PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Toeneming Zeeuwse bevolking ver ten achter bij lands gemiddelde BILT Macmillan en Kroesjtsjew houden mogelijk vandaag nog besprekingen MOEDER MET 4 KINDEREN DOOR GAS OMGEKOMEN ZONNENDE EN LUIERENDE MENSEN AAN STRANDEN Vandaag... VERWACHT.. Russische premier naar Leipzig voor overleg met Oost-Duitsland? Waarschijnlijk zullen Macmillan en Kroesjtsjew vandaag hun bespre kingen voortzetten. Dat werd zondag vernomen van leden van de Britse afvaardiging. Er werd zelfs gesproken over „wezenlijke beraadslagingen". Eerder was meegedeeld, dat het eigenlijke overleg tussen de beide premiers reeds donderdag was beëindigd en dat vandaag nog slechts zou worden ver gaderd om de tekst van het gemeenschappelijk communiqué op te stellen. Het communique zal, naar verder werd meegedeeld, waarschijnlijk door ambtenaren in een afzonderlijke bijeenkomst worden opgesteld, terwijl de beide eerste ministers in die tijd in het Kremlin zullen vergaderen. De Britse en de Sowjetrussische minister van buitenlandze zaken, Selwyn Lloyd en Andrei Gromyko hielden zondagochtend in afwijking van het of ficiële programma te Leningrad een bespreking van anderhalf uur. Deze bijeenkomst werd gehouden op voorstel van de Rus. Van Britse zijde werd later meegedeeld dat gesproken is over „punten, die zich bij het overleg tussen Macmillan en Kroesjtsjew he bben voorgedaan." Er zou enige verbetering zijn opge treden in de sfeer rond het bezoek van Macmillan aan Rusland. Premier Macmillan werd zaterdag bij zijn aan komst in Leningrad onverwacht be groet door de eerste vice-premier Mi- kojan en de Russische minister van buitenlandse zaken Gromyko. De Russische premier heeft de uit nodiging van de Oostduitse repu- Satelliet „Ontdekker" liet niets meer van zich horen Teclinïoi van de Amerikaanse lucht macht zijn momenteel in een laborato rium te Inglewood, in de staat Cali- fornië, bezig de gegevens over de af vuring van de'satclliet „Ontdekker" te analyseren, om vast te stellen of deze al dan niet in zijn baan rond de aarde is gekomen. De 589,6 kilogram zware satelliet werd gelanceerd op de luchtmachtba sis Vandenberg. Kort na de lancering heeft men de radiozender van de sa telliet gehoord, daarna is niets meer van de „Discoverer" vernomen. De luchtmacht heeft de indruk dat de aandrijfraketten volkomen volgens plan gefunctioneei-d hebben en dat al leen de zender gestoord is. Maar zo lang de gegevens over de afvuring niet geanalyseerd zijn wil men geen bindende uitspraken doen. Een dichtbewolkte hemel boven Cape Canaveral was zaterdag de oorzaak er van, dat uitvoering van het maanpro- ject door het Amerikaanse leger tot nader order moest worden uitgesteld. De luchtmacht heeft zaterdag wel een Thor-abie raket over de Atlantische Oceaan afgevuurd, maar er ontwik kelden zich moeilijkheden met het op sporingssysteem en de kansen om de neus terug te vinden zijn klein. bliek om de Leipziger Messe te bezoeken aanvaard. Hij zal waar schijnlijk tijdens dit bezoek onder handelingen met de Oostduitse re gering voeren over een afzonder lijk vredesverdrag tussen Rusland en Oost-Duitsland. „Maar een der gelijk verdrag zal dan niet worden getekend", zo heeft een woord voerder van de Russische Ambas sade in Oost-Berlijn zaterdag in Leipzig meegedeeld. Te Londen werd gezegd, dat een vre desverdrag met Oost-Duitsland wei nig invloed heeft op de komende wes telijke besluiten aangaande Duitsland. Amerikaanse functionarissen hebben nog geen officieel commentaar willen geven. Men noemde de berichten over de mogelijke besprekingen tussen Kroesjtsjew en de Oostduitse rege ring nog te vaag. Wel werd verklaard dat de westelijke mogendheden zou den weigeren een dergelijk verdrag te accepteren. Van officiële Franse zijde te Parijs werd verklaard dat Frankrijks stand punt ten aanzien van de kwesties Berlijn en Duitsland onveranderd blijft. Naar Frans inzicht zou een afzonderlijk vredesverdrag tussen de Sowjet-Unie en Oost-Duitsland geen juridische basis hebben. In regeringskringen te Bonn zag men in de te Leipzig gedane aankondiging een nieuw teken dat de Sowjets de verdeling van Duitsland willen hand haven. De aankondiging van Kroesjts- jews bezoek had wel verrassing ge wekt maar niet de mededeling dat er over een afzonderlijk vredesverdrag gesproken zou worden. T opconferentie In kringen van de Poolse communis tische partij verwacht men dat (le Russische premier Kroesjtsjew na zijn bezoek aan Leipzig ook naar Warschau zal komen, om het derde congres van de Poolse communisti sche partij, dat dinsdag over 'n week begint, bij te wonen. En indien Kroesjtsjew werkelijk een vredesver drag met Oost-Duitsland tekent zal daar ongetwijfeld een soort van com munistische „topconferentie" op vol gen. Premier Grotewohl van Oost-Duits land heeft op medisch advies verlof genomen, zijn officiële plichten zul len worden waargenomen door de eerste vice-premier Walter Ulbricht, zo heeft, een woordvoerder van de Oostduitse* regeringsvoorlichtings dienst zaterdag in Leipzig meege deeld. Plannen Volgens de „Sunday Dispatch" zal het Britse kabinet op een woens dag te houden bijeenkomst voor lopige plannen opstellen voor een luchtbrug naar West-Berlijn, in dien deze nodig zou worden om de verbindingen tussen deze stad en het westen in stand te houden. Kroesjtsjew: ik had echt kiespijn Kroesjtsjew zou zondag tegen een bui tenlands ambassadeur in Moskou heb ben gezegd dat zijn sterke woorden over de buitenlandse politiek op dins dag „slechts een verkiezingsrede" be troffen. Kroesjtsjew had hem gezegd verbaasd te zijn over de reactie in het buitenland op zijn rede, waarin hij het westerse voorstel om een conferentie van ministers van buitenlandse zaken te houden, verwierp. De ambassadeur die niet wilde dat zijn naam bekend werd gemaakt, zei dat Kroesjtsjew ook verklaard had dat de kiespijn waardoor hij niet met Mac millan naar Kïevv kon reizen, echt was en niet een „diplomatieke" kiespijn. De Sow jet-premier had verder gezegd dat hij niet pessimistisch was over zijn besprekingen met Macmillan en dat het plotselinge vertrek van vice-pre mier Mikojan naar Leningrad om Macmillan te begroeten, bedoeld was om te bewijzen dat tie sfeer niet koel was. DRAMA IN TILBURG Man was niet aanwezig In Tilburg heeft zich zaterdagochtend cei» drama afgespeeld, tengevolge waarvan een moeder en haar vier kin deren alle meisjes om het leven zijn gekomen. De vader die 's mor gens vroeg naar zijn werk was gegaan is de enige van het gezin, die aan do dood is ontsnapt. Omstreeks 10 uur vervoegde de 61 jarige huurincasseerder M. zich aan de achterdeur van de woning. Reeds in de tuin bespeurde hij een doordrin gende gaslucht, waarop hij terstond alarm sloeg. Eén der buurtbewoners, de 35-jarige J. V., snelde te hulp. Hij sloeg onmiddellijk een ruit in en Op de foto de 2d meter hoge raket op <ie lanceerinstallatie. Zweedse piloten bij SAS in staking De onderhandelingen tussen de di rectie van de „S.A.S." en de Scandi navische (in feite: Zweedse)federn- tle van vliegend personeel, zijn vast gelopen en in de naclit van zater dag op zondag is de uitsluiting van Zweden van kracht geworden. De Deense en Noorse piloten hebben een compromisvoorstel van de S.A.S.-di- rectïe voor loon- en promotie-eisen aanvaard, de Zweden wezen het af. Het conflict vindt zijn oorzaak in de plannen van de „S.A.S." om straalvliegtuigen in dienst te stellen. De federatie vroeg in verband daar mee een algemene loonsverhoging, en toeslagen daarop voor personeel, dat op straalvliegtuigen dienst doet. Bo vendien wilden de Zweden het „quo tasysteem" afschaffen. Hoewel ongeveer een jaar lang want zo oud is het conflict al de drie nationaliteiten samen tegenover de S.A.S.-directie stonden, is er een scheuring ontstaan, tussen de Zwe- j den enerzijds, de Denen en Noren anderszijds. Alle viermotorige toestellen van de „S.A.S." staan thans aan de grond. De Denen en Noren zijn ingescha keld op de Europese lijnen, de trans atlantische en transpolaire vluchten vallen vrijwel allemaal uit. draaide terstond de openstaande gas kraan, waaruit het gas via een los hangende slang vrijelijk stroomde, dicht. In de keuken trof men op de grond het lichaam van mevrouw \V. Vermeer-v. d. Luytegaarden (29) nog in nachtgewaad in bewusteloze toestand aan. Zij werd onmiddellijk naar buiten gebracht. Toen men in de woning nog meer ra men en deuren wilde openzetten trof men op de slaapkamers boven, in de bedden, de vier dochtertjes Cornelia (8), Willielmina (5), Antonia (8) en Christina (1%), levenloos aan. Door leden van de gemeentelijke genees kundige dienst werd kunstmatige ademhaling toegepast en zuurstof toe gediend, doch tevergeefs. Passagiersschip in botsing met tanker bij New York Ket 33.719 ton metende Amerikaanse passagiersschip Constitution is zondag op vijf mijl buiten de haven van New Yo.-!c in aanvaring gekomen met een tankboot. De 200 meter lange Constitution fyud echter op het ogenblik van de aanva ring geen passagiers aan boord. Van de tankboot de Noorse Jalanta, werd de boeg afgesneden, maai' er is geen gevaar van zinken. De aanvaring'ge schiedde in dichte mist. Oostende De Belgische treiler „Magdalena" uit Oostende is zondag bij het lichtschip „Wandelaar" voor Oostende in aanva ring geweest. De sleepboot „Sea Hor- se" is inmiddels bij de „Magdalena" aangekomen en heeft met de treiler koers gezet naar het lichtschip. Ambonezen verdacht van hazardspel gearresteerd De gemeentepolitie van Vught heeft in do nacht van vrijdag op zaterdag bij een inval in het Ambonezen woonoord „Lunetten" 36 inwoners, onder wie drie vrouwen, wegens het beoefenen van hazardspel gearresteed. 27 van hen zijn na een verhoor en pro ces-verbaal weer vrijgelaten. De ne gen anderen zullen bij de officier van justitie tc 's-Hcrtogenbosch worden voorgeleid. Reeds geruime tijd heerste er enige onrust in het woonoord over het feit, dat er bij het „main dadoe- spel'\ dat vrijwel gelijk is aan het rou lettespel en dus bij de Nederlandse wet verboden, om grote bedragen ge speeld werd en dat verschillende inwo ners van „Lunetten" hun weekgelden vergokten. OP DE EERSTE DAG IN MAART De Lentezon deed, naast dé eerste krokussen, sneeuwklokjes en wat groe ne knopjes aan bomen en heesters, vooral ook de zwerf lucht in de harten van vele Nederlanders en buitenlanders ontluiken. Uit het gehele land kwamen gisteren berichten van abnormale drukte langs dè wegen, op merkelijke verkeersdichtheden bij grensposten en talloze zonnende en luierende mensen aan stranden, op de heidevelden en in de bossen binnen. Badplaatsen als Noordwijk, Scheveningen, Zandvoort, Katwijk en Hoek van Holland gonsden reeds zondagmorgen vroeg van de drukte. Zeer vele maakten het zich in zwembroek of zonnepak behaaglijk in de stralende warme zon. De terrassen, voor zover zij in exploitatie waren, zaten al spoedig eivol. Wie geen stoel kon krijgen, maakte het zich gemakkelijk in het warme zand. De etablissementen langs de kust hebben over het al gemeen zeer goede zaken gedaan. Men zag lieden in zware winterjassen naast lichte en elegante toiletjes van dames, die er waarschijnlijk met kunst en vliegwerk in geslaagd waren hun garderobe aan het verrassend mooie weer aan te passen. Het heeft tal van zonnenden langs de kust, speciaal in Hoek van Holland, de koude rillingen bezorgd, dat enkele dapperen een duik in dc golven namen en zich met balspel en zwemmen in zee onledig hielden. Maar niet alleen aan zee was het druk. Op de grote wegen in het westen en midden des lands reden onafzienbare files auto's die hun plezienitjes vrijwel nergens door opstoppingen onderbroken hebben gezien. ....is het 500 jaar geleden, dat §j| ee te Utrecht als zoon van een 1 scheepstimmerman werd gebo- =f ren Adniaan Florisz. Boeyens, H de latere paus Adrianus VI, de =1 enige Nederlandse en- tevens |f i laatste niet Italiaanse paus. CIJFERS SINDS 1921 WIJZEN UIT: Zuiver-agrarische gemeenten lijden sterkste verliezen Het E.T.I. voor Zeeland hoeft een nota gepubliceerd over liet inwoner tal van Zeeland in de laatste 40 jaar. Daarin wordt onder meer opgemerkt, dat het zielental in Zeeland sedert 192.1 met 16% toenam, terwijl de toe neming in Nederland 63% bedroeg. Alleen Goes (met 85%) kwant boven het landelijk gemiddelde uit, maar hierbij moet in aanmerking worden genomen, dat het absolute getal, vooral het vertrekpunt (7952 inwo ners in 1920) laag ligt. De absolute groei was voor Vlïssingen en Sou burg (10.400) het grootst; daarop volgen de Kanaalzone O.-Zeeuwsch- Vlaanderen (7750) en Goes (6700). In procenten uitgedrukt bleef de groei van de Kanaalzone (55%) en AYissingen en Souburg (39%) Dij het landelijk cijfer achter. Van de plattelandsgebieden is Zuid- Bcveland (zonder Goes) nog het sterkst gegroeid (14%); daarop vol gen het industriële «jand van Hulst (12%), Walcheren (Middelburg in begrepen 12%), het agrarische land van Axel (10%), en West-Zeeuwsch- Vlaanderen (4%). Een afneming ga ven te zien: Tholen en St.-Philipsland (3%), Schouwen-Duiveland (4%), Noord-Beveland (10%) en het agra- 'sche land van Hulst (10%). De toeneming concentreert zich dus reeds geruime tijd op enige centra. Zo nam de provincie in 1956 met 1871 inwoners toe, waar van Vlisslngen en Souburg 1624 en Terneuzen 244. In 1957 was de groei voor Zeeland 1950 inwoners, waarvan 1232 in Vlisslngen en Sou burg en 370 in Terneuzen. In 1958, bedroeg de toeneming (zonder Am bonezen) 1369 inwoners, waarvan Vlissingen, Souburg en Middelburg 657, Terneuzen 424, en Goes, Kloe- tinge en Kruiningen 333. De gemid delde toeneming per jaar was (1631 Ambonezen inbegrepen) 1451. Het geboorte-overschot van 1951 tot en met 1958 bedroeg in to taal 24.118 of ruim 3000 per jaar. Het vertvekoverschot bedroeg in dit tijdsbestel 155i per jaar. Het ge- boorte-overschot werd dus slechts voor 49% aan Zeeland gebonden. VERSNELLING In de samenvatting wordt opge merkt, dat het beeld van de ontwik keling van het zielental van na de oorlog een voortzetting is van het geen zich verder sedert 1920 af speelt. De zuiver agrarische gemeen ten lijden verliezen, de veelzijdiger samengestelde plaatsen boeken winst. De sterkste interne verschui ving der bevolking gaf Schouwen- (Zie slot pag. 2 kol. Ongerustheid over toekomst van V.G.L0. In Utrecht is zaterdag de jaarverga dering gehouden van de V.GX.O.- groep van de Protestants Christelijke Onderwijzers vereniging. De voorzit ter, de heer M. Vlasblom, zei in zijn openingsrede, dat de sfeer in de krin gen van liet voortgezet lager onder wijs wordt gekenmerkt door onge rustheid. Volgens hem vragen velen zich af, of het V.G.L.O. nog wel toekomst heeft, hetgeen blijkt uit het grote verloop onder dc leerkrachten. De weg van het V.G.L.O. gaat niet over rozen, aldus de heer Vlasblom, maai er is geen reden om ons in de hoek van het defaitisme te laten dringen. Naar zijn mening is het echter wel noodzakelijk, dat men de uiterste waakzaamheid betracht en het roer hier en daar desnoods omgooit. De heer Vlasblom wees op enkele factoren, die nieuwe toekomstmoge lijkheden openen voor het V.G.L.O. Hierbij noemde hij onder andere het wetsontwerp op het voortgezet on derwijs waarin aan het V.G.L.O. een zelfstandige plaats wordt toegekend en de steeds groeiende behoefte bij het U.L.O. aan „een uitlaatklep naar beneden" voor die groep van leerlin gen die niet thuishoort op een ulo school en daar een remmende invloed op het onderwijs uitoefent. DROOG ZONNIG EN ZACHT Droog, zacht en overwegend zonnig weer met weinig wind. 3 maart Zon op Maan op 7.24 onder 18.22 3.19 pnder 12.15 202e jaargang - no. 51 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week f 7.00 p kw.. fr p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 2 maart 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (inax. 8 regels) 23 cent p. 'regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus, Vlisslngen Walstr. 58-60, tel 2355 4 lijnen (b g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51. tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Öostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee. red. tel. 2425 adni. tel. 2004, Enige verbetering in sfeer bij Engels bezoek aan Sowjet-Unie? De ministers Zijlstra en Van Aartsen zijn zaterdag op de tweede dag van hun bezoek aan Zeeland geconfronteerd met verschillende douanezaken. Van Hoedekenslcerke uit ver trokken de beide bewindslieden, die o.a. werden vergezeld door de commissaris der koningin jhr. mr. A. F. C. de Casembroot met het douanevaartuig „Albatros" naar Hansweert. In deze plaats stelde minister Zijlstra als minister van financiën adinterim in verband met Belgische klachten over de lan ge duur van in- en uitlclaringen een onderzoek in. Op de foto: de beide ministers en hun gezelschap aan boord van de „Al batros". (Foto P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1