PROVIKCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Geen positieve resultaten te verwachten van Macmillans bezoek aan Rusland Zeelands zwakste dijk ligt bij 0SSENISSE Engelse premier naar Kiew KROESJTSJEW BLEEF („MET KIESPIJN") THUIS BELGISCHE REGERING KRIJGT VERTROUWEN VAN SENAAT BEPERKING VAN INVOER RESIDU-OLIE TE VERWACHTEN MANIAK GOOIT SCHERP ZUUR NAAR SCHILDERIJ VAN RUBENS VERWACHT... 202e jaargang - no. 49 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week f 7.00 p. kw., fr p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 27 febr. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ine. mededelingen1 driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel 2355 4 lijnen (b g.g. I of 3546); Middelburg, Markt 51. tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, red. tel. 2425. adm. tel. I Premier MacmiUan van Engeland is gisteren In Kiew de hoofdstad van de Oekraïne, aangekomen. De Russische premier Kroesjtsjew bevond zich niet bij de Russische delegatie, hoewel het aanvankelijk de bedoeling was geweest dat hij de reis had meegemaakt. Kroesjtsjew bleef thuis, daar hij, naar hij zeide, kiespijn had. In de mid dag ontving hij echter een delegatie uit Irak met de bedoeling een over eenkomst tussen Rusland en Irak te tekenen over economische en tech nische samenwerking. Sfeer was en bleet koel Voordat Macmillan naar Kiew vertrok heeft hij nog een onderhoud met Kroesjtsjew gehad. De sfeer was en bleef koel, zo werd van Britse zijde meegedeeld. Maandag zullen beide staatslieden voor het laatst een onder houd hebben, waarna een slotcommuniqué zal worden opgesteld. Positieve resultaten van Macmillans bezoek zijn echter niet te verwachten. Volgens Britse zegslieden heeft Macmillan noch Kroesjtsjew op hun besprekingen van donderdag enig blijk gegeven van een wijziging in hun standpunt. Zij hielden beiden vast aan hun inzichten over Duits land, de kwestie Berlijn, de Europese veiligheid de ontwapening en de in ternationale toestand in het alge meen. Van Britse zijde is, in antwoord op vragen, waarom Macmillan niet heeft besloten om, na Kroesjtsjews anti-westerse toespraak, zijn be zoek aan de Sowjet-Unie af te breken, verklaard dat de Engelse premier was uitgenodigd om be sprekingen met de Sowjetleiders te voeren en iets van hun land te zien. Hij vervulde nu het tweede gedeelte van dit programma. Naar verluidt heeft Macmillan ge poogd Kroesjtsjew gerust te stellen omtrent de betekenis van een Duitse herbewapening. Ook zou hij gepro beerd hebben hem ervan te overtui gen dat zijn vrees aangaande Amerikaanse bases rondom de Sow- jet-Unle ongegrond is. Macmillan zou ook opnieuw hebben uiteengezet dat de rechten van het westen in Berlijn een uitvloeisel zijn van Duitslands onvoorwaardelijke overgave, in 1945. Hij zou hieraan hebben toegevoegd er geen bezwaar tegen te hebben, wanneer De Russen Oostduitsers in hun plaats zouden laten optreden, indien dit de toegang tot Berlijn zou vergemakkelijken. Amerikaans oorlogsschip houdt Russische treiler aan Het Amerikaanse ministerie van landsverdediging heeft medegedeeld dat het Amerikaanse marinevaartuig „Roy D. Hale" ter hoogte van New Foundland een aantal manschappen aan boord van do Russische treiler „Novorossisk" heeft gezet. Dit is ge schied in het kader van een onder zoek naar breuken, die zich do laatste tijd in transatlantische kabels hebben voorgedaan. De treiler bevond zich 120 mijl ten noordoosten uit de kust van St. Johns, New Foundland, toen hij werd aangehouden. Het ministerie verklaarde nog dat tot deze actie werd overgegaan inge volge de bepalingen van het verdrag betreffende bescherming van onder zeese kabels. In de Duitse stad Neurenberg is op het ogenblik de grootste Internationale speelgoedbeurs ter wereld aan de gang. Bijzondere aandacht van de jongetjes, die de beurs bezoe ken, heeft deze miniatuur mo torscooter, wélke is voorzien van een motortje van 25 cc. Het prachtige stuk speelgoed kan een snelheid halen van S0 kilometer per uur. We hopen het niet op het trottoir te ont moeten.... Waarnemers te Moskou zijn van me ning dat de reactie van president Eisenhower, op diens jongste pers conferentie, op Kroesjtsjews anti westerse rede, de Sow jet-premier zal stijven in diens overtuiging, dat het geen zin heeft met andere landen dan de Verenigde Staten besprekin gen over de hangende internationale vraagstukken te voeren. Er wordt, naar verluidt, niet meer gesproken over het sluiten van een Brits-Russisch niet-aanvalsver- drag. Dit zou het gevolg zijn van een mededeling van Macmillan aan Kroesjtsjew dat een dergelijk ver drag, indien het niet in verband zou staan met de andere, nog on opgeloste internationale vraag stukken, niet veel zou- bijdragen tot ontspanning in de betrekkingen tussen oost en west. KLM mag voorlopig tweemaal per week naar Singapore Na het einde van-deze maand zal de K.L.M. tweemaal per week naar Singapore mogen blijven vliegen hangende een be sluit van het Britse kabinet over de kwestie of het aantal vluchten tot één per week moet worden beperkt, aldus is don derdag van gewoonlijk welinge lichte zijde te Londen vernomen. Uit dezelfde Britse bron werd vernomen, dat na het bezoek van de Nederlandse minister van buiten landse zaken, mr. J.. M. A. H. Luns, aan Londen, technische besprekingen zijn gehouden. De Britse ministers hebben nadien nog geen besluit kun nen nemen wegens de onverwachte besprekingen over Cyprus te Londen en het dadelijk daarop gevolgde ver trek van minister-president Macmil lan en minister van buitenlandse za ken Lloyd naar Moskou. Kroesjtsjew uitgenodigd naar Scandinavië De ambassadeurs van Denemarken, Noorwegen en Zweden te Moskou hebben de Russische minister-presi dent Kroesjtsjew, woensdag uitgeno digd dit jaar een bezoek aan Scandi navië te brengen. SLUITING ONRENDABELE MIJNEN In acht mijnen wordt nog gestaakt De Belgische regering heeft donder dag in de senaat een vertrouwens- stemming gewonnen over haar poli tiek tegenover de Belgische mijnin dustrie. Zoals bekend heeft de Bel gische regering een coalitie van rooms-katholieken en liberalen 'n meerderheid van 81 zetels in de 175 leden tellende senaat. De vorige week kreeg de regering het vertrouwen van ae Kamer van volksvertegenwoordigers toen zij haar program voor modernisering van de Belgische mijnindustrie aan de orde stelde en hieraan de vertrou wenskwestie verbond. Met 188 tegen 88 stemmen werd dit program, dat voorziet in de sluiting van onrenda bele mijnen In de Borinage, aan vaard. Op een achttal mijnen in de Bori nage na ls het werk in de Belgi sche mijnen donderdag overal her vat. Op de weg BergenFrame- ries is donderdagochtend vroeg door 400 mijnwerkers weer een versperring opgeworpen. Om acht uur had de rijkswacht de weg vrij. In dc metaalindustrie en bij de buurtspoorwegen werkt iedereen weer. Besprekingen De vice-voorzïtter van de Hoge Auto riteit, D. D. Spierenburg, en de le den R. Raynaud en L. Daum hebben gisteren te Parijs besprekingen ge voerd met de Franse minister-presi dent M. Debré over de kolencrisis. Na afloop van deze besprekingen verklaarde de heer Spierenburg: „De Hoge Autoriteit is van mening, dat de moeilijkheden moeten worden opgelost door het nemen van geza menlijke maatregelen. Wij hebben over deze maatregelen gesproken met de Franse minister-president en de Franse minister van industrie. De Hoge Autoriteit heeft besloten alle regeringen der E.G.K.S.-landeu te raadplegen. De Hoge Autoriteit zou genoodzaakt kunnen zijn eventueel te besluiten een duidelijke crisistoe stand af te kondigen". De heer Spierenburg deelde ver der nog mede, dat er op de bijeen komst van de ministerraad, die op 2 maart te Luxemburg gehou den zal worden, niet over de ko- lensituatie, doch over het ijzer- vraagstuk gesproken zal worden. Premier Menderes naar Ankara vertrokken Premier Adnan Menderes van Tur kije is donderdag per vliegtuig naar Ankara teruggekeerd, na acht dagen in een Londense kliniek te zijn ver pleegd om de gevolgen te boven te komen van het vliegtuigongeluk, dat hem bij zijn aankomst in Engeland was overkomen. Zoals gemeld, kostte dit ongeluk aan veertien mensen het leven. De Turk se premier kwam er af met een ze nuwschok en lichte kneuzingen. Prinses Arthur of Connaught te Londen overleden Prinses Arthur of Connaught. een achternicht van koningin Elizabeth is gisterochtend op 67-jarige leeftijd te Londen gestorven. Zij leed aan longontsteking. Het grootste deel van haar leven heeft zij als verpleeg ster gewerkt. In Rome hebben honderden jongeren een felle demonstratie gehouden tegen de houding van Oostenrijk in het geschil om Zuid-Tirol, dat na de Eerste Wereldoorlog een Italiaanse provincie is geworden, maar waarvan de Duits sprekende bevolking sterk Oostenrijks georiënteerd is. Dit bevolkingsdeel meent door Italië bij de Italiaans sprekende be volking ten achter te worden gestéld. In Italië menen sommigen, dat de houding van Oostenrijk aan dit idee niet vreemd zou zijn. De foto geeft een beeld van de demonstratie op een van de Romeinse pleinen. NEDERLANDSE NOTA AAN AMERIKA Gevolgen rampzalig voor Ned. Antillen De Nederlandse regering heeft in een nota aan de regering van de Verenigde Staten van Amerika „ernstige bezorgdheid" tot uitdruk king gebracht naar aanleiding van de mogelijkheid dat Amerika beper kingen zal instellen op de import van residu-olie. Het Amerikaanse bureau voor bur gerlijke en militaire mobilisatie zal naar verwacht wordt, binnenkort aan -esident Eisenhower meedelen, dat de import van buitenlandse olie de nationale veiligheid van Amerika ondermijnt. President Eisenhov er heeft een spe ciale regeringscommissie ingesteld, die hem van advies moet dienen inza ke maatregelen tegen dit gevaar. De ze commissie zou tot de conclusie gekomen zijn, dat de huidige vrij willige besperkingen op de import zouden moeten worden vervangen door voorgeschreven maximum quota. Het vrijwillige complex maat regelen expireert vrijdag te midder nacht. In Amerikaanse regerings kringen verwacht men dat het nieu we systeem het komend weekend be kend zal worden gemaakt, aldus Noodtoestand in Z.-Rhodesia afgekondigd Premier Sir Edgar Whitehead van Zuid-Rhodesia heeft donderdag de noodtoestand afgekondigd en het Afrikaanse Nationale Congres bui ten de wet gesteld. Het merendeel van de leiders van deze politieke or ganisatie van inheemsen is gearres teerd. De maatregel is genomen met het oog op de ongeregeldheden die zich in verscheidene delen van Njassa- land, dat met Zuid- en Noord-Rhode- sia een federatie vormt, hebben voor gedaan. meldt Reuter uit Washington. De Nederlandse ambassade in Wash ington heeft meegedeeld, dat het doel van de nota was, de Amerikaan se regering in kennis te stellen van de bezorgdheid die in Nederland en in de Nederlandse Antillen gerezen is in verband met de mogelijkheid dat de import van residu-olie be perkt zal worden. Zulke beperkingen zouden rampzalig zijn voor de eco nomie van de Nederlandse Antillen in het algemeen en van Aruba in het bijzonder, zo wordt in de verklaring die de Nederlandse ambassade uit gaf, gezegd. In de verklaring die de Nederlandse ambassade over de indiening van de nota uitgaf wordt gemeld, dat tijdens de besprekingen met onderminister Maun naar voren werd gebracht dat de raffinaderijen op de Antillen stra tegisch van zeer groot belang zijn, hetgeen reeds in de Tweede Oorlog De Nederlandse Antillen en Vene zuela leveren elk 45 van de totale invoer van residu olie in de Verenig de Staten. In '57 leverde Aruba voor een waarde van 156.267.190 dollar van deze brandstof aan de Verenig de Staten. Ontploffing in Brits centrum voor kernonderzoek In liet Britse centrum voor onderzoek op het gebied van kernwapens te Aldermaston, waar aan waterstof bommen wordt gewerkt, heeft zich donderdagochtend een ontploffing voorgedaan, die aan twee mensen het leven heeft gekost, terwijl er een verwondingen opliep. Het Britse gezagsorgaan voor kern energie verklaarde, dat het een ex plosie van het „conventionele type" was en dat er geen radio-actieve ma terialen bij waren betrokken. Het on geluk deed zich voor toen men een ontplofbare stof van een lorrie laad de. Een nabijgelegen gebouw werd zwaar beschadigd. Er brak brand uit. maar het vuur kon spoedig worden geblust. Makarios zal zondag op Cyprus aankomen Aartsbisschop Makarios, de leider van de Griekse Cyprioten, vertrekt zaterdag per vliegtuig via Rome naar Cyprus, waar hij zondag zal aankomen; dan zal er een einde zijn gekomen aan zijn ballingschap die drie jaar heeft geduurd. Woensdag was gemeld dat de aarts bisschop in zijn Londense hotel het bed moest houden wegens ëen voor hoofdsholteontsteking. ONHERSTELBAAR VERNIELD Eerst gepoogd werk van Diirer te beschadigen Een maniak heeft een scherp zuur geworpen naar het schilderij van Ru bens „Afdaling van de verdoemden in de hel", een der kostbaarste stuk ken van de „Alte Pinakothek" van München. Deskundigen vrezen dat het schilderij onherstelbaar is-vernield. BRENGT MINISTER VAN AARTSEN HET ANTWOORD MEE Ongeduldig wachten op Bijdragenwet Het waterschap Ossenisse officieel „De verenigde polders van Ossenisse" geheten ge niet de twijfelachtige reputatie een van de zwakste, zo niet dé zwakste zeewering van alle Zeeuwse polders te bezitten. En hoe lang nog? Dat is de vraag die de ingelanden van dit water schap reeds enkele jaren bezig houdt. Vooral als een felle noordwester het water in de Westerschelde hoog opstuwt, wordt dijkgraaf E. G. M. de Waal dikwijls door zijn mensen aangehouden niet de vraag, wanneer de plannen om de drie en halve kilometer lange zeewe ring op Deltahoogte te brengen, nu eindelijk eens gerealiseerd worden. Maar ook de dijkgraaf moet dan het antwoord schul dig blijven: „We weten nog van niets". De plannen werden al een jaar geleden bij de provin cie ingediend, Ged. Staten heb ben er reeds hun goedkeuring aan gehecht en alles wat men er verder van weet is, dat een en ander nu bij de Rijkswaterstaat ligt en op een beslissing van dc minister wacht. Bij de febrUari-ramp van 1953 kwam de polder ook onder water te staan. De verliezen aan mensenlevens wer den beperkt tot één kind, maar aan de landerijen werd schade aangericht. In december 1954 scheelde het weinig of de dijk was weer bezweken. Ruim drie ton werd er nadien nog aan ver werkt, maar het bleven lapmiddelen. De uit de inpoldering in 1610 dateren de dijk werd ook in het verleden af en toe wel eens wat verhoogd, doch voldoet nu lang niet meer aan de eisen welke aan een hechte zeewe ring gesteld mogen worden. De ingelanden beseffen dat ook. Toen twee jaar geleden in een poldervergacJeriog 4© door het bu reau Bijzondere Werken van de Prov. Waterstaat opgemaakte plannen tot verhoging en verzwa ring van de zeedijk in bespreking kwamen, schaarden de ingelanden zich als één man achter deze plan nen. Plannen, die hen veel geld zullen gaan kosten! Zoveel, dat de heren technici die deze vergade ring bijwoonden, wel even vreemd stonden te kijken, dat men zo spoedig tot een eenstemmig be sluit kwam. In principe gingen de hoeren ermee akkoord, «lat hun grondlasten die nu 60 per ha bedragen, op f 90 per ha zouden worden gebracht. Maar de ze lasten vindt men dan ook wel het maximum. Het gehele werk van de dijkverzwaring wordt namelijk op acht a negen miljoen gulden begroot. Het is duidelijk, dat deze enorme schuldenlast niet door een poldertje van ongeveer 730 ha alléén kan wor den gedragen. Daarom heeft het wa terschapsbestuur bij de indiening van zijn plannen een voorschot van 98% op de te verwachten rijksbijdra ge gevraagd. Wanneer het die niet krijgt, is het ten enenmale onmoge lijk dat het v^a terschap dit noodza kelijke miljoenenwerk kan aanpak ken. Er zijn nu eenmaal grenzen aan Zie slot pas. 2 kol. 3) De man moet donderdagochtend de schqrpe oplossing, die volgens een voorlopige analyse ook aceton bevat te, naar het middenste gedeelte van het schilderij hebben geworpen. De Inwerking was dermate krachtig dat de kleur van het linnen zichtbaar werd. Tegen het middaguur ontving een plaatselijke krant een „hijzonder ver warde" brief waarin werd gedreigd dat een stuk van Albrecht Diirer zou worden vernield. De bewuste Dürer behoort ook tot de collectie van de „Alte Pinakothek". De brief is bij het stationspostkantoor op de 'bus gedaan. Aangenomen wordt dat de maniak het werk van Dürer niet kon vernie len omdat personen in de zaal aanwe zig waren, en dat hij in een der aan grenzende, lege, zalen de vloeistof maar naar een Rubens wierp. De politie van München heeft mede gedeeld dat een zekere Walter Mentzl uit Überlingen de dader is. „Afdaling van de verdoemden in de hel" is vermoedelijk in 1620 geschil derd. Sinds 1836 is het in het bezit van de „Alte Pinakothek". Deskundi gen nemen aan dat het onderste deel niet door Rubens zelf maar door een andere schilder, wellicht een van zijn leerlingen is geschilderd.. Geldig tot hedenavond AANHOUDEND ZACHT Droog en vrij zonnig weer maar in de kustprovincies tijdelijk ook enkele overdrijvende wolkenvelden. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuid west en zuid. Aandhondend zacht weer. ZON EN MAAN 28 februari Zon op 7.31 onder 18.16 Maan op.onder 9.53

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1