Griekenland, Turkije en zullen militair verdrag republiek sluiten Cyprus Ir. Staf stelt suikergarantieprijs vast voor 465.000 ton Commando zal .rouleren" OUDERS MISHANDELDEN DRIE JARIG JONGETJE ERNSTIG kLAmORD DINSDAG 24 FEBRUARI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nieuwe staat over een jaar gegrondvest Officieren van drie landen op hoofdkwartier Cyprisch leger Groot-Brittannië zal zijn soevereiniteit over Cyprus „zo spoedig mogelijk" aan de nieuwe republiek overdragen. Een datum is hiervoor niet genoemd, doch men verwacht dat de nieuwe staat over ongeveer een jaar gegrondvest zal zijn. Dit blijkt uit een gisteren door de Britse regering gepubliceerd witboek over de donderdag j.l., na besprekingen tussen afgevaardigden van Groot-Brittannië, Griekenland en Turkije en der Griekse en Turkse Cyprioten, te Londen bereikte overeenkomst. De voor naamste punten zijn: Er wordt, binnen drie maanden na de ondertekening van de noodzakelijke verdragen, een onafhankelijke republiek op Cy prus in het leven geroepen. Groot-Brittannië, Griekenland/Turkije en de republiek Cyprus zullen een verdrag sluiten, waarin de onafhankelijkheid, de on schendbaarheid van het gebied en de grondwet van de nieuwe staat zullen worden gewaarborgd. Elke gehele of gedeeltelijke unie van Cyprus met een ander land is verboden, evenals een „gedeelde onafhankelijkheid" van het eiland (dat wil zeggen het verdelen van Cyprus in een Griek se en een Turkse staat) Griekenland, Turkije en de Cyprische republiek zullen een militair bondgenootschapsyerdrag sluiten. Nu over de status van het eiland Cyprus akkoord is bereikt, worden in snel tempo de vele gevangenen vrijgelaten. Deze telefoto laat zien hoe een bus met vrijgelaten gevan genen door de hoofdstad Nicosia reed. Op de bus zijn spandoeken ge hangen met loftuitingen aan het adres van aartsbisschop Makarios. Zeven Griekendrie Turken Wat de defensie betreft wordt nog vermeld: De Cyprische weermacht komt onder een hoofdkwartier te staan, dat zal worden samengesteld uit Griekse, Turkse en Cyprische of ficieren. Griekenland zal. hierin door 950 en Turkije door 650 mi litairen zijn vertegenwoordigd. Het Cyprische leger dat uit 2000 man zal bestaan (70 pet. Griekse en 30 pet. Turkse Cyprioten) zal door de aan het hoofdkwartier verbonden Griekse en Turkse of ficieren worden opgeleid. De opperbevelhebber zal het ene jaar een Griek, hét volgende jaar een Turk en het derde jaar een Cypri oot zijn. In de nieuwe Cyprische grondwet zullen nog de volgende punten voor komen die door Engeland, Grieken land en Turkije worden gewaarborgd: Cyprus krijgt een Griekse presi dent en een Tukse vice-president, die beiden voor vijf jaar door de Grieks- Cyprische en Turks-Cyprische ge meenschappen zullen worden geko zen. Er zijn twee officiële talen, name lijk Grieks en Turks. Er komt een „neutrale vlag", die de president en de vice-president te zamen zullen ontwerpen. De uitvoerende macht komt bij de president en de vice-president te be rusten, die onder bepaalde omstan digheden vetorecht kunnen uitoefe nen over besluiten van de minister raad. In de 10 leden tellende minister raad, in de algemene volksvertegen woordiging (welker leden voor vijf jaar zitting zullen hebben), in de per soneelsbezetting van de bestuurs dienst en bij de totaal 2000 man tel lende gendarmerie en politie zal de verhouding altijd zeven Grieken op drie Turken zijn. De Griekse en Turkse gemeen schap zullen elk een eigen kamer van vertegenwoordiging krijgen, die zich met zaken betreffende gods dienst, onderwijs en cultuur zal be zighouden. In de vijf grootste Cyprische ste den zullen afzonderlijke Turkse ge meenschappen in het leven worden geroepen. De regeringen van Griekenland en Turkije zullen het recht hebben bij dragen te schenken aan instellingen der Griekse en Turkse Cyprioten op het gebied van onderwijs, cultuur, sport en liefdadigheid. Ten allen tijde zal een Turk hetzij minister van buitenlandse zaken zijn, hetzij de portefeuille van financiën beheren. Groot-Brittannië krijgt op twee plaat sen militaire bases. Over deze en het omringende gebied blijft het Britse gezag onverminderd van kracht. De grenzen dezer gebieden lopen door met name genoemde dorpen. Griekenland, Turkije en de Cyprische republiek zullen afdoende waarbor gen geven voor een ongestoordge bruik van de bases door Engeland. Dit laatste land zal met Griekenland, Turkije en de Cyprische republiek samenwerken bij de het eiland. s verdediging van ROTTERDAMMER MET VROUW IN ARREST Met gebroken arm en been in ziekenhuis De 28-jarige fabrieksarbeider W. J. F. en zijn 23-jarige vrouw uit de Ooster- vantstraat te Rotterdam zijn voor de officier van justitie geleid, omdat zij een van hun twee kinderen, de drie jarige Wimpie, ernstig mishandeld zouden hebben. Het echtpaar heeft een baby van anderhalf jaar, die nor maal verzorgd werd, en Wimpie, een stiefkind van de man, die blijkbaar als ongewenst werd beschouwd. Vol gens vader en moeder was het ventje moeilijk zindelijk te krijgen, zodat zij meenden het Icind een straffere opvoe ding te moeten geven. In het begin bestond deze in het geven van flinke re klappen en toen dit volgens hen niet hielp, namen zij krassere maat regelen. ,Oin de beurt gingen ze het ventje te lijf met de steel van een schop, een ltachelpook, een vau een metalen gesp voorziene broekriem en tenslotte met wat zij een „stokje" noemden. Dit laatste „hulpmiddel" was een stoelleuning van zestig centimeter met scherpe zijkanten. Als naar hun mening de tijd daarvoor rijp was, sloegen zij Wimpie daarmee. Het gevolg was, dat het knaapje van onder tot boven onder de blau we plekken, bloeduitstortingen en kneuzingen zat. Zijn linkerbeentje en linkerarmpje waren gebroken en het linkeroortje gehavend. Het gezicht zat vol bloedige krabbels en blauwe plekken. Kort voor hun arrestatie pasten vader en moeder een nieuwe tactiek toe. Omdat het Als opvolger van ir. J. D. H. van der Toorn als directeur-generaal van de P.T.T. is bij K.B. aangewezen prof. ir. G. II. Bast FotoDe heer Bast zal op 1 mei zijn functie aanvaarden. kind erg bang was voor water, hielden zij het met het hoofd onder de openstaande waterkraan. Dit ernstige geval van kindermishan deling kwam uit, toen een familielid met zijn vrouw op bezoek waren. Een inwonende man, die van het toilet ge bruik wilde maken, kon er niet te recht, omdat het ventie er reeds uren verbleef. Toen het familielid eens een kijkje ging nemen trof hij daar Wim pie aan in een erbarmelijke toestand. De politie werd 'meteen gewaar schuwd en het echtpaar werd gear resteerd. Wimpie werd in het ziekenhuis Berg weg opgenomen. Hij is nu vriendelijk tegen iedereen. Hij eet als een uitge hongerde wolf, maar vraagt nooit naar vader of moeder. Gebleken is, dat het ventje helemaal niet. onzinde lijk is. Hij knapt aardig op en zal straks een ander tehuis krijgen. Het andere kind verblijft bij de sociale af deling van de kinderpolitie. Bij het onderzoek is de indruk gewekt dat niet onzindelijkheid het motief was, doch dat de ouders door andere drijfveren werden bewogen. Reeds In 1957 heeft de man zich tegenover een collega uitgelaten,dat hij Wimpie, toen twee jaar oud, wel kwijt wilde. Hij vertelde erbij, dat hij hem sloeg en aan een stoel vastbond. Dit zou volgens de politie kunnen wijzen op voorbedachte rade, misschien zelfs, gezien wat later gebeurd is, op poging het kind uit de weg te run ruimen. Verkeersongelukken: 2 doden en 4 gewonden Het onvoorzichtig oversteken van een fietser was gisteren oorzaak dat op de mistige rijksweg onder Boxtel twee personenauto's op elkaar zijn ingereden met als gevolg: een dode, drie ernstig gewonden en grote mate riële schade. De overledene was veld prediker Dijkema uit Brunssum. De fietser liep geen letsel op. Op de rijksweg Sneek-Leeuwar- den bij het dorp Deersum is bij een aanrijding de 59-jarige heer G. Muurling uit Scharnegoutum op slag gedood, zijn 20-jarige dochter Annie is levensgevaarlijk gewond. Fraude ontdekt bij Elburgse vleeskeuringsdienst Bij de Centrale Vleeskeuringsdienst te Elburg, waaronder ook de gemeen ten Oldènbroek en Doornspijk resorte- ren, zijn onregelmatigheden gecon stateerd. Een hulpkeurmeester van deze dienst deed de laatste jaren grote uitgaven. Hierdoor is de zaak tenslotte aan het rollen gebracht. Een onderzoek door het verificatiebureau van Nederlandse Gemeenten bracht aan het licht, dat er fraude is gepleegd met de afgifte van vleesbonnen. Omtrent de omvang van de fraude konden nog geen mede delingen worden gedaan, aangezien het onderzoek, dat wordt bemoeilijkt doordat de betrokkene blijft ontken nen, nog in het beginstadium verkeert. De betrokken hulpkeurmeester is in middels met ziekteverlof gezonden.- Mr. Roosjen voorzitter Ned. Radio Unie Tot voorzitter van de Stichting Ne derlandse Radio Unie is gisteren in de bestuursvergadering van de stich ting benoemd mr. A. B. Roosjen uit Amsterdam. Hij wordt in deze func tie de opvolger van professor dr. J. B. Kors O.P., die het voorzitterschap heeft neergelegd. Miljoenenorder voor N.V. Kemper en Van Twist De N.V. Kemper en Van Twist, die onlangs de vertegenwoordiging voor' de Willy's Overland Fabrieken heeft verworven, een vertegenwoordiging die voorheen bij de Nederlandse Kai ser Frazer fabrieken in Rotterdam was ondergebracht, heeft van het directoraat materieel landmacht een miljoenenorder ontvangen voor de le vering van Willy's jeeps. Deze jeeps zullen in de fabrieken van de N.V. voorheen fa. Willem van Twist worden geassembleerd. Daarbij zal in ruime mate gebruik worden gemaakt van onderdelen en materialen welke door de Nederland se industrie zullen worden geleverd, zoals banden, glas, accu's, kappen, kaptogen, banken, radiateurs, schok- brekers, lakken, aanvullende verlich ting en bekabeling. Gedwongen vlagvertoon in Indonesië Van de zijde van het Indonesische le ger is maandag de order uitgegaan dat van alle winkels, handelshuizen en openbare gebouwen, die in de hoofdstad gevestigd zijn, gevlagd moet worden ter ere van het bezoek dat de Noord-Vietnamese president Ho Chi Min op 27 februari aan Indo nesië brengt. Het Wereldgebeuren Hoge Autoriteit owel de plaatsnamen Marcinelle van de mijnramp als Charle roi stad van betogingen in H' PER 100 KILOGRAM 61.- Suiker in najaar 2 ct. goedkoper De minister van landbouw, vis serij en voedselvoorziening ad interim, ir. Staf, heeft de voor de oogst 1959 ten behoeve van de suikerbietenverbouwers ge garandeerde suikerprijs vastge steld op 61 per 100 kg witsui- ker, onveraccijnst en exclusief omzetbelasting, af fabriek. Deze PECH. De Daily Mail meldt d;;: luchtmaarschalk William Macdonalu. opperbevelhebber van de R.A.F. in het middenoosten, nogal pech heeft gehad toen hij fungeerde als star ter bij een veldloop van de R.A.F. op Cyprus. „Op uw plaatseni klaar", gebood de luchtmaarschalk 1 Vervolgens schoot hij zich met het startpistool in -de voet. MUTS. De Engelse herenmode-indus trie heeft zich op de grote witte bont muts geworpen waarmee premier Masmillan zo veel furore heeft ge maakt bij zijn aankomst in Moskou Macmillan zo veel furore heeft ge leden in Scandinavië gekocht, toen hij daar met vakantie was. De orga nisatoren van de herenmode-tentoon- stelling hebben zondag overuren ge- 1 maakt om „the British prime minis- ter look" te produceren en een zaait voor herenkleding in Bondstreet werkt hard aan een hoofddeksel dat identiek moet zijn aan de muts van] Macmillan. garantieprijs, die zoals reeds op 13 oktober 1958 werd aange kondigd is gebaseerd op een prijs voor suikerbieten met een suikergehalte van 16 procent van 53,40 per ton, zal gelden voor de hoeveelheid suiker, die voor binnenlandse consumptie kan worden afgezet. Voor het oogstjaar 1959 is deze hoeveel heid gesteld op tenminste 465.000 ton 'witsuiker. De verbouwers van suikerbieten kun nen derhalve voor hun suikerbieten- produktie, die 465.000 ton witsuiker oplevert, verzekerd zijn van een sui kergarantieprijs, op basis waarvan gemiddeld uitbetaling van de ge noemde basisprijs mag worden ver wacht. Indien meer suikerbieten, res pectievelijk suiker, worden geprodu ceerd, dan geldt voor de meei'dere produktie voor zover deze niet bo ven de 465.000 ton voor binnenlandse consumptie kan worden afgezet geen garantie. Het ministerie van landbouw, vis serij en voedselvoorziening wijst erop, dat de voor de oogst 1959 vastgestelde garantieprijs voor suiker bijna twee cent per kg ger is dan de garantieprijs voor suiker van oogst 1958. Dit bete kent, dat indien niet uit anderen hoofde een wijziging noodzake lijk is de consumentenprijs voor suiker dit najaar met twee cent per kg kan worden verlaagd. Een dergelijke verlaging zal even wel zeker niet voor 1 oktober '59 worden toegepast. De thans be reikte verlaging van de garantie prijs is een gevolg van de reeds in oktober 1958 aangekondigde ge ringe verlaging van de basisprijs voor suikerbieten, terwijl ook verwerkingskosten van bieten tot suiker thans zijn verlaagd. Wensen Landbouwschap gingen 10.000 ton verder Door de hoeveelheid suiker waarvoor de garantie zal gelden, vast te stellen op 465.00.0 ton, vervult de minister, niet de wensen van het Landbouw schap. In zijn maandelijkse bespre king met de minister had het dage lijks bestuur van het Landbomvschap, naar het gisteren berichtte, als zijn mening te kennen gegeven dat de garantie betrekking zou moeten heb ben op een produktie van 475.000 ton suiker. Deze hoeveelheid komt overeen met een areaal van 87.000 ha suikerbieten. Het Landbouwschap had voorts ge wenst dat indien bij een kleiner are aal meer werd geproduceerd dan 475.000 ton suiker met andere woorden als de opbrengst per ha ho ger zou zijn dan het gemiddelde van de laatste tien jaar een eventuele korting wordt toegepast voor alle te lers. Als het areaal groter zou zijn dan 87.000 ha zou men geen korting moe ten toepassen voor de telers, die hun areaal niet hebben uitgebreid. Zoveel als kan moet gebruik worden ge maakt van de mogelijkheid om extra suiker te plaatsen op de Euromarkt, waardoor de prijs kan liggen boven de wereldmarktprijs. Ook moeten de telers het recht hebben om voor hun bieten een bestemming buiten de landsgrenzen te zoeken. Hiervoor wordt in overleg met de industrie een regeling ontworpen, aldus het dage lijks bestuur van het Landbouwschap. Ook werd gesproken over de beste ding van de toegezegde 5.000.000 ter bevordering van de bestrijding van abortus Bang onder het rundvee. Op grond van het overleg in de Gezond heidscommissie voor Dieren en in de hoofdafdeling Veehouderij had het Landbouwschap nu een nader uitge werkt voorstel ingediend, waarover thans met de minister overeenstem ming werd verkregen. Hierbij werd echter wel uitdrukkelijk gesteld, dat het van overheidszijde beschikbaar gestelde bedrag van 5 miljoen gulden niet zal worden overschreden. Beleisch mijngebied komen voor in de levensbeschrijvingen van Paul C. E. Finet, president van de Hoge Autoriteit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. In Marcinelle is Finet, die op veertienjarige leeftijd „de kille" inging als leerjongen in een ketelmakerij, adjunct-secretaris van de metaalbondafdeling geweest. In Charleroi belde hij later bij de ar beiders aan als propagandist-huisbe zoeker van diezelfde bond. Er is groot verschil tussen dat werk en zijn te genwoordige invloedrijke positie, nu regeringen, werkgevers en arbei dersorganisaties bij hem moeten aan bellen" wanneer zij met moeilijkhe den te kampen hebben op kolen- of staalgebied. De sprong naar zijn hui dige functie was overigens niet zo verschrikkelijk groot. Want tussen de bescheiden baantjes aan het begin van zijn carrière en die topfunctie liggen deze sporten van de maat schappelijke ladder: secretaris, van het Algemeen Belgisch Vakverbond; adviseur van de Belgische regering" voor sociale aangelegenheden tijdens de Tweede Wereldoorlog in Londen) na de oorlog lid van het Internatio naal Arbeidsbureau (tot 1951) en se cretaris-generaal van het Algemeen Belgisch Vakverbond. Van 1949 tot 1952 was hij voorzitter van het In ternationaal Verbond van Vrije Vak verenigingen. ij had dus in leidinggevende functies al internationale erva ring opgedaan, voordat hij ïn 1952 negende lid van de Hoge Auto riteit werd en als „Europees minis ter van sociale zaken" optrad. Ook na 1 januari 1958, toen zijn benoe ming tot president der Hoge Autori teit inging, heeft hij nooit onder stoe len of banken gestoken dat zijn hele carrière door het vakbondswerk en door vakbondsstudie werd bepaald. In zijn functie moet hij echter een grote onafhankelijkheid aan de dag: leggen bij het afwegen van financië le, economische en sociale belangen in het Europa van de Zes (Frankrijk, Duitsland, Italië en de Benelux). De „Hoge Autoriteit" is de meest ge wichtige instelling van de Kolen- en Staalgemeenschap. Zij bestaat uit negen leden, van wie er acht door de regeringen zijn benoemd. Die acht wijzen tezamen de negende aan, en dat was indertijd Paul Finet. Zij tre den niet op als vertegenwoordigers van hun regeringen, integendeel: dè regeringen hebben de leden van de Hoge Autoriteit op grond van alge mene bekwaamheden benoemd om de boven-nationale doelen van het E.G.K.S. te verwerkelijken. En zij moeten zich van die taak kwijten ,jin volkomen onafhankelijkheid, in het algemeen belang van de Gemeen schap", zoals het verdrag zegt. Finet zat gisteren, toen hij met enkele andere Hoge-Autoriteit- leden in Brussel deelnam '-aan ronde-tafel-overleg met Belgische re geerders, -werkgevers en vakbonds mensen ter bespreking van de kolen- crisis, wel in een heel eigenaardige positie. Hij is immers zelf Belg en vakbondsman en woonde in het mijn- gebied waar nu gestaakt wordt. Was hij na de Tweede Wereldoorlog niet zo verstrengeld geraakt in internatio nalistische bezigheden, dan had hij wellicht zelf op een andere zetel aan diezelfde ronde tafel gezeten, met gë- voelige pleidooien opkomend vöor de belangen van de arbeiders dié door de sluiting van onrendabele mijnen in de Borinage werkloos worden en geen vertrouwen hebben in de belofte dat voor andere werkgelegenheid zal worden gezorgd. In zijn E.G.K.S.-col- lege, dat besluiten bij eenvoudige meerderheid van stemmen neemt, is indertijd met de Belgische regering overeengekomen, dat een aantal steeds met verlies werkende mijnbe drijven in de Borinage, welker direc ties de modemiseringssubsidies niet voor modernisering maar voor het .beinvloeden van de prijzen gebruik ten, gesloten moeten worden en wel per 31 mei aanstaande. Het stond daarbij als een paal boven water dat de mijnwerkers, geen slachtoffer mochten worden van de concurrentie binnen de Euromarkt, een ruime fi nanciële overbruggïngsregelihg werd ontworpen en bij de stichting van nieuwe bedrijven zou het niet aan steun ontbreken; de E.G.K.S. zou het geld voor al die maatregelen op tafel leggen. Da at deze maatregelen worden ge troffen in een tijd van economi sche teruggang heeft de arbei ders echter kopschuw gemaakt; van daar de moeilijkheden die nu ineens opduiken. Men neemt de gelegenheid te baat om de gehele kolencrisis on der de loep te nemen. Vanzelfspre kend moeten ook in dit geval weer financiële, economische en sociale factoren onafhankelijk tegen elkaar worden afgewogen. Het moet de Belgische ai-beiders enig vertrouwen geven dat bij de man die tegelijk pre sident der Hoge Autoriteit en één van hen is, het sociaal gevoel een be langrijke plaats inneemt. PAUL FINET ...eens vakbonds-huisbezoeker...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5