PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PENSIOEN VOOR WEDUWEN EN WEZEN wellicht al vóór 1 januari 1960 EisenhowerV.S. wijken niet voor Kroesjtsjews onverzoenlijkheid Ook landbouw acht industrialisatie gewenst BILT Vand aag.. VERWACHT... 202e jaargang - no. 48 Dagblad, uitgava van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 58 cent per week 7.00 p. kw.; fr p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 18 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 26 febr. '59 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties tmax. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 88-80, tel 2358 4 lijnen Cb.g.g. 3808 of 8846); Middelburg, Markt 81, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee, red. tel. 2425. adm. tel. S Wetsontwerp in Tweede Kamer aéingenomen Kwestie van de leeftijdsgrens wordt nader bestudeerd (Van onze parlementaire redacteur); De regering streeft er naar de weduwen- en wezenverzekering nog vóór 1 januari 1960 in werking te doen treden. Daarom wordt gehoopt, dat de Eerste Kamer aan de behandeling van dit wetsontwerp voorrang zal geven. Inmiddels wordt op het depar tement alsmede door de andere bij de wet betrokken instanties hard gewerkt aan de uitvoeringsmaatregelen. Dit deelde de mi nister van sociale zaken ad interim, prof. dr. Beel, woensdagmid dag in de Tweede Kamer mede bij de verdediging van het wets ontwerp, dat tenslotte zonder hoofdelijke stemming werd aange nomen. men er op let, dat de verzorging van de weduwen krachtens de invaliditeitswet 40 miljoen gul den kost, terwijl de uitvoering van de weduwenwet een bedrag van 180 miljoen zal eisen. Aan vaarding van het wetsontwerp Geen restitutie premiebedragen aéin ongehuwden Minister Beel, die zich aansloot bij de waarderende woorden aan het adres van oud-minister Suurhoff gericht, wees op het belang van de weduwen- en we zenverzekering. Hij meende, dat het aantal aanvragen ora pen sioen niet ver van de honderd duizend af zal liggen. De belang rijkheid wordt ook duidelijk als Monopolie Ia hoeverre kan de onderwijzersop leiding voldoende geacht worden om toegang te geven tot bepaalde faculteiten van de universiteit? Over hét antwoord op deze vraag be staat nogal wat verschil van mening in Nederland. Niet, dat men zich in brede lagen van ons volk druk maakt over dat antwoord, maar de grote „men" gunt aan de onderwijzers toch wel 'een gemakkelijke toelating tot diverse universitaire examens. Die „men" vindt een onderwijzersop leiding nogal waardevol, ook voor verdere studie. Het is bekend, dat in de kringen van het hoger onderwijs anders over dat probleem wordt gedacht. Men ziet daar de onderwijzersopleiding als 'n vakopleiding, die in zichzelf afge rond is en die evenmin als andere vakopleidingen een algemene voor bereiding vormt voor universitair on derwijs. Minister Cals heeft indien we wel zijn ingelicht lang op dat stand punt gestaan. Hij wilde de onderwij zers niet toestaan met een kweek schoolopleiding over te stappen naar de universiteit. Enige tijd geleden is er echter in zoverre verandering gekomen in het ministeriële standpunt, dat de minister nu wel onderwijzers en bezitters van middelbare akten wil toelaten tot de universitaire examens in de psychologie en de pedagogie. De Tweede Kamer heeft een desbe treffend wetsvoorstel aanvaard, waarbij een aantal Kamerleden ge tracht heeft de toelating nog tot een aantal andere universitaire examens uit te breiden. De meerderheid van de Kamer en de minister bleek daarvoor echter (nog) niet te vinden. Dat is wel jammer, want in de prak tijk zijn er nogal wat onderwijzers, die ondanks de huidige bezwaren de weg naar de universiteit weten te vinden en die met goed gevolg stude ren. Zoals reeds gezegd komt het verzet tegen de toelating van onderwij zers voornamelijk uit de kringen van het hoger onderwijs. Men onder schat daar wel enigermate de alge mene waarde van de onderwijzersop leiding. Wanneer men zich in die kringen kritisch uitlaat over het ont wikkelingspeil van de afgestudeerde kwekelingen, dan ziet men voorbij aan het feit, dat scherpe kritiek mo gelijk is op het ontwikkelingspeil van vele middelbare abituriënten. Behalve de bovengenoemde onder schatting speelt waarschijnlijk nog een ander, element mee, dat in het maatschappelijk leven van vandaag wel een heel grote rol speelt. En dat is het element van monopolievorming en berocpsbegrenzing. Men wil van daag graag een beroep monopolise ren voor „soortgenoten". Dat laatste komt verrassend duide lijk tot uiting in een protest van de Nederlandse Interacamediale Organisatie van Psychologiestuden ten. Deze jongelui hebbev zich tot de Staten-Generaal gewend om bezwaar te maken tegen de toelating van on derwijzers en middelbare aktenbezit- ters in de collegezalen. Zij volgen daarbij het inzicht van hun hoogle raren, die zich vrijwel unaniem tegen het uiteindelijk plan van de minister keerden om onderwijzers wél tot de (Zie slot pag3 kol, 1) betekent vérder een inlossing van een ereschuld aan de wedu wen en wezen. De bewindsman noemde het verheugend te kun nen constateren, dat deze ge dachte ook in de beschouwingen van de afgevaardigden tot uiting was gekomen. Uitvoerig ging de minister in op de bij de Kamer algemeen levende wens om de leeftijdsgrens niet op 50, maar op 45 jaar te bepalen. De' bewinds man betoogde, dat de regering hier gehandeld had overeenkomstig het advies van de Sociaal Economische Raad. Hij wilde echter gaarne toezeg gen, na de inwerktreding van de wet zoveel mogelijk gegevens te verza melen bij de Gewestelijke Arbeids bureaus om te doen vaststellen hoe het is gesteld met inschakeling van vrouwen van 45 en 50 jaar in het ar beidsproces. Mochten de gegevens de tendens vertonen tot yvrlaging van de leeftijdsgrens, dan is nader beraad op zijn plaats. Sprekend over de kling der ver zekerden, stelde de minister, dat de premieplicht ook moet gelden voor de ongehuwden. Dit vloeit voort uit het begrip sociale verze kering. Met enkele voorbeelden toonde de bewindsman aan, dat ook 'n ongehuwde soms voordelen van deze verzekering heeft. Om deze redenen moet restitutie van premiebedragen, hetgeen de libe rale afgevaardigde mevr. Stoffels van Haaften per amendement mogelijk wilde maken, worden af gewezen. Wel betoogde minister Beel, dat deze regering, evenals de vorige, op het standpunt staat, dat aan een herziening van het belastingtarief voor ongehuwden, een hoge mate van prioriteit moet worden gegeven. Nota over ervaringen voor zomerreces 1961 Meer succes had mevr. Stoffels bij de minister met haar wens, dat de Kamer via een regeringsnota na eni ge tijd zou worden ingelicht over de ervaringen, die met de weduwenwet zouden zijn opgedaan. Deze nota zou, volgens minister Beel, gepaard kun nen gaan met een ontwerp van wet, waarbij technische en ook andere voorzieningen zouden kunnen worden getroffen. Een motie, zoals door me vrouw Stoffels overwogen, leek de bewindsman dan ook overbodig. Nletttemin ontkwam de minister niet aan een motie. In overleg met mevr. Stoffels, diende de he;"» De Kort (k. v.p.), namens de vaste Kamercom missie voor sociale zaken, een motie Zie slot pag. 3 kol. 2) NA RAADSELACHTIGE KREMLIN-TOESPRAAK Macmillans bezoek aan Moskou nu in koelere sfeer President Eisenhower van de Verenigde Staten heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferen tie verklaard dat de Russische premier Kroesjtsjew een duide lijk onverzoenlijke houding aanneemt inzake de kwestie- Berlijn en die van de Duitse her eniging. Zoals bekend wees Kroesjtsjew dins dag in een verkiezingstoespraak een ministersconferentie over het Duitse vraagstuk van de hand. Hij wil da delijk een bijeenkomst van regerings leiders. Kroesjtsjew waarschuwde 't westen, dat na 27 mei „elke schen ding van de Oostduitse grens, te land, over water of door de lucht" door de Sowjet-Unle als het begin van een oorlog zal worden aangemerkt. De Amerikaanse president, die on gewoon positief was in zijn ant woorden over de kwestie-Berlijn en de vraagstukken rond Duits land, zei gisteren met nadruk dat de Verenigde Staten geen duim breed zullen «-ijken bij de hand having van hun rechten en verant woordelijkheden in Berlijn. Hier over zijn geen onderhandelingen mogelijk. De Amerikaanse presi dent voegde hier echter aan toe dat de Verenigde Staten altijd bereid blijven tot onderhandelin gen als de tegenpartij maar een terrein, hoe klein ook, openlaat waarover onderhandeld kan wor den. Eisenhower zei dat verwerping van de westelijke voorstellen naar de me ning van de Verenigde Staten zo on logisch is, dat er maar weinig hoop overblijft voor een rechtvaardige vre de. is hot 100 jaar geleden, dat s de Duitse componist Konstan- tin J. Becker te Oberlössnitz overleed, terwijl op dezelfde II dag in Wenen de Oostenrijkse componist Ferdinand Schubert (broer van Franz Schubert) m overleed. ...is het 100 jaar geleden, dat M ie Franse karikaturist, illustra- tor en afficheschilder Emma- nuel Poiré, zich noemend Ca- ran d'Ache (naar het Russisch: karandasch d.i. potlood, welke M benaming door een Zwitserse potlodenfabriek werd overge- nomen), te Moskou werd gebo- p ren. iliiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil Op de vraag hoe hij dacht over een topconferentie, antwoordde Eisenho wer dat het een grove fout zou zijn als y.o'n conferentie gehouden zou worden zonder voorbereiding. De Verenigde Staten, zo zei Eisen hower voorts, achten niet-aanvalsver- dragen tussen landen die het Hand vest van de Verenigde Naties onder tekend hebben, niet nodig. Zijn land heeft echter geen bezwaar tegen het scheppen van wederzijds vertrouwen door middel van speciale bedragen. Wat bewoog Kroesjtsjew De ontmoetingen van de Britse pre mier Harold Maemillan met de Rus sische premier en partijleider Nikita Kroesjtsjew zijn „koeler" geworden na Kroesjtsjews onverzoenlijke rede voering van dinsdag. In een veertig kilometer buiten Moskou gelegen vil la hebben zij beraadslaagd. Men meent, dat Maemillan woensdag voor al heeft gepoogd te weten te komen wat Kroesjtsjew heeft bewogen zijn onverwachte Kremlin-toespraak te houden. Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt vernomen dat Maemillan niet zal ingaan op Kroesjtsjews voorstel om een twintig tot vijftig jaar gel dend BritsRussisch niet-aanvals- verdrag te sluiten. Hij zou wel bereid zijn Kroesjtsjews denkbeeld over te nemen indien dit zou worden ver werkelijkt in het kader van een meer omvattende regeling, die tot 'n daad werkelijke internationale ontspan ning zou leiden. De „harde lijn" waar door Kroesjtsjews verkiezingsrede Wanneer in Parijs de nieuwe voorjaarsmode liet licht ziet, is het in onze lage landen meestal nog volop winter; wanneer echter enkele weken na de shows de foto's van de nieuwe mode worden vrijgegevenzijn we al belangrijk dichter bij de lenteVandaag is het weer zover en hierboven ziet U een japonnetje afgebeeld, dat niet alleen een waardig represen tant is van het begrip ,zo?neiinode", maar waarin bovendien de natuurlijke lijnen van de lentemode 1959 zijn terug te vinden. Eet is een model van Lanvin Castillogemaakt uit abrikooskleurige crêpe-nylon. Op pagina negen in dit nummer brengen wij nog een aantal voorbeelden van de voor jaarsmode-1959. Doodstraf geëist voor Koch In het proces dat te Warschau wordt gevoerd tegen de voormalige Duitse gouwleider Erich Koch, heeft de open bare aanklager de doodstraf geëist. Hij achtte de beklaagde schuldig aan de dood van 400.000 mensen. werd gekenmerkt staat in schrille te genstelling tot Kroesjtsjews vriend schappelijke houding ten opzichte van Maemillan. Tóch besprekingen verwacht Een geroutineerde westerse diplo maat in Moskou schreef het houden van de onverzoenlijke rede tijdens Macmillans bezoek toe aan „het mys terie van d eRussische geest". Een ander diplomaat zei, dat Kroesjtsjew zich in een zeer sterke positie voelde en zo hard mogelijk „duwde" om zo veel mogelijk binnen te halen. Enkele diplomatieke zegslieden ble ven van mening, dat er voor de tijds limiet van de zevenentwintigste-, mei enig soort bespreking over Dnitsland aan de gang zal zijn. ZEEUWSE BOEREN EN BEDRIJFSLEVEN (SLOT) (Van onze landbouwmedewerker) Ook in Zeeland klinkt sinds eni ge jaren de roep om industriali satie steeds luider. Deze nog bij uitstek agrarische provincie heeft slechts enkele gebieden, waar industrievestiging in liet verleden plaats vond. De voor naamste zijn Vlissingen en de Kanaalzone in Zeeuwsch-Vlaan deren. De redenen, waarom een verdere industriële ontwikke ling achterwege bleef, zijn zó goed bekend en zó dikwijls aan diepgaande stndie's en beschou wingen onderworpen, dat het niet nodig is, hier verder op in te gaan. Vooral nadat de gigantische plannen tot afsluiting van de zeearmen be kend werden en hiermede tevens een ontsluiting in zicht kwam van grote delen van onze provincie, wordt er gestreefd naar een bevordering van industrie-vestiging. In een vorig artikel, schreven wij reeda, dat de landbouwsector hierte gen géén bezwaar heeft, mits aan en kele voorwaarden wordt voldaan. Wanneer men nu de projecten beziet, die voor Zeeland van belang kunnen worden, dan zijn dit er een viertal. Er zijn drie grote en veelomvattende plannen in de maak, te weten het Sloeplan, het Kanaalzoneplan en het Kreekrakplan. Hoewel dit laatste bij eventuele verwezenlijking voorna melijk op Branbants grondgebied zal liggen, zijn er toch tal van voor Zee land belangrijke kwesties mede ver bonden. Daarnaast bestaat er de kans, dat enkele ontwikkelingsker nen zullen worden aangewezen. In dergelijke kernen wordt industrie vestiging door het verlenen van fa ciliteiten bevorderd. Er zitten voor de landbouw twee belangrijke kan ten aan deze plannen. Het zijn de ar beidsvoorziening en het verlies aan cultuurgrond. DE ARBEIDSVOORZIENING Al heeft de mechanisatie van tal van werkzaamheden in de landbouw ge leid tot een veel geringere behoefte aan landarbeiders dan enige tiental len jaren geleden en al gaat dit pro ces nog steeds voort, toch blijven er de bekende arbeidstoppen, die optre den bij de verzorging van de gewas sen en bij de oogst. De officiële werk loosheidscijfers wijzen dit maar al te duidelijk uit. De mechanisatie heeft de eeizoenwerkloosheid procentsge- wijze zeker niet verminderd. In de drukke tijd is er echter in de mees te delen van Zeeland geen groot overschot aan landarbeiders, al ko men er langzaam aan wel gebieden, waar een meer structurele werkloos heid gaat dreigen. De beëindiging van de herverkavelingswerkzaamher den zal dit proces nog bespoedigen. Om deze structurele werkloosheid op te vangen en om het Zeeuwse be volkingsoverschot in eigen provincie aan werk te helpen is industrialisatie noodzakelijk. Maar bovendien is het noodzakelijk die maatregelen te tref fen waardoor de landarbeider onder dezelfde omstandigheden kan werken als zijn collega in de industrie. De beloning van de landarbeiders is reeds mede door de invoering van de werkclassificatie nagenoeg ge lijk geworden aan de beloning in de industrie. Maar een grote achterstand bestaat nog in de behuizing en de voorzieningen, die hiermee verband houden. Het aantal krotwoningen is, volgens de uitkomsten van een zo juist gedaan onderzoek, op het plat teland bijzonder hoog. Aansluiting van de landarbeiderswoningen op het elektriciteitsnet en op de waterlei ding ontbreekt nog te vaak. Bij een zich ontwikkelende indus trialisatie zullen overheid en de georganiseerde landbouw deze vraagstukken gelijktijdig tot een oplossing dienen te brengen. An ders ontstaat- mét de industrieves tigingen een tekort aan arbeids krachten in de landbouwsector. Hiermede is niemand gediend. Al leen al uit dezen hoofde is het be trekken van de landbouwsector bij opstellen en uitwerken van de ontwikkelingsplannen van groot belang. Aangezien de industrieën zich niet staan te verdringen om rich in Zee land te vestigen, bestaat hier de kans tot een geleidelijke ontwikkeling te komen, waarbij met dit landbouwbe lang juist rekening gehouden kan worden. VERLIES CULTUURGROND. Het verlies aan cultuurgrond is, zo als wij reeds eerder schreven, een pijnlijke operatie voor hem, die haar moet ondergaan. Het Sloeplan heeft het voordeel, dat een deel van de be nodigde grond zal liggen in het nog niet ingepolderde Zuid-Sloe. De plan nen langs het Kanaal Terneuzen-Sas van Gent kosten bij volledige uitvoe ring nogal wat goede cultuurgrond. Gezien de reeds bereikte overeen stemming tussen België en Neder land over de verbreding van het ka- (Zie slot pag. 2 kol. 6) Voorontwerp van wet over stakingsrecht Er is een voorontwerp van wet opgesteld over het stakings recht. Dit wordt door de minis ter van justitie a.i. meegedeeld in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting 1959 van zijn depar tement. Het ontwerp is opge steld naar aanleiding van het ambtelijk onderzoek dat naar de verschillende aspecten van het stakingsrecht is ingesteld. In overleg met de minister van socia le zaken en volksgezondheid a.i., prof. Beel, heeft minister Struycken het voorontwerp voorgelegd aan enige deskundigen op het gebied van het arbeidsrecht. In verband met het sta dium waarin deze kwestie nu ver keert acht hij het niet gewenst de conclusies van het ambtelijk onder zoek mee te delen. Overigens heeft hij zelf nog geen standpunftegenover deze conclusie bepaald. Amerikaanse Boeing verloor motor Een reusachtige viermotorige Boeing 7Ó7 van de Pan American Air ways, die van Parijs kwam, is woensdag maar met drie motoren in Londen geland. Het toestel, dat een proefvlucht maakte, heeft zijn vierde motor verloren ten zuidoosten van Cher bourg. Het straalvliegtuig landde met een groot gat in de vleugel op de plaats waar de vierde motor be vestigd was. Men heeft onmiddellijk een onder zoek gelast. Aan boord van de Boeing bevonden zich vijf mensen. Geldig tot hedenavond Overwegend droog weer met opkla ringen, voornamelijk in het zuidoos ten van het land. Zwakke tot matige, aan de kust vrij krachtige zuidwestelijke wind. Onge veer dezelfde temperaturen. ZON EN MAAN 27 februari Zon op 7.33 onder 18.14 Maa« op 23.54 onder 9.18

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1