RAAD TERNEÜZEN BESPRAK BOOT-VERKEER-PROBLEEM KRABBENDIJKSE SCHOLIEREN KRIJGEN KONINGINNEBEKER WALCHEREN 0UDD0RPS GARNALENVISSER VISTE OP MOSSELPERCELEN DONDERDAG 5 MAART 1959 PROVINCIALE 6 la L o iv i, t COURANT SLECHTS ACHTTIEN MINUTEN OP VERJAARDAG VORSTIN Kans op een sporthal? De gemeenteraad van Terneuzen heeft het woensdagavond gepresteerd de 12 punten tellende agenda in de tijd van 18 minuten af te werken. Reeds tien minuten na de opening begon de rondvraag. Hierin deed dr. M. E. H. Camps (r.-k.) de suggestie aan het begin van de Zeeuwse weg borden met mededelingen over de Westerscheldeveren te plaatsen ten behoeve van het verkeer dat uit Brabant komt. Op deze borden zou den dan groene en rode lichten moe ten worden geplaatst, waarmee aan gegeven kan worden welke der ve ren bevaren worden of stilliggen, in verband met mist of andere oorza ken. In dit laatste geval zouden automobilisten dan rechtstreeks de weg via AntiVerpen naar Zeeuwsch- Vlaanderen kunnen nemen. De h eer S. W. Henry (p.v.d.a.) haak te hierop in en zou gaarne voor de treinreizigers een berichtgeving aan het Roosendaalse station willen zien. Burgemeester mr. P. H. W. F. Tellegen zag hierin zeker mogelijk heden, maar evenzeer technische moeilijkheden. Hij was overigens van mening dat dit een aangelegenheid voor de Provinciale Stoombootdienst is. Verder wilde de heer Camps we ten of men vordert met de kaart van Terneuzen, waarnaar in een vorige vergadering reeds is geïnformeerd. De heer P. Fijn van Draat (v.v.d.) voegde hieraan toe: „Komt dan alles op één kaart?" De burgemeester be vestigde het laatste en zei, dat men aan de kaart bezig is. De heer Fijn van Draat opperde de idee om buiten de raadsvergaderingen om bepaalde onderwerpen informeel te bespreken, zoals havenaangelegenheden, ge meentelijke uitbreiding, woningtoe zicht, etc. Burgemeester mr. Tellegen had geen bezwaar tegen een derge lijk officieel onder-onsje. Dezelfde vragensteller vroeg de burgemeester wat er bekend is over de festivitei ten voor de vijftigste verjaardag van H.M. de Koningin. Het enige wat de I burgemeester hierop kon mededelen was dat de Temeuzense jeugdraad aan een plan werkt voor bepaalde scholen, maar overigens was hem niets bekend. Hij vond echter dat de burgerij van Terneuzen in deze wat meer activiteit zou kunnen tonen. Tot slot vroeg de heer Fijn van Draat naar de mogelijkheden voor een sporthal in Terneuzen, waarop de burgemeester antwoordde dat de mo gelijkheden er stellig zijn en wor den onderzocht. De grote vraag is echter, hoe men aan 't daarvoor no dige geld moet komen. In de commissie Ondersteuning Be- hoeftlgen benoemde de raad de heer F. Hagenaar. Aan de heer A. J. Ver- brugge te Terneuzen zal de raad een perceel grond aan de Industrieweg verkopen ter grootte van 2.540 m2 4 per m2. Een ander perceel aan de Industrieweg, van 700 m2, zal worden verkocht aan de heer A. C. Stoffijn te Hoek a 6 per m2. Een stuk bouwland in de Serlippenspol- der. tot 1 november 1964 in pacht gegeven aan de heer M. Burger voor de teelt van tuinbouwprodukten, is dringend nodig voor bouwgrond. In afwachting van de onderhandelin gen met de heer Burger over schade vergoedingen, gaf de raad haar goed keuring de pachtkamer nu reeds te Officiële publikaties STEMMING TWEEDE KAMER. De burgemeesters van Middelburg en Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat op donderdag 12 maart 1959 van des morgens acht tot des namiddags zeven uur de stemming ter verkiezing van de leden der Tweede Kamer van de Staten- Generaal zal plaats hebben. Hij herinnert aan de verplichting, be doeld in artikel X 9, der kieswet: Ieder, die volgens het kiezersregister bevoegd is tot de keuze mede te werken, Is ver plicht zich binnen de voor de Btemmlng bepaalde tijd aan te melden bij het stembureau van het voor hem aangewe zen stemdistrict. Voorts wijst hij op het bepaalde in arti kel 128 van het wetboek van strafrecht: Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevan genisstraf van ten hoogste één jaar. Middelburg, 3 maart 1959. Vlissingen, GEMEENTE VLISSINGEN. De burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat de oproepingskaarten voor de op 12 maart 1959 te houden verkie zing van de leden van de Tweede Ka mer der Staten Generaal aan alle stem gerechtigde inwoners dezer gemeente zijn verzonden. Zij, die nog geen oproepingskaart heb ben ontvangen moeten zich wenden tot de gemeentesecretarie, 3e afdeling. Vlissingen, 5 maart 1959. Rijksvoorschot voor bouw 54 woningwetwoningen B. en W. Middelburg willen 866.000 aanvragen B. en W. van Middelburg stellen de raad voor een bouw- en grondvoor- schot aan te vragen tor financiering van de 54 woningwetwoningen, die de gemeente voor 1059 zijn toegewezen. Deze bouw- en grondonkosten wor den respectievelijk geraamd op rond 770.000,en 96.000, In de toelichting stipt het college aan, dat evenals het vorige contingent.de bouw van deze woningen met rijks- voorschotten dient te worden gefi nancierd. Deze 54 woningen, die deel uitmaken vun de 336 woningwetwoningen, die in de Stromenwijk komen, zullen in continubouw worden gebouwd door de aannemer J. G. Broek. Het eerste deel groot 70 woningen kwam begin 1958 gereed. Van het tweede deel groot 74 woningen zullen de laatste woningen zeer binnenkort worden op geleverd, aldus B. en W. verzoeken tot ontbinding van de pacht te besluiten. Op een volgende raadsvergadering zullen nadere voor stellen worden gedaan inzake de exploitatie van deze gronden. De heer J. de Feyter (c.h.u.) vond dit een afwijking van de gebruikelijke gang van zaken. Hij had liever eerst de nadere voorstellen ingezien. Wethou der M. de Vos (p,v.d.a.) antwoordde daarop dat het geen tijd was voor de gebruikelijke gang van zaken, ge zien de urgentie van het geval. Een aantal routinebesluiten betref fende het onderwijs werd met hamer slag afgedaan. De raad verklaarde zich verder akkoord met de verlen ging, c.q. overslulting van enige op 10 april vervallende kasgeldleningen tot een gezamenlijk bedrag van 250.000. De heer Camps vroeg oe dit onder dezelfde voorwaarden ging, waarop de burgemeester antwoordde dat dit afhankelijk zal zijn van de geldschieters. Advertentie In de Grevelingen onder Oosterland; 75 boete Jaarvergadering afdeling Oostkapelle van „Vrederust" De afdeling Oostkapelle van de stichting „Vrederust" hield haar jaarvergadering onder leiding van ds. Th. Sj. de Groot. In de bestuurs- vacature van wijlen de heer P. de Kam werd gekozen de heer J. Paar- dekoper. Herkozen werd de heer J. Zwemer. De secretaris, de heer M. Kwekkeboom, gaf een jaaroverzicht. De afdeling telt thans ongeveer 230 leden. Voorts werden de afgevaar digden naar de komende jaarverga dering der stichting benoemd, waar na de heer J. Coppoolse verslag uit bracht van de vorige jaarvergade ring. Een goede bespreking volgde op het onderwerp van ds. de Groot: „Zorg voor zwakzinnigen bij Bijbels licht". De opkomst der leden was be vredigend. VLISSINGEN R.-k. metaalbewerkers in jaarvergadering bijeen De Nederlandse Katholieke Metaal- bewerkersbond „Sint Eló'y" afdeling Vlissingen hield dinsdagavond in het Ariënsgebouw onder leiding van de heer C. Bielok haar jaarvergadering. Tijdens deze vergadering gaf de dis trictsbestuurder, de heer G. A. Hen- drix, een uiteenzetting over de ver anderingen, die in de bond hebben plaats gehad. Zo noemde hij onder meer de ingevoerde taakverdeling voor de districtsbestuurders, wat in feite een grotere specialisatie in houdt. De heer Hendnx betoogde, dat de leden beter geschoold moeten wor den om een deel van de taak van de districtsbestuurder over te kunnen nemen. Voor dit doel zullen de dis tricten cursussen organiseren. Hij wees tevens op de ledenvergade ring van 25 maart, tijdens welke bij eenkomst de nieuwe CA..O., waar over momenteel onderhandelingen gaande zijn, ter sprake zal komen. Wanneer de leden aan deze overeen komst hun goedkeuring hechten zal de C.A.O. op 1 april inperking moe ten treden, daar de oude op die da tum ten einde loopt. Uit hef jaarver slag van de penningmeester der af deling, de heer C. de Groot bleek, dat het afgelopen jaar uitermate gunstig was geweest. De rekening sloot na melijk met een batig saldo van 1596,50. Ook het verslag van de se cretaris, de heer S. J. Dogge. was zeer gunstig gestemd. De heer Dogge memoreerde onder meer de verkie zingen voor de ondernemingsraad op de K.M.S. „De Schelde", waarin de afdeling twee zetels verwierf. De af deling telt momenteel 263 leden. De aftredende bestuursleden, de heren C. Bielok, voorzitter, C. de Groot, penningmeester en C. van Eekelen, tweede secretaris, werden allen bij acclamatie herkozen. Bij het punt van de rondvraag ontstond enige dis cussie over het winstdelingsstelsel bij de K.M.S. „De Schelde". Tot slot van de avond vertoonde de geestelijk ad viseur van de afdeling, kapelaan Boumans, de film „De nood der we reld". Aanwinsten leeszaal Het boekenbezit van de openbare lees zaal te Vlissingen werd uitgebreid met de volgende werken: Cronln, Het Noor derlicht; Fenverda—Van den Berg, Su zan: Gamett, Zeemans Thuisvaart: van Goeree, De Visserman; van der Kruis- kens, De blokkendoos: Walker, De be zeten jacht; Reid, The leopard; Carthy, De stuurmanskunst der dieren; Croonen en Wilms, Het slechthorende kind; For rest. Interpol; Hijmans en Hij mans, Hoofdlijnen der toegepaste organisatie; Menzel, Geleerden op avontuur; Messer, Een troon van luipaardvel. In februari werden uitgeleend 3217 ro mans, 241 romans in vreemde talen en 1181 studieboeken. In de Jeugdleeszaal werden uitgeleend 2178 boeken (totaal 6817). De tijdschriften en krantenzaa! werd bezocht door 615 mannen en 157 vrouwen. De jeugdlees zaal door 69 meisjes en 23 jongens (totaal 764). dere verkeer" zei de kantonrech ter. De officier vroeg 35 of 7 dagen. De kantonrechter zei aanvankelijk een bedrag van 45 in zijn hoofd te hebben gehad, maar ter waarschu wing wilde hij het laten bij de eis van de officier. W. J. G. te Haamste de was te Renesse met zijn bestel auto naar links afgeslagen, zonder dit tijdig kenbaar te maken. Ver dachte voerde als verweer dat de si tuatie ter plaatse vrij onoverzichte lijk is. Aan de hand van een kaartje lichtte hij zulks toe. De officier wil de voor nadere bestudering deze zaak een maand aanhouden, waartoe werd besloten. J. B. te Duivendijke had te Kerkwerve met twee paarden en een wagen zonder veiiïchting ge reden. Verdachte voerde aan dat zijn paard onwel was geworden, waar door vertraging ontstond. „De wa gen achterlaten en met de paarden door de berm lopen, was beter ge weest" zei de officier. Hij vroeg twee boeten van 5, te vervangen door 2 keer 1 dag hechtenis. G. v. d'. S. te Serooskerke (S) had te Renesse met zijn bromfiets het voetpad gevolgd. Zes gulden of 2 dagen eiste de offi cier. „Akkoord", zei de kantonrechter, ..maar de volgende keer wordt het meer". J. J. M. K. te Zierikzee had zijn auto to Bruinisse verkeerd geparkeerd. Zes gulden of 2 dagen vroeg de of ficier, waarvan de rechter 1 gulden of 1 dag af deed. H. v. D. te Zierik zee. controleur van de R.T.M. wbj verantwoordelijk gesteld voor het feit dat hij een buschauffeur had la ten rijden, terwijl deze aan zijn rust toe was. Verdachte zei dat de bewuste chauf feur in reserve was gehouden, waar tegen zowel dé officier als de kan tonrechter stelling namen, want vol gens hen mocht een chauffeur die juist van dienst af kwam niet in re serve worden genomen. Twee keer 10 of 2 keer 2 dagen vroeg de of ficier. De kantonrechter deed van beide boetes een rijksdaalder af. G. van Velzen benoemd tot gemeentesecretaris Op 30 april aanstaande zal ter ge legenheid van de 50ste verjaardag van Hare Majesteit de Koningin aan alle leerlingen van de lagere scholen te Krabbendijke een herinnerings beker worden aangeboden. Unaniem werd hiertoe woensdagavond door de gemeenteraad van Krabbendijke besloten. Dit praktische geschenk ls uitgevoerd in de kleuren oranje, wit en blauw, terwijl in goudkleur drie maal de Nederlandse leeuw en de cijfer-lettercombinatie „50J50" is aangebracht. Voor dit cadeau werd door de raad een krediet van 300 beschikbaar gesteld. Ook over de andere agendapunten heerste er grote eensgezindheid on der de raadsleden, zodat in deze ver gadering in minder dan een uur een 14-tal voorstellen van B. en W. werd afgewerkt. GEMEENTESECRETARIS Nadat de burgemeester, de heer L. Cnossen, een kleine toelichting had gegeven, werd met algemene stemmen in de vacature ontstaan door het vertrek van de heer H. Bos de heer G. van Velzen, com mies ter secretarie te Krabben dijke, tot gemeentesecretaris be noemd. Burgerlijke stand VLISSINGEN. Bevallen: H. L. v. d. Hoeven—Henschke. d.; C. M. Uijlenbroek—Mommaas, d.; W. L. Burger—In 't Land, d.; A. J. F. Coone Doolaege, d.; L. Bakker—Floresse, d-; J. de MuijnckGoesseije, d.; C- E. Ne- derlof—Baart, z.; J. M. de Jong—v. d. Voorde, d.; M. L. de Smlfc—Theune, e.; G. van Hemerfc—Hendrikx, z.; M. P. de Haan—Capello, z.; M. S, Wannee—Masu- ka, z.; P. Antheunlsse—Prlnse, d.; T. H. A. M. RooversSmals, d.; J. S. Schaap- De Haan, z.; M. E. A. Hubregtse—Prin ce, z.; C. P. Keersemaker—Schijven, d. Ondertrouwd: P. J. Rijnberg, 23 Jaar en E. de Lege, 22 Jaar; C. Snoep, 22 Jaar en M. Peters, 18 Jaar; I. A. Zijta, 26 jaar en P. van Loenen, 24 jaar. Getrouwd: J. Motta, 25 Jaar en M. W. Portier, 22 jaar; C. R. Leunis, 27 jaar en A. Goedbloed, 21 jaar; J. J. M. Boot, 28 jaar en J. F. Schot, 19 Jaar; M. P. de Waal, 29 jaar en C. C. Dierings, 21 jaar; A. Heijdens, 43 jaar en P. F. Sinke, 42 jaar. Overleden: P. M. Verlaan, 36 jaar, e. van E. A. T. Rademaker: E. M. Brackx, 74 Jaar; C- Moerland, 89 jaar, wed. van J. Bijleveld; A. de Ronde; J. Aerts, 50 Jaar, e. van J. M. Ellas; W. J. van de Klun- dert, 85 jaar, wed. van J. Verstelle; J. Jilleba, 76 jaar, e. van L. M. Decrop. ST.-LAURENS. Bevallen: J. Wisse—Bakker, z.; J. Wil- lemse—Koppejan, d. Overleden: c. WlUemse, 83 jaar, wedn. van J. w. Melis. Getrouwd: G. C- de Vos, 22 jaar en W. A. Sonnevelt, 20 jaar. ZUID-BEVELAND Mr. Vrolijk sprak in Goes voor P.v.d.A. Het Tweede Kamerlid mr. M. Vrolijk heeft woensdagavond in „De Koren beurs" te Goes een verkiezingsrede gehouden tijdens een door de plaat selijke afdeling van de Partij van de Arbeid gehouden openbare bijeen komst. Namens de P.v.d.A. kon de heer Ph. Haverhoek een groot aantal bezoekers welkom heren. Hierna trad de zangvereniging „Stem des Volks" op onder leiding van de heer G. de Kok. Mr. Vrolijk gaf In zijn verkiezings- rede een uiteenzetting over het on derwerp: „Waarom het in deze ver kiezingsstrijd gaat". Hij verklaarde, dat deze Kamerverkiezingen van een zeer bijzondere aard zijn. Zij kunnen het begin inluiden van een kentering in het politieke en maatschappelijke leven, aldus spreker. Mr. Vrolijk her innerde er voorts aan, dat na de be vrijding in 1945 er algemeen behoef te bestond aan vernieuwing op poli tiek, sociaal en geestelijk terrein. Uit de volksbeweging ontstond in 1946 de Partij van de Arbeid, wier principe was gericht op vernieuwing en doorbraak. Ook de K.V.P. was een doorbraakpartij, zodat het geen ver wondering mag wekken, dat deze beide partijen gezamenlijk een kabi net vormden, meende mr. Vrolijk. Het algemene enthousiasme over de nieu we samenwerking taande echter al spoedig en reeds in 1948 was een duidelijke kentering waar te nemen Op aandrang van de K.V.P. werd een brede basis kabinet opgezet om de invloed van de P.v.d.A. te neutrali seren. Toen is de grondslag gelegd voor de breuk die vorig jaar heeft geleid tot uittreding van de socialis tische ministers uit de regering, al dus de inleider. Uitvoerig ging spre ker nog in op de vele tegenstellin gen, die tussen de partijen zijn ge rezen. Hij beantwoordde na dë pau ze verschillende mondelinge en schriftelijke vragen. KRABBENDIJKE Rijkspostspaarbank Gedurende de maand februari is bij de rijkspostspaarbank te Krabben dijke ingelegd f 17 012,33 en terug betaald f 11.910.58. Lezingen voor N.F.O. De afdeling Krabbendijke van de Ne derlandse Fruittelers Organisatie hield dezer dagen in de zaal „Ver burg" haar vergadering onder leiding van de heer H. van Harn. De heren G. Toorenaar, chef proef tuin te Wlllielminadorp en P. Huis- sen, hoofdassistent bij de R.T.VX)., hielden een causerie over „Ransen- keuze en boomvormen". Na de lezingen werden nog kleuren- plaatsjes vertoond van nieuwe ras sen. Naar aanleiding van een geplaatste oproep hadden zich indertijd 51 kan didaten gemeld. De heer Van Velzen, die reeds enige maanden de functie van secretaris waarneemt, werd direct na zijn be noeming door de burgemeester en de raadsleden gefeliciteerd. De heer H. J. van Harn (a.r.), die zich, zoals hij zei, volledig aansloot bij de aanbeveling van B. en W., was toch teleurgesteld, dat op de secre tarie geen mensen die lid zijn van de A.K.-Partij een functie hebben ge kregen. Dit raadslid maakte ook nog enkele opmerkingen over de acht aan de gemeente Krabbendijke toegewe zen woningwetwoningen, heigeen volgens hem niet voldoende was. De heer J. C. Engelse (c.h.) was het in dit opzicht met de heer Van Harn eens. Hij meende dat Krabbendijke geen acceptabel aantal woningwet woningen was toegewezen. De heer Engelse trok hierbij een vergelijking tussen een nabuurgemeente, die twaalf woningen was toegewezen. In zijn anlwoord stipte de burge meester aan, dat men blij moest we zen met de acht woningen en men begrip moest hebben voor de moei lijkheden van Gedeputeerde Staten om het kleine aantal aan de provin cie Zeeland toegewezen woningen te kunnen verdelen. Toch verklaarde de heer Cnossen nadrukkelijk, dat een aantal van acht woningen te wei nig is voor de gemeente Krabben dijke, die op dit punt reeds een aan tal jaren de boot heeft gemist. Na slechts enkele opmerkingen gingen de raadsleden akkoord met het voorstel om een geldlening van ƒ75.400 aan te gaan met de N.V. Bank voor Ned. Gesmeenten in Den Haag. De gelden van deze le ning zullen gebruikt worden voor de financiering van enkele grote projecten. Marktberichten VEILING GOES Spruiten All 35. BI 30—36, BH 27—42, afw. 24. witlof AI 57-62, An 42, BI 60- 54, afw. 30—39, uien 2—4. prei 19—21, gr. sav.kool 10—20, rod 'kool 8—27, gele sav.- kool 9—12, knolselderij 6, knolselderij p. stuk 7—12, selderij p. bos 10—12. VEILING BERGEN OP ZOOM Eiernoteringen. Eiernoteringen van de Coöp. Wouwse Melkinrichting Bergen op Zoom Ingaande heden- prijsklasse O 16 cent: prijsklasse I 15 cent: prijsklasse II 14 cent; prljsklase m 13 cent en prijs klasse IV 12 cent. Groente- en fruitveiling. Rodekool 7—19, savooiekool U—28, kroten 4&—7. was- peen 10—18. prei 10—15, spruiten 15—84, witlof 9—68, boerenkool 4—17, raapstelen 10—11, Goudreinette 10—24, Winston 6— 48, Lombarts Calville 33, Saint-Remy 6— 16, Comtesse de Paris 14—17. VEILING TERNEÜZEN Radijs 27, Eerstelingen 1510—15 80, kroten ■9—6,-gekookte kroten 14—18, rodekool 27, sav.kool 83B, wittekool 17, breekpeen 1— 6, prei 1—17, knolselderij 1—8. spruiten 15—51, Uien I 7—13, H 4—6, Witlof All 37—50, B 32—52, Saint-Remy k. 11—12, f. 7—13, kr. 6—8, Gieser Wildemann f. 11, Comptesse de Paris k. 7—15, Jonathan h. I 80 40, 75 36—36, 70 27—35, 65 25—28, 60 20, k. 21-23, f. 9-12, kr. 7—10, Golden Delicious k. 36—41, f, 8-36, kr. 8-14, Goudreinette k. 22—23. f. 10, kr. 6—13, Winston k. 20—23, f. 9—12, kr. 6—8. Lom bard Calville k- 31, f. 18, kr. 8—15, Zoete appelen f. 14—21. VISMIJN VEERE Eportgarnalen 803 149—169. schar 31 62— 56, bot 120 16—24, rog 3 43, onges. vis 23 24—43, wijting 6 44, sprot 42 40—49, kabel jauw 4 37. WEMELDINGE Ouderavond School voor Christelijk Volksonderwijs Vrijdagavond werd in de school voor Christelijk Volksonderwijs te We- meldinge de jaarlijkse ouderavond gehouden. In zijn openingswoord kon de voorzitter, ds. K. W. Slik, behalve vele ouders onder anderen ds. C. de Ruijter en de onlangs naar Amster dam vertrokken onderwijzeres me juffrouw J. J. Kesteloo welkom he ten. Kinderen van de drie laagste klassen der school verrasten hun ouders daarna met voordracht en zang. Leerlingen uit de hoogste klassen voorzagen een film over Limburg van de nodige toelichtingen. Na de pauze bracht het hoofd der school, de heer C. Philipse, uitvoerig verslag uit over het afgelopen jaar, waarin hij o.m. de slechte bedeling van onderwijzers en onderwijzeres sen voor Zeeland kenschetste. Tot slot hield ds. De Ruijter een met grote aandacht gevolgde causerie over „Het belang van het goede voor beeld". Feestavond „Unitas" Vrijdagavond werd in de zaal van het Nederlands hervormd jeugd ee- bouw te Wemeldinge een feestavond gehouden voor de leden van de per soneelsvereniging der Coöperatieve Zeeuwse Aan- en Verkoopvereniging. Deze altijd buitengewoon gezellige avonden worden jaarlijks door de personeelsvereniging „Unitas" geor ganiseerd, ter versteviging van de goede banden onder het personeel. In zijn openingswoord kon de voorzit ter, de heer G. Hoek, een groot aan tal aanwezigen welkom heten. Afgewisseld met muziek door „De Wilco's" uit Goes, voerden leden der vereniging het blijspel „Rare dingen op de Leeuwenburg"' op. Na afloop was er nog een gezellig samenzijn. De vereniging hseft be sloten het blijspel geheel belange loos op te voeren ten bate van het Nederlandse Rode Kruis op donder dag 5 maart a.s. in het jeugdge- bouw. Badhuis In het badhuis te Wemeldinge zijn in februari 1959 690 baden genomen. MIDDELBURG Gemeente-avond van Vrijzinnig Hervormden Maandag hield de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden te Middel burg een gemeente-avond in „De Gouden Poorte". De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter, mr. J. Moolenburgh, die de sprekers van deze avond, ir. J. G. Snip en ds. I. J. van Houte, inleidde. Het onder werp van beide sprekers was „Van ramp via Deltaplan naar...?" Ir. Snip behandelde aan de hand van een tweetal films, een groot aantal kleurendia's en kaartmateriaal op een populaire wijze de technische problemen van het Delta-plan, met name de betekenis daarvan voor het gewest Zeeland. Na de pauze belichtte ds. van Houte de geestelijke problemen welke zullen rijzen na voltooiing van de Deltawer ken, waardoor onze provincie open gesteld zal worden voor industralisa- tie en recreatie. Spreker legde de na druk op het feit, dat onze Zeeuwse bevolking nieuwe levensvormen zal moeten vinden om zowel de industri alisatie als de recreatie, welke een vermenging zullen betekenen met ge heel anders ingestelde bevolkings groepen, te kunnen verwerken. Door beide sprekers werden aan het eind van de avond verschillende vragen beantwoord. Definitief afbraak van Smytegeldbruggetje B. en W. Middelburg achten bezwaren niet steekhoudend B. en W. van Middelburg vragen de gemeenteraad, die a.s. vrijdag om 2 uur in vergadering bijeenkomst, .c besluiten om het Smijtegeldbrugje thans definitief aan het openbaar ver keer te onttrekken, dat wil zeggen af te breken. De belanghebbenden zijn van 7 tot 20 februari j.l. in de gele genheid gesteld om hun bezwaren hiertegen in te dienen en daar vol gens het gemeentebestuur géén nieu we gezichtspunten naar voren geko men zijn, moet het bruggetje verwij derd worden. Alleen de vereniging voor Gerefor meerd onderwijs, die een lagere school exploiteert aan de Heren gracht, heeft bezwaren ingediend met instemming van de ouders, wier kinderen dagelijks van deze brug gebruik maken. Het bestuur vreesde namelijk voor meerdere verkeerson gevallen, daar de kinderen bij ge brek aan speelruimte nergens anders kunnen spelen dan op de openbare weg. B. en W. wijzen er evenwel op, dat de afstand, die de kinderen of een deel daarvan moeten omlopen, gering is. De vrees voor meer verkeerson gevallen onderschrijft het college niet, temeer daar aan de Heren gracht langs de waterkant een voet pad is aangelegd, waarlangs de jeugd zich naar school kan begeven. Garage werd omgebouwd tot schilderswinkel De heer J. A. van Pagee, die een schildersbedrijf heeft in de Pijpstraat te Middelburg, is naast zijn woon huis aan de Langevieleweg no. 2 een schilderswinkel begonnen. Vroeger stond hier een garage, maar niets doet in de huidige winkel aan deze bergplaats denken. Men heeft de ver bouwing dan ook grondig aangepakt en zo nodig radicale wijzigingen aan gebracht. Zo is de voorkant van de vroegere garage, die een eindje in sprong, met enkele tientallen centi meters naar voren gekomen. Er is nu een eenvoudig maar mooi winkelfront gebouwd. Het winkeltje zelf is klein maar zeer praktisch ingericht. Er staat een mooie toonbank, die door de héér Pagee zelf werd vervaardigd, en een groot rek waar de rollen behang selpapier overzichtelijk zijn uitge stald. Voorts staan hier verschillen de standaards met allerlei soorten verf en verfbenodigdheden. De wan den van de gehele winkel zijn in mo derne tinten geschilderd, zodat het geheel er zonnig en fris uitziet. Ach ter de winkel is een ruime werkplaats gebouwd, zodat naast het bedrijf in de Pijpstraat ook hier opdrachten uitgevoerd kunnen worden. NIEUW- EN ST.-JOOSLAND Wethouder De Lange ten grave gedragen Woensdagmiddag is op de nieuwe be graafplaats te Nieuw- en Sint-Joos- land onder grote belangstelling van burgerlijke en kerkelijke autoriteiten en oud collega's van de rijkswater staat het stoffelijk overschot ter aar de besteld van de heer P. W. de Lan ge, wethouder der gemeente ouderling en notabel van de Ned. Herv. Kerk te Nieuw- en Sint- Joosland. Aan de groeve werd na mens het gemeentebestuur het woord fevoerd door burgemeester mr. F. K. Graaf van Randwijck; namens de kerkeraad van het college van kerkvoogden en notabelen door de heer A. de Jager; namens de Chris telijke Historische Kiesvereniging door de heer W. J. Dingemanse. Allen memoreerden wat de overledene tijdens zijn leven voor de gemeente en de Kerk heeft gedaan. Ds. A. van Haarlem las een woord uit de Bijbel en bad het „Onze Vader". Tenslotte dankte een broer voor de betoonde belangstelling en het mede leven van allen. De leden van de kerkeraad fungeer den als slippendragers, terwijl naast het college van B. en W. het voltalli ge gemeentebestuur en kerkeraad aanwezig waren. De heer De Lange bereikte de leef tijd van ruim 65 jaar. OOSTKAPELLE Jaarvergadering C.B.T.B. De afdeling Oostkapelle van de C.B. T.B. hield dezer dagen haar jaarver gadering. De voorzitter, de heer J Coppooise, verwelkomde onder meer een aantal dames van de leden bene vens de plaatselijke C.J.B.T.B.-afde- ling. De jaarverslagen waren gun stig. De secretaris stelde in zijn jaar overzicht vast, dat 1958 voor de landbouw een bevredigend eindresul taat gaf, doch voor tuinbouw tegen viel. De aftredende bestuursleden, de heren J. Wondergem Szn en J Won- dergem Hzn, stelden zich niet her kiesbaar, gekozen werd de heer N. Markusse terwijl er voorlopig één vacature blijft. De heer P. S. Mari- nussen te Goes, directeur van het boekhoudbureau van de C.B.T.B., hield een causerie over zijn reis naar Canada, toegelicht met fraaie kleu rendia's. KANTONGERECHT ZIERIKZEE Volleybaluitslagen De uitslagen van de wedstrijden voor de Zuid-Bevelandse Volleybalbond lui den: Dames: OKK—EGVC 2-2; Astra II— Smash 3-0; Ba 20Astra I 1-3. Heren: OKK—Astra I 0-3. De wedstrijd heren KVC IIAstra 111 is niet gespeeld, daar KVC H niet is opgekomen. Voor het kantongerecht te Zierikzee moest zich woensdag J. S. uit Ouddorp verantwoorden voor het feit dat hij op 16 december van het vorig jaar als garnalenvisser had gevist op ver- Baclite mosselpercelen in de Greve- ngen onder Oosterland. S. was niet ter zitting verschenen, maar wel de getuige, de opzichter Ph. J. S. van de visserïj-politie te Bruinisse. Deze getuige verklaarde dat door de han delwijze van J. S. de mosselgroei wordt afgetrokken. Bovendien verklaarde de getuige dat het de garnalenvissers zeer goed be kend is dat ze daar niet mogen vis sen, want alles is goed afgebakend. De officier van justitie, mr. Th. Le- bret vroeg dan ook een straf van 75 of 15 dagen hechtenis. De kan tonrechter, mr. W. E. van Vloten uit Zierikzee veroordeelde S. conform de eis- Verder had J. J. de B. te Nieuwer- kerk zich te verantwoorden voor het feit dat hij J. S. in een vrachtauto had laten rijden, waarvan de stuur inrichting ondeugdelijk was. Ver dachte verklaarde dit geweten te hebben, mar dat hij niet wist dat het zo erg zou zijn. Voorts was hij van plan geweest na de bietencampagne de auto door de andere te vervan gen. „De put dempen als het kalf verdronken is" zei de kantonrechter, die voorts wees op de Noodlottige ge volgen die hierdoor hadden kunnen ontslaan. Verdachte zag het verkeer de van zijn handelwijze in en had dan ook niets in te brengen tegen de els van 100 of 20 dagen die de officier stelde. De kantonrechter vonniste conform. A. v. D. te Zierikzee had met zijn bestelauto in de buurt van de Jannewekken enkele rare caprio len gemaakt, waardoor een aan- rijding met een scooter ontstond. ..Het is een vaker voorkomend euvel in Zierikzee dat men zich weinig gelegen laat aan het an-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 11