets voorstel tot verlaging van de eisen voor het afleggen van academische examens, is gisteren rustig verlo pen. In Nijmegen zijn geen colleges psychologie gegeven. De bij de ac tie betrokken studenten in Groningen hebben zich geheel achter de actie gesteld, zonder dat zij van colleges zijn weggebleven. Op een protestvergadering zijn zij toegesproken door prof. dr. J. Th. Snijders en 2 studenten. De andere faculteitsverenigingen aan deze rijksuniversiteit hebben adhesie be tuigd aan de actie. Deze bijval viel de „Niops" ook in Nijmegen ten deel, met uitzondering van de vereniging „Queduo", van studenten in de pe dagogie. In Leiden en Utrecht hebben de be trokken studenten zich in het alge meen gehouden aan de afspraken met „Niops". Het college van vertegenwoordiging en het hoofdbestuur van de Utrecht se studentenfaculteiten hebben zowel aan de Eerste als aan de Tweede Kamer een adres gestuurd, waarin zij zich achter het eerder ingediend adres van 23 hoogleraren in de psy chologie en de pedagogie stellen. Belg werd veroordeeld voor uitsteeksels aan zijn auto De kantonrechter te Roermond, mr. A.K. Duynstee, heeft de automobi list F. H. uit Brussel veroordeeld tot een geldboete van vijf galden subsi diair een dag hechtenis. H. werd op 14 januari in Swalmen geverbali seerd omdat hij in een wagen reed welke van scherpe uitsteeksels was voorzien. Hij had zich voor de kantonrechter erop beroepen, dat een dergelijke be paling in België niet geldt. Blijkens dit vonnis is het standpunt van de Roermondse kantonrechter dus, dat het artikel 565 sub k. van het wegen verkeersreglement, dat het aanwezig zijn van scherpe uitsteeksels op of aan motorrijtuigen verbiedt niet in strijd is met het op 19 september 1949 te Genève gesloten internatio naal verkeersverdrag. De kantonrechter heeft er in zijn vonnis op gewezen, dat buitenlanders zich bij een bezoek aan een ander land eerst op de hoogte dienen te stellen van de daar geldende ver- keèïjsy oorschriften. Van de thans door de kantonrechter opgelegde boete kan de Belg alleen bij de Hoge Raad in cassatie gaan. Hij zal hiertoe vermoedelijk over gaan.. Ook de K.N.A.C. heeft vqor deze zaak grote belangstelling. DE NATIONALISATIE VAN NEDERLANDSE BEDRIJVEN Het Wereldgebeuren „Maatregelen niet rechtsgeldig" Op 13 februari deelde de Indo nesische minister van landbouw, Sadjarwo, mee, dat alle grote Nederlandse cultuuronderne- mingen bij besluit van de Indo- nesiche regering waren genatio naliseerd. De Nederlandse rege ring heeft tegen dit besluit fel geprotesteerd. Gisteren heeft de minister van buiten landse zaken, mr. Luns, de tekst van de nota aan de Tweede Kamer doen toekomen. Daarin wordt onder meer gezegd, dat de Nederlandse regering de nationalisatiewet en de op grond daarvan genomen en te nemen maat regelen niet rechtsgeldig acht. Zij neemt, zo gaat de nota verder, het standpunt in, dat de aangekondigde nationalisatie ingevolge het interna tionale recht de eigendom en de an dere rechten van de Nederlandse eige naren, natuurlijke zowel als rechts personen, niet vermag ongedaan te maken of te doen overgaan. Dit geldt mede voor de vruchten van deze eigendommen. Deze eigendommen en vruchten worden derhalve door haar beschouwd als nog onverkort toebe horende aan de rechtmatige eigena ren. De Nederlandse regering uit nog maals een krachtig protest tegen de ongehoorde, massale aantasting van de rechten van Nederlandse on derdanen in Indonesië. Van de rechteloosheid, welke zich thans weer manifesteert in deze discrimi natoire maatregelen met een confis- catoor doel, is in de beschaafde we reld geen tweede voorbeeld te vin den. „Hoewel het uiteengezette standpunt onafhankelijk is van de vraag, of de Indonesische regering al dan niet aan belanghebbenden een behoorlijke schadeloosstelling zal toekennen, con stateert de Nederlandse regering, dat van een voornemen tot prompte betaling van een redelijke vergoeding uit de wet niet blijkt. Voorts blijkt uit een te New York afgelegde verklaring van de Indone sische minister van buitenlandse za ken, welke tijdens de parlementaire behandeling van het wetsontwerp tot nationalisatie van de Nederlandse be drijven op 21 november 1958 door de Indonesische minister van economi sche stabilisatie werd bevestigd als het standpunt van de Indonesische regering, dat het haar bedoeling is om de betaling der schadeloossstel ling op te schorten totdat het politie ke geschil inzake Nederlands Nieuw- Guinea een voor Indonesië bevredi gende afwikkeling heeft verkregen. Een zodanige opschorting nu bete kent niet. gelijk de Indonesische mi nister van buitenlandse zaken op merkte. een van Indonesische zijde gemaakte restrictie met betrekking tot internationale usances. Zij is een wezenlijke schending van het inter nationale recht. Zij kenmerkt de af gekondigde maatregel nog eens te meer als een internationaal-rechte- lijk ongeoorloofde en ongeldige daad. De Nederlandse regering voegt er nog aan toe dat zij zich alle rechten voorbehoudt om de bedreigde recht matige belangen van Nederlandse natuurlijke en rechtspersonen waar nodig en moeglijk te verdedigen en te beschermen. Minister blijven Niet zonder reden beschouwen Westduitse detaillisten en klei ne zakenluiprof. Ludwig Er- hard als hun belangrijke beschermer tegen de „grote zakenlui." Als mi nister van economische zaken heeft Erhard bijvoorbeeld een anti-kartel- wetgevirig uitgewerkt die ook uit het toekomstperspectief van deze cate gorie ondernemers een donkere wolk heeft doen vervagen. Maar ook de grote ondernemers mogen Erhard welWordt de totstandkoming van het Duitse naoorlogse „Wirt- schaftswunder" niet voor een groot deel aan Erhards beleid toegeschre ven En van dat wonder hebben de grote maatschappijen niet min der voordeel geplukt dan de winke liers, een categorie waartoe Erhard zelf lang geleden ook behoor de. Eigenlijk kon hij maar ternau wernood tot deze categorie worden gerekend want toen hij in een tex- tielmagazijn te Neurenberg bretels en hemden stond te verkopen was hij niet als zelfstandig ondernemer maar als bediende werkzaam. Het was de bedoeling, dat Erhard te zij ner tijd in de textielwinkel van zijn vader te Fürth de handen uit de zelf geleverde mouwen- zou steken. Maar de verwondingen die hij als militair in de Eerste Wereldoorlog opliep, war'en er oorzaak van dat hij afzag van verdere winkelbezighe den. Er ontwaakte in hem een grote studielust. Eerst bereidde hij zich voor op het examen voor het han delsdiploma. Hij behaalde het op 26- jarige leeftijd. In datzelfde jaar leidde hij zijn bruid naar het gemeentehuis: een buurmeisje uit Fürth dat tegelijk met hem de handelscursus had ge volgd. Tot het gezamenlijk op touw zetten van een zaak is het niet ge komen; men moet zelfs aannemen dat dit idee niet of nauwelijks in Erhards brein opdook. Hij wilde meer wéten en liet zich aan de Frankfurter universiteit inschrijven als student in de bedrijfshuishoud- kunde, in de economie en in de fi losofie. Na afgestudeerd te zijn ging hij voort met wetenschappelijk werk en wel bij het „Instituut voor econo mische onderzoekingen met betrek king tot Duitse produkten." Het duurde niet lang of Erhard werd plaatsvervangend leider van dit in stituut dat zich uitbreidde tot een personeelsbezetting van ongeveer honderd mannen en vrouwen. Het was na de Tweede Wereldoorlog, dat deze econoom (die zich in menig artikel tegen de nationaal-socialis- ten had gekeerd) voldoende armslag kreeg om ook in politiek opzicht van zich te doen spreken. Van het ogenblik af dat een Amerikaanse majoor voor zijn woning in Fürth uit een jeep sprong om hem te vra gen als adviseur op te treden, heeft Erhard met zijn „sociale markteconomie" en zijn optimisti sche opvattingen zijn 'stempel, ge drukt op de Duitse na-oorlogse op bloei. en htreft' het Erhard niet laten ontbreken aan bewijzen van waardering voor zijn presta ties. En als een soortement eerbewijs moet men ook het verzoek zien dat een aantal bestuursleden van de Westduitse Christen Democratische Unie onlangs tot hem richtte: of hij als kandidaat wilde optreden bij de komende presidentsverkiezingen. Zo als bekend, zal dr. Theodor Heuss dit jaar na twee vijfjarige ambts termijnen aftreden en het is nu zaak, een waardige opvolger te vinden. Er gelden voor het presidentschap van zelfsprekend allerlei eisen van re presentativiteit enzovoort en boven dien is het in West-Duitsland de ge woonte dat een protestant president is als een röóm-katholiek het kan- seherschap vervult. Erhard voldoet als protestant aan alle eisen die men op het ogenblik aan een presi dent zou kunnen stellen. Maar over het aanzoek om hem president te maken is groot misbaar ontstaan, niet zozeer omdat men hem hét presidentsambt niet gunde, maar naar het schijnt vooral omdat men hém er te goed voor vond. De „op positie" binnen de christendemocra tische partij meende, dat Erhard als minister van economische zaken in deze tijd van kolencrisis en ingewik kelde economische integratie zijn land grotere diensten kan bewijzen dan als president, hoezeer bondskan selier dr. Konrad Adenauer dan ook het belang van het presidentschap bezingt. Onder invloed van dit alles heeft Erhard dinsdag officieel aan de bondsfractïe van de C.D.U. laten weten, dat hij tot de slotsom geko men is, „zijn kracht, zijn kennis en ervaringen ten bate van de Bonds republiek en van het Duitse volk doeltreffender op het terrein van de actieve politiek te kunnen toepassen" en dat hij daarom liever minister blijft. De brief waarin dit stond was ongetwijfeld naar de zin van dege nen, die in Erhard niet alleen een minister van economische zaken van formaat willen zien maar ook een toekomstige bondskanselier, een op volger dus van Adenauer LUDWIG ERHARD liever in actieve politiek

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 13