Italië wordt concurrent op de Westduitse fruitmarkt ®IÈP1RI6?' 'itelpeM II eraf ZWITSALETTEN moderne karpetten en gordijnstoffen. :mn Zeeuwse Almanak GEEN UITSPRAAK C.H.U. OVER KABINETSFORMATIE Agenda 2 PROVIN 01 ALE ZEEUWSE OOURANT MAANDAG 2 MAART 1959 VEILINGSVERENIGING KAPELLE-BIEZELINGE VERGADERDE Bewaarruimte van veiling wordt uitgebreid Tijdens dc zaterdag gehouden jaarvergadering van de veilingvereniging „Kapelle-Biezelinge e.o." deelde de voorzitter, de heer P. J. J. Dekker, mede dat met ingang van 15 maart de export van fruit uit Italië naar West-Duitsland zal beginnen. Het prijspeil van het Italiaanse fruit ligt lager dan dat van ons land, zodat er voor het Nederlandse produkt een flinke concurrentie zal ontstaan op de Westduitse markt. De heer Dek ker was derhalve over het prijsverloop van de midden- of mindere kwa liteit bewaarfruit niet optimistisch gestemd. Ten aanzien van de beste, rassen appelen was spreker iets - optimistischer omdat naar verwacht wordt, met ingang van 15 maart de Belgische grenzen weer open zul len gaan. Ook de Franse importeurs zullen van 18 maart invoerver gunningen moeten aanvragen, waarna dan enkele dagen daarna de im port zal kunnen geschieden. Spreker hoopte dan ook, dat voor de beste kwaliteiten van het Nederlandse fruit een plaats zal worden gevonden. Het bestuursvoorstel tot het verbouwen van het pand Statioasstraat 58 werd teruggenomen. In plaats daarvan werd besloten tot het aanbrengen van twee gascellen in het oude pakstation, waarvan de kosten geraamd worden op 30.000. De gascelcapaciteit zal met deze voorziening stijgen tot 610 ton. De totale koel en bewaarruimte zal na uitvoering van deze plannen 2010 ton bedragen. De uitkomsten van 1958 waren voor onze telers uiteenlopend, aldus de heer Dekker. Voor de veiling even wel is de omzet ruim drieëneenhalf miljoen achteruitgegaan. Dat neemt niet weg, dat het omzetcijfer van zeveneneenhalf miljoen over het af gelopen kalenderjaar naar sprekers mening zeer bevredigend was uitge vallen. Het zacht fruit heeft in dit resultaat een groot aandeel gehad, aldus de heer Dekker. Het is noodzakelijk, dat aan de téelt en afzet van het zacht fruit veel aan dacht wordt besteed. Ook zal er mee- fewerkt moeten worden aan de bevor- erïng van het kweken van virusvrij plantmaterlaal. De heer Dekker be sloot niet de wens, dat aan deze plan nen. waarvoor een voorstel op de agenda staat van de algemene verga dering van de provinciale commissie van veilingen in Zeeland, uitvoering gegeven zal kunnen worden, opdat niet alleen de kleinfruittcelt benou den kan blijven, maar ook uitbreiding zal kunnen ondergaan in de toekomst. In het begin van zijn toespraak her dacht de heer Dekker het verschei den van het bestuurslid, wijlen de heer A. de Waard. Ingekomen was een verzoek van de stichting Zeeuws fruïteorso te Goes om medewerking te verlenen aan het aanstaande corso, vooral nu men met de herdenking van het eerste lustrum eens extra voor de dag wil komen. Het verwijt, dat noga! eens werd ge hoord. dat Kapelle. niet aan het cor so wil meewerken bestreed de heer Dekker.- Hij wees er op, .dat vorig jaar door de provinciale commissie eenbijdrage is verleend. JAARVERSLAG. Blijkens het jaarverslag van de secre taris, do heer Joh. Schipper, bedroeg het geveilde bedrag per 1 maart 7.583.866,32 te splitsen in 3,9 mil joen zacht fruit- en 3,6 miljoen hard fruit. Aan iedenkapitaal werd 1265,17 terugbetaald, terwijl aan ledenkapitaal van niet-Ieden werd af geboekt 1765,92. Verder werd aan ledenkapitaal beneden 20 uitge keerd tot een bedrag van 3924,51. Het ledental steeg met 63 tot 1354. Van alle rassen lag de- middenprijs het afgelopen jaar lager dan het jaar daarvoor, behalve van kruis bessen die 4 cent hoger lag. De mid denprijs van zwarte bessen vertoon de de grootste daling, namelijk van 4,58 naar 1,41. Daarop volgen de appelen die van 63 cent naar 20 cent daalden en peren die van 75 cent terugliepen naar 26 cent. Van het zachte fruit was het verschil in middenprijs minder groot, hoewel het verschil bij de pruimen toch nog al tijd 40 cent en dat van bramen 42 cent per kg. bedroeg. Een hogere kilo-opbrengst van de meeste rassen maakte de uitkomst toch1 nog goed. De toeneming van frambozen was het grootst. Dit ras kwam van 277 ton in 1957 op 472 ton in 1958. Appelen werden er aangevoerd 8529 ton tegenover 8642 ton in 1957. De perenaanvoer bedroeg 5484 ton te genover 2053 ton in 1957. Van aard beiden bedroegen deze cijfers, rèsp. 1391 ton tegen 902 ton in 1957, van pruimen 804 ton tegen 253 ton. Er zijn nog 970 ton appelen en peren in het koelhuis opgeslagen. In het sor teer- en pakstation werd in totaal gesorteerd, verpakt, gewikkeld en overgelegd 3561 ton. Bij de bestuursverkiezing werden de heren P. v. d. Have, Joh. Oele en Joh. Schipper allen te Kapelle herkozen. In de vacature van de heer B. Njeu- wenhuize te Schore die zich wegens vergevorderde leeftijd niet meer her kiesbaar had gesteld, werd gekozen, de heer C. Traas—Mieras te Schore. de heer A. de Waard werd voorzien In de vacature wegens overlijden van door verkiezing van de heer Chr. Smallegange te Biezelinge. Tenslotte bracht de voorzitter de heer Nïeuwehhuize dank voor het velé dat hij in het belang van de vei ling heeft verricht. Knaapje (3) te Goes door vrachtauto overreden Het driejarig zoontje van de familie K. aan de 's-Heer Hendrikskinderen- dijk te Goes, is zaterdagmorgen om streeks kwart voor twaalf door een vrachtauto overreden en vrijwel op slag gedood- Het jongetje was met een ouder broertje voor de ouderlijke woning aan het spelen, toen het plotseling de weg overstak. Op dat moment pas seerde een vrachtauto, bestuurd door Van P- uit Kruiningen. Het knaapje liep onder de wagen en werd door een der achterwielen overreden. Toeneming Zeeuwse bevolking ver ten achter bij lands gemiddelde (Slot van pag. 1) Duiveland te zien. De krachten, die de geografische verdeling van het inwonertal bepalen, zijn hier door de ramp als het ware versneld „uitge kristalliseerd". De versnelling van dit proces na 1945 wordt in de eerste plaats Veroorzaakt door de toegenomen graad van mechanisatie en ratio nalisatie in de landbouw. Wat de gemeenten met stijgend zielental etreft, speelt de toegenomen werkgelegenheid samen met de verkeersligging een rol. De toewij zing van woningen na 1945 heeft uiteraard ook invloed gehad, maar zij beperkt zich tot een versnellend of vertragend effect, al naar ge lang het platteland weinig of veel woningen krijgt toegewezen. Naarmate de bevolking zich gemak kelijker verplaatst, zal de vestiging op niet al te grote afstand van de werkgebieden aantrekkelijker wor den. Mede in verband met de be woonbaarheid van het platteland is het dan ook mogelijk en wenselijk de verdeling van de woningen daar op te richten. Aan de andere kant moet men rekening houden met de wens van de bedrijven het personeel in eigen omgeving te huisvesten. Een nadere studie van dit vraagstuk wordt in de nota zeer urgent ge noemd. De politiek ten aanzien van de ontwikkelingskernen dient een zo danige schaal te kiezen, dat deze samen met de Sloehaven en het Kanaal van Terneuzen naar Gent dc gehele provincie bestrijken. „Zeeland is probleemgebied" bete kent dan ook, dat Schouwen-Dui- veland over een eigen kern moet beschikken, zo wordt opgemerkt, daar dit eiland geen enkel belang heeft bij een kern bijv. in Goes. Het woningcontingent van 650 in 1959 aan Zeeland toegewezen, is juist voldoende om de gemeenten met een economische groei te bevredigen. Het is enige honderden te klein om ook met het platteland en de belangen van de landbouw krotopruiming en heroriëntering van de kleinste woonkernen rekening te honden. M. H. BOASSON ZONEN N.V., MIDDELBURG - NOORDSTRAAT 19-21 Prachtige collectie (Levering uitsluitend via de detailhandel). een vqe vaartocht dingen za terdagmiddag de ministers Zijlstra en Van Aartsen in Flansweert aan wal. V.l.n.r. prof. Zijlstra, jhr. mr. De Casembroot, regcringscomrnissa- ris dr. W. H. v. d. Berge en minister Van Aartsen. (Foto P.Z.C.) Rioolzuiveringsinstallatie in Philippine in gebruik Dit voorjaar in de Braakman uitvoering recreatieplannen In de jongste vergadering van de ge meenteraad van Philippine heeft bur gemeester P. J. L. van Hoek meege deeld, dat de rioolzuiveringsinstallatie in-deze gemeente heden, maandag middag om twee uur officieel in ge bruik zal worden gesteld. De heer Van Hoek deed tevens mededelingen over de vorderingen met het recreatiecen trum in de Braalanan. In de voorberei dingen begint thans schot te komen. Nog dit voorjaar zal daadwerkelijk met de uitvoering van de plannen wor den begonnen. VAN TOT VOORJAAR Geheel Zeeland heeft het afgelopen weekeinde kunnen genieten van uit zonderlijk fraai voorjaarsweer. Dui zenden trokken er op uit, per auto, scooter, brommer, fiets of... op de klassieke manier: te voet. Maar men ging naar buitenVan Zwin tot Zijpe was liet te voelen: de lente is werke lijk in aantocht En voor de pessimisten, die het nóg niet geloven: in Renesse heeft men an een spreeuwencst twee eieren gevonden. Heus waar, vérse. De grutto's, die zich normaal eerst half maart in de Schouwse West hoek laten zien, werden hier volop gesignaleerd. WITTE MUS H Van de grutto's naar de mussen is maar een sprongetje, 't Gaat hier VERLOOFDE... Er was zondag ergens brand in Mid delburg en het gerucht over om-zich- heen-grijpende vlammen verspreidde zich snel door de stad. Om en bij elf uur gisteravond bereikte het wonder gerucht" de verloofde van een verslaggevereen voortreffelijke verloofde, die. ergens .op bezoek was en reageerde zoals toekomstige journalistenvrouwen behoren te rea- garen: zij rende naar een telefoon cel en belde vandaar haar zwoegen de toekomstige heer en meester op. De man nam het bericht gelaten aan en zei- met een zuchtdie een ver grijsde verslaggever gesierd zou heb ben:- ,,'k Zaï-wel-eve-beUe-dank-je wel". Maar dat nam de jonge dame niet. Want er is tenslotte ook nog zoiets als vrouwelijke nieuwsgierig heid!'En dus vorderde zij de jonge man op terug te bellen om te vertel len hoe hei precies met die brand zat. - „Ook al goed" zei de verslaggever, - want hij wou geen ruzie. En opnieuw zuchtend noteerde hij het nummer van het telefoontoestel in de cêl, van waaruit de verloofde belde. Maar de jongedame had buiten de P.T.T. gerekend. Sinds enige tijd kan men namelijk van buiten-af niet meer naar een cel bellen. Zodat de ■jongeman tevergeefs draaide. En het meisje, tevergeefs wachtte. De collega's van de jongeman wach ten nu óp liet bericht, dat de verdo ving uit'ia... niet om een vroege mus, maar om een zeldzame. Een witte. De tweede witte zelfs. Want kon vorige week in deze rubriek de aanwezigheid van een witte mus in Oosterland worden aan gekondigd, ook in Middelburg blijkt zo'n zeldzaam exemplaar rond te vliegen. Iedere morgen vertoont het bijzondere beest zich in de tuinen van de Sint-Antheunisstraat, zo meldde een opmerkzame bewoner. Iedere morgen 't Gaat hier dus om een in tweeërlei Opzicht bijzondere mus: een witte mus met een voorkeur. Voor de tuinen van de Sint-Antheu nisstraat... KOE Jn Axel nakt men het stevig aan. Men houdt zic.li verre van de mussen en de grutto's men bepaalt zich tot een koe. Een koe voor Sardinië Onder dit motto heelt de Hervormde Kerk van Axel namelijk een hulp actie voor dit Italiaanse eiland op touw gezet. Men wil komen tot een bedrag, voldoende voor de aankoop van een levende, volop-meikgcvende- koe Een tijdens een jeugddienst gehouden collecte leverde reeds 141 op. Het bedrag men heeft ongeveer dui zend gulden nodig is inmiddels aangegroeid tot 191. INSTRUMENTEN Een weer heel andere actie werd in Zoutelande gevoerd, waar de muziek vereniging „Luctor et Emergo" en thousiaste muzikanten heeft, die het echter tot voor kort met minder goe de instrumenten moesten doen. Twee duizend gulden bracht de meelevende bevolking van Zoutelande bijeen en als dunk voor dit wel zeer mooie be drag gaf het korps zaterdagavond uiteraard gratis een concert voor alle milde gevers. De nieuwe instru menten werden met verve bespeeld: het was een goed concert. De heer P. Maas, de voorzitter, opende de avond met een dankwoord. Dirigent was de heer A. Joosse. De toneelclub uit Biggekerke voerde met veel suc ces de klucht „Professor Daantje" op. THUISKOMST In Wissenkerke is zaterdag het echtpaar Sandee-Bouwcnse terug gekeerd na een „Jaartje Canada". Het had een „bezoekje" gebracht aan een gehuwde en geëmigreerde dochter. Met een vliegtuig van de K.L.M. is het echtpaar zaterdag gearriveerd, niet in Wissenkerke natuurlijk, waar gewooa; op Schip- hól. Belgisch vissersscheepje liep vast bij Bath Deze» dagen liep bij Bath het Belgi sche vissersschcepje Zandvliet 5 op de glooiing. Schipper Leon Schuyers had moeilijkheden bij het ophalen van het anker en daar ook nog de keerkoppc- ling van motor weigerde liep het és vast. Met veel moeite kón voorkomem'Worden dat het scheepje bij het passeren van zeeschepen lek stootte. Na de middag werd het vaar,- tuig door een motorvlet van de rijks waterstaat vlot getrokken. Een colter. ga sleepte het scheepje naar Zandvliet. Zangconcours op 30 mei in Aardenburg Christelijke Zanger$bond vergaderde in Góes' In de zaterdagmiddag in „De Opril" te Goes gehouden vergadering van de Ring Zeeland van Christelijke Zang verenigingen werd besloten zaterdag 30 mei a.s. een zangconcours te hou den in Aardenburg. Minimaal zullen tien verenigingen moeten deelnemen. Het verzoek van de Zeeuwse Zan- gersbond „Zang Veredelt" om in 1959 een gezamenlijk concours te organi seren in Zuidzande, werd afgewezen. Afgevaardigden van de ring brach ten hierover verslag uit, waarna het verzoek in bespreking werd ge bracht. Evenals voorgaande jaren zullen ook in 1959 zangavonden wor den gehouden en wel aanstaand na jaar in Goes en in Middelburg. De vergadering stond onder leiding van de heer P. v. d. Wiele te Goes, die een openings- en slotwoord sprak. Tijdens het weekend is te Middelburg een tentoonstelling van vezamelob- jecten gehouden, die georganiseerd vias door de pas opgerichte afdeling Zeeland van de Nederlandse Vereni ging „De Verzamelaar". Aan deze expositie vjas tevens een ruilbeurs verbonden waar vooral zaterdag middag veel belangstelling voor was. (Foto P.Z.C.) KAMERKRING IN GOES BIJEEN Mr. Beemink: „Niet tot elke prijs in kabinet" „De Christelijk Historische Unie wil eu kan thans nog niets zeggen over do formatie van lietkabinet na de verkiezingen van 12 maart a.s. We moeten voorzichtig zijn om reeds nu een uitspraak te doen, want we we ten niet hoe de verkiezingen zullen uitvallen". Dit verklaarde zaterdag middag de voorzitter van de C.H.U., mr. H. K. J. Beernink voor de alge mene vergadering van de Kamer- kringvereniging Middelburg der Chr. Historische Unie, die in de „Prins van Oranje" te Goes bijeenkwam. De Unievoorzitter betoogde, dat de C.H. U. niet tot elke prijs aan het kabinet zal deelnemen. „Als de andere par tijen in hun eisen volharden, doeu wij niet mee", verklaarde hij zeer beslist. „Zij zullen rekening moeten houden met de punteu, die in ons verkie- zinsginanifest staan en ze zullen ons voor de volle honderd procent moe ten nemen". Als eerste inleider voerde de secreta ris van de Unie, mr. J. W. van Gel der, het woord, die in een analyse rend betoog de principiële kanten van de verkiezingsstrijd aan een be schouwing onderwierp. Hij was van oordeel, dat van de zijde van de mi nisters, de kamerleden, de partijfunc tionarissen, politieke sprekers en een groep getrouwen de verkiezingsstrijd fel en met elan wordt aangepakt. Een niet onbelangrijk deel van de kiezers legt evenwel een grote lauw heid aan de dag. Spreker somde ver schillende oorzaken van deze lauw heid op. Velen begrijpen de door pers, radio en televisie gebruikte termino logie slechts half en daarbij komt nog, dat de verschillende politieke partijen begrippen als „vrijheid", „progressief", „democratisch" enz. ieder voor zich een andere pretentie geven. Het werkt allemaal verwar rend op de kiezers, zo betoogde mr. Van Gelder, die voorts de verkie zingspamfletten van de diverse par tijen met een kritisch oog bekeek. Bij nadere beschouwing treft men vele punten aan van gelijke strek king. Door valse leuzen, die sommige politieke partijen gebruiken, worden tegenstellingen gecreëerd, die er in wezen niet zijn, zei spreker verder. Uitvoerig ging mr. Van Gelder in op uitlatingen van politieke figu ren, waarbij hij met name aan dacht besteedde aan hetgeen ver schillende P.v.d.A. en V.VJ).- woordvoerders hebben gezegd. Eveneens schonk de inleider aan dacht aan het verkiezingsmani fest van zijn eigen partij. Nadat hij had verklaard, dat de C.H. het staatkundig en staatsrechterlijk onjuist acht zich nu reeds uit te spreken over de kabinetsformatie., gaf hij als zijn mening, dat de C. H. de komende verkiezingen met vertrouwen tegemoet ziet. Praktische zijde Mr. Beernink, die in zijn betoog de praktische zijde van de verkiezings strijd belichtte, wijdde veel aandacht aan het verkiezingsmanifest van de P.v.d.A. „Hierin staan vele wensen en verlangens, maar toen de P.v.d.A.- ministers nog aan het bewind waren, hebben zij daar evenwel niets aan ge daan", Hij noemde o.m. de eisen van de P.v.d.A. voor hogere lonen, werk tijdverkorting, de kwestie Nieuw- Guinea e.d. Hij deelde mede, dat Wethouder van Nieuwland overleden Zaterdag is nog vrij plotseling over leden de heer P. W. de Lange, wet houder van de gemeente Nieuw- en Sint-Joosland in de ouderdom van ruim 65 jaar. De heer De Lange was het oudste lid van de raad Nieuwland, waarin hij sinds september 1949 zitting had. Vanaf dat tijdstip was hij ook wet houder. Ook jn net kerkelijk leven nam hij een voorname plaats in. Hij is jaren ouderling geweest van de Ned. Hcrv. Kerk en had voorts zit ting. als notabel in het college van kerkvoogden en notabelen. De heer De Lange werd vorig jaar, toen hij met pensioen ging als kantonnier van de rijkswaterstaat, begiftigd met de zilveren eremedaille van de Oranje- Nassau-orde. Vanavond 20 uur heeft de burgemeester van Nieuw- en Sint- Joosland een spoedeisende openbare vergadering van de raad bijeenge roepen om dit droeve verscheiden te gedenken. De begrafenis van wijlen wethouder De Lange zal geschieden op woens dag 4 maart om 12 uur o}> de nieuwe begraafplaats. De opvolger op dc lijst van dc C.H. voor lid van de raad is de heer W. J. Dingemanse. Jan Blom damt simultaan in Stavenisse De Zeeuwse damkampioen, Jan Blom uit 's-Gravenpolder, zal morgen, dins dag. te Stavenisse een simullaanwed- strijd spelen aan dertig borden. de niet-P.v.d.A.-kamerleden de socia listische ministers immer loyaal te gemoet zijn getreden. Zij begrepen heel goed, dat wij de gedachten die in onze kring leven ook naar voren wilden brengen. Het is beslist niet zo, dat de kamerleden.de P.v.d.Adminis ters hebben „weggetrcitcrd", merkte hij op. Alvorens beide partijfunctionarissen hun rede hielden, had de Kamcr- kringverenlging enkele huishoudelij ke aangelegenheden besproken. De voorzitter, Gedeputeerde C. Philip- se, werd herkozen in hét bestuur, evenals de heer P. J. van Wel. In de plaats van de heer .T. Gillissen werd benoemd de heer P. Schout te Bigge kerke. De heer J. van Gastel te St. Philipsland werd in do plaats van de heer W. C. van Nieuwenhuijze in het bestuur gekozen. VANDAAG. Middelburg Electro: „Nat asfalt", 19 en 21.IS uur, 14 Jaar Schouwburg: „De trots en de hartstocht", 20 uur, 14 jaar: Concert- en Gehoorzaal: Voor drachtsavond door Roosje Driessep. werk van Belcampo, 20 uur: Bogard- zanl: Kring Middelburg Coöperatie Eiland Walcheren, 19.30 uur. Vlissingcn Alhambra: „Notre Dame do Paris", 19 en 21 uur 14 jaar; Luxor: „Dc zwarte baretten", 20 uur, 14 jaar; Kunsthandel Bikker: Tentoonstelling boeken voor dames, winkeluren; Scheldekwartier: Aandeelhoudersver gadering „De Schelde", 12 uur. Arncmuiden Verenigingsgebouw: Voorlichtingsbijeenkomst herverkave ling, 13-30 uur. Goes Grand: Und abends in die Scala". 20 uur. 14 jaar; Prins van Oranje: „Les Realisations Théatrales" uit Parijs met „Le Barbier de Sévil- le", 14,30 (voor mlddelb. scholieren).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2