Nieuw sociaal-politiek program van C.N.V. vastgesteld Voeding van Papoea's toont vele tekorten KLANKBORD ONRUST IN NJASSALAND EN RHODESIA: 23 DODEN m WORDING WOENSDAG 4 MAART 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WETTELIJKE REGELING MINIMUMUURLOON GEWENST Glijdende werkweek onaanvaardbaar In een buitengewone algemene vergadering van het Christelijk Nationaal Vakverbond, die gis teren in Utrecht is gehouden, is het nieuwe sociaal-politieke pro gram, nadat enige wijzigingen waren aangebracht, goedge keurd. Het C.N.V. wenst dat het minimum loon wettelijk wordt geregeld. Voor lopig zou de mogelijkheid daartoe moeten worden nagegaan. In het program wordt de overheid gevraagd medewerking te verlenen tot verkor ting van de arbeidstijd, daarbij reke ning houdend met het desbetreffende advies van de Sociaal Economische Raad. Het C.N.V. wenst dat de overheid de zondagsrust bevordert door alle niet noodzakelijke zondagsarbeid te voor komen of af te schaffen en uitbrei ding ervan terwllle van economische voordelen met kracht tegen te gaan. Het C.N.V. acht het systeem van de glijdende werkweek onaanvaardbaar. Het wil een garantie voor minstens 17 vrije zondagen per jaar. Zondags- arbeid voor personen beneden de achttien jaar moet volgens het C.N.V. worden verboden. In het hoofdstuk dat gewijd is aan de wettelijke regeling van de arbeid en arbeidsbescherming wordt onder meer verklaard dat de leeftijd waarop jeugdige perso nen arbeid in loondienst mogen verrichten op zestien jaar gesteld dient te worden. De huisarbeid en het rijtijdenbesluit moeten naar de nfening van het C.N.V. zo spoedig mogelijk worden herzien. Voorts wordt verlangd, dat de arbeid in ploegendienst en de nachtarbeid tot het noodzakelijke wordt beperkt. Sociale verzekeringen Het C.N.V. acht wat de sociale ver zekeringen aangaat een verdere door voering van de coördinatie en unifi catie van de sociale verzekeringswet ten dringend noodzakelijk. De uitke ringen dienen waardevast te zijn. Het vakverbond is van mening dat de loongrenzen, die nog in sociale ver- Mysterieuze moord op Franse pastoor In het bos van Hébécourt, vlak bij de weg Amiens-Parijs, werd maan dag het lijk gevonden van een man. Sporen wezen op de banden van een twee PK-Citroën die verdwenen Is. Het slachtoffer was van alle pa pieren beroofd maar aan de binnen kant van zijn boord vond men de naam van het slachtoffer, een pries ter, abbë Cochu. Een andere bijzon derheid: het slachtoffer Is neerge schoten met vijf kogels, die een kruis vormen. Onmiddellijk is men een onderzoek begonnen naar het verleden van het slachtoffer. Hij is de zoon van een boer, die na jaren zware arbeid wel gesteld was geworden. Deze. vader van een groot gezin, bestemde zijn zoon voor de kerk tegen de wens van de jongen zelf, die geen roeping daartoe voelde en eerder lichtzinni ge neigingen toonde. Na een verblijf als priester overzee begon de ellende: hij werd betrokken bij een zedenschandaal en gearres teerd. Na zijn straftijd werd hij vi caris van een andere gemeente. Thans is hij vermoord. De vraag is thans: was het een roofmoord of de wraalcneming van zijn vader, die zijn geloof door het gedrag van de vermoor de geschandvlekt achtte? Daarop zou het bloedige kruis wijzen, dat het lichaam van de pastoor draagt. Of is hij eenvoudig het slachtoffer geworden van het ge vaarlijke soort individuen, dat in bossen als dat van Hébécourt rondzwerft? zekeringswetgeving voorkomen, moe ten worden opgeheven. Een spoedige en algehele technische herziening van de werkloosheidwet blijft volgens het C.N.V. dringend geboden. Op advies van het sociologisch in stituut van het convent van chris telijk sociale organisaties is een artikel uit het oude sociaal-poli tieke program, waarin werd ge zegd dat de loonarbeid van de ge huwde vrouw, die geen kostwin- ster is voor een gezin tegengegaan moet worden, geschrapt. Woningen Met betrekking tot de volkshuisves ting en de huren verklaart het C.N.V. in zijn nieuwe program1 onder meer, dat bij de bepaling van de grootte der woningen meer dan tot nu toe het geval is, rekening gehouden dient te worden met de verschillen in ge zinsgrootte. Het dringt er bij de over heid op aan, de bouw van kleinere woningen voor kleiner geworden oudere gezinnen te stimuleren. Het C.N.V. acht het wenselijk in de woningwet te regelen dat de arbei derswoningbouw primair door de bij de wet toegelaten woningbouwvereni gingen en instellingen en slechts aan vullend door de gemeenten geschiedt. Het hoopt tevens, dat de overheid het eigen woningbezit blijft bevorderen. Naar de mening van het C.N.V. moet het bereiken van een algemeen even- wichtshuurpeil niet alleen worden na gestreefd aoor middel van huurver hoging, maar ook door een verlaging van de bouwkosten. De overheid bevordere de bouw van voldoende woningen tegen huren, die door de minder draagkrachtigen ge dragen kunnen worden, aldus het vakverbond. Het C.N.V. dringt aan op de verdere voortgang van de afschaffing der ge meenteclassificatie. Het beschouwt handhaving van de uit de bestedings beperking voortvloeiende lasten in een periode van economische vooruit gang voor de loon- en salaristrekken- den als onaanvaardbaar en het is van mening, dat iedere verantwoorde mo gelijkheid tot reële inkomensverrui- ming moet worden aangegrepen. Spaarzin Volgens het CJST.V. dient de over heid de spaarzin in brede lagen van de bevolking te bevorderen door zorg te dragen voor waarde vast geld, aandacht te schenken aan de stimulering van de gepre mieerde spaarregelingen en te zoe ken naar wegen en middelen om de werknemers te betrekken in het effectenbezit. POLITIE OPENDE HET VUUR Leden van Afrikaanse congrespartij in arrest In Njassaland zijn dinsdag 23 negers om het leven gekomen toen de politie op verschillende plaatsen het vuur opende op groepen betogers. Te Nkata Bay aan het Njassameer deden negers een verwoede poging om gevangenen te bevrijden, die wa ren opgesloten op grond van bepa lingen voortvloeiend uit de afkondi ging van de noodtoestand. De politie schoot op hen. Zeventien negers wer den gedood en dertien gewond. Te Mzimba, dat in de omgeving van Blantyre ligt, slaagden groepen in heemsen erin de plaatselijke gevan genis binnen te dringen en de gevan genen te bevrijden. Ook in het gebied van Fort Manning kwam het tot rel letjes. Soldaten en politie openden het vuur op een menigte negers die weigerde zich te verspreiden. Een ne ger werd gedood en een gewond. Vrouwen en kinderen zouden door de ROEM. De roem moet de Britse chim pansee „Congo", die naam heeft ge maakt als kunstschilder en televisie- acteur, naar het hoofd zijn gestegen. Hij zit nu weer gewoon voor aap ach ter de tralies in de Londense dieren tuin, het gevolg van zijn misdragin gen in de televisiestudio. Hij heeft een elektricien gebeten, een criticus met rode verf besmeurd en pogingen aangewend om een studiocnef van zijn oren te ontdoen. Congo heeft ook een rock-and-rollzanger aangevallen, maar dat kan hem volgens het studio- personeel niet worden aangerekend. AMOUREUS ALARM. In Anjum (Fr.) ging maandagavond tegen half tien de alarmsirenc van de nieuwe coöperatieve boerenleenbank. Omwo nenden die op onderzoek uitgingen ontdekten dat drie jongemannen een raam hadden opengebroken, niet met hot oogmerk om de brandkast te be reiken, maar om in nader contact te komen met de drie meisjes die als babysitters optraden. De drie jonge mannen namen ijlings de vlucht. De kassier moest van zijn visite terug keren om de sirene het zwijgen op te leggen. Studentenorganisatie tegen wetsvoorstel De Nederlandse interacademiale or ganisatie voor psychologie-studenten „N.I.O.P.S.", waarbij alle psycholo gische faculteitsverenigingen der Ne derlandse universiteiten zijn aange sloten, is een actie begonnen tegfen het wetsvoorstel over de toelating van onderwijzers tot de universitaire studie in psychologe en pedagogie. Deze actie, die in de afgelopen dagen is begonnen door een actiecomité van Nijmeegse studenten, wordt gesteund door het Nederlandse Instituut voor Practiserende Psychologen, waarbij psychologen zijn aangesloten die hun studies aan Nederlandse universitei ten hebben gemaakt. De organisatie heeft de wens te ken nen gegeven, dat alle Nederlandse studenten woensdag zullen wegblij ven van de colleges pedagogie en psychologie. De pedagogie-studenten aan de Vrije Universiteit in Amsterdam hebben in middels afgezien van de protestactie. De studenten van de rijksuniversiteit in Groningen hebben zich akkoord verklaard met de N.I.O.P.S.-actie, maar zullen, in tegenstelling met de andere sympathisanten, vandaag wel colleges volgen. Zij zullen een pro- testvergadering houden in de geest van de actie. inheemsen gebruikt zijn als schild tegen de opdringende politie. In het gebied van Blantyre en Limbe wer den drie negers doodgeschoten door de politie bij een poging om relletjes de kop in te drukken. Circa 100 men sen werden gearresteerd. Acht Afrikanen werden in het dis trict Mzoesoe gegrepen toen zij bezig waren met het graven van greppels dwars door een verkèersweg. In Karongo bij de grens tussen Njas saland en Tanganjika opende de po litie het vuur op circa 2000 Afrika nen die- een vijandige houding aan namen. Twee negers zouden gedood zijn en zeven gewond. In Blantyre, Limbe* Tsjolo en Lilon- goe werden alle scholen gesloten. In Blantyre is officieel bekendge maakt dat er 149 leden van de Afrikaanse nationale congrespartij in Njassaland zijn gearresteerd. Tn Blantyre en Limbe is de avondklok ingesteld. In beide plaatsen werden dinsdag barricades opgeruimd. Ook enkele industrieën werden in deze steden stilgelegd doordat grote groepen negers de steden verlieten en met hun bezittingen op fietsen gepakt het binnenland introkken. Door de straten van Blantyre Itebben de hele dag vrachtauto's' met luid sprekers gereden, waardoor werd omgeroepen dat de Afrikaanse natio nale congrespartij is verboden en dat de voorzitter van deze partij in Njas saland, dr. Hastings Banda, gearres teerd is. Duitse douane achtervolgde Eindhovenaar op Nederlands gebied Aan de Nederlands-Duitse grens nabij de Keulse barrière te Venlo heeft zich een grensincident voorge daan waarbij een Duitse douanebe ambte de Eindhovenaar G. toen deze de vlucht nam tot op Nederlands grondgebied heeft achtervolgd. De handelaar G. had zijn auto aan de grens op Nederlands grondgebied neergezet en ging te voet naar het nabij gelegen Duitse grenskantoor om inlichtingen te vragen over inkla ring vau goederen. Bij zijn aankomst op het Duitse kan toor verzocht de Duitse beambte hem even te willen wachten in een aan grenzend kamertje. Toen de Eindho venaar vroeg wat dit betekende, ant woordde de .Duitser schertsend, dat bevel tot aanhouding voor hem ge reed lag. De Eindhovenaar vertrouw de de zaak niet en nam direct daarop toen hij de kans schoon zag, de vlucht. Hij liep het douanekantoor uit naar de enkele meters verder gelegen Ne derlandse grens, achtervolgd door de Duitse douaneambtenaar, die de vluchteling ook op Nederlands grond gebied volgde. Hier liep G. tegen een ruit van het Nederlandse douanekan toor op, welke werd verbrijzeld en waarbij de man lichte kwetsuren op liep. De Duitse beambte maakte zich hier op snel uit de voeten en trok zich op Duits grondgebied terug. Nadat de officier van justitie op de hoogte was gesteld heeft deze in verband met een mogelijke grensschending ter plaatse een onderzoek ingesteld. Het verzoek aan de Nederlander om even te blijven wachten, zou verband hou den met een belastingvordering van enkele honderden marken welke de Duitse staat op de Nederlander zou hebben. Bus met hinderen in vijver: 9 verdronken Een Amerikaanse schoolbus met zes tig negerkinderen is dinsdag bij Tif- ton over de kop geslagen en in een vijver gereden. Negen kinderen ver dronken: tien kon men met kunst matige ademhaling nog weer bij brengen. De invoering van persoonsbewijzen zet bij grote groepen Zuidafrihaanse vrouwen nog steeds Icwaad bloed. Geregeld komt het tot protestdemon straties. Enige dagen geleden hielden vrouwen een vreedzame bijeenkomst in een lokaliteit in de buitenwijk van Pretoria. Plotseling arriveerde de po litie en voerde charges uit. Waarom de politie tot zo'n felle actie over ging, is niet bekend. Verscheidene vrouwen moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Sonia Gaskell verlaat het Nederlands Ballet Hete bestuur van de stichting het Nederlands Ballet heeft medegedeeld, dat mevrouw Sonia Gaskell, die se dert de oprichting de leiding van dit ballet heeft gehad, heeft ver zocht van 1 september 1959 af van dezeleiding te worden ontheven. Na uitvoerige besprekingen met me vrouw Gaskell heeft het bestuur aan dit verzoek voldaan, daarbij uitdruk king gevende aan zijn grote dank baarheid jegens de scheidende leid ster voor hetgeen zij voor de dans kunst in het algemeen en voor het Nederlandse Ballet in het bijzonder heeft gepresteerd. Het peil waarop dit zich thans bevindt, daht het aan mevrouw Gaskell. Het bestuur blijft streven naar handhaving van dit peil. De voorbereiding van het vol gende seizoen zal worden voortgezet door de huidige zakelijk leider, de heer Jan Huckriede. Cellist en dirigent Frank in Keulen overleden Te zijnen huize in Keulen is dinsdag na een korte ziekte op 66-jarige leef tijd overleden de bekende Neder landse cellist en dirigent Maurits Frank. De overledene begon zijn stu dies op de conservatoria in (zijn ge boortestad) Rotterdam en Amster dam. Hij voltooide zijn opleiding bij Pablo Casals. Snel maakte hij carriè re door zijn optreden in vermaarde strijkkwartetten, o.a. dat van Amar Hindemith. Van 1925 tot 1927 was hij als solocellist verbonden aan de Weense Staatsopera. Daarna tot 1929 als professor voor cello en kamermu ziek aan de staatsacademie voor muziek te Praag. In 1934 keerde Maurits Frank in Nederland terug. Na de bevrijding richtte hij het Amsterdams Strijk kwartet op. Sinds 1949 was hij in Keulen werkzaam, o.a. als professor voor kamermuziek aan de hogeschool voor muziek. Mede heeft Jiij naam verworven door zijn ijveren" voor het uitvoeren van hedendaagse muziek. Opening parlementaire zittingsperiode op 20 maart Het ligt in de bedoeling, dat de ope ning der nieuwe parlementaire zit tingsperiode op vrijdag 20 dezer, no dig geworden door de vernieuwing van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, zal geschieden door mr. A. A. M. Struycken als minister van binnenlandse zaken. Dit is de „Euromast" in Rotterdam in aanbouw. De fundering van de to ren is nu gereed en men is druk be zig met de opbouw van de toren, die meer dan 100 meter hoog moet wor den. Volgend jaar, in het voorjaar, hoopt men de toren voor het publiek open te kunnen stellen. De Pianiste Winifred Atwell maakt op het ogenblik een toernee door Australië. Zij kreeg daar van een bewonderaar twee buidelbeertjes, dië zich in de omgeving van de piano al aardig thuis beginnen te voelen. Winifred Atwell vindt de dieren amu sant. Wellicht horen we over een tijdje, dat de „Koala bear rag" ge lanceerd is... dan weet u de oorzaak tenminste. Aan do rijksuniversiteit te Utrecht promoveerde gisteren de heer A. A. J. Jansen te Doorn, tot doctor in de geneeskunde, op een proefschrift, getïtel d „Nutrition, infecttion and seruni proteins in papuans of Ne therlands New Guinea." Dr. Jansen is ruim drie jaar gou- verncmentsarts in Nederlands Nieuw Guinea geweest. Gedurende die tijd verzamelde hij gegevens over de voeding en voedingstoestand van de bewoners in verscheidene gebieden. De resultaten van dit werk legde hij neer in zijn proefschrift. Volgens hem kan over het algemeen worden gezegd, dat de voeding gro ve tekorten vertoont, vooral waar het betrol't de opname van dierlijk eiwit, vitamines en mineralen. De groepen, die hierdoor het meest wor den getroffen, zijn jonge kleuters en zwangeren. Verbodsbepalingen (taboes) bleken van overwegend belang. Dr. Jansen verklaarde, dat slechts Sorong een gunstige uitzondering vormde: daar werden de arbeiders, werkzaam bij de Nederlands Nieuw Guinese pe troleum maatschappij, onderzocht. Ook vele en ernstige infectie-ziek ten eisen hun tol. Weliswaar wordt malaria in verscheidene streken met succes bestreden (Biak, Sorong) of Proefschrift van gouvemementsarts ontbreekt het zelfs (Mappia-gebied in het centrale bergland), en is de framboesia zo goed als verdwenen, restverschijnselen van doorgemaak te infecties zijn nog algemeen. An dere ziekten, zoals tuberculose, filari- asis, lepra en worminfecties kunnen van plaats tot plaats in ernst va riëren, zij drukken, volgens dr. Jan sen, toch hun stempel op de ge meenschap. Hij stelde, dat de algemene lichamelijke toestand van de on derzochte Papoeas vaak slecht was en dat ernstige vormen van bloedarmoede eer regel dan uit zondering waren. Dr. Jansen be steedde bijzondere aandacht aan de invloeden van infectie en wan- voeding op het bloed. Daartoe verzamelde hij honderden sera die hij per vliegtuig naar Utrecht liet overbrengen om ze daar in het laboratorium van de interne kliniek van het stads- en acade misch ziekenhuis te analyseren. Reeds in de loop van het eerste le vensjaar vertoonde het bloed vaak grote veranderingen, maar wanneer de moeilijke kleuterpjaren voorbij zijn kan er, volgens dr. Jansen, een zekere evenwichtstoestand intreden. Hij betrok ook een groep in Neder land verblijvende papoea-jongens in zijn onderzoek. Interessant was, dat analyse van de sera van deze groep aantoonde, dat slechts infecties en wanvoeding verantwoordelijk waren voor de gevonden veranderingen in de serum eiwitten. „Van een ras- factor, zoals anderen meenden te hebben aangetoond, bleek tijdens dit onderzoek niets" aldus dr, Jansen, Het Wereldgebeuren Geen reprise Al direct werd vorige week de ver onderstelling betwijfeld, dat Ha rold Macmillan, de Britse pre mier, zich werkelijk in Moskou ertoe zou laten verleiden, een variant te spelen op Chamberlains rol in de ja ren van dertig. Behoorde hij mot Churchill en Eden niet tot de Conservatieven die indertijd protesteerden tegen de slappe houding die toen door de even eens Conservatieve Chamberlain en Baldwin werd gevoerd ten opzichte van het agressief-expansiomstische Hitler-Duitsland Beroemd werd Macmillans uitspraak uit die dagen: „Zolang het gaat om het vinden van methoden, middelen of wegen, ben ik bereid een compromis te sluiten. Maar wanneer het gaat om principes nooit!" Voorzover politieke waarnemers be ducht waren voor een reprise van Chamberlains spel. werden zij wel tot andere gedachten gebracht door de „verkiezïngsredevoering", die de Russische premier en partijsecretaris Nikita S. Kroesjtsjew vorige week dinsdag sommigen vonden voor die dag de naam „Zwarte Dinsdag" uit heeft gehouden. Aan harde dreige menten was in die rede geen gebrek; de met zoveel zorg uitgeplozen con- ferentievoorstellen van de westelijke mogendheden werden bruut verwor pen. Niemand verwachtte meer van Macmillan dat hij zich na dit wrede intermezzo voor Kroesjtsjews karre tje zou laten spannen. Op het aambeeld: „onderhandelin gen en geen geweld", „politiek óp basis van het Handvest der Verenigde Naties", heeft Macmillan tijdens zijn bezoek telkens opnieuw gehamerd. En doordat hij voor de televisie mocht spreken kon hij zich met deze woorden ook direct tot de Russische burgers wenden voor zover zij deze televisieprogramma's kunnen volgen. In hoeverre Macmil lans gesprekken met Kroesjtsjew in het Kremlin en zijn openbare vredes offensief ertoe hebben bijgedragen dat de Russische nota over toekom stige onderhandelingen betreffende de Duitse en de Berlijnse kwestie een heel andere inhoud en een heel andere sfeer hadden dan Kroesjtsjews ..ver kiezingsrede" van Zwarte Dinsdag, zal misschien nog lange tijd een raadsel blijven. Het staat wel vast, dat Kroesjstsjew zijn ommezwaai naar aanvaarding van een conferen tie der ministers van buitenlandse zaken niet heeft gemaakt onder in vloed van zoetsappige toezeggingen van Macmillan. Integendeelde Brit se minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, zal zeker niet één lijn trekken met zijn Russische collega Andrei Gromyko op de eventuele con ferentie in Genève of Wenen. Zoals het slotcommuniqué van de Brits-Russische besprekingen giste ren in Moskou zei: „de premiers zijn er niet in geslaagd tot overeenstem ming over de juridische en politieke aspecten van de met de kwestie-Ber- lijn en de kwestie van een Duits vre desverdrag samenhangende proble men te geraken. Wel erkennen zij dat die vraagstukken spoedig gere geld moeten worden en dat daarvoor op korte termijn onderhandelingen tussen de belanghebbende landen no dig zijn. om een basis voor de rege ling van die meningsverschillen te leggen". Wat ook de verdere ontwikkeling rond de conferentievoor- stellen zal zijn, men mag wel vaststellen dat Macmillan ook in Moskou gezocht heeft naar ..metho den, middelen of wegen", en dat men hem er niet van kan beschuldigen, principes te hebben verzaakt. Belang rijk was vooral dat hij tegenover Kroesjtsjews dreigende "verkiezings rede een vlammend televisiebetoog voor vrede stelde, dat zijn uitwerking niet volledig kan hebben gemist. Hij verdedigde zijn oude (en degelijke) opvatting dat er bij een nieuw mili tair conflict tussen de grote mogend heden geen overwinnaar zal zijn-en dat een dergelijk conflict noodzake lijkerwijs op een ramp voor allen zou uitdraaien. Ook een poging om in de politiek een volledige overwinning te behalen, zou weieens tot een ramp kunnen leiden, zo betoogde hij. „Laten wij daarom samenwerken met geduld en wederzijds begrip". Het is waarschijnlijk, dat ook de goede luis teraars en kijkers onder de Russen begrenen hebben dat deze woorden werden gesproken tegen de achter grond van Kroesjtsjews „ultimatum" voor West-Berlijn. HAROLD MACMILLAN ...ook tegen politiek „geweld".... Adenauer naar Parijs Kanselier Adenauer van de Duitse bondsrepubliek is dins dagavond per trein naar Parijs vertrokken voor besprekingen met president De Gaulle.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5