ZO WAS HET IN ZEELAND Middelburger pleegde fraude met gasflessen ZETEL „WATERSCHAP NOORD- BEVELAND" IN K0RTGENE ZES MAANDEN CELSTRAF VOOR MISHANDELING VAN VROUW V waFsTde uifieS dftertn" Molenstraat in Groede herinnert aan to\nPaLShe°ddndtm-o£dzo de oudeweggewaaide standaardmolen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 28 FEBRUARI 1959 RECHTBANK MIDDELBURG Officier van justitie eiste een gevangenisstraf van 10 maanden De officier van justitie bij de rechtbank te Middelburg, mr. G. J. B. van der Dussen, heeft vrijdagmorgen tegen de Middelburgse chauffeur J. B. een gevangenisstraf geëist van tien maanden, waarvan 5 maanden on voorwaardelijk en 5 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar, alsmede ondertoezichtstelling van het Nederlands Genootschap voor reclassering. Tegen deze verdachte werd In september 1958 proces-ver baal opgemaakt, omdat hij gedurende 1956, 1957 en begin 1958 bij de verkoop van flessen butagas in samenwerking met enkele andere perso nen door middel van valsheid in geschrifte verduisteringen pleegde ten nadele van de Middelburgse firma De J., voor een totaal bedrag van rond f3000. In samenwerking met .de recherche te Bergen op Zoom werden tevens de chauffeurs C. K. en De K. aangehouden, alsmede enkele sub- depothouders van het hoofdstedelijke depot, die allen bij de zaak betrok ken waren en eveneens gisteren terechtstonden. Verdachte B. was door de Middel burgse firma belast met de bezor ging van de flessen gas bij de sup- depothouders op "Walcheren, Zuid- Beveland en Zeeuwsch-Vlaanderen. De Middelburgse chauffeur, die als bijrijder werkzaam was, pleegde zijn frauduleuze handelingen in samen werking met de beide chauffeurs, die de flessen haalden bij de firma Van M. in Pernis. Zij brachten de flessen met hun wagens öf naar Bergen op Zoom óf naar Kruiningen, waarheen ook B. reed, waarna zij naar de de pothouders vertrokken om die van de gasflessen te voorzien. Drie methoden B., die de voornaamste schuldige in deze zaak is, pleegde zijn ver grijpen volgens drie methoden. Zo leverde hij bijvoorbeeld aan een subdepothouder tien volle gasfles sen. Daarvoor kreeg hij dan tien lege flessen terug. Hij schreef een factuur in drievoud, waarop hij in vulde: tien flessen geleverd, tien flessen terug. De eerste factuur stelde hij de depothouder ter hand, terwijl hij de twee doorslagen ver scheurde. Vervolgens schreef hij nogmaals een factuur in drievoud onder hetzelfde factuurnummer als het vorige, waar op hij vermeldde acht of negen fles sen geleverd te hebben. De eerste bon verscheurde hij, terwijl hij de twee factuurdoorslagen aan zijn werkge ver in Middelburg verantwoorde. Hij kreeg dus geld voor tien flessen, maar verkocht er volgens de laatste factuur slechts acht of negen. Het overblijvende geld hield B. voor zich zelf. terwijl hij de overblijvende lege flessen verantwoordde door ze bij de zogenaamde „lekke flessen" te deponeren. Een andere manier, waarop B. en de twee chauffeurs het geld verdienden, was eenvoudiger. Een der chauffeurs bemerkte namelijk, dat hij op een morgen vanuit Pernis tien flessen te veel had meegekregen. Hij ver kocht die aan B., die weer voor ver der transport en verkoop zorgdroeg. Het geld verdeelden de mannen on der elkaar. De derde manier, waarop B. fraude pleegde, was de verantwoording van lege gasflessen, die hij helemaal niet ontving. Hij schreef dan facturen voor tien geleverde flessen en negen terugontvangen flessen, beide in drievoud. De twee doorslagen van de eerste factuur verscheurde hij weer en die van de tweede factuur gingen naar Middelburg. Bij terugkeer naar Fernis met de lege flessen hielden de Bergen op Zoomse chauffèurs enkele lege plekken in de vrachtauto's open, zodat het leek alsof de auto's weer geheel geladen waren. Bij een op pervlakkige telling in Pernis leek het zodoende alsof er weer even veel flessen terugkwamefa als er vertrokken waren, zodat de verschil len niet opvielen. De subdepothouders, die op de hoog te waren van de zaak en de flessen voor een geringer bedrag kochten, E.V.O. tegen verhoging premie verplichte W.A. Het district Zeeland van de algemene verladers- en eigen vervoerders-orga nisaties E.V.O. hield donderdag in hotel ,,De Eenhoorn" te Oostburg de jaarlijkse voorlichting^- en contact avond. Na het openingswoord van de secretaris van het district Zeeland, de heer A. Drost uit Middelburg, werd een film vertoond over de auto verzekering. De E.V.O. zo werd medegedeeld zal trachten een dreigende premieverho ging voor de verwachte verplichte verzekering W.A. af te wenden. Een in te voeren verplichte verzekering tegen wettelijke aansprakelijkheid mag volgens de E.V.O. de lasten van het wegvervoer niet nog hoger ma ken dan ze nu al zijn. Verder bleek dat de organisatie een vrije verzeker rïngsmarkt voorstaat, waarin het particulier initiatief zich in vrijheid kan ontplooien binnen de grenzen van de wet, zonder ai te veel over heidsinmenging. De heer A. Drost hield een inleiding over liet goederenvervoer in het ka der van de Europese integratie. Dit bijzondere vraagstuk voor de naaste toekomst heeft de volle aan dacht van dc E.V.O., aldus spreker. Men wil voorkomen dat de vervoers- politïek, zoals deze in Nederland nroeizaam is opgebouwd teniet wordt gedaan door de invloed van dc ande re landen. Tot slot gaf spreker de zekerheid dat de E.V.O. ernaar streeft elke ondernemer te helpen bij het bereiken van een zo goed en een. zo goedkoop mogelijk transport. Deze vergadering werd besloten met de vertoning van de film over de bouw van de Velser tunnel „Als het getij verloopt". werden eveneens onder arrest ge steld. Aanvankelijk wilde de Middel burgse firma de zaak buiten de justi tie houden, maar toen B. aan enkele medeplichtigen allerlei vreemde brie ven begon te schrijven, moest men de zaak wel in onderzoek nemen. B. erkende tegenover mr. P. van Empel, de president, volmondig de frauduleuze handelingen te hebben gepleegd; evenzo de twee chauf feurs. De smidsknecht J. M. uit Meliskerke had als subdepothou der de flessen-'voor het geringere bedrag betrokken. Hij meende, dat de zaak in orde was, maar later ontdekte hij lock, dat het geen „zuivere koffie" was. Evenzo was het gesteld niet de Vrouwenpolder- se depothouder De B. en mevrouw P. F.-V. uit Lewedorp. Oppervlakkig De officier van justitie merkte op, dat B. op een geraftmeerde wijze te werk was gegaan bij de vervalsing van de bonnen. Overigens wees de officier er op, dat de controle in Per nis slechts heel oppervlakkig ge beurde. Toch meende mr. Van der Dussen, dat B. de zwaarste schuld was toe te rekenen. „Stellig zijn er goede dingen over B. te vertellen", vervolgde de offi cier. „Hij js een harde werker en is tevens van zijn fouten overtuigd. Maar het is niet mogelijk iemand na een dergelijk feit voorwaarde lijk te veroordelen, waarop de re classering aandrong." Mr. Van der Dussen eiste daarop tien maanden gecombineerde straf. Tegen De K. eiste hij f 100 .boete en 1 maand voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd, tegen K. een boete van f60 met een zelfde voorwaardelijke straf, tegen M. een boete van f 80, Vlissingse varensgezel voor de rechtbank Hij maakte zich schuldig aan „flessentrekkerij" Voor de rechtbank te Middelburg moest zich vrijdagmorgen verantwoor den de 24-jarige Vlissingse varensge zel J. R., die zich in augustus van het vorige jaar had schuldig gemaakt aan „flessentrekkerij". Hij bezocht in de Scheldestad allerlei cafés, maakte verteringen, maar betaalde die niet. Via talrijke .smoesjes" probeerdë hij aan geld te komen. Zo vroeg hij zijn moeder f 25, omdat hij in Rotterdam wilde monsteren op een vrachtboot. Het geld, dat hij kreeg, besteedde hij aan drank en toen hij geen cent meer had, bestelde hij toch. maar betaalde niet. R. was reeds eerder veroordeeld, onder meer voot dergelijke feiten, maar in juni van het vorige jaar was hij voorwaardelijk in vrijheid ge steld, waarop hij zich in september aangaf bij de politie. „Ik zag er geen gat meer in", vertelde hij. Uit het rapport van een liefdadig heidsinstelling te Utrecht bleek, dat men hem nog wel een kans gaf. Maar de officier van justitie, mr. J. L. An- dreae, zag hier niets in. „Als U zo doorgaat, wordt het onherroepelijk terbeschikkingstelling van de rege ring", waarschuwde de officier de jonge man. Thans wilde de officier het nog bij een voorwaardelijke ter beschikkingstelling laten, met een proeftijd van 3 jaar, alsmede een on voorwaardelijke gevangenisstraf van 6 maanden met aftrek. „Denk er om", waarschuwde ook de president, mr. P. van Empel. „Het roer moet om. anders wordt het ter beschikkingstelling. Onvoorwaarde lijk". Waarop de uitspraak bepaald werd op vrijdag 13 maart a.s. tegen mevrouw V. f 100 en tegen De B. bij verstek f80. De raadsman van B., mr. F. K. Adriaanse stipte aan, dat het voor hem nog onduidelijk is wat zijn cliënt heeft bewogen tot de ver duistering. Hij was er van over tuigd, dat een domper werd gezet op B's arbeidsvreugde, toen hij werd aangewezen als bijrijder. Daarbij kreeg hij een grote mate van vrijheid bij de verkoop aan de leveranciers. Mr. Adriaanse twijfelde er aan, dat B. de talrijke systemen met raffinement uitge dacht had. Hij meende, dat dit meer aan het toeval te 'wijten was. Voorts stipte pleiter nog aan, dat B. een geziene figuur is in het verenigingsleven, waarop hij uiter ste clementie vroeg. De raadsman van De K„ mr. Raven uit Bergen op Zoom, betoogde, dat het van bijzonder groot gewicht is, dat zijn cliënt met het bedrog ge stopt is, voordat de zaak ontdekt werd. Waarop mr. J. J. van der Weel, de raadsman van K.. wees op de bijzonder ondergeschikte rol, die zijn cliënt gespeeld heeft. Overigens kon mr. Van der Weel zich geheel aansluiten bij de eis van de officier. Waarop de rechtbank de uitspraak bepaalde op „vrijdag 13 maart a.s. EERSTE VERGADERING HOOFDINGELANDEN J. J. de Looff benoemd tot ontvanger-griffier Tijdens de eerste algemene vergade ring van de hoofdingelanden van het „Waterschap Noord-Beveland" vrij dag in de „Stadswijnkelder" te Kort- gene gehouden, werd met algemene stemmen besloten liet pand Snellen- straat 3 te Kortgene tijdelijk te hu ren van de gemeente en er voorlopig de kantoren van de ontvanger-grif fier en het hoofd van de technische dienst in onder te brengen. De over eenkomst. met de gemeente Kortgene werd aangegaan voor het tijdvak 1 april 1959 tot 1 januari I960. Zeer waarschijnlijk zal het waterschaps bestuur de dijkgraaf en de gezwo renen in een volgende vergadering met een voorstel komen betreffende een definitief onderkomen voor het waterschap. De vergadering die werd voorgezeten door dijkgraaf M. W. van Arenthals uit Kats besloot met algemene stem men de heer J. J. de Looff te Kort gene tot ontvanger-griffier te benoe men. Vóór de concentratie bekleedde de heer' De Looff deze functie bij verschillende polders en waterschap pen op Noord-Beveland. Wat betreft de benoeming van een hoofd van de technische dienst ging de vergadering niet mee met een voorstel van het dagelijks be stuur. Het bestuur had namelijk Groepscommandant rijkspolitie Brouwershaven overleden In de nacht van woensdag op don derdag Is in het Roed Kruis zieken huis te Zierikzee wij plotseling over leden dc heer J. Slieker, groepscom mandant der rijkspolitie te Brouwers haven. De heer Slieker was niet alleen in Brouwershaven een bekende figuur, maar op het gehele eiland Schouwen- Duiveland had men achting voor de ze politieman. Vanaf 1 juni 1946. toen opper Slie ker naar Haamstede kwam, is hij voortdurend op Schouwen-Duiveland werkzaam geweest. Voordien had hij bij de Koninklijke Marechaussee ge diend. voorts als rijksveldwachter te Oud-Beierland en daarna als gemeen teveldwachter te Barendreclit. Met ingang van 1 oktober 1949 volgde de benoeming tot groepscommandant te Brouwershaven. de heer P. van der Maas te Kats als eerste op de niet-alfabetische voordracht geplaatst en de heer H. J. Swenne te Kamperland als num mer twee. Nadat de twee benoe mingsvoorstellen in besloten zit ting waren behandeld, werd bij heropening tot stemming overge gaan. De heer H. J. Swenne ver enigde 18 stemmen op zich, de heer P. van der Maas 6 stemmen en de heer G. Sinke te Colijnsplaat 1 stem. Bij de aanvang der vergadering, waarin vrijwel uitsluitend zaken werden behandeld onmiddellijk voort vloeiende uit de concentratie van de polders en waterschappen en die wei nig discussie ontlokten, had de dijk graaf een begroetingswoord gespro ken. Hij deelde mede, dat het bestuur een kasgeldlening van f75.000, had aangegaan tegen 2% en voor de duur van negen maanden bij de Nederlandse Waterschapsbank te Den Haag. Tot intrekking werd be sloten van enkele door verschillende polders gesloten geldleningen bij de Nederlandse Waterschapsbank. Op voorstel van het bestuur werd met deze Bank een, kasgeldlening aange gaan van f 242.000,tegen een, rente van 2%. zulks ter voortzetting van de financiering van de voorlopig ten laste van het waterschap blij vende kosten van herstel der zwakke plaatsen in de zeeweringen van de polders: Toorn, Nieuw Noord-Beve land, Oud Noord-Beveland, Adriaan, Stads en Willem Adriaan. Voor de lijd van zes maanden werd met de Nederlandse Water schapsbank voorts een kasgeldle ning aangegaan van 20.000, legen 2ter voortzetting van de voorlopige financiering voor as faltering van enkele wegen in de Heer-Janszpolder (f 16.000,en voor verruiming van «ten gedeelte der waterleidingen in de Oud-Kort- genepolder (he.r.stelrampschade, f 4.000,Eveneens ging de ver gadering akkoord mét een be stuursvoorstel om een rekening- courant-overeenkomst met de Wa terschapsbank aan te gaan tot een maximum-krediet van f 100.000, Deze overeenkomst achtte het be stuur gewenst in verband met eventuele calamiteiten, zoals over stroming. Toegetreden werd als lid van de Zeeuwsche Polder- en Watei-schaps- bond. Voorlopig zal het waterschap het totale bedrag, dat de vroegere polders op Noord-Beveland betaalden, als contributie aan de Bond afstaan. Dit zal een uitgaaf vergen van f549,50. Tot intrekking werd beslo ten van een destijds door de verga dering van ingelanden van de polders Oud- en Nieuw Noord-Beveland ge nomen besluit om een jaarlijkse bij drage van f375,toe te kennen aan de gemeente Kortgene als tegemoet koming in de onderhoudskosten van de haven te Colijnsplaat. De bijdrage strekte ter compensatie van de aan de polders toegekende vrijstelling van haven- en liggeld voor schepen en materialen bestemd voor polder- werken. Aangezien deze vrijstelling sinds 1 augustus 1953 is vervallen, kwam het waterschapsbestuur thans met een voorstel om de genoemde bijdrage niet meer te verlenen. Oj) voorstel van het bestuur werd be sloten tot definitieve vaststelling van het door de calamiteuze Leendert Abrahampolder ten behoeve van de waterkering op te brengen geschot voor de dienstjaren 1958 en 1959. Dit geschot werd vastgesteld op zeventig gulden en zes en een halve cent per ha. Met de Kerkvoogdij van de Ne derlands Hervormde gemeente in Kats werd een overeenkomst geslo ten voor huur van een gedeelte van een woning te Kats voor opslag van materialen. De huurprijs bedraagt f 7,50 per maand. UITSPRAKEN RECHTBANK Vrijspraak voor chauffeur die formeel voorrang had De rechtbank te Middelburg heeft vrijdagmorgen de fabrieksarbeider J. M. P. uit Oostburg, die op 15 decem ber j.l. zijn echtgenote mishandelde, veroordeeld tot een onvoorwaardelij ke gevangenisstraf van 6 maanden, met aftrok. De officier van justitie eiste eveneens een gevangenisstraf van een half jaar. P. had eerst zijn vrouw geslagen met een bezemsteel en. een kapmes, waar na hij haar met doodslag bedreigde. Hij duwde haar tegen de muur en riep: „Hou je mond. anders sla ik je dood". P. erkende tijdens de zitting met de bezem te hebben geslagen, maar ontkende de bedoeling te heb ben gehad haar te doden. Mevrouw U. E. E. E. R.H. uit Vlis- singen, een met een Vlissingse arbei der getrouwde Oostduitse vrouw, werd veroordeeld tot een gevangenis straf van 1 jaar met aftrek, waar van 7 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar, en 5 maan den onvoorwaardelijk. De officier had eveneens een gecombineerde straf ge- eist, maar daarvan 9 maanden on- Advertentie I voorwaardelijk en 3 maanden voor waardelijk. Mevrouw R. had bijna een jaar lang. in 1957 en 1958, geld bedragen weggenomen ten nadele van de bockhandelaar G. te Vlissingen, wiens winkel zij schoonhield. De 26-jarige sleepbootkapitein J. Q., met waladres Amsterdam, word veroordeeld tot een gevange nisstraf van 9 maanden, waarvan 6 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar, en 3 maanden onvoorwaardelijk. Gedu rende november 1958 had deze verdachte een bedrag van 2000 verduisterd ten nadele van zijn werkgever M. De officier eiste een jaar gevangenisstraf, waarvan 6 maanden voorwaardelijk en 6 on voorwaardelijk. Voorrang Tijdens de zitting van. 13 februari jl. diende verder in hoger beroep de zaak tegen de banketbakker J. A. A. van P. uit Deurne, die op 1 septem ber van het vorige jaar op het kruis punt ZeestraatKanaalkadeKin derdijk te Axel in aanrijding geko men was met een van links komen de auto van de autohandelaar V. uit Terneuzen. De bakker had dus voor rang. maar de Terneuzcnse kanton rechter was van oordeel, dat de snel heid van 50 a 60 km, waarmee v. P. het kruispunt passeerde te groot was en veroordeelde hem voor deze vorm van medeschuld tot een boete van 25. De officier der rechtbank eiste be vestiging van dit vonnis. „Want", zo zei de officier, „deze botsing is een typisch voorbeeld van het feit, dat degene, die formeel het recht van voorrang heeft, niet altijd vrij uit gaat". De raadsman van Van P. was van oordeel, dat zijn cliënt geen verwijt treft. Waarmee ook de rechtbank het eens was, want Vaa P. werd vrijgesproken. ge wilt aan het begin van de Molenstraat in Groede stond, nog een vrij glorieus bouwsel. In vijftig jaar de oude foto werd vóór 1910 ge maakt verandert er echter veel, ook in het rustige Groe de. De wind en de regen klaagden rond de molen en in de wieken, de storm rukte er aan, ten leste hing hij scheef in de wind, die rond het hout en in de gebinten blies. Maar zoals door de eeuwen heen de mulders met hun verf en nieuw hout in de weer waren geweest, zo was er ook in 1939 weer een molenaar de heer Snoep die de naar zijn vang gezakte molen liet rechtzetten. Zo werd het leven van de oude molen andermaal ver lengd. Totdat in 1946 op een stormachtige septemberdag het einde kwam. De molen kraakte in het ge weld van de storm, de kop scheurde. Er schoot een ketting los en als gekken draaiden de wieken in het rond. als een laatste, wilde krachtsinspan ning... De wieken raakten de grond en in de weken die volgden, vol tooiden slopers het werk van de storm. Desniettemin: de naamloze open standaardmolen latex- werd hij dichtgebouwd had het het langst van alle mo lens in Groede uitgehouden. De laatste stenen molen werd name lijk in 1944 bij een bombardement verwoest. Aan de houten molen herinnert nog steeds de „Molenstraat". Een straat, die er vóór vijftig jaar, toen verschillende generaties van het molenaarsgeslacht Brakman de molen beheerden, heel anders uitzag. Molenstraat in 1959, zonder mo len.... FOTO P.Z.C. Vóór 1910'. Molenstraat mét mo len, slagerij en touicslagerij Niet alleen het markante silhouet van de molen verdween: ook de huizen kregen een ander aanzien, ze werden verbouwd en waar de mensen verhuisden of stierven, verdwenen ook de „neringen" en de illustraties aan de gevel, die iets over de stiel van de bewoners meedeelden. Zo werden nagenoeg alle links op de foto staande huizen verbouwd. Het eerste uit het rijtje, op de oude foto geheel links, was vroe ger het „notarishuis". Dan volg de een huis met een groot wit bord, waarop stond te lezen, dat daar de touwslagerij van Houtza ger was gevestigd. Links op het eind was een slagerij, die van De le Lijs. Het verloop van de straat veranderde weinig, evenals de lutherse kerk (rechts) de tijden doorstond. Het gebouw van de christelijke school, vroeger de evangelisch-lutherse dat juist achter de kerk staat, heeft het eveneens een lange tijd uitgehouden. Van de eerste helft van de negen tiende eeuw tot heden. De school wordt momenteel namelijk afge broken... Op de oude foto staan vóór de mo len nog enkele, vrijwel onherken bare figuren. Dat moeten echter Heine en Jas (van Jozias) Brak man zijn, die in die dagen de mo len beheerden. De geslachten Brakman werkten 125 jaar onafgebroken op de mo len, van 1808 tot 1933, toen de heer Snoep het bedrijf overnam. Tot 1946 heeft de heer Snoep het koren met behulp van windkracht gemalen. Toen verrees er een elektrische maalderij met op precies dezelfde plaats, waar de molen had ge staan, een wooóliuis voor de mo lenaarszoon. Vader en zoon Snoep bleven dus de „molenaars" van Groede. Zonder molen. Maar op dezelfde plaats

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 14