GELDEN UIT GEMEENTEFONDS VOOR BETERE VERLICHTING WALCHEREN RAAD WAS VOOR HERZIENING VAN UITBREIDINGSPLAN OFFICIËLE PUBUKATIES DONDERDAG 26 FEBRUARI ,1959 PROVINCIALE Z.EU.UWSE COURANT T RAAD OOSTBURG Zwembadplannen in Volgende vergadering aan de orde Tijdens de woensdagavond gehouden vergadering van de Oostburgse ge meenteraad deelde de voorzitter, bur gemeester mr. K. Hoekzema, mede, dat het mogelijk zal zijn, zij het op summiere wijze, de openbare verlich ting in de gemeèhte uit te breiden en te vernieuwen op plaatsen waar dit noodzakelijk is. Een en ander zal kunnen worden bekostigd, dank zij een verhoogde uitkering uit het ge meentefonds van 3.80 per inwoner. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. wellicht in de eerstvolgende ver gadering met plannen voor het zwèmbad zullen verschijnen. Hèt voorstel van B. en W. om de ver ordening op de heffing van vermake lijkheidsbelasting te wijzigen werd aangenomen, zij het met de stem van de heer F. Dekker (prot. chr.) tegen. Deze wijziging houdt in, dat de belasting voor openbare bals voortaan 25.in plaats van 50bedraagt en die voor be sloten bals f 10.in plaats van S 25—. De.-heefr W. C, F. de Coene was het opgevallen, dat de laatste tijd ook vergunningen worden afgegeven voor het dansen op zóndag. Hij 'zag nu ook démógelijkheid van dansen op ker- miszóndagen met daarnaast -open stelling van verschillende kennis- stands op de markt. De voorzitter wees er óp, dat „dansen op zondag" een zaak voor het hoofd van de plaatselijke politie is en „openstelling der kermisvermakelijkheden" tot de competentie van de raad behoort. Wèthoudér D. Geuze meende naar aanleiding van dit gesprek te moeten aandringen op eerbiediging van de dag des Heren. Bij behandeling van een wijziging der begroting 1958 maakten de drie P.v.d.A.-raadsleden bezwaar tegen de verhoging van de representatie- én vergaderkosten met 500.— tot 2400.—. Zij vonden echter geen steun bij de andere leden van de raad. Ook de hoge kosten van het onder wijs aan de Zeeuwse Muziekschool was aanleiding tot een gesprek. Een beslissing over eventuele maatrege len ten aanzien hiervan werden uit gesteld tot over deze zaak een rap port zal zijn samengesteld. Instituut voor Efficiency vergaderde in Middelburg Hét Nederlandse Instituut voor Ef ficiency (N.I.V.E.) afdeling Zeeland, vergaderde woensdag in Middelburg. Do voorzitter, de heer G. N, Van Gin- kel, herdacht in zijn openingswoord de héér A. J. Carpehtier, bestuurslid van de afdeling Zeeland, dié op 1 fe bruari te Goes overleed, waarna dé aanwezigen een korte stilte iu acht namen. Daarna deelde de voorzitter méde dat de volgende vergadering op 19 maart in Breskens gehouden zal wórden. De heer P. Oruson zal hier eeh korte inleiding houden over de ontwikkeling van zijn bedrijf, waar na een bezoek aan het bedrijf zal wórden gebracht. In de tweede helft van april zal de heer J. Rijnboutt, hoofdbaas van dé A.T.M. te Amsterdam op een avond in het Scheldekwartier te Vlissingen spreken over het onderwerp „De taak van de baas". Vervolgens gaf de voorzitter het woord aan de heer G. van Sluijs, sous-chef bij „De Schelde" die een inleiding hield over het onderwerp „Interne of bedrijfs- normalisatie".'De heer Van Sluijs be handelde op boeiende wijze de bete kenis en de behoefte aan normalisa tie; „De heelheid der mogelijkheden geopend door de eerste en de tweede industriële revolutie leidt zonder re gelingen tot chaotische verscheiden heid. Dit vraagt om bewuste orde ning, dus om normalisatie", aldus spreker. De heer Van Sluijs betoog de dat de industriële revolutie en de verdergaande automatisering niet be perkt bleven tot de bedrijfsmiddelen, de verkoopprodukten, maar haar in- vloéd raakte de onderneming zelf, de organisatie en de verhoudingen bin nen de onderneming. Volgens de heer Van Sluijs heeft Ne derland stellig een grote achterstand die onder meer veroorzaakt wordt door het Nederlandse streven naar apartheid, het anders willen zijn dan anderen. Tenslotte wijde spreker nog een kor te beschouwing aan het werk van de H.C.N.N. Speciaal wees spreker hier bij op de regionale contactgroepen voor bedrijfsnormalisatie, waarvan er ook één in Zeeland is gepland en waarvoor de oprichtingsvergadering in maart zal worden gehouden. Een geanimeerde discussie over dezie inschrijving besloot deze vergadering. Stichting Beschuttende Werkplaats W.Z.-Vlaanderen Samenstelling definitief bestuur Op een dezer dagen in hèt raadhuis van Oostburg gehouden vergadering van de Stichting Beschuttende Werk plaats West Zeeuwsch-Vlaanderen, werden de diverse bestuursfuncties verdeeld. Het dagelijks bestuur is als volgt samengesteld: mr. K. Hoek zema, burgemeester van Oostburg, voorzitter; P. F. van Hootegem, bur gemeester van Sluis, plaatsvervan gend voorzitter; H. P. Everwijn, bur gemeester van Zuidzande, secretaris penningmeester; A. P. Kostense, bur- femeester van Biervliet, lid; J. J. M. 'icq, burgemeester van IJzendijkd, lid. Het algemeen bestuur, waarin de le den van het dagelijks bestuur auto matisch zitting hebben, bestaat ver der uit de heren: J. M. A. C. van Dongen, ourgemeester van Aarden burg; J. A. Eekhout, burgemeester van Breskens; J. A. Leenhouts, bur gemeester van Cadzand; J. C. Evó- raars, burgemeester van Groede; J. F. C. Temmerman, burgemeester van Hoofdplaat; Adr, Brakman, wèthou dér van de gemeente Nieuwvliet; S. van der Sluis, raadslid van de ge in éente Rétranchcmeiit; F. A. van Rósévelt, burgemeester van Schoon- dijke; M. J. Verbrugge, burgemeester van Waterlandkerkje. Aart bet algemeen bestuur zijn de navolgende adviserende leden toege voegd'; W. de Vissér, Oostbtirg, ver tegenwoordiger van het Gewestelijk Arbeidsbureau; D. Luteijn, Oostburg, vertegenwoordiger van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Z. Vlaanderen H. Goedegebuur, Zuid zande, vertegenwoordiger van de drie gezamenlijke vakcentrales, N.V.V., C. N/V. en K.A.B., en een nog nader aan te wijzen vertegenwoordiger van de vereniging „A.V.O..". Universitair examen Voor het semi-arts examen slaagde aan de Rijks Universiteit, te Utrecht, de heer J. Lansen té Axel. Goede lustrum-uitvoering chr. h.b.s. te Middelburg Hoewel het aantal levensjaren van de schólieréüvereniging der christe lijke h.b.s. tê Middelburg nog slechts op de vingers van één hand te tellen is, hebben de leden van „SCHIM" mét hun uitvoeringen reeds ben Zekere vermaardheid verworven. Dié gróéiende faam hebben, dè leerlingen tijdens de Woensdagavond''in liet Schuttershof gegeven eéme lus trum-feestavond ongetwijfeld onder streept. In zijn openingswoord wees voorzitter Hénk de Meij gr óp, dat „SCHIM" vóór. deze vijfde, feest avond eens met ietö goeds voor het voetlicht Wilde komen. Én de h.b.s.- ers zijn hierin in allé opzichten ge slaagd. Zij lanceerden tijdeüs huh eerste lustrum zelfs een nieuw element in de schóolopvoeringen en wel hét óp- treden van èen dertig jongens en meisjes stérk „symfonieorkest". Voor deze gelegenheid had rtien zelfs de Affenhöfense dirigent Trlimmer- haufeh als gast uitgenodigd én ónder diens leiding gaf hét orkest 'een „voortreffelijke en tot in alle onder delen verzorgde" vertolking van Von Süppé's „Dichter und Bauef". Spéci aal willen wij er bij vermelden, dat de leden van ,,H(et) B(étere) S(oórt) Orkest hun instrumenten zelf vervaardigd haddenDit pro grammapunt was een bijzonder ori gineel idee. Verder voerde èen groep je leeiiingéri onder leiding van mej. dra. M. J. Mons op aardige wijze enkele volksdansen uit en was er —- tot grote voldoening van de leerlin gen in de zaai het optreden van „The Uptown Quartet", waarin met name altsaxofonist Flip Woltering uit het goedé blaashötit gësric'cTèü" bleek. Maar de „hoofdmoot" vart de feest avond was toch de opvoering van het in moderne trant door Henk Bakker geschreven toneelstuk „De familie Stastok", naar de Camera Obscura van Hildebrand. De „SCHIM"-acteui's en -actrices had den flink wat aan dit stuk te tillen en om zo hoog mogelijk te reiken hadden zij de hulp ingeroepen van twéé leraren, namelijk de heer C. B. Bisschop, die een voortreffelijke Pieter Stastok op de planken zette, en de heer M. Beinema, die aan-, vaardbaar was als Hildebrand. Maar zeker niet minder waren Alfred van Veeren als Stastok en Antje van Wouwe als zijn vrouw Debora. Deze 'beide leerlingen gaven tot iri talrijke onderdelen gedurende de gehele op voering sterk spel te zien. Maar ook de overige veertien medespelenden pasten zich uitstekend aan, zodat dit somtijds een tikkeltje langdradige geheel een zeer verdienstelijke ver tolking kreeg. De regié had de heer W. de Haan; kostuums, decor en grime waren goed. Rest nog te vermelden, dat tijdens de pauze een verloting gehouden werd en dat vanavond (donderdag) een herhaling van de lustrumopvóe- ring gegeven wordt. Ds. M. Enker sprak voor aandachtig gehoor Dinsdagavond hield ds. M. Enker, her- vormd predikant, in dó doopsgezinde kelk te Middelburg èen causerie over „De hervormde wijze der reformatie''. Op deze bijeenkomst Wafen verschil, lende leden aanwezig van de Luther se-, Hervormde- en Doopsgezinde ker ken uit Middelburg. Deze gecombineer de gemeente-avond, die georganiseer^ was dóór dé oecumenische commissie, is bedoeld als een poging om de men sen wat meer vertrouwd te maken met het oecumenische ötfevéii. Aan het begin van zijn causerie betoogde ds. Enker, dat bij de hervormden het ac-, cent meer op de geloofsleer wordt ge legd, terwijl dit bij de doopsgezinder meer op het geloofsleven, wordt ge. daan. Ook ging ds. Enker nader in op het ontstaan van de belijdenisge schriften en de strijd, dié aan het be- gin van de reformatie ontbrandde. Hierdoor ontstond er in deze woelige tijd een conflict in. de kerk, met tot gevolg écmspiitslfig in remonstranten en contra-remonstranten. De hierop volgende 18é en 19e eeuw waren voor het kerkelijk leven in Nederland veel rustiger. Öf het geestelijk léven in deze période zoveel dieper was dan de vóórgaande anderhalve eeuw meende spreei' té moeten betwijfelen. Na de Tweede Wereldoorlog werd er voor de Hervormde kérk één nieütye kerkorde aangenomen, die door een groepje mensen was samengesteld In de concentratiekampen. „Aan deze Orde zitten echter nog enige scherpe puntjes", aldus spreker, voorts was ds. Enker van mening, dat het zen dingswerk net zo belang, is als de kerkdiensten op de zondagen. In dit verband meende, spreker, dat binnen de grenzen va.n ons land de kevetste- ning van de on.christelïjkeh een be langrijke plaats van dit werk zal gaan uitmaken. Eerder op de avond was spreker te moeten betwijfelen. Doopsgezinde kerkeraad, do hoer C- 1W. visser, met een spëèchje ingeleid. Willem Enzinck over oud en nieuw Griekenland De dichter, schrijver en hellenist Willem Enzinck vónd dinsdagavond, in Britannia té Vlissingen een zeer geïnteresseerd géhoor bij de leden van de Z.V.U. eli N.R.V., voor wie hij aan de hand van-, zwart-wit en kleu rendia's een lezing hield óver zijii feis'wederwaardigheden; in Gfièké'ü- land. Öp één dichterlijke maar bijzonder onderhoudende Verhaaltrant vertélde hij van zijn ontmoeting met het klas sieke en het huidige Griekenland. EiiZinck, die zijn. ervariiigèn hééft gepubliceerd in zijn böek „Grieken land, Europa's laatste paradijs", heeft lang rónd gekeken iri Athene. Lutte le Stappen buiten de periferie van deze nerveuze metropool, komt de toerist in dé ban vail de bekoring van de-architectonische wónderen van het oudé Griekenland, of wat dé niéuwe geschiedenis daarvan van de oude heeft geërfd. „Ptilndromen", noemde Enzinck de geschonden ka- pi teiën en zuilen, beelden en sokkels. Met veel oo gvoor details had hij Pal- las' monumentale Parthenon gefoto grafeerd. Hèt imposante lijnenspél van, zuilen en lucht was daarbij èen stérke getuigenis van zijn camera- vaardigheid. Enzinck is met zijn toèStel ook ach ter de facade van dé marmeren schil derachtigheid geweest. Daar vond hij, nesten van dé gruwelijkste armoede. Vooral ln de Athéense wijken waar de klein-Aziatische vluchtelingen op eengepakt wonén. Een armoede, niet alleen kenmerkend voor de Griekse hoofdstad, maar voor het hele land. Wie Hellas wil zien, moet echter op advies van Enzinck, Athene verlaten en zijn schreden bij voorkeur: jeep-—'richten haai.- de Peloponnesus, met-het, schrale landschap, waar af. eri toe 'éèii öiijfbóom van de kaalheid van het land afwijkt. Wie daar komt, ervaart, zoals Enzinck, de ware geest van Griekenland. Ondanks bepaalde uitdrukkingsbelemmêringen de Erasmiaanse uitspraak van het oüd- Gfieks brengt de toerist bij de nieuw- Grieks sprekende autochtone bevol king, nergens ontmoet men daar. eeh gastvrijheid en gastenvriend- scliap van eèn onzegbare soort. De Griek is soeverein ten opzichte van de tijd. Hij draagt doorgaans ~;een horloge, hij loopt niet in een Kvangbuis van minuten en seconden. Chronos, de god van dé tijd, die het groptste deel van mensheid tyrannis- seer't, staat in zijn éigen land buiten spel. Daardoor kan cle; Griek de tijd hebben voor zichzelf en voor zijn me demens. Uitvoering jubilerende h.b.s.-vereniging Van Efezè naar het moderne Zuid- Am'erika was woensdagavond voor de veertigjarige Vlissingse h.b.s.-ver eniging, die in „Britannia" haar jaar lijkse uitvoering gaf, maar een stap. Daarmee zij tegelijk geconstateerd, dat de scliolierenvèreniging haar naam „Elk wat .wils" weer eer aan deed, hoewel, het feit dat. het toneel stuk ditmaal afspeelde in een stad, bekend uit de grijze oudheid, niet be tekende, dat dit veel mét geschiede nis te maken had. Beter gezegd niets het gebruikelijke toneelstuk- spel van Shakespeare, „Klucht der vooi"-de-pauze was dit jaar een blij- vergissingen". De kóópman uit Syracuse, die in Ëfeze' op zoek ging naar een van zijn verloren tweelingzoons en een van de tweeling-dienaren, kwam in een wel Wonderlijk wereldje mét verwik kelingen terecht. Het stuk, met zijn fijngeestige humor, werd onder regiè van de heer J. C. Verkerk buitenge woon verdienstelijk vertolkt. Vooral de bezetting van de hoofdrollen was ■goed. Ward Messer en Tim van Koo- ten die.de dubbelrollen van reap,, de zoons van de koopman en die van de dienaren kregen toebedeeld, Wisten deze figuren vlot op cle planken te bréngen. Een zeer aparte vermelding verdient Marijke Gasille, die als de vrouw van een cler tweelingzoons uit blonk door sterk spel. Ook de overige rollen kwamen oVëf hef. algemeen goed uit Öc verf; Kostuums en decor waren uitstekend verzorgd. De lóst vuii de avond, waarvoor voor zitter Kees Verhage een openings woordje sprak, was gereserveerd voor muziek en cabaret.. En ook dit gedeélte was zeer aardig. De school- band „Tbc .Revellers" onder leiding van Peter Goedvolk mot zang van Frans Prins, zorgde voor eén Vlotte „start" vol klank en ritme, waar-op na de pauzeWaarin de gebruike lijke verloting Rob Mi bergen zijn cabaretrevue „Musical school- time dream" presenteerde. In de studeerkamer van een h.b,s.-er kwam in een droom de wereld van muziek, cabaret en dans binnen. Het werd een aantrekkelijke show,Waar in Zuidamerikaanse muziek en cow- boyhiélodiétjes met swing „-streden" om de gunst van het talrijke publiek. Niet zonder succes. Vooral cle jonge ren gaven enthousiast van hun in stemming blijk. Enkele verdienstelijk uitgevoerde dans- en balletnummer Coöp. „De Broederband" concentreert in Vlissingen Onder voorzitterschap van de heer L. Dingemanse uit Middelburg kwam de ledenraad van de coöperatieve ver- bruiksvereniging „De Broederband" Vlissingen-Middelburg in jaarvergade ring bijeéft in het gebouw van de A.N,M.B. te Vlissingen. De waarne mend voorzitter deelde mede dat uit zakelijke overweging, samenwerking tot "Stand is gekomen met de coöpera ties te Goes en Kruiningen, die vanaf 2- november 1.1. reeds door Vlissingen wérden bevoorraad. Een onderzoek zal in 2 jaren kunnen uitwijzen of fusie wenselijk is. Verder deelde de voorzitter mede, dat sindS maandag niet meer in de ver ouderde bakkerij te Middelburg wordt gebakken, maar in Vlissingen, waar toe in deze bakkerij vernieuwingen Zijn aangebracht aan inrichting en ovéhs. Hét ledental bedroeg over het ver slagjaar, dat loopt van 1 september Ï957 tot 81 augustus 1958, 4224 (vo rig jaar 4197). Het jaarverslag van de sécretaris, dé, heer E. de Priester vermeldt o.m. dat aan moederzorg ;f 2986,64, aanziekenuitkering 1213,31 en aan het overlijdensfonds 4270,61 werd uitgekeerd. In totaal 8470,56. Dé omzetten beliepen over het boek jaar 1957-1958 een totaal van 2.541.453,96 (v.j. 2.518.675,57). Aan vasté korting werd dit jaar 75.000,— uitgekeerd aan de leden. Het bestuursvoorstel om 3.000,—. voor het rtioéderschapfonds, 1.000,- vooi* het ziekenfonds, 45Ó0,voor het overlijdensfonds, 1500,— voor het própagandafonds en 2951,— voor hèt reservefonds of in totaal 12.951,—- té reserveren, wérd goed gekeurd. Aan de beurt van aftreden waren te heren P. J. F. Wanst te Vlissin- mn, j, Oveiweel en W. Hübrechtse re Middelburg, ié éllen werden herko- Dediééü D- Ae Hamer te Koudekerke Was aan de beurt vaft aftreden als Commissaris. Óok deze werd herkozen. Het jaarverslag, zowel beredeneerd als becijferd, Weid in behandeling geno men én na ruime discussie goedge keurd') Na behandeling van hét jaar verslag leidde de héér 'Van Amstel uit Rotterdam, de nieuwe film van de Verbruikscoöperaties in, waarna deze rolprent óp bijzonder dynamische wij- zé één bééld gaf van de door de coöpe ratie geproduceerde, produkten. Deze film werd gevolgd door een film over dé Unicef, waarin Danny Kaye 'n plei dooi hield vóór dé kinderverzorging in de onontwikkelde gebieden. IN KAPELLE eit0„on I ring en bebouwing, werd deze be- blecnts ©én Stem tegen I Stemming aan het terrein ontnomen. De partiële herziening van het Uit-j Tegen het^glan om een strook grond broidingsplan iii onderdelen met be- bouwingsvoorschritten, is woensdag middag in de raadsvergadering van Kapelle, die onder voorzitterschap stond van burgemeester H. G. van Suylekom, met grote instemming goedgekeurd. Alleen de heer J. Slab- bekoorn wenste geacht te worden te hebben tegengestemd, omdat de be staande begraafplaats in de Bieze- lingsestraat, die thans gesloten is ver klaard, in latere tijd de bestemming krijgt van speelterrein voor lichame lijke opvoeding. De herziening be stond in hoofdzaak uit dé behoefte aan meer grond voor de uitbreiding van de tuinbouwschool, aan een ge wijzigde situatie van de kleuterschool en' tenslotte aan wijziging van enige maten in de bij het plan behorende bebouwingsvoorschriften. Nu ook gebleken is, dat in de afvoer van rioolwater op andere wijze kan worden voorzien dan aanvankelijk werd verondersteld, zodat geen be hoefte bestaat aan de bestemming van een terrein voor rioolwaterzuive- tjés brachten in dit programma de Gharme én gratié. Een wat aarzelend aangekondigde finaie Zorgde voor een daverend slot van dit geslaagde fes tijn, dat nóg werd gevolgd door een bal en vanavond zal worden her haald. Waterschap N.-Beveland voor le vergadering bijeen Vrijdagmiddag komt het waterschap Noord-Beveiand vóór de eerste maal in openbare Vergadering bijéén in ho tel „De Stads Wijnkelder" te Kortge- ne. Als belangrijkste punten staan onder meer öp dé agenda de benoe ming van een ontvanger-griffier en van een hóófd van de technische dienst, beiden in vaste dienst. Voorts zijn er voorstellen van het dagelijks bestuur tót het sluiten van één over eenkomst met de Nederlandse Water- schapsbank te Den Haag vóór het aangaan van een kasgeldlening voor de tijd van 1 jaar groot 242,000 te gen een renté van 2%%. Dit ter voortzetting Van de financiering van voorlopig ten laste van het water schap blijvende kosten van herstel voor de zwakke plaatsen in de zee weringen van de polders Thoorn, Nieuw Noord-Beveland, Oud-Noord- Beveland, Adrïaan, Stads en Willem Adriaan en tot het sluiten van éen overeenkomst met Vóornoeftidè bank tot het aangaan van een kasgéldlé- ning voor de tijd van zes maanden froot 20.000 tégen een renté van 1/4%. Tenslotte is ér nog een voor stel tot het aangaan van een reke- ningcourant-overeenkomst met de Nederlandse Wafcerschapsbank tot een maximum-krediet van 100,000, VRIJSTELLING WEGENS BROEDER- I DIENST EN BÉSTÊMMING TOT BUITENGEWOON DIENSTPLICHTIGE. De burgemeesters van Middelburg en Vlissingen brengen ten. algemene kennis, dat aan lngeschervenen voor de lichting 1960 vrijstelling wegens broedevdiêiist kan worden verleend én dat ingeschre venen voor deze lichting bestemd kun nen Worden tot buitengewoon dienst plichtige. Ten aanzien hiervan gelden de volgende bepalingen: •BROËDERDIENST, i 1. Vrijstelling wegens broederdiénst wordt verleend aan de ingeschrevene, die ten minste drie broeders heeft of gehad heeft, die dienen of gediend hebben bij de landmacht, de zee macht, de.luchtmacht'of bij de toen malige overzeese krijgsmacht. 2. In. een van deze gevallen wordt ge acht te verkeren de broeder, die vóór 1 janUarl i9601): a. ten minste 30 dagen in werkelijke dienst is geweest, of b. tengevolge van een pa 31 december 1945 verleend uitstel van eerste oefening nog niét of nog geen SO dagen in werkelijke dienst is ge weest, of c. in het genot van militair pensioen is gesteld, of d- gedui ende zijn. verblijf in werke lijke dienst is overleden- 3. Als broederdienst blijft buiten aan merking de .werkelijke dienst, slechts bestaat in liet bijwonen van oefeningen gedurende daarvóór vast-; gestelde oefeningsurén (zoals' oefenin gen bij de Nationale Reserve). 4. Voor vrijstelling wegens broeder- dienst, worden onder broeders verstaan wettige broeders en wettige halfbroe ders. II. Ats Werkelijke dienst wordt ook be- SÖhöUWd dé dienst van hem, die op grond van gewetensbezwaren is te Werk gesteld bij een burgerlijke tak Van staats- diertSt, ni 1. Door of vanwege de ingeschrevene, die voor vrijstelling wegens broeder- dienst in aanmerking wenst té komen, wordt daartoe aanvfaag gedaan bij de burgemeester; 2. De aanvraag moet wordëri gedaan binnen veertien dagen na ontvangst van deze kennisgeving, indien de in geschrevene reeds aanspraak op vrij stelling wegéns broederdienst kan dóén gelden. Onstaat. het récht op Crijstéliing op pen later tijdstip, dan behoort de aanvraag binnen veertien dagen na ontstaan van het recht te worden gedaan. Formulieren voor de aanvraag zijn verkrijgbaar ter ge meentesecretarie. IV Omtrent het vèciënen van vrijstelling beslist dé Minister Van Oorlog of, als dé ingeschrevene voor de zeemacht be stemd is, dé Minister van Marine- V Indien twee of meer broeders bestemd zijn om ongeveer in dezelfde tijd in dienst te treden en twee andere broeders reeds dienen of gediend hebben, kunnen belanghebbenden bij de burgemeester aanvraag doen om vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige wégéns wézigheid van een bijzonder geval van één of méér hunner, ten einde te komen dat irieer dan drie broeders zou den behoeven te diéhen. Oudste zoon. Vrijstelling van dienst als gé Woon dienstplichtige zal wórden ver leend aan de ingeschrevene te wiens aan zien zich de volgende omstandigheden tezamen voordoen: a.' het: hoofd Vari'het g&yfi/'Waarvan Itij deel uitmaakt, is weduwéj b. hij is het eerstgeboren kind: c. tot het gezin behoren nog ten minste vier jongere kinderen: d. hij is voor de weduwe een onontbeer lijke steun bij de opvoeding Van de an dere kinderen, (Ais „Onontbeerlijke" steun kan zowel morele als financiële steun wordèrt aangefflérkt). Aanvragen om vrijstelling moeten wor den gedaan bij de burgemeester, doch eerst nadat de oproeping ter inlijving is ontvangen. I De 'ingeschi-evene die vóór hét tijdstip voor zijn inlijving vastgesteld, éen wetti ge broeder of halfbroeder heeft gehad, die in Nederlandse krijgsdienst is ge sneuveld, kan op een daartoe gedane aanvraag tot buitengewoon dienstplicht tige. worden hestemd. II Met een gesneuvelde wordt gelijkgesteld de wettige broeder of halfbroeder die hetzij als militair a. is overleden of wordt vermist ten gevolge van oorlogshandelingen; b. is overleden tengevolge van ver wonding o£ ziekte, opgedaan bij of door oorlogshandelingen; c. is overleden of wordt veririist in en door de militairè diénst; d. is overleden tengevolge van ver wonding of ziekte, opgedaan ln en dóór de militaire dienst; hetzij als lid van een verzetsorganisatie bedoeld in het Koninklijk besluit van 5 september 1944 (Stb. E 62); e. is oVerledén of wofdt vermist ten gevolge van het plegen van actief verzêt; f. is overleden tengevolge van ver wonding of ziekte, opgedaan bij het plegen van actief vdrzét; g. tengevolge van hét plegen Vari tief verzet 3n éen gevangenis of concentratiekamp is opgesloten ge weest eri aldaar is öVéfiédeh; h. cle onder g. bedoelde opsluiting heeft ondergaan en als gëvölg Van de daarbij doorstane ontberingen na te rugkeer uit een dér bédoélde in richtingen, is overleden: heizij als zeeman in de zin van ar tikel 1, onder c, van hét Vaar- plichtbesluit 1942; i. is ovëriédén óf wordt vermist ten gevolge van oorlogshandelingen; j. is overléden tengevolge Vari Ver wonding of ziekte, opgedaan bij óf door oorlogshandelingen. III De aanvxaag om tot buitengewoon dienst plichtige te worden bestemd moet wor den gedaan binnen veertien dagen ontvangst van deze kennisgeving indien de ingeschrevene daarop reeds aanspraak kan doen gelden. Ontstaat het recht op een later tijdstip doch vóór de inlijving, dan behoort de aanvraag binnen veertien dagen na het ontstaan van Het recht te worden gedaan. Formulieren voor de aanvraag zijn ver krijgbaar ter gemeentesecretarie. IV Ómtt'ëlit dé bestemming tót Buitenga- woon dienstplichtige beslist dé Minister van Oorlog of van Marine. 24 februari 1959. langs de Dijkwelseweg te bestemmen voor bouw van woningen met be drijfsruimte, was door de heer J. Schipper een bezwaarschrift inge diend. Als rriótief was aangevoerd dat de schrijver er mettertijd zelf woningen wil bouwen. Daar dit in feite geheel in de lijn van de plannen der gemeente ligt, werd met alge méne stemmen besloten het bezwaar schrift als gegrond te verklaren. De heer F. van Hoorn (v.v.d.) vroeg, nu de eigenaar dergelijke plannen heeft, óf hiermede met de verkoop toe hrékénïng zal worden gehouden. „Inderdaad", aldus de voorzitter, „want anders zou het onbillijk zijn". De heer A. de Schipper (vrije lijst) vroeg, zolang de grond nog niet be bouwd wordt, de eigenaar toch zeker in de gelegenheid te stellen er ge wassen op te kunnen verbouwen. Dit is zélfs verplicht, aldus de voorzitter. De voorzitter deelde mee, dat de wo ningbouw een prima verloop heeft. Ongeveer de helft van de aanvragers (ruim 30) heeft nu goedkeuring ge kregen. Verbouwde „Contessa" omgedoopt in .Leeuwarden* In dé liavén van Vlissingen ligt ge ruime tijd het Hondurêse s.s. „Cón- tessa", dat toebehoorde aan dé Standaard Fruit and Steamship Cor poration uit Néw Orleans en New York én dat bij de Kon. Mij. De Schelde een grote verbouwing onder ging. Het schip is bestemd voor ba- naneövervoer. Thans is dit uit 1930 daterende schip herdoopt en onder Nederlandse vlag gebracht. Het heeft dé naam „Leeuwarden" ge kregen en het zal varen onder direc- tié vatl de N.V. Gebr. van Uden's Scheepvaart- en Agentuur Mij. te Rotterdam. Belgische motorspits op Terneuzense pier Dinsdagavond omstreeks half zeven is de Belgische motorspits „Bolivia" bij hét binnenvaren van de haven van Terneuzèn op de westhavendam gelopen. De sleepboot „Schelde" van Mullers sleepdienst, die vrij spoedig assistentie kwam verlenen, wist het 340 ton metende schip na 'n kwartier vlot te trekken. De motorspits was op wég van de Ruhr naar Noord Frankrijk met een lading kolen. Vol gens de verklaring van de Belgische schippér, die ter plaatse vrij goed bekend is, kreeg z'n schip juist voor het biïihenlopen der haven (over de eb) een mankement aan het roer, dat daarna niét goed méér functioneerde. De spits liep bij het omhóóg varéfl geen noemenswaardige schade op. Raad Axel ging unaniem akkoord met streekplan In het verslag over de vergadering van de gemeenteraad Axel, werd abu sievelijk vermeld, dat besloten was aan G.S. te verzoeken een niéuw Streekplan vast te stellen. Dit moet zijn dat de Axelse raad unaniem tot het medewerken aan dit streekplan besloot. Maar men sprak de hoop uit, dat Axel als Woonkern een belangrij ker plaats zal innemen. Axel zou door het huidige plan ten zeerste benadeeld worden, daar een plaats als Westdor- pe een grotere woonkern werd toebe deeld. Het plan voor de rijksWater- leidirig kon eveneens aller goedkeu ring wegdragen, maar men wenste het gedeelte Axelse-Sassing-Sluiskil op de bestaande kaarten alsnog ge projecteerd te zien (of te projecte ren op de nieuw te maken kaarten), daar dit deel van deze afvalwaterlei ding voör de stad Axel van het groot ste belang is. Koninklijke onderscheiding voor 50 jaar trouwe dienst In tegenwoordigheid van werkgevers en familie reikte burgemeester B. H, G. ter Haar Romeny, die vergezeld was van zijn echtgenote, dezer dagen aan de heer M. van de Velde wegens 50 jaar trouwe dienst als landarbeider op het bedrijf van de familie Meulen- berg, de ere-medaiüé in zilver, beho rende bij de Orde van Oranje Nassau üit. De héér J. F. Meulenberg haaldé herinneringen óp uit de diensttijd van de onderscheidene en bood hem een eikenhouten tafel aan. Burgemeester tér Haar Romeny wees er op, dat de 50rjarige dienstverbanden tot de hogê zeldzaamheden gaan behoren, omdat men er tegenwoordig niet meer tegen opziet van Werkgever te veranderen, Tróuw, plichtsbeti'achtlng en tevre denheid kenmerkten de jubilaris, die dé dag tevoren 65 jaar werd en van eeh welverdiende rtist gaat genieten. Jaar der lichting, waarvoor Belang hebbende is ingeschreven. VISMIJN VEÈRE 25 februari Expórtgarnalen 411 3,19. Schar »4 62-69, Bot 41 24—41. Wijting 10 35. Sprot 11 42— 48, Ongesorteerde vis 9 42. Nagekomen advertentie Héden overleed onze lieve moeder, behuwd-, groot- en overgroot moeder CORNELIA MOERLANÖ weduwé van Johannes Bijleveld in de ouderdom van ruim 89 jaar. Uit aller naam: D. Bijleveld Vlissingen, 25 febr. '59 Waaigat 1. De teraaardebestelllng zal plaatsvinden öp za terdag 28 februari a.s. des namiddags 2 uur vanaf Waaigat 1. Liever géén bezoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 15