Negerleiders protesteren tegen arrestaties in Zuid-Rhodesia Moet de Kerk een oordeel geven over de politiek? Barre oefening in Zweden HEFTIGE ONGEREGELDHEDEN OP WERVEN VAN MALTA ZATERDAG 28 FEBRUARI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AFRIKA IN BEWEGING Stammenorganisatie in West-Afrika wenst stichting Bakongostaat Vrijdag was het „volkomen rustig" in Zuid-Rhodesia waar don derdag de noodtoestand was afgekondigd met het oog op de onrust in het naburige Njassaland. Er zijn 435 personen in hech tenis genomen. Het bureau van de premier deelde mede dat het aanhouden van leiders van het Nationale Congres welke organi satie met nog drie andere verboden werd, volgens plan en zon der incidenten verlopen is. De voorzitter van het Nationaal Congres van Zuid-Rhodesia, Joshoea Nkomo, zei in Cairo dat hij het verbod van zijn partij onrechtmatig- acht en dat hij van plan is naar Londen te vliegen om te trachten rechtskundige bijstand te krijgen. Het Nationaal Congres van Zuid-Afrika noemde de maatregelen in Zuid- Rhodesiaoeen „onwettige en tirannieke daad van onderdrukking". De toe stand is het directe gevolg van het opleggen van de federale status tegen de wil van de overweldigende meerderheid der Afrikaanse volken. De Britse regering is verantwoordelijk en heeft derhalve de plicht om onmid- dclijk tussenbeide te komen of de verantwoordelijkheid voor de gevolgen te aanvaarden. In Belgisch Kongo is 'n nieuwe orga nisatie opgericht van Bakongostam- rucn. Deze organisatie heeft vrijdag een manifest uitgegeven, waarin aangedrongen wordt op het stichten van een onafhankelijke Bakongo staat, die delen van Belgisch en Frans Kongo en de Potugese enclave Cabinda aan de kust van de Atlan tische Oceaan zou moeten omvatten. Dit zou neerkomen op het herstel van het 18e eeuwse koninkrijk Kon go. RHODESIA Geen ruimte? (Slot van pag. 1) zeker evenwicht. Ons werelddeel is zeker niet overbevolkt en het zal in de komende 30 a 40 jaar ook niet overbevolkt geraken. Wat Nederland betreft is het veel zeggend, dat ondanks de grote be volkingsdichtheid de emigratie zich op een zeer laag peil beweegt, omdat men het redelijk goed heeft in dit land. En wat nog' meer zegt: Neder land kon zonder bezwaar enige hon derdduizenden repatrianten uit Indo nesië opnemen. Dat legde geen bij zondere druk op het economische leven. Indien er op dit ogenblik in Neder land overbevolking zou dreigen, dan is dat uitsluitend in een be paald deel van Nederland en wel in de randstad Holland. Daar zullen zich in de nabije toekomst de sombere verschijnselen voordoen van gebrek aan verkeersruimte, recreatieruimte enz. Maar dat geldt niet voor de randprovinciesIntegendeel, in die randpro vinei es is voldoende ruimte om te wonen en te wei-ken. Hoe logisch zou het zijn wanneer men van die ruimte profiteerde en de randstad ontlastte van haar over bevolking. Dat doet men echter niet. Omdat de industrie en vele andere vormen van bedrijvigheid in hoofd zaak in de randstad zijn geconcen treerd, zuigt die randstad zelfs nog mensen weg uit de provincies waar te weinig werkgelegenheid is. En men verzwaart nodeloos de bevol kingsdruk in de randstad. Men mene niet, dat mensen uit de grensprovincies en met name uit Zeeland zo verzot zijn op verhui zen naar de randstad. Het merendeel van de wegtrekkenden is dat vol strekt niet. Zij worden slechts gedre ven door harde noodzaak of door de wens tot het maken van een carrière, die in het eigen woongebied niet mo gelijk zou zijn. Indien het eigen woongebied voldoen de bestaansbronnen zou hebben, dan zou er van wegtrekken m%pr weinig sprake zijn. Wil men de overbevol king van de randstad tegengaan en tot een meer gezonde spreiding van de bevolking over geheel Nederland komen, dan is de weg daartoe: het geven van nieuwe bestaansbronnen aan de provincies. Geschiedt dat, dan behoeft men hele maal niet beducht te zijn voor een bevolkingsaantal van 14,3 miljoen in 1980. Het is veel, maar er is ruimte voor! „In dit land zal de blanke veili ger zijn dan 'in zijn vaderland", aldus het manifest dat erop wijst dat het in de nieuwe staat ge- investeerde kapitaal „buitenge woon produktief" zal worden aan gewend en dat deelneming van de blanke aan het bestuur „iets van zelfsprekends is". De jongste ontwikkelingen in Brazza ville hebben aangetoond dat het nut teloos is volkeren, die in het verle den altijd met elkaar overhoop heb ben gelegen, te dwingen samen te le ven, aldus het manifest, waarin dan tot slot gezegd wordt, dat rivaliteit tussen de verschillende stammen al leen maar voorkomen kan worden als de grote etnische eenheden tot afzonderlijke staten worden omge smeed. Ongeregeldhed en in Njassaland In Njassaland verspreidde de politie in Blantyre een menigte die haar met stenen bekogelde toen men ver nam dat twee inheenise vrouwen wa ren gearresteerd die hadden deelge nomen aan een optocht in Zomba waarvoor geen toestemming was ver leend. In Chigaru, 48 km ten noorden van Blantyre bestormde een tweehon derdtal inheemsen het huis van be waring waar inheemsen werden vast gehouden. De politie gebruikte traan gas om hen to verspreiden. Toen men weigerde weg te gaan werden enkele schoten gelost waardoor een inwoner werd gedood. Een aantal wegen in Njassaland was vrijdag versperd. Over grens van Tanganjika Een woordvoerde van de regering van Tanganjika heeft meegedeeld dat er vrijdag politieversterkingen naar het gebied aan de grens met Njassa land zijn gezonden omdat zich in laatstgenoemd gebied ongeregeldhe den hebben voorgedaan. Ook is een compagnie negersoldaten naar de grens gezonden. Directoraat Materieel- Landmacht bekritiseerd (Slot van pag. 1) Alle conclusies der commissie zijn in eenstemmigheid tot stand geko men. ANTWOORD. Minister Staf heeft op het verslag heet van de naald geantwoord. Hij spreekt zijn waardering uit voor de zorgvuldigheid, waarme de de commissie haar onderzoek heeft verricht. Hij ontkent de ge maakte fouten niet en zegt, dat gehaastheid in de gehele na-oor- logse wederopbouw van het leger een overheersende rol heeft ge speeld en in vele gevallen geleid heeft tot forcering. De oorzaak van deze gehaastheid was zegt hij de ernst der interna tionale spanningen. Naar zijn mening eist de rechtvaardigheid, dat bij de beoordeling van feiten en verzuimen rekening wordt ge houden met alle omstandigheden, waaronder ze zijn begaan. Het wil de minister voorkomen, dat de minister of de staatssecreta ris beter in staat zullen zijn de ver antwoordelijkheid voor het militaire aankoopbeleid te dragen, wanneer zij kunnen beschikken over een orgaan, samengesteld uit een kleine groep deskundigen, dat als taak heeft het voorbereiden ten behoeve van de mi nister. of staatssecretaris van de hoofdlijnen voor het aankoopbeleid en het houden van toezicht op d. uit voering van de materieeltaak door de daartoe aangewezen instanties.' Vanzelfsprekend zou dit orgaan zijn taak voor het materieelbeleid van alle drie krijgsmachtdelen kun nen verrichten. Uit de studie van het ingeschakeld efficiency-bureau is reeds gebleken, dat het onjuist zou zijn het directoraat Materieel Laud- macht als enig verantwoordelijk or gaan aan te wijzen in alle gevallen waarin van fouten of onvolkomenhe den sprake is. BEHANDELEN. Over de wijze en het tijdstip, waarop de Tweede Kamer dit eerste deel van het verslag zal behandelen, valt thans nog niets te zeggen. De kleine Maria Eriksson van Lovön, een van de eilandjes bij Stockholm, beleefde de verrassing van haar le ven toen zij op een tochtje met haar slee over het ijs in de buurt een vreemd uitziend vaartuig vond met daarin vier warm ingepakte mensen. Het vaartuig was een vuurrode op blaasbare -reddingsboot en de beman- ning bestond uil personeelsleden van de Scandinavian Airlines System, die zich hier op deze wijze oefenen voor reddingswerk in de Poolstreken. De K.L.M. houdt eveneens dergelijke oefeningen in de Poolstreken om de bemanningen voor te bereiden op on verhoopte moeilijkheden tijdens de vluchten over de gooi. (fit- >iJ-. i PROTESTEN VAN VAKVERENIGINGEN Prestigekwestie bij overgang personeel naar burgersector Op de scheepswerven van Malta bra ken gisteren ongeregeldheden uit na dat enkele duizenden arbeiders bij hun weekloon een briefje hadden ge- liregen met de mededeling dat zij niet meer voor de Britse marine zou den werken maar naar de Britse fir ma C. H. Bailcy op Malta zouden overgaan; De vakverenigingen pro testeerden tegen de overname omdat het besluit daartoe door de Britse regering en niet door de gekozen regering van Malta werd genomen. De arbeiders bekogelden de kantoren van de firma C. H. Bailey met ste nen en staken enkele auto's en een houtopslagplaats in brand. Ook zou den stenen gegooid zijn naar admi raal Barber, die belast is met het toezicht op de werf. Hij en drie an- „Beledigers" van Ramcke werden vrijgesproken De Hamburgse rechtbank heeft vrij dag de schrijver Erich Kuby en de spelleider van hoorspelen Rtidiger Proske vrijgesproken van belediging van de vroegere Duitse parachutisten- generaal Ramcke. In een in 1954 uitgezonden hoorspel zegt één van de figuren dat generaal Ramcke de Franse havenstad Brest in liet laatst van de Wereldoorlog zo lang heeft verdedigd om hoge onder scheidingen te krijgen. Bij de verdediging van Brest zijn 10.000 Duitse soldaten gesneuveld. deren zouden gewond zijn. In kringen van de werven noemde men de schade aan de installaties aanzienlijk. De politie rukte uit en gebruikte traangas om de arbeiders te ver spreiden. Na drie uur was de rust hersteld. Onlangs maakte de firma Bailey be kend dat zij na de overneming een bedrag van omstreeks 65 miljoen gulden zou besteden voor uitbreiding van de werven en dat de arbeiders die bij de Britse marine in dienst zijn, bij haar konden worden aange steld. Commando-overdracht vliegbasis Ypenburg Kolonel G. van der Wolf heeft giste ren het commando over de vliegba sis Ypenburg van de koninklijke luchtmacht overgedragen aan kolonel B. H. Slager (geboortig uit Vlissin- gen). Kolonel Van der Wolf zal bin nenkort het commando over de vlieg basis Soesterberg op zich nemen. Kolonel Slager merkte op dat alles en iedereen op de basis nu zo onge veer op zijn plaats is gekomen. Hier en daar moge het nog een beetje pie pen en kraken, maar dat is een kwes tie van tijd. Kolonel Slager zeide voorts dat zijn voorganger op alles en iedereen zijn stempel heeft gedrukt. De door kolonel Van der Wolf geleg de grondslagen zullen voor spreker dienen om op voort te bouwen. In principe zal de nieuwe commandant deze grondslagen blijven volgen. Gaat U domweg op de voor U uitgestip- §elde weg voort, zo zeide hij tegen e opgestelde troepen. Hoge Autoriteit wil de kolenproduktie op huidig peil handhaven De voorzitter van de Hoge Autoriteit der Europese Gemeenschap voor Ko len en Staal, P. Finet, heeft aan een Franse radio- en televisieverslagge ver een uit drie punten bestaand pro gramma van de Hoge Autoriteit me degedeeld, dat "ten doel heeft de ko- lencrisis in Europa te overwinnen. Tijdens de donderdag door leden van de Hoge Autoriteit met leden van de Franse en de Westduitse regering gevoerde besprekingen heeft de Ho ge Autoriteit de volgende maatrege len voorgesteld: Het uitwerken van een actieplan, waarbij de kolenproduktie der ge meenschap op het huidige peil wordt gehandhaafd. Beperking van de kolenlnvoer uit landen, die niet tot de- gemeenschap behoren. Financiële hulp van de gemeen schap teneinde de inkomsten der mijnwerkers op hetzelfde peil te hou den als tijdens perioden van volledi ge werkgelegenheid in de mijnbouw. Het doel van deze maatregelen is niet de werkloosheid gelijk over de landen der gemeenschap te ver delen, maar de dreiging der werk-? loosheid voor de mijnwerkers in de E.G.K.S. weg te nemen en te vens financiële hulp te verlenen aan de mijnwerkers, die slachtof fer zijn geworden van de recessie in de kolenindustrie of dit in de toekomst zullen worden, aldus Fi net. Dodelijk ongeluk in papierfabriek te Gennep Gistel-middag Is de 35-jarige papier maker T. Dinisse uit Gennep tussen de walsen geraakt in een papierfa briek aldaar waar hij werkzaam was. Hij overleed vrijwel onmiddel lijk. Hij was gehuwd en had zes kinderen. STEMMEN UIT DE KERK Vraagstuk met vele facetten Het was in de dagen vóór de eerste verkiezingen van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal na de laatste wereldoorlog. Toen was er in ons land het een en ander verschoven door de druk van de oorlog en bezet ting waaronder wij hadden geleefd, hoewel die verschuiving In werkelijk heid bij de verkiezingen niet zo groot bleek te zijn als velen hoopten en verwachtten. We zagen toen nog het beeld van een nieuw Nederland dat van stapel zou lopen. Het was dan in die dagen dat er voor het raam van een van de ouderlingen van de hervormde gemeente te Leiden een groot verkiezingsbiljet hing: Stemt Koejenians! Deze was de lijsttrekker van de communisten. Toen was Leiden in last zowel liguurlijk als letterlijk, tenminste dat gedeelte dat behoorde tot de hervormde gemeente. Het is onnodig te vermelden dat dit aanplakbiljet op de eerstvolgende kerke- raadsvergadering ter sprake kwam, waar mede-ambtsdragers hun over- kropte gemoed luchtten. Eveneens Is het ook niet nodig te zeggen dat men niet uit vragen kwam, die dit biljet opriep, temeer niet omdat de ouderling meende vanuit zijn christen-zijn 't lidmaatschap van de commu nistische partij te kunnen verdedigen. De kerkeraad heeft toen het wijze besluit genomen oin een avond en de gehele daaropvolgende dag zich terug te trekken in een nabijgelegen conferentieoord, om daar rustig en welvoorbereid met elkaar te kunnen spreken over kerk en politiek. Van de communisten mogen wc aan nemen dat ze tegenwoordig buiten de kerkelijke gezichtskring liggen, door de ontwikkeling der dingen in de partij Trouwens, ook toen zal on ze Leidse ouderling in de Ned. Herv. Kerk wel een zeldzame vogel zijn ge weest. En als we het over protes tanten hebben, kunnen we ook do Katholieke Volkspartij wel buiten beschouwing laten, al kunnen niet- rooms-katholieken daarvan lid zijn en ook al is het in Limburg wel eens voorgekomen dat een kerkelijk mee levende protestant zich met deze partij nog al druk bemoeide in de tijd van vorige verkiezingen. Maar verder kan men in de protestantse kerken van ons land leden vinden van de diverse en uiteenlopende .poli tieke partijen, die wij in onze lage landen hebben. Dat de Nederlands Hervormde Kerk geen politieke eenheid is, Is bekend, Dat is altijd al zo geweest. Het is ook begrijpelijk. „Geen kerk is zo verbonden geweest met ons volk als da Hervormds Xark. Vi*r tauwac lang. Zij heeft geleerd wat het hart van het evangelie is en dat in alle gebrekkigheid overgedragen van ge slacht op geslacht. Zij stond daarmee temidden van golven van nieuwe ideeën, die slib achterlieten, ook als zij wegebden". Zo schrijft de redactie van „Hervormd Nederland" in een artikel: „Onze politieke bijdrage". Politiek is daar een veelstemmig koor. Maar door welke protestantse kerk lopen er niet één óf meerdere scheuren van politieke verdeeldheid? Misschien vormen de Gereformeerde Gemeenten de uitzondering die de re gel bevestigt. We krijgen tenminste zo de indruk dat men daar allemaal op de S.G.P. stemt. Maar wie zal zeggen of dit gebeurt? Voor de oorlog waren we ook zo ge woon te denken: iemand die tot de Gereformeerde Kerken behoort, stemt politiek AJL Na de oorlog H ook dat niet meer zo vanzelfspre kend. In het nummer van 13 februari van het „Gereformeerd Weekblad" vonden we een artikel van prof. dr. H. Ridderbos: „De kerk en de ver kiezingen". De wijze waarop de kerk de gebeurtenissen in het volksleven met haar prediking en pastorale zorg begeleidt, zoals het tegenwoordig heet is van de grootste betekenis. Dit geldt ook voor de thans nade rende verkiezingen." In de kerkelijke pers wordt er niet veel over geschre ven, constateert hij. Over het alge meen kan men niet zeggen „dat de ambitie van kerkelijke zijde om van uit hóór gezichtspunt mede een aan deel te leveren in de politieke oor deelvorming", groot is. „Bovendien: als dominees zich in deze politieke wagen mengen, komt er zelden iets goeds uit". Zo citeert prof. Ridderbos (Zie tlot pair. 10 kol. 1) I Het Wereldgebeuren Afrika Nauwelijks Is de kwestie-Cyprus tot een oplossing gekomen voor namelijk door toedoen van Turkije en Griekenland of de Britse mi nister van koloniën Alan Tindal Len noxBoyd ziet zich voor nieuwe op gaven gesteld. De onrust die door Afrika vaart heeft de gebieden die onder Britse controle staan niet on gemoeid gelaten. In Njassaland de den zich deze week bloedige inciden ten voor en de premier van Zuid- Rhodesia, sir Edgar Whitehead, kon digde donderdag in zijn gebied de noodtoestand af omdat hij vreesde dat de woelingen daarheen zouden overslaan. Het waren geen halve maatregelen, die hij nam. Direct na de afkondiging van de noodtoestand grepen politiemannen 435 leidingge vende functionarissen van Afrikaan se organisaties in de kraag. Zijn pes simistische verwachtingen van acties der negers hielden waarschijnlijk ver band met het feit, dat veel Njassa--- landers wonen en werken ln Zuid- Rhodesia. In Njassaland zelf laat de werkgelegenheid veel te wensen over en velen zijn dan ook „geëmigreerd" naar Zuid-Rhodesia, waar men hen vooral in de goud- en kopermijnen vindt. Zuid-Rhodesia maakt overigens met Noord-Rhodesia en Njassaland deel uit van één en dezelfde federatie. Een federatie waarin het aan con trasten niet ontbreekt. In Njassaland maken de blanken maar een heel klein deel van de bevolking uit. Op 2,7 miljoen zie len telt Njassaland niet meer dan 8.300 blanken. In Zuid-Rhodesia is dat heel anders gesteld: daar is het blanke element in zo'n groten getale vertegenwoordigd dat de verhoudin gen er met die in het aangrenzende Zuid-Afrika zijn te vergelijken. In totaal telt de federatie 170.000 blan ken en 5miljoen negers. Het is bij alle bereidheid van het bewind der zelfbesturende kolonie Zuid-Rho desia om „partnership" daar toe te passen voor menigeen de vraag of de ontwikkeling zich daar wel in een democratische en niet door rassen- strijd bepaalde lichting zal voltrek ken. Daarentegen zijn de blanken in Njas saland het erover eens, dat daar vroe ger of later een neger premier zal worden. De wel bijzonder hard van stapel lopende 53-jarige Njassalandse dokter Hastings Kamoezoe Banda, die na een langdurige afwezigheid een half jaar geleden uit Ghana naar zijn geboorteland is teruggekeerd, laat geen twijfel over aan zijn opzet om te zijner tijd het eerste-minister- schap te vervullen. Hij is daarvoor blijkbaar „in de leer geweest" bij Kwame Nkroemah, de premier van het onafhankelijke Ghana, dat vroe ger ook een Britse kolonie was en toen „Goudkust" heette. Banda's overkomst uit Ghana is op zichzelf al een omstandigheid die de gelijktijdigheid van de acties in Njassaland met die in andere Afri kaanse gebieden begrijpelijk maakt. Overigens is deze gelijktijdigheid in het algemeen een gevolg van de ver beterde -verbindingen, waardoor de - wereld en ook een achtergebleven contingent als Afrika steeds „klei ner" wordt. De woelingen in de federatie van de beide Rhodesia's en Njassaland wor den ook wel in verband gebracht met binnenkort te houden besprekingen over een herziening van de grondwet. In Zuid-Rhodesia ijvert men voor verkrijging van de Dominion-status. De behartiging van de kleurlingen- problemen, waarmee tot dusver Len- nex Boyds ministerie in Londen zich bezighield, zou in dat geval naar de federale regering overgaan. Zowel in Njassaland als in Noord-Rhode sia zijn stemmen opgegaan tegen ver vulling van deze wensen, waarbij men vooral wijst op het wantrouwen dat de negers in beide gebieden ver vult ten opzichte van het in de fede rale hoofdstad Salisbury te verwach ten beleid. De negerleiders willen met hun agita tie waarschijnlijk duidelijk Waken dat het met hun bezwaren menens is, zodat de onderhandelaar die Lennox Boyd naar de federatie stuurt deze niet naast zich kan neerleggen. Lennox Boyd zal zich wel realiseren dat Afrika, waar hijzelf overi gens bijdroeg tot de zelfstandig wording van Ghana, voorlopig een groot deel van zijn aandacht gevan gen zal houden. Hij heeft zonnige herinneringen aan dat werelddeel: hij bracht er zijn wittebroodsweken door in Addis Abeba. Een schaduwkant is dat die stad toen door troepen van Mussolini was bezet. De Afrikanen hadden voor de fors gebouwde Lennox Boyd al gauw een mooie bijnaam ge vonden: „Bwana Kilimandsjaro", naar Afrika's hoogste berg. De kwestie van Rhodesia en Njassa land zal een beleid vragen dat niet in één dag is uitgestippeld, en waar voor men verstand zou moeten heb ben „zo groot als de Kilimandsjaro". ALAN LENNOX BOYD Kilimandsjaro Een Franse priester is bij verstek te TIemcen in Algerië tot tien Jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens het verlenen vin hulp aan de opstandeiinifea,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3