In Amerika selectie voor eerste ruimtevaarder begonnen ZÓ DENkT MEN IN NET BUITENLAND ER OVER ZIEKENFONDSTOELAGEN VOOR TANDARTSEN EN APOTHEKERS 2 jaar garantie EXPOSITIE OVER ONDERHOUD VAN LANDBOUWWERKTUIGEN 10 PROVIN Cl ALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 26 FEBRUARI 1959 EXAMEN NA ZWARE TRAINING De order luidde slechts: meldt U voor tijdelijke dienst op kamer 4-e- 1085 in het Pentagon (het departement van defensie), maar de 110 pi loten van luchtmacht en marine, die de oproep ontvingen, vermoedden wel waarom zij ontboden werden. Zij hadden zich allen opgegeven als vrijwilliger voor de bemanning van het eerste ruimtevaartuig, dat Amerika zal lanceren, en dit zou hun eerste „test" worden. De 110 ge- selecteerde mannen zijn allen proefpiloten, die technische wetenschap pen of natuurkunde hebben gestudeerd en die aan bepaalde fysieke vereisten konden voldoen. Uit hun midden zullen tenslotte 12 mannen uitgekozen worden voor de laatste selectie voor het aanwijzen van de eerste ruimtevaarder. De 110 piloten kregen de eerste dag van het examen te Washing ton een uitvoerige voorlichting van geleerden en technici van het nationale bureau voor aeronautica en ruimtevaart. De sprekers trachtten de eventueel nog bij de kandidaten bestaande vrees weg te nemen, door hun te verzekeren dat zij zich tijdens het lanceren van de raket nog per parachute in veiligheid kunnen stellen, als er bij dat lanceren iets mis zou gaan. Is het „schip" eenmaal in de „ruimte" dan is er natuurlijk geen „terug" meer, voor de „normale landing". Na een medisch onderzoek was de eerste van de drie examendagen ten einde. Do tweede dag kregen de kandidaten het heel wat moei lijker. Zij werden ontworpen aan een „uitputtend" examen in allerlei wetenschappen: wiskunde, elektrotechniek, elementaire me dische kennis, techniek. Daarna volgde een ondervraging van iede re kandidaat naar levensloop, fa milieomstandigheden, afkomst. Op de derde dag werd elke kandi- Twintigduizend Britse militairen verlaten Cyprus Eoka was vertegenwoordigd op Londense conferentie De Britse minister van defensie, San dys, heeft woensdag In het Lagerhuis meegedeeld dat de Britse regering van plan is de permanente bezetting van Cyprus te beperken van 25.000 tot 5.000 of 6.000 man. De Britse regering verwacht reeds In de komende maanden een aantal een heden van Cyprus te kunnen terug trekken. De leider van de Griekse Cyprio ten, aartsbisschop Makarios, heeft voorhoofdholteontsteking. Hij moet te Londen zijn kamer houden. Zijn ver trek naar Cyprus, dat zaterdag of zondag zou zijn, zal misschien moe ten worden uitgesteld. De voorzitter van de Griekse Tweede Kamer heeft woensdag de zitting opgeschort omdat aanhangers van de regering en leden van de op positie handgemeen raakten bij de behandeling van de Cyprische kwes tie. Na hervatting van de vergadering onthulde minister van buitenlandse zaken, Averoff, dat de Cyprische ver zetsorganisatie Eoka ook op de Lon dense besprekingen vertegenwoordigd was en erkend heeft dat de overeen komst de Cyprioten inderdaad vrij heid schenkt. De minister vertelde niet wie de Eoka had vertegenwoor digd. Dit jaar geen veranderde voedergraanregeling Uit een brief van de directeur-gene raal van de voedselvoorziening aan het bestuur van het produktschap voor zuivel blijkt, dat in de regelin gen en garanties op het gebied van voedergranen voor dit oogstjaar geen veranderingen zullen worden ge bracht. Dit, aldus de brief, zou niet opportuun zijn nu onderhandelingen in E.E.G.-verband in het verschiet liggen. In Engeland waren 245 schepen opgelegd Blijkens de door de Engelse kamer voor de scheepvaart gepubliceerde gegevens waren op 1 februari in En gelse havens om andere redenen dan voor herstel 245 schepen opgelegd van tezamen 1.850.184 l>rt., tegen 251 schepen van tezamen 1.861.459 brt. op 1 januari en 141 schepen van te zamen 778.703 brt. in februari 1958. Bij de op 1 februari opgelegde sche pen waren 175 Engelse schepen van tezamen 883.475 brt. tegen 181 (888.074 brt.) in januari en 99 (492.0.40 brt.) een jaar tevoren. De voor herstel opgelegde of in her stel zijnde schepen waren op 1 fe bruari 87 in aantal, met een geza menlijke tonnage van 528.787 brt. te gen 72 (464.638 brt.) de voorafgaan de maand en 92 (565.353 brt.) in fe bruari 1958. Muur van school stortte in 6 kinderen gedood, 63 gewond In Estacionooauila, een plaats ten zui den van San Luis, is dinsdag een muur ingestort van een school, waar 300 kinderen de dag van de Mexicaan se vlag vierden. Zes kinderen werden gedood en 63 ge wond. De doden waren 4 jongens en 2 meisjes van 1 len 12 jaar. Van 25 ge-1 wonde kinderen is de toestand ernstig. Estacionooauila ligt In de buurt van de grens met de Verenigde Staten en aan beide zijden van de grens zijn bloed-donors voor de gewonden ge. vraagd. De eerste ruimtevaarder van Amerika zal gekozen worden uit een groep van 110 piloten, die een zware training hebben ondergaan. Het eerste stadium van de selectie is thans afge sloten. Een verslaggever van United Press International, William D. Hall, geeft in neven staand artikel een relaas van wat er met de kandidaten is gebeurd tijdens een examen dat onlangs werd gehouden en drie dagen geduurd heeft. 4 daat psychiatrisch onderzocht, en kreeg hij wederom een eindeloze reeks vragen te beantwoorden omtrent zijn kennis, psychische instelling, lichamelijke welstand. De laatste vraag die allen kregen te beantwoorden, luidde: „Hoe zoudt U het vinden, als U tot de geselecteerde twaalf zou behoren en tenslotte gekozen zou worden als de eerste ruimtevaarder?" Een jeugdige kapitein heeft dit ant woord gegeven: „De eerste ruim- tevlucht zou een ervaring van on schatbare betekenis zijn. Ik zou de pionier worden van een nieuw vlieg-tijdperk". Binnenkort zullen de 110 kandida ten bericht krijgen óf zij in de volgende groep van 40 kansheb bers geplaatst zullen zijn. Is dat het geval, dan gaan zij naar Al- buqnerque in de staat Nieuw Mexico om een nieuw „examen" te ondergaan, dat dan zes dagen zal duren en dat zal moeten uitwijzen 'hoe elke kandidaat reageert op de fysieke en emotionele omstandig heden van een zo goed mogelijk nagebootste ruimtevaart. Uit dit tweede examen moeten de 12 laatste uitverkorenen te voorschijn komen. Zij zullen worden aangewezen voor een diensttijd van drie jaar bij het ruimtevaartprogramma. Zij zullen medewerken aan proef vluchten van onbemande en met dierlijke bemanning te lanceren ruimtevaartuigen. Zij zullen een belangrijke stem hebben bij de constructie en inrichting van de cabine, waar in eindelijk een van hen de eerste tocht zal moeten maken. Zij zullen ook een stem hebben In de bepaling van het beste mo ment om de eerste ruimtevaart te beginnen. Zij zullen hoogtevluch- ten in aan luchtballons opstij gende proefcabines maken, en met een Redstone-raket afstanden van enkele honderden kilometers vlie gen, alvorens daaruit per para chute terug te keren. De eerste werkelijke ruimtetocht zal maximaal 24 uur duren. Hoe zullen zij zich voelen? Een der kandidaten meende: „Als het zo ver is, zal de man die dan alleen in de cabine zit, vreselijk bang zijn. Maar hij zal zich niet terug trekken voordat er op de knop ge drukt wordt. Hij zal goed geoefend zijn en hij weet natuurlijk welk risico hij gaat lopen. Het is geen besluit van het ene ogenblik op het ande re. Hij weet alles lang van te vo ren. Er bestaat waarschijnlijk geen enkele prqefpiloot, die niet voor zijn leven vreest, als hij de eerste keer met een nieuw toestel de lucht ingaat. Maar hij is ge wend zulke dingen te doen en hij trekt zieh niet terug, omdat hij op het moment zelf bang zal zijn". - - -- -T—7^751 Teonaangovond Itt i KWALITEIT BESLUITEN VAN CENTRALE BOND Stichting van fonds voor langdurige verpleging De Centrale Bond van Onderling be heerde Ziekenfondsen heeft gisteren op een te Utrecht gehouden buitenge wone algemene vergadering besloten tot instelling van 'n studiefonds, voor tandarts, apotheker en eventueel ook voor arts. Het studiefonds zal staan onder beheer van het bestuur van de CJ3.0.Z,, dat een commissie zal be noemen om over het verstrekken van studie-uitkeringen te adviseren. De onderlinge ziekenfondsen hopen met het beschikbare bedrag, (onge veer 10.000 per jaar) te kunnen bij dragen tot een vermindering van het huidige tekort aan tandartsen en apothekers. vooral met het probleem van het tandartsentekort worden de zieken fondsen namelijk dagelijks gecon fronteerd, onder meer bij de school- tandvoorziening. Als regel zal het studiefonds aanvul lend optreden. Aan het aanvaarden van een studie-uitkering worden geen bijzondere voorwaarden verbonden. De C.B.O.Z. heeft in principe tevens besloten tot het stichten va fonds voor langdurige vei Men wil het de onderling l ziekenfondsen op deze wijze mogelijk •rpleging. beheerde Als enige mei trioglas isolatie ïr-'' <geaci'fioicv>H) Varta Service- Station te GOES. Blanckstraat 1-3 Tel. 01100-2828 Paas- en pinksterverloven voor het leger maken, een financiële bijdrage te ver lenen aan verzekerden, die langdurig in een verpleeghuis moeten verblijven. Men denkt te beginnen met een uit kering van 4 gedurende 100 dagen. Door de vergoeding slechts te verle nen voor patiëhten, die zijn opgeno men in een verpleeghuis dat aan be paalde eisen voldoet, hoont men te vens het peil van vele bestaande ver pleeghuizen te verbeteren. De kosten van deze verzekering zul len worden hestreden door een ge ringe verhoging van de premie voor de aanvullende verzekering. Zo mogelijk zal deze verzekering, waarmee men op 1 januari 1960 een begin hoopt te maken, worden uitge voerd in samenwerking met andere ziekenforidsorganïsatïes. Poliover pleging 100 pel Tenslotte heeft de C.B.O.Z. een fonds opgericht, waardoor het de onderling beheerde ziekenfondsen mogelijk wordt, het risico van de kosten voor verpleging van polio- Ëatiënten gezamenlijk te dragen. >aardoor zal liet de ziekenfondsen gemakkelijker vallen de reeds voor de vrijwillige en verplicht verze kerden geldende uitkeringen te brengen op 100 procent van de werkelijke kosten. Er is een landmachtorder versche nen voor de verlofregeling met Goe de Vrijdag, Pasen en Pinksteren. In grote trekken komt deze order erop neer, dat de ene helft van de mili tairen bij de parate onderdelen ver lof krijgt van donderdag 26 maart 13 uur tot dinsdag 21 maart 24 uur en de andere helft van donderdag 14 mei 13 uur tot dinsdag 19 mei 24 uur. Visser overleden na gasvergiftiging Dinsdag heeft een wachtsman die de ronde deed over een aantal loggers in de Umuidense vissershaven, in de kaartenkamer van de Katwijkse log ger KW 104 „De vrouw Dirkje", de 24-jarige visserman W. Plat uit Am sterdam levenloos aangetroffen. De man was maandag in IJmuiden vergeefs op zoek geweest naar een kosthuis. Daarom besloot hij slaap plaats te zoeken op een van de sche pen in de Umuidense haven. Hij trof de kaartenkamer van de KW 104 open aan en legde zich te slapen na dat hij een gaskachel had aangesto ken. De vlam van de kachel is door gebrek aan zuurstof spoedig ge doofd, waardoor het gas zich in do slaapkamer verspreidde en de visser in de slaap overviel. Woensdagmiddag, tijdens de week markt, was op het Ledelplein te Oost- burg op een tentoonstelling het re sultaat te zien van in da afgelopen drie Jaren door de leden van de R.K. J.B. in West Zeeuwsch-Vlaanderen gehouden wedstrijd in onderhoud, op bergen en bedrijfsklaar houden van landbouwwerktuigen en gereedschap pen. Toen half februari van dit jaar Alleen in Borinage wordt De socialistische vakbonden van Charleroi, van het Centrum (La Lou- vière) en van Bergen hebben woens dag besloten dat het werk in de Bel gische mijnen vandaag zal worden hervat. De socialistische mijnwerkersbond in de Borinage echter zegde haar le den aan in de staking te volharden. Vakbondsleiders zijn evenwel van mening dat deze voortzetting niet van lange duur zal zijn. Ook de sta king in de zuidelijke bekkens en in het bekken van Luik is ten einde. Het voornaamste resultaat van de stakingen voor de arbeiders zelf is dat zij voortaan aan een nieuwe baan geholpen zullen worden als hun mijn gesloten wordt. Lanceert Amerika zaterdag maanraket Het Amerikaanse luchtvaartblad „Aviation Daily" schreef woensdag dat het Amerikaanse leger zaterdaj te Cape Canaveral een maanraket za lanceren. Februari-staking 1941 herdacht In het hart van de voormalige Joden buurt in Amsterdam is gisteren de februaristaking van 1941 herdacht Naast het meer dan levensgrote beeld van de dokwerker op het Jonas Daniël Meijerplein, Marl Andriessens schepping, die de herinnering leven dig houdt aan deze openlijke, mas sale daad van verzet tegen de eerste jodendeportatie, hing de Amster damse vlag halfstok en stonden auto riteiten te luisteren naar verzetsver zen, gedeclameerd, door Henk Rig- ters, naar de zang van het mannen koor van het energiebedrijf en naar de muziek van de Amsterdamse Poli- tiekapel. Burgemeester Van Hall bracht in herinnering, hoe stakers van ver schillende levensovertuiging met een ongekende solidariteit thans 18 jaar geleden in verzet kwamen tegen het wegvoeren van honderden stadgeno ten uit do jodenhoek, waarbij de be zetter de grootste wreedheden be ging. De staking werd bloedig onderdrukt: velen moest hun moed met het leven betalen. De strijd was evenwel niet vergeefs, want het gaf de wankel moedigen nieuwe moed, versterkte de saamhorigheid en schonk nieuw vertrouwen in de uiteindelijke over winning. Het is volgens mr. Van Hall goed dit onrecht elk jaar te herdenken. Men beseft dan weer eens, hoe men één moet zijn in de overtuiging dat de rechten van de mens gehandhaafd dienen te worden. Talrijke bloemstukken werden aan de voet van de dokwerker gelegd, ook later op de dag toen andere groepen van de bevolking de staking herdachten. Rede De Britse kranten wijdden woensdagoch tend veel aandacht aan Kroesjtsjews rede van dinsdag, waarin hij Engeland een niet- aanvalspact aanbood en zich uitsprak voor een topconferentie. De Moskouse correspon dent van de rechtse „Daily Express" vond het opmerkelijk dat Kroesjtsjew zijn voor stel deed zonder bij zijn besprekingen, daags tevoren, met premier Macmillan diens mening hierover te hebben gevraagd. De conservatieve „Daily Mail" vroeg zich dan ook af, of Kroesjtsjew zijn Britse gast heeft willen beledigen. De correspondent van de „Daily Mail" in Moskou schrijft, dat Macmillan en zijn minister van buitenland se zaken, Selwyn Lloyd, proberen er achter te komen of er sprake van een opzettelijke belediging is. In dat geval zouden de be sprekingen, die Macmillan met de Russi sche leiders voert, in feite reeds mislukt zijn. De liberale „Manchester Guardian" meent, dat als de Sowjet-Unie een vrïendschaps- en niet-aanvalsverdrag met Engeland wenst, zo'n verdrag zeker gesloten moet worden als het kan bijdragen aan het schep pen van een gunstig klimaat voor ernstige onderhandelingen over andere kwesties. Doch het pact zou verder niet veel zin heb ben, aangezien het niet meer veillghoid of garanties zou geven dan reeds door het handvest van de Verenigde Naties wórden verschaft. De „Daily Telegraph" noemde Kroesj- tsjews voorstel voor 'n nlet-aan vals ver drag een waardeloos gebaar. „Als Enge land op dit bijzonder ogenblik een der gelijk tweezijdig verdrag zou sluiten, zouden de gevolgen veel ernstiger zijn dan de nadelen op propagandistisch ge bied die kunnen voortvloeien uit een wei gering. „Kroesjtsjew weet heel goed dat onder de huidige omstandigheden een niet-aanvalsverdrag moet volgen op een regeling van de Berlijnse crisis, en er niet aan vooraf gaan", aldus het blad. De „Daily Herald" stemt in met de sugges tie van een topconferentie. Het Britse volk wenst dat daarvoor een datum wordt vast gesteld, zo meent dit blad. Het Franse conservatieve blad „Le Figaro" stelde in zijn editie van woensdagochtend de vraag of do Brits-Russische besprekin gen nu verder nog wel zin hebben. De link se „Combat" meent dat Macmillan gevaar loopt dat hij als een „loopjongen" wordt be handeld. De rechtse „Aurore" verklaarde dat de les die uit Macmillans „teleurstellend bezoek" kan worden getrokken Is, dat nauwere een heid dan ooit tevoren tussen Frankrijk, En geland, Amerika en West-Duitsland nodig is ter verdediging van de vrede. Cyprus De Londense „Times" verklaarde dins dag in commentaar op het akkoord in zake Cyprus, dat Engeland geen reden tot klagen schijnt te hebben voor zover het zijn bijzondere belangen betreft. De ondertekening van de overeenkomst kan het begin van een nieuw leven voor Cy prus zijn, aldus het blad, doch alleen als de nu op papier gezette eenheid werke lijkheid wordt. Het blad zei, dat er op Cyprus elementen zijn, mogelijk rechtse en zeer zeker linkse, die de eenheid niet v wensen. De „Times" waarschuwde dan ook, dat zich in de volgende fase nog moeilijkheden kun nen voordoen. Doch de gemeenschappelijke belangen van Engeland, Griekenland en Turkije in de Atlantische gemeenschap zijn zo groot, dat deze drie landen samen even tuele ontbindende krachten zullen kunnen bedwingen. De „Manchester Guardian" meent ook, dat „twijfel en vragen niet de grote mogelijk heden die de akkoorden openen, mogen ver duisteren". De moeilijkste stap is nu gezet. De „Daily Telegraph" gelooft dat conflic ten kunnen worden voorkomen als de over eenkomst naar de letter en de geest wordt uitgevoerd. De „News Chronicle" wees op de grote ver antwoordelijkheid die nu op het Cyprische volk en zijn leidei's rust. Dulles Elke poging om nu wijzigingen aan te brengen in de leiding van het „State De partment" zou verkeerd zijn, zo schreef de „New York Herald Trihnne" dinsdag in een hoofdartikel onder de kop „Dulles moet rns- ten". Het blad is van oordeel, dat het besluit van president Eisenhower om minister Dulles ondanks zijn ziekte te handhaven, over het algemeen met instemming is begroet. Het werk op het ministerie van buitenlandse za ken behoeft niet onder do afwezigheid van de minister te lijden, zo meent het blad, omdat Dulles' plaatsvervangers al vaak zijn opgetreden tijdens de vele buitenlandse rei zen van de minister. Bovendien wees de „New York Herald Tribune" er op, dat volgens de grondwet de president met de zorg voor de buitenlandse zaken la belast. Op de foto: de eerste prijswinnaar, de •Bi-jarige heer Fr. Thomaes uit Hoofdplaat. (Foto P.Z.C. de Jury, bestaande uit de allen te Biervliet wonende heren H. Buijsse, A. Remijn en M. Francke, de werk stukken van de diverse deelnemers had gekeurd, werd de uitslag vastge steld. Deze luidt: 1 A. Thomaes, Hoofdplaat, 144 pnt.; 2 C. van den HeuVel, Groede, 143. Van deze prijswinnaars stonden nu diverse werktuigen zoals tractoren, landbouwwagens, eggen, ploegen, kunstmeststrooiers, zaalmachines enz. op deze tentoonstelling opge steld. Het idee was uitgegaan van de geza menlijke studieclubs in de streek en de Landbouwvoorlichtingsdienst. De bedoeling van deze expositie was de resultaten van goed onderhoud in bredere kring bekend te maken. Dit bleek overduidelijk uit de opgestelde statistieken, waarbij levensduur, af schrijvingspercentage en kosten van de landbouwwerktuigen bij goed en slecht ondérhoud sterk tegen elkaar afstaken. Op deze tentoonstelling, die veel be langstelling trok, verstrekte de Land bouwvoorlichtingsdienst toelichting. Insluiper na diefstal in Bergen op Zoom gepakt Toen in de nacht van zaterdag op zon dag een inwoonster van Bergen op Zoom, die enige tijd in een café had vertoefd, zich huiswaarts wilde bege ven, kwam zij tot de ontdekking dat iemand kans nad gezien om uit haar handtas haar portemonnee inhouden, de ongeveer 40 te ontvreemden. De politie werd ingeschakeld en dit leidde tot aanhouding van een zekere P. v. G. uit Bergen op Zoom. Hij had de gestolen portemonnee in hetzelfde cafe in het toilet geworpen, doch het volledige bedrag kon op enkele gul. dens na nog in beslag genomen wor den. Bij een nader onderzoek door de poli tie ingesteld, bleek dat men een goe de vangst had gedaan, want dc aan gehoudene bleek zich in de afgelopen wintermaanden te Bergen op Zoom achtmaal aan een diefstal door middel van insluiping te hebben schuldig ge maakt. Hij Ontvreemdde dan portemon nees en portefuilles met inhoud en enkele waarde-artikelen. Bovendien konden met deze aanhouding twee kippendiefstallen, die te Bergen op Zoom waren gepleegd worden opge helderd. Bij een van deze diefstallen was de aangehoudene ook betrokken geweest. Tot slot bleek Van G. zich nog te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een coat. die hij in de avond van 2e kerstdag had weggeno men in „De Hollandse Tuin" te Bergen op Zoom van een tot nu toe onbekend gebleven persoon. De coat is grijs-bei- ge van kleur en voorzien van een rits sluiting en een capuchon en met teddy gevoerd. >e persoon, vermoedelijk een bewoner van het eiland Goeree-Overflakkee van wie in de avond van 2e kerstdag 1958 deze coat is ontvreemd, wordt verzocht zich zo spoedig mogelijk en met de politie verbinding te stellen met de politie te Bergon op Zoom. De aangehoudene zal aan de justitie worden voorgeleid. Microkorfbal Vrijdagavond kunnen er liefst drie beslissingen vallen in het microtoer- nooi van de Zeeuwse korfbalbond. In afd. la wordt gespeeld Elto IScam- 10I0 I en deze match is enkel nog van telang voor Elto. Indien n.l. Tjoba I volgende week zou verliezen van Ani mo I dan zouden, wanneer Elto al thans van Scampolo weet te winnen, in deze afd. liefst drie ploegen gelijk eindigen t.w. Tjoba I, Elto I en Animo I. In afd. lb valt ongetwijfeld de be slissing ten gunste van Togo I omdat dit achttal in staat moet zijn Olym- >ia I te kloppen. In 2a is de ontmoe ting tussen SSS en Volharding I niet meer van belang al zullen beiaen hun best doen om te winnen. In afd. 2b gaan de twee koplopers Tjoba II en Blauw Wit I elkaar be kampen met als inzet de eerste plaats. Voor beiden is het de laatste wed strijd en beiden wonnen ze ajlo vorige wedstrijden. Het zal dus in deze wed strijd geducht kunnen spannen al lijkt ons Blauw Wit iets sterker. In 3a neemt Luctor zo goed als ze ker de titel mee naar Terneuzen om dat Tjoba Hl hun wel niet van de vólle winst zal kunnen afhouden. Bij de Junioren verschijnen het Elto acht tal voor het eerst binnen de lijnen tegen Togo a en bij de adsplranten a zién we Olympia de volgende neder laag tegemoet gaan tegen Togo a.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 6