Minister Van Aartsen wil Zeeuws voorstel overwegen RIVELLA Zeeuwse Almanak 'S MORGENS VROEG BRAND IN PAND SCHUITVLOTSTRAAT C. M. RIJK IN GOES MAANDAG VIJFTIG JAAR NOTARISKLERK GED. STATEN VERDEELDEN DE 650 WONINGWETWONINGEN itvin <3. ijye Baayens optiek AAGTEKERKE GAF BROMMER AAN WACHTMEESTER VERHAGE Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 28 FEBRUARI 1959 Financiering aanpassingswerken Hoefijzerverkeer wordt in Brussel besproken Slot van pag. 1 paalde plaatsen In West-Europa ge schikt zijn voor zware Industrie. In dit verband kan men inderdaad den ken aan Sloeplan, kanaalzone en Kreekrakplan, zette hij uiteen. „Maar verder wil ik niet gaan, doch slechts herhalen, dat er tussen mij en het provinciaal bestuur hierover geen grote verschillen bestaan". Dé minister deed een zeer belang rijke mededeling: „Nadrukkelijk wil ik er op wijzen, dat de aan wijzing van bepaalde kernen niet betekent, dat a priori buiten deze kernen géén faciliteiten zullen worden verleend". Wij hebben hem toen het vólgende voorbeeld voor gelegd: Indien St.-Maartensdijk aangewezen zou worden als kern en bijvoorbeeld een betonfabriek zou zich hier willen vestigen, doch in verband met het ontbreken van een kanaal In St.-Maartensdijk, is dat niet mogelijk, doch wel in het stadje Tholen of in St.-Annaland, krijgt dan deze fabriek ook In die andere plaats faciliteiten Minis ter Zijlstra verklaarde daarop „Inderdaad, dan gebeurt dat ook. Md&r dan is dat een incidentele beslissing. Elk geval zal dus af zonderlijk bekeken moeten wor den Aanpassingswerken Minister Van Aartsen zette uiteen, dat hij met het provinciaal bestuur voornamelijk had gesproken over de aanpassingswerken in het kader van het Deltaplan. Deze werken zijn op dit ogenblik met name van belang oj Noora- en Zuid-Beveland in verbanc met het tot standkomen van het Drie- Eilandenplan. Immers de waterbe heersing komt hier op een andere ba sis en er dienen dus gemalen enz. ge bouwd te worden. Uiteraard zal het rijk daarin bijdragen, welke bijdrage t.z.t. geregeld moet worden bij de nog ln te dienen bljdragenwet Delta plan. Voorlopig is evenwel een voor schotregeling van kracht, waarbij voor de verdeling van de kosten tus sen rijk en waterschappen een per centage van 6040 wordt aangenou- Jen. Het was de minister nu gebleken, dat de moeilijkheden niet zozeer lagen ln de voorfinanciering van de werken door de waterschappen, maar dat van de zijde der polders het op prijs gesteld zou worden, dat ae kapitaallasten van de te maken werken, ten laste van de bouwrekening van het betrokken DOOR MIDDELBURGSE AGENT ONTDEKT Oorzaak nog onbekend Door tot nu toe nog onopgehelderde oorzaak is vrijdagmorgen vroeg om omstreeks- half vijf brand uitgebro ken In een leegstaand pand op de hoek Schuitvlotstraat-Breestraat te Middelburg. Dank zij de oplettend heid van een hoofdstedelijke politie man zijn de bewoners ln de omge ving van dit pand ongetwijfeld voor een ernstig gevaar gespaard geble ven. Het was omstreeks half vijf, dat een surveillerende agent door de Schult- vlótstraat kwam en ln het hoekhuis het vuur ontdekte. Hij waarschuwde onmiddellijk de brandweer, die spoe dig, ter plaatse was met de nevel spuit. Met twee stralen ging men het vuur te lijf dat niet lang hierna be dwongen was. Als voorzorgsmaatre- was de lagedrukspult naar de (Advertentie) Geen risico lopen bij Gebr. KUNST kdpen. Universitaire examens Aah de Vrije universiteit te Amster dam slaagde cum laude voor het doc toraal examen dierkunde de heer J. Joosse te Nieuw- en St. Joosland. Voor het kandidaatsexamen biologie slaagde de heer Th. A. de Vlieger te Vlissingen. Aan de Technische hogeschool tè Delft slaagde voor het kandidaats examen vliegtuigbouwkundig inge nieur de heer J. B. de Jonge uit Mid delburg. Voor het ingenieursexamen natuurkundig ingenieur slaagde de heor E. F, Scheele uit Hoofdplaat. Oostkerk gedirigeerd, daar ln het be ginstadium van de brand de moge lijkheid van overslaan niet uitgeslo ten was. Gelukkig hoefde deze spuit alleen maar in bedrijf gesteld te worden voor het nablussingswerk. 's Och tends om half acht kon de brand weer Inrukken. Het blussingswerk werd gadegeslagen door de ijlings gewaarschuwde burgemeester van Middelburg, mr. Joh. de Widt. Het vuur had ln allerlei oude rom mel, zoals papier, hout en stroo, dat her en der verspreid over de vloer lag gretig voedsel gevonden. De vloer van de beneden- en bovenver dieping brandde gedeeltelijk uit. object zouden komen. Subsidiëring zou zich dus óók tot de kapitaal- lasten moeten uitstrekken. De minister verzekerde, dat hij deze aangelegenheid graag in overweging zal nemen. Een Deslissing was welis waar niet gevallen, maar zonder meer afwijzend stond hij tegenover deze kwestie niet. Het was overigens zijn stellige overtuiging, dat de even eens te verwachten algemene bljdra genwet en de bijdragenwet Deltawer ken in verband met elkaar gezien moeten worden. Minister Van Aartsen dié verge zeld was van de directeur-generaal van Rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris sprak 2ijn erkentelijkheid uit je gens het provinciaal bestuur voor de voortvarendheid inzake de pdldercon- centratie. Voorts was nog gesproken óver de brug over het Haringvliet, waarbij van Zeeuwse zijde het Flakkeese standpunt (vervroegde bouw van de brug, maar dan met tolheffing) nog eens krachtig was onder steund in verband met de belan gen van Schouwen-Duiveland. De minister wees ons er op, dat hij weliswaar niet afzijdig staat te genover een tijdelijke tolheffing, maar dat deze heffing geen oplos sing geeft voor de moeilijkheid van een vervroegde investering. De bewindsman verzekerde tenslotte het bijzonder gewaardeerd te hebben, dat het provinciaal bestuur enkele be langrijke zaken als veertarieven en vaste oeververbinding niet had aan gesneden. Deze zaken kómen im mers in een afzonderlijk onderhoud aan de orde. Douanezaken Minister Zijlstra minister van fi nanciën ad interim en de rege ringscommissaris dr. W. H. van den Berge gingen nog even in op enkele douanezaken. Vanmorgen zater dag zou de minister in verband met Belgische klachten over de lange duur van in- en uitklaringen te Hansweert ter plaatse een onderzoek instellen. Met het provinciaal bestuur was overeengekomen, dat het een aantal wensen inzake het hoefijzerverkeer bij mist als de bootdiensten zijn uitgevallen nader zal preciseren, waarna de regering deze wensen in Brussel met de Belgische regering zal bespreken. Een laatste punt was nog het aanwij zen van Breskens als zeehaven. Dr. van de Berge deelde mede, dat Bres kens inderdaad tijdelijk als zeeha ven Is aangewezen. Men zal nagaan of dit bestendigd kan blijven, hetgeen ook van belang is voor douanefacili teiten. Er kan dus nu ook in Bres kens in- en uitgeklaard worden. Rivella ook suikervrij! De ideale drank voor diabetici en voor hen die slank willen blijven. slechts 14 kcal. per Hesje van 240 cc. goedgekeurd door de N.V.S. Lage prijs: 32 cL I Let op het blauwe etiket <dndeU dan andeto EEN F&1ESCHE YtAG-DOHO PRODUCT Gascel „Golden Delicious" in Kapelle wordt geopend In de kantine van de veiling te Kapel le werd donderdagavond een vergade ring belegd met kwekers die Golden Delicious in de gascellen hebben op geslagen, teneinde te bespreken wan neer men tot opening van de cellen moet overgaan en de daarin opgesla gen appelen moeten worden verkocht. De vergadering stond onder leiding van de voorzitter der veiling, de heer P. J. J. Dekker te Wemeldinge. Besloten werd voorlopig één cel met een inhoud van ongeveer 90 ton Gol den Delicious te openen, deze dan op kleur te brengen en ze te verkopen. Directeur Middenstandsbank te Goes benoemd E. J. Wentzel naar kantoor Bussum Tót directeur van de Nederlandse Middenstandsbank te Goes is met in gang van 2 maart a.s. benoemd de heer A. W. van Brederode, thans werkzaam op het hoofdkantoor te Amsterdam. De heer Van Brederode komt in de plaats van de onlangs overleden directeur van de Goese Middenstandsbank, de heer A. J. Carpentier. De heer E. J. Wentzel, procuratie houder bij de Nederlandse Midden standsbank te Goes, is benoemd tot directeur van de Middenstandsbank te Bussum. De thans 36-jarige heer Wentzel is kort na de oorlog bij de Bank te Goes gekomen, waar hij vooral tijdens de ziekte en na het overlijden van de directeur van de bank, de heer A. J. Carpentier, op bekwame wijze de leiding heeft ge voerd. De heer Wentzel zal over eén k twee maanden naar zijn nieuwe standplaats vertrekken. (Advertentie) Geen risico lopen bij Gebr. KUNST kopen. KROONTJESPEN NOG IN ERE Jubilaris schreef 15.000 akten De eerste klerk op het kantoor van notaris M. E. J. F. van Dis sel te Goes, de tliana 68-jarige heer C. M. Rijk, viert maandag 2 maart a.s. zijn gonden ambts jubileum. Een jubileum, dat vrij zelden voorkomt op notariskanto ren en dat voor de heer Rijk aan leiding is geweest een vrije dag op te nemen om dit feit in huise lijke kring en met zijn collega's feestelijk te vieren. De jubilaris is in 1909, nadat hij het getuigschrift driejarige h.b.s. had behaald, als jongste bediende in dienst getreden van notaris E. C. van Dissel, die in 1953 is overleden. De heer Rijk ontplooi de zich in de loop der Jaren als een actief en punctueel werker, die na kantoortijd zijn leergierig heid bevredigde door zich van alle zaken omtrent de assurantie op de hoogte te stellen. Hij is thans makelaar in onroerende goederen. Voorlopig denkt de grijzende kan toorklerk niet aan ophouden. ....15.0i C. M. RIJK l akten ln vijftien jaar.... BOUWVOLUME VOOR 1959 -• Twintig woningen werden in reserve gehouden Ged. Staten van Zeeland hebben fn een deze week gehouden vergade ring na advies te hebben ontvangen van de provinciale adviesraad voor (Advertentie) Geen risico lopen bij Gebr. KUNST kopen. VAN TOT Wie donderdag geluisterd heeft naar het radiospel „Wie, wat, waar" van de N.C.R.V„ cüe weet al dat de heer en mevrouw Felmer-Faas uit de Bea trix school in dat programma met succes de strijd aangebonden heb ben met een familie uit het noorden van het land. De Axelse familie wist op heel veel KRULLEN We moeten er allemaal nog een beetje aan wennenaan die plotse ling milde lentedagen. Sommigen gaan er zelfs een beetje vreemd van doen, zoals die knaap op dat karwei ia Koudekerke. Een zestienjarige jongeling was het, met een hoofd vol blonde krullen. ,je kunt twintig gulden verdienenals je je kaal laat knippen'', spraken op zekere dag enige mede-arbeiders. Want overal en altijd zijn er wel van die Heden te vinden, die verzot zijn op derge lijke, naar onze mening overigens, vrij smakeloze grapjes. De jongen ging er op in. liet geld lokte, ill dar het ging allemaal aan merkelijk mindere vlot dan hij (Lacht, want om te beginnen vond hij in Koudekerke geen enkele kapper be reid om de schaar in zijn krullen te zetten. Hetgeen pleit voor de kappers ln Koudekerke Maar de knaap zette door. Hij ging er voor naar Vlissingen en het pleit overigens ook voor de Yliseinge kap pers, dat hij een kleine kruistocht moest ondernemen voor en aleer hij een haarsnijder bereid vond het ver woestende werk te verrichten. Maar tenslotte gebeurde het dan toch en zo keerde de jongeling zo kaal als een pas geschoren schaap terug naar Koudekerke. Alwaar de premie hem prompt werd uitgekeerd. En ge lachen dat we hébben vragen het Juiste antwoord en de Groningse wist dat minder vaak. Dat verklaart de uitslag van de wed strijd: 110 punten voor Axel tegen slechts 49 punten voor Bedum. In Axel was, begrijpelijk, veel belang stelling voor de uitzending en met de familie Felmers verheugden zich ve le onzichtbare, supporters over de uitslag. WITTE MUS Wat voor een witte raaf geldt, gaat ook voor een witte mus op, beide zijn zeer zeldzaam. Een witte mus ziet men niet iedere dag. Mocht men er toch eens een willen aanschouwen dan kan men het beste naar Ooster- land gaan, want daar is er een gesig naleerd. Reeds geruime tijd fladdert in Oosterland rustig tussen zijn heel wat minder zeldzame soortgeno ten een duidelijk wit exemplaar rond. Of de vogel nog lang levend te zien zal zijn, weten we met. Ooster land namelijk is voor dit soort klei ne vliegers levensgevaarlijk gebied. Iedere dag dreigt hen de dood. Oos terland Immers heeft een zeer ijverig mussengilde, waarover onlangs nog in deze rubriek te lezen was. Laten we hopen, dat de actieve leden van dit gilde in dit geval onderscheid we ten te maken tussen een. zeldzame witte en een doodgewone grauwe mus, ook al zijn ze waarschijnlijk al lebei even schadelijk (voor het was). ge- „LANGESLUIS" DICHT Geruime tijd lang verliet het over tollige water in do sloten om Sint Annaland de polder via do gesluis". Nu is dat voorbij, want de zeesluis is gesloten en het wa ter „stroomt" ln een andere rich ting, namelijk naar de „Noord" onder Sint Maartensdijk, waar 't via een gemaal wordt geloosd op het al te merken, want nog nim mer was de waterstand zo laag. verheid In Zeelanti, het contingent van 650 woningwetwoningen, dat voor 1959 ter beschikking voor deze provincie was gesteld, verdeeld. Van de Zeeuwse steden werden Vlissingen 96 woningwetwoningen toegewezen. Goes 90, Terneuzen 76, Middelburg 54, Zierikzee 20 en Souburg 28. Het provinciaal be stuur heeft 20 woningen in reser ve gehouden met het oog op ves tiging of uitbreiding van indu strieën of andere onvoorziene om standigheden in de loop van het jaar. De verdeling ziet er als volgt uit: Walcheren: Arnemuiden 12 woning wetwoningen, Domburg 9, Grijpsker- ke 2, Koudekerke 4, Middelburg 54, Souburg 28, Vlissingen 96 en West- kapelle 4. Zuid- en Noord-Beveland: Borssele 4, Goes 90, 's-Heer-Arendskerke 8, Helnkenszand 6, Kapelle 10, Krab- bendijke 8, Kruinlngeh 12, Wemeldin ge 4 en Yerseke 8. Oost Zeeuwsch-Vlaanderen: Axel 18. Clinge 12, Graauw en Langendam 2, Hoek 8, Hontenisse 12. Hulst 14, St.- Jansteen 10, Koewacht 4, Terneuzen 76, Sas van Gent 20, Vogelwaarde 4. Westdorpe 4, Zaamslag 2 en Zuid- dorpe eveneens 2. West Zeeuwsch-Vlaanderen: Aarden burg 6, Breskens 8, Groede 2, Hoofd plaat 2, IJzendijke 2, Oostburg 8, Schoondijke 6, Sluis 6 en Zuidzande 2. Schouwen-Duiveland: Haamstede 3, Noordgouwe 4 en Zierikzee 20. Tholen: St.-Maartensdijk10, Poort vliet 2 en Scherpenisso eveneens 2. Presteert U minder, dan verdient U ook minder I Versterkt dus zo nodig Uw ogen met een bril van LANGE VORSTSTRAAT 106, GOES De speciaalzaak voor uw BRIL. „Neen, ik kan nog niet zeggen wanneer ik ermee ophoud", ver telde hij ons. De heer Rijk heeft zijn hart nu eenmaal verpand aan zijn werk. Het liefst gaat hij er op uit. Als schatter geniet hij in „vakkringen" een zekere faam. „Het is dan ook een echte hobby van me om panden en landerijen te schatten", aldus de 68-jarige notarisklerk. De heer Rijk is overigens nog een notarisklerk van de oude stem- ■1. Zijn schrijfmachine is veertig |aar oud en de ligging van de ;oetsen is op deze machine geheel anders dan op die van zijn jonge re collega's. „Ik kan echt niet overweg met zo'n nieuwe ma chine", verklaarde de heer Rijk. En wat hij niet met zijn oude schrijfmachine doet, vormt een karweitje voor zijn kroontjespen. „Alle officiële akten schrijf ik met de kroontjespen", verklaarde hij trots. „In totaal heb ik wel meer dan vijftienduizend akten gesohreven." Het aantal pennen, dat hij daarbij heeft versleten? Dat loopt in de honderden! tOE Vrijdagmiddag is in Aagtekerke afscheid genomen van een ge liefd politieman. De wachtmeester eerste Idasse van de rijkspo litie, de heer A. Verha ge, die zestig jaar is geworden, en die hier van het grootste deel 32 jaar in Aagte kerke op plichtsgetrou we en tactvolle wijze de wet heeft gehand haafd, gaat met pen sioen. Hoezeer men het wérk van de te Vrou wenpolder geboren heer Verhage als po litiefunctionaris in Aagtekerke heeft we ten te waarderen bleek uit de prachti ge geschenken, die hij en zijn echtgeno te van de burgerij mochten ontvangen een bromfiets en oen luxeuze cassette! De heer Verhage voer de zijn taak zo uit, dat het en de burgerij én zijn superieuren naar de zin was. Dat bleek uit de speeehjes van burgemeester J. Geuze Ie luitenant van dc rijkspolitie, de heer D. van Ooyen, die even- sens geschenken aanbo den. De collega's com pleteerden de bromfiets met een paar fraaie Een derhalve, politieman die in 1927 hij was toen 28 jaar zijn „Aagtekerkse" loopbaan begon, en die gisteren in een ver sierd verenigingsge bouw „Amicitia" op hartelijke wijze werd gehuldigd. Burgemeester Geuze schetste de heer Ver hage als een politie man. die in de eerste plaats door zijn waak zaamheid. maar ook door zijn optreden moeilijkheden steeds wist te voorkomen. De burgemeester bood de heer Verhage en echt genote een bloemstuk aan. In dichtvorm lanceer de het lid van het hu Idigingscomi té, de hoor P. de Visser die de geschenken van de burgerij aan bood de kwalitei ten van de wacht meester. Daarbij liet hij uitkomen, hoe plichtsgetrouw de heer Verhage was, zonder een „bonne tjesschrijver" te zijn. Luitenant Van Ooyen onthulde, dat de 'be schrijving van de lieer Verhage, die in het per- soneelsarcliief van de rijkspolitie to vinden is, de volgende karak terschets geeft: een op gewekt politieman, die met gepaste humor met de mensen weet om te gaan, een politieman met plichtsgevoel en verantwoordelijkheids besef. De luitenant bood een geschenk on der couvert aan. De tas voor de brom fiets werd door de com mandant van de groep Westkapelle, adjudant G. Westveer, namens collega's en reservisten aangebodenmevrouw Verhage ontving een fleurige attentie. In deze hulcligingsbij- eenkom8t, die ook werd bijgewoond door de raad en talrijke colle ga's, en die nog ge volgd werd door een re ceptie, voeitle ook oud burgemeester J. Bosse- Jaar van Aagtekerke 't woord. Namens de afdeling Middelburg en omstre ken van de politiebond bood do heer A. den Ouden een boekwerk aan. De heer Verhage sprak tenslotte een dankwoord. (Foto P.Z.C.), Besluit tot voorbereiding definitief structuurplan voor Kreekrakgebied Indien de colleges van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant en Zee land hun goedkeuring verlenen zul len de planologische diensten en de Economisch Technologische Institu ten in deze provincies een definitief structuurplan maken voor liet toe komstige Kreekrak-industrialisatie- gebied. Deze instanties zullen nauw .samenwerken om op deze wijze de plannen tot in de kleinste details klaar te maken. Dit besluit is vrijdag genomen tij dens de eerste vergadering van de Interprovinciale Voorbereidingscom missie van het Kreekrakplan in het gemeentehuis van Woensdrecht. In deze commissie hebben zitting twee leden van Gedeputeerde Staten van Zeeland, mr. A. ,T. van der Weel en Ir. G. P. M. Dikötter, een lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Bra bant, burgemeester J. C. W. Jobse van Rilland-Bath en de burgemeester van Woensdrecht. VANDAAG. Middelburg Electro: „Nat asfalt", 19 en 21,15. uur, 14 .1. Schouwburg: „De trots en de hartstocht", 20 uur, 14 j. De Vergenoeging: Opening tentoon stelling en ruilbeurs verzamelob jecten. is uur. Gouden Poorte: Verg. Zeeuws Drankweer-comlté, 15 uur. Vlissingen Alhambra: „Notie Dame de Paris", 19 en 21 uur. 14 J. Luxor: „De zwarte baretten". 19 en 21 uur, 14 J. Concertgebouw: Uitvoering kin derkoor „Jong Leven", 20 uur. Kunst handel Bikker: tentoonstelling boe ken voor dames, opening 15 uur, causerie door mevrouv Van de Broecke—De Man. Souburg De Zwaan: uitvoering gym nastiekvereniging „Astrow". 20 uur. Goes - Grand: Und abends in die Scala", 19 en 21 uur, 14 j. Prins van Oranje: Kamerkring Middelburg van de C.H.U., 13,15 uur. Toneelavond afdeling Zuid-Beveland West van de Nederl. Bond van Plattelandsvrou wen, 19.30 uur. Vergadering hervorm de mannenveremging ln Zeeland „In Dienst der Kerk", 13.30 uur. Opril: Verg. christelijke Z.ingersbond, 14 u. Prlna van Oranje- Directeur N.O.C. over Oprichting Zee-wse Sportraad. 14.45 uur. MORGEN. Middelburg: Electro: als vandaag, 15.30 19 en 21.15 uur. Schouwburg: als van daag, 20 uur, 14 J. „Boemelstuden ten", 14.30 uur, a.l. Vlissingen Alhambra; als vandaag, 15, ïo en 21 uur. Luxor: als vandaag, 15, 10 en 21 uur. Goes Grand: als vandaag, 19 en 21 u. Die SUlerin von Fernerhof", 15 uur. 14 J.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2