PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Directoraat Materieel Landmacht door commissie bekritiseerd Macmillan: „Met Kroesjtsjew uitgebreider overleg voorbereid" GEEN GROTE meningsverschillen met G.S. over industriekernen Taakomschrijving staatssecretaris van oorlog ontbrak POLITIEKE LEIDING W4S ONDER DE MAAT Vandaag... 202e jaargang - no. 50 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. d. Velde en P. B. den Bóer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week f 7.00 p few.; fr p. p. 7.25 per few Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 28 febr. 1SC9 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. 'Mlnlm. p. advertentie 4. Ing.mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van I.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus Vllsslngen Walstr 58-60, tel 2355 4 lijnen (b g.g. I of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, red. tel, 2425 adm. tel. ("Van onze parlementaire redacteur) De bijzondere commissie uit de Tweede Kamer, benoemd op grond van een motieE. A. Vermeer om een onderzoek in te stellen naar de gang van zaken bij het Directoraat Materieel Landmacht heeft thans het eerste gedeelte van haar verslag aan de Kaïner uitge bracht. De commissie komt tot de conclusie; 1. Het ontbreken van een duide lijke taakomschrijving voor de staatssecretaris had tot gevolg, dat de politieke (ministeriële) verant woordelijkheid voor de activiteit van de diensten, welke met de aanschaf fing te maken hebben gehad, onvol doende tot gelding is gekomen. 2. De voormalige staatssecreta ris (mr. P. J. Kranenburg) was be last met materieelzaken en was dus ook verantwoordelijk voor de orga nisatie van de aanschaffende dien sten. Het is de commissie echter niet mogelijk zijn specifieke verantwoor delijkheid voor de feiten in het be leid scherp te omlijnen. 3. Vele en vérstrekkende beslis singen konden worden genomen bui ten de minister (ir. C. Staf) en de staatssecretaris om. Dit wijst erop dat de politieke (ministeriële) lei ding onvoldoende tot gelding werd gebracht. 4. Het D.MJj. beschikte niet over een voldoende aantal deskundige krachten. 5. De reorganisaties, die tussen 1950 en 1956 hebben plaatsgevonden bij het D.M.L. volgden elkaar zo snel dat geen der nieuwe vormen kans gekregen heeft zijn levensvatbaar heid te bewijzen. 6. De juiste verhouding in de bezetting tussen militair en burger heeft de leiding niet kunnen vinden. Geen ruimte? In Nederland is kortgeleden een stichting „Volle en Ruimte" opge richt. waarvan de leden zich nogal ongerust maken over de bevolkings aanwas. Elke drie en een halve mi nuut komt er een Nederlander bij. Waar moet dat heen, zo vragen zij. In een propagandablad van de ver eniging wordt een waarschuwing van onze regering geciteerd, die aandrong op emigratie, omdat Nederland het dichtst bevolkte land van Europa is met de snelste bevolkingsgroei, waar we - zonder emigratie - in 1980 met 14,3 miljoen zielen zouden wonen en dan zouden we staan voor een haast onoplosbaar conflict tussen aantallen en ruimte. Deze vrees voor overbevolking be staat niet alleen in Nederland. Zij is een internationaal ver schijnsel. Een belangrijke internatio nale vrees-verbreider is (in dit op zicht) de Amerikaanse literator en cultuurfilosoof Aldoris Huxley, die jaren geleden een geestig boekje schreef over de komende, nieuwe we reld en die nu alsmaar meent, dat er in de nieuwe wereld veel te veel kinderen geboren zullen worden, waardoor die nieuwe wereld ln ar moede zal ten onder gaan. Vanzelfsprekend is deze beduchtheid voor een te snelle groei van de we reldbevolking niet geheel zonder grond. Er kunnen zich bij een te snelle groei in bepaalde werelddelen inderdaad heel ernstige problemen voordoen, die op beperkte schaal ln het verleden al vele malen tot hon gersnood, armoede, oorlog enz. heb ben gevoerd. Wanneer men die zaken thans op de gehele wereld gaat be trekken, dan geeft dat wel een som ber perspectief. Het geruststellende echter is, dat het hier alleen nog maar „ver wachtingen" betreft van cultuur filosofen. Voor dit ogenblik leven we nog in een wereld waar een betrek kelijke overproduktie aan voedings middelen bestaat, waar er overpro duktie is van grondstoffen voor ener gie, waar de produktie van kleding welhaast onbeperkt kan worden uit gebreid en waar de woningnood in hoofdzaak veroorzaakt wordt door het feit dat men beter gehuisvest wil zijn dan het voorgeslacht! Het ziet er op dit ogenblik nog niet naar uit, dat men aan de grens zou staan van bittere nood of dat men de bevol kingsaanwas krachtig zou moeten af remmen. Zolang in het Nederlandse blad Coöperatie nog de vraag bespro ken kan worden of de „verbijsterend snelle toeneming van de wereldbe volking" binnen enkele jaren een ein de zal maken aan de (relatieve) over produktie van voedingsmiddelen, wor stelen we nog niet met tekorten, maar met een overvloedsprobleem en dus behoeft de snelle toeneming van de wereldbevolking ons nog niet te verbijsteren. Voor Europa klemt dat laatste mis schien nog wat meer dan voor de rest van de wereld, want wel groeit de bevolking van Nederland snel, maar in andere Europese landen is die groei matig en dat schept een (Zie slot pag. 3 kol. 1) De commissie meent, dat overwogen dient te worden of niet een groot deel van de dienst overwegend met burgers dient te worden bezet. IN GEBREKE. De conclusies over de andere delen van het onderzoek der commissie ko men hierop neer: De Verenigde Blikfabrleken be schikten met over een geschikte outillage voor het maken van helmen; de slechte gasmaskers waren een gevolg van het feit, dat het DM. L. tevoren het vragen van een deskundig advies achterwege had gelaten; hij het uitvoeren van de opdracht tot aanschaffing van gevechts- schoénen, waarvan bij het dragen de rubberzolen afbrokkelden, is het D.M.L. in gebreke gebleven de order goed voor te bereiden. Er had een proeforder moeten worden geplaatst; De N.V. Organisch-chemische industrie Ossendrecht maakt wel goede trotyl, maar kon de orders van het D.M.L. financieel niet aan. Voor deze mislukking acht de commissie in het bijzonder de voormalige staatssecretaris van oorlog verantwoordelijk; de vrijheid, waarover de sectie aankoop buitenland van het DM. L. beschikte, was noodzakelijk, maar vond geen tegenwicht in een goede personeelsbezetting; de- technische voorschriften van het DM.L. voor het maken van jeepwielen deugden niet. Ook dit geval laakt de commissie het dat geen proeforder werd geplaatst. ZAAK-KOOPMAN. De commissie eindigt met een be schouwing van de sectie aankoop buitenland. Hierin speelt ook de zaak-Koopmans een rol. .De commis sie is van oordeel, dat het perso neelsbeleid van de minister van oor log, van de staatssecretaris en van de directeur Materieel Landmacht, onvoldoende Is geweest om de vrij heid, welke de regels gaven, door een voldoende toezicht te compen seren. De commissie heeft niet de In druk, dat majoor Koopman aan het in hem gestelde vertrouwen heeft voldaan. Q Zie slot pag. 3 kol. 2) Indonesische tabakverkoop via Bremen thans geregeld Vertegenwoordigers van vier grote tabakslmportzaken in Bremen heb ben in Djakarta een contract geslo ten volgens hetwelk ln de toekomst uitsluitend in die Westduitse strul Java- en Sumatra-tabak op de markt wordt gebracht. De volgende leden van de Tweede Kamer maken deel uit van de commissie onderzoek militair aan koopbeleid. Het zijn de heren Koersen (voorzitter), Ritmeester, Janssen, Visch, Smallenbroek, A. A. R. Vermeer, Calméyër, Van Dijk Versteeg, Koopman, Wierda en van der Peijl. Als griffier treedt op de heer mr. G. M. A. M. Hui- gens, commies-griffiervan de Tweede Kamer. De commissie wijst er in haar verslag op, dat zij geen parlemen taire enquêtecommissie is. Dit be tekent, dat zij minder bevoegdhe den heeft. Zo kon de commissie geen personen oproepen om voor haar onder ede te getuigen, maar was zij aangewezen op het voeren van informatievè besprekingen. Tot op heden zijn 125 informatie ve besprekingen gevoerd, onder meer met de minister, met huidi ge of voormalige staatssecreaaris- ens, met officieren, met ambtena ren, met leiders van niet militai re grote aankoopdiensten met autoriteiten van de rijks verdedi- gingsorganisatie toegepast na tuurwetenschappelijk onderzoek (R.V.O.-T.N.O.) en met vele on dernemers en functionarissen uit het bedrijfsleven. Twee ministers in Zeeland In hotel ,JDe Korenbeurs" te Goes bespraken de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Economische Zaken en Finan ciën, de excellenties Van Aartsen en Zijlstra vrijdagavond met het provinciaal bestuur een* aantal Zeeuwse problemen. Vóór de conferentie maakte de P.Z.C.-fotograaf deze exclu sieve foto. V.l.n.r. de Commissaris der Koningin, jhr. De Ca- sembroot, minister Van Aartsen en minister Zijlstra. „OP EEN AANGENAME WIJZE" Adviseert hij tot topconferentie „De besprekingen die ik tot nu toe met de heer Kroesjtsjew heb gevoerd hebben het ons mo gelijk gemaakt op een aangena me wijze de meer uitgebreide onderhandelingen die moeten volgen voor te bereiden," Dit heeft de Britse premier, Mac- H ...bestaat het Leidsche Studen- M H tèn Corps te Leiden 120 jaar; ...is het 100 jaar geleden, dat §j het Rijk aan de gemeente s Franeker kosteloos het plane- waarde dat vanwege de ge- meente voor het onderhoud e§ van het huis en het gangbaar houden van het kunstwerk zou i§ worden zorg gedragen. ...bestaat de gemeentelijke zeevaartschool te Schevenin- gen 40 jaar. millan, vrijdagavond verklaard aan het diner dat de Oekrainse regering hem aanbood. „Als wij door met succes bekroonde onderhandelingen tenminste enkele van tie bestaande geschillen zouden kunnen oplossen en aldus de twistge sprekken zouden knnnen beëindigen en de vrees voor de oorlog zouden kunnen wegnemen, zouden de volke ren overal ter wereld opgelucht zijn", aldus Macmillan. Tevoren had hij een bezoek aan een collectieve boerderij in de buurt van Kiew gebracht. Hij was opgewekter en in betere gezondheid dan de vorige dagen en liet zich, arm in arm met Oekrainse boerenmeisjes fotografe ren naast Oekrainse kampioenkoeien. Het Amerikaanse persbureau United Press International meldde gisteren dat volgens westelijke diplomaten in Rusland premier Macmillan do wes terse leiders missclüen zal aanraden, zij het aarzelend, om een topconferen tie met de Russen te accepteren, als dat de enige manier lijkt om een conflict over Berlijn te verhinderen. Het Russische regeringsblad „Izwes- tia" schreef gisteren dat het bezoek van premier Macmillan aan de Sow- jet-Unie er toe kan leiden „dat de westelijke mogendheden een werkelij ke stap doen in de richting van een internationale ontspanning". Het blad zegt in dit vevband dat de volkeren der wereld het sluiten van een niet-aanvalsverdrag tussen Rus land en Engeland van ganser harte zouden toejuichen. MfkojanMacmillan begon meens star te doen De Russische eersto plaatsvervangen de minister-president Mikojan heeft vrijdag op een verkiezingsbijeen komst te Rostow gezegd dat vooral gestreefd moet worden naar een vre desverdrag met Duitsland, aldus meldt Tass. „Indien de westelijke landen niet bereid zijn tot het onder tekenen van een 'vredesverdrag met Duitsland, waarin ook het Duitse probleem wordt geregeld, zullen de Sowjet-Unie en de andere landen een vredsverdrag sluiten met Oost-Duits- Iand", aldus Mikojan. Over het bezoek van de Britse minis ter-president, Macmillan, aan de Sowjet-Unie zei Mikojan dat de eer ste indruk was dat Macmillan streef de naar een oplossing van verschil lende problemen die voor beide par tijen aanvaardbaar was. De Brit kwam met een aantal voorstellen op het gebied van de handel en de cul turele betrekkingen. Bij de bespre kingen tussen Macmillan en diens Russische collega, Kroesjtsjew, kwam het tot een nuttige uitwisseling van standpunten. Later echter hield Mac millan misschien onder de invloed van de last van zijn banden met Groot-Brittanniës bongenoten vast aan een starre politiek, aldus Miko jan. Minister Zijlstra verklaarde: DE MINISTERS van economi sche zaken en van verkeer en waterstaat, de excellenties Zijl stra en Van Aartsen, hebben gisteravond in hotel „De Koren beurs" te Goes een langdurig onderhoud gehad met Ged. Sta ten van Zeeland, waarbij de vol gende punten aan de orde kwa men: aanwijzing van industrieker nen; de financiering van de aan- passingswerken in het kader van het Deltaplan; en douaneproblemen, zoals hoef- ijzerverkeer van Zeenwsch- Vlaanderen door België bij mist en de in- en uitklaring van schepen te Hansweert. Vannacht om half een stonden de beide ministers en de com missaris der koningin in Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot ons nog een onder houd toe, waarbij zij enige me dedelingen deden over het ver loop van de besprekingen. Over de vestiging van de in dustriekernen verzekerde ons minister Zijlstra, dat er tussen het provinciaal betuur en hem geen grote meningsverschillen bestonden ten aanzien van Zee land boven de Westerschei de, terwijl over Zeeuwsch-Vlaande- ren een bijzonder vruchtbare gedachtenwisseling was ge voerd. De minister zette nog eens in korte trekken'uiteen, hoe het regionaal in dustriebeleid wordt gevoerd volgens de normen, die hij heeft uiteengezet in zijn zesde industrialisatienota. „Het criterium is thans, dat gerekend wordt met expulsiegebied'.i, dat wil dus zeggen gebieden, waarvan de be volking steeds vermindert. Zeeland is één van die gebieden en ik sta nu voor de beslissing in deze provincie kernen aan te wijzen. Ged. Staten hebben mij daarover geadviseerd, doch vóór ik nu een beslissing neem, stelde ik er prijs op met het college van gedachten te wisselen over deze aangelegenheid" zo zei ons de be windsman. „En het verheugt, me te knnnen zeg gen, dat er geen grote divergentie bestaat tussen provinciaal bestuur en mij", voegde hij er aan toe. „Betekent het dat U vijf kernen zult aawijzen, zoals het provinciaal be stuur heeft geadviseerd?" „Daarover kan ik mij niet uitlaten. De kernen zullen bekendgemaakt worden in een nota aan de Staten- Generaal" zei professor Zijistra glim lachend. „Ik hoop evenwel, dat de be slissing spoedig kan vallen". Het is de bedoeling van de bewinds man zo mogelijk ook nog contact op te nemen met de besturen van de noordelijke provincies. Op onze waag of er duidelijk verschil was gemaakt tijdens de besprekingen tussen wat de industrialisatienota „zeehavenge bieden" noemt. (Sloeplan, kanaalzo ne) en de eventuele regionale kernen, zei professor Zijistra, dat in toene mende mate duidelijk wordt, dat be- Zie slot pag2 kol1 Dr. Den Hollander adviseur van Zeeland rijdens het onderhoud met de ministers Zijlstra en Van Aart sen deelde de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot ons mede, dat het provinciaal bestuur van Zee land de onlangs als president- directeur van de Ned. Spoor wegen afgetreden dr. ir. F. Q. den Hollander bereid heeft ge vonden op te treden als advi seur voor de industriële ont wikkeling van deze provincie. Reeds in het najaar was hier over to Middelburg het eerste contact gefeest, zo verklaarde de commissaris. Tijdens een bezoek dat liij don derdag j.l. aan dr. ir. Den Hol lander bracht, heeft deze thans definitief toegezegd zijn ge- boorteprovinicie als „adviseur honoris causa" zoals minis ter Zijistra het uitdrukte te willen dienen. Het was overi gens een mededeling, die ook voor minister Zijistra nieuw was. „Nu hebt U niet alleen een nieuwtje....", zei hij. KORTE PREDIKATIE „Wat moet ik dan doen met Jezus?" Matth. 27 22 (ged.) Pilatus heeft onder ons geen beste naam. Daar heeft hij het dan ook naar gemaakt, zeggen we. En na tuurlijk is het u-aar: zijn houding tijdens het proces van Jezus dvnngt wel heel weinig respect af. Wan neer een rechter tot driemaal toe tot geen andere uitspraak kan ko men dan: vind geen schuld in Hem", dan zou je zeggennu, dan is het dus klaar. Laat dan die ge vangene los. En wanneer we dan toch Pilatus zied marchanderen met het recht en pro beren liet met de aanklagers op een akkoordje te gooien door voor te stellen, om de onschuldig verklaarde te. laten geselen een straf die lana niet alle- gevangenen konden door staan) en Hem dan vrij te laten, dan weet je toch eigenlijk niet hoe je 't hebt. En als hij dan later het volk voor dekeus stelt: kies dan zelf maar wie jp los hebben wilt, Barabbas 'of Jezus, en je ziet hém, wanneer de keus anders uitvalt dan hij luid ver wacht, handenwringend voor het volk staan en hoort hem radeloos vragen: „maar wat moet ik dan doen met Jezus?" dan zeggen we alle maal: is dat een handhaven van het recht? Je zou er op schieten! Nee, Pilatus heeft onder ons geen beste naam. Maar één ding heeft Pilatus voor op heel vélen: hij maakt ernst met de vraag: wat moet ik dan doen met Jezus? Hij heeft Jezus heel de tijd au serieus genomen. Nee, de heiden Pilatus maakt nog niet de slechtste figuur van de vele ■mensen die zich op die vroege vrij dagmorgen om Jezus verdringen. Hij maakt tenminste ernst met Je zus' zaak. 'Hij komt tenminste nog onder de indruk van wat Jezus ver télt over Zijn zeer bijzonder Koning schap. Er ligt toch iets van gelovige verwondering in de vraag van de stadhouder: maar zijt ge dan toch koning En de uitroep: .Maar wat moet ik dan doen met Jezus is uit de nood géboren. Pilatus ziet heel goed dat er maar twee mogelijkheden zijn: Barabbas, d.w.e. de zelfhandhaving, het koninkrijk van deze wereld óf Jezus, die zegt: Mijn Koninkrijk is niet van hier. Barabbas kiezen betékent: de dood aan Jezus. In het besef van deze ernst is Pilatus heel wat mensen, ook heel wat kerkmensen, vooruit. Goddank dat het. net nog verkeerd kiezen van Pilatus niet de definitieve dood van Jezus voor ons betékend heeft. Maar dat God zó, zélfs met de duivel spélen kon, dat Jezus' dood betekenen mag ónze opstanding, mits Jezus zo'n realiteit in ons leven wordt dat wij ernst maken met de vraag: wat moet ik doen met. Jezus Kattendijke. P. Stok. Geldig tot hedenavond ZEER ZACHT WEER Droog, zonnig en zeer zacht weer met een matige tot vrij krachtige zuidelijke vrind. ZON EN MAAN 1 maart Zon op 7.28 Maan op 1.08 2 maart Zon op 7.26 Maan op 2.17 onder 18.18 onder 30.33 onder 18.20 onder 11.21

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1