J. v. d. Guchte won de 3e klas kadertitel BEHEERSTE DUITSE ROLPRENT NAAR BOEK VAN GALSWORTHY D0NNER EN WITHUIS SPELEN SIMULTAAN ÏN VLISSINGEN BELEID SPIJTOPTANTEN IN EERSTE KAMER FEL GEHEKELD in, biimplm 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 4 MAART 1959 NA SPANNENDE B1UARTFINALE Op de laatste dag waren er nog vier kandidaten voor dit kampioenschap ONDER GROTE SPANNING zijn het afgelopen weekeinde In Ovezan- de voor een verheugend groot aantal bezoekers de Wedstrijden om het persoonlijk biljartkampioenschap 3e klas kader van het district Walche- ren-Znid-Beveland tot een einde gebracht. Toen zaterdagavond de stand werd opgemaakt, waren er nog vier kandidaten voor de titel: Chr. Ga- brlëlse en P. Verhage van ALM Middelburg, J. van de Guchte en J. Eg germont van OHGL uit Ovezande, allen met 10 punten. Deze kopgroep moest de volgende dag uitmaken wie de hoogste eer zou behalen: het werd tenslotte'na intense spanning Van de Guchte, dankzij overigens een be ter gemiddelde dan zijn clubgenoot. Toen de laatste wedstrijddag de eer ste partijen afgewerkt waren, was Verhage zo goed als uitgeschakeld door Eggermont, daar Gabrlëlse van zijn clubgenoot M. Reijnhoudt ge wonnen had en Van de Guchte van J. Westdorp van OBK 's-Heerenhoek. Drie kanshebbers waren er dus over gebleven, waarmee Verhage zich nog op gelijke hoogte zou kunnen stel len... als hij-Van de Guchte versloeg. Bijna is hem dit gelukt, want in de 21e beurt was de stand 227- 163 in het voordeel van de ALM'er. Maar Van de Guchte deed een beroep on al zijn reser ves en haalde zowaar de winst binnen dankzij een fraaie slotSe- rie van 58 caramboles. Als Toen kwam de laatste partij tussen Eggermont en Gabfïëlse. Als de OHGL'er in 11 beurten zou weten te winnen, was hij de kampioen... zou de Middelburgse matador winnen dan was bij kampioen... en zou Egger mont in meer dan 11 beurten de ze ge behalen, we! dan kwam de eer terecht bij clubgenoot Van de Guch te, die het beste gemiddelde van de kemphanen uit Ovezande had... Het laatste geschiedde, omdat Ga- briëlse volkomen zijn cadans kwijt was en Eggermont in meer dan 11 beurten zegevierde. Het was een ge weldig spannend slot van een uitste kend gespeeld toernooi. Persoonlijk kampioenschap schaken in Zeeland Dë persoonlijke wedstrijden om het kampioenschap van Zeeland zijn weer begonnen. In de volende distric ten zijn reeds wedstrijden gespeeld. Hoofdklas: Walcheren: P. A. BohlmcijerJ. Jansen 10; A. MastJ. Jansen 1 0; A. MastJ. v. d. Hagen 1—0. P; A. Bohlmeijer—J. v. d. Hagen Vz—Va', S. Sanders—-G. Woudstra 01; A. Niemarkt—S. Sanders %.-% Zuid-Beveland: J. de LangeL. Pie- terse 1; L. Pleterse—J. Kegge 1 0. Schouwen-Duiveland. Hier worden zes partijen gespeeld tussen J. J. v. di Ende ert M. J. Enzliti. De eerste partij is gewonnen door de heer J. J. v. d. Ende. Eerste klas: Walcheren: J. HoogstrateM. Don- se 10: W. FlissebaaljeJ. Hoog strate 01: J. LouwsW. Flisse baalje 1—0; L. J. Woud9tra—J. Louws 01. Zeeuwsch-Vlaanderen: Jac. Dubbel damJ. J. Dubbeldam 10. Adspirantendag Zebra in 's-Heer-Arendskerke Tijdens de dinsdagavond gehouden tweede uitvoering van de gymnas- tiekvérenigjng „De Arend" te 's Heer Arendskerke deelde de voorzitter, de héér G. M. de Schipper mede, dat de adspirantendag van jaarlijkse r Zeeuws-Brabantse Turnkring op 13 en 27 juni a.s. in 's Heer Arends kerke wordt gehouden, 's Avonds zal het keurkorps van de Zebra optreden. De Middelburger F. G. Melse (ALM) gelukte het' om in een gaaf gespeel de partij tegen J. Westdorp (OBK) de beste paf tij op zijn naam te brengen daar hij in 14 beurten met een gemiddelde van 17.85 de 250 ca ramboles vol maakte. J. van de Guchte promoveerde naar de extra klas libre en de gebroeders Westdorp speelden zich beiden naar de 3e klas cadre, daar zij boven de grens van 6 gemiddeld kwamen. Na afloop sprak de voorzitter van OHGL waarderende woorden tot allen, die aan het welslagen van het kampioenschap meewerkten. De burgemeester van Ovezande, de heer Th. J. Andricssen, reikte de prijzen uit. Hij toonde zich erover verheugd, dat de eerste plaatsen in Ovezande gebleven waren en hij nam zelfs op vak kundige wijze de overige deelne mers onder de loep. Met een gees tig speechje kondigde de burge meester tot slot het einde van het toernooi aan. Ala afgevaardigde van het -district sprak voorts nog de heer F. G. Mel se, die in het hijzonder de burge meester voor diens welwillende mede werking dankte. De eindstand luidt: J. v. d. Guchte J. Eggermont Chr. Gabriëlsè P. Verhage J. Rijk L. Westdorp M. Reijnhoudt F. G. Melse J. Westdorp Het beste gemiddelde hehaalde Ga briëlsè dus met 9,55. De hoogste se rie werd óp hét groene laken gelegd door Eggermont met 73. terwijl tot slot het toernoolgemiddelde 7,93 be droeg. Bij het ministerie van landbouw in Kiel is een bronzen standbeeld ge plaatst ter ere van een ran 's werelds meest succesvolle springpaarden, .jdeteor". Hét paard heeft voor de Europese kampioen Fritz Thiede- mann vele prijzen in de wacht ge sleept. Het standbeeld voor het edelt dier werd gecreëerd door beeldhou wer Hms Koelt, die hier met „Me teor" poseert. Eindstand 8,73 9,55 8,13 6,55 7.60 7.60 7,46 6,63 Marqueur krijgt het niet gemakkelijk Éf De marqueur, die zaterdag de F demonstratie-biljartwedstrijd tussen de jeugdige Peet Ver- meulen van DOS uit Ovezande F H en P. Verhage van ALM uit H Middelburg zal leiden, zal het verre van gemakkelijk krijgen. Vermeulen mag namelijk zon- der overdrijving de sterkste m libre-speler van Zeeland wor- den genoemd en dat dit geen frase is bewijst wel het feit, dat hij onlangs een serie van... M 975 op het groene laken tover- de. Over de laatste 500 caram- boles is ongeveer 40 minuten ff M geteld... Vermeulen moet za- F H terdag 750 caramboles spelen, =e Verhage 275. Deze wedstrijd wordt gespeeld in het clubge- H bouw van ALM café Min- jfl H derhoud, Plein 1940 tijdens een biljartwedstrijd tussen ALM en DOS. De propaganda- F H partij begint om ongeveer 9 =1 H uur, terwijl de wedstrijd 's middags begint. flllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Turnkampioenschap Ned, Chr. Gymnastiekverbond Zaterdag is te Bergen op Zoom voor de eerste maal geturnd om het per soonlijk kampioenschap van de kring Zeeland van het Nederlands Christe lijk Gymnastiekvei-bond, waartoe ook Bergen op Zoom behoort. Kampioen bij de dames werd mej. M. de Muljnck van „Oranje Nassau" te Vlissingen; bij de heren M. de Haas van „G.E.N.I.E." te Bergen op Zoom. Dames. 1 M. de Muijhck, Oranje Nas sau, Vlissingen, 80.5 punt (kampi oen) 2 G: v. Haeringen, G.E.N.I.E., Bergen op Zoom, 75.5 p.; 3 G. de Rid der, Oranje Nassau, Vlissingen, 75.4 p.; 4 B. de Dreu, O.K.K., Goes 73,3 p.; 5 N. v. d. Maas, O.K.K., Goes, 64,5 p; 6 C. Sinke, O.K.K., Goes, 59,7 p. Heren. 1 M. de Haas, G.E.N.I.E., Ber gen op Zoom 97,4 p. (kampioen): 2 H. v. Noppen, Oranje Nassau, Vlis singen, 90 p.; 3 H. Lobbezoo, G.E.N.I.E., Bergen op Zoom, 86,9 p.; 4 H. Bastiaanse, G.E.N.LE., Bergen op Zoom, 86,2 p.; 5 H. v. d. Male, G.E.N.I.E., Bergen op Zoom, 83,3 p.: 6 H. v. d. Meulen, Oranje Nassau, Wissingen, 80,2 p.; 7 J. P. de Klerk, Oranje" Nassau. Vlissingen. 79.2 p.; 8 G. Verhage. G.E.N.I.E., Bergen op Zoom, 73,3 p. P. Vijverberg kampioen op Sch01.1v/en hoofdklas libre Op overtuigende wijze is P. Vijver berg uit Ouwefkerk er in geslaagd hesfag t.e leggen op de titel hoofd klasse libre van het district. SchoU- wen-Duiveland van cfe Koninklijke Nederlandse Biljard Bond. De uit slag van de wedstrijden, die in Ouwevkerk en Zierlkzee werden ge speeld lulden: 1. P. Vijverberg, ,.D. O.S.", Ouwerkerk 10 pnt.. h.s; 93, beurten 146, car. 1412. n.p.gem. 19.23 alg. gem. 9.67. 2. L. Kanters, ..Con cordia". Zierlkzee 2 pnt., h.s. 99. beui-ten 146, car. 1176, "n.p.gem. 12.50 alg. gem. 8.05. KERKNIEUWS Ds. C. F. Nolte overleden In de ouderdom van 54 jaar is maan dag in het rusthuis „De Wartburg" te Utrecht overleden ds. C. F. Nolte, emeritus-predikant van de Evange- lisch-Lutherse Kerk. Ds. Nolte werd te Amsterdam ge boren. Hij studeerde aan de gemeen telijke universiteit te Amsterdam eerst letteren en daarna theologie. In 1930 werd hij bevestigd als predi kant van de Herst. Evang. Luth. Kerk te Harlingen. In 1932 werd hij predikant van de Evang. Luth. Ge meente van Middelburg en Vlissin gen. In augustus 1944 nam ds. Nolte een beroep aan naar de Evang. Luth. Gemeente te Utrecht, waar hij in januari 1946 intree kon doen. In 1953 overviel ds. Nolte een ernstige ziek te welke hem noopte op ruim 48-ja- rige leeftijd emeritaat aan te vra gen. Tijdens zijn ambtsbediening, tê Mid delburg heeft ds. Nolte Hebreeuws gedoceerd aan het stedelijk gymna sium. Te Utrecht gaf hij nog enige jaren Hebreeuws aan het Chr. Ly ceum aldaar. Ook was hij enige ja ren gecommite'erde bij de eindexa mens b.b.s. Bij het bombardement te Middelburg werd ds. Nolte in 1940 zwaar ge wond De geneesheren zagen zijn toe stand toen zeer ernstig in. Kort daar- 3) werd zelfs melding gemaakt van jn overlijden. In enkele kerken werd op grond van deze berichten zijn verscheiden herdacht. Van de hand van ds. Nolte versche nen vele artikelen in het Luthers Weekblad, in de Waagschaal en in de dagbladpers. Ds. Nolte maakte enige jaren deel uit van de Evang. Lutherse Synode. De begrafenis zal plaatsvinden vrij dagmiddag 6 maart a.s. om drie uur op Dennenrust te Bilthoven, nadat om één uur in de Evang. Luth. kerk in de Hamburgerstraat te Utrecht een rouwdienst is gehouden. FILMS IN ZEELAND ,De graaf van Luxemburg" in donderdagcyclus De Duitse film „Een grote leugen" is uitzonderlijke rolprent. Uitzonder lijk met dien verstande, dat de regis seur Rolf Hansen er In geslaagd is alle pathetiek uit zijn werk te ban nen. Een opgave, waarin lang niet iedere Duitse filmer slaagt, gezien althans de produkten, die men soms onder ogen krijgt. Vooral bij het ma ken van „Een grote leugen" moet deze opgave zwaar zijn geweest. Het gegeven is ontleend aan een roman van John Galsworthy en het betref fende boek biedt mogelijkheden ge noeg voor fel-dramatische scènes, die gemakkelijk overdreven zouden kun nen worden. Het gegeven is vrij ingewikkeld: Een Jongeman keert terug uit Russische krijgsgevangenschap, raakt in zijn woonplaats verwikkeld in een moord zaak en roept de hulp in van zijn broer, een advocaat. De verhouding van broer tot broer vormt de kern van de zaak. Een conflict, dat be staat sinds Kaïn en Abel. O. E. Hasse en Maximilian Schell Zijn een overtuigend broederpaar, de eerste als de advocaat, de tweede als de ex-gevangene. De vrouw in het spel is de actrice Ulla Jacobson. len grote leugen" wordt gedraaid in Electro (Middelburg). Grand (Goes) heeft „Die Sünderin vom Fernerhof" of „Meineed" op het programma staan. Ook dit is een Duitse film, die in het zeer nabije verleden reeds enkele malen in Zee land vertoond werd. 'Het verhaal werd afgeleid van Ludwlg Anzen- ibers „Der Meineldbauer", het ver- il van een man, die een testament verduistert, waardoor de boerderij van zijn overleden broer zijn eigen dom wordt, terwijl hij er geen recht op heeft. Met Heidemarie Hatheyer, Carl Wery en Attila HÖrbiger onder anderen. Randolph Scott kan men in Luxor (Vlissingen) een bruiloft zien ver storen. De bruiloft van zijn aards- vijand. „Met getrokken pistolen" heet de rolprent, waarin deze op merkelijke scène voorkomt. Behal ve Randolph Scott spelen c..k Noah Beery, John Carroll, Karen Steele, Valerie French en John Archer een min of meer belang rijke rol in deze spannende wes tern. De hoofdpersoon in „De vlucht naar de vrijheid" is een geestelijk gestoor de schilder, die al een half jaar op huwelijksreis is, wanneer nij met zijn vrouw in het woelige Mexico rust komt zoeken. Of de schilder (Ralph Meeker), die in de oorlog een schok heeft gekre gen tijdens een bombardement op een ziekenhuis zijn rust vindt in Apoculpo? Het antwoord op deze vraag geeft Alhambra (Vlissingen), Donderdagcyclus Diana Dors, de helblonde schoonheid, heeft de hoofdrol in een pikante ko medie „De eerste huwelijksnacht". Het filmpje, spelend in Londen, heeft overigens grotere komische dan pi kante kwaliteiten. Het wordt ver toond in Alhambra (Vlissingen). Liefhebbers van een flink robbertje vechten (op het doek dan natuurlijk) kunnen terecht in Grand (Goes). Daar draait „De greep van de onder wereld". Een onschuldige jongeman (Aldo Ray), die overigens niet met zich laat spotten, voelt de greep van de Amerikaanse onderwereld, die zo benauwend is, dat men het er in de zaal warm van krijgt. Over „De graaf van Luxemburg" be hoeft hier eigenlijk niets meer te worden geschreven. De beroemde muziek van Franz Lehnr zal waar schijnlijk vele operette-liefhebbers naar Electro (Middelburg) lokken. Paul Nicolas omgekomen bij auto-ongeluk Paul Nicoloas. oud middenvoor van het Franse elftal gn sinds enige ja ren samensteller van de nationale ploeg, heeft het leven verloren bij een auto-ongeluk in de buurt van Gy-l'Eveque. Zijn vrouw, die naast hem zat, werd levensgevaarlijk gewond. In Ujfenback ia de 20ste Internatio nale Lederwarenbeurs geopend. S80 Duitse en 45 firma's uit zes Europe se landen zijn op de beurs verte genwoordigd. Foto: een der inzen dingen, wélke dadelijk opviel vjas een aardige damestas in de vorm van een globe. Bokser Frans Rieteco uit Vlissingen is kampioen De Vlissingse bokser Frans Rieteco is maandag in Rotterdam kampioen ge worden in de B-klasse. Hij versloeg tijdens de voortgezette wedstrijden in gebouw „Odeon" de Rotterdammer Uleljn. Het was een hard en mooi ge vecht. dat Riteco op punten Won. Rieteco zal nu mogen deelnemen aan de kampioenschappen in de B-klasse, waarvan de finales volgende week worden gehouden. 75.200 pond sterling voor vrouw vrachtauto-chauffeur De eerste prijs in een Engelse voet baltoto bedroeg dit weekeinde 300.000 pond sterling (ruim 3 miljoen gul den). Hij wordt gedeeld door vier personen, die elk 75.200 pond sterling ontvangen. Eén van de gelukkigen is een 31-jarige huisvi-ouw uit Brighton, wier echtgenoot vrachtautochauffeur is en 12 pond sterling in de week ver dient. Volleybal De ultlsagen van de wedstrijden van de West-BrabantZeeuwse volleybal- competitie luiden: Heren 2e klas: VioBGS 3-0; V10— Saturnus 0-3SMWVlo 2-2. Heren le klas: PSOVOlympia II 0-3 PSOV—WS 0-3; WS—Olympia II 0- 3. Dames: Olympia IIIWS I 0-3; BGS WS I 2-2; MOC H—WS H 2-2; MOC I—WS H 2-2. Werkloosheid nam in februari iets af Blijkens een opgaaf van het minis terie van sociale zaken en volksge zondheid beliep de totale werkloos heid eind februari 120.595. Daarvan waren er 98.203 werkloos en resp. 22.392 op aanvullende werken te werk gesteld. Eind januari van dit jaar bedroeg het aantal werkloze mannen 106-851 en waren er 20.993 op aanvullende wer ken werkzaam. Voor eind februari 1958 bedroegen deze aantallen resn. 101.182 en 22.992 per eind februari van dit jaar waren er 6.161 werkloze vrouwen. De zwarte bevolking van Washing ton blijft sedert 1950 steeds toene men en overtreft thans de blanke met enkele.procenten, aldus blijkt uit de jongste statistieken. NATIONALE JEUGDSCHAAKWEEK Onderbrengen deelnemers nog een probleem Zoals bekend zal vati 31 maart tot 4 april in Vlissingen do jeugdschaak- wcek worden gehouden. Dit betekent dat ruim tweehonderd jongeren uit abc delen van het land hun krachten zullen beproeven op het schaakbord. Onder' heil zullen de veertien kam pioenen van de onderhonden en de jeugdkampioen van vorig jaar ziju. De deelname aan deze wedstrijden is geheel gratis. Dit heeft men gedaan, omdat de reiskosten voor velen reeds hoog zullen zijn en men de jeugd- schaakweck voor iedere Jeugdige schaker wil openstellen. Een en an der brengt ook voor de organiseren de Vlissingse schaakvereniging kos ten met zich mee, zodat het onmoge lijk zal zijn de jongelui allemaal in hotels onder te brengen. De Zeeuwse schaakwereld doet daarom een beroep op iedereen, die de schaaksport een goed hart toe draagt om bij de huisvesting me dewerking te verlenen. De prijzen voor de wedstrijden wor den beschikbaar gesteld door ver schillende bedrijven, fabrieken er winkeliers. Als bijzondere attracties gedurende deze week vermeldt het programma slmultaanspcl door Withuis en Don- ner op dinsdag en vrijdag. Bovendien zal de heer Sfavekoordc, hoofdredac teur van liet tijdschrift van de Ko ninklijke Nederlandse Schaak Bond een demonstratie geven. Hij zal do jeugd voor moeilijke pro blemen stellen en de goede oplossers hebben een kans om fraaie prijzen te winnen. Vooral dit laatste pro grammapunt belooft zeer leerzaam te zulen zijn. Op de laatste dag van de jcugdschaakweek. vrijdag, zullen de prijzen worden uitgereikt. BEGROTING JUSTITIE Tekort bij rijkspolitie zorgelijk probleem (Van onze parlementaire redacteur) Het toelatingsbeleid van de regering inzake de spijtoptanten (vroegere Ne derlanders, wonende In Indonesië, die tot Indonesische staatsburgers zijn genaturaliseerd) is dinsdag bij de Behandeling van de begroting van justitie door vele leden gekritiseerd. Het felst was wel baron De Vos van Sleenwijk (v.v.d.), die dit beleid van de regering vergeleek met de marte lingen, die de joden onder Hitier moesten ondergaan, een vergelijking, die hem een reprimande van voorzit ter Jonkman opleverde. De liberale afgevaardigde hekelde vooral de ambtenaren van onze diplomatieke vertegenwoordiging in Djakarta. Ook mevr. Luyckx-Sleijfer (k.v.p.) verweet de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging in Djakarta een „afzwakkende daadkracht". Op visa- aanvragen, die lange tijd geleden zijn ingediend, is taal noch teken gehoord. De anti-revolutionaire hoogleraar Diepenhorst klaagde eveneens over de diplomatieke ambtenaren, die zich niet door een bijzondere toeschiete lijkheid onderscheiden. Er worden soms eisen aan de spijtoptanten ge steld, waaraan niet is te voldoen. De heer v. Bruggen (c.h.) sloot zich bij de vorige sprekers aan en betoog de, dat het vraagstuk van de spijt optanten zijn fractie bijzonder ter harte gaat. Gematigder was de heer Cammelbeeck (p.v.a.a.). Hij kon het eens zijn met net standpunt van de minister in het memorie van ant woord en hij oordeelde, dat bij ver ruiming van het toelatingsbeleid, ieder geval op eigen merites moet worden bezien. Het personeelstekort bij de rijks politie werd vooral besproken door de heer Cammelbeeck. Hij noemde dit een uitermate zorgelijk pro bleem, dat met het jaar ernstiger wordt. Stakingsrecht Jhr. Van Meeuwen (k.v.p.) schonk uitvoerig aandacht aan de jongste ontwikkelingen van het stakings recht. Hij was van oordeel, dat het verbieden van een staking alleen in uitzonderlijke gevallen plaats mag hebben. Wel stond de heer Van Meeuwen op het standpunt, dat als het stakings recht ook hier te lande zou worden erkend, billijkheidsoverwegingen meebrengen, dat ook het recht van de werkgever tot uitsluiting moet worden erkend. Hij zag echter liever, dat in de c.a.o.'s de staking zou wor den verboden en de mogelijkheid tot arbitrage zon worden opgenomen. In de avondvergadering gaf minister Struycken, die ad Interim het depar- Twaalf jaar voor man dis zijn kinderen vergaste Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 31-Jarige hoofdstedelijke glazen wasser M. A. een gevangenisstraf van 12 jaar met aftrek van voor arrest opgelegd wegens doodslag op diens 3 kinderen door het openzetten van een gaskraan. In eerste instantie had de rechtbank do man wegens doodslag veroordeeld tot 10 jaar met aftrek, maar de officier van justitie, die moord bewezen achtte en dien tengevolge 18 jaar had geëist, was tegen dit vonnis in beroep gegaan. De procureur-generaal had 14 dagen geleden 10 jaar met aftrek geëist en terbeschikkingstelling van dé rege ring. Het hof zet in de strafmaat rekening te hebben gehouden met de ernst van het misarevene, met de omstandigheden waaronder het delict is gepleegd en met de persoon van verdachte. tement van justitie beheert, te ken nen, dat ook de regering begaan is met het lot, dat vroegere landgenoten in Indonesië ondergaan. Nu kan men wel vragen: waarom gaat de toela ting met mondjesmaat, maar de si tuatie in ons eigen land maakt het alleen mogelijk de noodgevallen toe te laten. Over de waag wat als een noodgeval moet worden beschouwd, kan men van mening verschillen. In vele gevallen is het noodgeval moei lijk vast te stellen. Ook het aantal is hierbij een groot probleem. Gaat men door met 150 man per maand toe te laten, dair kost dat het rijk ruim 22 miljoen in het eerste Jaar en op het eind van 1963 zal blijken, dat men 80 miljoen heeft moeten uitgeven. Reeds deze cijfers tonen, aldus de minister, dat de huidige regering de komende niet kan binden. Ook de woningnood is in deze zaak nog een factor van betekenis. De minister kwam tot de conclusie, dat ons land geen plaats kan bieden voor immi granten. De begroting werd z.h.st. aangeno men, met aantekening dat de C.P.N. geacht wil worden te hebben tegen gestemd. Va n en ofiót Kok, Kampen: boeketreeks De uitgeverij Kok in Kampen is met „pocket-books" begonnen namelijk met een serie, die aardige woord speling „boeketreeks" wordt ge noemd. Als eerst is in deze reeks op- Senomen een boek van prof. dr. A. izoo „Herleefd Verleden", een her druk van een reeds geruime tijd ge leden verschenen werk van deze emi nente hoogleraar aan de Vrijzinnige Universiteit. Als tweede is opgeno men een verkorte editie van Cal- vijns „Institutie", als derde Okke Ja gers „De humor van de bijbel", Ba- vincks „Het raadsel van ons leven" (4e druk) vormt nummer vier, ter wijl 5 en 6 worden gevormd door de „Apocrïeve boeken". Men ziet, deze serie past geheel in het fonds van de firma Kok. Ongetwijfeld zullen deze keurig verzorgde deeltjes hun weg wel vinden. Vooral leden van jeugd clubs en ook andere verenigingen op reformatorische grondslag zullen hier lets van hun gading vinden. Im mers, zij kunnen voor een luttel be drag een „Institutie" aanschaffen, het voortreffelijke boekje van Sizoo kopen of zich verdiepen in de wereld van de Apocrievo boeken. Nogmaals een verzorgde serie, althans deze eer ste zes. Politieromans beleefden een tweede druk In de pocketserie van uitgeversmaat schappij „Het wereldvenster" te Baarn zijn twee romans van W. H. van Eemlandt verschenen. Van Eem- landts eenvoudige wijze van schrijven boeit vele liefhebbers van het detecti ve-verhaal en zijn boeken behoren nu tot de zeer veel gevraagde. Beide werkjes zijn poliflegeschiedenissen, die iets met geneimzinnig Afrika te maken hebben. „Afrikaanse Venus" speelt zich overi- ar, v iking a0 van allerlei verwikkelingen, die de speurder Justus Reiziger lange tijd bozig houden. „Zwarte Kunst" voert inspecteur Van Houthem wederom ten tonele, de Am sterdamse politieman, die ook in vele andere verhalen van Van Eemlandt een rol speelt. Overigens is dit reeds de tweede druk, terwijl ook „Afri kaanse Venus" voor de tweede maal van de persen gekomen is. ;ens in Luxemburg af, waar een oud- leldkundige ontdekking aanleiding is

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 10