PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kamermeerderheid wenst 45 jaar als leeftijdsgrens weduwenpensioen r" Stakingen in België lopen ten einde Vrouw gedood door vallende straaljager Zijn de landbouw en de industrie vijanden? BILT 202e jaargang - no. 47 Dagblad,uitgave van de tinna Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 25 febr. '59 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau r. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus Vlissingen Walstr 58-60, tol 2355 4 lijnen (b.g.g. I of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, L. Voratstr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9, tel. 30; Temeuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Aanneming wetsontwerp staat vast Compensatieregeling gevraagd voor ongehuwde premiebetalers (Van onze parlementaire redacteur) Het is reeds zeker, dat het wetsontwerp inzake de algemene weduwen- en wezenverzekering door de Tweede Kamer zal wor den aanvaard. Met uitzondering van de staatkundig-gerefor meerde heer Van Dis, die op godsdienstige gronden de verzeke ringsgedachte afwees, verklaarden de vertegenwoordigers van alle partijen het ontwerp te zullen steunen. Wel bleek algemeen de wens te leven, dat de leeftijdsgrens, waarop weduwen een uitkering ontvangen, van 50 tot 45 jaar werd teruggebracht. In deze geest spraken mevrouw Stoffelsvan Haaf ten (v.v.d.) en de heren De Kort (k.v.p.)Eibergen (ar.), Van Lier (p.v.d.a.) en Van Mastrigt (c.h.) de, dat de nieuwe regering voordat de weduwen- en wezenwet in wer king treedt, het ongehuwdentarief in de inkomsten, en loonbelasting moet verlagen. De fractie van de P. v. d. A. oordeelt, dat een beslissing niet mag worden uitgesteld. Mevrouw Stoffelsvan Haaften (v.v.d.) betoogde, dat men teveel en te intens een beroep had ge daan op het solidariteitsgevoel van de ongeliuwden. Zij diende een amendement in, waarin, over eenkomstig een adres van de Ne derlandse Vrijgezellenbond, een compensatieregeling wordt voor gesteld. Het amendement wil aan de verzekerde, die op de leeftijd van 65 jaar ongehuwd is, nimmer fehuwd is geweest en geen kin eren heeft, een bedrag doen uit keren van tienmaal de laatste ver schuldigde premie of een jaarlijks bedrag ter grootte van de laatste Om te bereiken, dat de wet op 1 ja nuari 1960 in werking zal kunnen treden, waren de meeste Kamerle den bereid geen amendementen in te dienen, zoals reeds eerder was beslo ten af te wijkeu van de normale pro cedure door geen schriftelijke voor bereiding te doen plaatshebben. „Wij doen het beste het wetsontwerp te aanvaarden, zoals het is ingediend'', was de mening van de heer De Kort. Een bredere behandeling kan plaats hebben, nadat men met de wet erva ring heeft opgedaan. Anders dacht hierover mevrouw Stof felsvan Haaften, die oordeelde, dat bij een gedegen schriftelijke voor bereiding, de invoering van de wet toch wel op 1 januari a.s. had kun nen plaatshebben. Ook de C.P.N.-er De Groot hekelde de haast, waarmee het wetsontwerp in behandeling is genomen. Volgens hem moest hierin een verkiezingsstunt worden gezien., Oud-minister Suurhoff, die het wets ontwerp enkele dagen voor zijn af treden Dij de Kamer had ingediend en dinsdag met zijn echtgenote van uit een gereserveerde loge de open bare behandeling volgde, kreeg van vele zijden woorden van dank te ho ren. „Hij mag mijn erkentelijkheid in zijn zakboekje noteren", zo zei de r.-k. heer De Kort, die overigens ook dank bracht aan minister Beel, die het mogelijk had gemaakt, dat het wetsontwerp reeds thans kon wor den behandeld. Ongehuwd en De meeste afgevaardigden stonden op het standpunt, dat terecht de on- gehuwden ook meebetalen aan deze verzekering. Men besefte echter goed, dat door deze wet een nieuwe last op de vrijgezellen wordt gelegd en daarom werd nog eens de wens on derstreept, dat de fiscale druk op de ze groep moet \vorden verlicht. De socialistische heer Van Lier stel- Erhard kandidaat presidentschap Een comité van vooraanstaande christen-democraten heeft pro fessor Ludwig Erhard, de West- duitsé onderkanselier en minis ter van economische zaken, met algemene stemmen als kandi daat der christen-democratische (regerings) partij aangewezen voor de verkiezingen voor een nieuwe president der Bondsre publiek, die één juli a.s. gehou den zullen worden. De verkiezing geschiedt op een ge meenschappelijke vergadering van Bondsdagleden en vertegenwoordi gers der parlementen van de West- duitse deelstaten. Nader wordt gemeld dat professor Erhard, die thans met vakantie in Beieren vertoeft, bondskanselier Ade nauer telefonisch heeft medegedeeld de kandidatuur te zullen san' zou men de vrijgezellen, zo meen de de liberale afgevaardigde, zo lang de belasting niet is verlaagd, tegemoet kunnen treden. De pla tonische liefdesverklaringen zou men dan eindelijk iets minder pla tonisch maken, zo betoogde zij. De heer De Kort (k.v.p.) klaagde over de ingewikkeldheid van het wetsontwerp. De afgevaardigde noem de dit een ernstig, gebrek van een volksverzekering. De volksmond spreekt van een loterijpensioen en als men naar de grensgevallen kijkt, dan zit er voor de eenvoudige mens Inderdaad lets van een loterij in, zo meende de heer De Kort. Studiestof over De socialistische heer Van Lier er kende dat het wetsontwerp ingewik keld is. Maar toch meende hij, dat de heer De Kort op dit punt overdrijft. Als alle weduwen voor een uitkering in aanmerking zouden komen, werd de zaak eenvoudiger. Maar iedereen is het er over eens, dat beperking noodzakelijk is. De lieer Van Lier pleitte voor een betere regeling van de positie van kinderen van geschei den vrouwen, van half-wezen en pleegkinderen. Hij wilde echter geen amendementen indienen en sloot zich aan bij de wens van de heer De Kort, die aan de regering had gevraagd de nog bestaande vraagpunten omtrent deze verzekering te verzamelen, op dat deze door het nieuwe kabinet kunnen worden bestudeerd. De liberale heer Van Leeuwen keerde zich tegen de premieplicht van de oudere, ongehuwde vrouw. Hij was het eens met degenen die wat dit be treft spreken van „een harde en wre de plicht". Woensdag gaat de Kamer met de be handeling verder. Minister Beel zal dan aan liet woord komen. NA NACHTELIJK AKKOORD .- Regering bindt strijd aan tegen werkloosheid De stakingen in de Belgische steen- koolgebieden die thans 'n twee we ken duren, zullen vermoedelijk van daag afgelast worden, zo verwacht men in vakverenigingskringen in Brnsscl. De plaatselijke vakverenigin gen zouden hiertoe het bevel geven. De socialistische en de r.-k. vakbond hebben voorts dinsdag hun voldoe ning te kennen gegeven over het rc% sultaat van de besprekingen tussen regering, werkgevers en werknemers. Het nationale comité van het socia listische Algemeen Belgische Vakver bond hechtte zijn goedkeuring aan de maandagnacht tot stand gekomen overeenkomst. Het handhaafde ech ter onder meer zijn eis tot naasting van de energiebedrijven. De niet-rendabele steenkolenmij nen zullen krachtens het nu aan vaard saneringsplan worden geslo ten, doch de mijnwerkers die zon der werk komen zullen in nieuwe industrieën en in andere, wel ren dabele mijnen, worden tewerkge steld. Dit betreft zowel onder grondse als bovengrondse wer kers. Voor het einde van dit jaar zul len drie van de zeven niet-renda bele mijnen worden gesloten. Vinden de 5.000 mijnwerkers die hierdoor werkloos raken niet on middellijk een andere betrekking dan zullen regering en werkge vers hun 90 pet. van hun salaris uitkeren. Overigens garanderen regering en werkgevers dat alle ontslagen mijnwerkers voor 1 ja nuari 1960 in hun tegenwoordige arbeidsgebied een nieuwe betrek king zullen hebben. Betreffende de vier andere mijnen die zullen worden gesloten zijn alle partijen het er over eens dat het tijd stip van sluiting moet worden vast- Dlnsdag heeft de genie een tijdelijke baileybrug geslagen naast de draaibrug in de weg over de Afsluitdijk bij Den Oever. Het wegverkeer zal van 1 maart af ongeveer vier maanden van deze noodbrug gebruik maken wegens revisie van de draaibrug. De baileybrug heeft slechts één rijbaan; het verkeer over deze brug zal met verkeerslichten geregeld worden. Foto: Een overzicht van de werkzaamheden van de genie aan de baileybrug. Smit stelde nieuwe sleepboot in dienst L. Smit Co's internationale sleep dienst heeft een nieuwe motorzee- sleepboot in dienst gesteld, de „Elbe". Het vaartuig is genouwd door J. en K. Smlt's scheepswerven N.V. te Kinderdijk en is een zusterschip van de „Clyde" die in januari 1957 In ge bruik werd genomen. Dez':- schepen behoren tot de modern ste en sterkste zeesleepboten ter we reld' De vloot van deze rederij bestaat thans uit 20 zeesleepboten, waar van er vier een vermogen van 3000 of meer pk bezitten. De „Elbe*' is gebouwd voor stations diensten, doch is eveneens geschikt voor het uitvoeren van lange sleep reizen. De sleepboot is ruim 58 meter lang en heeft een waterverplaatsing van circa 1500 ton. gesteld tegen de achtergrond van het creëren van nieuwe werkgelegenheid. De Belgische minister-president Eys- kens heeft dinsdag in de senaat me degedeeld, dat de Belgische regering voornemens is de conjuncturele werk loosheid met alle haar ten dienste staande middelen te bestrijden. Er is een programma van openbare werken opgesteld ten bedrage "Van circa 25 miljard frank, waardoor werk verschaft zal worden aan onge veer 40.000 werklozen. De regering is voornemens het binnenlandse ver bruik te stimuleren en te beginnen met een politiek van investeringen. Zij zal een algemeen plan tot econo mische coördinatie uitwerken en in de komende dagen zal zij twee wets ontwerpen indienen, die ertoe strek ken eensdeels nieuwe bedrijven op te richten en anderdeels de werkloos heid te doen verminderen. Zij is voor nemens tot 1961 een speciaal belas tingregime in te voeren om het be drijfsleven te stimuleren. THUNDERSTREAK GERAAKTE IN VRILLE Piloot redde zich per parachute Gistermiddag omstreeks kwart over twee is een F-48-f Thunder- streak van de vliegbasis Eind hoven tijdens een controlevlucht neergestort te Aalst. De piloot, de 25-jarige sergeant-vlieger B. F. J. Hazenbos heeft zich per parachute kunnen redden. Door het exploderen van het neer stortende toestel is de 29-jarige mevrouw Van der Pol te Aalst om het leven gekomen. De commandant van de vliegbasis Eindhoven, kolonel Kramer, heeft de oorzaak van het ongeluk later op de middag toegelicht. Hij vertelde, dat testvlieger Hazenbos op zijn contro levlucht al ongeveer een uur in de lucht was toen hij tussen Helmond en Eindhoven volgens de standaard' procedure de minimumsnelheid van het toestel, welks extra tanks op dat moment leeg waren, wilde controle ren. Door nog onbekende oorzaak ge raakte de machine echter in een ZEEUWSE BOEREN EN BEDRIJFSLEVEN (Van onze landbouwmedewerker) Staat de landbouw afwijzend, huiverig of wantrouwend tegen over industrialisatie? Het is een interessanto vraag in een tijd, waarin ons vaderland gedwon gen is grote aandacht te schen ken aan het scheppen van werk gelegenheid voor de vele handen, die jaarlijks het leger van ar beidskrachten willen komen ver sterken. Daar meer werkgele genheid zeker niet te vinden is in 'n zich mechaniserende land bouw, moeten onze verschillen de overheden de vestiging van nieuwe en de uitbreiding van be staande industrieën wel bevor deren. Het is en dit ziet de landbouwsector terdege in veeleer een kwestie van móeten dan van willen of wensen. Men kan met een gerust hart stel len, dat de landbouw niet afwijzend staat tegenover een nodige industri alisatie. Begrip voor de problemen, die onze nog steeds snel groeiende bevolking biedt, is bij de vertrou wensmannen van boeren en tuinders zeker aanwezig. Door de vrije standsorganisaties en het toporgaan, het Landbouwschap, is dit herhaal delijk betoogd. De landbouwsector zelve levert jaarlijks een overschot aan werkkrachten op, die elders een plaat3 moeten vinden. Slechts de in dustrie biedt een voldoende moge lijkheid. Toch blijft bij de landbouw een ze kere weerstand bestaan. Misschien moet hiervan als voornaamste oor zaak gezien worden de onbekend heid met die andere bedrijfstak, die vrij plotseling in veler belangstelling is komen te liggen en die het troe telkind lijkt van officiële instanties. Het is wonderlijk, hoe weinig in deze eeuw van dynamisch-technische ontwikkeling, de ene mens nog weet wat een ander doet. Enige jaren ge leden heeft het Landbouwschap een studie laten verrichten genaamd: „Stedeling en Boer". Er is in vele boerenvergaderingen ernstige kritiek geleverd op de inhoud. Maar één ding is toen toch wel komen vast te staan, namelijk de ontstellende onkunde van vele ste delingen ten aanzien van de land bouw, het boerenleven en het boe renvak. Omgekeerd kan men zich met recht afvragen welke kennis «r in boeren- en toinderskring fee steeds meer valt in Nederland het accent op industrie en in dustrialisatie, een ontwikke ling die door de boerenstand met zorg en niet zonder wan trouwen wordt gadegeslagen. Wij hebben onze landbouw medewerker verzocht in twee artikelen het standpunt van de agrariërs inzake deze ook in Zeeland actuele vraagstukken nader uiteen te zetten. staat over de bedrijfstak industrie en over het leven en werken van die vele honderdduizenden, die hun dagelijks brood in deze zo be langrijke tak van welvaart verdie nen. Er wordt de laatste jaren in de agra rische bedrijfstak aan een nieuw soort voorlichting gedaan, die de „agrarisch sociale voorlichting wordt genoemd. Zij geschiedt door de land bouworganisaties met hulp en steun van de overheid. Een onderdeel er van is de boeren erop te wijzen, dat veelal slechts één zoon hem zal kun nen opvolgen. De andere kinderen dient hij tijdig een opleiding te ge ven voor iets anders. In dit verband wordt tevens beroepsvoorlichting en beroepskeuzevoorlichting gepro pageerd en bevorderd. Het zou goed zijn, indien in het kader van deze voorlichting, misschien met behulp van de industriële sector, meer ken nis werd verspreid over de industrie en over leven en werken van de ve len, die er reeds een passende plaats vonden. ANDERE OORZAKEN Er zijn nog meer oorzaken, die een weerstand opwekken. Industrialisatie brengt immers voor de boerenstand onherroepelijk grondverlies mede. Nieuwe industrieën vergen grond, terwijl daar bovendien nog bij ko men stadsuitbreiding, wegenaanleg en voorzieningen als vergroting wa terwegen, aanleg recreatiegebieden enz. In ons kleine en dichtbevolkte land zijn de mogelijkheden voor de ver drevenen om elders een nieuw be drijf te beginnen, beperkt tot de nieuwe Zuiderzeepolders. Die polders kunnen echter lang niet alle gega digden in een voldoende snel tempo opnemen. Het aantal gemeenten, dat industrie wil aantrekken neemt met de dag toe. Overal wordt daar in uitbreidingsplannen rekening mede gehouden. Vele gemeenten hebben zelfs plannen, die nooit allemaal ver wezenlijkt kunnen worden. Daar- (Zie tlot pag. 2 kol. 4) vrille, een voor een F-84-f volkomen ongewoon verschijnsel. De vlieger bevond zich toen op ongeveer 5000 meter hoogte. Hij deed toen wat hij moest doen en trachtte door het ge bruik maken van de remparachute het toestel uit de vrille te krijgen. Dit gelukte hem evenwel niet en toen was nog de enige kwestie te trach ten zijn leven te redden. Met de schietstoel verliet hij het toestel en bereikte veilig de grond in Zesge huchten, onder de gemeente Geldrop. Het toestel is daarna toch uit de vrille geraakt. De machine vloog in een grote bocht, dalend in wes telijke richting verder, trok even ten zuiden van Eindhoven een. spoor van circa 500 meter door een bos en boorde zich vervolgens in de bungalow-woning van de heer Van de Pol aan de Prins Maurits- weg te Aalst, waarbij het met een zware slag explodeerde. De laatste stukken van het toestel kwamen circa 100 meter verder terecht. Met de explosie spatte ook de bun galow uit elkaar, waarna de resten van de woning door de tegelijkertijd optredende brand werden vernield. De 29-jarïge mevrouw Van de Pol, die haar man even tevoren per auto naar zijn werk in Eindhoven had ge bracht, was ofwel op weg van de auto naar de. woning of bevond zich reeds binnen. Zij werd in elk geval door de explosie op slag gedood. De auto kreeg enige schade. Een dichtbijstaande andere woning werd vrij ernstig beschadigd. Voor de brandweer uit Eindhoven, die weldra was gearriveerd, bleef niets anders over dan met schuimblussers en wa terslangen de smeulende puinhoop te blussen. Prof. Kors treedt 2 maart af als K.R.O.-voorzitter van de K.R.O., zal op 2 maart zijn functie neerleggen. In de loop van maart wordt een officiële afscneids- receptie gehouden. De nieuwe voorzitter van de K.R.O., prof. E. H. J. van Waesberge (O.P.), vestigt zich binnenkort in Hilversum. VERWACHT..: Geldig tót hedenavond Plaatselijk enkele opklaringen en bijna overal droog weer, maar in de ochtend hier en daar mist, matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Aanhoudend zacht. ZON EN MAAN 26 februari Zon op 7.35 onder 18.12 Maan op 22.37 onder 8.47

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1