Adenauer gaat naar Parijs om met De Gaulle overleg te plegen mmorn Kamers van Koophandel wensen in Prijzenwet bepaling tegen willekeur WEDUWEN- EN WEZENWET DOOR KAMER AANGENOMEN BEMANNING VAN DE „CALLISTO" GERED NA DRIE UUR IN SLOEP TWEE APELD00RNSE JONGENS NACHT OP ONBEWOOND EILAND DONDERDAG 26 FEBRUARI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ONDERWERP DE INTERNATIONALE TOESTAND Franse en Duitse teleurstelling over Kroesjtsjews laatste rede De Westduitse bondskanselier Konrad Adenauer zal volgende week woensdag naar Parijs gaan voor het voeren van eendaagse besprekingen met president Charles de Gaulle van Frankrijk, zo is officieel in Bonn bekendgemaakt. In de bekendmaking werd slechts gezegd dat de beide staatslieden hun in het najaar van 1958 begonnen besprekingen zullen voortzetten. De meeste waarnemers veronderstellen evenwel dat de besprekingen vooral gewijd zullen zijn aan de nieuwe situatie betreffende West- Berlijn sinds de afwijzing door premier Kroesjtsjew van van de westelijke voorstellen inzake een conferentie van ministers van buitenlandse zaken over Berlijn en Duitsland. Volgens functionarissen van het bureau van de Franse minister-presi dent meent de Franse regering, dat de betrekkingen tussen Oost en West thans in een zeer ernstig stadium zijn gekomen. De regeringswoordvoerder te Bonn, Von Eckardt, zei dat er voornamelijk over de internationale toestand zal worden gesproken. Von Eckardt voegde eraan toe zich heel goed te kunnen voorstellen dat er in meerde re of mindere mate ook over econo mische kwesties gesproken zal wor den. Op de verklesdngsredc die de Russi sche premier Kroesjtsjew dinsdag hield is te Parijs en Bonn als volgt gereageerd: Betogingen in Rome tegen Oostenrijks houding in kwestie Zuid-Throl In Rome heeft woensdag weder om een driehonderdtal jongelui gedemonstreerd tegen de hou ding van Oostenrijk in het ge schil om Zuid-Tirol, dat na de Eerste Wereldoorlog een Itali aanse provincie werd, dóch sterk Oostenrijks van karakter is. De Romeinse politie moest van waterstralen gebruik maken om de betogende studenten te ver drijven uit de omgeving van de Oostenrijkse ambassade, die streng bewaakt werd. De Ital. premier Segni verklaarde dinsdag in 't parlement dat z'n re gering in 't na de 2e Wereldoorlog met Oostenrijk getekende verdrag, dat voorziet in een feitelijke auto nomie voor Zuid-Tirol, „ten volle en edelmoedig" zal nakomen, maar dat de uitvoering een zaak van Italië is. In Bolzano, de hoofdstad van het be trokken gebied, hielden woensdag omstreeks duizend jongeren een beto ging ten gunste van het Italiaanse bewind. Inmiddels heeft de Oosten rijkse regering haar ambassadeur in Italië naar Rome ontboden voor over leg. Monopolie Slot van pag. 1 universitaire examens in de psycholo gie en de pedagogie toe te laten. De hoogleraren waren onder meer bezorgd over het niveau van de aca demische studie in hun vakweten schap na de toelating van onderwij zers. Een merkwaardige bezorgdheid, die niet vrij kan zijn van monopoliezucht. Het is 'immers ten enen male uitge sloten, dat door een beperkt groepje studerende onderwijzers het niveau van een academische studie omlaag- gedrukt zou kunnen worden, aange nomen, dat de onderwijzers zoiets zouden nastreven. Dit „scheve" argument is ontoerei kend om de ware bedoeling te ver hullen. De hoogleraren cn de studenten wil len de beide vakken zoveel mogelijk gesloten houden. Zou het niet veeleer zó zijn, dat ze niet om wetenschappe lijke, maar om beroepsmonopolisti- sche redenen beducht zijn voor vreem de eenden in de bijt Voor mensen, die het vak óók beheersen, maar die een andere weg gevolgd hebben Het antwoord op die vraag zou een psychologische studie waard zijn! HONDS. Charlie Rollïnson is een En gelsman en Engelsen houden van die ren, vooral van honden. Bij Charlie ging die liefde wel wat ver, want elke zwervende hond die hij zag nam hij liefderijk op. Toen de buien van Charlie de politie waarschuwden en deze eens een kijk je nam, vond ze wel een vreemde toe stand De politie ontdekte 55 honden in één kamer van drie bij vier meter. Charlie is tot vijftig gulden boete ver oordeeld omdat hij slechts voor dertig van zijn dieren een hondepenning had. Hij heeft ook nog een boete gekregen van 50 gulden omdat hij de honden onnodig zou hebben laten lijden. Som migen hadden schurft, één was blind. Voorts is Charlie veroordeeld tot de kosten van het geding. Charlie gaat in hoger beroep. Hij voelde zich verongelijkt, toen hij hoorde, dat alle honden zullen worden afgemaakt. Deze zegslieden hebben in niet-of- ficiële gesprekken openlijk de me ning geuit dat het westen, na deze toespraak van Kroesjtsjew reke ning moet houden met een zeer ernstige crisis in april of mei, over Berlijn. Hierbij werd te ken nen gegeven dat dit ook de me ning was van premier Michel De- bré en president generaal De Gaulle. Franse gezagdragers zijn van me ning, dat Macmillans bezoek aan Moskou als mislukt moet worden beschouwd. De Fransen hebben nim mer veel geestdrift voor Macmillans reis aan de dag gelegd. De woordvoerder van de Duitse bondsregering, Von Eckardt, heeft woensdag gezegd, dat Kroesjtsjews rede grote teleurstelling in Bonn heeft gewekt. Kroesjtsjew schijnt 't, aldus Von Eckardt, op alle punten met het westen oneens te zijn. De toespraak, zo zei hij voorts, kan niet Avorden beschouwd als een gel dig antwoord op de westelijke nota's over de Berlijnse kwesties, het Duitse vraagstuk en de Europese veiligheid. (Slot van pag. 1) in. waarin do Kanier uitspreekt, dal uiterlijk voor het zomerreces 1961 de vraag onder ogen moet worden gezien of in de wet wijzigingen be horen te worden aangebracht. Verder spreekt de niotie de verwachting uit, dat de regering tijdig aan de Kamer een nota zal doen toekomen, aan de hand waarvan een gedachtenwisse- ling over de wenselijkheid van wijzi gingen zal kunnen worden gevoerd. Er ontstond nogal énige verwarring omtrent de tekst van de motie. De heer De Kort beging verschillende vergissingen. Aanvankelijk had de af gevaardigde tijdens het debat „kort na 1 januari 1961" als tijdstip ge noemd. De tekst van de motie sprak daarna zelfs van „vóór 1 januari 1961". Deze tijdstippen maakten de motie voor de bewindsman moeilijk te aanvaarden. Om een nota In te die nen is een gedegen voorbereiding no dig, aldus minister Beel. De heer De Kort wijzigde daarop de motie door te spreken van „uiterlijk voor het zomerreces 1961". Niettemin bleef de minister de motie overbodig vinden, die zijns inziens een open deur in slaat. De Kamer wilde echter zeker heid en de motie werd zonder hoof delijke stemming aanvaard. Amendementen Bij de behandeling van de amende menten kwam eerst het wijzigings voorstel van de heer Wagenaar (diss, comm.), om tot verlaging van de leeftijdsgrens tot 45 jaar over te gaan, aan de orde. Het amendement bleek echter niet door vier andere le den mede-ondersteund en moest daar om van de agenda worden afgevoerd. Mevrouw Stoffelsvan Haaften deed goed haar best om haar amendement, waarin aan onge- huwden boven de 65 jaar, die nog nooit van de wet hebben geprofi teerd, een premierestitutie wordt gegeven, aangenomen te krijgen. Zij berekende, dat aanvaarding van haar voorstel 5 miljoen gul den per jaar zou kosten, terwijl de premie voor de weduwen- en wezenverzekering zou moeten worden verhoogd van 1.15 tot 1.18 pet. De heren De Kort en Van Lier (p.v.d.a.) bestreden het amen dement. De eerste zag geen enke le reden, waarom het karakter van de wet moest worden gewij zigd. De heer Van Lier zette nog eens uiteen, dat de oplegging van een premieplicht voor ongehuw- den alleszins gerechtvaardigd is. Ook de minister had principiële en praktische bezwaren, reden waarom hij de liberale afgevaar digde adviseerde haar amende ment in te trekken. Mevrouw Stof fels betreurde de geringe belang stelling voor haar voorstel, waar uit zij de conclusie trok, dat de Kamer de lasten van de vrijge zellen niet ernstig neemt. Nu de verhoudingen zo liggen, trok zij haar amendement in. De heer Van Eibergen (a.r.) kreeg van de minister te horen, dat deze, wat de aanpassing met dc particulie re pensioenen betreft, vertrouwen heeft in het bedrijfsleven. De aan passing van het overheidspensioen is thans bij het georganiseerd overleg in behandeling, reden waarom de mi nister hier niet op inging. De minister zag geen mogelijkheid een spaarregeling, waarom de staat kundig gereformeerde heer Van Dis, wiens fractie principiële bezwaren tegen do verzekeringsgedachte heeft, in de wet te incorporeren. Bij de stemming over het ontwerp waren echter de heer Van Dis, evenals diens fractiegenoot de heer Kodde, niet in de zaal aanwezig, zodat liet ontwerp met algemene stemmen werd aanvaard. DE AANVARING BIJ DE „Andros Stream" voer door ondanks de mistsignalen Drie uur lang hebben de 34 vermoei de bemanningsleden van het Neder landse motorschip „Callisto", dat na een aanvaring met het Liberiaanse schip „Andros Stream" bij het licht schip „Noord Hinder" gezonken is, zoals we gisteren reeds in een groot deel van onze oplage hebben gemeld, in een sloep doorgebracht voordat ze door het Duitse kunstvaartuig „Julia" werden opgepikt. Gisteroch tend zetten zij voet aan wal in Hoek van Holland. Kapitein J. van der Zwan uit Vlaar- dingen vertelde, dat de „Callisto" bij het lichtschip „Noord Hinder" we gens de mist stil lag en seinen gaf. Op het radarscherm had hij de „An- rlrnc Stvpain" iripn aankomen. dros Stream" zien aankomen. On danks het loeien van de misthoorn van de Nederlander voer de Liberi aan door. Met een geweldige klap boorde de voorsteven zich achter de voorpiek ter hoogte van het eerste ruim aan stuurboord in de „Callisto". De vierde stuurman de 22-jarige M. C. Hout uit Rotterdam vertelde dat er een scheur ontstond waar wel een paar vrachtauto's in en uit konden rijden. De opvarenden, die lagen te Twee Apeldoornse jongens, de 4-jarige Jaap van de Veen en zijn 13-jarig vriendje Wiebe Loijenga hebben hun ouders en de politie een onrustige en angstige nacht bezorgd. De knapen zijn dinsdagmiddag samen de deur uitgegaan om te speleij maar waren bij het avondeten nog niet komen opdagen. Toen zij er om negen uur nog niet waren werd de politie gewaarschuwd, die een onder zoek instelde, dat echter zonder resultaat bleef. De eerste arbeiders, die woensdagmorgen omstreeks acht uur in het natuurpark Berg en Bos verschenen, keken wel heel verbaasd, toen zij plotseling hoorden roepen en twee jongens ontdekten op het eiland, dat midden in de vijver is gelegen. Het bleek dat dit de vermiste knapen waren. Zij waren de vorige middag met het pontje dat de verbinding tussen de vaste wal en het eiland in de zomermaanden onderhoudt, naar dit eiland gevaren, om er een ontdekkingstocht te ondernemen. Toen zij wilden terugkeren, belelc het pontje te zijn afgedreven, zodat zij de nacht op het eiland moesten doorbrengen. De blijdschap van dc ouders was uiteraard groot, toen zij gistermorgen op het politiebureau wareii waar juist het bericht binnenkwam, dat do jongens gevonden waren. slapen werden direct gewekt. De aanvaring had omstreeks half twaalf plaats en tegen middernacht had het schip zoveel water gemaakt dat het zonk. Op de brug van de „Callisto" wa ren de kapitein, de vierde stuur man en de 25-jai'ige P. van Asch uit Dordi-echt. Dit drietal moest zwemmend het schip verlaten en bereikte zo de reddingboot die al op enige afstand van het schip lag te wachten met de overige be manning reeds aan boord. De ka pitein slaagde erin de scheepspa pieren te redden. De sloep trachtte het lichtschip „Noord Hinder" te bereiken. Ver schillende schepen voeren langs de sloep zonder dat deze werd opge merkt, totdat de „Julia" verscheen en de schipbreukelingen aan boord nam. De opvarenden van de „Callis to" die met een lading erts op weg was van Pepel (West-Afrika) naar IJ mui den, kwamen in Hoek van Hol land spoedig weer op verhaal. Vele familieleden hadden de tocht naar Hoek van Holland gemaakt. De „Andros Stream" vervolgde na de aanvaring op halve kracht varend haar weg naar Rotterdam. Het schip kwam ongeveer 's nachts om half twee in Hoek van Holland binnen. Het had wel enige schade opgelopen, doch niet van ernstige aard. Bij het binnenkomen van Hoek van Holland kon aan het uiterlijk van het schip niets bespeurd worden van het on geval bij de „Noord Hinder". Het wrak van de „Callisto" blijkt zichtbaar te zijn. De scheepvaart is gewaarschuwd voor dit wrak, waarvan twee masten boven wa ter uitsteken en dat zich bevindt op een positie van 51.41 graden noorderbreedte en 02.37 graden oosterlengte. Foto: de bemanningsleden van de Callisto" na hun aankomst in Hoek van Hólland. Koningin bij opening van boekenweek Het ligt in het voornemen van de ko ningin de officiële openingsavond van de 24ste boekenweek in de Stads schouwburg te Amsterdam op vrij dag 27 februari bij te wonen. Die avond zal de parodistische opera „De zwarte bruid" van C. J. Kelk en Geza Frid worden opgevoerd. BEHALVE SLAGVAARDIGHEID RECHTSZEKERHEID Objectieve norm en adviescommissie gevraagd Mede namens de Kamers van Koop handel te Allernaar, Amersfoort, Am sterdam. Breda, Delft, Dordrecht, Gouda, Den Haag, Haarlem, Harder wijk, Hengelo, Hilversum, Hoorn, Leeuwarden, Leiden, Maastricht, Middelburg, Nijmegen, Roer mond, Tiel, Tilburg, Vlaardingen, Waalwijk, Zaandam en Zwolle, lieeft de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rotterdam zich tot de Tweede Kamer gewend naar aanlei ding van het wetsontwerp betreffen de de regelen op het gebied van de prijzen van goederen en diensten (prijzenwet). Hoewel het in normale omstandighe den de Kamers verwerpelijk voor komt de functie van de ondernemer op een zo essentieel punt als de prijs vorming te kunnen aantasten, ach ten zij toch omstandigheden denk baar, wanneer zich uit een oogpunt van algemeen belang onaanvaardbare prijsontwikkelingen voordoen, waar bij de regering de bevoegdheid zou moeten hebben rechtstreeks in de prijsvorming in te grijpen. Dan ach ten zij echter de eis gerechtvaardigd, dat de regelende bevoegdheden omge ven worden door stringente waar borgen. Ter verkrijging van die waarborgen zou naar het oordeel van de Kamers het navolgende moeten geschieden In de wet dient te worden vermeld, welke objectieve norm aan het te voeren beleid ten grondslag ligt. Die norm dient door dé regering te wor den gevonden in de bepaling, dat er sprake moet zijn van een prijsont wikkeling. die strijdig is met het al gemeen belang. In het Hilton-hotel te Berlijn is een filmbal met meer dan duizend gasten gehouden, waarop vele toekomstige en gevestigde grootheden van h witte doek zich lieten bewonderen. Links zien we Romy Schneider met de modeontwerper Heinz Oester- gaard op de dansvloer. Links op deze foto met baard) Peter Carsten. Op de rechterfoto links Hildegard Knef en rechts Marika Rökk. Er dient een recht van beroep te worden geschapen naar analogie van de desbetreffende regeling, welke in de Wet Economische Mededinging is opgenomen, waarbij het college van beroep, bedoeld in de Wet Admini stratieve Rechtspraak Bedrijfsorga nisatie, oordeelt. De bevoegdheden mogen niet ge hanteerd worden, dan na raadpleging van een college van onafhankelijke deskundigen uit het bedrijfsleven. Daarvoor zal een onafhankelijke ad viescommissie ingesteld moeten wor den, die vooraf dient te worden ge raadpleegd. In noodgevallen kan raadpleging achteraf geschieden. Ter zake merken de Kamers nog op, dat de eisen van rechtszeker heid cn rechtvaardigheid en van de bestrijding van de willekeur die kan dreigen als de wet tot stand komt zoals de regering haar heeft ingediend, op zijn minst even zwaar wegen als de eis van slag vaardigheid, de eis waarmede de regering iedere verplichte raadple ging van een deskundige commis sie uit het bedrijfsleven van de hand wijst. De Kamers achten de door hen bedoelde adviescommis sie de aangewezen vorm, waarin overleg dient plaats te vinden. Indien geen overeenstemming bestaat tussen de regering en de adviescom missie met betrekking tot de op het gebied der prijzen te nemen maatre gelen, zou een parlementaire behan deling daarvan moeten plaatsvinden. De geldigheidsduur van de prijs maatregelen zou tot ten hoogste een jaar moeten worden beperkt. Verlen ging zal slechts mogen plaatsvinden als de omstandigheden zulks recht vaardigen. waarbij het advies van de adviescommissie van deskundigen weer zou moeten worden ingewonnen. Het Wereldgebeuren Tact Giuseppe Pella staat te boek als een economisch en financieel deskundigeAl in zijn jeugd moest hij zich oefenen in de kunst van het „financieren", toen hij als begaafde zoon van behoefte ouders weliswaar vrijstelling van school- en collegegelden kreeg, maar in zijn le vensonderhoud moest voorzien met wat karig zakgeld. Ook dc studie betrof het op doordachte wijze om gaan met beschikbare middelen: eerst behaalde hij het koopmansdi ploma, later promoveerde hij in de economie. In het bedrijfsleven lever de hij al gauw belangrijk werk als adviseur in de textielindustrie van Piemont; in de tijd die overbleef do ceerde hij aan technische hogescho len. Met het buitenland maakte hij het eerst kennis op wolconferenties in Amsterdam, Boedapest. Berlijn, Pai*ijs, Londen en Brussel. Na de oorlog ging hij helemaal op in de po litiek, een aspect van het bestaan waaraan hij ook voor Mussolinni's tijd al veel aandacht had besteed. Het duurde niet lang of hij was (in 1947) minister van financiën en in 1948 werd hem het beheer van de begroting toevertrouwd. Nu eens bin nen dan weer buiten ministeries, on der meer ook als premier, heeft hij sindsdien steeds een belangrijke rol gespeeld in het Italiaanse politieke leven, waarbij hij zich in binnen- en buitenland een warm pleitbezorger toonde voor nauwe Europese samen werking, en met name voor Europese economische integratie. Nu op 't terrein van de buitenlandse betrekkingen economische kwesties vaak een hoofdrol spelen, is het te be grijpen dat de nieuwe Italiaanse pre mier. Antonio Segni, zich Pella, tot minister van buitenlandse zaken ge kozen heeft. Maar tot economische waagstuk ken kan hij zich in die functie niet beperken. Dat bemerkt hij al in deze eerste weken van zijn nieuwe ambtsperiode. Wanneer 't om de politieke betrekkingen tussen zijn land en vreemde mogendheden gaat, komt Pella's grote tact overigens bij zonder van pas. Hij verstaat name lijk de kunst om goede vrienden te zijn zowel met medestandei-s als met politieke tegenstanders. Een beminne lijk man, die echter heel goed weet wat hij wil en wat hij niet wil. AI zegt hij zelden „neen", toch geeft hij in lang niet alle kwesties toe. Maar - iemand wie hij omzichtig iets gewei gerd heeft, gaat, als gevolg van Pel la's diplomatieke optreden, vaak met een tevreden gezicht naar huis. Dezer dagen was er zo'n zeldza me gelegenheid dat Pella toch zonder omhaal van woorden „neen" zei en wel tot de Oostenrijk se ambassadeur in Rome. Max Lö- wenthal. De ambassadeur kwam hem een nota overhandigen om te pro testeren tegen het feit, dat Italiaan se visa waren geweigerd aan twee afgevaardigden in de Oostenrijks-Ti- roolse landdag. Dit tweetal had in Zuid-Tirol het-woord willen voeren. De gemoederen in Zuid-Tirol een autonoom gebied dat na de Eerste Wereldoorlog door Italië werd gean nexeerd, zijn niet weinig verhit en 't. was de bedoeling van de beide Oos tenrijkers om ontstemming van de Duits sprekende Zuidtirolers nog te verstevigen. Het conflict is ontstaan in het regionale parlement van Zuid- Tirol, waar de drie afgevaar digden van het zeer Oostenrijks georiënteerde Bolzano de christen democratische fractie vaarwel zei den en overgingen naar de oppositie De reden was, dat naar hun mening de kredieten voor woningbouw in Zuid-Tirol voornamelijk aan Itali anen werden toegekend, waarmee volgens hen Italianisering van de streek in de hand werd gewerkt. Niet alleen laaiden in Zuid-Tirol de oude nationale tegenstellingen weer op. maar ook in het Oostenrijkse deel van Tirol deed dit conflict veel stof opwaaien. De twee Oostenrijkse Tirolers die 'n spreekbeurt in Bolzano wilden ver vullen, hadden zich tevoren in Oos tenrijk al flink geweerd. Het was in het kader van deze ontwikkeling, dat Pella weigerde dc Oostenrijkse pro testnota tegen de visa-weigering in ontvangst te nemen. „De visa zijn geweigerd", zo verklaarde hij, „op grond van zorg voor de openbare or de en veiligheid". Gisteren hebben overigens in Ro me zelf Italiaanse jongelui zo veel gevaar doen ontstaan yoor verstoring van de openbare orde bij de Oostenrijkse ambassade, dat de po litie hen met waterstralen moest ver drijven. Men zou Oostenrijk en Ita lië willen toewensen, dat hun minis ters van buitenlandse zaken de kwes tie nog eens gezamenlijk bespraken, al is de zorg voor Zuid-Tirols auto nomie dan ook formeel aan Italië voorbehouden. Men moet zulke ru zies, die de goede verstandhouding tussen Europese nabuurstaten scha den, zo gauw mogelijk uit de weg ruimen met gebruikmaking van de tact. waarin Pella zo'n meester is. i GUISEPPE PELLA .ordeverstoringen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3