PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Sowjet - Unie bereid tot conferentie van ministers over Duits vraagstuk Zeelands slepende ziekte: „expulsie - koorts" MACMILLAN HAD SUCCES VOOR RUSSISCHE T.V. TE BONN PROCES TEGEN TWEE DIPLOMATEN BEGONNEN ERHARD GEEN KANDIDAAT VOOR PRESIDENTSCHAP Vand aag. 202e jaargang - no. 52 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 3 maart 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus; Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g.. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. sdv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. ANTWOORD OP WESTERSE VOORSTELLEN Rusland heeft geantwoord op de westerse voorstellen tot het beleggen van een conferentie van ministers van buitenlandse zaken ter bespreking van het Duitse vraagstuk. De Russen zijn daartoe bereid, hoewel zij de •voorkeur blijven geven aan een conferentie van regeringsleiders. Zij wil len tevens dat Polen en Tsjecho-Slowakije worden uitgenodigd ook voor de topconferentie om pariteit tussen oost en west te bereiken, en dat op de agenda moeten worden geplaatst de Russische voorstellen voor Berlijn en Duitsland. De Russen verklaarden dat de conferentie in april te Genève of in Wenen gehouden zou kunnen worden. De conferentie zou niet langer dan twee of drie maanden moeten duren. De Russische regering zegt bereid te zijn met andere belanghebben de landen over waarborgen door de mogendheden voor een vrij en gede militariseerd West-Berlijn te spreken om tot overeenstemming te komen. leg plegen met de Franse premier, gevolgd door een bezoek aan Ade nauer. Het is ook vrijwel zeker, dat Macmillan Eisenhower in Washing ton zal bezoeken. Maandagavond werd in het Kremlin een afscheidsreceptie gehouden. Kroesjtsjew verklaarde dat hij te vreden is over de resultaten van de besprekingen met Maemillan. De be sprekingen hebben geleid tot verdui delijking van onze standpunten en zullen nuttig zijn voor de komende onderhandelingen aldus de Russische premier. Macmillan ging nader in op Kroesjt- In Bonn is men van mening dat de Russische regering teruggekomen is van haar ogenschijnlijke vastbeslo tenheid om door te zetten en een bot sing met het Westen thans uit de weg is gegaan. De voorstellen komen terug op Kroesjtsjews afwijzing van *n confe rentie der ministers van buitenlandse zaken, naar men in westerse kringen te Moskou gelooft: op aandrang van premier Macmillan. De Britse pre mier heeft maandagavond voor de Russische televisie gesproken. In zijn rede die een succes waslegde hij er in de eerste plaats de nadruk op dat er bij een nieuw militair con flict tussen de grote mogendheden Seen overwinnaar zal zijn en dat een ergelijk conflict noodzakelijkerwijs een ramp voor allen zal zijn. En dit geldt ook voor de politiek aldus de Britse premier: een poging om hier een volledige overwinning te beha len zou weieens kunnen uitdraaien op een ramp. Daten wij daarom samenwerken met geduld en weder zijds begrip". De Russische en Britse premiers hadden gisteren twee uur geconfe reerd in het Kremlin over de inter nationale toestand. Voor Macraillans terugkeer zal een slotcommuniqué worden uitgegeven. Woensdag of donderdag zal hij een verklaring voor het parlement afleggen. Begin vol gende wéék zal hij in Parijs over- Sporadische radioseinen van de „ontdekker" Van de nieuwe Amerikaanse kunst maan „Ontdekker", die zaterdag is gelanceerd, zijn sporadische radio- seinen opgevangen waaruit valt af te leiden dat de satelliet ten naaste bij de uitgezette baan volgt die over de noord- en do zuidpool loopt. De „Ontdekker" draait in circa 90 minuten om de aarde. Zijn afstand tot de aarde varieert van 883 tot 243 km, zo heeft de Amerikaanse lucht macht bekendgemaakt. De leiding van het Britse obser vatorium te Jodrell Bank, nabij Manchester, in Engeland, heeft medegedeeld dat waarschijnlijk ge poogd zal worden de zonnesatel- liet, die het Amerikaanse leger wil lanceren, vandaag in haar baan te brengen. Amerikaanse elektronische deskundi gen zullen te Jodrell Bank helpen de satelliet, bij een geslaagde lancering, in haar baan te voigen. In Beiroet hebben ernstige ongere geldheden plaatsgevonden tussen christelijke aanhangers van ex-presi- dent Sjamoen en mohammedaanse aanhangers van Nasser. De relletjes begonnen, toen tijdens het journaal in een bioscoop beelden van president De Gaulle op het doek verschenen. Op de foto trachten brandweerlieden een brandend tramslel te blussen. sjews verwijzing naar een nïet-aan- valsverdrag. Hij verklaarde dat alle geschillen tussen Engeland en Rus land volgens hem geregeld moeten worden op basis van het handvest van de Verenigde Naties, dat beide partijen niets moeten doen wat aan de rechten of belangen van 'n van beide partijen afbreuk kan doen en dat de regeringen van beide landen 't op basis van deze twee grondslagen erover eens moeten zijn dat eventuele geschillen door onderhandelingen en niet door geweld moeten geregeld worden. Reacties In kringen die nauwe betrekkingen met de N.A.V.O. in Parijs onderhou den, is de Russische bereidheid een conferentie van de ministers van bui tenlandse zaken te houden een „be moedigend teken" genoemd. Hetzelf de kon echter niet gezegd worden van de beperkingen die de Russen een dergelijke conferentie willen opleg gen. Diplomatieke waarnemers te Lenden zijn van oordeel dat de Russische be reidheid volgende maand een confe rentie van de ministers van buiten landse zaken te houden, een concessie is in de richting van het westelijke standpunt. De eerste indruk te Lon den was dat er nu een manier gevon den kan worden om een conferentie over Duitsland en West-Berlijn te houden voordat een crisis ontstaat door overdracht van bevoegdheden aan de Oostdnitse regering door de Russen op 27 mei. AANGEKLAAGD WEGENS LASTER Zij hadden hoge ambtenaar beschuldigd In Bonn is maandag een proces te gen twee vooraanstaande Westduit- se diplomaten, prof. Hallstein, voor zitter van de Europese commissie van de Europese Economische Ge meenschap, en Blankenhorn, ambas sadeur te Parijs, begonnen. Zij zijn beschuldigd van laster en valse aan tijgingen jegens een hoge ambtenaar van het Duitse ministerie van econo mische zaken, dr. Straek. De twee verdachten zouden een uit lating van een Egyptische consulai re ambtenaar volgens welke dr. Strack zich had laten omkopen, heb ben doorgegeven aan het ministe rie van economische zaken, zonder de feiten eerst te controleren. Dr. Strack was uit Turkije waar hij met de regering onderhandelingen voerde, teruggeroepen en hij kreeg een andere departementale functie. In antwoord op een vraag waarom hij brieven waarin de gewraakte uit latingen waren vervat, zonder con- trale had doorgegeven zei Blanken horn dat hij het ministerie van eco nomische zaken als de bevoegde in stantie beschouwde die de betrouw baarheid der mededelingen zou moe ten onderzoeken. Dé Egyptische gesprek gezegd, dat Strack 2000 ambtenaar had in een persoonlijk Egyptische ponden »van Egyptische firma's had aangenomen voor zijn komst tussen West-Duitsland en goedkeuring van een handelsovercen- Egypte. Het proces wordt woensdag voórtge- De Amerik. democratische senator Hubert Humphrey heeft in een televisie vraaggesprek gepleit voor een V.N.- vloot van hospitaalschepen en speciale vrachtschepen voor het vervoer van le vensmiddelen, die bij rampen en hongers nood hulp kunnen verlenen. Volgens hem zou men voor dit doel onder meer opgelegde oorlogsschepen kunnen benut ten. In de dichte mist op de provinciale weg tussen Broek en Waterland en het Schouw is gisteren een ernstig- verkeersongeluk gebeurd, waarbij één man is gedood en één zwaar ge wond naar het ziekenhuis in Purme- rend moest worden vervoerd. Op ge noemd tijdstip reden drie personen auto's achter elkaar op de weg, ko mende uit de richting Amsterdam. De achterste wagen wilde met grote vaart de twee voorste pas seren,juist toen de wagen inhaalde kwam uit tegenovergestelde richting een bus van de Naë". Door de hevige botsing, die onvermiidopn* was. werd dé personenauto zwaar beschadigd. De bestuurder, die de dood vond is de 43-jarige J. Willems uit Amsterdam. 'Hij was gehuwd, vader van 3 kinde ren, en bijna een jaar als vertegen woordiger werkzaam voor de V.AM. I. ijsfabrieken. Een medeinzittende een lifter werd in ernstige toestand naar een ziekenhuis in Purmerend vervoerd. De autobus, die uit de richting Mon nikendam kwam. werd eveneens ern stig beschadigd. Geen der buspassa giers liep' verwondingen op. Zij kon den de reis in een andere bus voort zetten. Illllllllllllll Noorbeek heeft een j koperen gemeenteraad H In het dorpje Noorbeek, in het meest zuidoostelijke hoekje H van Limburg, is zondag het waarschijnlijk unieke jubileum gevierd van de sinds twaalf en. een half jaar onveranderd ge- H bleven gemeenteraad. Sinds 1946 zijn de inwoners M 1= van dit fraaie dorp het zó eens f§ geweest, dat er geen gemeen- H teraadsverkieztngen zijn ge- houden. Volgens sommigen is s dit in.de afgelopen 25 jaar in ff Nederland niet meer gebeurd. f§ Wel moeten er nog twee plaat- ff sen zijn die het sedert de be- ff vrijding zonder deze verkiezin- ff ff gen hebben gesteld, maar in ff deze gemeenten zijn intussen ff allerlei raadsmutaties geweest, ff waardoor het nooit tot een ff jubileumviering is gekomen. f| Het feest ging 's ochtends on- ff der meer gepaard met een mis en een aubade van de school- kinderen. ff De commissaris van de konin- M gin in de provincie Limburg, mr. dr. F. Houben was een der H eregasten die een plechtige raadszitting bijwoonden. Hij reikte aan de loco-burgemees- li ter, de 67-jarige heer Ch. Hut- schemakers (oudste raadslid), de eremedaille in goud. ver- bonden aan de Orde van Oran- je Nassau uit. 's Avonds concerteerde het Limburgs .Symphonie Orkest. llllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllFl Ook in Bruinisse wordt hard gewerkt aan een onderdeel van het Delta-plan. Men is er o.a. bezig met de aanleg van een nieuwe vissershaven met sluizen en een werkhaven voor de bouw van de dam in de Grevelingen. Deze dam, tussen Brui nisse en Oude-Tonge, zal tevens de basis vormen voor de ver bindingsweg tussen de randstad Holland en Schotiwen-Duive- land. Op de foto's: het werk in de oudé vissershaven. Het plaatsen van betonnen golfbrekers op de nieuwe zee wering bij Bruinisse. Als een reuzen-legpuzzel passen de be tonnen blokken in elkaar, zo een hecht oppervlak voor de wering vormend. NA SCHERPE REACTIES Als minister zou hij heter werk kunnen doen United Press International verneemt dat de Westduitse minister van eco nomische zaken, Ludwig Erhard, be sloten heeft zich niet kandidaat te stellen voor het presidentschap. Naar verluidt zal zijn beslissing van- DIAGNOSE GESTELD, OP THERAPIE WORDT GEWACHT van dr. Den Hollander DB. DEN HOLLANDER, oud- president-directeur van de Ne- derlandsche Spoorwegen, blijkt bereid Zeelands provinciaal be stuur van advies te dienen in zake industrie-aangelegenhe den, zo deelde de commissaris der koningin vorige week mee. Met andere woorden: de reeds eerder aangekondigde industrie- promotor is niemand anders dan dr. Den Hollander. Uit de woorden van de commissaris viel evenwel af te leiden, dat het pro vinciaal bestuur zo spoedig mogelijk af wil van de aanduiding „industrie promotor". Hetgeen te begrijpen is, want dit woord heeft niet zo'n beste klank. Niemand minder dan profes sor Zijlstra vestigde daar de aan dacht op vorige week in het gesprek, dat hij ons toestond na afloop van zijn besprekingen met het provin ciaal bestuur. Een „industrie-promo tor" was enkele tientallen jaren ge leden een figuur, die om minder fraaie reden overal N.V.'s uit de grond stampte, zo zei de hooggeleer de bewindsman. En hij meende, dat er zelfs sprake was van enige ver wantschap met het Duitse woord „Hochstapier" Welnu, er is wel niemand die in deze richting ook maar even denkt, nie mand die een zo respectabele en in- temationaal befaamde figuur als dr. Den Hollander het zou willen aan doen, dat de naam van zijn nieuwe functie ook maar in de verte zou doen denken aan Thomas Manns Fe lix Krult. Geen „industrie-promotor" dus, maar adviseur voor industriële aan gelegenheden. Wij geloven, dat men het provinciaal bestuur er ge luk mee mag wensen, dat het nu beschikken kan over de adviezen van dr. Den Hollander. Immers wij wezen er reeds op - 't gaat hier om een figuur van grote reputatie met vele relaties in binnen- en bui tenland, maar tevens om een gebo ren Zeeuw, voor wie het contact met de Zeeuwse beleidsorganen niet veel moeilijkheden zal opleve ren. Een man tenslotte, van wie be kend is dat hij recht op zijn doel afgaat. Hopelijk zal men hier van zijn werk veel nut hebben. Consortium In een vorige beschouwing hebben wij er op gewezen, dat geruchten de ronde deden, waarin de naam van dr. Den Hollander werd genoemd in ver band met een op te richten Wester- schelde-consortium. Wij hebben toen wat rechtlijnig onder meer de vra^g opgeworpen: wat komt er nu, een consortium of een promotor De bijzondere medewerker uit Zeeland van de N.R.C. heeft naar aanleiding daarvan er op gewezen, dat het hier echter om twee verschillenden zaken gaat en dat het een het ander niet uitsluit. Deze opvatting een ver dere nuancering dus van ons betoog werd daarbij nader uiteengezet. De draad van deze beschouwing wil len ook wij opvatten, nu is komen vast te staan dat dr. Den Hollander adviseur van het provinciaal bestuur wordt. En inderdaad willen wij gaar ne toegeven: deze benoeming sluit geenszins andere (Zeeuwse) activi teiten van betrokkene uit. De vraag moet dan ook gesteld worden of het zelfs niet gewenst is tot een samen werking in geheel ander verband te komen, bijvoorbeeld met vooraan staande industriële figuren uit het gewest wij denken aan de presi dent-directeur van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde", de voor zitter van de kring van werkgevers in de kanaalzone, mogelijk ook is een administratieve samenwerking met het E.T.I. (secretariaat) aanbevelens waardig. Een dergelijke bundeling van krachten kan toch alleen maar goede vruchten afwerpen! En dit werkverband is waarschijnlijk de plaats om de gedachten aan een Wes- terschelde-consortium nader te pre ciseren. Hoe dan ook, deze aangelegenheid is de moeite waard om nader te onder zoeken, zowel aan de kant van de in dustrie als bij het provinciaal be stuur. De mededeling, dat dr. Den Hollander het adviseurschap van het provinciaal bestuur had geaccepteerd, viel samen met het bezoek van minister Zijlstra, die over kernen kwam praten. De mi nister heeft over zijn plannen weinig losgelaten, maar opvallend was toch wel zijn mededeling, dat er over het algemeen tussen hem en het provin ciaal bestuur geen grote meningsver schillen bestonden. Hoe dit bestuur over de „kern-poli tiek" denkt is bekend, maar is bo vendien juist dezer dagen nog eens treffend geïllustreerd door een bro chure van het E.T.I. waarin de sa menhang wordt aangetoond tussen het bevolkingscijfer van Zeeland en de bestaansmiddelen. Deze bro chure maakt duidelijk, waarom Zeeland vijf kernen móest vragen, ook al lijkt dit aantal hoog. De cij fers tonen onbarmhartig aan hoe geïsoleerd elk onderdeel van Zee land ligt en hoe beperkt de actie radius zal zijn van bepaalde maat regelen. Deze E.TJ.-lirorhiire bevat de diag nose van Zeelands slepende ziekte: de „expulsie-koorts". De therapie moet nu van minister Zijlstra komen Het is alles bijeengenomen een belangrijke week voor Zee land geweest. Het provinciaal bestuur heeft zich voorzien,van specialistisch advies, heeft er voor gezorgd dat de minister van economische zaken nog eens kon kennis nemen van allesbe heersende problemen, daarnaast was er ook op ander terrein grote activiteit (Tholen), kort om er is enige beweging. Be langrijke besluiten werden ge nomen en voorbereid. En daar om: met spanning wacht Zee land af. daag op een fractievergadering van christen-democraten worden bekend gemaakt. De minister zou het besluit hebben genomen na het bestuderen van de zeer scherpe reacties die zijn nomi natie binnen de christen-democrati sche partij opriep. Naar verluidt heeft de meerderheid van de parle- mentsfractie reeds een petitie onder tekend tegen de kandidaatstelling van de nog slechts 62 jaar oude mi nister, omdat hij onmisbaar wordt geacht op economische zaken, in het bijzonder nu West-Europa te maken heeft met een ernstige kolencrisïs en de Euromarkt nog in zijn kinder schoenen staat. Vooral heftig is het verzet in de hoek van de consumenten, .de detaillisten en de kleine zakenlui, die in Erhard hun belangrijkste beschermer zien tegen de „grote zakenlui". Anderen verzetten zich met de-over weging, dat Erhard op deze wijze beroofd zou worden van zijn kansen om, bij het aftreden van Adenauer, kanselier te worden. Prinses Irene terug van vakantie te Sankt-Anton Prinses Irene is gisteren van haar wintersportvakantie in Sankt Anton teruggekeerd. Met koningin Juliana, die haar op het station Utrecht opwachtte, is de prinses naar paleis Soestdijk gere den. ff is het 250 jaar geleden, dat jf de Duitse scheikundige An- dreas S. Marggraf. ontdekker van suiker in beetwortels, te el Berlijn werd geboren. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiii VRIJ ZONNIG EN ZACHT Droog en overwegend zonnig weer maar in het westen tijdelijk wat be wolking. Zwakke tot matige zuide lijke wind en opnieuw zacht weer. ZON EN MAAN 4 maart Zon op 7.22 onder 18.23 Maan op 4.11 onder 13.16

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1