/Jtst&dtfcem&èk. zooee& loitfoi UiumAas AUTO VAN GOESENAAR RAAKTE KLEM OP SPOORWEGOVERGANG ZEVEN MAANDEN ZIEKENHUIS NA BOTSING MET BROMMER ZEEUWSE VERENIGING VOOR MELKC0NTR0LE BIJEEN DONDERDAG 26 FEBRUARI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 KANTONRECHTER MIDDELBURG Treinontsporing veroorzaakte een schade van naar schatting 50.000. Voor de kantonrechter te Middelburg, mr. 3. Moolenburgh, stond woens dagmiddag terecht K. M. K., directeur van de firma T. uit Goes. K. had op 9 oktober van het vorige jaar op de spoorwegovergang Eindeweg onder 's-Heer Arendskerke met zijn auto 'n ongeluk veroorzaakte, waarbij zich gelukkig geen persoonlijke ongevallen voordeden. Op die avond wilde K. met zijn personenauto de met knipperlichten beveiligde overgang over steken. Omdat hij een te grote vaart had remde hij af. Door de gladheid slipte zijn wagen met tot gevolg dat het llnkervoorwlel naast de houten blokken die op de overweg tussen de rails liggen terechtkwam. Toen K. door meer gas te geven zich uit deze benarde positie probeerde te be vrijden, draaide de auto een halve slag om zijn as en was toen noch vooruit nog achteruit te krijgen. De bestuurder riep in allerijl de hulp in van een omwonende, maar zij slaagden er niet in de auto vrij te krijgen. Inmiddels naderde uit de richting Middelburg een trein, zodat men al spoedig de pogingen moest staken. Wel liep K. de trein tege moet, maar de bestuurder zag eerst op het laatste ogenblik, dat de door gang op de overweg versperd was door een auto. Met een snelheid van meer dan 100 km per uur vloog de trein op de personenauto. Deze werd meer dan honderd meter meege sleurd en totaal vernield. Het voor ste treinstel dat ontspoorde, liet een spoor van vernieling achter: een paar ruiten van het wachthuisje sneuvelden, de palen van de bovenlei ding. braken af en over een afstand van meer dan tweehonderd meter waren de rails gedeeltelijk ontzet. Taxatie Op de zitting deelde K. mede dat volgens een voorlopige taxatie de schade ongeveer f 50.000 bedraagt, terwijl de resten van zijn auto bij een sloper niet meer dan f75 op brachten. K. was „all risk" verze kerd. Verdachte gaf toe dat hij wat te hard had gereden, maar toen hij wilde remmen slipte hij, omdat de weg moddervet was. Dit was geko men door do bietenwagens, die de overgang regelmatig passeerden en een spoor van klei hadden achterge laten. Frans toneelgezelschap naar Goes Van 218 maart zal het toneelge zelschap „Les Realisation Thédtrales" uit Parijs een tournee maken door ons land, om in veertien verschillen de steden, waar een afdeling van de Alliance Frangalse is gevestigd, een voorstelling te geven. Een van de doelstellingen van dit gezelschap is om door het geven van schoolvoor stellingen de leerlingen van de mid delbare scholen in contact te brengen met de klassieke werken van de Franse toneelliteratuur. Voor Nederland- is gekozen het be kende stuk van Beaumarehais: „Le •Barbier de Séville" (geschreven in 1775). De tournee begint a.s. maandag 2 maart in Goes, waar 's middags om half diie in „de Prins van Oranje" een voorstelling zal worden gegeven voor meer dan 500 leerlingen van midelbare scholen uit Zeeland en West-Brabant. Nederlandse kustvaarder bij Bath aan de grond Woensdagmorgen omstreeks half elf is de ongeveer 400 brt. metende Ne derlandse kustvaarder „Wim" in de Westerschelde nabij boei rood 64 aan de grond gelopen. Het schip bevindt zicht in de buurt van Bath. Bij hoog water zal men trachten op eigen kracht vlot te komen. Kringvergadering Z.L.M. Walcheren In aanvulling op het verslag van de kringvergadering der Walcherse Z.L. M., die dinsdag m Middelburg gehou den is, zij nog vermeld, dat de cau serie over „Mechanisatie en organi satie van het landbouwbedrijf nu en in de toekomst" werd uitgesproken door ir. A. Moens uit Driebergen. M. Hofman in actie tijdens de wed strijd Wilno IWill van Zoelen I, loellce door de Middelburgers met 37 gewonnen werd. Ook in deze wedstrijd versloeg Hofman al zijn tegenstanders waardoor hij ongesla gen is gebleven in de competitie van 1958-1959. Op deze zittingen werden ook twee getuigen gehoord, een adjudant en een opperwachtmeester van de rijks politie, die de toedracht van het on geval, zoals deze door verdachte was verteld, bevestigden. Conform de eis van de officier van Justitie, mr. Ph. M. Schenkenburg van Mierop, werd K. veroordeeld tot twee boetes: n.l. van f 10 subs. 2 dagen en f75 subs. 15 dagen. W. van V. uit Maassluis, schipper van het bergingsmotorvaartuig „Snip", had op 17 oktober van het afgelopen jaar in de buitenhaven van Hansweert door onachtzaamheid een aanvaring veroorzaakt. Toen hij met zijn vaartuig de haven binnen wilde varen nam hij de bocht te scherp, waardoor hij in aanvaring kwam met het binnenvaartuig „De Variatie". Conform de eis werd V. veroordeeld tot een boete van f50 subs. 10 dagen. Valse naam P. T. O. uit Terneuzen was op 8 november 1958 in de Walstraat te Vlissingen aangehouden, toen hij zich in kennelijke staat bevond. Toen hij, nadat hij ter ontnuchte ring enige tijd op het politiebureau was vastgehouden, werd vrijge laten gaf hij de naam van zijn broer op. Deze zaak was indertijd aangehouden omdat dit volgens verdachte op een misverstand be rustte. De verbalisant verklaarde echter, dat er wel degelijk een valse naam was opgegeven. O. had onder deze naam het arrestantenboek getekend -toen hij weer op vrije voeten werd ge steld. Conform de eis werd hij ver oordeeld tot twee boetes, n.l. f30 subs, voor de openbare dronkenschap en f 15 subs. 3 dagen voor de valse naam. Jacht De herdershond van H. A. van K., fruitteler te Kapelle, was op 13 janu ari in een onbewaakt ogenblik van zijn baas weggelopen en op de ha- zejacht gegaan. De hond rende ten minste door een boomgaard achter een haas aan, die wist te ontsnappen. Dit werd gezien door een wacht meester van de rijkspolitie, die pro- ces-verbaal opmaakte. K. ontkende dat het zijn hond was geweest, maar de feiten waren tegen hem. Conform werd hij veroordeeld tot f25 subs. 5 dagen. **0 Zó'n verschil spreekt boekdelen! Alleen Radion wast wérkelijk wit. Al het goed wordt even fris en helder in het dikschui- mende sop. Stevig sop, dat je pakken kunt, dat al het vuil in zich opneemt éndat voorzichtig is. Geen zorgen over Uw goed. Geen zorgen over Uw wasmachine. Radion is weldadig zacht, veilig als geen ander. KANTONRECHTER MIDDELBURG Lichte straf voor inwoonster van Kloetinge, die onvoldoende rechts hield Voor de kantonrechter te Middelburg, mr. J. Moolenburgh, stonden woensdagmorgen weer tal van verkeersovertrcders terecht, die door onop lettendheid zichzelf of anderen danig in gevaar hadden gebracht. Hiervan had mej. M. V. uit Kloetinge zichzelf wel de meeste narigheid bezorgd. Op 17 maart 1957 had zij met haar brommer op de Westersingel te Goes niet rechts genoeg van de weg gereden, waardoor een van tegenover gestelde rlohting komende auto tegen haar opreed. Mej. V. werd van haar brommer geslingerd en liep een hersenschudding op, terwijl haar linker been zwaar werd gewond. Zo erg zelfs, dat zij voor meer dan zeven maanden in hot ziekenhuis ter verpleging moest worden opgenomen. Nu, bijna twee jaren later, moest zij zich, met haar linkerbeen nog dik in het verband, voor mr. Moolenburgh verantwoorden. Van het ongeluk kon zij zich niets meer herinneren. Wel had zij toen zij indertijd in het zie kenhuis door de politie werd ver hoord verklaard dat er sterke ruk winden waren. Daarom had zij voor overgebogen op haar brommer geze ten en niet goed op de weg gekeken. In zijn requisitoir stipte de officier van justitie, mr. Ph. M. Schenken- berg van Mierop, aan dat verdach te meer dan genoeg narigheid van het ongeluk ondervonden had en eiste f 1 subs. 1 dag. Conform de eis werd zij door mr. Moolenburgh veroordeeld. De rijinstructeur F. V. uit Goes had op 14 november van het afgelopen jaar in zijn woonplaats vergeten voorrang te verlenen. Hierdoor bot ste hij met zijn wagen tegen een auto van een collega op, die juist bij een leerling het rijexamen afnam. Tegen mr. Moolenburgh zei verdach te, dat hij verblind was door de zon. Toen hij de auto zag komen remde hij maar door de gladheid slipte zijn wagen. Zijn auto gleed hierop tegen de andere wagen op, bij welke bot sing echter geen schade ontstond. Mr. Schenkenberg van Mierop eiste voor deze overtreding f 25 subs. 5 dagen, waarvan de kantonrechter f 15 subs. 3 dagen maakte. Rechts De taxiondernemer L. II. uit Nieuw en Sint Jooslaml had op 13 januari te Vlissingen in een bocht niet ge noeg rechts gehouden. Omdat ver dachte op een vorige zitting dit ten stelligste had ontkend werd besloten deze zaak aan te houden om de ver balisant te horen. Deze verklaarde desgevraagd dat H. met zijn wagen helemaal over de scheidingslijn was gekomen. De officier van justitie eiste hiervoor f 20 subs. 4 dagen. Mr. Moolenburgh vonniste met f 15 subs. 3 dagen. De logementhouder G. K. uit Middel burg had op vijf december van het afgelopen jaai' pp de Blauwedijk in zijn woonplaats met zijn rijwiel niet op het fietspad gereden. Conform de eis van mr. Schenkenberg van Mier op vonniste de kantonrechter met f 10 subs. 2 dagen. De aannemer J. V. uit Middelburg had op 20 januari met zijn auto gèen voorrang ver leend. Hierdoor had hij, hoewel er geen aanrijding ontstond, het ver keer behoorlijk in gevaar gebracht. De officier van justitie eiste hiervoor f30 subs. 6 dagen wat mr. Moolen burgh verlaagde -tot f 22,50 subs. 3 dagen. Parkeren Dé vertegenwoordiger B. D. uit Grijpskerko had op 23 december te Goes zijn bestelwagen op een par keerplaats niet netjes weggezet. Zijn auto stond dwars voor andere ge parkeerde wagens, zodat deze niet wegkonden. Mr. schenkenberg van Mierop eiste voor dit achteloos op treden f15 sobs. 3 dagen. De kan tonrechter vonniste met f10 snbs. 3 dagen. Deconstructeur J. J. V. uit Souburg had op 4 februari te Vlissingen met zijn brommer boven de maximum snelheid gereden. De officier van justitie vroeg hiervoor f15 subs. 3 dagen. Mr. Moolenburgh vonniste met f 10 subs. 2 dagen. De opperman J. de N. uit Vlissingen stond voor een zelfde feit terecht. Daar hier nog enkele verzachtende omstandigheden waren eiste mr. Schenkenberg van Mierop f10 subs. 2 dagen, wat door de kantonrechter nog werd verlaagd tot f 6 subs. 2 dagen. Lamp De uitvoerder L. H. uit Seroosker- ke had niet genoeg aandacht be steed aan de verlichting van een werkkeet en een afrastering van palen aan de openbare weg te Ar- nemuiden. De aanwezige lamp was kapot gegooid en de uitvoerder had er niet voor gezorgd, dat de zelfde avond een nieuwe verlich ting was aangebracht. Conform de eis werd hij veroordeeld tot f 12 subs. 3 dagen. De loswerkman H. J. B. uit Middel burg werd conform veroordeeld tot een boete van f 15 subs. 3 dagen, om dat hij op 4 januari in zijn woon plaats in kennelijke staat werd aan gehouden. JAARVERGADERING IN GOES Causerie van ir, W. L. Harmsen De Provinciale Vereniging voor Melk- controle in Zeeland hield woensdag middag een goed bezochte bijeen komst in „de Prins van Oranje" te Goes, die onder voorzitterschap stond van de heer L. J. Lorler uit Middel burg. Na een openingswoord door de voorzitter, bracht de secretaris, de heer C. den Engelsen het jaarverslag over 1958 uit. Hij deelde daarin me de. dat de nog jonge melkcontrolever- eniging in 1958 verder heeft gewerkt aan de organisatorische opbouw. Per 1 juli 1958 bedroeg het ledental in Zeeland 1188 (v.j. 1213) met 5998 koeien (v.j. ruim 5800). In Beveland was het verlies aan leden te wijten aan het zich terugtrekken van de af deling in Borssele. Door standaardisa tie van de melk nam zowel het leden tal als het aantal koeien in West Zeeuwsch-Vlaanderen af. In 1958 wer den 79.521 (v.j. ruim 77.000) melk- monstevs op vetgehalte genomen. In totaal zijn 60 monsternemers bij de vereniging werkzaam. Uit de reke ning over 1958 bleek, dat het saldo van 4844,61 aan het begin van het i'aar met ruim 800 was geslonken. )e rekening yan inkomsten en uitga ven sloot op een bedrag van circa 26.000. Op vooi'stel van het bestuur werd besloten, dat de subsidie die de controleverenigingen tot dusver aan het einde van het jaar ontvingen, rechtstreeks door de Centrale Melk- controledienst aan de Provinciale Vereniging voor Melkcontrole in Zee land zal worden betaald. In deze zin werd thans de begroting voor 1959 voorgelegd die sluitend was gemaakt op een bedrag van ruim 30.000. Zonder daarover gediscussieerd te hebben, werd met 43 tegen 22 stemmen bepaald, dat voor wat betreft de verzendkosten van de monsters geen gelijke verdeling zal plaatshebben. Na enig heen en weer gepraat konden alle leden zich verenigen met liet besluit van liet Nederlands Rundvee Stamboek om voor de koeien, die na 1 juli 1961 kalven niet meer de melk- lijsten te erkennen, ^die volgens de vïerweekse methode zijn bepaald. Algemeen was men van oordeel, dat 'n controle om de drie of twee weken de kwaliteit van het vee sléchts ten goede kan komen. Vooral met het oog op export van het vee is een intensieve controle van groot belang. Vervolgens hield de rijksveeteeltcon- sulent, ir. W, L. Harmsen, een cause-* Werkcomité Middenstand in Zak van Zuid-Beveland Onder leiding van de heer W. Remijn, voorzitter van de federatie van Zeeuwse afdelingen van de Ned. r.-k. Middenstandsbond werd een vergade ring gehouden met een aantal burge meesters uit de Zak van Zuid-Beve land en vertegenwoordigers van de middenstand. In een inleidend woord deelde de heer Remijn mede, dat ook in Zuid-Beve land grote problemen op een oplos sing wachten en dat hierbij vooral het kleinbedrijf een belangrijke rol zal kunnen spélen. Hij verzocht de heer A. Korstanje, rijksmidden- standsconsulent, een overzicht te ge ven van de werkzaamheden van de commissie voor de werkgelegenheid op het eiland Tholen, waarna zich een levendige discussie ontspon over de vraag wat voor Zuid-Beveland in dit opzicht gedaan zou kunnen worden. Tenslotte werd een werkcomité ge vormd, bestaande uit de burgemees ters van Hoedekenskerke, Driewegen, Ovezande, 's-Heerenhoek, pater Lu cius Roof en de rijksmiddenstands- consulent, die op korte termijn een werkschema zullen opstellen. A. C. Geluk, oud-wethouder van St.-Annaland begraven Onder zeer grote belangstelling werd dinsdagmiddag het stoffelijk over schot van wijlen oud-wethouder A. C, Geluk op de algemene begraaf plaats te Sint Annaland ter aarde be steld. Onder de talrijke aanwezigen, bevonden zich onder meer oud-burge meester F. M. Boogaard, enkele oud raadsleden, waarmee de overledene zitting in de raad gehad heeft, B. en W. der gemeente Sint-Annaland en verder vele belangstellenden. Aan de geopende groeve sprak de plaatselij ke predikant, ds. P. Westland. rie over „De controle op eiwitgehalte van de melk". Spreker noemde eiwit controle een grondslag voor een doel matige teeltkeuze. Hij splitste deze controle in twee delen:"ten eerste het leren kennen van het individuele ei witgehalte bij de koe. Dit biedt de grondslag voor selectie en eveneens worden meer mogelijkheden gescha pen voor een winstgevende nandel Als tweede punt zag ir. Harmsen as pecten, die liggen op het terrein van de zuivelindustrie. Aan de hand van het eiwitgehalte van de melk kunnen zuivel- en consumptiemelkfabrieken hun betaling vaststellen. Hij deelde voorts mede, dat dc eiwit controle reeds bij 15% van alle koeien in Nederland, ongeveer 160.000 stuks, is verricht. Met name In Friesland is men op dit gebied reeds ver gevor derd. Nederland neemt wat de eiwit controle van de melk betreft een vooraanstaande plaats in. Reeds thans is een groeiende belangstelling van yreemde landen te merken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 13