THOLEN slaat de hand aan de ploeg „Eilandbewoners" op zoek naar ontwikkelingsmogelijkheden Tholen levert ook... amusement Kreekrakplan biedt mogelijkheden T.S. geeft een „ondergrond" mee PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Tholen kwam de laatste weken nadrukkelijk over de brug, die de toegang tot het eiland vormt! Met onder meer een expositie, waarop men naar buiten toonde wat er op het gebied van de industrie reeds bestaat en wat de mogelijk heden tot uitbreiding zijn. THOLEN IS DE LAATSTE weken flink over de brug gekomen; het heeft zich bewust losgemaakt uit zijn isolement en het is op twee manieren naar buiten op getreden. Met een tentoonstelling „Dit maakt Tho len" en met 'n rapport, semengesteld door de ver leden jaar op het eiland in het leven geroepen Com missie Werkgelegenheid. De tentoonstelling is een succes geworden onder de vele bezoekers bevonden zich bijvoorbeeld vertegenwoordigers van Kamers van Koophandel voor het buitenland. Op het rapport is hier en daar, onder meer „hier", in de P.Z.C., enige kritiek geleverd. „Maar dat vinden wij prettig", aldus de heer W. J. van Doorn, burgemeester van Poortvliet en voorzitter van de Commissie Werkgelegenheid. „Het is voor ons een stimulans tot het ontplooien van weer nieuwe ac tiviteiten. Zo denken wij er nu over om het rapport als uitgangspunt een bijeenkomst te beleggen met de „critici" belanghebbenden en bepaalde instellingen. Zo'n rondetafelgesprek kan bijzonder nuttig zijn". Dat laatste is op Tholen reeds gebleken uit de resul taten, die men er sinds de oprichting van de Commis sie Werkgelegenheid heeft bereikt en die ten dele ook voortvloeiden uit dergelijke gesprekken. Zo verklaar den de burgemeesters op Tholen (alle leden van de commissie) zich vorig jaar bereid in hun gemeenten op te treden als voorzitter van zogenaamde „hea rings", wasfrop de bevolking gelegenheid kreeg van gedachten te wisselen over hét probleem A an Tholen: de werkgelegenheid. Mede uit die gesprekken werd het rapport geboren. Het probleem men weet Het is niet nieuw. Maar wél nieuw is het feit, dat er uit de streek zelf een initiatief voortkwam om het probleem zo mogelijk met eigen middelen aan te pakken en tot een oplos sing te brengen. Het begon met een „forumavond" Het idee voor liet instellen van de „Commissie Werkgelegenheid" werd geboren nadat er in een plaatselijk nieuwsblad een artikelenserie was ver schenen, waarin verschillende prominente „eiland-bewoners" hun visie op het probleem Tholen gaven. Het was burgemeester Van Doorn, die voor stelde om met de schrijvers bijeen te komen en met de belanghebbenden op een „forumavond" over het probleem te praten. Dat gebeurde in janu ari 1958 en nadien volgden nog besprekingen in kleine kring, waarna men in de loop van 1958 tenslotte met technische adviezen van het. departement van economische zaken kwam tot de oprichting van de „Commissie Werk gelegenheid." De gemeentebesturen stonden er sympathiek tegenover. In alle raden werd - zonder ook maar één stem te gen - een voorstel aangenomen om de commissie te subsidiëren met een be- drag van 0,10 per inwoner. Dat was een basis om te starten. Een der eerste zaken die men aanvatte was het doen samenstellen van het rapport en daarna volgde de organisatie van de expositie ,,Dit maakt Tholen", waar mee men dus vooral naar buiten wil. de tonen wat er op het eiland aan industrie reeds bestaat en wat de mo gelijkheden voor uitbreiding zijn. „Wij hebben onder meer willen aantonen, dat Tholen niet zoals nog veelvul dig wordt gedacht uitsluitend agra risch is", aldus verklaarde de heer Van Doorn. Aanpassende tak' Op een vraag of er in de commissie ook vertegenwoordigers uit de land bouw zitting hebben, antwoordde de heer Van Doorn ontkennend. Wel kon hij verzekeren, dat men met de landbouw goede contacten onderhoudt en dat men in landbouwkrlngen niet afwijzend staat ten opzichte van de activiteiten, die de commissie ont plooit ter bevordering van de indus- BURGEMEESTER VAN DOORN ....samenwerking.... trlalisatie. „Tenslotte gaat het om het scheppen van een aanpassende tak van nijverheid, n&ast de landbouw. Wij zijn er vanzelfrprekend ook sterk voor, dat er ook op het gebied van de land. en tuinbouw aan mogelijkheden uit wordt gehaald wat er in zit", al dus de voorzitter van de „Commissie Werkgelegenheid". En hij wees nog eens op de grootste zorg van de commissie: het plaatsen van mensen, die overcompleet zijn en ook het scheppen van emplooi voor do leerlingen van do technische school In St. Maartensdijk. De heer Van Doorn verzekerde nog eens met na druk het toe te juichen, wanneer er pogingen worden gedaan om de land en tuinbouw op het eiland te intensive ren. „Maar daarmee is het probleem Tholen niet opgelost", zo stelde hij vast. Samenwerking En dat laatste is immers het doel van de commissie, een doel. dat men voor al ook wil bereiken door een intensie ve samenwerking. ,Er wordt wel eens beweerd, dat wij hier onder elkaar vechten. Natuurlijk ls er wel eens een verschil van mening zijn er wel eens moelltjheden. maar waar is dat niet het geval? Maar met de instel ling van de commissie hebben we in ieder geval een samenwerking tussen de verschillende gemeenten tot stand gebracht en het paatselijk chauvinis me zoveel mogelijk ingeperkt". Op de vraag of er destijds geen moeilijkheden waren gerezen bij 't aanwijzen van St. Maartensdijk als ontwikkelingskern, antwoord de burgemeester Van Doorn, dat er toen wel stemmen waren opge gaan, die betoogden dat heel liet eiland als kern aangewezen had moeten worden. „En dat zou na tuurlijk ook ideaal geweest zijn. Maar als dat niet kan. dan legt de commissie zich ook eensgezind bij de beslissing neer". Recreatie Tenslotte komen dan nog de recrea tie-mogelijkheden op het eiland ter sprake. „In die richting is er de laat ste jaren een gelukkige tendens. De gemeentebesturen doen in vele geval len wat zij kunnen, maar dat neemt niet weg dat bijvoorbeeld de sport accommodatie toch nog uitgebreid zou moeten worden." Vanzelfsprekend houdt men echter rekening met het feit. dat deze streek wel erg gesteld is op een bepaalde zondagsrust. Naast de recreatie-mogelijkheden In de sportsector, is er ook nog de cul turele vorming. In dit verband ge waagt de heer Van Doom met grote voldoening van de zogenaamde ont wikkelingsavonden, zoals die door de Stichting Eiland Gemeenschap gehou den worden én waar een verheugende belangstelling voor bestaat. Vooral van de zijde van de jeugd. Zo blijkt dus, dat er op het ogenblik op Tholen op velerlei gebied een ge zonde activiteit wordt ontplooid en dat het „probleem Tholen", voorzover het aan de streekbewoners zelf ligt, be paald niet ten eeuwige dage een pro bleem zal blijven. Men is nu over de brug gekomen met eigen initiatieven en het ziet er naar uit, dat het hier niet bij zal blijven. AMBACHTSSCHOOLDIRECTEUR J. Vrcdeveld (86) is 'n nieuwkomer in St. Maartensdijk. Sedert vier maanden mag hy zich bewoner van het eiland Tholen noemen. „Het is lang genoeg om een globaal inzicht te krijgen in de problematiek van dit eiland, maar tekort om met een gefundeerd oordeel hierover te ko men", zegt ons de nog jonge direc teur van de gloednieuwe lagere technische school in St. Maartens dijk. De staalgrijze ogen achter de dikke brilleglazen kijken ernstig, als de heer Vredeveld opmerkt, dat de moeilijk heid ook schuilt in het feit, dat de werklozen op Tholen niet zijn ge schoold. Zoiets beïnvloedt industrie vestiging ongunstig. Wat dat betreft kan de technische school vruchten af werpen, want een industrie zal eerder naar een plaats komen, waar ge schoolde arbeidskrachten zijn, zij het dan, dat de school alleen een behoorlij ke (technische) ondergrond kan mee geven. Een gunstige factor is volgens de schooldirecteur de mentaliteit van de toekomstige vaklieden. „De leerlingen hebben een positiele venshouding. ze zijn ijverig en hun gedrag is goed" verklaart hij met enig gezag. Wat dat betreft heeft de neer Vredeveld het heel wat minder meegemaakt. De platte- landsjengd op Tholen is hem hon derd procent meegevallen. „Deze- factor kan eventuele Industrieves tiging slechts gunstig beïnvloe den", betoogt hij. En ook in dit werpt. Dan wordt de studie voor geval als de school resultaten af- STEM UIT DE LANDBOUW „THOLEN moet zich richten op het Kreekrakplan! Als er er gens mogelijkheden liggen voor de (werkloze) Thoolse arbei ders dan is het in dit toekomstig Brabants-Zeeuws industriaiisa- tiegebied. Dit zou zelfs een voordeel zijn, want het eiland kan zich dan ontplooien als verzorgingscentrum, o.m. door intensive ring van de klein-fruitcultuur en de tuinbouw...,." Deze welover wogen uitspraak horen wij uit de mond van de Thoolse kring- voorzitter van de Z.L.M., de 41-jarige landbouwer A. J. Groene wege uit St.-Maartensdijk. „Natuurlijk moeten we alle moge lijkheden aangrijpen om de werkloosheid te bestrijden, maar we mogen ons toch niet blind staren op industrievestiging". In het kort weergegeven is dit de mening van een vooraanstaand Thools agrariër over hetgeen men algemeen aanduidt als„Het probleem Tholen". „Al vijftien jaar lang i, industrieën aan te trekkei getracht :en. Het resul taat? Nihil!" Er klinkt een zekere moedeloosheid in zijn stem, als de velen aantrekkelijk en komen er minder ongeschoolde arbeidskrach ten in de streek. „Zeer zeker kan onze school een po sitieve bijdrage verlenen om het „Pro bleem Tholen" mede te helpen oplos sen. De heer Vredeveld is pertinent in zijn verklaring, als hij dit zegt. Over zijn school vertelt hij verder, dat de drie klassen samen 123 leer lingen tellen, van wie er dit jaar cir ca 30 „afstuderen". Zes van hen studeren verder hetzij op H.T.S. of Machinistenschoo'l enke len gaan bij hun vader in het bedrijf werken, maar voor meer dan de helft is er geen emplooi op het eiland. „Als het in Bergen op Zoom regent, dan druppelt het in Tholen..." „Als het in Bergen op Zoom regent, dan druppelt het in TholenWaar mee ik zeggen wil, dat er voor ons Tholenaren wel perspectieven zitten in het Kreekrakplan. Méér dan in het Deltaplan, dat ons eiland nauwelijks beroert." Dit vertelt ons de directeur van de Nutsspaarbank Tholen, de heer J. van Elsaeker, een fors gebouwde dertiger, die geboren en getogen is op het eiland Tholen. Bankdirecteur Van Elsèlcker (36) spreekt graag over de goede kwali teiten van het eiland. „Ondanks de werkloosheid is het hier een welva rende streek", zegt hij. „Je moest eens weten wat er bij de banken omgaat! Dat loopt jaarlijks in de mil joenenEn onder een zweem van afgunst voegt hij eraan toe: „Vooral de boerenleenbanken zijn machtige financiële bolwerken." „Maar niettemin worstelt Tholen met een probleem: het tekort aan werk gelegenheid." In uitbreiding van de klein-fruitcultuur ziet de heer Van Els&cker reële mogelijkheden. „Wan neer er dan veel zacht fruit wordt ge teeld, kan men iam- en conservenfa- brieken aantrekken, zodat het mesje dus aan twee kanten snijdt." Het probleem als zodanig is daarmee vol gens de Thoolse bankdirecteur wel niet opgelost, maar men komt toch een stap in de goede richting. „Hoewel ik geenszins het belang van de onlangs In Tholen gehou den expositie: „Dit maakt Tho len" onderschat, zou ik het niet direct in de industrievestiging wil len zoeken. De bevolking is daar niet zo voor geporteerd", vervolgt de heer Van Els&cker, terwijl hij de rook van zijn sigaret diep in haleert. De jeugd Toch betreurt de heer Van Elsaeker het, dat de Thoolse bevolking in so ciaal en cultureel opzicht zo weinig idealisme heeft. Men gelooft het over het algemeen wel. Men zal zich niet eens extra inspannen om boven het gemiddelde niveau uit te komen. Maar en dat prijst onze zegsman weer In zijn eïlandgenoten als het er bij de jeugd om gaat haar kennis uit te breiden, dan is zij daar als „de kippen" bij. Hij illustreert dat met een voorbeeld. „Om de veertien da gen wordt een cursus algemene ont wikkeling gehouden in Seherpenisse. Niet minder dan rnim honderd jonge lui uit alle lagen van de bevolking komen luisteren. Straks zullen deze cursisten het kader moeten vormen." Wie de jeugd heeft, heeft de toe komst. Daarom ziet de heer Van Elsaeker het probleem-Tholen zeker niet somber in! heer Groenewege ons dit vertelt. „Toch zal er iets gedaan moeten wor den. Maar wat?" De Z.L.M.-voorzit- ter ziet naast de ongekende mogelijk heden die het Kreekrakplan zal bie den, verbetering van de situatie door intensivering van de tuinbouw. „De Tholenaren zijn een agrarisch volk van inslag: zij willen liever in de landbouw blijven", merkt ie heer Groenewege niet zonder trots op. Ten slotte kan men dan nog eens gauw denken aan industrievestiging en uit breiding van de bestaande bedrijven. Overigens is de heer Groenewege wel van mening, dat een stimulerende in vloed uitgaat van de tentoonstelling: „Dit Maakt Tholen", die onlangs is gehouden en die uitbreiding van de bestaande bedrijven beoogt door ver hoogde export. Waarom onze zegsman vertrou wen heeft in het Kreekrakplan? Voor de Thoolse arbeiders bete kent het een pendel van circa Vz a uur. Het eiland kan bewoond blijven, doordat de arbeiders dus dagelijks heen en weer reizen. Het betekent, dat het verenigings- en kerkelijk leven niet verbroken wordt en er hechte banden blijven bestaan met dorp en eiland. De Z.L.M.-voorzitter noemt het in dit verband zelfs een %*oordeel op een bepaalde afstand van het werk wonen. Als verzorgend centrum kan het eiland héél wat voor zijn mensen doen. Nog verder Met als uitgangspunt het industrie bekken in het Kreekrakplan, kunnen de „achterblijvers" zich meer toeleg gen op intensivering van de tuinbouw en klelnfruitteelt. Bepaald jammer is, dat het „erkenningsstelsel" in de tuin bouw te stroef werkt. Velen kan dit figuurlijk gesproken „hun nek bre ken." Volgens de heer Groenewege is het afzetgebied groot genoeg: Kreekrak, Brabant, Rotterdam enz. Een directe oplossing? „Neen, die zie ik zo niet. Dat is wat te veel ge vraagd", repliceert de heer Groene wege glimlachend. „Maar toch, een paar Industrietjes, al was het slechts voor een paar honderd werknemers.... Ze zouden JTholen al een heel eind op gang helpen", voegt hij er peinzend aan toe. „Als, Ja...„ als!?!" Dan schudt de Z.L.M.-voorzitter energiek het hoofd, alsof hij alle problemen van zich af wil laten glijden. Maar zijn laatste opmerking getuigt ervan, dat „Het probleem Tholen" ook hem voortdurend bezighoudt: „De mecha nisatie gaat nóg verder. Er zullen nóg meer landarbeiders worde n af gestoten Van Johnny Jordaan tot calypso.. Ze hebben allemaal zo hun tijd. Kijk, eerst hebben we Johnny Jordaan gehad toen kwam Tante Leen, daar na Bill Hailey en nou is het calypso. En je leert je klan ten kennen natuurlijk. In Hansweert moet je niet met Helmut Zacharias komen aandragen, maar een accor deon-duo gaat er altijd in. Overal trouwens. Ook in Zeeuwsch-Vlaanderen". Het is de heer W. M. van Dijke uit Tholen, die deze „vakgehei men" vertelt. Samen met de 29- jarige C. G. de Jonge drijft hij het „Zuid Nederlands Automaten- bedrijf", dat ook present was op de tentoonstelling „Dit maakt Tholen" en dat sterk de aandacht trok. Want speelautomaten en yuke-boxen verwacht men nu niet direct in het. vissersstadje en toch bestaat dat bedrijf er al sinds 1934. „Mijn vader, die in het cafébedrijf zat, begon met zo maar es een kastje te kopen", licht de heer De Jonge toe „een trektafel en zo zijn wij van het een op het ander gekomen. Voor de oorlog had je die speeltafels ook al, maar dan kleiner". In het kleine winkelpand in de Kerkstraat („We moeten nodig uitbreiden staan de speelauto maten, zoals die in café's gebruikt worden, keurig in het gelid naast elkaar. Ze glanzen niet direct van nieuwigheid, bepaald niet: de meeste zijn zelfs beschadigd. Dat klopt", vertellen de heren Van Dijke en De Jonge. Ze kopen namelijk vooral ge bruikte instrumenten, in België veelal en ook in Amerika. Die worden dan in Tholen gereviseerd en voor wat betreft de munteen heid omgebouwd. „Kijk in de ze pasten zowel halve franken als kwartjes en dat ls natuurlijk ge vaarlijk. We hadden pas zo'n kast geplaatst in Zeeuwsch-Vlaanderen en het was of ik het voelde. Ik zeg: dóór moet ik es gaan kijken en ja hoor. Voor driekwart vol met halve franken lnplaats van met kwartjes. Dat zal nou niet meer gebeuren, kijk maar..." Er gaat zo'n speeltafel aan de achterkant open en wat daar te voorschijn komt aan een war winkel van draden en draadjes, contacten, transformatoren en weer draden en draadjes en nog eens draadjes, is voldoende lijkt ons om de hartstochte- lijkste knutselaar kippevel van schrik te bezorgen. Hoe of ze daar bij een storing ooit uit wijs wor den? Van Dijke glimlacht. „Je moet het systeem even door hebben", merkt hij alleen maar op en legt dan uit hoe ze dat verholpen heb ben. Dat met die franken en die kwartjes. Naast speelautomaten, plus „pin da-trekpotten", levert de „Z.N. A.B." ook yuke-boxen. Evenals de speeltafels voor het merendeel in huur aan de caféhouders, en dan voornamelijk op Schouwen-Duive- land, in West-Brabant en in Zeeuwsch-Vlaanderen. Ze worden geplaatst, compleet met service en zo komt het ooit, dat de heren De Jong en Van Dijke er bijzon der vaak op uit zijn. Ook op za terdag en zondag. Want als er een telefoontje komt van bij voorbeeld een caféhouder uit Hulst, dat hij zonder muziek zit, dan ia het voor de firma zaak om te zorgen, dat ook daar in Hulst Tante Leen haar lied weer door de gelagkamer kan doen schal len... 1 )ie service is bijzonder be- langrijk. Wij moeten als het ware dag en nacht klaar staan en dat stellen de klanten natuurlijk ook erg op prijs. Ja, de platen leveren we er ook bij en we zijn wel wat je noemt goeie klanten van de platen-industrie. Twintig tot dertig exemplaren van één nummer is geen uitzon dering..." Sinds de bevrijding is de vraag naar yuke-boxen en speelautoma ten gestaag toegenomen en voor de Thoolse firma is er voorlopig nog genoeg werk. Ook al omdat er steeds weer nieuwe snufjes op dit gebied uitkomen en omdat de caféhouders meestal zoveel moge lijk „bij" willen blijven. Van con currentie ondervindt de Z.N-A.B. dan ook weinig last: in Bergen op Zoom zit een collega en in Middelburg zijn er twee, maar er is nog volop werk aan de winkel, zo verzekerde men ons. „We heb ben meer klanten dan materiaal", aldus de heren De Jonge en Van Dijke, die hun bedrijf wel zouden willen uitbreiden. „Maar dat vergt flinke investeringen...", zo verzuchten zij en dan is het voor de heer Van Dijke hoog tijd om te vertrekken. Naar Zeeuwsch- Vlaanderen, waar ergens een yuke-box op reparatie wacht... Een warwinkel om de harts- tochtelijkste knutselaar kip pevel te bezorgen, maar de he ren De Jonge (links) en Van Dijke weten er wel raad mee.—

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7